Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.
Češi stále výrazně preferují vlastnické bydlení, přesto dvacet procent populace bydlí v nájmu. Jejich postavení je velmi silné, například dostat z pronajatého bytu nájemníka, který neplatí, může trvat měsíce a někdy i roky. Majitelé nemovitostí se brání alespoň tím, že uzavírají nájemní smlouvy na dobu určitou, většinou na jeden rok.
Nechcete bydlet ve svém současném nájmu, ale nájemní smlouvu máte na dobu určitou? Pak vás jistě zajímá odpověď na otázku – jak v takovém případě podat výpověď.
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo nákup čtyř pozemků a bývalé výpravní budovy od Českých drah za cenu 25 milionů korun bez DPH. Tyto pozemky jsou nevyužívané od roku 1995, kdy byla zastávka Praha-Modřany vyřazena.
Někteří pronajímatelé bytů se brání tomu, aby si v jejich pronájmu nájemníci zřídili trvalý pobyt. Jedním z hlavních důvodů jsou obavy z případné exekuce spojené se zabavením vybavení bytu. Musí mít nájemník k přepisu trvalého bydliště souhlas majitele bytu? Nebo jde o něco, co můžete řešit bez jeho součinnosti.
Česká pošta chce ukončit provoz pobočky na Jarově, která je jedinou v tomto úseku Prahy 3. Starosta Michal Vronský (TOP 09 + STAN s podporou ŽnS) se setkal s ředitelem České pošty Romanem Knapem a žádal ho o zachování pobočky alespoň do konce roku.
Magistrát zrušil nájemní smlouvu Nadačnímu fondu pro mezinárodní vzdělávání a integraci Integra, který mu dluží 1,4 milionu korun. I přes zvýhodněné nájemné organizace dlouhodobě neplatila. Navíc fond podle radního pro majetek Adama Zábranského radikálně změnil účel a jeho zakladatel, ukrajinský podnikatel, čelí několika exekucím.
Pro velkou část domácností je bydlení v nájmu samozřejmostí. Před podpisem nájemní smlouvy k bytu či jiné nemovitosti je však potřeba dát si na několik věcí pozor. Pronajímatel je v objektivně silnějším postavení, které ne vždy vyrovnají zákonné ochrany nájemce. Na co tedy pozor, než se z nájmu zavážete?
Pokud chcete pronajímat byt, určitě je dobré mít kvalitně sepsanou nájemní smlouvu. Dnes se na tuto problematiku zaměříme a řekneme si, co by v této nájemní smlouvě nemělo chybět a na co byste neměli zapomenout.
Pořádné problémy měla majitelka bytu s třiašedesátiletou ženou, která jí dlužila desítky tisíc za nájem. Kromě toho odmítala opustit byt i po skončení nájemní smlouvy a několik měsíců tam neoprávněně pobývala. Nyní hrozí této nepoctivé nájemnici, že se přestěhuje do vězeňské cely.
Inflace – patrně nejpoužívanější slovo roku 2022. Při vyčíslení letošní inflace máváme rukou nad desetinami, jednotky už raději nesledujeme a děsíme se vývoje ke 20 procentům. Inflace se promítá nejen do růstu cen, ale také dlouhodobých smluvních vztahů, protože kdo dneska tuší, kam se ceny nebo náklady za služby vyšplhají za rok či dva. Právě ve smlouvách však může pomoci inflační doložka.
Pokud jste dle nájemní smlouvy museli při začátku nájmu složit jistotu neboli kauci, pak byste měli vědět, že při následném vrácení máte nárok na úročení této částky po celou dobu, kdy ji měl pronajímatel u sebe.
Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?
I člověk, který už prošel několika nájmy, může být novou nájemní smlouvou zaskočen. Prolistujte si přehled nejčastějších chytáků a sporných míst. Co po vás pronajímatel může a co nesmí chtít? Co je kauce a jaká jsou její pravidla? Kdo platí opravy? Jak má vypadat přejímací protokol? A může vám pan domácí vpadnout kdykoli do domácnosti?
Vlastníte byt a chcete jej prodat? Zpravidla to není problém, pokud však máte v bytě nájemníka, musíte si na tento aspekt dát pozor. Dnes si řekneme, jak postupovat, když chcete pronajímaný byt prodat.
Jako pronajímatel budete stát před velkým rizikem, které se může hezky zúročit a stejně tak přinést i plno starostí. Abyste se jim nejvíce vyhnuli, je důležité mít patřičně ošetřené všechny náležitosti ve smlouvě.
Pokud bydlíte v nájemním bydlení, určitě jde pro vás o jedno z nejožehavějších témat – zvyšování nájemného. My se dnes podíváme na to, kdy vám podle práva může pronajímatel zvýšit nájemné a jak musí daný proces probíhat. Pojďme tedy na to!
Pokud uzavíráte jakoukoli smlouvu, ať již jde o nájemní smlouvu či dodavatelské smlouvy v rámci podnikání, často pro vás může být výhodné, kdy výše plnění bude zohledňovat také míru inflace. V této době obzvláště. K tomu slouží takzvané inflační doložky, a my se dnes podíváme na to, jak je co nejlépe ve smluvních závazcích formulovat.
Zejména kvůli válce na Ukrajině vyvolané agresí Ruska, avšak nikoli jen kvůli ní, letos zdraží nájemní bydlení. A podle všeho více, než se dosud očekávalo. Dnes se na tento vývoj společně zaměříme. Pojďme na to!
Pokud si budete sjednávat nájemní smlouvu k bydlení v nájemním bytě, může vás překvapit ne úplně standardní doložka. Ve smlouvě totiž může vlastník bytu, tedy pronajímatel, požadovat po nájemci či nájemcích, aby si předmětný byt sami pojistili pojištěním domácnosti. Je tento postup v souladu se zákonnou úpravou?
Ukrajinskému lékaři, který bude zajišťovat zdravotní péči cizincům ze třetích zemí, poskytne město Plzeň nájemní byt. O pomoc se na radnici obrátila EUC Klinika Plzeň, která reaguje na měnící se spektrum pojištěnců a otevřela cizineckou ambulanci. Nejčastějšími pacienty bývají Ukrajinci a občané Běloruska. Byt o dispozici 3+1 momentálně prochází rekonstrukcí.
Dnes si řekneme něco o těch nejčastějších chybách, které dělají lidé, když chtějí prodávat nebo pronajímat svou nemovitost. Pojďme si je tedy představit a rozebrat.
Hledáte nové bydlení a narazili jste na byt, který byste si chtěli pronajmout? Nebo naopak vlastníte byt a připravujete se na jeho pronájem? V obou případech budete potřebovat mezi oběma stranami uzavřít nájemní smlouvu. Víte ale, co všechno musí obsahovat, kdy končí a kdy byste se měli mít na pozoru?