Mars možná v minulosti oplýval mikrobiálním životem a na nehostinnou krajinu, kterou je nyní, se proměnil kvůli klimatickým změnám. Alespoň si to myslí skupina vědců z univerzity v americké Arizoně. Informoval o tom portál SciTechDaily.
Ve staletých havajských lávových jeskyních vědci objevili odolné kolonie mikrobů. Jejich prozkoumání napoví více o tom, jak může existovat život v extrémních podmínkách, třeba na Marsu. O nové studii informoval portál Science Alert.
Američtí vědci přišli s novou teorií. Analyzované vzorky fekálií ukázaly, že divoká zvěř žijící ve městech zřejmě pochytila mikroorganismy od lidí. Tato zvířata tak v sobě mají úplně jiné mikroby než například jejich protějšky na venkově. To pro ně ovšem může být nebezpečné.
Řada studií sice už mnohokrát prokázala, že v domácnosti jsou z pohledu množství bakterií špinavější místa, než je záchod, ale to neznamená, že by toaleta byla naprosto bez poskvrny. Naopak, podle britské společnosti zabývající se hygienou
Imunitní systém je soubor buněčných mechanismů nezbytný pro naše přežití. Chrání nás před bakteriemi, viry a dalšími mikroby a působí jako prevence před infekcemi.
Zájem o komerční vesmírný turismus v poslední době roste. Biologové však varují před nebezpečím mimozemských patogenů zanesených na Zemi, které by údajně mohly vychýlit přírodní řád na Zemi z rovnováhy a způsobit zkázu.
Experti varují, že při hledání známek pradávného mikrobiálního života na Marsu musíme být ostražití před „falešnými” mikrofosiliemi, tedy sedimenty vzniklými zvětráváním či smícháním chemikálií. .
Mohl by vzniknout na toulavých vodních planetách život? Tuto otázku si položila dvojice vědců Manasvi Lingam z Floridského technologického institutu a Avi Loeb z Harvardské univerzity.
Od svého vzniku před zhruba 4,5 miliardami let rotace Země postupně zpomaluje, a proto se postupně prodlužují dny. My toto zpomalování přímo necítíme, ale v průběhu času může vést k významným změnám.
Viry, bakterie, plísně a houby se objevují všude kolem nás. Přicházíme s nimi do styku v práci, hromadné dopravě, obchodě i doma. Mikroby se nacházejí v potravinách, ve vodě, vzduchu i prachu.
Do kuchyně se mikroby a bakterie dostanou velmi snadno. Jsou totiž přítomné v potravinách, usazují se na předmětech a snadno se dostanou do různých zákoutí domu.
Koncem tohoto měsíce bude mít Pentagon na stole zprávu o pozorování UFO v americkém vzdušném prostoru, ta však údajně nepřináší žádné odpovědi. Jaký názor na to mají vědci? Podle nich je vysoce pravděpodobné, že ve vesmíru nejsem sami.
Mikroby jsou součástí snad každé domácnosti. Nejsou vidět, ale mohou nadělat neplechu, pokud doma pravidelně neuklízíte. Žijí na nábytku, na podlaze a také na předmětech, kterých se každý den dotýkáte.
Spousta bakteriálních a houbovitých druhů žije mezi námi a to samé platí i pro prostředí s nízkou gravitací, jako je například Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Jenomže tam objevili hned několik dosud neznámých mikrobů.
Tajemství bezbolestného stáří spočívá v lidských útrobách. Nové poznatky naznačují, že střevní mikroflóra, která se s přibývajícím věkem neustále mění, je známkou zdravého stárnutí. Stagnující mikrobiom naopak značí onemocnění.
Dbáte pečlivě na ústní hygienu? A víte, že vaše ústa jsou domovem pro miliony bakterií? Ne všechny jsou ale zdraví prospěšné. Přílišné čistění vyžene ty dobré, špatná hygiena zase naláká ty škodlivé. Jak tedy správně pečovat o o jazyk, zuby a dásně? Nejdůležitější je rovnováha!
Dvojice harvardských astrofyziků navrhla novou a divokou teorii o tom, jak se život mohl šířit vesmírem. Podle nich už na to přišly starověké civilizace.