Zavřít
Jiří Hájek

Jiří Hájek

Nejnovější články na Seznamu na téma Jiří Hájek
  • Security Magazín

    KOMENTÁŘ: Srpnové stranické memento. Okupace Československa byla vystřízlivěním i pro pravověrné komunisty

    Před 1 měsícem
    Před 55 lety nás vojensky okupoval Sovětský svaz a další čtyři státy Varšavské smlouvy. Invaze do Československa zanechala v národu hluboké šrámy, dokonce tak hluboké, že pravověrní komunisté vystupovali ze státostrany, nebo z ní byli vyloučeni, a začali se přimykat k opozičním platformám.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Sever pomáhal našim disidentům aneb Vikingové proti totalitě

    Před 1 měsícem
    „Pro československý disent a demokracii jsem dobrovolničil asi osm hodin týdně po dobu téměř osmi let,“ říká knihovník Frode Bakken z Norska. Co všechno Skandinávci v Československu dělali a co tím riskovali?
     Komentáře
  • České noviny

    Se Soňou Červenou se v katedrále v Hradci Králové rozloučily stovky lidí

    Před 4 měsíci
    Stovky lidí se dnes v zaplněné královéhradecké katedrále Svatého Ducha rozloučily s operní pěvkyní a herečkou Soňou Červenou, která zemřela 7. května v Praze. Bylo jí 97 let. Mezi přítomnými byli také primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová nebo generální ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian, zjistila na místě ČTK. Zádušní mši svatou celebroval královéhradecký biskup Jan Vokál. Bohoslužbu v katedrále hudebně doprovodila Filharmonie Hradec Králové, zazpíval sólista ND Jiří Hájek. Dnes večer byla Červená pohřbena do rodinné hrobky na hřbitově v městské části Pouchov.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Se Soňou Červenou se přišly rozloučit do Národního divadla i katedrály stovky lidí

    Před 4 měsíci
    V úterý večer bude Červená pohřbena do rodinné hrobky na hřbitově v městské části Pouchov.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Operní panorama Heleny Havlíkové – Ostravský Tannhäuser jako paralela s Wagnerem

    Před 4 měsíci
    Novou inscenací operního souboru ostravského Národního divadla moravskoslezského je Tannhäuser Richarda Wagnera. Může se opřít o nastudování svého hudebního ředitele, dirigenta Marka Šedivého. Inscenátoři – režisér Jiří Nekvasil, scénograf Daniel Dvořák a kostýmní výtvarnice Marta Roszkopfová – obohatili příběh středověkého minnesängra s jeho oscilací mezi erotickou vášní a opěvováním ideálu ženské ctnosti o paralelu s osobností skladatele a nápaditě využili celý prostor divadla. A velkou zvědavost budilo obsazení kontrastních postav Alžběty a Venuše jednou sólistkou. Premiérové obsazení ovšem mělo své limity, hlavně v titulní roli.
     Komentáře
  • Forum 24

    Poslanci budou vyšetřovat lumpárny na Hradě. Pro vznik vyšetřovací komise získali dostatek podpisů

    Před 5 měsíci
    Poslanci Šimon Heller (KDU-ČSL), Michal Zuna (TOP 09) a Jiří Hájek (STAN), kteří iniciovali vznik vyšetřovací komise k prošetření kauz Kanceláře prezidenta republiky v letech 2013 až 2023, získali dos…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Poslanci mají podpisy na zřízení vyšetřovací komise k Hradu. Chtějí ji co nejdřív

    Před 5 měsíci
    Poslanci i nadále usilují o vznik vyšetřovací komise ke kauzám Pražského hradu. Už mají dostatek podpisů, komisi chtějí zřídit co nejdříve.
     Komentáře
  • Opera Plus

    V české premiéře symfonie Vessels of Light zazářil Pražský filharmonický sbor

    Před 5 měsíci
    Česká premiéra 6. symfonie skladatelky Lery Auerbach převyprávěla v pražském Rudolfinu příběh naděje v době holokaustu. Dílo Vessels of Light, s nímž hlavní interpretka, violoncellistka Kristina Reiko Cooper, objíždí svět, dokázalo vytvořit patřičně tíživou atmosféru. Oporu v celém tvaru kompozice však vedle zmíněné hudebnice vytvářel především Pražský filharmonický sbor. Symfonický orchestr Českého rozhlasu, jehož koncertu byla symfonie součástí, ale zazářil až v druhé části večera, na kterou zařadil Schubertovu 9. symfonii.
     Komentáře
  • Echo24

    Kauzy Zemanova Hradu. Poslanci sbírají podpisy pro vznik vyšetřovací komise

    Před 5 měsíci
    Nad návrhem na zřízení sněmovní vyšetřovací komise k hradním kauzám za éry bývalého prezidenta Miloše Zemana by měla být koaliční shoda, míní jeden z trojice iniciátorů Michal Zuna (TOP 09). Jasno o dalším postupu by mělo být na přelomu března a dubna, řekl dnes ČTK. Komise by se měla podle plánů zaměřit zejména na nakládání s utajovanými informacemi v prezidentské kanceláři, ale také na její hospodaření.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Máme poslední možnost pojmenovat lumpárny na Hradě, tvrdí poslanec

    Před 5 měsíci
    Na hospodaření hradní kanceláře za vlády Miloše Zemana by si mohla posvítit sněmovní vyšetřovací komise. Podpisy potřebné k jejímu zřízení už sbírá trojice koaličních poslanců. Má komise smysl? A proč ji poslanci chtějí až teď?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Poslanci chtějí vyšetřovací komisi k akcím Hradu

    Před 6 měsíci
    Trojice vládních poslanců začala ve Sněmovně sbírat podpisy k ustanovení poslanecké vyšetřovací komise, která by se zabývala kauzami Pražského hradu a Kanceláře prezidenta republiky. Potřebují jich čtyřicet.
     Komentáře
  • Novinky

    Kde je hranice mezi dobrovolným sexem a znásilněním? To řeší v Konsentu i Kotek a Dancingerová

    Před 6 měsíci
    Dva kamarádi proti sobě u soudu jako právní zástupci obžaloby a obhajoby. Nejasný případ znásilnění. Klíčovou svědkyní žena, jejíž život a svět je na hony vzdálený tomu jejich. Je ale úplně vyloučené, že by se něco podobného mohlo stát jim, když si svléknou talár a přijdou domů? Tyhle a další otázky řeší novinka pražského Činoherního klubu Konsent.
     Komentáře
  • Pavla Čechová
    naSeznam Médium

    Smrt filozofa. Poslední dny Jana Patočky

    Před 6 měsíci
    Od smrti Jana Patočky letos uplynulo 46 let. Jeho tragická smrt upomíná na bezcitnost režimu, který neměl se starým mužem soucit.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Předkové řešili totéž, jen v jiných kulisách. Brněnská opera uvádí Veselou vdovu

    Před 7 měsíci
    "Řeší problémy, které jsou stále aktuální. Lidé se pořád berou z lásky i pro peníze. A jejich láska je také někdy neopětovaná," říká jeden z režisérů.
     Komentáře
  • Forum 24

    České díry v informacích: Listopad 1939 aneb Co dlužíme Emilu Háchovi

    Před 10 měsíci
    Kdykoli se v médiích kolem výročí 17. listopadu (1939 / 1989) objeví připomínka dvanácti set vysokoškolských studentů, zavlečených nacisty do Sachsenhausenu a dalších koncentračních táborů, mělo ...
     Komentáře
  • Opera Plus

    Haydn ztracený ve vysokých klenbách katedrály sv. Bartoloměje

    Před 11 měsíci
    V Plzni skončil závěrečným koncertem v katedrále sv. Bartoloměje 12. října 2022 jubilejní 30. ročník renomovaného festivalu Haydnovy hudební slavnosti. Koncert se uskutečnil ve spolupráci s Plzeňskou filharmonií, která jej uvedla ve své nové abonentní Chrámové řadě.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Dvakrát Haydn v podání Plzeňské filharmonie uzavřel Haydnovy hudební slavnosti

    Před 11 měsíci
    Ve středu 12. října 2022 se v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni odehrál poslední koncert letošních Haydnových hudebních slavností. Závěrečné koncerty festivalu zpravidla nabízejí stěžejní kompozice 18. století komponované pro větší obsazení. Ani letošní ročník nebyl výjimkou – zazněla Haydnova Nelsonmesse a Symfonie č. 3 téhož autora v provedení Plzeňské filharmonie a Kühnova smíšeného sboru. Sólová čísla obstarala Yukiko Kinjo (soprán), Jana Piorecká (alt), Tomáš Kořínek (tenor) a Jiří Hájek (baryton). Dirigentské taktovky se ujal Jiří Štrunc, stejně jako při zahajovacím koncertu festivalu, který již tradičně patří orchestru plzeňské konzervatoře a Haydnově symfonii D dur „Lukavické.“ Letos si jako hosty pozvali hornisty Martina Sokola a Zuzanu Rzounkovou a společně provedli Koncert pro 2 lesní rohy a orchestr D dur Georga Philippa Telemanna. Program pak zakončil Mozartův Hudební žert F dur.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Operní panorama Heleny Havlíkové (382) – Záludnosti operety i koncertního uvádění Rusalky

    Před 11 měsíci
    I když se sólisté tolik snažili, Abrahamův Ples v hotelu Savoy zůstal ve Státní opeře bez operetního lesku. Rusalka na Dvořákově Praze ukázala benefity, ale i limity koncertního uvedení této opery, byť na tak prestižním festivalu. A do inscenace Rusalky v Národním divadle vstoupili noví sólisté. Tak začala v Praze operní sezona 2022/2023.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Ples v hotelu Savoy ve Státní opeře

    Před 1 rokem
    Státní opera v Praze uvedla v rámci projektu Musica non grata v premiéře novou inscenaci revuální operety maďarského skladatele židovské národnosti Paula Abrahama Ples v hotelu Savoy. Dílo nastudoval soubor v češtině, překlad do němčiny a angličtiny zprostředkovaly titulky, české titulky byly rovněž u zpívaných textů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „U nás není kontrarevoluce“ aneb K jedné výměně názorů na půdě OSN

    Před 1 rokem
    24. srpna před 54 lety skončilo v New Yorku několikadenní zasedání Rady bezpečnosti OSN, na němž se projednávala otázka Československa. Obě strany „střílely“ protichůdnou interpretací dějin Československa a východního bloku.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Rudoarmějec v Pardubicích je opět trnem v oku. Kvůli válce by se mohl stěhovat

    Před 1 rokem
    Pardubický Památník osvobození zvaný Rudoarmějec, se stal během posledních deseti let už několikrát adeptem na stěhování. Naposledy se debata otevřela kvůli válce, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině. Na tom, kde by měla socha stát, se ale neshodnou ani místní, ani zastupitelé. Do voleb ale zřejmě zůstane tam, kde je.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    Pardubický Rudoarmějec se stěhovat nebude. Zůstane tam, kde je, rozhodla radnice

    Před 1 rokem
    /ANKETA/ Další pokus o přemístění sousoší skončil nezdarem. Je nesmysl ho spojovat s aktuální ruskou agresí, shodli se historici. Památník osvobození v Pardubicích, kterému místní neřeknou jinak než Rudoarmějec, tak zůstane na svém místě. Co si myslíte vy? Měl by se pomník přesunout, nebo dokonce schovat někam do skladu, nebo naopak nechat na svém místě? Hlasujte v naší anketě pod článkem nebo na facebooku Pardubického deníku.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Operní panorama Heleny Havlíkové (367) – Jak se (ne)dělá opera aneb jak Prodanka uhynula v pošmourném nebi Zlaté kapličky

    Před 1 rokem
    Národní divadlo na piazzettu vedle historické budovy nainstalovalo výstavu Jak se dělá Prodanka. Výsledek na jevišti „Zlaté kapličky“ je však spíše ukázkou toho, jak by se v pražském Národním divadle tato Smetanova opera inscenovat neměla.
     Komentáře
  • Náš region

    Pardubice zváží přesun sochy rudoarmějce. S válkou to prý nesouvisí

    Před 1 rokem
    Město Pardubice zváží návrh na přemístění sochy Památníku osvobození, který je v centru města. Podle zastupitele Jiřího Hájka nazrála doba, aby sousoší s rudoarmějcem…
     Komentáře
  • Opera Plus

    Operní panorama Heleny Havlíkové (361) – Ohlédnutí za Bendovou Medeou, opavským Rigolettem, libereckým Otellem a ústeckou Rusalkou

    Před 1 rokem
    Nikoli pouze festivalem Opera 2022, ale i dalšími událostmi žilo v posledních měsících operní dění u nás. Dvě divadla sáhla po Verdim: ve Slezském divadle měl premiéru Rigoletto a v Liberci Otello, v Ústí uvedli Dvořákovu Rusalku. Navíc se mimořádnou událostí stalo uvedení melodramu Jiřího Antonína Bendy Medea na abonentním koncertě České filharmonie pod taktovkou Tomáše Netopila se Zuzanou Stivínovou v titulní roli.
     Komentáře
  • FocusOn

    Boj o EET vrcholí. Vláda ji chce zrušit, část politiků a podnikatelů je proti

    Před 1 rokem
    Podnikatelé volají po rychlejší digitalizaci, vyplynulo ze semináře o výhodách dobrovolné evidence tržeb (DET) v Poslanecké sněmovně. Diskuse o digitalizaci českého maloobchodu a podnikání tak nabírá na obrátkách. Připravují se konkrétní návrhy, jako jsou elektronické účtenky nebo digitalizace daní.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Operní panorama Heleny Havlíkové (359) – Vzdálený zvuk ve Státní opeře jen odezněl

    Před 1 rokem
    Státní opera připravila novou inscenaci opery Franze Schrekera Vzdálený zvuk (Der ferne Klang) v hudebním nastudování Karla-Heinze Steffense a v režii Timofeje Kuljabina. V rámci projektu „Musica non grata“ se tak Národní divadlo vrátilo k dílu, které ve stejné budově, tehdy Novém německém divadle, v roce 1920 uvedl jeho někdejší hudební ředitel Alexander Zemlinsky. Operní panorama Heleny Havlíkové (359) – Vzdálený zvuk ve Státní opeře jen odezněl.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Vzdálený zvuk ve Státní opeře – Schrekerovi velmi vzdálený

    Před 1 rokem
    V rámci projektu Musica non grata měla v neděli 20. března ve Státní opeře v Praze premiéru inscenace u nás takřka neznámé a dnes všeobecně málo hrané opery Franze Schrekera (1878–1934) Der ferne Klang – Vzdálený zvuk.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Sněmovna schvaluje rozpočet SFDI. Jaké výdaje do dopravní infrastruktury ministerstvo obětovalo?

    Před 1 rokem
    Úsporný a protiinflační.Tak vláda nazývá rozpočet, který dnes schvaluje Poslanecká sněmovna. S ním se poslanci budou vyjadřovat i k rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Škrty, které přijalo ministerstvo dopravy, kritizoval i prezident Zeman. Koalice je hájí, opozice kritizuje. Co všechno bude muset dopravní infrastruktura oželet? ,,Existují dvě rozpočtové oblasti, které mají největší multiplikační efekt.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Tom Borrow a amplifikovaná Medea v Rudolfinu

    Před 1 rokem
    Dvořákova síň pražského Rudolfina hostila ve středu 9. února 2022 první koncert (chystají se ještě dvě reprízy v následujících dvou dnech) u příležitosti 300. výročí narození skladatele Jiřího Antonína Bendy. Tento význačný představitel hudebního útvaru melodramu byl poctěn provedením jeho díla Medea a to pod taktovkou Tomáše Netopila a v režii Alice Nellis.
     Komentáře
  • Národní divadlo

    33 min

    Podcast
    Speciál: Tři kroky k udržitelnému divadlu

    Před 1 rokem

    ·

    33 minut

    V novém podcastovém Speciálu se dramaturgyně činohry Národního divadla Nina Jaques zamýšlí nad nezvratnými klimatickými změnami a zodpovědností každého z nás, tedy včetně divadla, vůči naší planetě. Vědci bijí na poplach, naštěstí se pomalu mění i klima ve společnosti a lidé začínají víc přemýšlet o udržitelnosti. Jak se k tomu postaví divadlo? A nemáme tím na mysli jen současné drama, které často naše ne příliš nadějné vyhlídky budoucnosti reflektuje. Co divadlo jako instituce? Může být běžný divadelní provoz víc ekologický? A nebude snaha o udržitelnost omezovat tvůrčí svobodu? Nina Jaques si přizvala konzultantku pro udržitelnost Národního divadla Michaelu Rýgrovou a na palčivými otázkami se zamýšlí společně s uměleckým ředitelem sekce výroby Martinem Černým a také se scénografem Draganem Stojčevskim. Speciál nabídne tři kroky k udržitelnému divadlu. Národní divadlo chce jít příkladem - věděli jste například, že teplý vzduch z divadelních sálu ohřívá sprchy v šatnách herců?!    V podcastu zněla hudba Jiřího Hájka z inscenace Pýcha a předsudek a ukázky ze zpravodajství Deutsche Welle a BBC News.
     Komentáře
  • Jihlavský deník

    Premiéra nové kriminálky Odznak Vysočina: hlasujte, jak se vám líbil první díl

    Před 1 rokem
    /ANKETA/ Ve čtvrtek večer odstartuje na Nově kriminální seriál Odznak Vysočina. Filmaři si natáčení v kraji vybrali kvůli přírodě a neokoukanému prostředí. Diváci v kriminálce poznají místa z Ledče nad Sázavou, Koutů, Melechova nebo Lipnice nad Sázavou.
     Komentáře
  • Novinky

    RECENZE: Problematická pocta mozartovskému géniu loci

    Před 1 rokem
    Mozartovu operu Così fan tutte uvedla Opera Národního divadla v Praze ve Stavovském divadle 8. ledna jako první premiéru roku 2022. Pocta Mozartovi, o níž hovořili tvůrci na tiskové besedě, se ale nekonala.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Takové jsou všechny, tvrdil Mozart

    Před 1 rokem
    První operní premiérou ve Stavovském divadle v roce 2022 bude Cosí fan tutte.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    Pardubice vzpomínají na Václava Havla. Místní pro něj vytvořili srdce ze svíček

    Před 1 rokem
    Pardubice si připomínají výročí úmrtí Václava Havla. V sobotu 18. prosince proběhla vzpomínková akce v centru města. Na třídě Míru lidé zapalovali svíčky a vytvořili vzpomínkové srdce.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Italka v Alžíru – v hlavních rolích Mustafa a Lindoro

    Před 1 rokem
    Nová inscenace Italky v Alžíru Gioacchina Rossiniho v Divadle J. K. Tyla v Plzni má za sebou již několik repríz. Ta poslední se uskutečnila v pátek 22. října pod taktovkou Jiřího Štrunce. Italka v Alžíru – v hlavních rolích Mustafa a Lindoro.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Operní panorama Heleny Havlíkové (340) – dvě národní divadla, dvě premiéry

    Před 1 rokem
    Opera pražského Národního divadla dohání výpadky loňské covidové sezony další premiérou – Lazebníkem sevillským Gioacchina Rossiniho v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka a režii Magdaleny Švecové. V brněnském Národním divadle měl premiéru Peter Grimes Benjamina Brittena v hudebním nastudování Marka Ivanoviće a v režii Davida Radoka. Operní panorama Heleny Havlíkové (340) – dvě národní divadla, dvě premiéry.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Brittenovo moře je hluboké a blízké. Radok se na něj vypravil s operou Peter Grimes

    Před 1 rokem
    Ve slavném díle Benjamina Brittena rybář touží po uznání, stojí proti němu ale skoro celý přístav.
     Komentáře
  • Drbna

    Unipetrol chce v Česku v blízké době otevřít šest vodíkových čerpacích stanic

    Před 1 rokem
    Skupina Unipetrol chce v blízké době otevřít šest veřejných vodíkových čerpacích stanic. Budou v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Litvínově. Zároveň firma plánuje dalších 22 čerpadel pro vodíkové vozy. V tiskové zprávě to dnes uvedl generální ředitel firmy UniCRE ze skupiny Orlen Unipetrol Jiří Hájek.
     Komentáře
  • Novinky

    Unipetrol chce v Česku v dohledné době otevřít šest vodíkových čerpacích stanic

    Před 1 rokem
    Skupina Unipetrol chce v dohledné době otevřít šest veřejných vodíkových čerpacích stanic, z toho dvě ještě letos. Zároveň firma plánuje dalších 20 čerpadel pro vodíkové vozy. V tiskové zprávě to dnes uvedl generální ředitel firmy UniCRE ze skupiny Unipetrol Jiří Hájek.
     Komentáře
  • Novinky

    Na kajutové lodi z Pardubic až do Hamburku

    Před 1 rokem
    Kdyby si Miroslav Patras, předseda Jacht clubu - Marina, stoupl v Pardubicích ke kormidlu své lodě Otice, mohl by se vypravit na dlouhou cestu do Hamburku, do Holandska, v extrémních případech i přes Francii proti proudu Dunaje až do Bratislavy. Mohl by, ale nejde to. Jedinou překážkou na celé dlouhé cestě mu je nesplavný jez v Přelouči. Po pouhých 18 kilometrech plavby.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Plzeňská Italka v Alžíru má stále co zlepšovat

    Před 2 roky
    Komická opera Gioacchina Rossiniho Italka v Alžíru je dalším titulem, který měl v Divadle J. K. Tyla svoji premiéru v rámci premiérového týdne od 4. do 11. září. Pod taktovkou Jiřího Štrunce, tvůrce hudebního nastudování, a v režii Jakuba Hliněnského byla v historické budově Velkého divadla poprvé uvedena před diváky letos v červnu.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Švandovo divadlo uvedlo první premiéru v Praze. Excelentní upírce Barešové sekundoval fenomenální Hes

    Před 2 roky
    V sobotu 29. května uvedlo Švandovo divadlo první divadelní premiéru v Praze po covidové přestávce. V upírské romanci s názvem Ať vejde ten pravý se role upírky zhostila mladá talentovaná herečka Denisa Barešová, jejím hereckým partnerem se stal neméně talentovaný Oskar Hes.
     Komentáře
  • A2larm

    Alena Wagnerová – hlas představující nárok

    Před 2 roky
    Významná česko-německá spisovatelka, feministka a intelektuálka se dnes dožívá 85 let. Její osobnost i práce čerpá z feministické, evangelické i socialistické zkušenosti.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Jak se píše pro film i divadlo?

    Před 2 roky
    Skladatel Jiří Hájek mluví o hudbě s Markem Šulcem.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Zlatník, programátor, filozof, pedagog, wikipedista. Příběh Jana Sokola

    Před 2 roky
    S lítostí jsme se dozvěděli, že zemřel Prof. PhDr. Jan Sokol, Ph.D., CSc., který zasedl v expertní radě Gymnázia Paměti národa. Jeho moudrost a lidskost nám budou chybět.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemřela spisovatelka a jedna z mluvčích Charty 77 Zdena Tominová

    Před 3 roky
    Ve věku 79 let dnes v Praze zemřela spisovatelka a jedna z mluvčích disidentského hnutí Charta 77 Zdena Tominová. Uvedl to dnes server Lidovky.cz, kterému informaci potvrdil syn Tominové, překladatel Marek Tomin.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřela spisovatelka a mluvčí Charty 77 Zdena Tominová, bylo jí 79 let

    Před 3 roky
    Tominová a její manžel, filozof Julius Tomin, byli jedněmi z prvních, kteří podepsali prohlášení Charty 77.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřela spisovatelka a mluvčí Charty 77 Zdena Tominová

    Před 3 roky
    Ve věku 79 let v neděli v Praze zemřela spisovatelka a jedna z mluvčích disidentského hnutí Charta 77 Zdena Tominová. Uvedl to server Lidovky.cz, kterému informaci potvrdil syn Tominové, překladatel Marek Tomin.
     Komentáře
  • Respekt

    Nestát se funkcionářem nějaké doby a myslet proti srsti

    Před 3 roky
    Ve věku 92 let zemřel v úterý Ladislav Hejdánek, filozof, pedagog, politický vězeň a jeden z prvních mluvčích Charty 1977. Při této příležitosti přinášíme jeho nekrolog od filozofa a publicisty Miroslava Vodrážky a připomínáme recenze Hejdánkových knih: Úvod do filozofování a Setkání a odstup.
     Komentáře
  • CZdefence

    Vojenští policisté včas zasáhli a zachránili životy

    Před 3 roky
    Velení Vojenské policie v čele s náčelníkem plukovníkem Miroslavem Murčekem dnes ocenilo sedm vojenských policistů, kteří zachránili lidské životy. Shodli se přitom, že poskytnutí pomoci nevnímají jako zákonnou povinnost, ale jako naprostou samozřejmost.
     Komentáře
  • G

    Jana Patočku zabily výslechy StB. Chartistův pohřeb pak komunisté rušili hlukem vrtulníku

    Před 3 roky
    Jan Patočka patřil k nejvýznamnějším českým filozofům 20. století a byl jedním z hlavních představitelů Charty 77, tudíž byl stíhán představiteli minulého režimu. Na rozdíl od svých souputníků ale Patočka podstupoval tvrdé estébácké výslechy v pokročilém věku, což ho nakonec stálo život.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Infarktový výslech Jana Patočky. Jeden z největších českých filosofů zemřel kvůli šikaně ze strany StB

    Před 3 roky
    Nalomit komunistický režim se v minulosti pokusilo mnoho významných osobností. Když se v rámci sametové revoluce ohlížíme zpět, bylo by nespravedlivé nepřipomenout příběh filosofa, který odvážně přijal zodpovědnost a stal se mluvčím Charty 77. To mu však bylo osudné. Jeho smrt je totiž neodmyslitelně spojena s šikanou, kterou musel od StB zažívat.
     Komentáře
  • Novinky

    Na Festivalu dřeva v Ostravě se činili sportovní dřevorubci

    Před 4 roky
    V rámci Festivalu dřeva v Ostravě se konal XV. ročník soutěže sportovních dřevorubců Czech Cup STIHL TIMBERSPORTS Ostrava 2019. Ve čtyřech disciplínách soutěžilo 16 závodníků. Vyhrál ten nejlepší - Martin Komárek.
     Komentáře
Reklama