Zavřít
Koncentrační tábor

Koncentrační tábor

Nejnovější články na Seznamu na téma Koncentrační tábor
  • Deník

    Netvor v bílém plášti. Lékař Clauberg toužil sterilizovat tisíc Židovek denně

    Před 1 dnem
    Josef Mengele nebyl jedinou zrůdou v bílém plášti, která vykonávala brutální experimenty na Židech ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Bolestivou smrt přivodil stovkám žen také gynekolog Carl Clauberg. Jeho výzkum týkající se sterilizace žen podporovaly nacistické špičky, neboť doufaly, že díky Claubergovu postupu se podaří zabránit rozmnožování podle nacistů „méněcenných“ ras.
     Komentáře
  • Wish4u
    naSeznam Médium

    Byla jsem doktorkou v Osvětimi: Musela jsem asistovat Mengelemu

    Před 7 dny
    Gisella Perlová byla maďarsko-rumunská gynekoložka, kterou v roce 1944 deportovali s manželem a synem do koncentračního tábora v Osvětimi, protože byli Židé. Ani zdaleka netušila, jakých hrůz se zde stane svědkem.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Vězni v Terezíně hráli divadlo a pořádali koncerty. Toužili zůstat lidmi

    Před 7 dny
    Neštěstí, nemoci, smrt, krutost, dřina, plynové komory, bití, děti bez rodičů a rodiče bez dětí, beznaděj, koncentrační tábor… Prodaná nevěsta, Hubička, opera, divadlo, kultura… Jak mohou být tato slova postavena vedle sebe? Jednoduše proto, že i v koncentračních táborech, tváří v tvář téměř jisté smrti, byli lidé (tedy vězni) lidmi. Do lágru byli uneseni i se svými sny, nadáním a touhami. A tak se alespoň ve vzácných chvílích vraceli k tomu, co dělalo jejich živoření snesitelnějším, tedy k umění.
     Komentáře
  • Eva Slachová
    naSeznam Médium

    Nacistická zrůda Ilse Koch: Za „Čarodějnici z Buchenwaldu“ se syn tak styděl, že spáchal sebevraždu

    Před 9 dny
    Ilse Koch je známá také jako „Čarodějnice z Buchenwaldu“. Tuto přezdívku dostala od vězňů v koncentračním táboře zcela oprávněně. Páchala zde totiž se svým manželem hrůzná zvěrstva. Děly se zde tak příšerné věci, že zasáhli i samotní nacisté.
     Komentáře
  • Čtidoma

    V kulisách smrti a utrpení: V Terezíně vězni hráli divadlo a pořádali koncerty. Toužili zůstat lidmi

    Před 9 dny
    Neštěstí, nemoci, smrt, krutost, dřina, plynové komory, bití, děti bez rodičů a rodiče bez dětí, beznaděj, koncentrační tábor… Prodaná nevěsta, Hubička, opera, divadlo, kultura… Jak mohou být tato slova postavena vedle sebe? Jednoduše proto, že i v koncentračních táborech, tváří v tvář téměř jisté smrti, byli lidé (tedy vězni) lidmi. Do lágru byli uneseni i se svými sny, nadáním a touhami. A tak se alespoň ve vzácných chvílích vraceli k tomu, co dělalo jejich živoření snesitelnějším, tedy k umění.
     Komentáře
  • Lifee

    Malá, ale krutá: Proměna Juany Bormann z misijní pracovnice v dozorkyni v koncentračním táboře Bergen-Belsen děsí dodnes

    Před 11 dny
    Po osvobození koncentračních táborů na konci druhé světové války se spojencům naskytl pohled na scény plné masových vražd, utrpení a lidské zkaženosti. Jedním z nejhorších míst byl Bergen-Belsen, který objevila britská armáda 15. dubna 1945.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Z okna kuchyně se dívala na plynové komory. Databáze zpřístupňuje romská svědectví

    Před 12 dny
    Do koncentračních táborů bylo za druhé světové války deportováno přes šest tisíc českých Romů a Sintů.
     Komentáře
  • TV Polar

    Ve městě byl odhalen Kámen zmizelých, připomíná Otto Holzera

    Před 15 dny
    V Novém Jičíně byl odhalen první Kámen zmizelých. Tyto mosazné dlaždice vsazené do chodníku připomínají osudy lidí, kteří byli nacisty zavražděni v koncentračních táborech.
     Komentáře
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Paní prezidentová. Marie Zápotocká zůstala svá. Manželovi říkala na veřejnosti ,,táto“

    Před 15 dny
    Byla první dámou Československa, ale na to, odkud přišla, nikdy nezapomněla. Byla přirozená, bezprostřední a na nic si nehrála. Manželka Antonína Zápotockého přežila koncentrák i milovaného muže.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    V koncentračních táborech řádili i Češi. Bestiálně vězně mučili a píchali smrtící injekce

    Před 17 dny
    Hrůzy koncentračních táborů zdaleka netíží svědomí pouze Němců. Neobyčejnou krutost ukázali také příslušníci mnoha jiných evropských národů a Češi bohužel nejsou výjimkou. Mnozí se do táborů dostali jako kriminálníci a měli privilegované postavení, které neváhali zneužít.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Zrůdné 11. září: Pinochetova diktatura začala masakrem a mučením dětí, ze stadionu udělal koncentrační tábor

    Před 17 dny
    11. září není smutným datem jen pro Spojené státy, ale také pro jihoamerické Chile. V tento den roku 1973 se dostala k moci vojenská vláda a zanechala za sebou tisíce mrtvých.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Jan Urban: I bezpráví může mít legální prostředky. A nenapravení zločinu je samo zločinem

    Před 23 dny
    KOMENTÁŘ. Osmadevadesátiletý Gregor F. bude, pokud to dovolí jeho zdravotní stav, na podzim souzen v německém Hanau jako spoluviník masových nacistických vražd v koncentračním táboře Sachsenhausen. V letech 1943 až 1945 tam, ač nezletilý, sloužil jako strážný. Vzhledem k jeho věku v době spáchání trestných činů bude jeho vinu posuzovat soud pro nezletilé. Něco to vzkazuje i nám… Německá justice
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Vězeň číslo 35 132 Josef Čapek: Umělec, který zachytil hrůzy nacismu. Krutou smrt našel v koncentračním táboře

    Před 24 dny
    Josef Čapek byl významný český malíř, spisovatel a novinář, který byl zatčen gestapem a zemřel v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Jeho kresby z tábora jsou jedinečným uměleckým svědectvím o tragédii holokaustu.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Doktora Mengeleho z koncentráku Osvětim po válce zajali. Pak ho omylem propustili a už nikdy nedopadli

    Před 24 dny
    Jedna z nejhrůznějších kapitol druhé světové války jsou pokusy šíleného doktora Josefa Mengeleho, které prováděl na vězních v koncentračním a vyhlazovacím komplexu Osvětim. Ačkoliv by se mohlo zdát, že za své otřesné činy draze zaplatil, bylo to všechno úplně jinak.
     Komentáře
  • Pravda24

    Německo obvinilo 98letého dozorce z koncentračního tábora ze spoluúčasti na vraždách

    Před 26 dny
    98letý bývalý dozorce z koncentračního tábora byl obviněn z napomáhání k vraždě více než 3300 lidí během druhé světové války, píše CNN.
     Komentáře
  • Forum 24

    Zatýkání legionářů i duchovních. Akce Albrecht der Erste odstartovala temnou kapitolu našich dějin

    Před 27 dny
    HISTORIE / Prvního září to bylo přesně osmdesát čtyři let od rozpoutání druhé světové války. Adolf Hitler jistý si podpisem paktu Molotov-Ribbentrop tím, že se Polsko bude muset bránit nejen jeho jedn…
     Komentáře
  • Novinky

    Skoro stoletý bývalý strážný ze Sachsenhausenu stane u soudu. Před tribunálem pro mladistvé

    Před 27 dny
    Muže, který za 2. světové války sloužil dva roky jako strážný v koncentračním táboře Sachsenhausen, bude soudit tribunál pro mladistvé. Podle obvinění z titulu své pozice napomáhal k vraždám.
     Komentáře
  • Brněnský deník

    Památník na nádraží připomíná utrpení brněnských židů a jejich odvoz do Terezína

    Před 28 dny
    /FOTO, VIDEO/ V době nacistické okupace odvezly vlaky z Brna více než deset tisíc židů do koncentračního tábora Terezín. Mnoho z nich už se nevrátilo. Jejich tragické osudy připomíná památník na brněnském hlavním nádraží. Odhalila ho ve čtvrtek Židovská obec při zahájení festivalu Štetl Fest.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    23 min

    Podcast
    Přemysl Otakar II. byl obětí svého velikášství. Ale šlo o schopného politika, připomíná historička

    Před 1 měsícem

    ·

    23 minut

    Původně s tím nikdo nepočítal, protože se narodil jako druhý syn, takže pro zemi a historii měl být „bezvýznamný“. Okolnosti související se smrtí jeho bratra a následníka trůnu Vladislava, ho ale přivedly na královský trůn. Možná i proto byl nejprve „synem ztraceným v pramenech“, pak ale moravským markrabětem a vůdcem odbojné šlechty, a to až k pozici rakouského vévody a evropského krále.
     Komentáře
  • Deník

    Terezín přežil, Valdice už ne. Jezuita Antonín Zgarbík vzdoroval zlu všech tváří

    Před 1 měsícem
    Mužský římskokatolický řeholní řád Tovaryšstva Ježíšova, známí jezuité, si jak u německých nacistů, tak i u komunistů vysloužil pověst „papežových špionů“ či „agentů Vatikánu“. Nedá se říci, že by jimi opravdu byli, mnozí z nich se ale postavili oběma totalitám na odpor a snažili se za všech okolností bránit svobodu a demokracii. Patřil k nim i kněz a jezuita Antonín Zgarbík, od jehož narození uplynulo 110 let.
     Komentáře
  • Deník

    Neznámý příběh Catherine Diorové: Její bratr šil pro nacisty, ji mučilo gestapo

    Před 1 měsícem
    On šil róby pro manželky nacistických pohlavárů, ji mlátili gestapáci. Legendární módní návrhář Christian Dior a jeho mladší sestra Catherine byli téměř po celý život nerozlučnými sourozenci. Tedy až na období druhé světové války. Catherine se tehdy přidala k protinacistickému odboji. Zatklo ji gestapo a skončila v koncentračním táboře. Příběh významné francouzské hrdinky ovšem zůstává ve stínu slávy jejího talentovaného bratra.
     Komentáře
  • DIAstyl

    Ernest Sterzer: Diabetik 1. typu, který přežil holokaust. Kradený chléb měnil v Terezíně za inzulin

    Před 1 měsícem
    Byly mu teprve tři roky, když mu byl diagnostikován diabetes 1. typu. Tehdy se psal rok 1928 a nikdo z jeho židovské rodiny ještě tenkrát netušil, jak krutý osud ho čeká. Ernest Sterzer se však nikdy nevzdal. Nejen, že přežil pobyt v koncentračním táboře, ale dokonce si i navzdory tomu, že přišel o zrak, dokázal vybudovat nový život v New Yorku.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Dopis na rozloučenou z Osvětimi, který trhá srdce: Vilma Grülweldová nechtěla nechat jít syna do plynu samotného

    Před 1 měsícem
    Všichni jsme si vědomi toho, jaké nelidské hrůzy páchali Nacisté na vězních koncentračních táborů. Většině z nás přijde až nereálné, jaké zvěrstva byli tito lidé schopni udělat. Své poslední chvíle před smrtí v plynové komoře zvěčnila Vilma Grünwaldová v dopise na rozloučenou pro svého muže. A z toho, co v něm stálo, jde mráz po zádech.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kostra germánského válečníka na Pražském hradě vyvolala bouři. Přetahovali se o ni komunisté s fašisty

    Před 1 měsícem
    „To tělo je snad prokleté!” archeolog haličského původu Ivan Borkovský si promnul oči. „Co se děje?” jeho manželka se tvářila vyděšeně. „Dali mi na výběr. Buď potvrdím, že byl Germán nebo mě pošlou do koncentráku. „To přece nemohou,” žena se rozplakala. „Ale mohou, moje milá. Mohou.”
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Milena Jesenská překonala ilegální potrat i závislosti, nezlomil ji ani koncentrační tábor

    Před 1 měsícem
    Jméno Milena Jesenská by rozhodně nemělo být zapomenuto. Svým talentem, ale i postojem k životu, je totiž stejně inspirující jako její současníci a přátelé Max Brod, Ferdinand Peroutka, Karel Čapek nebo Franz Kafka. Kromě spisovatelky a novinářky byla i nesmírně odvážnou a nebojácnou ženou, kterou nezlomilo ani zatčení Gestapem a koncentrační tábor.
     Komentáře
  • Deník

    Drsné detaily z táborů, kam USA zavřely Japonce: Díra jako WC, otravy, ponížení

    Před 1 měsícem
    Po japonském útoku na Pearl Harbor se v zaoceánské mocnosti zvedla vlna nenávisti vůči Japoncům. Skončila umístěním lidí japonského původu do internačních táborů. Čekal je tam nedůstojný život. Zákon, který uvězněným přiznal odškodnění, začal platit až před 35 lety.
     Komentáře
  • Náš region

    Žena připomínala oběti koncentračních táborů. Z trýznivé smrti byla odsouzena dcera

    Před 1 měsícem
    Žena spáchala vraždu obzvláště trýznivým způsobem, za což hrozí minimálně 15 let. „Stav těla se podobal obětem koncentračních táborů za druhé světové války,“ prohlásila…
     Komentáře
  • Deník

    Nově nalezené video odhaluje chvíle, kdy USA osvobozují Židy. Vyvolalo senzaci

    Před 1 měsícem
    Newyorský učitel historie objevil jeden ztracený střípek historické paměti: našel video zachycující osvobození vězňů z vlakového transportu smrti americkými vojáky. Poté, co tyto záběry zveřejnil na Youtube, se začali ozývat přeživší pamětníci holokaustu s tím, že na videu poznávají buď sebe, nebo členy svých rodin.
     Komentáře
  • Michaela Hanelová
    naSeznam Médium

    Uplynulo 79. výročí od zapomenutého romského holocaustu. Kvůli barvě pleti umírali ti nejslabší

    Před 1 měsícem
    Nacisté vyhlazovali téměř všechny rasy, které jim nevyhovovaly. Protože měli jasně dané pokyny, kdo splňuje jejich árijskou rasu, ostatní lidé museli pryč. Romský holocaust byl dlouhá léta ve stínu, ačkoli nebyl o nic méně strašný než ten židovský.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Magistrát vyvěsil na připomínku romského holocaustu vlajku. Přidaly se i některé městské části

    Před 1 měsícem
    Na památku tisíců Romů zavražděných v koncentračním táboře Osvětim-Březinka dnes na budovu Nové radnice vyvěsili romskou vlajku. Stejné gesto udělaly například i městské části Praha 3, Praha 7 a Praha 8. Na dnešek připadá celosvětový Den romského holocaustu.
     Komentáře
  • Extra

    Svět si připomíná Den romského holokaustu: V Česku roste památník v Letech, jeho otevření je už na dohled

    Před 1 měsícem
    Ve středu 2. srpna si svět připomíná Památný den romského holokaustu. Jde o příležitost k připomenutí tragické noci z 2. na 3. srpna 1944, kdy nacisté vyhladili takzvaný „cikánský tábor“ v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau poblíž polského města Osvětim, uvádí Muzeum romské kultury. Během jediné noci tehdy v plynových komorách zahynulo přibližně 4300 starších osob, nemocných, osiřelých dětí a matek s dětmi. Na území dnešního Česka existovaly dva koncentrační tábory pro Romy – v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nejsmrtelnější nacistický tábor skončil po vzpouře vězňů. Treblinka obrazem

    Před 1 měsícem
    Jedním z přeživších povstání v Treblince byl český Žid Richard Glazar, autor knihy Treblinka - slovo jak z dětské říkanky.
     Komentáře
  • Deník

    To je za mou ženu a dítě! Při vzpouře v Treblince vedl palbu Čech Rudolf Masárek

    Před 1 měsícem
    Při popisování hrůz holokaustu se připomínají většinou jeho oběti, ale méně se mluví o historických chvílích, kdy se tyranizovaní lidé postavili na ozbrojený odpor. Nejznámějším příkladem takové vzpoury je povstání ve varšavském ghettu, nezůstalo však ojedinělé. K další ozbrojené vzpouře došlo právě před 80 lety v táboře smrti Treblinka. Jednou z jejích vedoucích osobností byl Rudolf Masárek.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Putin obdivuje Stalina. Chce být jeho reinkarnací, říká běloruský znalec gulagů

    Před 1 měsícem
    Rusko se na rozdíl od Německa nevyrovnalo se svými zločiny, říká Maksim Mirovič.
     Komentáře
  • Magazín

    Nacistický nevěstinec s dívkami se speciálními schopnostmi

    Před 1 měsícem
    Nevěstince jsou domy, které tady byly už od nepaměti. Doloženy jsou od středověku, a nechyběly dokonce ani v koncentračních táborech za druhé světové války. V tomto období byl proslulý především Salon Kitty.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Rodina jako rukojmí. Čína se naučila potlačovat odpor i v zahraničí

    Před 1 měsícem
    Čínské úřady utlačují Ujgury i v zahraničním exilu. Aby je pekingský režim přiměl ke spolupráci, vyhrožuje jim postihem členů rodiny, kteří zůstávají v Číně. Jejich příběhy popsala britská BBC.
     Komentáře
  • Dokument

    15 min

    Podcast
    Jáchymovské tango a koncentrák v koncentráku. U Horního Slavkova vznikly hned čtyři tábory

    Před 1 měsícem

    ·

    15 minut

    Ve stínu jáchymovského represivního komplexu se částečně nachází tábory zbudované u horních děl v Horním Slavkově a jeho bezprostředním okolí. Už v roce 1947 zde byl spuštěn tábor pro německé válečné zajatce, tzv. Horní Slavkov – od roku 1949 přejmenovaný na Prokop. Vedle něj vznikly ještě tábory Ležnice, Svatopluk a XII. Využíváno zde bylo 10 až 15 dolů, přičemž další byly otevírány.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Louka u Dětřichova skrývá hrůzné tajemství. Stával zde koncentrák pro těhotné

    Před 1 měsícem
    Zatímco turistické brožury o České republice nás lákají na pohádkové zámky, malebné vesničky a bohatou historii, existují stránky českých dějin, které jsou často opomíjené. Někdy musíme odbočit s autem na prázdnou silnici, odstavit ho u nenápadného lesního plácku, abychom objevili tragické tajemství skryté v krajině. Tímto místem je Dětřichov, vesnice, která se nachází nedaleko Moravské Třebové.
     Komentáře
  • OnlyU

    Statečný písničkář Karel Hašler: Kruté mučení se podepsalo na jeho zdraví

    Před 2 měsíci
    Karel Hašler byl statečný člověk, který se opakovaně stavěl proti režimu. I přes přísný zákaz za druhé světové války zpíval písně proti Němcům, na což také nakonec doplatil. V roce 1941 byl zatčen gestapem a skončil v koncentračním táboře. Tam také bohužel vyhasl jeho život. Zdroj
     Komentáře
  • Svět2000

    Kolik lidí zemřelo v nacistických koncentračních táborech na britské půdě?

    Před 2 měsíci
    Když Němci dorazili na Alderney, zjistili, že je skoro prázdné. Obyvatelé se stihli evakuovat a na neobydleném ostrově vybudovali několik táborů.
     Komentáře
  • Petr Kutka
    naSeznam Médium

    Sonderkommando. Inferno mezi zdmi vyhlazovacích táborů

    Před 2 měsíci
    Krutosti lidského pokolení se musí neustále připomínat, aby se už neopakovaly. Bohužel v posledních měsících je to jen zbožné přání.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Esesák z továrny Oscara Schindlera

    Před 2 měsíci
    Kdo by neznal slavný film Stevena Spielberga z roku 1993 Schindlerův seznam. Film líčí osudy židovských vězňů, které různými úplatky od jisté smrti zachrání německý podnikatel Oscar Schindler, když je převeze do Brněnce na Svitavsku do své továrny, kde se dožijí konce války (minimálně 26 vězňů však v táboře zemře).
     Komentáře
  • Deník

    Neznámé koncentráky: Němci je měli i na britské půdě, dlouho se o tom mlčelo

    Před 2 měsíci
    Zatímco hrůzy nacistických koncentračních táborů v Německu a v Polsku jsou dostatečně známé a dokumentačně podchycené, o tom, co se dělo v jediných německých koncentračních táborech na britské půdě, tedy na okupovaných Normanských ostrovech v kanále La Manche, se donedávna mlčelo. Teprve nyní britská vláda tuto otázku otevřela. Důkazy posledních let ukazují, že rozsah nacistického barbarství byl větší, než se čekalo.
     Komentáře
  • Lifee

    Chtěla být modelkou, válka z ní udělala jednu z nejkrutějších dozorkyň v koncentračním táboře Stutthof

    Před 2 měsíci
    O krutostech, ke kterým docházelo v nacistických koncentračních táborech, bylo již natočeno mnoho dokumentů a napsaná spousta knih a článků. Přesto v nich mnohdy chybí jedna věc, a to sice zmínka o ženách, coby dozorkyních. Ty totiž často byly mnohem tvrdší než jejich mužští kolegové. Děsivým příkladem je Jenny-Wanda Barkmann, které se přezdívalo "Krásný přízrak".
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Dachau: první koncentrační tábor v Německu otevřený šest let před válkou

    Před 2 měsíci
    Při zmínce o koncentračních táborech se nám všem automaticky vybaví hrůzné obrazy holocaustu, který postihl miliony nevinných lidí během druhé světové války.
     Komentáře
  • Deník magazín

    Vítejte v místě hrůzy. Koncentrák Sachsenhausen děsí při prohlídce dodnes

    Před 2 měsíci
    Sachsenhausen. Místo památníku někdejšího koncentračního tábora, který vyhledávají příznivci temné historie, pozůstalí obětí i školní výpravy. Nejen v rámci letního výletu se návštěvník může dozvědět, k jakým hrůzám zde došlo během II. světové války a vlastně i po ní.
     Komentáře
  • Eva Slachová
    naSeznam Médium

    „Krásný přízrak“ J. W. Barkmann: Namísto modelkou se stala krutou dozorkyní v koncentračním táboře

    Před 2 měsíci
    Krásná navenek, ale shnilá uvnitř. Taková byla nacistická dozorkyně Jenny-Wanda Barkmann, které se v koncentračním táboře přezdívalo „Krásný přízrak“. Ve skutečnosti to byla krutá sadistka, která neměla slitování s nikým.
     Komentáře
  • Poznat svět

    V srdci Čech se skrýval tajný koncentrační tábor. Hradištko lze nyní navštívit

    Před 2 měsíci
    Objevte zapomenutou kapitolu české historie druhé světové války na vzdělávací stezce Vystěhované Hradištko. Tato unikátní trasa vás provede místem, kde se odehrávaly hrůzy koncentračního tábora skrytého v srdci Čech, a nabídne vám hluboký pohled na osobní příběhy těch, kteří zde trpěli.
     Komentáře
  • Svět2000

    Vykoupení z Osvětimi, vězeň číslo 4859, který unikl z pekla

    Před 2 měsíci
    Velitel Fritzsch vítal nově příchozí se slovy: "Nepřišli jste sem do sanatoria, ale do německého koncentračního tábora, z něhož není jiný východ než komínem".
     Komentáře
  • Čtidoma

    Dopis na rozloučenou z koncentračního tábora trhá srdce. Matka nenechala jít syna do plynu samotného

    Před 2 měsíci
    „Ta slavná auta už přijela, čekáme, až to začne,“ napsala Vilma Grünwaldová svému muži v posledních chvílích života, když se předtím dobrovolně rozhodla zemřít se svým synem. Svědectví z koncentračních táborů jsou vždy plné hrůzy a beznaděje. Nejsou to příběhy, které by psal sám život, jsou to horory, které psala smrt. Tento dopis to všechno jen dokazuje.
     Komentáře
  • Geniální, ale...

    Dodnes je idolem dětských i dospělých duší. Málokdo ví, jak brutálně ho utýrali v koncentráku

    Před 2 měsíci
    Legendární spisovatel Karel Poláček oslovil svými díly několik generací. Byl takovým mistrem pera, že se producenti prali o to, kdo jeho knihy přenese na filmové plátno. Když byl deportován do koncentračního tábora, prokázal tu ohromnou sílu osobnosti a statečnost. Nelidskému zacházení ale nakonec podlehl.
     Komentáře
  • Knihkupec

    Kniha Jmenuji se Eva je možná nejlepší knihou roku! Skutečný příběh ženy, která přežila Osvětim a rozhodla se žít život naplno

    Před 3 měsíci
    Knih, v nichž je stěžejním námětem holocaust a život v koncentračních táborech, vychází v poslední době velké množství, což je dobře, protože nesmíme zapomínat. Ale ať už dáváte přednost fikci vystavěné na reálných základech, či autentické biografii, měli byste pečlivě vybírat. Ruku do ohně dám za aktuální novinku nakladatelství Noxi. Kniha Jmenuji se Eva je skutečným příběhem ženy, která přežila Osvětim a rozhodla se, že když jí byl darován život, využije ho naplno. Seznamte se s Evou Smolkovou-Keulemansovou, jejíž vzpomínky v příběh přetavila Jana Mirovská.
     Komentáře
  • Deník

    Bizarní příběh dvou bratrů: Jeden byl vychováván jako nacista, druhý jako žid

    Před 3 měsíci
    V lednu 1933 se na jihoamerickém ostrově Trinidad narodili v rodině německé katoličky a místního ortodoxního žida dva bratři - jednovaječná dvojčata. O šest měsíců později, v červnu 1933, byli rozděleni, protože se jejich rodiče rozvedli. Matka se s jedním ze synů vrátila do Německa a vychovávala ho jako nacistu. Druhý syn zůstal s otcem v Trinidadu a stal se ortodoxním židem. Sešli se až po válce.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Celebrity pod lupou: Oldřich Nový jako poslední filmový gentleman ze staré školy

    Před 3 měsíci
    Prožil obě světové války, odmítl pokračovat v rodinné tradici a stát se hasičem. Na příkaz otce se však musel vyučit řemeslu. A tak se stal sazečem. Absolvoval i typografickou školu. Jeho vzorem však už od dětství byl strýc Miloš Nový, který byl slavným divadelním hercem.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    „Takže Stalin měl víc koncentráků než Hitler?“ Unikátní projekt přibližuje žákům, co to byl gulag

    Před 3 měsíci
    ROZHOVOR. Stojím v místnosti vybavené jen několika dřevěnými pryčnami. Uprostřed nehostinného prostoru je ještě dřevěný stůl. Nikde ani živáčka. Snažím se dostat k východu, abych se podívala, jak vypadá „apelplac“ gulagu. Zmáčknu ale špatné tlačítko a ocitám se v malé místnosti, kde se pekl chleba. Podobně intenzivní zážitek čeká už brzy na žáky českých škol, které se zapojí
     Komentáře
  • Deník

    Pavel si za kontrolou ruských komunit stojí. Jsme v hybridní válce, připomněl

    Před 3 měsíci
    Další debata Deníku s prezidentem Petrem Pavlem se týkala možného členství Ukrajiny v NATO i aktuálních hrozeb ze strany Ruské federace proti České republice. Pavel zmínil, že válka s Ruskem neznamená jen otevřený boj, podle něj záleží na vnímání definice.
     Komentáře
  • Echo24

    Vraťte se, hrozí vám koncentráky, vyzývá Rusy v cizině Volodin. Odvolává se na českého prezidenta

    Před 3 měsíci
    Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin vyzval Rusy žijící v exilu, aby se vrátili do vlasti, dokud to ještě jde. Reagoval tak na výroky českého prezidenta Petra Pavla z rozhovoru pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) o potřebě přísnějšího dohledu nad Rusy žijícími na Západě. Podle Volodinovy interpretace, citované ruskými médii, „český prezident navrhl Rusy žijící v zahraničí zavřít do koncentračních táborů“.
     Komentáře
  • Extra

    GLOSA: Petr Pavel promluvil o ceně války. Otevřel důležité téma monitorování Rusů

    Před 3 měsíci
    Velký ohlas na mezinárodní politické scéně vzbudil český prezident Petr Pavel. V rozhovoru pro Rádio Svoboda se dotkl ožehavého tématu. Jak se chovat k Rusům v zahraničí? Mělo by se s nimi zacházet tak, jako by pocházeli z nepřátelské země? Petr Pavel má na věc jasný názor, který vyvolal velkou odezvu. Zatímco Rusové fantazírují o tom, že je chce posílat do koncentračních táborů, zbytek světa uznává, že by měli kroky své vlády pocítit všichni.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Podzemní továrna Rabštejn: Místo v Českém Švýcarsku s pachutí smrti

    Před 3 měsíci
    Rabštejn je místem v Českém Švýcarsku na levém břehu říčky Kamenice, které nás v okamžiku přenese do minulosti. Nejde ale bohužel o romantiku středověku nebo drsnou krajinu pravěku. Tady se v podzemních prostorách bývalé továrny potkáme tváří v tvář s hrůzami druhé světové války.
     Komentáře
  • Novinky

    Očima Saši Mitrofanova: Petr Pavel jako lakmusový papírek Rusů

    Před 3 měsíci
    Evropou obchází strašidlo – strašidlo Petra Pavla. Ke svaté štvanici na toto strašidlo se spojily všechny kruhy – Kreml i Navalného skupina, antiputinovští sociologové a antiputinovští novináři, ruští nacionalisté i čeští levičáci. Co tak příšerného provedl prezident České republiky? Poskytl velký rozhovor Rádiu Svoboda, v němž mimo jiné řekl názor, jak se má Západ chovat k Rusům, kteří pobývají na jeho území.
     Komentáře
Reklama