Zavřít
Jan Wintr

Jan Wintr

Nejnovější články na Seznamu na téma Jan Wintr
  • iRozhlas

    Pavel v novele o valorizaci penzí označil sporné body. Je dobře, že se vyjádří Ústavní soud, míní právník

    Před 8 dny
    Prezident Petr Pavel se rozhodl podepsat spornou vládní novelu o snížení červnové valorizace důchodů. Považuje však za nezbytné, aby zákon přezkoumal Ústavní soud. Hnutí ANO uvedlo, že podnět k dané instanci podá, a to kvůli retroaktivitě a způsobu projednání. „Zákon může být sporný ze dvou hledisek, a to kvůli proceduře přijímání i obsahu,“ uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál ústavní právník Jan Wintr.
     Komentáře
  • TN

    Prezident v Česku má řadu pravomocí. O některých krocích si rozhoduje úplně sám

    Před 14 dny
    S prezidentským úřadem se pojí celá řada pravomocí, z nichž některé vykonává zcela nezávisle. To znamená, že k nim nepotřebuje spolupodpis předsedy vlády. Petr Pavel tak může vetovat zákony, jmenovat vládu a v některých případech i rozpustit Poslaneckou sněmovnu. V jeho rukách je také například udělování milostí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Česko je na 14 hodin bez prezidenta. „Lepší než dva najednou,“ říká právník

    Před 15 dny
    Od půlnoci do složení slibu Petra Pavla je Česko bez prezidenta. Podle právníka Jana Wintra žádné praktické problémy nehrozí. Naopak je to podle něho lepší varianta než mít část dne v úřadu dva prezidenty zároveň.
     Komentáře
  • Echo24

    „Poměrně hloupé.“ Zeman se s prezidentským systémem spálil o plotnu, říkají právníci

    Před 17 dny
    Pošetilý pokus bez šance na úspěch, nebo chytráctví po letech. Odcházející prezident Miloš Zeman o víkendu v jednom ze svých posledních rozhovorů ve funkci přiznal, že se jmenováním úřednické vlády Jiřího Rusnoka v roce 2013 chtěl přiblížit k prezidentskému systému. Podle ústavních právníků to ale nebylo moc důmyslné „doznání“, protože hlava státu něčeho takového nikdy nemohla dosáhnout. Svůj neúspěch odpoutat se od parlamentní demokracie pak navíc Zeman ještě prezentoval veřejně, míní.
     Komentáře
  • David Budai
    naSeznam Médium

    Obstrukce beru, ale Okamurovo předčítání knihy je směšné. Lituju sněmovní stenografy

    Před 23 dny
    Považuji zdržovací taktiku za standardní a oprávněnou součást politického boje. Mnohahodinové předčítání z odborné příručky, které předváděl Tomio Okamura, je ale spíše zoufalstvím.
     Komentáře
  • České noviny

    Právníci:Projednání důchodů v legislativní nouzi hraniční.Podle Antoše nesprávné

    Před 1 měsícem
    Z hlediska zákonných podmínek je projednání důchodové novely ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze zřejmě hraniční, ne však úplně mimo. Na dotaz ČTK to dnes uvedl ústavní právník Jan Kysela. Také podle Jana Wintra je to hraniční. Podle Marka Antoše hrozí, že novela v takovém případě u Ústavního soudu (ÚS) narazí. Uvedl to na twitteru.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Do důchodu v 68 letech? Zaveďme poplatek za odvoz mrtvol z práce, útočí Středula

    Před 1 měsícem
    Lidé z hutnictví by mohli odcházet do důchodu dříve než vysokoškoláci. Počítá s tím připravovaná důchodové reforma. Profese, vzdělání nebo třeba pracovní prostředí – to všechno by nově mohlo ovlivnit rok odchodu do důchodu. Zároveň se ale začíná debatovat nad rozsáhlejší reformou penzí, která by mohla znamenat i posun věkové hranice odchodu do důchodu. Ministerstvo práce počítá v pracovní variantě s odchodem do důchodu i v 68 letech.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Co je tohle za hry?“ Expert kritizuje Zemanovy kroky s Ústavním soudem

    Před 1 měsícem
    Nově zvolený prezident Petr Pavel už se pustil do práce, mimo jiné skládá svůj tým. Na Hrad s ním půjde řada nových tváří. Kdo mu bude radit s justičními kroky? A co novou hlavu státu v této oblasti po éře Miloše Zemana čeká?
     Komentáře
  • Ptám se já

    Radil Pavlovi. Jaké Zemanovy kroky by neměl příští prezident opakovat

    Před 1 měsícem
    Nově zvolený prezident Petr Pavel už se pustil do práce, mimo jiné skládá svůj tým. Na Hrad s ním půjde řada nových tváří. Kdo mu bude radit s justičními kroky? A co novou hlavu státu v této oblasti po éře Miloše Zemana čeká?
     Komentáře
  • Novinky

    Tůma, Kysela, Wintr? Pavel skládá tým

    Před 1 měsícem
    S Petrem Pavlem přijdou na Pražský hrad nové tváře. Kanc­léře Vratislava Mynáře vystřídá Jana Vohralíková, současná ředitelka kanceláře Senátu.
     Komentáře
  • Forum 24

    Pavel chce představit tým v příštích týdnech, plánuje výjezdy do regionů

    Před 1 měsícem
    Nově zvolený prezident Petr Pavel chce svůj tým představit v příštích několika týdnech. Od pondělí začne pracovat na jeho složení, na programu či na přípravě výjezdů do regionů. Řekl to v neděli ...
     Komentáře
  • Deník N

    Když se žalobce odvolá a Babiš uspěje ve volbách, kauza na něj nejméně pět let počká

    Před 2 měsíci
    Státní zástupce Jaroslav Šaroch má po osvobozujících rozsudcích v padesátimilionové dotační kauze Čapí hnízdo dvě možnosti. Když se vzdá práva na odvolání, případ definitivně končí. Jestliže se odvolá, bude spor pokračovat u vrchního soudu. Pokud by však expremiér Andrej Babiš vyhrál prezidentské volby, a získal tak imunitu, soudy by spor řešily po skončení jeho mandátu.
     Komentáře
  • Novinky

    Wintr: Šance Rohanové jsou ještě nižší, než měl Janeček

    Před 2 měsíci
    Odmítnutí ústavní stížnosti Karla Janečka na vyřazení z účasti v prezidentských volbách se dalo podle ústavního právníka Jana Wintra očekávat. Ještě nižší šance na úspěch dává Wintr vyřazené kandidátce Denise Rohanové.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Letos končí sedm ústavních soudců. ‚Jmenováním předsedy chce Zeman přežít svou smrt,‘ říká Kysela

    Před 2 měsíci
    Ústavní soud čekají v letošním roce změny – mandát končí sedmi soudcům z patnáctičlenné sestavy. Talár chce po dvaceti letech nadobro odložit také předseda Pavel Rychetský. Jejich nástupce by měla vybrat nová hlava státu, podle ústavních právníků by to měla udělat co nejdříve.
     Komentáře
  • Novinky

    Wintr: Stížnosti odmítnutých kandidátů k Ústavnímu soudu nemají šanci

    Před 3 měsíci
    Nejvyšší správní soud v úterý pustil do souboje o Hrad podnikatele Karla Diviše. Naopak vyřadil advokátku Denisu Rohanovou a potvrdil vyškrtnutí podnikatele Karla Janečka ministerstvem vnitra. Zároveň zpražil zákonodárce za díry v zákoně o přímé volbě a ztrhal vnitro kvůli chybám při kontrole petičních archů kandidátů. Verdikt NSS a jeho důsledky zhodnotil pro Právo odborník na ústavní právo Jan Wintr.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Soud Rohanovou vyloučil správně. Systém přímé volby ale není dobrý, chce to změnu, říká ústavní právník

    Před 3 měsíci
    Jan Wintr přivítal rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o vyloučení Denisy Rohanové z prezidentské volby. Na nestandardnost její kandidatury upozorňoval už dříve. „Přímá volba je nešťastná. Její pravidla jsou navíc nedokonalá, což se ukazuje u každých prezidentských voleb," říká mimo jiné ústavní právník v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
     Komentáře
  • TN

    Zeman pobouřil politiky i odborníky. Zvažuje jmenování šéfa Ústavního soudu

    Před 3 měsíci
    Velké pozdvižení vyvolaly úvahy prezidenta Miloše Zemana o tom, že by mohl ještě před koncem mandátu jmenovat šéfa Ústavního soudu. Odborníci o takovém kroku mluví jako o ohýbání Ústavy, nebo ho dokonce označují za protiústavní. Zeman by tím sebral jednu z rozhodujících pravomocí novému prezidentovi.
     Komentáře
  • Novinky

    „Pokus o přežití vlastní smrti.“ Zeman nemůže tunelovat pravomoci příštího prezidenta

    Před 3 měsíci
    Prezident Miloš Zeman se podle některých médií pokusí ještě před 8. březnem, kdy odchází z funkce, jmenovat s odloženou platností příštího předsedu Ústavního soudu (ÚS). Podle právníků Jana Wintra a Jana Kysely by tím překročil své pravomoci a nová hlava státu by takové jmenování poměrně snadno zrušila. Nový předseda by se měl ujmout Ústavního soudu až po 6. srpnu, kdy skončí mandát Pavlu Rychetskému.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Jsem nepohodlný, tvrdí Janeček k neuznanému podpisu. Předvedl, jak píše jedničku a dvojku

    Před 3 měsíci
    Zájemci o Pražský hrad, jejichž registraci odmítlo ministerstvo vnitra, vkládají naději do rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS). Například podnikatel Karel Janeček zpochybnil kontrolu resortu, který mu neuznal například jeho vlastní podpis. Kvůli horší čitelnosti úředníci odmítli některé podpisy i pod peticí Karla Diviše. Také on doufá, že mu soud dá za pravdu. Diviš dokonce žádá posunutí termínu voleb.
     Komentáře
  • Novinky

    Senátoři podali stížnost na kandidaturu Rohanové

    Před 3 měsíci
    Soud obdržel návrh na zrušení registrace kandidátky na prezidentku Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří podpořili Marka Hilšera. Na registraci kandidátů, jak o ní ministerstvo rozhodlo, bylo podáno celkem 13 stížností, týkají se pěti kandidátů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Šťastný podcast: Babišův chybějící milion a smutnící kandidáti

    Před 3 měsíci
    O čem bude v kampani mluvit Andrej Babiš a jak reagovali na své vyřazení neúspěšní prezidentští kandidáti? To komentuje Šťastný podcast ve složení Jindřich Šídlo, Konstantin Sulimenko, Tereza Povolná a Ondřej Lasák.
     Komentáře
  • Novinky

    Wintr: Soud může někoho z vyřazených vrátit do hry

    Před 3 měsíci
    Pokud by někdo z protikandidátů napadl kandidaturu Denisy Rohanové u Nejvyššího správního soudu, patrně by uspěl, řekl v rozhovoru pro Právo ústavní právník Jan Wintr.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Kandidatura Rohanové nemá platit, míní Wintr. Dva právníci, tři názory, říká uchazečka o Hrad

    Před 3 měsíci
    Kandidátka na prezidentku Denisa Rohanová je považována za jedno z největších překvapení voleb. Hojně se spekulovalo, zda ministerstvo vnitra uzná podpisy, které získala od dnes již bývalých poslanců. Ty Rohanová oslovila ještě před tím, než byla prezidentská volba vyhlášena. Podle ústavního právníka Jana Wintra by její kandidatura registrována být neměla.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Rohanová využila mezery a může zabojovat o Hrad. ‚Já bych ji neakceptoval,‘ říká ústavní právník Wintr

    Před 3 měsíci
    Denise Rohanové vyšla sázka na poslance ČSSD, ANO a KSČM z minulé Sněmovny a ministerstvo ji připustilo k nadcházejícím prezidentským volbám. „Já bych ji neakceptoval. Můj výklad je, že by se měly přijímat jen kandidatury lidí až po vyhlášení voleb,“ řekl pro iROZHLAS.cz ústavní právník Jan Wintr. Kandidáti mají nyní dva dny na stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Potíže podle Wintra mohou nastat v případě, kdy by Rohanová celé volby vyhrála.
     Komentáře
  • Novinky

    Wintr: Kandidátku nelze podat před vyhlášením volby

    Před 4 měsíci
    O tom, jestli může poslanec nebo senátor podepsat kandidátku na Hrad více uchazečům, se vede spor. Teoreticky by to ale mohlo vést i k opakování voleb, míní odborník na ústavní právo Jan Wintr.
     Komentáře
  • Echo24

    Zeman teď metá veta co půl měsíce. „Nezažil jsem, že by prezident zasáhl do rozpočtu“

    Před 4 měsíci
    Miloš Zeman poslední dobou nešetří svými prezidentskými vety – letos po nich sáhl už třikrát, čímž vyrovnal svůj pomyslný rekord z roku 2016. Během letošního listopadu pak své prezidentské právo využil hned dvakrát v rozmezí půl měsíce. Podle ústavního právníka Jana Kysely sice Zeman tuto kompetenci může vykonávat, kupříkladu vetováním zákonu o státním rozpočtu ale vládě Petra Fialy notně zkomplikoval život a vybočil tím ze zajetých zvyklostí.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Prezidentský uchazeč Zítko dál sbírá podpisy občanů. ‚Už je pozdě,‘ vzkazují ministerstvo i ústavní právník

    Před 4 měsíci
    Aktivista šířící dezinformace Pavel Zítko je jedním z 21 uchazečů, kteří minulý týden podali na ministerstvo vnitra přihlášku k lednovým prezidentským volbám. Podle svých slov sesbíral potřebných 50 tisíc občanských podpisů za pouhých osm dní, v současnosti ale své podporovatele vyzývá ke sběru dalších. Prý aby měl rezervu. Tento postup ale odmítá ministerský výklad volebního zákona i ústavní právník Jan Wintr.
     Komentáře
  • Novinky

    Úskalí s podpisy pro kandidaturu na Hrad. Soud je přísnější než vnitro, říká právník Wintr

    Před 4 měsíci
    Na poslední chvíli sháněli někteří prezidentští kandidáti podpisy u zákonodárců. Od poslanců nejméně dvacet, od senátorů aspoň deset. Možné spory a řešení popisuje v rozhovoru pro Právo odborník na ústavní právo Jan Wintr.
     Komentáře
  • Novinky

    Nadstandardy? Odboráři i Svaz pacientů se bouří. Neústavní nejsou, upozorňuje právník

    Před 4 měsíci
    Nápad ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) znovu zavést nadstandardy ve zdravotní péči se nesetkal s pochopením ve Svazu pacientů ani u zdravotnických odborů. Podle nich je návrh asociální, zvlášť v době energetické krize. Ústavní právník Jan Wintr ovšem upozorňuje, že Ústavě by změna neodporovala. Liga lidských práv se však obává, aby nebyla dotčena kvalita standardní péče.
     Komentáře
  • Forum 24

    Babišova kandidatura soud neovlivní, shodují se ústavní právníci. Do hry podle nich ještě může vstoupit i Zeman

    Před 4 měsíci
    Kandidatura Andreje Babiše (ANO) na prezidenta České republiky probíhající soud v kauze Čapí hnízdo neovlivní, shodují se ústavní právníci, které oslovil deník FORUM 24. Prezidentská imunita by ...
     Komentáře
  • Česká justice

    Právní překážka pro Babišovu kandidaturu neexistuje, shodli se ústavní právníci

    Před 4 měsíci
    Právní překážka pro prezidentskou kandidaturu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) neexistuje, přestože čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo. Do volby či případného převzetí úřadu pravomocné rozhodnutí těžko bude, ledaže by se po rozsudku nikdo neodvolal. Dnes to uvedli ústavní právníci Jan Kysela.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V kauze Čapí hnízdo se rozhodne před prezidentskou volbou, míní soudce Šott

    Před 4 měsíci
    Právní překážka pro prezidentskou kandidaturu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) neexistuje, přestože čelí obžalobě v kauze Čapí hnízdo. Podle předsedy trestního senátu Jana Šotta padne rozsudek mezi 4. do 6. lednem.
     Komentáře
  • České noviny

    Právní překážka pro Babišovu kandidaturu neexistuje, shodli se ústavní právníci

    Před 4 měsíci
    Právní překážka pro prezidentskou kandidaturu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) neexistuje, přestože čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo. Do volby či případného převzetí úřadu pravomocné rozhodnutí těžko bude, ledaže by se po rozsudku nikdo neodvolal. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ústavní právník Jan Kysela. Stejný názor mají další ústavní právníci Jan Kudrna, Jan Wintr a Marek Antoš. Podle Antoše by měli zohlednit voliči, zda jde o překážku politickou.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Proč Zeman nejmenoval soudce? Písemné odůvodnění chybí, Hrad nerespektuje justiční verdikt

    Před 5 měsíci
    Stovky soudců jmenoval prezident Miloš Zeman bez připomínek. Zato během letošního září již dva kandidáti pohořeli. V případě státního zástupce Marka Bodláka se Zemanovi nelíbila jeho dosavadní kariéra. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z roku 2006 ovšem nařizuje odmítavé stanovisko řádně zdůvodnit. Postoj Hradu? Žádné písemné odůvodnění neexistuje, zjistil server iROZHLAS.cz.
     Komentáře
  • Novinky

    Právníci: Daňová retroaktivita je neobvyklá, ale vyloučena není

    Před 6 měsíci
    Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na středečním jednání sněmovního rozpočtového výboru řekl, že ohledně evropské daně z neočekávaného zisku, kterou chce navrhnout EU, se musí poradit s právníky. A to zejména kvůli ustanovení, podle kterého by se mimořádné zisky firem z vybraných odvětví zdaňovaly už za letošek. A to česká vláda do svého návrhu zahrnout nechtěla, slovy Stanjury „z ústavněprávních dů­vodů“.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Konfiskace není ve hře. Vládní právníci řeší, co s majetky oligarchů

    Před 11 měsíci
    Právníci z Legislativní rady vlády se shodli, že nástrojem na osekání bohatství ruských oligarchů má být zmrazení jejich majetku. Nikoliv konfiskace. Upozorňují, že o zadržený majetek se stát bude muset také starat.
     Komentáře
  • Náš region

    Právníci se neshodují ohledně prodloužení nouzového stavu

    Před 1 rokem
    Ústavní právníci se neshodují na tom, zda je případná žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o tři měsíce v souladu s předpisy. Podle právníka…
     Komentáře
  • Novinky

    Blamáž? Strategie, hájí se vláda

    Před 1 rokem
    Vypadalo to jako obrovská blamáž pro vládní koalici. Ani po 37 hodinách zdlouhavého jednání prošpikovaného opozičními obstrukcemi se vládě v noci na čtvrtek nepodařilo přehlasovat senátní veto novely pandemického zákona.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Okamurovi měli vzít slovo, nemluvil k věci. Se stížností by neuspěl, říká právník

    Před 1 rokem
    Opozice kritizuje místopředsedu sněmovny Jana Skopečka (ODS) za postup ve sněmovně. Podle právníka Jana Wintra byl však v zásadě v pořádku.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Návod proti obstrukcím. V Rakousku by Okamura řečnil nejdéle 20 minut

    Před 1 rokem
    Jak zabránit dlouhému blokování parlamentních schůzí v Poslanecké sněmovně? Inspirovat se můžeme za hranicemi. Program schůze rakouské Národní rady určuje vedení sněmovny, poslanci se mohou „vyřádit“ během diskusních hodin.
     Komentáře
  • Deník N

    Ústavní expert: Vládní klička byla částečně za hranou. Ale chování SPD je destruktivní, na tohle dojížděla Výmarská republika

    Před 1 rokem
    Mnohahodinový projev předsedy SPD Tomia Okamury, který mohl ukončit úterní jednací den Sněmovny, dokázala vláda prolomit kličkou. Po krátkém přerušení prohlasovala, že se může jednat i v noci. Tento postup vyvolal ostré reakce opozice, vládní většina se podle ANO i SPD dopustila porušení jednacího řádu. Ústavní expert Jan Wintr rozebírá, zda byla tato akce v pořádku a zda má SPD šanci uspět u soudu.
     Komentáře
  • Novinky

    Ústavní právníci: Ve Sněmovně byl porušen jednací řád, ale žaloba u ÚS nemá šanci

    Před 1 rokem
    Při úterním jednání Sněmovny byl podle ústavního právníka Jana Wintra porušen jednací řád, když se hlasovalo o prodloužení jednací doby až okolo 20. hodiny. Řád totiž hlasování o prodloužení umožňuje pouze do 19:00. Že by ale prohřešek mohl nějak ohrozit legitimitu probíhající schůze a na ní přijatých zákonů, si Wintr ani jeho kolega Jan Kysela nemyslí.
     Komentáře
  • Respekt

    Nálada se obrací, konvoje vítězí. Pandemický zákon narazil v Senátu o jeden hlas

    Před 1 rokem
    Norma se vrací do Poslanecké sněmovny - pokud tedy vláda úsilí o její prosazení nevzdá.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ústavní soud vymezí vládě pandemické mantinely, míní právníci

    Před 1 rokem
    Opozice zřejmě napadne způsob, jakým vláda protlačila pandemický zákon Sněmovnou, odhadují ústavní právníci. Důležité ale bude, jak se soud vyjádří k obsahu zákona.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nechte certifikáty aspoň pro akce, radili experti ministerstva. Vláda je neposlechla

    Před 1 rokem
    O rozhodnutí vlády jsme se dozvěděli až z médií, říká šéf epidemiologů Národního institutu pro zvládání pandemie Rastislav Maďar.
     Komentáře
  • Deník

    Nařízení karantény či izolace přes SMS? Právníci vidí řadu problémů

    Před 1 rokem
    Telefonem či SMS budou mít hygienici možnost přikázat lidem covidovou karanténu i izolaci. Na základě unikátního kódu si člověk na stránkách hygieny bude moci ověřit pravost SMS či podá proti rozhodnutí námitku. Hygienici o ní rozhodnou během tří pracovních dnů. Pokud ne, karanténa či izolace tím skončí. Počítá s tím kontroverzní novela pandemického zákona. Deník se zeptal na názor tří právníků.
     Komentáře
  • Prostor X

    Opatření proti covidu byla často nelegální. Jak ale dál? Dostál vs. Wintr o pandemickém zákonu

    Před 1 rokem
    „Kdybychom si měli na konci února vyrazit z ruky všechny nástroje, bylo by to poněkud neopatrné,“ podpořil přijetí novely pandemického zákona ústavní právník Jan Wintr. Jeho kolega z oboru a expert na zdravotní právo Ondřej Dostál je přesvědčený, že se bez zmocnění, která s sebou navrhovaná úprava přináší, obejdeme.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Do boje s obstrukcemi se poslanci nehrnou. Mají obavu, že na to jednou sami doplatí

    Před 1 rokem
    Aktuálně.cz vysvětluje, jak může několik poslanců chod sněmovny ochromit a zda je na obzoru změna.
     Komentáře
  • Novinky

    Právníci: Nutnost očkování v hospodách zůstává ve hře

    Před 1 rokem
    Podle novely pandemického zákona by vládní koalice mohla nařídit restauracím a dalším provozovnám, aby dovnitř nepouštěly neočkované osoby. Shoduje se na tom většina ústavních právníků v reakci na výrok Nejvyššího správního soudu, který toto opatření zrušil.
     Komentáře
  • Echo24

    Pandemický zákon nejde proti Ústavě, tvrdí ministerstvo. U právníků však naráží

    Před 1 rokem
    Zákonodárci se už druhý týden přou o rozporuplnou novelu pandemického zákona. Vládní koalice ji chce prosadit co nejrychleji, i když má být prý pouze „pojistkou“ pro případ, že by se koronavirus třeba v závažnější formě na podzim vrátil. Schvalování novely provázely v úterý před sněmovnou znovu bouřlivé protesty, své výhrady k ní má opozice i ústavní právníci. Změna zákona znamená výrazné posílení pravomocí vlády, v budoucnu by mohla podnikat kroky, které dříve byly možné jen v rámci nouzového…
     Komentáře
  • Novinky

    Wintr: Obstrukce ničí demokracii a vládu lidu

    Před 1 rokem
    Odborník na ústavní právo Jan Wintr soudí, že zneužívání obstrukce při jednání Sněmovny je nebezpečné pro celou demokracii, a navrhuje proto změnu zákona o jednacím řádu dolní komory.
     Komentáře
  • Deník N

    Notes: Hrad nepřímo potvrdil, že zprávu o Vrběticích skartoval. Policie teď chce jiný dokument

    Před 1 rokem
    Pondělní dění na stránkách Deníku N shrnuje Jana Ciglerová.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Karanténa nařízená přes SMS, větší omezení firem. Co má změnit nový pandemický zákon

    Před 1 rokem
    Poslanci se v úterý sejdou k projednání novely pandemického zákona, podle kterého vláda nařizuje opatření proti šíření koronaviru.
     Komentáře
  • Dvacet minut Radiožurnálu

    23 min

    Podcast
    Hostem je Jaroslav Miller, rektor Anglo-American University, který přechází na

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    místo náměstka ministra školství. Jak se české vysoké školy vyrovnávají s covidovými opatřeními? Mohou se věnovat výuce a výzkumu? V čem a jak by jim měla pomoci nová vláda? Moderuje Tomáš Pancíř.
     Komentáře
  • Novinky

    Právníci rvou na kusy vládní novelu pandemického zákona

    Před 1 rokem
    Proč se pandemický zákon týká pouze covid-19? ptá se bývalá ombudsmanka Anna Šabatová s tím, že by norma přece mohla být k použití i v případě jiné pandemie v budoucnu. Ústavní právník Jan Wintr naopak kritizuje, že není platnost normy časově omezená. Právník a bývalý nominant na ministra zdravotnictví za Piráty Ondřej Dostál k tomu varuje před chaosem, který může způsobit nařizování karantény a izolace po telefonu.
     Komentáře
  • Události247

    Přísnější pandemický zákon napořád? Vláda posílá novelu do sněmovny. Některé její pasáže jsou na hraně

    Před 1 rokem
    Na rozdíl od nouzového stavu, umožňuje novela pandemického zákona vyhlašovat přísná opatření bez kontroly a posvěcení zákonodárců ve sněmovně.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Sněmovna nemusí být „žvanírna“. Expert navrhuje inspirovat se u sousedů

    Před 1 rokem
    Česká Poslanecká sněmovna je ve srovnání se zahraničními parlamenty velmi neefektivní. Stačí se přitom inspirovat a upravit jednací řád, říká ústavní právník Jan Wintr.
     Komentáře
  • Osobnost Plus

    26 min

    Podcast
    Petra Procházková, novinářka a znalkyně Ruska

    Před 1 rokem

    ·

    26 minut

    Dynamika ve východní Evropě se mění. Rusko a Ukrajina jsou téměř v předválečném stavu a prezident Kazachstánu dovolil střílet do demonstrantů bez varování. Jak moc je v tuto chvíli pravděpodobné, že mezi Ruskem a Ukrajinou vypukne válka? A jak moc by se dotkla Česka? Která z dalších postsovětských zemí má důvod být také nervózní? A proč asi musí být Putin zděšen, když sleduje zprávy z hořícího Kazachstánu? Moderuje Barbora Tachecí.
     Komentáře
  • Osobnost Plus

    26 min

    Podcast
    Erik Siegl, humanitární pracovník, odborník na Turecko a bývalý český diplomat

    Před 1 rokem

    ·

    26 minut

    "Vzdorující demokracie" je titul jeho knihy o Turecku, kde sloužil v českých diplomatických službách. A soudí, že to nejlepší, co by teď měl ministr zahraničí udělat pro českou diplomacii, je podpora schopných kariérních diplomatů. Má k tomu nový šéf resortu šance? Jak se vzdoruje v Turecku pod Recepem Erdoganem? A jak moc tam po pokusu o vojenský převrat v roce 2016 přituhlo? Moderuje Barbora Tachecí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Expert: Konflikty s prezidentem neskončí, dokud nezpřesníme ústavu

    Před 1 rokem
    S konstitučním právníkem Janem Wintrem o střetu Petra Fialy s Milošem Zemanem i o tom, jak prezidenti porušují základní zákon.
     Komentáře
Reklama