Zavřít
Konstantin Ustinovič Černěnko

Konstantin Ustinovič Černěnko

Nejnovější články na Seznamu na téma Konstantin Ustinovič Černěnko
  • Týdeník Hrot

    Proč Putin „šije“ nohama? Aplikovaná kremlologie se vrací

    Před 27 dny
    Putinovo Rusko se propadá do diktatury a my o něm víme jen velice málo.
     Komentáře
  • G

    Komunistou do morku kostí: Když se moci v Sovětském svazu ujal šéf KGB Jurij Andropov

    Před 3 měsíci
    Po smrti dlouholetého sovětského vůdce Leonida Brežněva se stal novým generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu Jurij Andropov. Pro Andropova se jednalo o vyvrcholení jeho konstantního, dlouhého a vytrvalého postupu v hierarchii komunistické strany.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Gorbačov, zjevení mezi nemocnými starci. Jak moc věděl, co rozpoutá?

    Před 6 měsíci
    Mnoho lidí za totality sledovalo přenosy pohřbů sovětských komunistických vůdců. Nikoli z povinnosti, servility, snad ani cynismu. Hledali informaci a signál změny. Přišlo to v roce 1985. První vlevo stál u rakve Michail Gorbačov.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Boj o vládu v SSSR byl napínavý do poslední chvíle. Tragikomickou hru hnalo kupředu několik úmrtí

    Před 6 měsíci
    Když v roce 1981 v té době už senilní vůdce Sovětského svazu Leonid Iljič Brežněv předával v Moskvě Michailu Gorbačovovi Řád Říjnové revoluce, nepamatoval si ani jeho jméno, ani důvod jeho ocenění. „Co jste to tam rozjeli?“ ptal se ztěžka Brežněv o 25 let mladšího Gorbačova. „Kanál,“ odpověděl mu jedním slovem dlouholetý stranický tajemník Stavropolské oblasti ležící na jihozápadě SSSR.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Prokázal pevný politický postoj.“ Kandidát na Hrad byl od 19 let v KSČ

    Před 9 měsíci
    Organizačně schopný, ale též pragmatik a kariérista. Tak bývalí spolužáci ze studií popisují Tomáše Zimu. Někdejší rektor Univerzity Karlovy ohlásil kandidaturu na prezidenta. Za člena KSČ byl přijat už ve 19 letech.
     Komentáře
  • Krajské listy

    RECENZE k. elkir,’ 84. Zpověď Husákova dítěte

    Před 1 rokem
    Že bych si brněnskou Jotu spojoval s českou literaturou, to určitě ne. Spíš sousední HOST. I přesto vím, že první vydanou knihou bylo Domů (1912) Jakuba Demla. Jeho tvorba je dosud průzračná, nadčasová a nádherná. Kdo nezná, nechť sáhne po Šlépějích, neboť právě tento cyklus nabídne okénko do jeho otevřené literární duše.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jaký je Gorbačovův ráj. Režisér zachytil ruského státníka jako smutného muže

    Před 1 rokem
    Navzdory tomu, že sotva vstane z křesla, je stále vnitřně vitální intelektuál, rovnocenný, ba až vzdorovitý partner k dialogu, ukazuje film.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Olympiáda pod logem McDonald's. Město andělů dokázalo vydělat a ukázalo cestu dalším

    Před 1 rokem
    Další díl seriálu Aktuálně.cz Bouřlivé olympiády popisuje hry v Los Angeles 1984, bojkotované Sovětským svazem a dalšími státy východního bloku.
     Komentáře
  • G

    Sovětský svaz přežil Leonida Brežněva o pouhých 9 let: Sovětský diktátor propadl při pohřbu spodkem rakve

    Před 2 roky
    Muž, který poslal do Československa tanky a Sovětskému svazu vládl po Stalinovi nejdéle, byl poslední roky svého života v podstatě uměle udržován naživu. Leonid Brežněv nakonec zemřel 10. listopadu 1982 následkem infarktu. Pečlivě naplánovaný státní pohřeb ale nedopadl tak úplně podle představ…
     Komentáře
  • Novinky

    Putin odmítl úvahy o doživotním mandátu prezidenta

    Před 3 roky
    Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu odmítl úvahy, aby byl mandát hlavy státu časově neomezený. Putin, který se v Petrohradě setkal s veterány 2. světové války, podle agentury Interfax uvedl, že by nebylo dobré vracet se k sovětské praxi, kdy pohlaváři zůstávali ve funkci až do smrti.
     Komentáře
  • Echo24

    „Nechystáme se vracet kapitalismus a továrny zpět majitelům.“ Co říkal Havel Gorbačovovi

    Před 3 roky
    Václav Havel a jeho tým se letěli představit do Kremlu koncem února 1990, pouhé dva dny po návratu z triumfální návštěvy USA. První schůzka Michaila Gorbačova s Havlem byla poznamenaná rozpaky, ve srovnání s protokoly ze schůzek Gorbačov–Jakeš je tu patrná větší formálnost a oťukávání dvou cizích světů. Je třeba mít na paměti, že Havel byl tehdy fakticky stále ještě hlavou okupovaného státu. Na území republiky bylo 75 tisíc sovětských vojáků a 40 tisíc jejich příbuzných.
     Komentáře
Reklama