Zavřít
Primáti

Primáti

Nejnovější články na Seznamu na téma Primáti
  • Neposlušné Tlapky

    Věděli jste, že primáti mluví?

    Před 2 měsíci
    Každý rok mnoho objevů zoologů i biologů znovu a znovu dokazuje jednu věc: zdá se, že lidé měli příliš nízké mínění o duševních schopnostech svých menších bratrů. A v případě primátů je to nepopiratelné.
     Komentáře
  • Techsvět

    Šimpanzi mají složitější jazyk, než jsme si mysleli. Jak se dorozumívají?

    Před 2 měsíci
    Šimpanzi jsou složitější zvířata, než si mnozí myslí. Ukázalo se, že tyto opice vytvářejí složité hlasové sekvence, což potvrzuje existenci strukturovaných jazykových struktur. Tento objev by také mohl hodně napovědět o vývoji lidského jazyka.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Vzácný chápan hnědohlavý se narodil v britské zoo

    Před 3 měsíci
    Chovatelé našli v zoologické zahradě ve Velké Británii novorozené mládě této opičky, kterou právě kolébala její matka. Toto nové mládě v Zoo Chester je druh chápana hnědohlavého a rodiči jsou jedenáctiletá matka Kiara a dvaatřicetiletý otec Popoyan.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Věděli jste, že gorily zřejmě truchlí za své mrtvé?

    Před 3 měsíci
    Když Tuck a Titus, pár dominantních goril horských ze stejné rwandské sociální skupiny, zemřeli v rozmezí jednoho roku, jejich vrstevníci z řad primátů projevovali řadu úzkostných projevů, které naznačují smuteční rituály.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Rodinná pouta ve světě paviánů. Zajímá vás, jak udržují zdravé rodinné vztahy? Známe odpověď

    Před 4 měsíci
    Najít lásku na malém izolovaném místě může být těžké. Všechny totiž znáte anebo jsou dokonce vašimi příbuznými. To platí i pro divoké paviány z Amboseli, kteří žijí v malých skupinách o 20 až 150 většinou rodinných členech na úpatí hory Kilimandžáro v Keni.
     Komentáře
  • Newstream

    Orgány geneticky upravených zvířat? Cesta k transplantacím „na míru“

    Před 6 měsíci
    Transplantace orgánů geneticky upravených prasat nemocným lidem mohou zase o kousek posunout vývoj léčebných postupů tak, aby byly individuální pro každého pacienta přesně podle jeho potřeby. Odborná média probírají souvislosti nynějších případů přenesení orgánu z geneticky modifikovaného prasete do lidského organismu, takzvané xenotransplantace. Do tohoto oboru se zapojují i další firmy a některé věří, že operace, byť velice nákladné, mohou být ekonomicky návratné.
     Komentáře
  • inStory

    Univerzální savci. Předkové stromových primátů a vačnatců přežili i přes ztrátu stromů

    Před 6 měsíci
    Podle toho, co víme, se objevili savci před 300 miliony let. Vědci se také domnívají, že diverzifikovali s rozmachem různých druhů vegetace a stromů 20 milionů let před katastrofou, která ukončila éru dinosaurů.
     Komentáře
  • Vědátor

    Poprvé jsme pozorovali šimpanze smrtelně útočit na gorily

    Před 1 rokem
    Hned dva střety poprvé zaznamenali v Africe. Zatím není jasné, jestli jde o potyčky kvůli zdrojům anebo něco jiného.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Zvířata v olomoucké zoo dostala pro zábavu staré hasičské hadice

    Před 1 rokem
    Olomoucká zoologická zahrada dostala od města tři desítky vyřazených hasičských hadic, které ošetřovatelé promění v houpačky a různé propletence pro chovaná zvířata. Staré hadice používaly sbory dobrovolných hasičů v Olomouci a už jim ve zbrojnicích zbytečně zabíraly místo.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Video: Šimpanzi ze dvou českých zoo si volají přes Zoom a zaujali svět

    Před 1 rokem
    Zoologické zahrady jsou kvůli protikoronavirovým opatřením uzavřené. Zvířatům tak chyběla interakce s návštěvníky. Šimpanzi z brněnské zoo se nově mohou zabavit přes on-line stream se svými protějšky ze Safari Parku Dvůr Králové.
     Komentáře
  • Nedd

    Proti covidu byli v zoo naočkováni první orangutani a šimpanzi

    Před 1 rokem
    Ve světě bylo proti covidu-19 očkováno na 200 milionů lidí a také devět opic.
     Komentáře
  • Náš region

    Ohrožuje covid naše čtyřnohé kamarády?

    Před 1 rokem
    Uplynul rok, co svět bojuje se zákeřnou pandemií. Přes aplikaci vakcín se ní bude potýkat i letos. Přátelé a chovatelé zvířat se obávají o zdraví svých psů, koček, ale i volně žijících tvorů. Jaká jsou rizika infekce?
     Komentáře
  • Náš region

    Slavný díky předkům. V Zoo Praha se narodilo geneticky cenné mládě orangutana

    Před 1 rokem
    Pražská zoologická zahrada má důvod k velké radosti. Sedmnáctého listopadu se před půl dvanáctou dopoledne narodilo mládě orangutana sumaterského. V tento sváteční den se tak narodil historicky třetí orangutan v Zoo Praha. Samice Mawar si odrodila již svého čtvrtého potomka, které se zároveň stalo prvním pravnoučetem orangutanů, kteří do zoo přišli z lesů Sumatry. Jedná se proto o velmi geneticky unikátního primáta.
     Komentáře
  • Drbna

    ZOO Praha zpestřilo mládě vzácného primáta

    Před 1 rokem
    V pražské zoologické zahradě přišel na svět nový drobeček. Mláďátko chápana středoamerického se zatím ještě pevně drží maminky. Za čas začne stejně jako ona používat svůj dlouhý ocas jako pátou končetinu a připojí se ve výběhu k těmto nejobratnějším stromovým primátům.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Etiopské dželady hnědé: Poslední jedlíci trávy předčí většinu primátů

    Před 2 roky
    Dželady jsou jedinými dnešními primáty, kteří se živí spásáním trávy. Kromě tohoto výjimečného rysu mají „jedlíci trávy“ i další pozoruhodné vlastnosti. Například neobyčejně komplikované společenské uspořádání nebo neohroženost při šplhání po skalních srázech
     Komentáře
Reklama