Zavřít
Koncentrační tábor

Koncentrační tábor

Nejnovější články na Seznamu na téma Koncentrační tábor
  • Forum 24

    Totální čistky i koncentrační tábory. Uniklé dokumenty FSB ukazují, jaké plány měl na Ukrajině Vladimir Putin

    Před 11 hodinami
    Ruský prezident Vladimir Putin plánoval na Ukrajině koncentrační tábory i totální vyčištění země. Vyplývá to z uniklých dokumentů bezpečnostní služby FSB, na kterou upozornil server The Sun s ...
     Komentáře
  • Pravda24

    Dokumenty FSB odhaleny. Putin plánoval koncentráky, pojízdná krematoria a pytle na mrtvoly měly být pro Ukrajince

    Před 12 hodinami
    Britská média odhalila děsivé dokumenty FSB, které ukazují, že Vladimir Putin (70) plánoval na Ukrajině "totální čistku". "Lidé budou v noci během zákazu vycházení zadržováni ve svých domovech a převáženi na ruské území do koncentračních táborů," píše se ve zprávě, která vypovídá o uniklých e-mailech.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Hitlerova bestie Herta Bothe: Tady se kariéra zvrhla. Jak se ze zdravotní sestry stala krutá dozorkyně

    Před 13 hodinami
    Herta Bothe patřila do dlouhé řady sadistických nacistických dozorkyň, které často svou brutalitou převyšovaly své mužské protějšky.
     Komentáře
  • Echo24

    Rusové chtěli Ukrajinu „totálně vyčistit“, ukazují e-maily uniklé z tajné služby FSB

    Před 1 dnem
    Ruský prezident Vladimir Putin plánoval na Ukrajině chodit „dům od domu“ a posílat ukrajinské obyvatele do koncentračních táborů, čímž si chtěl Kyjev kompletně podmanit. Jeho plán „totálního vyčištění“ Ukrajiny odhalily uniklé dokumenty ruské zpravodajské služby FSB, na které upozornil list New York Post.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nejkrutější nacistické experimenty: Co všechno se testovalo na vězních v koncentračních táborech?

    Před 3 dny
    Ve většině koncentračních táborů probíhalo množství experimentů, pomocí nichž chtěli nacističtí lékaři zajistit vítězství třetí říše na válečné frontě. Obvykle se však jednalo spíše o další formy mučení vězňů.
     Komentáře
  • OnlyU

    Nacistická dozorkyně Ilse Koch si libovala ve stínidlech z lidské kůže. Jako dekorace používala i hlavy vězňů

    Před 4 dny
    Ilse Koch byla manželkou velitele koncentračního tábora Buchenwald a pro její brutalitu se jí přezdívalo „buchenwaldská děvka“. Přestože drtivá většina nacistů neznala úctu k lidskému životu, Ilse Koch patřila k těm vůbec nejkrutějším. Zdroj
     Komentáře
  • Extra

    Nebezpečně posedlý doktor z koncentráku Dachau: Shilling prováděl v táboře nelidské experimenty

    Před 5 dny
    Ledové koupele i aplikaci drog. Přesně to museli snášet vězni koncentračního tábora Dachau. Zemřely tu statisíce lidí, které se ke konci války dočkali spravedlnosti v podobě odsouzení sadistického doktora Shillinga. Německý lékař na nich podle informací webu History prováděl hrůzné pokusy.
     Komentáře
  • OnlyU

    Corrie ten Boom zachránila během války stovky Židů. Z koncentračního tábora ji propustili omylem

    Před 6 dny
    Možná jste o Corrie ten Boom nikdy neslyšeli. Její jméno by však nemělo být nikdy zapomenuto. Společně se svou rodinou totiž během 2. světové války zachránila na osm stovek Židů. Ona a její sestra si za to vysloužily pobyt v koncentračním táboře. Ani smrt jejích příbuzných ji neodradila, aby po zbytek života pomáhala potřebným. Zdroj
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Marie Zápotocká byla svému „Toníčkovi“ věrná téměř 50 let. Přežila i koncentrák

    Před 6 dny
    Po relativně krátkém prezidentování Klementa Gottwalda, kterého zradilo zdraví, si ještě kratší období na hradě užil jeho nástupce Antonín Zápotocký. Po jeho boku však celý život stála energická, loajální a komunismus rovněž vyznávající Marie Zápotocká, kterou zápal pro manželovu ideologii dostal za války až do koncentračního tábora.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Týral prezident Zápotocký vězně v koncentráku? Gottwaldův nástupce nebyl jen bodrý strýc

    Před 6 dny
    Přesně před 70 lety byl prezidentem zvolen Antonín Zápotocký. Někdo ho má za dobráckého strýce, jiný za spolutvůrce krvavých procesů z 50. let, klíčovou postavu měnové reformy z roku 1953. Americká CIA se ale o něj zajímala také proto, zda nebyl kápem, který v nacistickém koncentráku týral vězně. Měl „táta dělníků“ temnou minulost? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to objasňuje historik Michal Stehlík, který o Zápotockém chystá knihu.
     Komentáře
  • Lifee

    90 let od otevření Dachau: Vězně zde mučili ledovou vodou, byl mezi nimi i Josef Čapek

    Před 7 dny
    Na 22. březen připadá smutné devadesáté výročí otevření prvního koncentračního tábora v Dachau. I po několika desítkách let jde o velmi děsivé místo. Vždyť šlo o první nacistickou továrnu na smrt. Pro koho byl tábor původně určen? A jaká slavná česká osobnost se do něj dostala?
     Komentáře
  • Deník

    Pekelný plán z Dachau: První koncentrák inspiroval další, vězně mučili i hudbou

    Před 7 dny
    Před devadesáti lety nacisté založili první koncentrační tábor. Dachau pak posloužil jako vzor pro vznik dalších podobných vyhlazovacích míst. Z vězňů se v táboře stávaly chodící kostry - pokud vůbec přežili. Kromě hladu, nelidské dřiny a neustálého psychického i fyzického ponižování zažívali také děsivé pokusy. Pohled na zubožené přeživší a stohy mrtvých těl osvobozující americké vojáky v roce 1945 zasáhl natolik, že dozorce na místě rovnu popravili.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Nenávist v krvi - zvrácená nacistická dozorkyně Maria Mandlová připravovala vězňům dlouhou a bolestivou smrt

    Před 12 dny
    Jak známo, nacistické dozorkyně v koncentračních táborech mnohdy v krutosti překonávaly jejich mužské protějšky. Irma Greseová či Ilse Kochová a mnohé další ženy, které pocházely většinou z normálních poměrů, byly nejzvrácenějšími ,,produkty" nacistické krutosti, kterou poznaly statisíce nevinných lidí. Výjimkou v této řadě nebyla ani Marie Mandlová (Mandelová), nadprůměrně inteligentní, ale o to sadističtější žena, která byla také známá pod přezdívkou ,,bestie". Ta na ni seděla mimochodem přesně.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Generál Eisenhower po prohlídce koncentračního tábora: Nyní víme, proti čemu bojujeme

    Před 12 dny
    Dwight D. Eisenhower, vrchní velitel spojeneckého expedičního sboru v Evropě a pozdější americký prezident, se při návštěvě nově osvobozeného Ohrdrufu za druhé světové války na vlastní oči přesvědčil o zločinech, které Němci páchali v koncentračních táborech. Pohled to byl tak otřesný, že věděl, že musí nejen přivézt informace domů do Spojených států, ale také zajistit, aby pravda o nacistických zločinech nebyla zapomenuta.
     Komentáře
  • České noviny

    Výstava ve Veselíčku připomíná odbojovou historii obce i oběti nacismu

    Před 18 dny
    Osudy obyvatel Veselíčka na Přerovsku, kteří byli za druhé světové války popraveni či odvlečeni do koncentračních táborů, připomíná v tamním Muzeu Záhoří výstava Zmizelí - aneb hrůzy války. Na dnes zahájené výstavě jsou k vidění dobové osobní předměty, letáky, německé vyhlášky, mapy, ručně psané dopisy z koncentračního tábora či šachy vyrobené ze zbytků chleba. Nechybí ani ukázka pracovny německé tajné policie gestapo, jejíž příslušníci před 80 lety vtrhli do Veselíčka a pozatýkali několik místních obyvatel zapojených do odbojových skupin. "Snažíme se tímto způsobem připomenout naši historii. Navíc je to teď kvůli ruské válce na Ukrajině bohužel opět aktuální téma," řekla ČTK Stanislava Čočková z Muzea Záhoří.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Před 80 lety převezli do Osvětimi víc jak tisíc Romů. Šlo o děti, těhotné ženy i starce, říká historička

    Před 20 dny
    Teprve sedm dní bylo Maxmiliánu Kryštofovi, který byl před 80 lety jedním z více než tisícovky Romů převezených z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi. Sdělila to Anna Míšková, historička Muzea romské kultury v Brně, které si transport ze 7. března 1943 připomene pietním aktem v budově muzea. Podle Míškové by se na události nemělo zapomínat a zvlášť v dnešní době přílivu lidí prchajících před válkou z Ukrajiny.
     Komentáře
  • OnlyU

    Elisabeth Volkenrath: Nacistická dozorkyně, u níž se výčitky svědomí nedostavily. Téměř veškerou vinu odmítla

    Před 22 dny
    Elisabeth Volkenrath patřila mezi nejkrutější dozorkyně nacistických koncentračních táborů. Přestože se jí dostalo spravedlivého trestu, téměř veškerou svoji vinu odmítla. Zdroj
     Komentáře
  • Security Magazín

    Tvrdá ruka německých koloniálních vládců v Africe: Popravy, koncentrační tábory i genocida

    Před 24 dny
    Jako první genocida novodobých dějin se označuje krvavé potlačení povstání spojených kmenů Hererů a Namů v roce 1904 německými vládci Jihozápadní Afriky. Tyto kmeny neměly proti daleko lépe vyzbrojeným Němcům žádnou šanci a jejich povstání bylo utopeno v krvi.
     Komentáře
  • Česko živě

    Tělo Josefa Čapka se nikdy nenašlo. V koncentráku kreslil rodokmeny nacistů

    Před 26 dny
    Bratři Josef a Karel Čapek patří k nejvýznamnějším umělcům a intelektuálům naší kultury. Karel ve svých knihách tvrdě kritizoval nacismus, ale předtím, než se ho chystalo gestapo zbavit, předčasně zemřel. Jeho bratr Josef však takové „štěstí“ neměl. Zemřel totiž v koncentračním táboře, ale jeho tělo se nikdy nenašlo.
     Komentáře
  • Deník N

    Evičko, já už nemůžu, řekla jí matka při pochodu smrti. Čtyřicet let mlčela, teď o šoa vypráví dětem v Německu

    Před 1 měsícem
    Když bylo Evě Erbenové devět let, ocitla se se svými rodiči v Terezíně. Život tam byl podle ní ve srovnání s následným koncentračním táborem v Osvětimi vlastně snesitelný. Podařilo se jí přežít pochod smrti, během něhož nacistům utekla. Tři roky poté ji čekal další útěk – tentokrát před komunisty. Se svým mužem, rovněž židovského původu, se usadila v Izraeli a pracovala jako zdravotní sestra. Po desítkách let, kdy nebyla schopná o holokaustu mluvit, začala jezdit po školách a svůj příběh vyprávět. Třeba i dětem v Německu. S Deníkem N mluvila v izraelském Ashkelonu, kde strávila většinu svého života.
     Komentáře
  • Česko živě

    Když Rudá armáda objevila koncentrační tábor v Osvětimi: Šok a absolutní zděšení

    Před 1 měsícem
    Jedná se o ten nejděsivější symbol druhé světové války. Továrna na smrt, kde celkem zemřelo přes milion vězňů, převážně židovského původu. Z nacistického koncentračního tábora, ležícího na území Polska v Osvětimi, Rudá armáda našla jenom torzo. Co tehdy nacisté dělali, aby zahladili stopy?
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Kniha plzeňské autorky Jany Poncarové popisuje život židovské dívky Věry Kohnové

    Před 1 měsícem
    O životě dvanáctileté plzeňské židovské dívky Věry Kohnové, která si za druhé světové války psala deník, vypráví nová kniha plzeňské autorky Jany Poncarové a historika Jiřího Sankota nazvaná Deník Věrky Kohnové. Kniha obsahuje vyprávění o životě rodiny Kohnových před válkou a před transportem, přepis deníku i osudy rodiny po odjezdu do koncentračního tábora v Terezíně v lednu 1942, řekla Poncarová. Téma se jí osobně dotýká, ukrytý deník přechovávala přes válku její prateta.
     Komentáře
  • OnlyU

    Německý přírodní léčitel a aktivista chodil v bílém rouchu a bos. Nacisté ho poslali do koncentračního tábora, nakonec zemřel v psychiatrické léčebně

    Před 1 měsícem
    Život blízký přírodě, otužování, pohyb na čerstvém vzduchu. Lidé se v rámci péče o své zdraví snaží vrátit ke kořenům a hledají inspiraci v minulosti. Tu mohou nalézt například u německého kazatele a reformátora Gustava Nagela. Ten vedl sice zdravý život, nikoliv však jednoduchý. Během něj totiž skončil v koncentračním táboře i v „blázinci“. Zdroj
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zazpívat to, co nelze říct. Verdiho Requiem zazní jako před nacisty v Terezíně

    Před 1 měsícem
    Židovský skladatel a pianista se jím snažil vzkázat nacistům, že "až bude soudit nejvyšší soudce, žádný hříšník mu neunikne".
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Holokaust byl mnohem horší, než se myslelo. Skutečný počet koncentračních táborů a ghett zaskočil i experty

    Před 1 měsícem
    Počet koncentračních táborů i ghett byl za 2. světové války ještě větší, než tvrdily dosavadní výzkumy.
     Komentáře
  • Kafe

    Jan Skopeček zažil utrpení koncentračního tábora i smrt nejbližších

    Před 1 měsícem
    Herec Jan Skopeček si užil velmi dlouhý život. On i jeho manželka Věra Tichánková se dožili více než devadesáti let. Smrt ho ovšem pronásledovala po celý život. Velmi brzy přišel o vnučku Natálii, té se stal osudným nádor na mozku.
     Komentáře
  • Deník

    Koncentrák v Bełżecu patřil k nejstrašnějším. Pocity hrůzy vyvolává dodnes

    Před 1 měsícem
    Bełżec patřil mezi ty nejkrutější koncentrační tábory, které vznikly hlavně za účelem vyvražďování Židů. Počtem obětí se řadí mezi ty nejhorší během II. světové války. Nyní stojí na jeho místě v Bełżci muzeum. To proto, aby i turisté na hrůzy spojené s fašistickou ideologií nikdy nezapomněli a bránili tak před ní další pokolení.
     Komentáře
  • České noviny

    V Třebíči si připomněli zachránce stovek židovských dětí Kalinu

    Před 1 měsícem
    Komentovanými prohlídkami bývalé židovské školy si dnes lidé v Třebíči připomněli výročí narození zachránce židovských dětí Antonína Kaliny. Narodil se v Třebíči 17. února 1902, během druhé světové války pomohl v koncentračním táboře přežít asi 900 židovských chlapců. V bývalé židovské škole v sousedství Zadní synagogy je Kalinova pamětní síň, která připomíná i zachráněné děti. V pátek byly podle ředitelky Městského kulturního střediska Nikoly Černé komentované prohlídky připraveny pro žáky škol, do neděle je může využít veřejnost.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Schvaloval plyn i koncentrační tábory. Znáte odvrácenou stranu Winstona Churchilla?

    Před 1 měsícem
    Winston Churchill byl jako politik vítězný a nekompromisní a je jedním z vítězů, kteří dohnali Hitlera k sebevraždě. Kdyby měl ale možnost, zplynoval by německé jednotky?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Brutální masakr československé armády je černou kaňkou našich dějin. Čistku odnesli muži, ženy, starci i děti

    Před 1 měsícem
    Krátce po skončení druhé světové války nastalo období, kdy si osvobození Češi mohli vyřídit účty s Němci. Rozum ustoupil emocím, a tak jsou dodnes zachovány vzpomínky na časté masakry a krvelačné vraždy. Extrémní okolnosti nemohly často přinést jiné výsledky. Jsou však události, které se chápání vymykají, a tím je právě Postoloprtský masakr.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Z Osvětimi unikli mezi prvními: Rudolf Vrba a Adolf Wetzler podali světu šokující informace

    Před 1 měsícem
    Nacistický koncentrační tábor v Osvětimi patřil k těm nejlépe střeženým. I tak se podařilo několika vězňům uprchnout. Ne vždy ovšem úspěšně. Někteří byli později chyceni nebo zemřeli cestou nepřátelským územím. Dvě jména slovenských Židů jsou ovšem výjimkou. Rudolf Vrba a Adolf Wetzler totiž unikli smrti, a mohli tak jako jedni z prvních předat děsivé svědectví o nacistickém vyhlazování židovského obyvatelstva.
     Komentáře
  • Novinky

    Ústavní soud se zastal dělníka, který ve videích přirovnával podmínky v železárnách ke koncentračním táborům

    Před 1 měsícem
    Částečné zastání našel u Ústavního soudu (ÚS) dělník, který ve volném čase vytvářel videoklipy kritizující pracovní podmínky v železářské společnosti s použitím záběrů z koncentračních táborů. Muž poukazoval na to, že vyměřený peněžitý trest je pro něj likvidační.
     Komentáře
  • Kinotip2

    30 případů majora Zemana: První příběh plný kolaborantů a válečných ozvěn byl zasazený do roku 1945

    Před 1 měsícem
    Válka skončila teprve před měsícem a Honza Zeman se vracel nákladním vlakem domů. Ve vlaku bylo plno zubožených lidí, kteří se vraceli z koncentračního tábora. Jedním z nich byl Zemanův kamarád Václav Kalina.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    V Praze proběhne festival Věčná naděje, připomene díla z koncentračních táborů

    Před 1 měsícem
    Letošní šestý ročník festivalu Věčná naděje začne v Praze 23. února a potrvá až do konce března. Zahájí ho koncert v kostele svatého Šimona a Judy, kde zazní Requiem Giuseppa Verdiho v takovém provedení, jaké se odehrálo v terezínském ghettu v roce 1943 – se sólisty, sborem a klavírním doprovodem.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Rodáci z Vysočiny: Uprchl během pochodu smrti. Mladá generace se musí poučit z historie, tvrdil Jiří Brady

    Před 1 měsícem
    Silné vazby na Vysočinu, konkrétně na Žďársko, měl za svého života Jiří Brady, rodák z Nového Města na Moravě. A to i navzdory tomu, že po válce zakotvil v Kanadě, kde podnikal. Tento slavný rodák z Vysočiny, který jako jediný z rodiny přežil koncentrační tábor, by dnes slavil 95. narozeniny.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Tajný dopis z koncentračního tábora: Po půl hodině se dveře plynové komory otevřely a naše práce začala, popsal

    Před 1 měsícem
    Během druhé světové války bylo zmařeno asi 72 milionů životů. Některé si smrt našla v děsivých koncentračních táborech. Přeživší Ben Lesser kdysi vzpomínal, že právě v Osvětimi, kde zemřelo více než milion vězňů, byly chvíle, kdy živí záviděli mrtvým. Jedno z dochovaných svědectví vydal také dopis řeckého žida Marcela Nadjariho, nalezený za osvětimským plotem.
     Komentáře
  • Přehledně 24

    Mladí Nizozemci věří, že holokaust je jen mýtus. Výsledky průzkumu šokovaly i Čechy

    Před 1 měsícem
    Holokaust byl pouze mýtus. To si myslí zhruba 12 % dospělých občanů Nizozemí, dalších 9 % pak předpokládá, že uváděná čísla jsou přehnaná a ve skutečnosti nešlo o takovou událost, jakou historické články popisují. Průzkum pořádaný společností The Claims Conference uvádí, že informacím o holokaustu nejméně věří lidé pod 40 let.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Video z další Výměny manželek odhaluje zaneřáděnou domácnost. Vypadá to tu jako v koncentráku, konstatuje Karolína

    Před 1 měsícem
    Milovnice technologií, ajťačka Karolína (37), se v nejnovější epizodě Výměny manželek podívá do domácnosti, kde naopak chybí i to nejzákladnější vybavení. V maličkém ostravském bytě žije šestičlenná rodina maminky Mirky (33) a kromě postelí toho doma moc nemají. Není proto divu, že hlavním tématem tohoto dílu oblíbené reality show budou právě finance.
     Komentáře
  • Deník

    V koncentráku Buchenwald mohli vězni do nevěstince. I tak šlo o peklo na zemi

    Před 1 měsícem
    Koncentrační tábor Buchenwald u německého města Výmar patří mezi vyhledávané cíle těch, kteří se chtějí doslova na vlastní kůži seznámit s nacistickým běsněním před a během II. světové války. Buchenwald patřil mezi největší a nejkrutější místa Evropy, i když v něm vězni mohli chodit do nevěstince. Tragédii téměř 300 tisíc lidí nyní připomínají expozice, do nichž je vstup zdarma. Byť byl po válce tábor do značné míry srovnán se zemí, vězení či kremační pece jsou zachovány jako memento dodnes.
     Komentáře
  • inStory

    První koncentrační tábory vznikly v Rusku. Nacisté jen osvědčený model nechvalně využili

    Před 1 měsícem
    Když se řekne koncentrační tábor, každý si hned vybaví všechny ty hrůzy, které se děly v mnoha koncentračních táborech nacistického Německa. Pravdou ale je, že koncentrační tábory vynalezli Rusové, přesněji bolševici, a dnes je známe pod obecným pojmem gulag.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Vdova po vězni z Osvětimi mapuje osudy tisíců ostravských Židů. Hitlerovi navzdory

    Před 2 měsíci
    Koncentrační tábor v Osvětimi byl osvobozen 27. ledna 1945, zahynulo v něm asi milion Židů. „Michal Salomonovič, můj pozdější manžel, prošel Osvětimí jako jedenáctiletý kluk. Zemřel v červnu 2019 a do poslední chvíle se snažil o holokaustu přednášet dětem a studentům,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 85letá vdova Libuše Salomonovičová. Historička, která zmapovala osudy tisíců ostravských Židů a sestavila spletité rodokmeny mnoha rodin, které byly zcela anebo částečně vyvražděny právě v Osvětimi.
     Komentáře
  • Deník

    Popravy na Zámečku? Jana Blažejová: Máma byla ve špatný čas na špatném místě

    Před 2 měsíci
    Janě Blažejové je nyní 86 let. Na události z května a června 1942 si však pamatuje velmi dobře. V jeden den přišla o maminku, dědečka i strýce. Jednalo se o první popravené na pardubickém Zámečku.
     Komentáře
  • Novinky

    Svět si připomíná peklo koncentračního tábora Osvětim

    Před 2 měsíci
    Svět si v pátek připomene 78. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Kvůli agresi proti Ukrajině muzeum nepozvalo zástupce Ruska, píše server deníku Gazeta Wyborcza.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Bota chlapce z Osvětimi odhalila osud jeho i zbytku pražské rodiny

    Před 2 měsíci
    Objev pracovníků památníku v Osvětimi vydal další děsivé svědectví v podobě boty chlapce, který byl do místního koncentračního tábora transportován se svou matkou.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Trpěl za to, že je žid a gay. Hrdina filmu unikl koncentráku, ale stejně šel sedět

    Před 2 měsíci
    Protagonista Velké svobody se vzpouzí, odmítá přijmout homofobii jako společenskou normu, a opakovaně končí na samotce.
     Komentáře
  • Netflixer

    Filmy a dokumenty o holokaustu, které vám připomenou hrůzy druhé světové války

    Před 2 měsíci
    Na 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Má připomínat utrpení přibližně šesti milionů židů, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí za druhé světové války. Následujících 5 filmů a dokumentů o holocaustu vám připomene odstrašující hrůzy, kteří tito lidé zažívali. Článek Filmy a dokumenty o holokaustu, které vám připomenou hrůzy druhé světové války se nejdříve objevil na Netflixer.
     Komentáře
  • TVguru

    Habermannův mlýn ve znamení pomsty a nenávisti. K jeho natočení měl Juraj Herz osobní důvody

    Před 2 měsíci
    Strhující psychologické drama z poválečné doby natočil Juraj Herz, který sám prošel hrůzou nacistických koncentráků, a paradoxně ve filmu připomněl dodnes nevyřešené téma násilí na odsunutých Němcích.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Rusové kvůli agresi na Ukrajině nedostali pozvání na oslavy 78. výročí osvobození Osvětimi Rudou armádou

    Před 2 měsíci
    Ruští představitelé nebyli pozváni na páteční připomínku 78. výročí osvobození bývalého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Stalo se tak kvůli ruské agresi proti Ukrajině, sdělili zástupci muzea v Osvětimi. To se nachází na místě bývalého tábora, který v lednu 1945 osvobodila Rudá armáda.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Rusy v Osvětimi nechceme. Zástupci Moskvy nejsou zváni na oslavy osvobození koncentračního tábora

    Před 2 měsíci
    Ruští představitelé nebyli pozváni na páteční připomínku 78. výročí osvobození bývalého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Stalo se tak kvůli ruské agresi proti Ukrajině, sdělili zástupci muzea v Osvětimi.
     Komentáře
  • Knihkupec

    Proslulá houslistka židovského původu Alma Rosé je hlavní postavou dojemného románu oceňované autorky Ellie Midwoodové

    Před 2 měsíci
    Alma Rosé byla skutečná proslulá houslistka, která hrála ve Vídeňské filharmonii pod taktovkou svého otce. Jenže rozpínající se nacistická agrese ve válkou zmítané Evropě změnila jejich životy k nepoznání. Alma koncertovala, dokud to šlo, po zemích dosud neobsazených německou armádou, posléze umístila svého otce do relativního bezpečí anglického venkova a sama ještě nějakou dobu hrála v Holandsku, kde dosud mohli židovští hudebníci sehnat práci. Ani to netrvalo dlouho a Alma se ocitla v nechvalně proslulém koncentračním táboře v Osvětimi.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Před 81 lety odjelo z Plzně do ghetta v Terezíně 2 604 mužů, žen a dětí, většina z nich se domů už nevrátila

    Před 2 měsíci
    Ve třech židovských transportech odjelo z plzeňského nádraží v lednu 1942 celkem 2064 nevinných lidí. Téměř polovina z nich pak pokračovala do ghett na polském území. Konce války se dožilo jen 204 z nich. Smutné výročí si v Plzni pravidelně připomínají zástupci Židovské obce, politici i veřejnost.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Jižní Koreu ohromilo dílo Franze Kafky. Nadšení fanoušci cestují přes půl světa k jeho hrobu v Praze

    Před 2 měsíci
    Nikoho nepřekvapí, že velikáni světové literatury pohřbení na Novém židovském hřbitově v Praze přitahují už mnoho let návštěvníky z celého světa. Nebývalou kuriozitou ovšem je, že nejpočetnější výpravy směřující k hrobu legendárního spisovatele Franze Kafky přijíždějí z Jižní Koreje.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Holocaust: Německý plán na vyhlazení židovského obyvatelstva

    Před 2 měsíci
    Holocaust, nebo také řízené vyhlazování Židů, byl jedním z nejtemnějších kapitol v dějinách lidstva, která si vyžádala životy 6 milionů Židů.
     Komentáře
  • Deník

    Dachau byl první německý koncentrační tábor. I po letech jde o děsivé místo

    Před 2 měsíci
    Koncentrační tábor Dachau se stal první nacistickou továrnou na smrt. Jeho otevření Adolf Hitler odsouhlasil pouhé dva měsíce poté, co byl v roce 1933 zvolen říšským kancléřem. Tábor původně sloužil k takzvané převýchově politických vězňů, za války se zde však vraždilo a vězni umírali také při nelidských experimentech.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Dcera osvětimského tyrana Rudolfa Hösse: O zahradu se nám starali muži v pruhovaných uniformách. Otec byl nejkrásnější na světě

    Před 2 měsíci
    Svoje rodiče většinou velmi milujeme a v některých případech je ta láska tak velká, že překoná všechna fakta a historie pro ni zkrátka neplatí. To dokazuje Brigite Höss, dcera šéfa osvětimského koncentračního tábora. Ona sama vyrůstala jen pár metrů od jeho zdi, a přesto byla po celý život ochotná tvrdit, že byl její otec milujícím a laskavým člověkem. Jak ke komu…
     Komentáře
  • Ekolist

    Klára Salzmann: Výrobna masa, mléka a vajec - novodobý koncentrační tábor

    Před 2 měsíci
    Předem se omlouvám všem, kteří problém necitlivého zacházení se zvířaty vnímají stejně jako já, chovají je a pečuji o ně s láskou.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Humor horší než tumor. Vtipkovat se smí jen o schválených tématech. Nebo ne? Komentář Štěpána Cháb

    Před 2 měsíci
    Štěpán Kozub, herec ostravského Divadla Mír, vyprodal hned na dvakrát O2 Arénu v Praze a, jak tuším, dohodl si pěknou píárovou akci s hlavou Židovského muzea v Praze Leo Pavlátem a novinářem Patrikem Bangou, že by bylo fajn si zahrát na Andyho Kaufmana a trochu napálit veřejnost. Jak?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    5 věcí, které nevíte o koncentračním táboře v Osvětimi: Proč byli nacisté tak spokojení s plynovými popravami?

    Před 2 měsíci
    Vyhlazovací tábor v Osvětimi se stal důkazem masového vyvražďování. Přinášíme detaily z továrny na smrt, o kterých jste zatím možná neslyšeli.
     Komentáře
  • Kamil Fila
    naSeznam Médium

    Už nemáme disidenty humoru, ale jen Kozubodenty

    Před 2 měsíci
    Je to týden, co komik Štěpán Kozub dvakrát za sebou vyprodal O2 Arénu se svým dvouhodinovým stand-upovým číslem nazvaným Bez urážky. Na sociálních sítích se mezitím šíří záznam, kde špatně vypráví starý vtip a dělá ze sebe disidenta.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Draní peří a kulka v nose. Pět vzpomínek na minulé prezidenty z Pražského hradu

    Před 5 roky
    Přinášíme pět vzpomínek pamětníků z archivu Paměti národa, které jsme vydali před pěti lety.
     Komentáře
Reklama