Zavřít
Občanský zákoník

Občanský zákoník

Nejnovější články na Seznamu na téma Občanský zákoník
  • Epeníze

    Výživné mezi manžely a kdy jej lze požadovat

    Před 5 dny
    Občanský zákoník nezná pouze výživné mezi rodiči a potomky. Stejně tak existuje vyživovací povinnost mezi manžely. I v tomto vztahu může mít jeden manžel vůči druhému povinnost platit mu výživné, a to dokonce i  v případě rozvodu a v době po rozvodu. Dnes se na tyto pravidla podíváme.
     Komentáře
  • Forum 24

    Zákon o domácím násilí jde do připomínkového řízení. V červnu by mohl být ve sněmovně, myslí si Urbanová

    Před 6 dny
    Zákon o domácím násilí jde do připomínkového řízení. Deníku FORUM 24 to potvrdila poslankyně a zakladatelka iniciativy Pod svícnem Barbora Urbanová (STAN). Podle ní je reálné, aby se v červnu ...
     Komentáře
  • Podnikatel

    Smlouva o smlouvě budoucí: Co musíte vědět při uzavírání této smlouvy?

    Před 7 dny
    Smlouva o smlouvě budoucí představuje smlouvu, která slouží k předběžné dohodě smluvních stran na základních podmínkách uzavření určité smlouvy v budoucnu (tzv. hlavní nebo budoucí smlouvy). Ve smlouvě o smlouvě budoucí (dále také jen „SOSB“) se vždy alespoň jedna ze stran zavazuje k tomu, že v určité době v budoucnu uzavře konkrétní smlouvu, kterou může být například smlouva kupní, smlouva darovací nebo smlouva o dílo.
     Komentáře
  • HomeInCube

    Pronajímáte byt? Nevynechte v nájemní smlouvě tyto věci

    Před 11 dny
    Pronájem bytu patří mezi zcela běžné záležitosti. Nedostatky v nájemní smlouvě však mohou pronajímateli způsobit celou řadu potíží. Jak tedy připravit takovou nájemní smlouvu, která bude v souladu se zákonem a ochrání pronajímatele před možnými riziky?
     Komentáře
  • Lukáš Zelený
    naSeznam Médium

    Světový den spotřebitelských práv – jaká práva máte dnes při nakupování?

    Před 15 dny
    15. březen je Světový den spotřebitelských práv. Ochrana spotřebitele se neustále rozvíjí, i dnes se však potýkáme s mnohými problémy. Víte, jaká práva nejčastěji využíváte, když se rozhodnete vyrazit na nákupy?
     Komentáře
  • Epeníze

    Novela OZ: jaká máte nyní práva při reklamaci

    Před 30 dny
    Zkraje roku proběhla velká spotřebitelská novela občanského zákoníku i zákona o ochraně spotřebitele. Dnes si řekneme, co tyto změny pro vás, jako kupující budou znamenat při procesu vytýkání vad a reklamace v obchodě. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Žena

    "Jako malého mě rodiče bili, vyrostl ze mě slušný člověk." Fackovat děti není výchova

    Před 1 měsícem
    Jakýkoliv trest, ať už fyzický, nebo psychický, je akt agrese, který má prokazatelné negativní dopady na zdravý psychosociální vývoj dětí.
     Komentáře
  • Měšec

    Na co byste jako pronajímatelé neměli zapomenout ve smlouvě o pronájmu bytu?

    Před 1 měsícem
    Co by měla obsahovat nájemní smlouva tak, aby se pronajímatel nedostal do křížku se zákonem a zároveň měl dostatečně ošetřena potřebná rizika související s pronájmem bytu? Pojďme se na problematiku blíže podívat. Nájemní smlouva o pronájmu bytu musí být podle občanského zákoníku uzavřena vždy v písemné formě, a to pod sankcí její neplatnosti. V nájemní smlouvě by neměly chybět především její podstatné náležitosti, včetně
     Komentáře
  • Lukáš Zelený
    naSeznam Médium

    Dorazila vám neobjednaná zásilka? Můžete si ji i ponechat

    Před 1 měsícem
    Jistě to znáte. Objednávka zboží za pár set korun, po které však následuje doručení zásilky s výzvou k platbě částky ve výši jednoho i více tisíců korun a příslib zasílání dalších a dalších balíčků. Co s tím?
     Komentáře
  • Vidlákovy peníze
    naSeznam Médium

    Stát plánuje omezit klientům pojišťoven úrazové pojištění. Proč a jak?

    Před 1 měsícem
    Přílepek k novému zákonu o povinném ručení chce klientům a pojišťovnám nařídit, co je a co není úraz. Po 10 letech se vrací regulace, která byla moudře zrušena s příchodem nového občanského zákoníku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Stopka falešným recenzím. Ty ověřené už jen od reálného zákazníka, jinak hrozí pokuta

    Před 2 měsíci
    Změna v ochraně zákazníka platí od nového roku. E-shop musí být schopen prokázat, že se ke konkrétní recenzi váže konkrétní objednávka.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tisíce nemovitostí zřejmě propadnou státu. Úřad se snaží vlastníky dohledat

    Před 2 měsíci
    Na konci roku uplyne desetiletá lhůta, během níž se mohou neznámí majitelé přihlásit ke svým zapomenutým nemovitostem. Pokud tak neučiní, propadnou státu. Část z nich ale poputuje i do elektronických aukcí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Krematorium je depresivní fabrika, říká pohřební průvodce. Radí, jak porazit smrt

    Před 2 měsíci
    Zakladatel projektu Pohřební průvodci Oleg Vojtíšek v rozhovoru vysvětluje, proč jsou české pohřby zastaralé i jak pomoci pozůstalým.
     Komentáře
  • Lukáš Zelený
    naSeznam Médium

    Tři králové s sebou přinesli velkou změnu práv spotřebitelů. Co vše se mění?

    Před 2 měsíci
    Dne 6. ledna 2023 nabyla účinnosti rozsáhlá novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, kterou v závěru loňského roku schválila Poslanecká sněmovna a Senát. Ta přináší podstatné změny do našeho každodenního života. Na co se lze těšit?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Novela občanského zákoníku nabyla účinnosti. Co se pro e-shopy mění?

    Před 2 měsíci
    Novela občanského zákoníku, která přináší nejen pro e-shopy řadu změn, v pátek 6. ledna nabyla účinnosti. Mění se například pravidla pro počítání slev. Slevy získaly přesně daná pravidla Dnes nabyly účinnosti změny zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, kterými vláda implementovala evropskou směrnici “Omnibus”. Řada novinek se týká fungování e-shopů a on-line platforem. Jednou z oblastí, které se mění, je uvádění slev. Pravidla, která se nově zavádí, mají pomoci k odstranění…
     Komentáře
  • TN

    Začíná platit nový občanský zákoník. Přináší významné změny

    Před 2 měsíci
    V pátek vstupuje v platnost novela občanského zákoníku a zákona na ochranu spotřebitele, která přináší několik významných změn. Znemožňuje například uzavírání smluv po telefonu nebo upravuje slevové akce. Pro ty nově platí přísnější pravidla, která mají zabránit falešným slevám.
     Komentáře
  • Faei

    Ode dneška nakupujte výhodněji

    Před 2 měsíci
    Že včera není dnes…, to každý ví. Tak nějak se to zpívá v písničce pro pamětníky, kterou si však právě dneska mohou zanotovat i mladší generace. V pátek 6. ledna totiž nabývá účinnosti novela spotřebitelského zákona a stejně jako ve zmíněném songu tedy platí, že včera jste nakupovali za jiných podmínek než dnes.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Konec „telešmejdů“? Smlouvy po telefonu bude nutné potvrdit písemně

    Před 2 měsíci
    Za pár dnů by měly definitivně skončit nekalé praktiky v případě uzavírání smluv po telefonu. Pokud ovšem „telešmejdi“ nevymysleli další fintu. Od 6. ledna je účinná novela, která zavádí povinnost všechny smlouvy uzavřené po telefonu potvrzovat ještě písemně. Je to konkrétně na základě novely občanského zákoníku a novely zákona o ochraně spotřebitele.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Absurdní reklamace roku: Zklamání z kurýra s bříškem či parfém, který nesvedl ženu

    Před 3 měsíci
    Prodejci se občas setkávají s humornými reklamacemi. Od 6. ledna se pro ně mění pravidla, v účinnost vstoupí novela o ochraně spotřebitele.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy a jak lze omezit svéprávnost osoby

    Před 3 měsíci
    Nejčastěji jde o smutné okamžiky, avšak často se může v životě stát, že je potřeba například vašemu rodinnému příslušníkovi omezit svéprávnost. Půjde například o situace, kdy je již starý a postižený demencí, jinak duševně chorý a podobně. Jak v takových případech postupovat a co vlastně omezení svéprávnosti znamená?
     Komentáře
  • Podnikatel

    E-shopy čekají největší legislativní změny za poslední dekádu. Tady je jejich přehled

    Před 3 měsíci
    Na e-shopy se první týden v lednu navalí řada legislativních změn. Zatímco některé jsou pozitivní, jiné provozovatelům online obchodů spíše nadělají vrásky. Změny se dotknou například slev, recenzí, reklamací či informačních povinností. Novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, která na začátku prosince vyšla ve Sbírce zákonů ČR, nabyde účinnosti 6. ledna 2023.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Obchody a e-shopy už nebudou moct „čarovat“ se slevami. Jaká budou nová pravidla?

    Před 3 měsíci
    E-shopy i kamenné obchody čeká v roce 2023 řada legislativních změn. Jednu z nich tvoří nová pravidla pro uvádění a počítání slev. Obchodníci budou muset nově veškerá oznámení o slevě uvádět z nejnižší ceny, za kterou zboží prodávali v rozmezí 30 dnů před poskytnutím slevy. Počítají s tím změny zákona o ochraně spotřebitele a změny v občanském zákoníku, které minulý týden vyšly ve Sbírce zákonů ČR a které nabydou účinnosti 6. ledna 2023.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Rozdíl mezi prokuristou a jednatelem společnosti s ručením omezeným

    Před 3 měsíci
    Prokurista ve společnosti s ručením omezeným působí vedle statutárního orgánu, tedy jednatele společnosti, jakožto podpůrný element. Prokurista je vedle jednatele další osobou, která je v určitých směrech oprávněna jednat za společnost navenek. Jakkoliv se pravomoci jednatele a prokuristy společnosti s ručením omezeným mohou do jisté míry překrývat, rozdíl mezi těmito dvěma instituty je nesporný.
     Komentáře
  • Peníze

    Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

    Před 3 měsíci
    Konečně bude jasno: Dvouletá lhůta není záruční, ale jenom reklamační. Na druhou stranu se zdvojnásobí doba, kdy je spotřebitel v lepší pozici. A stoupnou i požadavky na kvalitu zboží.
     Komentáře
  • Měšec

    Dědic je v závěti určen neplatně: nedědí. Náhradní dědic je určen platně: bude dědit, nebo také ne?

    Před 3 měsíci
    Víte, že nemůžete v domově seniorů, nemocnici, v hospicu napsat závěť ve prospěch zařízení nebo jeho zaměstnanců, kteří se o vás starají? Odkázat pečovatelům či zdravotníkům můžete jen s pomocí notáře. Nejednou jsem se setkal s myšlenkou u osamělých a bezdětných lidí, ale i u těch, kteří mají nezdárné děti, které vydědili, že odkážou svůj majetek až někomu, kdo se o ně bude ve stáří hezky starat. Pečlivé zdravotní sestřičce, ochotnému vlídnému pečovateli, nebo nějaké instituci, která takové služby pro staré a nemocné lidi poskytuje. Jenže to není možné, respektive taková možnost je velmi výrazně omezena.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Česko chybně převedlo směrnici EU u e-shopů, nápravu zvládlo za „pouhých“ 9 let

    Před 4 měsíci
    V roce 2014 Česko chybně implementovalo evropskou směrnici a z e-shopů si tak zákazníci mohli dělat půjčovny zboží. Náprava trvala 9 let. Přestože v průběhu let byla změna několikrát navrhována, schválit se ji podařilo až letos spolu s balíčkem změn, kterým se transponuje další evropská směrnice. Novinky se týkají především fungování e-shopů a online platforem.
     Komentáře
  • Podnikatel

    E-shopy čeká řada legislativních změn, platit začnou zřejmě až po Vánocích

    Před 4 měsíci
    Novela občanského zákoníku, která přináší nejen pro e-shopy řadu změn, čeká už jen na podpis prezidenta. Účinnosti novinky nabydou 30 dnů od vyhlášení ve Sbírce zákonů, čili pravděpodobně až někdy na přelomu roku. Slevy získají přesně daná pravidla Senát před dvěma týdny schválil návrh na změny zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, kterými vláda implementuje evropskou směrnici “Omnibus”. Řada novinek se týká fungování e-shopů a on-line platforem. Jednou z oblastí, na které se…
     Komentáře
  • Náš dům

    Trčí větve ze sousedova stromu k vám do zahrady? Ořezání bez zeptání si rozmyslete

    Před 4 měsíci
    Kopy listí na zahradě a poslední práce před zimou. Přesně tyto úkony patří do deníčku každého majitele rodinného domu, chataře nebo chalupáře. Mezi vcelku tradiční činnosti se řadí také ořezávání ovocných a okrasných dřevin. Jasně, nejspíše to víte, nicméně třeba takový soused nemá o něčem takovém ani ponětí a nechá svůj strom růst ladem a skladem tak, že jeho větve přesahují až k vám. To vám nemusí být zrovna dvakrát příjemné. I proto se nejspíše budete muset se sousedem domluvit. Pokud mu totiž strom bez zeptání oříznete, nejspíše se se zlou potážete.
     Komentáře
  • Newstream

    Kristýna Faltýnková: Advokátova podzimní deprese ze zjišťování vůle stran soudy

    Před 4 měsíci
    Nejvyšší soud a Ústavní soud nám stále důrazněji opakují, že jakékoli ujednání stran smlouvy podléhá výkladu a základem je zjistit skutečnou vůli stran, tedy to, na čem se dohodnout chtěly, aniž bychom se nechali svazovat tím, co do smlouvy napsaly. Nejde o nijak novou myšlenku, před novým občanským zákoníkem ji prosazoval již Ústavní soud, Nejvyšší soud však spíše vycházel z toho, že nemůžeme jít do rozporu s textem smlouvy a že podstatné je to, jak tomu textu rozumí třetí strana. Nový občanský zákoník proto dal důraz na to, že pro výklad je podstatná vůle právě těch, kdo smlouvu uzavírali. To dává smysl.
     Komentáře
  • Epeníze

    Darování nemovitosti: Kdy jde odvolat a zrušit

    Před 4 měsíci
    Zejména mezi rodinnými příslušníky, avšak nikoli výlučně, se majetkové poměry vypořádávají prostřednictvím darování. Nejčastěji například darováním nemovitosti, kdy starší členové rodiny chtějí ještě za svého života rozdělit své majetky potomkům. My se dnes na darování nemovitosti podíváme zblízka. Bude nás zajímat, v jakých případech lze takto uzavřenou a platnou darovací smlouvu zrušit či dar odvolat. Pojďme na to!
     Komentáře
  • Měšec

    Darovací smlouva na nemovitost slouží pro bezúplatný převod vlastnictví. Zrušit lze jen ve dvou případech

    Před 4 měsíci
    Každé darování věci větší hodnoty by mělo být založeno na platném právním dokumentu. U nemovitostí je to navíc povinnost, kterou stanovuje zákon. Pro účely převodu vlastnictví bez finanční kompenzace slouží darovací smlouva, která by měla obsahovat náležitosti, jež jasně stanoví, co je jejím předmětem a kdo, od koho, kdy a jakým způsobem bude vlastnické právo k nemovité věci přebírat. Pokud jste se rozhodli darovat nějakou nemovitost příbuznému, nebo klidně i cizí osobě, budete muset k tomuto účelu vytvořit a podepsat darovací smlouvu. Jedná se o právní dokument, který upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a jenž slouží pro bezúplatný převod vlastnického práva k dané věci. Darovat lze všechen vlastní majetek nebo polovinu majetku, jehož vlastnictví máte nabýt v budoucnu. V druhém zmíněném případě je však potřeba zavázat se v darovací smlouvě také k budoucímu nabytí této věci.
     Komentáře
  • Epeníze

    Reklamace zboží: Krok za krokem

    Před 5 měsíci
    Proces reklamace upravuje primárně občanský zákoník. My se dnes na tuto úpravu zaměříme a krok po kroku si vysvětlíme vaše práva a povinnosti, zejména když jste spotřebitelem. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Žena-in

    Nepoštvěte proti sobě zákon ani souseda. I na vlastní zahradě má sázení stromů a keřů pravidla

    Před 5 měsíci
    Brzký podzim je ideálním obdobím k výsadbě stromů a keřů, které do zimy stihnou zakořenit. Také plánujete, že svou zahradu některými vylepšíte? Skvělý nápad. Jen je nemůžete umístit dle libosti, přestože jde o váš pozemek.
     Komentáře
  • Extra

    Vláda chystá konec fyzických trestů dětí. Mezi dospělými se také nebijeme, říká zmocněnkyně pro lidská práva

    Před 6 měsíci
    Vláda Petra Fialy připravuje novelu občanského zákoníku, která by zakotvila zákaz tělesných trestů dětí. Zároveň by za nepřijatelné označila i psychické týrání dětí. Jak bude takový zákon vypadat a jak se bude vymáhat, se redakce eXtra.cz zeptala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Laurenčíkové. "Zásadní je, aby se změnila atmosféra ve společnosti a rodiče věděli, jak mohou dítěti nastavit hranice," popisuje nový zákon Laurenčíková.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Vše o zdanění příjmů z pronájmu majetku

    Před 6 měsíci
    Máte volný dům, chatu, byt nebo pokoj? V současné situaci je o pronájmy nemovitostí velký zájem. Víte, jak příjem z nájmu majetku správně zdanit? Sen o vlastním bydlení se mnohým stává neuskutečnitelným. Kvůli dražším hypotékám se vyplatí spíše bydlení v najatém majetku. V kurzu je aktuálně bydlení v najatých rodinných domech. Počet nabídek nájmů stoupá, avšak poptávka podle realitních makléřů nadále převyšuje nabídku.
     Komentáře
  • Faei

    Může nový vlastník vypovědět nájemní smlouvu?

    Před 6 měsíci
    Jste v nájmu a jednoho dne se vám ozve nový majitel bytu, který už několik let obýváte. Není to nic šokujícího, protože každá pronajatá věc může změnit svého majitele. A ten může mít naprosto jinou představu než jeho předchůdce o nájemném i dalších parametrech nájemní smlouvy, případně o tom, zda vůbec chce své vlastnictví ještě pronajímat. Co pro nájemce tato změna znamená?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Co vše hrozí statutárním orgánům v případě vyvedení peněz ze společnosti?

    Před 9 měsíci
    V případě, že statutární orgán vyvede ze společnosti peníze ve svůj vlastní prospěch bez toho, aby se jednalo například o půjčku či rozdělení zisku, dopustí se tím citelného porušení zákona, které může mít dalekosáhlé důsledky, a to i ty trestněprávní. Nejenže by takovéto jednání nepochybně znamenalo porušení péče řádného hospodáře ve smyslu ustanovení § 159 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, v platném znění (dále jen „občanský zákoník“), ale mohlo by naplnit i skutkovou podstatu trestného činu zpronevěry ve smyslu § 206 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, v platném znění (dále jen „trestní zákoník“).
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy odpovídá jednatel za škodu či dluhy společnosti

    Před 9 měsíci
    Jste-li jednatelem společnosti, pak musíte svou funkci vykonávat se vší vážností a řádnou péčí. V opačném případě totiž existuje zákonný sankční mechanismus, kdy vám může vzniknout povinnost odpovídat za dluhy společnosti či dokonce povinnost nahradit společnosti vzniklou újmu. Dnes se na pravidla odpovědnosti jednatele za dluhy či újmu podíváme. Pojďme na to!
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy a jak může pronajímatel zvýšit nájem

    Před 9 měsíci
    Pokud bydlíte v nájemním bydlení, určitě jde pro vás o jedno z nejožehavějších témat – zvyšování nájemného. My se dnes podíváme na to, kdy vám podle práva může pronajímatel zvýšit nájemné a jak musí daný proces probíhat. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Peníze

    Právní domněnky a fikce ve smlouvách. Padl přelomový rozsudek

    Před 9 měsíci
    Platnost takzvaných právních domněnek a fikcí ve smlouvách byla donedávna přinejmenším sporná. Nejvyšší soud však ve svém nedávném rozhodnutí odmítl obecný závěr o jejich neplatnosti a nastínil podmínky, za nichž je lze platně sjednat.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Při zaměstnávání mladistvých musí být zaměstnavatelé opatrní

    Před 10 měsíci
    Zaměstnávání brigádníků do 18 let má svá pravidla. Ne vždy a všechny práce mohou vykonávat. Rovněž jsou tu určitá omezení týkající se možností jejich nástupu. Podle zákoníku práce je zaměstnancem osoba, pro kterou se fyzická osoba zavázala k výkonu závislé činnosti v základním pracovněprávním vztahu. Nenajdeme tu však věkovou hranici, od které je možné pracovněprávní vztah uzavřít. Problematika je totiž řešena jiným zákonem.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vím, že jsi hromada šrotu. Co nesmíte nikdy podepsat při koupi ojetého auta

    Před 10 měsíci
    Čím víc se formulace smlouvy vzdalují základní logice, že stav odpovídá stáří a najetým kilometrům, tím větší opatrnost je na místě.
     Komentáře
  • Finance

    Jaké jsou nejčastější sousedské spory a jak je řešit?

    Před 10 měsíci
    Máte nějaký problém se sousedy a přemýšlíte, jak ho řešit? Pojďme se společně podívat, jak na něco takového nahlíží občanský zákoník.
     Komentáře
  • Žena-in

    Prodávat i nakupovat použité zboží je třeba s rozvahou, máte svá práva i povinnosti

    Před 10 měsíci
    Chráníme životní prostředí i svou peněženku. Nákup zboží z druhé ruky už dávno není pro většinu lidí sprostým slovem. I u této formy obchodu je ale dobré znát svá práva i povinnosti.
     Komentáře
  • České stavby

    Pasti okolo domu, tedy na vašem pozemku, mohou být pro zvířata i smrtelné

    Před 11 měsíci
    Zabezpečte nechtěné pasti okolo svého domu, respektive na svém pozemku, zachráníte tak životy zvířat. A pozor, nový občanský zákoník platný od 1.1. 2014 změnil i pozice zvířat, nikoli jen práva a povinnosti lidí.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Konec falešných 90% slev a fiktivních recenzí? E-shopy čeká smršť změn

    Před 11 měsíci
    E-shopy (a nejen ty) čeká smršť legislativních změn. Stanoví se například nová pravidla pro uvádění slev, uživatelské recenze nebo pro řazení produktů. Novinky se dotknou také prodejů po telefonu. Nově nebude stačit pouhý telefonát. Počítají s tím změny zákona o ochraně spotřebitele a změny v občanském zákoníku, které minulý týden schválila vláda.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Filip se nemusí omlouvat spolku Milion chvilek. Pomohl mu verdikt Nejvyššího soudu

    Před 11 měsíci
    Spolek se domáhal omluvy za výroky, kterými jej bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip spojil s kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy odpovídá rodič za škodu dítěte

    Před 11 měsíci
    Pokud vaše dítě způsobí škodu, odpovídáte, jako rodič, za závazky vzniklé tímto deliktem za něj. Jinými slovy, musíte za dítě, pakliže jsou zde dány všechny podmínky vzniku odpovědnosti, zaplatit majetkovou újmu (škodu), popřípadě i nemajetkovou újmu. Dnes se na podmínky odpovědnosti rodičů za škodu způsobenou dítětem podíváme zblízka. Pojďme na to!
     Komentáře
  • iReceptář

    Zapáchá k vám ze sousedova pozemku? Rady odborníků, jak řešit sousedské spory

    Před 11 měsíci
    Sousedské spory. Kolik se do těch dvou slov vejde komických i tragických příběhů, kolik soudních sporů, a přitom by někdy stačilo si jen naslouchat a mít pochopení pro nějaký ten vlastní kompromis.
     Komentáře
  • Podnikatel

    E-shopy čekají nové povinnosti. Jen se neví, od kdy budou platit

    Před 1 rokem
    Provozovatelé internetových obchodů musí sledovat legislativní změny a přizpůsobovat jim své e-shopy. O čem se nyní mluví? V letošním roce je očekáváno několik novinek souvisejících jak s přijetím směrnic Evropské unie, tak s novelami obchodního zákoníku. Tyto změny souvisejí především s ochranou spotřebitele a internetových prodejců se tak samozřejmě dotknou.
     Komentáře
  • České noviny

    ÚS příští týden vyjasní, zda operace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví

    Před 1 rokem
    Operace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví, vyplývá z nálezu, který zveřejnil Ústavní soud. Zamítl návrh pisatele na zrušení několika pasáží občanského zákoníku a zákonů o specifických zdravotních službách a evidenci obyvatel. Návrh podle soudu není důvodný. Pokud by soud návrhu vyhověl, byla by podle soudkyně zpravodajky Milady Tomkové otevřena cesta k existenci takzvaného třetího pohlaví. Šlo by o velkou společenskou změnu. ÚS se domnívá, že je to role celospolečenské i odborné diskuze a také úloha zákonodárce a politiků. Pro trans komunitu je verdikt obrovským zklamáním, sdělil ČTK Viktor Heumann ze spolku Trans*parent, který se zabývá osvětovou činností a prosazuje práva trans a nebinárních lidí.
     Komentáře
  • Epeníze

    Jak se bránit před zadluženým dědictvím

    Před 1 rokem
    Když někdo něco zdědí, většinou nabyde podíl na peněžitých částkách či vlastnictví věcí. Ne vždy tomu tak ale musí mít. Pozůstalost je totiž soubor jak aktiv, tak pasiv, tedy dluhů, které jsou způsobilé k dědění. Dnes se zaměříme na to, jak se chovat, jste-li dědic, na koho mají mimo další majetek přejít i dluhy zůstavitele. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Epeníze

    Z jakých důvodů může pronajímatel vypovědět nájem

    Před 1 rokem
    Bydlíte-li v nájmu, v rámci uzavřené nájemní smlouvy jste takzvanou slabší stranou a občanský zákoník vás do jisté míry chrání. Například tím, že klade podmínky, kdy vám pronajímatel může a kdy naopak nesmí vypovědět nájemní smlouvy a tím tedy nájem ukončit. My se dnes na dané důvody a podmínky podíváme. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Finance

    Kdy může přijít okamžitá výpověď z nájmu bytu?

    Před 1 rokem
    Míra přísnosti výpovědi z nájmu bytu záleží na míře provinění nájemce. Přísnost pronajímatele na nájemce se pak projevuje hlavně v délce výpovědní doby. Výpovědní doba může být tříměsíční, ale také žádná.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kolik z dědictví musí dostat děti? Jak je lze vydědit

    Před 1 rokem
    Je přirozené, že při dědění jsou potomci zemřelé osoby zvýhodňováni a chráněni povinným dílem. Musí vždy dostat alespoň minimum, které stanoví zákon. V našem případě občanský zákoník. Kolik tedy děti musí dostat z pozůstalosti? A jak některého z potomků vydědit? Na to se dnes zaměříme!
     Komentáře
  • Epeníze

    Vyživovací povinnost mezi manžely, rodiči a dětmi

    Před 1 rokem
    Ze zákona plyne některým členům rodiny povinnost vyživovat určité další rodinné příslušníky. My se dnes zaměříme na základní vyživovací povinnosti mezi manžely a rodiči a dětmi. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • MůjLife

    Bydlíte v nájmu? A víte, co vám pronajímatel nemůže zakázat?

    Před 1 rokem
    Chystáte se začít bydlet v nájmu nebo v něm už bydlíte a máte pocit, že majitelovy podmínky přerůstají únosnou mez? Můžete mít pravdu. Stává se totiž poměrně často, že majitelé bytů a domů vědomě i nevědomě porušují občanský zákoník a snaží se nájemcům zakázat věci, do kterých podle zákona mluvit nemohou. Zjistěte, které mezi ně patří.
     Komentáře
  • Finance

    Kdy musí obdarovaný vrátit dar, který dostal?

    Před 1 rokem
    Dárce může odvolat dar a požadovat jeho vrácení, když se k němu nebo jeho rodině chová obdarovaný nehezky. A také když zchudne. Jaká jsou pro to pravidla?
     Komentáře
  • Epeníze

    Jaká věcná břemena existují a jak je využít

    Před 1 rokem
    Určitě jste se již někdy, minimálně pojmově, setkali s označením věcné břemeno. Co to však je? Jak se dá v praxi využít? A jaké druhy věcných břemen na nemovitostech existují? Na tyto otázky si nyní zkusíme odpovědět. Pojďme na to!
     Komentáře
  • iReceptář

    Smí soused vstoupit na váš pozemek? Co mu hrozí bez vašeho svolení

    Před 1 rokem
    Nový občanský zákoník stanovuje i vztahy se sousedy, a ty jsou rozhodně specifické. Málokterý vztah trvá takto dlouho a týká se užívání našeho domu a pozemku kolem něj. Kdy smí soused na váš pozemek, a kdy mu to naopak nemusíte trpět? Musí mít soused na vstup vaše svolení, anebo existují i výjimky, kdy soused může k vám bez souhlasu?
     Komentáře
Občanský zákoník (nyní označovaný také jako nový občanský zákoník) je zákon, který přijal Parlament České republiky a byl vyhlášen ve Sbírce zákonů pod číslem 89/2012 Sb s platností od 22. března 2012 a účinností od 1. ledna 2014. Rekodifikoval české soukromé právo a nahradil předchozí československý občanský zákoník z roku 1964 a další zákony, například zákon o rodině nebo zákon o vlastnictví bytů.
Občanský zákoník (nyní označovaný také jako nový občanský zákoník) je zákon, který přijal Parlament České republiky a byl vyhlášen ve Sbírce zákonů pod číslem 89/2012 Sb s platností od 22. března 2012 a účinností od 1. ledna 2014. Rekodifikoval české soukromé právo a nahradil předchozí československý občanský zákoník z roku 1964 a další zákony, například zákon o rodině nebo zákon o vlastnictví bytů.
Reklama