Zavřít
Martin Kolář

Martin Kolář

Nejnovější články na Seznamu na téma Martin Kolář
  • Prima Living

    Kaštany pomůžou s bolestmi kloubů, otoky i dnou. Udělejte si kaštanové mazání a koňskou mast

    Před 3 hodinami
    Kaštany, lesklá hnědá semena stromu jménem jírovec maďal, bychom na podzim neměli nechat jen tak ležet ladem. Kaštany nabízejí zajímavé léčebné možnosti a v lidovém léčitelství slouží mj. jako osvědčený přírodní lék proti revmatismu, dně, křečovým žilám, otokům a bolestem zad a kloubů. Udělejte si z nich vlastní kaštanové mazání s francovkou nebo koňskou mast.
     Komentáře
  • Prima Living

    Na podzim má kořen pampelišky největší sílu. Udělejte si pampeliškovou kávu, čaj nebo kapky

    Před 3 dny
    Podzim je čas sběru léčivých kořenů. Pokud nemrzne, můžeme se na ně vydat klidně i v listopadu. Léčivá síla kořenů byla a je ceněna odpradávna, představují spojení se zemí a jejich využívání patří v lidové medicíně k vůbec nejstarším, což názorně dokládá označení dávných léčitelek coby babek kořenářek. Zaměřme se na kořen pampelišky neboli smetanky lékařské, jedné z našich nejoblíbenějších bylin.
     Komentáře
  • Prima Living

    Nasbírejte si hložinky. Červené plody hlohu jsou přírodní lék na srdce a proti stresu. Je z nich výborný čaj i džem

    Před 7 dny
    Nezapomeňte si letos natrhat hložinky. Drobné červené plody divoce rostoucího hlohu obecného si zasluhují naši pozornost hlavně jako generacemi osvědčený přírodní lék na srdce a na uklidnění. Z trpce sladkokyselých plodů si můžeme připravit výborný čaj i džem.
     Komentáře
  • Náš region

    Největší český cukrovar modernizuje výrobu v Dobrovici na Mladoboleslavsku za více než miliardu korun

    Před 9 dny
    Novinkou pro letošní cukrovarnickou kampaň, která začne příští týden, bude například rozšířená ukládka cukrové řepy v areálu cukrovaru v Dobrovici na Mladoboleslavsku. Nákladní auta…
     Komentáře
  • Prima Living

    Zapomenuté dřínky připomínají šípky. Nejen barvou a tvarem, ale i množstvím vitaminu C

    Před 10 dny
    Plody dřínu obecného jsou jedlé červené podlouhlé peckovice, kterým se říká dřínky. Na první pohled připomínají šípky, a mají dokonce i hodně podobné léčivé účinky a vysoký obsah vitaminu C. V poslední době se o nich stále častěji mluví jako o potravině budoucnosti. Dají se jíst syrové, nejčastěji se ale suší. Z čerstvých si můžeme udělat marmeládu nebo je naložit do oleje jako olivy.
     Komentáře
  • Prima Living

    Jablečník pomůže s kašlem, trávením i imunitou. Udělejte si z hořké bylinky čaj a sirup

    Před 23 dny
    Jablečník obecný je především uznávaným domácím lékem proti kašli a pomocníkem při problémech s trávením a posilováním imunity. Má příjemnou jablečnou vůni, zřetelnou zejména při rozetření listů mezi prsty, ale chutná hodně hořce. U nás jablečník ve volné přírodě najdeme jen v jižních a suchých oblastech, takže se vyplatí pěstovat tuhle zajímavou léčivou bylinku na zahradě nebo v květináči na balkoně. Udělejte si z hořké bylinky čaj a sirup.
     Komentáře
  • Prima Living

    Aronie zázračně funguje proti chorobám z nachlazení, stresu, únavě i stárnutí

    Před 24 dny
    Je čas sklizně plodů dobrých, krásných i léčivých – takové jsou plody aronie neboli černé jeřabiny, které patří k malým zázrakům. Jak by ne, když tyhle drobné černé kuličky pomáhají například s vysokým krevním tlakem, cholesterolem, stresem i únavou, zpomalují stárnutí a hlavně bojují s chorobami z nachlazení. Můžeme si na nich pochutnat třeba s kapkou medu, připravit si čaj nebo sirup zastudena.
     Komentáře
  • Prima Living

    Pupalka je atraktivní květina, chutná zelenina a skvělá léčivka. Pomáhá ženám a chrání před stresem

    Před 1 měsícem
    Pupalka dvouletá je atraktivní květina, která rozkvétá večer a kvete v noci jasně žlutými a příjemně vonícími květy. Je to velmi ceněná léčivka i chutná listová a kořenová zelenina. Použitelné jsou kořen, květ, semena a listy. Nejznámější je zastudena lisovaný pupalkový olej, který mj. posiluje energii a imunitu a chrání před stresem.
     Komentáře
  • Prima Living

    Kycol hojí rány a bolavé klouby. Z téměř zapomenuté horské byliny si můžete udělat mast

    Před 1 měsícem
    Starček Fuchsův nebo také starček vejčitý, lidově známý jako kycol či machlín je už téměř zapomenutá rostlina. Mohutná bylina kvete od července do září zářivě žlutými kvítky. Po staletí bývala zvláště v pohraničních horských oblastech všemocnou bylinou, kterou se zastavovalo krvácení, mírnily křeče a léčila bodná a sečná zranění.
     Komentáře
  • Prima Living

    Echinacea je stejně krásná jako léčivá. Jak pěstovat nenáročnou trvalku a domácí antibiotikum

    Před 1 měsícem
    Echinacea, česky třapatkovka, se snadno pěstuje na zahradě i na balkoně, nadělá spoustu parády a navíc se přirozeně postará o zdraví celé rodiny. Echinacea pochází z Ameriky, kde ji indiánské kmeny používaly k hojení zánětů, při zažívacích potížích, bolesti v krku i proti hadímu uštknutí. V Evropě se objevila jako dekorativní květina a teprve na počátku 20. století začaly první pokusy o její terapeutické využití.
     Komentáře
  • Prima Living

    Růže jsou úžasný přírodní lék. Udělejte si z květů čaj, růžovou vodu, med nebo olej

    Před 2 měsíci
    Okvětní plátky růží svou jemnou silou dezinfikují, uklidňují sliznice dýchacích cest i trávicího traktu, ale především dělají dobře ženám. Blahodárná je i samotná vůně růží, zklidňuje, mírní pocity úzkosti a navozuje pohodovou náladu. V lidové medicíně se využívají květy plané růže šípkové a z pěstovaných nejvíc růže stolisté a damašské.
     Komentáře
  • Prima Living

    Čaj i domácí limonáda z čerstvých lístků máty zaženou žízeň. A taky pomůžou se stresem a kašlem

    Před 2 měsíci
    Máta je jedna z neoblíbenějších bylin. Připravuje se z ní třeba tradiční čaj i moderní domácí limonáda. Tyhle lahodné a příjemně aromatické nápoje kdykoli skvěle osvěží a zaženou žízeň, ale navíc jsou taky zdravé, protože pomáhají mírnit mnohé neduhy. Dokážou uklidnit nervy při stresu i zlepšit náladu, podporují správné trávení a taky umí tišit kašel.
     Komentáře
  • Prima Living

    Hořký pelyněk pomáhá řešit problémy s trávením. Vyzkoušejte čaj nebo pelyňkové kapky

    Před 2 měsíci
    Pelyněk pravý má výrazně hořkou chuť, která nás může při prvním užití zaskočit. Vždyť ne nadarmo se říká „hořký jako pelyněk“. Aromatická léčivá bylinka v malém množství pomáhá především s problémy trávicího ústrojí, zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a pozitivně působí při nechutenství či nadýmání, a proto bývá součástí léčivých čajových směsí, určených k léčbě poruch trávení.
     Komentáře
  • Prima Living

    Hurá do lesa na borůvky! Modročerné bobule skvěle chutnají a mají jedinečné léčivé účinky

    Před 2 měsíci
    Chcete udělat něco pro své zdraví? Tak hurá do lesa na borůvky! Zaručeně si na nich báječně pochutnáte, protože borůvky jsou nejlepší v momentě, když se utrhnou z keříčku. A kdo to ještě neví, tak plody i listy mají léčivé účinky, mimo jiné pomáhají diabetikům, zvyšují imunitu a zpomalují stárnutí. Ozdravný efekt se dostaví už při užívání jedné hrsti borůvek třikrát týdně!
     Komentáře
  • Earch

    Nahlédnout za fasády Vinohrad a navštívit Prostoru. Nová galerie se nachází v architektonické kanceláři Marcely Steinbachové

    Před 2 měsíci
    Na galerii Prostora je zajímavé umístění přímo ve studiu ateliéru Skupina Marcely Steinbachové. A také kurátorský koncept – umělci a umělkyně tu vystaví své soukromé sbírky. Začíná Jiří Petrbok výstavou MOJE, MOJE…
     Komentáře
  • Prima Living

    Rady a tipy, jak na pěstování, sběr a sušení levandule. Zvládne to hravě i začátečník

    Před 3 měsíci
    S levandulí se u nás ve volné přírodě nesetkáme, tak si tuhle voňavou středomořskou krásku musíme pěstovat na zahradě na záhoně nebo v truhlíku na balkoně. Ale není to nic složitého, zvládne to každý. Celé léto nám pak levandule dělá radost svým výjimečným půvabem a navíc máme po ruce skvělou bylinku i přísadu do jídla.
     Komentáře
  • Prima Living

    Třezalka je hvězda svatojánských bylin. Nejslavnější je třezalkový neboli Janův olej

    Před 3 měsíci
    Zlatožlutá třezalka tečkovaná se jako léčivá rostlina využívá od nepaměti, je základním kamenem i hvězdou tradičního devatera svatojánských bylin. Přináší pomoc zejména při nespavosti a stresu, při hojení ran nebo potížích s trávením. Rozkvetlou třezalku tečkovanou můžeme natrhat na louce či na pasece, ale dá pěstovat na zahradě. Máme pro vás domácí recept na slavný hojivý Janův olej.
     Komentáře
  • Prima Living

    Mochna husí uvolňuje křeče a pomáhá při kašli. Účinné jsou léčivé čaje i obklady

    Před 3 měsíci
    Mochna husí je zajímavá plazivá rostlina se zlatožlutými květy, kterou ovšem v zahradách nevidíme moc rádi, protože je to obtížný plevel, který se rychle kobercovitě rozrůstá. Má však spoustu léčivých účinků, tak bychom ji měli vzít na milost. Nať mochny husí spolehlivě pomáhá proti křečím zejména při průjmu a menstruaci, při střevních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách, používá při dráždivém kašli a rýmě nebo při zánětech.
     Komentáře
  • Prima Living

    Vypěstujte si heřmánek, známou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

    Před 3 měsíci
    Příjemně vonící květy heřmánku pravého patří k nejznámějším a především nejuniverzálnějším léčivým bylinám. V podstatě neexistuje oblast lidové medicíny, kde by se heřmánek neuplatnil – působí mj. protizánětlivě a dezinfekčně, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či dokáže zmírnit stres a uklidnit. Půvabný heřmánek můžeme taky pěstovat na zahradě i v květináči na balkoně.
     Komentáře
  • Prima Living

    Sladké jahody a kyselá rebarbora. Senzační kombinace ovoce a zeleniny vynikne v koláči, sirupu i džemu

    Před 3 měsíci
    Výrazně nakyslá a osvěžující rebarbora skvěle ladí se sladkými a voňavými jahodami a spolu tvoří dokonalé spojení chutí. A nejen to – rebarbora a jahody společně podporují trávení, detoxikaci i sex. Na zahradě se sklízejí zhruba ve stejný čas, takže si kombinace atypické zeleniny a oblíbeného ovoce můžeme dosyta užít. Upečte si třeba jedinečný koláč nebo připravte pikantní džem a sirup.
     Komentáře
  • Prima Living

    Řepík je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, kapky nebo mast

    Před 3 měsíci
    Řepík lékařský je odpradávna přírodním pomocníkem při léčení nejrůznějších zdravotních potíží. Má hojivé a dezinfekční účinky, zvyšuje obranyschopnost a podporuje trávení. Efektivně pomáhá i zevně v podobě obkladů, mastí a léčivých koupelí. Řepík by proto neměl chybět v žádné domácí bylinné lékárničce.
     Komentáře
  • Prima Living

    Vlaštovičník je starý lidový lék na bradavice a kuří oka. Zacházejte s ním ale velmi opatrně

    Před 4 měsíci
    Vlaštovičník větší je jeden z nejstarších přírodních léků na bradavice, kuří oka či nehtové a kožní mykózy. Kdysi tuhle bylinku používali lidoví léčitelé a babky kořenářky jako zázračnou bylinu při onemocnění jater a žloutence, léčili jí syfilis, malárii i duševní choroby. Vlaštovičník je rostlina jedovatá, a i když se o tom vedou diskuse, vnitřní užívání se dnes bez konzultace s odborníky nedoporučuje.
     Komentáře
  • Prima Living

    Základem paleo diety je strava pračlověka: maso, ovoce, zelenina, houby, ořechy a bylinky

    Před 4 měsíci
    Jídelníčku pravěkého člověka dnes říkáme různě, například paleo dieta, potrava lovců mamutů, pravěká dieta či paleolitická strava. Nechybělo v něm maso a čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, semínka, byliny, houby a obiloviny, přičemž živočišné potraviny převažovaly nad rostlinnými. Prozradíme vám, co naši hodně dávní předkové asi tak jedli i jestli se nám dnes vyplatí stravu lovců mamutů aspoň trochu napodobit.
     Komentáře
  • Prima Living

    Česnáček nahradí známější česnek medvědí. Má podobnou chuť i vůni a taky umí léčit

    Před 4 měsíci
    Čas česnáčku nastává s koncem sezony známějšího medvědího česneku. Dokáže ho skvěle zastoupit, jelikož má podobné účinky, vůni i chuť a navíc si všech jeho benefitů můžete užívat od jara do podzimu. Na jaře sbírejte mladé vrcholky rostliny, kvetoucí nať až do konce srpna, po uzrání semena a na podzim kořen. Česnáčku je všude v přírodě dost, a tak není těžké si ho kdykoli natrhat.
     Komentáře
  • Prima Living

    Pěstujte vavřín vznešený. Bobkový list je zázračné koření s mnoha léčivými účinky

    Před 4 měsíci
    Vavřín vznešený alias bobkový list či bobek je dekorativní stálezelený keřík, který v bytě, na balkoně či na zahradě udělá spoustu parády. A ještě lepší je, že tak budeme mít pořád při ruce zázračné koření s mnoha léčivými účinky, například pomáhá při chřipce a nachlazení, zlepšuje trávení a snižuje otoky. Bobkový list je tradičním kořením české kuchyně, nesmí chybět ve svíčkové, nakládané zelenině nebo v luštěninách.
     Komentáře
  • Prima Living

    Kokoška pastuší tobolka umí zastavit krvácení z nosu. Můžete ji přidat i do salátu

    Před 4 měsíci
    Kokoška pastuší tobolka je léčivá bylina, která pomáhá zastavovat jakékoli krvácení. Využívá se zejména na zastavení krve z nosu, významně pomáhá i při gynekologických potížích, zánětech močových cest nebo šlach, reguluje krevní tlak. Zevně se osvědčila na bolavé svaly, klouby a hemoroidy, urychluje hojení pohmožděnin a špatně se hojících ran. A na jaře se skvěle hodí do zeleninových salátů a nádivek.
     Komentáře
  • Prima Living

    Sladký fenykl: Jak pěstovat úžasnou zeleninu, která voní po lékořici a chutná po anýzu

    Před 4 měsíci
    Fenykl sladký neboli fenykl hlíznatý, zeleninový či florentinský je lahodná zelenina, jejíž listové bulvy mají široké uplatnění jak v kuchyni, tak při detoxikaci, hubnutí, potížích s trávením nebo při nachlazení. Fenykl s výraznou aromatickou anýzovou chutí a lékořicovou vůní u nás není nijak populární, a tak se ani příliš nepěstuje, i když to není nijak náročné.
     Komentáře
  • Prima Living

    Kontryhel je stará léčivá bylina, která především prospívá zdraví a kráse žen

    Před 4 měsíci
    Kontryhel obecný je nenápadná luční rostlinka, která v lidové přírodní medicíně představuje výhradně bylinu ženskou a mateřskou, protože prospívá zdraví a kráse žen od dospívání až do přechodu. Je vysoce ceněnou léčivkou při gynekologických obtížích všeho druhu i lékem proti bolesti. Ovšem pozor, u mužů snižuje potenci! Lehce nahořklé kontryhelové listy se uplatní také v kuchyni, čerstvé jsou skvělé do pomazánek, salátů nebo nádivek.
     Komentáře
  • Prima Living

    Nasbírejte si smrkové výhonky a udělejte léčivý sirup zvaný smrkáč

    Před 5 měsíci
    Mladé jarní světlezelené smrkové výhonky jsou vzácný poklad pro naše zdraví. Na jaře jsou plné vitaminu C, který posiluje imunitu, čistí organismus a dodává nám sílu a energii fyzickou i psychickou, hlavně ve stresových obdobích. Smrk díky silicím blahodárně působí na dýchací cesty, pomáhá při kašli a rýmě, také tiší bolesti svalů a kloubů. Mladé výhonky jsou krásně měkoučké, takže se dají konzumovat jen tak nebo přidat do salátu.
     Komentáře
  • Prima Living

    Jak pěstovat lichořeřišnici, krásnou letničku i přírodní antibiotikum s jedlými květy

    Před 5 měsíci
    Kdyby lichořeřišnice neměla tak krásné květy, jistě by patřila mezi zeleninu. Mladé listy, poupata, květy i plody mají příjemně kořenitou chuť připomínající řeřichu či ředkvičku. Květy jsou jedlé, a tak zdobí zahradu i balkon a mohou se stát netradiční ozdobou pokrmů. Pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary, mladé výhonky a listy slouží jako koření. Tinktura ze semen a poupat se považuje za přírodní antibiotikum.
     Komentáře
  • Prima Living

    Bílá hluchavka je léčivý plevel. Naučte se správně sušit její květy a připravit čaj nebo kapky

    Před 5 měsíci
    Hluchavka bílá je u nás všudypřítomná, takže tuhle nenápadnou bylinu, která se na první pohled podobá kopřivě, zná každý. Ačkoli je hluchavka plevel, nabízí mnohé zdravotní benefity, proto se určitě vyplatí její květy nasbírat a a nasušit na zimu. Má protizánětlivé, detoxikační a močopudné účinky, blahodárně působí na pohlavní orgány žen i mužů.
     Komentáře
  • Prima Living

    Využijte léčivou sílu česneku medvědího na maximum. Udělejte si kapky, med, olej a pesto

    Před 5 měsíci
    Medvědí česnek patří k nejoblíbenějším jarním bylinkám. Kromě vynikající chuti a nezaměnitelné vůně jsou jeho velkou předností zdravotní benefity. Po všech stránkách je nejlepší čerstvě utržený, ale protože má jen krátkou sezonu, měli bychom ho zkusit uchovat na pozdější dobu. Můžeme ho nasušit, nebo udělat medvědí kapky, med, olej a pesto..
     Komentáře
  • Prima Living

    Kerblík třebule je staročeské koření a léčivá bylinka. Vypěstujete ho snadno a rychle

    Před 5 měsíci
    Kerblík třebule, staročesky stokláska, se vyznačuje zajímavou vůní připomínající anýz. Do české kuchyně patří odjakživa, používal se všude tam, kam se dávala petrželka, pažitka a estragon. Kerblík je také dobrou léčivkou, která dokáže pomoci s trávením, detoxikací a hubnutím, doporučuje se při problémech s dýcháním a krevním tlakem. Díky tomu, že je pěstování kerblíku nenáročné, zvládne ho opravdu každý.
     Komentáře
  • Prima Living

    Kopřiva zastavuje vypadávání vlasů, vrací jim přirozený lesk a omezuje vznik lupů

    Před 5 měsíci
    Kopřiva patří k těm nejznámějším a nejpoužívanějším českým bylinám, protože dokáže pomoci při nejrůznějších zdravotních potížích. Ovšem kromě pozitivních účinků na zdraví, se umí postarat o krásu a kvalitu našich vlasů. Kopřiva a vlasy spolu opravdu náramně pasují. Pravidelným používáním domácí vlasové kosmetiky vyrobené z kopřiv, můžeme přirozeně zlepšit pružnost, pevnost a lesk svých vlasů, zamezit jejich vypadávání a podpořit růst vlasů.
     Komentáře
  • Prima Living

    Bříza prospívá ledvinám, kloubům i vlasům, pomáhá s hubnutím. Zkuste čaj z listů nebo z kapky z pupenů

    Před 5 měsíci
    Bříza bělokorá je elegantní strom, který patří k základním kamenům prastarého lidového léčitelství. Tradičně se využívají mladé jarní březové listy a pupeny, ale i kůra či míza. Bříza prospívá zdraví ledvin, močových cest, kloubů, kostí, vlasů i pokožky, podporuje hubnutí a pomáhá pročistit organismus. Poradíme, jak břízu sbírat, sušit a skladovat, jak připravit čaj, domácí tinkturu z pupenů nebo březový elixír na vlasy.
     Komentáře
  • Prima Living

    Voňavé fialky jsou přírodní lék proti kašli a stresu i skvělá pochoutka

    Před 5 měsíci
    Fialka neboli violka vonná patří mezi první posly jara. Její krásné, nezaměnitelně vonící květy se většinou v přírodě objevují už v březnu. Fialka však není pouhou jarní kráskou, protože patří k vůbec nejstarším používaným léčivým bylinám, její vůní se léčily bolest hlavy, nespavost a návaly vzteku, bývala účinným afrodiziakem pro ženy, dnes se využívá především jako podpůrný lék proti kašli, revmatismu či stresu.
     Komentáře
  • Prima Living

    Devětsil údajně léčí 9 nemocí a 99 bolestí. Zkuste sirup proti kašli a obklad na oteklé klouby

    Před 6 měsíci
    Devětsil lékařský byl dříve zázračnou léčivou rostlinou, která pomáhala i proti moru. Dnes její význam upadá, i když možná ne na dlouho. Devětsil, jak už jeho název vypovídá má v sobě ukryto devět sil a údajně léčí devět nemocí a devětadevadesát bolestí. Jako většina jarních bylinek se užívá při kašli a virózách, snižuje horečky, pomáhá taky při potížích s močovými cestami, žaludkem a žlučníkem i při revmatismu a dně.
     Komentáře
  • Prima Living

    Bazalka indická Tulsi je známá jako elixír života. Jak pěstovat bylinu, která si poradí se stresem i viry

    Před 6 měsíci
    Bazalka indická Tulsi je druh bazalky s vůní skořice i hřebíčku a příjemně nasládlou chutí. Pochází z tropů jihovýchodní Asie, kde je uctívanou bylinou, v tradiční ájurvédě je známá coby elixír života. Působí proti stresu, podporuje imunitu, pomáhá při kašli a taky podporuje pozitivní myšlení a radost ze života.
     Komentáře
  • Prima Living

    Vypěstujte si levanduli, echinaceu nebo stévii ze semínek aneb Březnový výsev léčivých rostlin

    Před 6 měsíci
    V březnu pokračujeme s výsevy květin a zeleniny ze semínek na předpěstování zdravé sadby, ale také léčivých bylin a koření, jako jsou například aromatická levandule, která se dokáže příjemně postarat o naše tělo i duši, echinacea, krásná květina a uznávaná léčivka na posílení imunity, nebo zajímavá stévie, známé přírodní sladidlo.
     Komentáře
  • Prima Living

    Popenec milovaly už naše babičky. Poradí si s jarní únavou a dává se do velikonoční nádivky

    Před 6 měsíci
    Popenec byla oblíbená jarní bylinka našich babiček. Dnes už se na něj bohužel pozapomnělo a bereme ho často jen jako nepříjemný plevel. Přitom popenec pomáhá proti únavě a vyčerpání, poruchách trávení i kašli, hodí se do přírodních očistných kúr. Není bez zajímavosti, že ve středověku byl zázračnou bylinou, která lidi chránila před morem. Své místo má odnepaměti také v kuchyni. Čerstvé jarní lístky popence nesměly chybět ve velikonoční nádivce.
     Komentáře
  • Prima Living

    V březnu sbíráme první jarní bylinky. Už najdeme mladé kopřivy, sedmikrásky, popenec či plicník

    Před 6 měsíci
    Při procházkách jarní přírodou nebo na vlastní zahradě si už v březnu natrháme první letošní bylinky. Mladé a svěží čerstvě utržené rostlinky se dají využít jako léčivky. Dodají nám spoustu vitaminů a dalších cenných látek v přirozené podobě, pročistí organismus, pomohou s jarní únavou nebo s kašlem. Taky si na nich můžeme pochutnat, zdarma a bez pěstování, třeba na krajíci chleba s máslem či pomazánkou.
     Komentáře
  • Prima Living

    Plicník posiluje plíce, podporuje trávení a hojí kůži. Jak využít jednu z prvních jarních bylin?

    Před 6 měsíci
    Jednou z prvních léčivých rostlin, kterou můžeme na jaře sbírat ve volné přírodě, je plicník lékařský, jehož krásné květy jsou nejprve růžové a po opylení se změní na modré či fialové. Už jeho název naznačuje, že pomáhá při chorobách plic, především při kašli, protože uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání, ale taky podporuje správné trávení a umí hojit rány, a dokonce i ty zanícené.
     Komentáře
  • Prima Living

    Nasbírejte si květy podbělu na čaj a sirup proti kašli. Nebo zkuste obklad z listů na bolavé klouby

    Před 6 měsíci
    Kdo by neznal jasně žluté květy podbělu, které jsou neklamným znamením, že jaro už je tady. Podběl je mezi planými léčivými bylinami už od pradávna jedničkou proti kašli. Když se první květy objeví, dlouho neváhejte a nasbírejte je, protože brzy zmizí. Pokud to z jakéhokoli důvodu nestihnete, nevěšte hlavu, protože po odkvětu vyrostou navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé listy – a ty jsou taky léčivé.
     Komentáře
  • TV Polar

    Na Rudné v Ostravě začala oprava druhé části mostu. Stavbu komplikuje nekvalitní podloží

    Před 6 měsíci
    Přestavba mostu na Rudné ve Vítkovicích postupuje podle plánu. První část mostu je dokončena a v minulých dnech začala stavba druhé poloviny. Komplikace působí podloží, které je jiné, než stavebníci předpokládali.
     Komentáře
  • Prima Living

    Jak rychle a levně vypěstovat čerstvé vitaminy z odřezků kořenové zeleniny, cibule i česneku

    Před 7 měsíci
    Možná vás láká mít doma za oknem svěží zelené natě, i když venku ještě vládne zima. Kromě kouzlení s klíčky a semínky můžete sáhnout i po odřezcích zeleniny Stačí jen správně recyklovat zbytky cibule, česneku  celeru, mrkve, petržele či bílé ředkve a červené řepy. Dejte je do květináče nebo do vody, a za týden pustí nové výhonky či lístky plné vitaminu C, antioxidantů a dalších prospěšných látek včetně vlákniny.
     Komentáře
  • Prima Living

    Modrý čaj z krásných květů klitorie pomáhá zvládnout únavu a stres i zpomalit stárnutí

    Před 7 měsíci
    Klitorie je nádherná tropická popínavá rostlina, které se také říká motýlí hrášek. U nás se o ní začínalo více mluvit až v posledních letech, kdy se stal hitem vzácný modrý čaj, tyrkysový nápoj z květů klitorie. Když vás omrzí modrá barva, můžete ji změnit několika kapkami citronové šťávy na fialovou. Modrý čaj je zajímavý svou nevšední barvou, ale taky léčivými účinky.
     Komentáře
  • Prima Living

    Vyzkoušejte tradiční přírodní afrodiziaka. Namíchejte si nápoj lásky z bylin a koření

    Před 7 měsíci
    Svátek svatého Valentýna je dnem, kdy by si milenci, manželé a partneři měli udělat čas jen sami pro sebe. Nezáleží na tom, jestli je vám dvacet nebo šedesát, láska přece kvete v každém věku! Namíchejte si tradiční nápoje lásky, jejichž hlavní ingrediencemi jsou byliny, koření a kapka alkoholu.
     Komentáře
  • Prima Living

    Gotu kola neboli pupečník je přírodní lék proti demenci a stresu. Můžete ho pěstovat v květináči

    Před 7 měsíci
    Pupečník asijský, u nás známý spíše jako gotu kola, je léčivá rostlina, kterou můžeme pěstovat v květináči na parapetu nebo na balkoně. Mnozí o pupečníku tvrdí, že jeho účinky na lidské zdraví překonají i slavný žen-šen. Něco na tom bude, protože gotu kola posiluje imunitní systém a odolnost proti stresu a únavě, zlepšuje paměť a schopnost učit se, ale především je účinnou prevencí demence a Alzheimerovy choroby.
     Komentáře
  • Prima Living

    Necítíte se dobře? Dejte si medvědí mléko, starý babský lék z medu, mléka a rumu

    Před 7 měsíci
    Sychravé počasí negativně ovlivňuje náladu, ale hlavně imunitu, a tak není divu, že nás často trápí chřipka a nachlazení. Kdo hledá přírodní pomoc v boji proti bacilům a virům, měl by vyzkoušet medvědí mléko. Tahle stará babská medicína je jedinečnou kombinaci medu, mléka a rumu. A kdo chce, může si osvědčený lék ještě vylepšit...
     Komentáře
  • Prima Living

    Jidášovo ucho: Chuťově vynikající houba s léčivými účinky roste celý rok. Čaj posiluje imunitu

    Před 8 měsíci
    Stále oblíbenější houbou je u nás v posledních letech boltcovitka, známější spíše jako Jidášovo ucho. U nás tahle na pohled trochu zvláštní houba roste bez přestávky celý rok, tedy i v zimě. Jidášovo ucho má zvláštní chrupavčitou konzistenci, skvělou chuť a léčivé účinky. Můžeme si ho nasbírat na kdejakém bezovém keři anebo vypěstovat.
     Komentáře
  • TV Polar

    Mariánskohorská radnice připravuje rekonstrukci ZŠ Gen. Janka a pozici superškolníka

    Před 8 měsíci
    ZŠ Generála Janka v Ostravě-Mariánských Horách letos na podzim oslaví 50 let od svého vzniku. K tomuto výročí se dočká rekonstrukce hlavního vstupu, vestibulu i šaten. Už loni ji radnice nechala zmodernizovat tělocvičnu.
     Komentáře
  • TV Polar

    Mariánskohorská radnice chce zřídit funkci superškolníka a zatraktivnit základní školu

    Před 8 měsíci
    Mariánskohorská Základní škola Generála Janka po 50 letech získá díky rekonstrukci atraktivnější vzhled. Radnice chce také zaměstnat superškolníka. který by se staral o školky v obvodu. Dosud si na veškeré opravy musí volat externí firmy.
     Komentáře
  • Prima Living

    Citronová tráva je voňavé koření i bylina proti chřipce či stresu. Snadno ji vypěstujete doma

    Před 8 měsíci
    Voňatka citronová, u nás známá jako citronová tráva či citronela, je neobyčejně zajímavá rostlina. Svým vzhledem připomíná obyčejnou trávu, chutí a vůní citron. Je příjemně aromatickým kořením, uplatní se i jako léčivá bylina, protože pomáhá při chřipce a nachlazení, upravuje trávení, poradí si se stresem i únavou.
     Komentáře
  • Prima Living

    Játra vydrží hodně, ale nejsou nezničitelná. Co jíst a pít a jaké bylinky jim prospívají

    Před 8 měsíci
    Játra můžeme zjednodušeně přirovnat k čističce, která zbavuje náš organismus škodlivých látek. Na rozdíl od ostatních orgánů mají mimořádnou schopnost regenerace, ale nejsou nezničitelná. Je v našem vlastním zájmu, abychom se o svá játra pečlivě a hlavně průběžně starali. Poradíme, co jíst a pít i jaké bylinky játrům prospívají.
     Komentáře
  • Prima Living

    Jak zklidnit rozbouřený žlučník: Pomoct můžou i správné bylinky a úprava jídelníčku

    Před 8 měsíci
    Zdravý žlučník je důležitý, protože případné problémy ovlivňují i jiné orgány, hlavně játra, slinivku a ledviny. Žlučník dokáže rozbouřit přemíra mastných, tučných a smažených jídel, alkoholu či sladkostí - a v neposlední řadě také nadměrný stres. Co dělat při žlučníkových potížích?
     Komentáře
  • Prima Living

    Jak přežít Vánoce ve zdraví: 7 bylin a koření, které pomohou napravit zkažený žaludek

    Před 9 měsíci
    Ruku na srdce, že se taky na Vánoce doslova přežíráte vánočním cukrovím, řízky či bramborovým salátem a zapíjíte tyhle dobroty alkoholem nebo sladkými limonádami? Pokud to jednou přeženete, nic moc se neděje. V přírodní lékárně je naštěstí dost léčivých rostlin, které dokážou pomoct. Bylinkář Martin Kolár poradí, jak napravit zkažený žaludek.
     Komentáře
  • Prima Living

    Muškátový oříšek je ostré koření s léčivými účinky. Posiluje nervy a pomáhá při dně

    Před 9 měsíci
    Muškátový oříšek je výrazně aromatické koření s ostrou, poněkud palčivou chutí. Muškátový oříšek není v pravém slova smyslu ořech, ale jádro pecky plodu tropického stromu jménem muškátovník vonný. V malém množství má blahodárné účinky na zdraví, mj. povzbuzuje náladu a chuť k jídlu, pomáhá při dně a revmatismu.
     Komentáře
  • Orlický deník

    Záchranáři by mohli dostat novou základnu v České Třebové

    Před 9 měsíci
    K lidem v České Třebové a okolí se dostane záchranka zase o něco rychleji. Má zde vyrůst nová výjezdová základna. Nejbližší stanice je aktuálně totiž až v Litomyšli, Lanškrouně nebo Ústí nad Orlicí. Případy výjezdů do oblasti České Třebové jsou podle mluvčí záchranky na denním pořádku.
     Komentáře
  • Prima Living

    Svěží meduňka je ve vánočním čase ideální bylinka. Přináší pohodu, krásné sny a dobrou náladu

    Před 9 měsíci
    Předvánoční čas, to zhruba čtyřtýdenní období příprav na Vánoce, může přivodit chmury na duši, stres a podráždění. Místo adventní pohody a radostného těšení na Ježíška nás zmáhá únava a nerváky. Možná pomůže, když si vezmeme k ruce meduňku, svěží voňavou bylinku, která se těší té nejlepší pověsti.
     Komentáře
  • Prima Living

    V mrazivých dnech nejvíce zahřejí horké nápoje z chilli, zázvoru a skořice

    Před 10 měsíci
    Když klesnou teploty k nule, je tělo více náchylné k chorobám z nachlazení. Pokud máte pocit, že jste prochladli, zkuste se zahřát nápoji z koření, které máte docela určitě doma. Jsou to chilli, skořice a zázvor. Udělejte si třeba ostrou chilli horkou čokoládu, lahodný zázvorový čaj s medem a citronem nebo voňavé skořicové mléko.
     Komentáře
Reklama