Zavřít
Lavrentij Pavlovič Berija

Lavrentij Pavlovič Berija

Nejnovější články na Seznamu na téma Lavrentij Pavlovič Berija
  • Seznam Zprávy

    Kolik životů si vzal Stalinův pohřeb? Odpověď chybí i po 70 letech

    Před 16 dny
    Podle tehdejších oficiální informací zemřelo během tlačenice v Moskvě asi sto lidí. Někteří pamětníci ale mluvili o tisících.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Tajemství Stalinových posmrtných masek: Jak vypadají, kolik jich vzniklo a proč jsou u nich i ruce?

    Před 17 dny
    Posmrtné masky jsou jedním z mála fyzických artefaktů, které po J. V. Stalinovi zůstaly.
     Komentáře
  • Novinky

    Vražda, nebo nedbalost? Stalinova smrt

    Před 17 dny
    Ve čtvrtek 6. března 1953 se pro miliony lidí zastavil život a zhroutil se jim svět. Ve středu večer v 21:50 moskevského času zemřel Josif Vissarionovič Stalin. Kolem sebe vytvořil takový kult osobnosti, že ho mnozí viděli jako nenahraditelného, téměř jako pánaboha, který se o ně postará.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Když Finové vyškolili Stalina, zrodila se v SSSR myšlenka na tažená „veleděla“ největší svého druhu. Jejich účinnost byla neobyčejná

    Před 2 měsíci
    Ačkoliv během studené války převládal názor, že dělostřelectvo už nebude potřeba, Sověti nakonec názor změnili. Jak moc je potřeba pocítila Rudá armáda na vlastní kůži.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Selhání americké rozvědky: Přesně před 73 lety otestoval Sovětský svaz první atomovou bombu, nápadně podobnou Tlouštíkovi

    Před 6 měsíci
    Jakmile bylo potvrzeno, že Sovětský svaz skutečně vlastní atomovou bombu, začal se rapidně zvyšovat tlak na vývoj koncepčně zcela nových zbraní – vodíkových bomb.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Během 2. světové války byl Kreml proti leteckému bombardování chráněn důmyslným maskováním

    Před 8 měsíci
    Během střetu Sovětského svazu s nacistickým Německem za druhé světové války se mnoho měst proměnilo v trosky. Historicky a kulturně významné budovy a artefakty byly ztraceny, zničeny nebo ukradeny. Kreml v centru Moskvy však, a možná navzdory očekávání, přežil. Během osmi náletů na něj dopadlo více než 150 zápalných bomb, palivová nádrž a 15 velkých bomb. Přesto nebyl zničen. Jak se Sovětům podařilo udržet tak velkou a cennou stavbu mimo nebezpečí?
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Jakých zvěrstev se dopouštěli ukrajinští nacionalisté? Ruské ministerstvo obrany pokračuje v projektu „Archiv si vše pamatuje“

    Před 10 měsíci
    Ruské ministerstvo obrany zveřejňuje historické důkazy o ukrajinských zvěrstvech. Ta měli mít na svědomí nacionalisté během Velké vlastenecké války.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Jeden z mnoha hrůzných experimentů tajné laboratoře Sovětského svazu. Na vybraných vězních testovali jedy i „sérum pravdy“

    Před 10 měsíci
    Během 20 let existence zaměstnanci tajné toxikologické laboratoře NKVD zavraždili několik stovek obětí. Testovali na nich nejrůznější jedy i „sérum pravdy“.
     Komentáře
  • Lifee

    Děsivé obléhání Leningradu: Epidemii kanibalismu přijel vyřešit Stalinův kat Berija

    Před 1 rokem
    Když se v roce 1941 nepodařilo nacistickým vojskům dobýt Leningrad, rozhodlo se velení wehrmachtu, že nechá jeho obyvatele a vojáky vyhladovět. Jenomže ani to nepomohlo. Rusové se ukázali být velmi houževnatými bojovníky. Avšak za jakou cenu?
     Komentáře
  • Dotyk

    Dokonalá sovětská létající ponorka: Takto vypadal největší nesmysl studené války

    Před 1 rokem
    Poté, co lidstvo vymyslelo celou řadu funkčních dopravních prostředků, začalo uvažovat i o jejich kombinacích. Nejčastěji se diskutovalo o obojživelném stroji, který by se uměl pohybovat po souši i ve vodě. Sověti však hodlali překročit ty nejzazší horizonty a rozhodli se sestrojit ponorku, jež by uměla létat.
     Komentáře
  • G

    Šedá eminence SSSR naháněla strach i Stalinovi: Lavrentij Berija byl šéfem ruské tajné policie, krutým masovým vrahem a jednou z nejhorších osob minulého století

    Před 1 rokem
    Že sovětští politici a vysoce postavení komunističtí hodnostáři mnohdy nebyli kdovíjakými mysliteli a milovníky všeho lidu, je poměrně dobře známo. Na jedné straně se sice zaštiťovali marxovskou komunistickou ideologií o třídní rovnosti a utopickém socialistickém ráji, na druhé straně popravovali nevinné osoby, co se zprotivily jejich vůli. Jedním z těch nejhorších příkladů byl Lavrentij Berija, po Stalinovi pravděpodobně nejmocnější a nejnebezpečnější muž v Sovětském svazu. Pokud vezmeme v potaz jeho opravdový a přímý vliv na mnoho událostí, k nimž v Sovětském svazu došlo, lze bez okolků tvrdit, že vynesl rozsudek smrti nad několika tisíci lidmi. Jak se ale říká, Boží mlýny melou. Berijovy mlýny domlely 23. prosince roku 1953, kdy byl popraven zastřelením na příkaz Nikity Chruščova.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Prokletá Katyň: Němci objevili zavražděné Poláky náhodou. Z mělkých hrobů trčela tlející těla

    Před 1 rokem
    Borovicový les poblíž městečka Katyň odhalil zlo páchané sovětskou NKVD na polských obyvatelích.
     Komentáře
  • OnlyMen

    Lavrentij Berija: Muž, jehož jméno vzbuzovalo panickou hrůzu. Stalinův šéf tajné policie byl známý jako sexuální predátor a masový vrah

    Před 1 rokem
    Stalin ho nazýval „můj Himmler“. Lavrentij Pavlovič Berija byl nechvalně proslulý šéf Stalinovy tajné policie, krvavý kat a sexuální maniak, který zneuctil přes dvě stovky žen a dívek. Mnohé z nich nechal i zabít. Patří mezi nejstrašlivější postavy sovětských dějin.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Neměl slitování s nikým, ani s přáteli, matky se ale Stalin bál

    Před 1 rokem
    Diktátor Josif Stalin postupoval vůči tomu, kdo se mu znelíbil, nelítostně, i když to byl třeba jeho přítel či spojenec. Byla jedna osoba, které se však Stalin bál a choval k ní velký respekt - své matce.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Zločinec ve stínu diktátora. Berija naháněl strach i samotnému Stalinovi

    Před 1 rokem
    Kdo byl v dějinách největší zločinec? Historických osobností bychom našli mnoho, ale s jedním jménem si můžeme být jisti. Lavrentij Berija za svůj život dělal, co mohl, aby se stal synonymem nejhorších lidských vlastností. Čím si svou zrůdnost zasloužil?
     Komentáře
  • Security Magazín

    Chtěli ho nechat popravit, místo toho se stal Naftalij Frenkel budovatelem gulagů

    Před 1 rokem
    Budovatel pracovních táborů - gulagů, to byl Naftalij Frenkel. Ale také předtím vězeň, který měl být popraven.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zvůle komunistického režimu: Jak se v Sovětském svazu vyráběli blázni

    Před 1 rokem
    Veřejně nebo v okruhu svých nejbližších vyjadřujete nesouhlas s politikou sovětské vlády? Pak vám diagnostikují pomalou schizofrenii nebo paranoiu. A co to znamená? Dlouhodobý pobyt v blázinci!
     Komentáře
  • Dotyk

    Potupná Stalinova smrt: Soudruzi ho nechali ležet dny na zemi v pomočeném pyžamu

    Před 1 rokem
    Budování tak silného kultu osobnosti, jako měl Josif Stalin, stálo jistě mnoho obezřetnosti, úsilí a krutosti. Čím blíže byla jeho smrt, tím více se diktátor cítil ohrožen. Jeho podezíravost nakonec stála úplně zbytečně životy lidí, kteří mu chtěli pomoct. Zároveň byl - bez pomoci zabitých a uvězněných lékařů - jeho skon neuvěřitelně potupný.
     Komentáře
  • Dotyk

    Potupná smrt Josifa Stalina: Pět dnů soudruzi jen pozorovali, jak sípá a trpí

    Před 1 rokem
    Stalinovy čistky začaly popravami jeho politických odpůrců a skončily zatýkáním i jeho věrných. Nikdo si nemohl být jist dnem ani hodinou, kdy na něho diktátor ukáže prstem. I z tohoto důvodu nakonec Stalin umíral sám a dotknout se ho báli i lékaři.
     Komentáře
  • Forum 24

    Smrtelně vážný humor. Vtipy o Stalinovi, které si říkali lidé v SSSR. Ti normální lidé

    Před 1 rokem
    Čím je v nějaké době politická situace v zemi horší, tím lepší bývají vtipy o těch, kteří to tam vedou. Humor těží z kontrastu, což za vlády málo chytrých lidí není problém. Když vás za vtipkování mohou zavřít, je to ještě větší legrace. Tedy aspoň v okamžiku, kdy ten vtip vykládáte.
     Komentáře
  • Forum 24

    Den nezávislosti Gruzie: Jak hrdý kavkazský národ bojoval proti ruskému imperialismu a bolševickému zlu

    Před 1 rokem
    Svůj Den nezávislosti slaví Gruzínci vždy 26. května. V ten den roku 1918 totiž vznikla Gruzínská demokratická republika (Sakartvelos Demokratiuli Respublika), k jejímuž odkazu se hlásí i současný gruzínský stát. Tehdejší nezávislé Gruzii však nebyla dopřána dlouhá existence. Zanikla už po třech letech „díky“ invazi Rudé armády.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jak Hitlerovi vědci pomohli SSSR s atomovou bombou a dostali medaile

    Před 1 rokem
    Poté, co bylo nacistické Německo poraženo, se USA i SSSR pokusily získat si na svou stranu jeho přední vědecké mozky, aby je využily k vývoji jaderné zbraně. Povedlo se.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Ničení továren, demolice metra, evakuace do Samary. Sovětský plán v případě nacistického obsazení Moskvy byl realitou

    Před 1 rokem
    Na podzim 1941 se blížila z pohledu katastrofa. Němci se přiblížili nebezpečně Moskvě a Sověti už začali spřádat plán, co bude dál v případě obsazení Moskvy nacisty.
     Komentáře
  • Novinky

    RECENZE: Osmý život. Gruzínská rodinná sága je román i učebnice

    Před 2 roky
    Nica je žena středního věku, pochází z Gruzie, žije v Německu a hledá, spíše neúspěšně, smysl svého osamělého života. Žít normálně jí brání nejen zážitky z dětství a mládí stráveného v politicky nestabilní zemi, ale, jak se domnívá, i těžké osudy šesti generací její rodiny.
     Komentáře
  • Forum 24

    Stalinovi řezníci a písaři: proč se nakonec přiznali i nevinní

    Před 3 roky
    Proč se obžalovaní přiznali v době řádění stalinismu k nejneuvěřitelnějším zločinům, které nespáchali? Odpověď je celkem předvídatelná. Mučení prostě nemohli vydržet. Proč ten režim ale tolik trval na tom, aby se obžalovaný přiznal?
     Komentáře
Reklama