Zavřít
Občanský zákoník

Občanský zákoník

Nejnovější články na Seznamu na téma Občanský zákoník
  • Podnikatel

    Co vše hrozí statutárním orgánům v případě vyvedení peněz ze společnosti?

    Před 1 měsícem
    V případě, že statutární orgán vyvede ze společnosti peníze ve svůj vlastní prospěch bez toho, aby se jednalo například o půjčku či rozdělení zisku, dopustí se tím citelného porušení zákona, které může mít dalekosáhlé důsledky, a to i ty trestněprávní. Nejenže by takovéto jednání nepochybně znamenalo porušení péče řádného hospodáře ve smyslu ustanovení § 159 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, v platném znění (dále jen „občanský zákoník“), ale mohlo by naplnit i skutkovou podstatu trestného činu zpronevěry ve smyslu § 206 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, v platném znění (dále jen „trestní zákoník“).
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy odpovídá jednatel za škodu či dluhy společnosti

    Před 1 měsícem
    Jste-li jednatelem společnosti, pak musíte svou funkci vykonávat se vší vážností a řádnou péčí. V opačném případě totiž existuje zákonný sankční mechanismus, kdy vám může vzniknout povinnost odpovídat za dluhy společnosti či dokonce povinnost nahradit společnosti vzniklou újmu. Dnes se na pravidla odpovědnosti jednatele za dluhy či újmu podíváme. Pojďme na to!
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy a jak může pronajímatel zvýšit nájem

    Před 2 měsíci
    Pokud bydlíte v nájemním bydlení, určitě jde pro vás o jedno z nejožehavějších témat – zvyšování nájemného. My se dnes podíváme na to, kdy vám podle práva může pronajímatel zvýšit nájemné a jak musí daný proces probíhat. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Peníze

    Právní domněnky a fikce ve smlouvách. Padl přelomový rozsudek

    Před 2 měsíci
    Platnost takzvaných právních domněnek a fikcí ve smlouvách byla donedávna přinejmenším sporná. Nejvyšší soud však ve svém nedávném rozhodnutí odmítl obecný závěr o jejich neplatnosti a nastínil podmínky, za nichž je lze platně sjednat.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Při zaměstnávání mladistvých musí být zaměstnavatelé opatrní

    Před 2 měsíci
    Zaměstnávání brigádníků do 18 let má svá pravidla. Ne vždy a všechny práce mohou vykonávat. Rovněž jsou tu určitá omezení týkající se možností jejich nástupu. Podle zákoníku práce je zaměstnancem osoba, pro kterou se fyzická osoba zavázala k výkonu závislé činnosti v základním pracovněprávním vztahu. Nenajdeme tu však věkovou hranici, od které je možné pracovněprávní vztah uzavřít. Problematika je totiž řešena jiným zákonem.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vím, že jsi hromada šrotu. Co nesmíte nikdy podepsat při koupi ojetého auta

    Před 2 měsíci
    Čím víc se formulace smlouvy vzdalují základní logice, že stav odpovídá stáří a najetým kilometrům, tím větší opatrnost je na místě.
     Komentáře
  • Finance

    Jaké jsou nejčastější sousedské spory a jak je řešit?

    Před 3 měsíci
    Máte nějaký problém se sousedy a přemýšlíte, jak ho řešit? Pojďme se společně podívat, jak na něco takového nahlíží občanský zákoník.
     Komentáře
  • Žena-in

    Prodávat i nakupovat použité zboží je třeba s rozvahou, máte svá práva i povinnosti

    Před 3 měsíci
    Chráníme životní prostředí i svou peněženku. Nákup zboží z druhé ruky už dávno není pro většinu lidí sprostým slovem. I u této formy obchodu je ale dobré znát svá práva i povinnosti.
     Komentáře
  • České stavby

    Pasti okolo domu, tedy na vašem pozemku, mohou být pro zvířata i smrtelné

    Před 3 měsíci
    Zabezpečte nechtěné pasti okolo svého domu, respektive na svém pozemku, zachráníte tak životy zvířat. A pozor, nový občanský zákoník platný od 1.1. 2014 změnil i pozice zvířat, nikoli jen práva a povinnosti lidí.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Konec falešných 90% slev a fiktivních recenzí? E-shopy čeká smršť změn

    Před 3 měsíci
    E-shopy (a nejen ty) čeká smršť legislativních změn. Stanoví se například nová pravidla pro uvádění slev, uživatelské recenze nebo pro řazení produktů. Novinky se dotknou také prodejů po telefonu. Nově nebude stačit pouhý telefonát. Počítají s tím změny zákona o ochraně spotřebitele a změny v občanském zákoníku, které minulý týden schválila vláda.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Filip se nemusí omlouvat spolku Milion chvilek. Pomohl mu verdikt Nejvyššího soudu

    Před 3 měsíci
    Spolek se domáhal omluvy za výroky, kterými jej bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip spojil s kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy odpovídá rodič za škodu dítěte

    Před 4 měsíci
    Pokud vaše dítě způsobí škodu, odpovídáte, jako rodič, za závazky vzniklé tímto deliktem za něj. Jinými slovy, musíte za dítě, pakliže jsou zde dány všechny podmínky vzniku odpovědnosti, zaplatit majetkovou újmu (škodu), popřípadě i nemajetkovou újmu. Dnes se na podmínky odpovědnosti rodičů za škodu způsobenou dítětem podíváme zblízka. Pojďme na to!
     Komentáře
  • iReceptář

    Zapáchá k vám ze sousedova pozemku? Rady odborníků, jak řešit sousedské spory

    Před 4 měsíci
    Sousedské spory. Kolik se do těch dvou slov vejde komických i tragických příběhů, kolik soudních sporů, a přitom by někdy stačilo si jen naslouchat a mít pochopení pro nějaký ten vlastní kompromis.
     Komentáře
  • Podnikatel

    E-shopy čekají nové povinnosti. Jen se neví, od kdy budou platit

    Před 4 měsíci
    Provozovatelé internetových obchodů musí sledovat legislativní změny a přizpůsobovat jim své e-shopy. O čem se nyní mluví? V letošním roce je očekáváno několik novinek souvisejících jak s přijetím směrnic Evropské unie, tak s novelami obchodního zákoníku. Tyto změny souvisejí především s ochranou spotřebitele a internetových prodejců se tak samozřejmě dotknou.
     Komentáře
  • České noviny

    ÚS příští týden vyjasní, zda operace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví

    Před 4 měsíci
    Operace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví, vyplývá z nálezu, který zveřejnil Ústavní soud. Zamítl návrh pisatele na zrušení několika pasáží občanského zákoníku a zákonů o specifických zdravotních službách a evidenci obyvatel. Návrh podle soudu není důvodný. Pokud by soud návrhu vyhověl, byla by podle soudkyně zpravodajky Milady Tomkové otevřena cesta k existenci takzvaného třetího pohlaví. Šlo by o velkou společenskou změnu. ÚS se domnívá, že je to role celospolečenské i odborné diskuze a také úloha zákonodárce a politiků. Pro trans komunitu je verdikt obrovským zklamáním, sdělil ČTK Viktor Heumann ze spolku Trans*parent, který se zabývá osvětovou činností a prosazuje práva trans a nebinárních lidí.
     Komentáře
  • Epeníze

    Jak se bránit před zadluženým dědictvím

    Před 4 měsíci
    Když někdo něco zdědí, většinou nabyde podíl na peněžitých částkách či vlastnictví věcí. Ne vždy tomu tak ale musí mít. Pozůstalost je totiž soubor jak aktiv, tak pasiv, tedy dluhů, které jsou způsobilé k dědění. Dnes se zaměříme na to, jak se chovat, jste-li dědic, na koho mají mimo další majetek přejít i dluhy zůstavitele. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Epeníze

    Z jakých důvodů může pronajímatel vypovědět nájem

    Před 4 měsíci
    Bydlíte-li v nájmu, v rámci uzavřené nájemní smlouvy jste takzvanou slabší stranou a občanský zákoník vás do jisté míry chrání. Například tím, že klade podmínky, kdy vám pronajímatel může a kdy naopak nesmí vypovědět nájemní smlouvy a tím tedy nájem ukončit. My se dnes na dané důvody a podmínky podíváme. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Finance

    Kdy může přijít okamžitá výpověď z nájmu bytu?

    Před 5 měsíci
    Míra přísnosti výpovědi z nájmu bytu záleží na míře provinění nájemce. Přísnost pronajímatele na nájemce se pak projevuje hlavně v délce výpovědní doby. Výpovědní doba může být tříměsíční, ale také žádná.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kolik z dědictví musí dostat děti? Jak je lze vydědit

    Před 5 měsíci
    Je přirozené, že při dědění jsou potomci zemřelé osoby zvýhodňováni a chráněni povinným dílem. Musí vždy dostat alespoň minimum, které stanoví zákon. V našem případě občanský zákoník. Kolik tedy děti musí dostat z pozůstalosti? A jak některého z potomků vydědit? Na to se dnes zaměříme!
     Komentáře
  • Epeníze

    Vyživovací povinnost mezi manžely, rodiči a dětmi

    Před 5 měsíci
    Ze zákona plyne některým členům rodiny povinnost vyživovat určité další rodinné příslušníky. My se dnes zaměříme na základní vyživovací povinnosti mezi manžely a rodiči a dětmi. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • MůjLife

    Bydlíte v nájmu? A víte, co vám pronajímatel nemůže zakázat?

    Před 5 měsíci
    Chystáte se začít bydlet v nájmu nebo v něm už bydlíte a máte pocit, že majitelovy podmínky přerůstají únosnou mez? Můžete mít pravdu. Stává se totiž poměrně často, že majitelé bytů a domů vědomě i nevědomě porušují občanský zákoník a snaží se nájemcům zakázat věci, do kterých podle zákona mluvit nemohou. Zjistěte, které mezi ně patří.
     Komentáře
  • Finance

    Kdy musí obdarovaný vrátit dar, který dostal?

    Před 5 měsíci
    Dárce může odvolat dar a požadovat jeho vrácení, když se k němu nebo jeho rodině chová obdarovaný nehezky. A také když zchudne. Jaká jsou pro to pravidla?
     Komentáře
  • Epeníze

    Jaká věcná břemena existují a jak je využít

    Před 6 měsíci
    Určitě jste se již někdy, minimálně pojmově, setkali s označením věcné břemeno. Co to však je? Jak se dá v praxi využít? A jaké druhy věcných břemen na nemovitostech existují? Na tyto otázky si nyní zkusíme odpovědět. Pojďme na to!
     Komentáře
  • iReceptář

    Smí soused vstoupit na váš pozemek? Co mu hrozí bez vašeho svolení

    Před 6 měsíci
    Nový občanský zákoník stanovuje i vztahy se sousedy, a ty jsou rozhodně specifické. Málokterý vztah trvá takto dlouho a týká se užívání našeho domu a pozemku kolem něj. Kdy smí soused na váš pozemek, a kdy mu to naopak nemusíte trpět? Musí mít soused na vstup vaše svolení, anebo existují i výjimky, kdy soused může k vám bez souhlasu?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Rok 2021 byl taky Milostivý rok. Pro mnoho lidí v pasti dluhů se otevřela budoucnost

    Před 7 měsíci
    Proces nápravy pekelného stavu, kdy statisíce lidí ztrácely jakýkoli výhled, budoucnost, žily jen pro dluh, ještě není u konce. Ale rozjel se.
     Komentáře
  • Nápady návody

    Jak vrátit zboží do 14 dnů. A kdy je lepší reklamace?

    Před 7 měsíci
    Nakupování v e-shopech se během covidu stalo běžnou součástí našich životů. Je pohodlné a bezkontaktní. Jak ovšem vrátit zboží do e-shopu, když jste nevybrali správně? Zákony pamatují i na tuto situaci. Povíme si také, kdy vrátit zboží do 14 dnů a kdy naopak využít reklamace.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Osvojení dětí v cizině české soudy homosexuálům neuznají, Senát novelu odmítl

    Před 7 měsíci
    Změna podle senátora Lásky mohla pomoci i nesezdaným heterosexuálním párům, které si osvojí dítě v cizině.
     Komentáře
  • Náš dům

    Jak založit SVJ a kdy je to vaše povinnost

    Před 8 měsíci
    SVJ neboli Společenství vlastníků jednotek. Jde o právnickou osobu, kterou může založit každý, kdo bydlí v bytovém domě (či domě s nebytovými prostorami), který je rozdělen na jednotlivé jednotky. Jde tedy o společenství vznikající v domě, kde jsou vztahy mezi vlastníky jednotek řízeny dle úpravy bytového spoluvlastnictví dle občanského zákoníku. My se dnes podíváme na to, jak takové SVJ založit, a kdy je to dokonce vaše povinnost.
     Komentáře
  • iReceptář

    Přerůstají větve ze sousedovy zahrady k vám? Můžete je ořezat?

    Před 9 měsíci
    K podzimu neodmyslitelně patří záplava nádherně zbarveného listí. Největší radost z něj máme na procházce lesem. Menší, když musíme několikrát do týdne hrabat zahradu. Zvlášť, pokud neuklízíte listí jen ze svých stromů, ale i z větví, které přesahují od souseda. Jak se na tento problém dívá zákon? Jak vyřešit větve ze sousedovy zahrady?
     Komentáře
  • České noviny

    Soud bude řešit žalobu kvůli vzniku Babišových svěřenských fondů

    Před 10 měsíci
    Obvodní soud pro Prahu 8 dnes projedná žalobu senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti), který napadl vznik svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Wagenknecht podle dřívějších informací tvrdí, že podle občanského zákoníku je svěřenský fond nástrojem pro správu cizího majetku, nikoli vlastního majetku. Podle něho je Babiš prostřednictvím svěřenských fondů s vlastním majetkem úzce spojen. Babiš vložil holding Agrofert kvůli českému zákonu o střetu zájmů do svěřenského fondu v roce 2017 a tvrdí, že na něj nemá žádný vliv.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Katalogoví „šmejdi“ opět útočí na podnikatele. Nenechte se napálit

    Před 10 měsíci
    Nejen takzvaní energošmejdi těží z toho, že lidem volají a nechají si od nich něco potvrdit. Podobného principu využívají i některé společnosti zaměřené na katalogy firem.
     Komentáře
  • Finance

    U kadeřníka, v restauraci, na plaveckém bazénu vám ukradli kabát? Kdo vám ho zaplatí?

    Před 10 měsíci
    Na zdi je cedule s oznámením: Za odložené věci se neručí. - Je to pravda? Co říká o odpovědnosti a náhradách občanský zákoník?
     Komentáře
  • Náš dům

    Co je to výměnek a jaká práva z něj plynou

    Před 10 měsíci
    Určitě jste již někdy slyšeli pojem výměnek nebo vejminek. My se dnes zaměříme na to, abychom vám vysvětlili, co přesně znamená v dnešním právním řádu. Občanský zákoník jej zakotvuje a může jít o vhodný nástroj při převodu vlastnického práva k nemovitosti.
     Komentáře
  • Novinky

    Část zákona, jež blokuje osvojení u registrovaných párů, platí dál

    Před 1 rokem
    Několik návrhů od různých soudů mířících na zrušení pasáže občanského zákoníku, která upravuje obecné okruhy práv a povinností spojených s manželstvím a vztahuje se i k registrovanému partnerství, se sešlo na Ústavním soudu (ÚS). Plénum soudu ale námitky nevyslyšelo, v opačném případě by se registrovaným párům přiblížila možnost usilovat o osvojení dětí.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Zahrádkářský zákon nově definuje zahrádkářský spolek. Co to přesně znamená?

    Před 1 rokem
    Co konkrétního zahrádkářský zákon přináší, jaké si klade cíle a co všechno definuje?
     Komentáře
  • Měšec

    Odpovědnost za dluhy nezletilých se omezí. Ochranu získají i lidé do 21 let

    Před 1 rokem
    Co se mění u dětských dluhů? Jak budou nově a omezeně děti odpovídat za své dluhy? Jak budou ručit zákonní zástupci? Co bude se smluvními pokutami? Jak budou omezena přísná soudní rozhodnutí?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Zákaz krmení toulavých koček? Obecní vyhlášky jsou často v rozporu se zákonem

    Před 1 rokem
    Měst a obcí, které se staví k problematice toulavých koček čelem, každým rokem přibývá. Stále se ale na mapě najdou místa, kde se snaží odpovědnosti zbavit – například vydáváním vyhlášek, které jsou však v rozporu se zákonem.
     Komentáře
  • Faei

    Peníze z prodeje majetku ve výlučném vlastnictví mohou spadnout do společného jmění manželů

    Před 1 rokem
    V praxi se objevují názory, že peníze z prodeje majetku ve výlučném vlastnictví se mohou stát součástí společného jmění manželů (SJM, pozn. red.). Pokud tedy jeden z manželů za dobu trvání manželství prodá byt, který zdědil a je tak v jeho výlučném vlastnictví, hrozí, že se prostředky z prodeje stanou součástí společného jmění manželů a on tak o polovinu peněz „přijde“.
     Komentáře
  • Finance

    Proč nepoužívat nájemní smlouvy stažené z internetu?

    Před 1 rokem
    Majitelé bytů se ve snaze ušetřit čas a peníze často uchylují k tomu, že si vzor nájemní smlouvy stáhnou z internetu, přepíší potřebné údaje a dají smlouvu podepsat nájemci. Často však taková smlouva nestačí. Kde v případě smlouvy podle vzoru z internetu
     Komentáře
  • Měšec

    Kdy můžete zápůjčku sjednat sami a kdy potřebujete souhlas druhého manžela?

    Před 1 rokem
    Jaká jsou rizika, když si zápůjčku či půjčku vezme jeden z manželů bez vědomí druhého? Co to může udělat s jejich dluhy a jak by na to měli předem myslet věřitelé?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Rozdíl mezi zajištěním a utvrzením dluhu v podnikatelských vztazích

    Před 1 rokem
    Jaké jsou základní charakteristiky v praxi nejpoužívanějších forem zajištění a utvrzení dluhu?
     Komentáře
  • Měšec

    Smluvní pokuta: jaké má limity a kdy je nepřiměřená?

    Před 1 rokem
    Smluvní pokuta je ve smluvních vztazích velmi často užívaným institutem, a to zejména pro její jednoduchost a praktickou využitelnost. Smluvní volnost stran je v daném ohledu velice široká, přestože ne zcela neomezená, a to zejména s ohledem na přiměřenost výše smluvní pokuty.
     Komentáře
  • Drbna

    Na co si dát pozor při sjednávání nájmu bytu

    Před 1 rokem
    Ne každý může nebo chce bydlet takzvaně ve svém. Při hledání nájemního bydlení se můžete zeptat svých známých, projít si inzeráty pronajímatelů zveřejněné na různých webových stránkách nebo se obrátit na realitní kancelář. Všechny způsoby mají své výhody i nevýhody. Vždy ale mějte na paměti, že se nevyplácí podceňovat obsah nájemní smlouvy či sepsání protokolu o předání bytu.
     Komentáře
  • Bydlení snů

    Nově lze do nájemní smlouvy zahrnout smluvní pokutu, musí však být přiměřená

    Před 1 rokem
    Pro nájem bytu platí zvýšená ochrana nájemce, jelikož ten je tradičně považován za slabší stranu nájemního vztahu. Občanský zákoník proto dosud výslovně zakazoval, aby nájemní smlouva obsahovala smluvní pokuty. Jeho novelou účinnou od 1. července letošního roku je tomuto zákazu konec. To ovšem neznamená, že pronajímatel může do smlouvy zahrnout smluvní pokutu bez jakýchkoliv limitů. Kdy tedy bude možné smluvní pokutu požadovat a kdy nikoliv? Občanský zákoník obsahuje řadu ustanovení, která chrání nájemce bytu.
     Komentáře
  • Bydlení snů

    Kdo je povinen kontrolovat plynový kotel, spalinové cesty či bojler v nájemním bytě

    Před 1 rokem
    Údržbu a opravy v nájemním bytě rozděluje mezi pronajímatele a nájemce občanský zákoník a další právní předpisy. Jeden z nejčastějších dotazů, které řeší spotřebitelská poradna dTestu, se týká povinnosti obstarat a zaplatit prohlídku plynového kotle. Kdy tato povinnost leží na pronajímateli a kdy na nájemci? Jak je to s kontrolou a čištěním spalinových cest či bojleru? A proč je vhodné prohlídky nezanedbávat? Občanský zákoník ukládá pronajímateli, aby udržoval pronajatý byt ve stavu způsobilém k užívání.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Konec evropských exotů.“ Poslanci chtějí skoncovat s dětskými dluhy

    Před 1 rokem
    Končí exekuce i dvouletých dětí? Poslanci v prvním čtení souhlasili s novelou, která má umazat většinu dluhů nezletilých.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Šance pro stejnopohlavní páry. Ústavní soud bude řešit osvojení dítěte partnera

    Před 1 rokem
    Okresní soud Plzeň-jih navrhl vypustit z občanského zákoníku několik slov, kvůli kterým si homosexuálové nemohou osvojit děti svých partnerů.
     Komentáře
  • České noviny

    ÚS musí zvážit možnost osvojení dítěte registrovaného partnera

    Před 1 rokem
    Ústavní soud (ÚS) obdržel návrh, který by v případě úspěchu mohl přiblížit registrované partnerství na úroveň manželství. Okresní soud Plzeň-jih navrhl vypustit z občanského zákoníku několik slov, kvůli kterým si homosexuálové nemohou osvojit děti svých registrovaných partnerů. ČTK to zjistila z takzvaného přehledu plenárních věcí na webu soudu.
     Komentáře
  • Faei

    Správce domu může požadovat vstup do vašeho bytu

    Před 1 rokem
    Novela Občanského zákoníku, která začala platit od letošního července, přináší řadu změn týkajících se bydlení. Nově například zavádí povinnost vlastníka oznámit stavební úpravy uvnitř bytu správci domu.
     Komentáře
  • Česká justice

    Žena souhlasila se sociálním pohřbem matky. Nyní změnila názor a domáhá se urny

    Před 1 rokem
    Se sociálním pohřbem své matky souhlasila letos v dubnu žena, která se nyní domáhá vydání urny s popelem mrtvé. Sociální pohřeb na náklady obce si totiž po zpopelnění matky rozmyslela a chce ji uložit do rodinného hrobu. Obrátila se proto na veřejného ochránce práv. Smrt může podle ombudsmana způsobit takový šok, že pozůstalý nestihne blízkého pohřbít. Obec by podle něj měla urnu proti platbě vydat.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Společenství vlastníků by v Praze mohla zakázat Airbnb

    Před 1 rokem
    Návrh novely občanského zákoníku, která by umožnila společenstvím vlastníků jednotek ve stanovách omezit či zakázat členům využívat byty ke krátkodobým pronájmům přes platformy typu Airbnb, nechala připravit radní Hana Marvanová.
     Komentáře
  • Faei

    Že je na soud ještě moc mladé?

    Před 1 rokem
    To je na soud ještě moc mladé! Budete se možná divit, ale není. Řeč je o věkové hranici, od níž jsou děti zvány k výslechu před soudem a zjišťován jejich názor. Především v záležitosti, která patrně ovlivní celý jejich život, a proto se jich bytostně týká, tedy při soudních jednání provázejících rozvod jejich rodičů či spory o péči. Že přitom tyto děti nejsou ani zdaleka plnoleté?
     Komentáře
  • Náš dům

    Rostou vaše větve k sousedovi? Zřejmě budete nuceni jednat

    Před 1 rokem
    Máte na zahradě krásný živý plot a jeho větve prorůstají pletivem až k sousedovi? Možná je neskutečně tolerantní a nevadí mu to. Nejspíše mu ale budou překážet a také z nich bude padat listí či jehličí. Jde ovšem o vaše rostliny. Může tedy něco dělat? Je vaší povinností keře přistřihnout? Nebo to učiní soused? Jak jsou věci zakotvené v občanském zákoníku? Na všechny tyto otázky odpovíme v následujících řádcích. Podíváme se ale i na další aspekty.
     Komentáře
  • Novinky

    Smluvní pokuta už může být součástí nájemní smlouvy

    Před 1 rokem
    Nájemce je již tradičně považován za slabší stranu nájemního vztahu. I proto občanský zákoník výslovně zakazoval, aby součástí nájemní smlouvy byly i smluvní pokuty. Od počátku července po jeho novelizaci už je pronajímatel může do smlouvy zahrnout. Ovšem i tak musí být jejich výše přiměřená.
     Komentáře
  • Epeníze

    Jak odvolat dar, když se ocitnete v nouzi

    Před 1 rokem
    Dnes se podíváme na problém, který spočívá v to, že někomu něco darujete, avšak později se dostanete do takových finančních potíží, že potřebujete dar odvolat. Lze to? Občanský zákoník na to pamatuje, a my si dnes tento způsob odvolání daru rozebereme. Pojďme na to!
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Pokud se pronajímatel a nájemce nedohodnou na penězích, vstupuje do hry občanský zákoník

    Před 1 rokem
    Pokud pronajímáte byt nebo jste naopak nájemci, určitě vás zajímá, za jakých podmínek a jakým způsobem lze zvýšit nájemné. Zvyšování nájemného lze předem upravit v nájemní smlouvě nebo později dohodou. Pokud se pronajímatel s nájemce nedohodnou, budou se podmínky zvyšování nájemného řídit občanským zákoníkem.
     Komentáře
  • Epeníze

    Zrušil se zákaz smluvní pokuty u nájemní smlouvy

    Před 2 roky
    Občanský zákoník, který začal platit od roku 2012 a účinnosti nabyl o dva roky později mimo jiné zavedl zákonný zákaz sjednání smluvní pokuty mezi pronajímatele a nájemcem. Konkrétně tak činil v § 2239. K ujednání ukládajícímu nájemci povinnost zaplatit pronajímateli smluvní pokutu (…) se nepřihlíží. Od 1. července je však situace jiná a novela občanského zákoníku tuto pokutu již povoluje.
     Komentáře
  • Faei

    Konec absurdního předkupního práva na nemovitosti

    Před 2 roky
    Ode dneška je účinná novela Občanského zákoníku. Tou nejvíce viditelnou změnou pro většinu případů je zrušení předkupního práva k podílu na nemovitostech, což eliminuje typické problémy z praxe. Vznikaly totiž absurdní situace, kdy například pro prodej garážového stání byl nutný souhlas desítek dalších vlastníků bytů v domě.
     Komentáře
  • Deník

    Novinka v občanském zákoníku: lidé nebudou „dědit“ dluhy sousedů

    Před 2 roky
    Prodává váš zadlužený soused byt, na kterém váznou dluhy u plateb na opravy domu? Od července vám už nebude hrozit, že byste je za něj museli doplácet vy. V platnost totiž vstupuje novela občanského zákoníku, jež ostatní vlastníky bytů v SVJ od tohoto nebezpečí ochrání.
     Komentáře
  • Novinky

    Poradna: Jak řešit, když váš pozemek vytopí voda od souseda

    Před 2 roky
    Voda je často jablkem sváru mezi sousedy. Dokazují to i dotazy čtenářů, kteří se na redakci Práva obracejí. Například jeden čtenář napsal, že po vydatných srážkách ho opakovaně vytopila voda ze sousedovy zahrady, která leží ve svahu nad jeho pozemkem.
     Komentáře
Občanský zákoník (nyní označovaný také jako nový občanský zákoník) je zákon, který přijal Parlament České republiky a byl vyhlášen ve Sbírce zákonů pod číslem 89/2012 Sb s platností od 22. března 2012 a účinností od 1. ledna 2014. Rekodifikoval české soukromé právo a nahradil předchozí československý občanský zákoník z roku 1964 a další zákony, například zákon o rodině nebo zákon o vlastnictví bytů.
Občanský zákoník (nyní označovaný také jako nový občanský zákoník) je zákon, který přijal Parlament České republiky a byl vyhlášen ve Sbírce zákonů pod číslem 89/2012 Sb s platností od 22. března 2012 a účinností od 1. ledna 2014. Rekodifikoval české soukromé právo a nahradil předchozí československý občanský zákoník z roku 1964 a další zákony, například zákon o rodině nebo zákon o vlastnictví bytů.
Reklama