Zavřít
Občanský zákoník

Občanský zákoník

Nejnovější články na Seznamu na téma Občanský zákoník
  • Brněnská Drbna

    Křeček bojuje proti ustanovení občanského zákoníku. Poškozuje oběti, varuje

    Před 1 dnem
    Ombudsman Stanislav Křeček podpořil návrh na zrušení části občanského zákoníku, která umožňuje odškodnit nemajetkovou újmu na zdraví pouze podle „zásad slušnosti“ . Zrušení podle něj matoucího ustanovení navrhl Ústavnímu soudu Okresní soud ve Vyškově. Veřejný ochránce práv má stejně jako vyškovský soud za to, že je věta v rozporu s principem právní jistoty.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Pojišťovny čeká významná změna. Co už nebudou moci dělat?

    Před 1 měsícem
    Přírodní katastrofy, jako bylo například předloňské tornádo nebo záplavy, ukázaly, že je potřeba hlídat si podpojištění nemovitosti. Nyní pojišťovny však čeká změna, která by měla pomoci zasaženým lidem. Vláda schválila změnu zákona, který pojišťovnám umožňoval krátit pojistné plnění v případě podpojištění nemovitosti pod pojistnou částku, a to zejména v případě totální škody. Jak píše Měšec.cz, současné znění § 2854 občanského zákoníku, které hovoří o podpojištění, říká, že je-li pojistná…
     Komentáře
  • Epeníze

    Nevyzvednuté zboží vs. vrácené v zákonné lhůtě. Pozor na to

    Před 1 měsícem
    Objednáte si zboží na dobírku, které si nevyzvednete. Domníváte se, že o nic nejde? Pozor na to, neboť nevyzvednuté zboží a vrácené v zákonné lhůtě není totéž. Ve finále byste mohli zaplatit ještě více a dostat se do nepříjemností.
     Komentáře
  • Měšec

    Konec „trestů“ za podpojištění nemovitosti. Pojišťovny možná budou pojistné plnění počítat jinak

    Před 1 měsícem
    Vláda schválila změnu zákona, který pojišťovnám umožňoval krátit pojistné plnění v případě podpojištění nemovitosti pod pojistnou částku, a to zejména v případě totální škody. Pokud změna projde celým legislativním procesem, budou pojišťovny muset vyplatit to, co je ve smlouvě. Léto 1997, Troubky. Povodně tehdy zničily 29 tisíc domů a vyžádaly si 50 lidských životů. Řeka Morava tehdy stoupla až o šest metrů, přičemž na jejím dolním toku se jednalo o osmisetletou vodu.
     Komentáře
  • HomeInCube

    Co dělat, když sousedův strom zasahuje na náš pozemek a nám to vadí

    Před 2 měsíci
    Strom od sousedů může narůst do takových rozměrů, že začne prorůstat i na náš pozemek. Jak však s těmito větvemi, které třeba i nechtěně stíní náš prostor, naložit a celkově tento problém vyřešit?
     Komentáře
  • HomeInCube

    Jak je to s výpovědí z nájmu, pokud máte smlouvu na dobu určitou?

    Před 2 měsíci
    Nechcete bydlet ve svém současném nájmu, ale nájemní smlouvu máte na dobu určitou? Pak vás jistě zajímá odpověď na otázku – jak v takovém případě podat výpověď.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Dítě může být zbožňované, ale nesmí se stát Bohem. Pojďme hovořit o školství s učitelem

    Před 3 měsíci
    Dne 16. 6. 2023 vyšel na serveru Deník článek, pojmenovaný Češi jsou k tělesným trestům tolerantní. Odborníci vítají změnu zákoníku. Zákoníkem je myšlen Občanský zákoník a za „odborníky“ autorka článku označuje lidi, napojené na neziskovky, které za patřičný peníz propagují agendu, na niž dostali dotace. Ačkoliv je článek silně manipulativní, stojí za přečtení. Je na něm vidět, jak funguje placená „veřejná diskuze“, která má dělat dojem legitimity politického rozhodnutí.
     Komentáře
  • Deník

    Sousedský spor může vzniknout i kvůli plotu. Právník radí, jak situaci řešit

    Před 3 měsíci
    Většina zástavby je ve městech a obcích zahuštěná. Často přiléhají domy k sobě a není mezi nimi veřejné prostranství. Jak postupovat při údržbě stavby, ke které je přístup jen od souseda? Základem sporu se může stát obyčejný plot či zeď. Jak se s tím lze popasovat, se dočtete v dalším dílu seriálu Deníku o sousedských sporech.
     Komentáře
  • Finance

    Můžete dát výpověď z nájmu, pokud je nájemní smlouva uzavřená na dobu určitou?

    Před 3 měsíci
    Můžete jako nájemci vypovědět nájem, který je sjednán na dobu určitou? V jakých případech vám může dát pronajímatel výpověď z nájmu, pokud je sjednán na dobu určitou?
     Komentáře
  • HomeInCube

    Co je rozhrada, kdo ji vlastní a kdo udržuje?

    Před 3 měsíci
    K ohrazení pozemku není nutné, aby na místě stál klasický plot, zeď či zídka. Občanský zákoník zná pojem rozhrada, což je v podstatě cokoliv, co jasně určuje, kde pozemek má své hranice. Mez, potok, stromořadí, plot, zeď, keře. Sousedé se často hádají, čí je a kdo jí má opravit či udržovat. Žádná pravidla pravé ruky a […]
     Komentáře
  • Lukáš Zelený
    naSeznam Médium

    Věděli jste, že pronajímatel nesmí bránit nájemci v nahlášení trvalého pobytu?

    Před 3 měsíci
    Některé nájemní smlouvy obsahují ustanovení, které nájemcům nedovoluje zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt. Takový zákaz však nemusí nájemce respektovat. Jak je to možné?
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy vám může zaměstnavatel srážek částky ze mzdy

    Před 3 měsíci
    Někdy může zaměstnavatel vyhrožovat nebo dokonce používat srážky ze mzdy za různé prohřešky a chování zaměstnanců. Pravdou však je, že takový postup je nezákonný. Srážky ze mzdy mohou probíhat jen dle zákonných pravidel a jen v určitých případech. Dnes se na tyto případy společně podíváme.
     Komentáře
  • Novinky

    Trestání dětí je nepřijatelné, ministerstvo to chce uzákonit

    Před 4 měsíci
    V občanském zákoníku by se podle ministerstva spravedlnosti měla výslovně objevit nepřijatelnost trestání dětí. Podle náměstka Karla Dvořáka půjde o apelativní vyjádření, přičemž úprava nebude rodiče nijak kriminalizovat ani zavádět postihy. Fyzické a psychické trestání dětí tak nebude zakázáno. Novela by měla být předložena během léta.
     Komentáře
  • České noviny

    Novela o sňatcích homosexuálů bude čelit návrhu SPD na zamítnutí

    Před 4 měsíci
    Novela o uzákonění možnosti manželství také pro páry stejného pohlaví bude čelit návrhu opozičního hnutí SPD na zamítnutí. Poslanec Karel Haas (ODS) pak chce, aby Sněmovna vrátila poslaneckou předlohu předkladatelům k přepracování. Dnešní pokračování úvodní debaty doprovodily i ostřejší spory. Vyvolalo je podpůrné vystoupení Martina Exnera z koaličního hnutí STAN, podle kterého tyto "kulturní války" podporuje Rusko. Proti jeho slovům se ohradili konzervativnější zákonodárci z vládních KDU-ČSL a ODS, ale i z opozičního hnutí ANO.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Růst nájemného třeba i o 50 procent je v rozporu s občanským zákoníkem, upozorňuje předseda Sdružení nájemníků

    Před 4 měsíci
    Liberec, Kroměříž, Jihlava nebo třeba Havířov. Příklady měst, ve kterých budou lidé nově platit v obecních bytech vyšší nájemné. Radnice to zdůvodňují různě. Někde započítávají inflaci, jinde například potřebují víc peněz na investice do zanedbaného bytového fondu. A zvýšení to bude někde výrazné. Třeba v Kroměříži nebo Havířově až o 100 procent. Nejen to kritizuje v Ranním interview předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba.
     Komentáře
  • Epeníze

    Na co pozor u darování pro případ smrti

    Před 4 měsíci
    Pokud chcete uzavřít darovací smlouvu pro případ vaší smrti, zbystřete. Měli byste totiž vědět, že vaše smlouva se nebude v mnoha ohledech posuzovat jako klasická darovací smlouva, ale jako povolání odkazovníka a ustanovení odkazu pro případ vaší smrti v následujícím vypořádání vaší pozůstalosti. Jaká jsou tedy pravidla?
     Komentáře
  • Proženy

    Grilování nebo ranní cigaretka na balkoně? Jde o společný prostor domu, pozor na sousedy!

    Před 4 měsíci
    Berete balkon či terasu jako své výsostné území, kde si můžete dělat, co chcete? Pozor, abyste nenarazili. Sousedům se nemusí líbit, že tady grilujete nebo že k nim od vás jde cigaretový kouř. Mají právo vám něco vytýkat?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Spotřebitelská novela přináší nová pravidla pro odstoupení od smlouvy

    Před 4 měsíci
    Odstoupení od smlouvy je jedním ze základních způsobů, kterým může fyzická osoba nacházející se v postavení spotřebitele ukončit smlouvu uzavřenou s podnikatelem. Odstoupení od smlouvy upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen „občanský zákoník“). Pro ukončení smlouvy odstoupením není potřeba souhlasu druhé smluvní strany, přičemž občanský zákoník přesně vymezuje případy, ve kterých lze od smlouvy odstoupit.
     Komentáře
  • Faei

    Když ve svém bytě bydlíte se sousedy

    Před 4 měsíci
    Konečně ve svém, libujete si při stěhování z nájmu do vlastního bytu. Že to není tak úplně pravda, si uvědomíte ve chvíli, kdy se stanete součástí společenství vlastníků jednotek (SVJ) a začnou vám starosti, o nichž jste neměli ani tušení.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Jednodušší, přesnější i rychlejší. Takové by se po přijetí nového zákona měly stát veřejné dražby

    Před 4 měsíci
    Současná legislativa k veřejným dražbám je zastaralá, mimo jiné obsahuje zásadní nesoulad její nynější právní úpravy s úpravou obecnou, kterou obsahuje občanský zákoník. V důsledku toho se pak přibližně polovina ze všech dražeb realizuje mimo zákonnou procesní úpravu zcela bez pravidel, jak vyplývá ze statistik a konstatuje to závěrečná hodnotící zpráva dopadů navrhované normy.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dvojitá pohroma. Klienty v nouzi může „potrestat“ i pojišťovna

    Před 4 měsíci
    Dvě třetiny českých majetkových pojistek mají špatně nastavenou pojistnou částku, jsou podpojištěné. Navíc pojišťovny využívají nejasnosti v zákoně, aby plnění ještě snížily. To jim chce Ministerstvo financí zkomplikovat.
     Komentáře
  • Novinky

    Agresory chtějí z domu vykázat na déle

    Před 4 měsíci
    Magdu i její dvě děti týral manžel psychicky i fyzicky několik let. Na policii jej ale nahlásila až poté, co jejich dceři v kojeneckém věku zpřelámal nohy, ruce a další kosti v těle. Za těžké ublížení na zdraví dostal muž podmínku. Jí i dalším by teď mohl pomoct nově připravovaný zákon.
     Komentáře
  • Lukáš Zelený
    naSeznam Médium

    Trvanlivost versus použitelnost potravin aneb Není datum jako datum

    Před 4 měsíci
    U potravin patří k důležitým údajům uváděným na jejich obalu doba spotřeby. Víte, jaký je rozdíl mezi označením „Spotřebujte do“ a „Minimální trvanlivost do“? A proč někdy je uveden pouze den a měsíc a jindy zase měsíc a rok?
     Komentáře
  • Náš dům

    Žijete v nájmu? A víte, kdo má skutečně na starosti kotel?

    Před 4 měsíci
    Údržba a opravy v pronajatém bytě jsou rozděleny mezi vlastníka a nájemce podle občanského zákoníku a dalších právních předpisů. Jeden z nejčastějších dotazů, který řeší nejedna zákaznická poradna, se týká závazku nechat si posoudit, prohlédnout a zaplatit plynový kotel. Kdy tento závazek leží na vlastníkovi a kdy na nájemci? Co se děje kolem revize a čištění? A proč je vhodné posouzení nepřehlížet?
     Komentáře
  • Měšec

    K vydědění nemůže dojít jen tak. Aby dědic přišel o nárok na povinný díl, musí být splněna jedna ze zákonných podmínek

    Před 4 měsíci
    Vydědění dětí rozhodně není nic příjemného a asi žádný rodič k tomuto kroku nechce přistoupit. Bohužel se ale najdou rodiny, kde jsou vazby natolik zpřetrhané, že situaci nelze řešit jinak. K tomu, aby zůstavitel svého dědice vydědil, nicméně musí být splněna jedna ze zákonem daných podmínek. Od roku 2014 se okruh těchto podmínek rozšířil ze čtyř na šest. Vydědění znamená, že zůstavitel odejme svému nepominutelnému dědici nárok na povinný díl. Pojmem zůstavitel rozumíme fyzickou osobu, jejíž majetek, práva a závazky přecházejí po smrti na její dědice. Nepominutelný dědic (dříve se říkalo neopominutelný dědic) je fyzická osoba, která má nárok domáhat se svého zákonného dědického podílu.
     Komentáře
  • Lupa

    Poradí umělá inteligence se závětí? První pokusy o nahrazení právníků AI jsou spíše rozpačité

    Před 5 měsíci
    Kvalita odpovědí z aplikace postavené na vektorových databázích a jazykovém modelu GPT závisí na formulaci otázky. Použití synonym dává lepší výsledky než originální termíny. O právnických profesích se otevřeně mluví jako o těch, které jsou jedny z nejvíc ohrožených nástupem umělé inteligence (ano, novináři jsou prý hned další na řadě, ale možná taky ne). Advokátní kancelář Allen & Overy nedávno oznámila, že do své praxe zavádí virtuálního právního asistenta Harveyho, který prý dokáže plnohodnotně nahradit advokátního koncipienta. Nový pracant od loňského listopadu, kdy začal fungovat v betaverzi, byl takříkajíc k ruce více než třem a půl tisícovkám advokátů ve 43 kancelářích této mezinárodní sítě. A stihl zpracovat přes 40 tisíc zadání.
     Komentáře
  • Euro

    Výpovědní lhůta z bytu platí pro nájemce i pronajímatele. Jak dlouho trvá a je vždy nutné ji dodržet?

    Před 5 měsíci
    Pronajali jste byt nájemci, který vám dělá ustavičně potíže a neplatí nájemné? Pak je zřejmě na čase vypovědět mu nájemní smlouvu. Jak je to ale s výpovědní lhůtou? Můžete nájemníka kdykoliv bez udání důvodu požádat o vyklizení a uvolnění bytu? Nebo má ze zákona právo v bytě zůstat po určitou dobu i po skončení nájmu? To vše vám prozradí následující článek. Výpovědní lhůta z pronájmu představuje ochrannou dobu, která má nájemci zajistit dostatek času pro hledání nového bydlení, zatímco pronajímatele chrání, aby nepřišel o zisk z nájmu v době, kdy bude hledat nového nájemníka. Podmínky výpovědi nájmu včetně stanovení délky výpovědní lhůty a povinností pronajímatele i nájemce stanovuje zákon č.89/2012 Sb., nový občanský zákoník.
     Komentáře
  • Epeníze

    Výživné mezi manžely a kdy jej lze požadovat

    Před 6 měsíci
    Občanský zákoník nezná pouze výživné mezi rodiči a potomky. Stejně tak existuje vyživovací povinnost mezi manžely. I v tomto vztahu může mít jeden manžel vůči druhému povinnost platit mu výživné, a to dokonce i  v případě rozvodu a v době po rozvodu. Dnes se na tyto pravidla podíváme.
     Komentáře
  • Forum 24

    Zákon o domácím násilí jde do připomínkového řízení. V červnu by mohl být ve sněmovně, myslí si Urbanová

    Před 6 měsíci
    Zákon o domácím násilí jde do připomínkového řízení. Deníku FORUM 24 to potvrdila poslankyně a zakladatelka iniciativy Pod svícnem Barbora Urbanová (STAN). Podle ní je reálné, aby se v červnu ...
     Komentáře
  • Podnikatel

    Smlouva o smlouvě budoucí: Co musíte vědět při uzavírání této smlouvy?

    Před 6 měsíci
    Smlouva o smlouvě budoucí představuje smlouvu, která slouží k předběžné dohodě smluvních stran na základních podmínkách uzavření určité smlouvy v budoucnu (tzv. hlavní nebo budoucí smlouvy). Ve smlouvě o smlouvě budoucí (dále také jen „SOSB“) se vždy alespoň jedna ze stran zavazuje k tomu, že v určité době v budoucnu uzavře konkrétní smlouvu, kterou může být například smlouva kupní, smlouva darovací nebo smlouva o dílo.
     Komentáře
  • HomeInCube

    Pronajímáte byt? Nevynechte v nájemní smlouvě tyto věci

    Před 6 měsíci
    Pronájem bytu patří mezi zcela běžné záležitosti. Nedostatky v nájemní smlouvě však mohou pronajímateli způsobit celou řadu potíží. Jak tedy připravit takovou nájemní smlouvu, která bude v souladu se zákonem a ochrání pronajímatele před možnými riziky?
     Komentáře
  • Lukáš Zelený
    naSeznam Médium

    Světový den spotřebitelských práv – jaká práva máte dnes při nakupování?

    Před 6 měsíci
    15. březen je Světový den spotřebitelských práv. Ochrana spotřebitele se neustále rozvíjí, i dnes se však potýkáme s mnohými problémy. Víte, jaká práva nejčastěji využíváte, když se rozhodnete vyrazit na nákupy?
     Komentáře
  • Epeníze

    Novela OZ: jaká máte nyní práva při reklamaci

    Před 7 měsíci
    Zkraje roku proběhla velká spotřebitelská novela občanského zákoníku i zákona o ochraně spotřebitele. Dnes si řekneme, co tyto změny pro vás, jako kupující budou znamenat při procesu vytýkání vad a reklamace v obchodě. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Žena

    "Jako malého mě rodiče bili, vyrostl ze mě slušný člověk." Fackovat děti není výchova

    Před 7 měsíci
    Jakýkoliv trest, ať už fyzický, nebo psychický, je akt agrese, který má prokazatelné negativní dopady na zdravý psychosociální vývoj dětí.
     Komentáře
  • Měšec

    Na co byste jako pronajímatelé neměli zapomenout ve smlouvě o pronájmu bytu?

    Před 7 měsíci
    Co by měla obsahovat nájemní smlouva tak, aby se pronajímatel nedostal do křížku se zákonem a zároveň měl dostatečně ošetřena potřebná rizika související s pronájmem bytu? Pojďme se na problematiku blíže podívat. Nájemní smlouva o pronájmu bytu musí být podle občanského zákoníku uzavřena vždy v písemné formě, a to pod sankcí její neplatnosti. V nájemní smlouvě by neměly chybět především její podstatné náležitosti, včetně
     Komentáře
  • Lukáš Zelený
    naSeznam Médium

    Dorazila vám neobjednaná zásilka? Můžete si ji i ponechat

    Před 7 měsíci
    Jistě to znáte. Objednávka zboží za pár set korun, po které však následuje doručení zásilky s výzvou k platbě částky ve výši jednoho i více tisíců korun a příslib zasílání dalších a dalších balíčků. Co s tím?
     Komentáře
  • Vidlákovy peníze
    naSeznam Médium

    Stát plánuje omezit klientům pojišťoven úrazové pojištění. Proč a jak?

    Před 7 měsíci
    Přílepek k novému zákonu o povinném ručení chce klientům a pojišťovnám nařídit, co je a co není úraz. Po 10 letech se vrací regulace, která byla moudře zrušena s příchodem nového občanského zákoníku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Stopka falešným recenzím. Ty ověřené už jen od reálného zákazníka, jinak hrozí pokuta

    Před 8 měsíci
    Změna v ochraně zákazníka platí od nového roku. E-shop musí být schopen prokázat, že se ke konkrétní recenzi váže konkrétní objednávka.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tisíce nemovitostí zřejmě propadnou státu. Úřad se snaží vlastníky dohledat

    Před 8 měsíci
    Na konci roku uplyne desetiletá lhůta, během níž se mohou neznámí majitelé přihlásit ke svým zapomenutým nemovitostem. Pokud tak neučiní, propadnou státu. Část z nich ale poputuje i do elektronických aukcí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Krematorium je depresivní fabrika, říká pohřební průvodce. Radí, jak porazit smrt

    Před 8 měsíci
    Zakladatel projektu Pohřební průvodci Oleg Vojtíšek v rozhovoru vysvětluje, proč jsou české pohřby zastaralé i jak pomoci pozůstalým.
     Komentáře
  • Lukáš Zelený
    naSeznam Médium

    Tři králové s sebou přinesli velkou změnu práv spotřebitelů. Co vše se mění?

    Před 8 měsíci
    Dne 6. ledna 2023 nabyla účinnosti rozsáhlá novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, kterou v závěru loňského roku schválila Poslanecká sněmovna a Senát. Ta přináší podstatné změny do našeho každodenního života. Na co se lze těšit?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Novela občanského zákoníku nabyla účinnosti. Co se pro e-shopy mění?

    Před 8 měsíci
    Novela občanského zákoníku, která přináší nejen pro e-shopy řadu změn, v pátek 6. ledna nabyla účinnosti. Mění se například pravidla pro počítání slev. Slevy získaly přesně daná pravidla Dnes nabyly účinnosti změny zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, kterými vláda implementovala evropskou směrnici “Omnibus”. Řada novinek se týká fungování e-shopů a on-line platforem. Jednou z oblastí, které se mění, je uvádění slev. Pravidla, která se nově zavádí, mají pomoci k odstranění…
     Komentáře
  • TN

    Začíná platit nový občanský zákoník. Přináší významné změny

    Před 8 měsíci
    V pátek vstupuje v platnost novela občanského zákoníku a zákona na ochranu spotřebitele, která přináší několik významných změn. Znemožňuje například uzavírání smluv po telefonu nebo upravuje slevové akce. Pro ty nově platí přísnější pravidla, která mají zabránit falešným slevám.
     Komentáře
  • Faei

    Ode dneška nakupujte výhodněji

    Před 8 měsíci
    Že včera není dnes…, to každý ví. Tak nějak se to zpívá v písničce pro pamětníky, kterou si však právě dneska mohou zanotovat i mladší generace. V pátek 6. ledna totiž nabývá účinnosti novela spotřebitelského zákona a stejně jako ve zmíněném songu tedy platí, že včera jste nakupovali za jiných podmínek než dnes.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Konec „telešmejdů“? Smlouvy po telefonu bude nutné potvrdit písemně

    Před 8 měsíci
    Za pár dnů by měly definitivně skončit nekalé praktiky v případě uzavírání smluv po telefonu. Pokud ovšem „telešmejdi“ nevymysleli další fintu. Od 6. ledna je účinná novela, která zavádí povinnost všechny smlouvy uzavřené po telefonu potvrzovat ještě písemně. Je to konkrétně na základě novely občanského zákoníku a novely zákona o ochraně spotřebitele.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Absurdní reklamace roku: Zklamání z kurýra s bříškem či parfém, který nesvedl ženu

    Před 9 měsíci
    Prodejci se občas setkávají s humornými reklamacemi. Od 6. ledna se pro ně mění pravidla, v účinnost vstoupí novela o ochraně spotřebitele.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy a jak lze omezit svéprávnost osoby

    Před 9 měsíci
    Nejčastěji jde o smutné okamžiky, avšak často se může v životě stát, že je potřeba například vašemu rodinnému příslušníkovi omezit svéprávnost. Půjde například o situace, kdy je již starý a postižený demencí, jinak duševně chorý a podobně. Jak v takových případech postupovat a co vlastně omezení svéprávnosti znamená?
     Komentáře
  • Podnikatel

    E-shopy čekají největší legislativní změny za poslední dekádu. Tady je jejich přehled

    Před 9 měsíci
    Na e-shopy se první týden v lednu navalí řada legislativních změn. Zatímco některé jsou pozitivní, jiné provozovatelům online obchodů spíše nadělají vrásky. Změny se dotknou například slev, recenzí, reklamací či informačních povinností. Novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, která na začátku prosince vyšla ve Sbírce zákonů ČR, nabyde účinnosti 6. ledna 2023.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Obchody a e-shopy už nebudou moct „čarovat“ se slevami. Jaká budou nová pravidla?

    Před 9 měsíci
    E-shopy i kamenné obchody čeká v roce 2023 řada legislativních změn. Jednu z nich tvoří nová pravidla pro uvádění a počítání slev. Obchodníci budou muset nově veškerá oznámení o slevě uvádět z nejnižší ceny, za kterou zboží prodávali v rozmezí 30 dnů před poskytnutím slevy. Počítají s tím změny zákona o ochraně spotřebitele a změny v občanském zákoníku, které minulý týden vyšly ve Sbírce zákonů ČR a které nabydou účinnosti 6. ledna 2023.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Rozdíl mezi prokuristou a jednatelem společnosti s ručením omezeným

    Před 9 měsíci
    Prokurista ve společnosti s ručením omezeným působí vedle statutárního orgánu, tedy jednatele společnosti, jakožto podpůrný element. Prokurista je vedle jednatele další osobou, která je v určitých směrech oprávněna jednat za společnost navenek. Jakkoliv se pravomoci jednatele a prokuristy společnosti s ručením omezeným mohou do jisté míry překrývat, rozdíl mezi těmito dvěma instituty je nesporný.
     Komentáře
  • Peníze

    Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

    Před 9 měsíci
    Konečně bude jasno: Dvouletá lhůta není záruční, ale jenom reklamační. Na druhou stranu se zdvojnásobí doba, kdy je spotřebitel v lepší pozici. A stoupnou i požadavky na kvalitu zboží.
     Komentáře
  • Měšec

    Dědic je v závěti určen neplatně: nedědí. Náhradní dědic je určen platně: bude dědit, nebo také ne?

    Před 9 měsíci
    Víte, že nemůžete v domově seniorů, nemocnici, v hospicu napsat závěť ve prospěch zařízení nebo jeho zaměstnanců, kteří se o vás starají? Odkázat pečovatelům či zdravotníkům můžete jen s pomocí notáře. Nejednou jsem se setkal s myšlenkou u osamělých a bezdětných lidí, ale i u těch, kteří mají nezdárné děti, které vydědili, že odkážou svůj majetek až někomu, kdo se o ně bude ve stáří hezky starat. Pečlivé zdravotní sestřičce, ochotnému vlídnému pečovateli, nebo nějaké instituci, která takové služby pro staré a nemocné lidi poskytuje. Jenže to není možné, respektive taková možnost je velmi výrazně omezena.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Česko chybně převedlo směrnici EU u e-shopů, nápravu zvládlo za „pouhých“ 9 let

    Před 10 měsíci
    V roce 2014 Česko chybně implementovalo evropskou směrnici a z e-shopů si tak zákazníci mohli dělat půjčovny zboží. Náprava trvala 9 let. Přestože v průběhu let byla změna několikrát navrhována, schválit se ji podařilo až letos spolu s balíčkem změn, kterým se transponuje další evropská směrnice. Novinky se týkají především fungování e-shopů a online platforem.
     Komentáře
  • Podnikatel

    E-shopy čeká řada legislativních změn, platit začnou zřejmě až po Vánocích

    Před 10 měsíci
    Novela občanského zákoníku, která přináší nejen pro e-shopy řadu změn, čeká už jen na podpis prezidenta. Účinnosti novinky nabydou 30 dnů od vyhlášení ve Sbírce zákonů, čili pravděpodobně až někdy na přelomu roku. Slevy získají přesně daná pravidla Senát před dvěma týdny schválil návrh na změny zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, kterými vláda implementuje evropskou směrnici “Omnibus”. Řada novinek se týká fungování e-shopů a on-line platforem. Jednou z oblastí, na které se…
     Komentáře
  • Náš dům

    Trčí větve ze sousedova stromu k vám do zahrady? Ořezání bez zeptání si rozmyslete

    Před 10 měsíci
    Kopy listí na zahradě a poslední práce před zimou. Přesně tyto úkony patří do deníčku každého majitele rodinného domu, chataře nebo chalupáře. Mezi vcelku tradiční činnosti se řadí také ořezávání ovocných a okrasných dřevin. Jasně, nejspíše to víte, nicméně třeba takový soused nemá o něčem takovém ani ponětí a nechá svůj strom růst ladem a skladem tak, že jeho větve přesahují až k vám. To vám nemusí být zrovna dvakrát příjemné. I proto se nejspíše budete muset se sousedem domluvit. Pokud mu totiž strom bez zeptání oříznete, nejspíše se se zlou potážete.
     Komentáře
  • Newstream

    Kristýna Faltýnková: Advokátova podzimní deprese ze zjišťování vůle stran soudy

    Před 10 měsíci
    Nejvyšší soud a Ústavní soud nám stále důrazněji opakují, že jakékoli ujednání stran smlouvy podléhá výkladu a základem je zjistit skutečnou vůli stran, tedy to, na čem se dohodnout chtěly, aniž bychom se nechali svazovat tím, co do smlouvy napsaly. Nejde o nijak novou myšlenku, před novým občanským zákoníkem ji prosazoval již Ústavní soud, Nejvyšší soud však spíše vycházel z toho, že nemůžeme jít do rozporu s textem smlouvy a že podstatné je to, jak tomu textu rozumí třetí strana. Nový občanský zákoník proto dal důraz na to, že pro výklad je podstatná vůle právě těch, kdo smlouvu uzavírali. To dává smysl.
     Komentáře
  • Epeníze

    Darování nemovitosti: Kdy jde odvolat a zrušit

    Před 10 měsíci
    Zejména mezi rodinnými příslušníky, avšak nikoli výlučně, se majetkové poměry vypořádávají prostřednictvím darování. Nejčastěji například darováním nemovitosti, kdy starší členové rodiny chtějí ještě za svého života rozdělit své majetky potomkům. My se dnes na darování nemovitosti podíváme zblízka. Bude nás zajímat, v jakých případech lze takto uzavřenou a platnou darovací smlouvu zrušit či dar odvolat. Pojďme na to!
     Komentáře
  • Měšec

    Darovací smlouva na nemovitost slouží pro bezúplatný převod vlastnictví. Zrušit lze jen ve dvou případech

    Před 10 měsíci
    Každé darování věci větší hodnoty by mělo být založeno na platném právním dokumentu. U nemovitostí je to navíc povinnost, kterou stanovuje zákon. Pro účely převodu vlastnictví bez finanční kompenzace slouží darovací smlouva, která by měla obsahovat náležitosti, jež jasně stanoví, co je jejím předmětem a kdo, od koho, kdy a jakým způsobem bude vlastnické právo k nemovité věci přebírat. Pokud jste se rozhodli darovat nějakou nemovitost příbuznému, nebo klidně i cizí osobě, budete muset k tomuto účelu vytvořit a podepsat darovací smlouvu. Jedná se o právní dokument, který upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a jenž slouží pro bezúplatný převod vlastnického práva k dané věci. Darovat lze všechen vlastní majetek nebo polovinu majetku, jehož vlastnictví máte nabýt v budoucnu. V druhém zmíněném případě je však potřeba zavázat se v darovací smlouvě také k budoucímu nabytí této věci.
     Komentáře
  • Epeníze

    Reklamace zboží: Krok za krokem

    Před 11 měsíci
    Proces reklamace upravuje primárně občanský zákoník. My se dnes na tuto úpravu zaměříme a krok po kroku si vysvětlíme vaše práva a povinnosti, zejména když jste spotřebitelem. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Žena-in

    Nepoštvěte proti sobě zákon ani souseda. I na vlastní zahradě má sázení stromů a keřů pravidla

    Před 11 měsíci
    Brzký podzim je ideálním obdobím k výsadbě stromů a keřů, které do zimy stihnou zakořenit. Také plánujete, že svou zahradu některými vylepšíte? Skvělý nápad. Jen je nemůžete umístit dle libosti, přestože jde o váš pozemek.
     Komentáře
Občanský zákoník (nyní označovaný také jako nový občanský zákoník) je zákon, který přijal Parlament České republiky a byl vyhlášen ve Sbírce zákonů pod číslem 89/2012 Sb s platností od 22. března 2012 a účinností od 1. ledna 2014. Rekodifikoval české soukromé právo a nahradil předchozí československý občanský zákoník z roku 1964 a další zákony, například zákon o rodině nebo zákon o vlastnictví bytů.
Občanský zákoník (nyní označovaný také jako nový občanský zákoník) je zákon, který přijal Parlament České republiky a byl vyhlášen ve Sbírce zákonů pod číslem 89/2012 Sb s platností od 22. března 2012 a účinností od 1. ledna 2014. Rekodifikoval české soukromé právo a nahradil předchozí československý občanský zákoník z roku 1964 a další zákony, například zákon o rodině nebo zákon o vlastnictví bytů.
Reklama