Zavřít
Sovětský svaz

Sovětský svaz

Nejnovější články na Seznamu na téma Sovětský svaz
  • Security Magazín

    Zapomenuté příběhy - Drzý kadet ,,jednu vrazil" Stalinovi. Odveta přišla na několik let

    Mladý kadet Jakov Ochotnikov měl chránit sovětského diktátora Stalina na vojenské přehlídce a uvedl se opravdu neobvyklým způsobem.
    AtentátHistorie
  • Security Magazín

    Černý týden ruského námořnictva pokračuje, potopil se dok i s ponorkou

    12.12. začala hořet jediná ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov a stejný den se ruskému námořnictvu potopila ponorka, kterou vlekli na sešrotování. Nyní v noci z 14. na 15. prosince se udála další nepříjemná věc.
    Válečné loďstvoArmáda
  • EpochaPlus

    Když Sověti zažijí svůj Vietnam

    Sovětská invaze do Afghánistánu ovlivní celý svět. Nehostinná země se dostane do rozvratu, který trvá takřka dodnes a stává se líhní teroristických buněk. Deset let trvající boje tlačí SSSR do izolace, úspěch se navíc nedostavuje.
    HistorieEgyptSaúdská Arábie
  • Forum 24

    Následky požáru na letadlové lodi Admirál Kuzněcov: 1 mrtvý a 10 zraněných

    Rozsáhlý požár na jediné ruské letadlové lodi, Admirál Kuzněcov, je uhašen. Dva lidé zemřeli, dalších 10 lidí utrpělo zranění. Oheň zažehla během oprav v Murmansku pravděpodobně svářečka.
    ZpravodajstvíLetadlová loďLodě
  • Extrastory

    Kazachstán se stal na čtyři dny celým Sovětským svazem

    Rok 1991 byl v mezinárodních vztazích přelomovým rokem. Začala válka v Perském zálivu, Kambodža uzavřela mír s Vietnamem, zhroutila se Jugoslávie a v regionu vypukla nová válka a také se definitivně rozpadl Sovětský svaz. To byla událost ze všech nejdůležitější.
    Perský zálivVietnamZajímavosti
  • Aktuálně

    Na ruské letadlové lodi vypukl požár. Jeden člověk je zraněný, tři se pohřešují

    Jediná ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov byla mezitím v opravě v severoruském Murmansku.
    Letadlová loďPožárSýrie
  • Reflex

    Deset stalinských úderů: Před 75 lety Sověti vyhnali nacistické okupanty z většiny svého uzemí

    Termín „deset zničujících úderů“ poprvé použil J. V. Stalin. Proto je patolízalové hned poté začali nazývat „zničujícími stalinskými údery“. Po Chruščovově odhalení kultu osobnosti adjektivum „stalinské“ zmizelo.
    NěmeckoHistorie2. světová válka
  • Faei

    Zemřel Paul Volcker. Bankéř, který uspíšil pád železné opony a rozpad SSSR

    Ve věku 92 let dnes zemřel Paul Volcker. Coby šéf americké centrální banky (Fed) na přelomu 70. a 80. zkrotil tehdejší citelnou inflaci, a připravil tak půdu pro hospodářsky úspěšná 80. léta v USA. Svým způsobem tak zásadně pomohl prezidentu Ronaldu Reaganovi k „uzbrojení“ Sovětského svazu, a přispěl tak k uspíšení pádu železné opony.
    ZpravodajstvíEkonomikaInflace
  • Security Magazín

    Ruská flotila získá v roce 2022 další jaderné monstrum třídy Kirov

    Tato gigantická loď je zhmotněním snu sovětských admirálů o ničiteli amerických lodí, ale jedná se o dinosaura i v ruské flotile, která se v současné době zaměřila na menší lodě.
    Ministerstvo obranyArmádaVálečné loďstvo
  • Auto

    Motocykly Ural jsou stále stejné a přesto zcela jiné

    Irbitský motocyklový závod i v jedenadvacátém století opouští motocykly Ural, které na první pohled působí dojmem strojů ze čtyřicátých let dvacátého století, ale ve skutečnosti se i ony neustále vyvíjejí a mění.
    MotocyklMotocyklyNěmecko
  • AutoRevue

    Své nejrychlejší auto si SSSR nechal pro sebe. Síly s konkurencí raději nepoměřilo

    Když koukáme do minulosti motorsportu, prapodivný svět závodních aut bývalého SSSR se často přehlíží. Po druhé světové válce se přitom na východě závodění pořádně rozjíždělo a vznikla třeba i tato aerodynamická střela na čtyřech kolech.
    JaguarFerrariPorsche
  • Reflex

    Podněstří, nostalgická černá díra Evropy. Vládne zde tíseň, chudoba a láska k Sovětskému svazu

    Separatistické území Moldávie, které chová nostalgické sympatie k putinovskému Rusku. Místo, kde před budovou parlamentu v hlavním městě Tiraspol stojí hrdá budovatelská Leninova socha. Mnozí Podněstří považují za černou díru, jíž proplouvají zbraně z Ruska a Ukrajiny do rukou teroristů. Atmosféru této zapomenuté oblasti můžete nyní pocítit pomocí působivých fotografií.
    EvropaZajímavostiCestování
  • Aktuálně

    Vlasovci jsou podle prezidenta Zemana váleční zrádci. Praze ale pomohli, přípouští

    Pomník, který v pražských Řeporyjích hodlá ruským bojovníkům postavit tamní starosta Pavel Novotný, si podle něj vlasovci nezaslouží.
    RuskoODSPraha
  • Hlídací pes

    Za vyprávění o SSSR dva roky v uranovém lágru. Válečné příběhy volyňských Čechů

    Jaroslav Dlouhý a Josef Holec byli během 2. světové války donuceni narukovat do Rudé armády. Dlouhý se později účastnil bojů na Dukle: „Tam jsme bojovali po čtyřech, plazili jsme se do kopců,“ vzpomínal. Holec zase lidem po válce vyprávěl, co zažil na Ukrajině pod bolševickou správou – a dostal dva roky v uranovém lágru. Jejich vzpomínky jsou součástí Příběhů 20. století.
    Rudá armádaUkrajinaČeská televize
  • Reflex

    Gruzie: Na cestě rodištěm Stalina aneb Národ, který na vlastní kůži poznal rusifikaci

    Na světě nejspíše není země, která by vnímala Evropskou unii tak pozitivně jako Gruzie. V této zemi má člověk dojem, že je přímo v centru EU, protože EU je zde oslavována a zdůrazňována záplavou eurounijních vlajek, které jsou umísťované stejně uctivě jako vlajka samotné Gruzie. Osobně jsem se o tom přesvědčil před několika týdny, když jsem Gruzii navštívil. Zároveň jsem během své cesty měl možnost pozorovat národ, který trpěl pod ruskou a následně sovětskou okupací několik staletí a poznal metody rusifikace, která je historickou motivací Gruzínců najít spojence a ochránce proti ruské snaze tento evropský národ ovládnout.
    EvropaCestováníEvropská unie
  • E15

    Desetiletá anabáze je u konce. Obrana podepsala smlouvu na nové radary

    Celou dekádu trvalo ministerstvu obrany, než vybralo vhodnou náhradu za radary P-37 z bývalého Sovětského svazu, jejichž životnost je už v současnosti několikanásobně překročena. Dnešním podpisem smlouvy s izraelskou společností Elta Systems také uplynuly tři roky od chvíle, kdy o výběru těchto mobilních 3D radarů rozhodla tehdejší vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Samotné radary budou stát 3,5 miliardy korun, zajištění servisu na dvacet let pak asi další 2,5 miliardy.
    Armáda ČRArmádaČSSD
  • Reflex

    Zářil po boku Gretzkého, jako první hráč světa vyhrál MS i Stanley Cup. Hokejový hrdina Pouzar

    Jaroslav Pouzar je prvním hráčem na světě, který je mistrem světa v hokeji a zároveň vítězem Stanley Cupu v 80. letech. A je to právě on, kdo hrál po boku Gretzkého v Edmonton Oilers. Přečtěte si více nejen o jeho hokejovém osudu v nové knize Hrdinové 2.
    LiteraturaKanadaHokej
  • G.cz

    Kdo lyžuje, ten nehladoví - Severní Korea si postavila výstavní ski areál pro vyvolené

    Za postavení „socialistické utopie“ v rekonstruovaném městě Samjyon stojí otrocká práce, prodlevy pro nedostatek materiálu a klasická totalitní vize malého rekreačního ráje na Zemi. Stejně je tam Kim akorát rozmazluje, vždyť z korejských médií dobře víme, že celá KLDR je ráj na Zemi.
    Severní KoreaZeměKomentář
  • EpochaPlus

    Největší sovětský ropovod protíná východní Evropu

    Je prosinec roku 1959. Sověti se spolu s Maďary, východními Němci, Poláky a Čechoslováky usnášejí na plánu vybudování nejdelšího ropovodu světa. Jeho klíčový význam se nezměnil ani v současnosti, většina dodávek ropy a zemního plynu plyne do Česka právě ropovodem Družba.
    HistorieEvropaČesko
  • Novinky

    Turisté mohou nahlédnout do tajného světa pod Moskvou

    Moskevské podzemí je doslova protkáno sítí tunelů. Labyrint chodeb a krytů pochází z období studené války, přičemž každá část sloužila trochu jinému účelu. Turisté se mohou podívat třeba do nedávno zpřístupněného bunkru 703, v němž se nacházel archiv tajných dokumentů Ministerstva zahraničí. Ten se používal až do roku 2005, píše agentura Reuters.
    Druhá světová válkaMoskvaMinisterstvo zahraničních věcí
  • Security Magazín

    Vývoj operace Barbarossa: Mezi ztrátami Wehrmachtu a Rudé armády je zásadní rozdíl

    Operace Barbarossa, útok nacistického Německa proti bolševickému Sovětskému svazu, mohutné střetnutí dvou nelidských tyranií, dvou nejhorších diktátorů moderních dějin. Operace byla zahájena 22. června 1941 a do prosince přivedla německé armády k Leningradu, Moskvě, na Krym a k Rostovu. Úvodní fáze přinesla i Němcům těžké ztráty. V červenci 1941 přišli o více mužů než v následujících měsících až do prosince 1942, po bitvu u Stalingradu. Obrovská Rudá armáda nebyla přes všechny problémy snadným soustem. Některé jsou notoricky známé a na předních místech je zmiňován rozvrat důstojnického sboru v důsledku Stalinových čistek z let 1937-1939. Faktorů, pro něž však Sověti utrpěli ztráty mnohem vyšší než útočník, je samozřejmě více.
    NěmeckoMoskvaArmáda
  • Security Magazín

    Zapomenuté příběhy - Elitní snajperka Moldagulova - v 18 letech 91 zářezů, ale štěstěna ji opustila...

    Sovětský svaz měl ve svých řadách za druhé světové války nespočet snajperů i snajperek. Jednou z nich, která ve velmi mladém věku překročila svůj stín, byla i Aliya Moldagulova, rodačka z Kazachstánu.
    KazachstánRudá armádaDruhá světová válka
  • Novinky

    Chudé sibiřské město pořídilo jolku třikrát dražší než mají v Kremlu

    Obrovské pobouření vyvolal mezi obyvateli sibiřského města Kemerovo nový novoroční strom, který zakoupila tamní radnice. Umělý strom totiž stál 18 milionů rublů (zhruba 6,5 milionů korun), což je třikrát více než strom, který pořídili v Kremlu.
    EvropaKremlStrom
  • Deník

    Vražda Stalinova oblíbence Kirova rozpoutala teror. I po 85 letech jde o záhadu

    Vypadal trochu jako filmová hvězda. Byl urostlý, usměvavý, stále ještě poměrně mladý (v době smrti mu bylo 48), a třebaže nebyl žádný demokrat, u lidí v Sovětské svazu byl ve 30. letech poměrně oblíbený. Dne 1. prosince 1934 zastavil Sergeje Kirova výstřel z pistole.
    Historie
  • Security Magazín

    Zapomenuté sovětské letecké eso. Ivan Nikitovič Kožedub dokázal sestřelit 62 nepřátel

    Ivan Nikitovič Kožedub je jedním z nejúspěšnějších leteckých es druhé světové války. Kožedub se narodil se 8. června 1920 ve vesnici Obražievka. Roku 1939 ukončil svůj předvojenský letecký výcvik a v létě 1940 byl povolán do Rudé armády.
    VálkaDruhá světová válkaRudá armáda
  • Reflex

    Před 80 lety vypukla krvavá zimní válka Davida proti Goliáši. Sovětská armáda Finy podcenila

    Po obsazení východního Polska a rozmístění sovětských posádek v Pobaltí se v hledáčku pozornosti sovětského vedení, jež v rámci tajných dodatků k paktu Molotov–Ribbentrop zahájilo teritoriální obnovu někdejší Ruské říše, ocitlo Finsko.
    ArmádaHistoriePolsko
  • AutoForum

    Putin otevřel 700km dálnici z Moskvy do Petrohradu, od dob SSSR nic tak obřího nevzniklo

    Z ničeho v pustinách vybudovali Rusové zcela novou dálnici mezi dvěma hlavními městy federace. Řidičům ušetří i přes dvě hodiny času, za použití moderní dálnice ale budou muset platit.
    PetrohradRuskoMoskva
  • České noviny

    Kvůli nižšímu vývozu a cenám klesl Gazpromu zisk o 45 procent

    Ruskému státnímu producentovi plynu Gazprom klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 45 procent na 212 miliard rublů (76,9 miliardy Kč). Důvodem byl nižší objem vývozu a nižší ceny za dodávky na evropský trh, který je pro firmu klíčový. Tržby se snížily na 1,6 bilionu rublů ze srovnatelných 1,9 bilionu rublů před rokem.
    ČeskoČínaPlyn
  • E15

    Vlakem z Lvova do Prahy. Ukrajinské železnice plánují novou trať s evropským rozchodem

    Ukrajinské státní dráhy Ukrzaliznycja plánují do roka vybudovat trať o evropském rozchodu, která by zajistila spojení rychlíky ze Lvova s Krakovem, Prahou a Vídní. Uvedl to šéf drah Jevhen Kravcov. Ukrajinská železnice je v důsledku dědictví po ruském impériu a Sovětském svazu až na jedinou výjimku širokorozchodná.
    PolskoEkonomikaZpravodajství
  • Náš region

    Sebevražedná mise Zoji Kosmoděmjanské. Proti fašistům měla bojovat vypalováním sovětských vesnic

    Jako mladičká komsomolka se Zoja dobrovolně přihlásila k boji proti okupantům, ale nedokázala si zřejmě úplně dobře představit, co to doopravdy znamená. Byla dopadena hned během své první diverzní akce, ale i tak svou odvahou inspirovala další spolubojovníky. Jako první ženě jí byl také udělen titul Hrdiny Sovětského svazu. Posmrtně.
    2. světová válkaHistorieMoskva
  • Liberecké zprávy

    Do Drážďan zamíří na slavné vánoční trhy tisíce Čechů, vlaky budou posílené

    V poslední listopadovou sobotu opět vyjede z Liberce adventní posilový vlak na oblíbené Adventní trhy v Drážďanech. „S potěšením mohu oznámit, že rekonstrukce nádraží v Žitavě je za námi a adventní vlaky tak na celé trase Liberec – Drážďany jedou přímo bez nutnosti přestupu na náhradní autobusy,“ upozorňuje Jan Sviták, náměstek hejtmana.
    LiberecLabeDrážďany
  • Deník

    První žena v britském parlamentu inklinovala k fašismu a nesnášela Churchilla

    Před sto lety usedla v britské Dolní sněmovně poprvé žena. V Americe narozená politička Lady Nancy Witcher Astorová byla zvolena za Konzervativní stranu a členkou britského parlamentu byla až do roku 1945. Proslavily ji půtky s Winstonem Churchillem. A bohužel také politika ustupování německému nacismu.
    AnglieWinston ChurchillNěmecko
  • Novinky

    Komentář: Kdo porazil sovětské impérium? - Alexander Tomský

    Občas se setkáváme s blahosklonným nebo dokonce i negativním názorem na československou opozici vůči komunistickému režimu. O rozpad Sovětského svazu se přece zasloužil prezident Ronald Reagan (Sověty uzbrojil) a také Michail Gorbačov (se svým marným pokusem o reformu - glasnosť).
    KomentářPolitikaHistorie
  • Seznam Zprávy

    Skóre 4:3 jako symbol vítězství nad Sovětským svazem

    Sovětská okupace Československa v roce 1968 samozřejmě výrazně ochladila rusko-československé vztahy, což se projevilo i ve sportu. I zahraniční média si všimla, s jakou radostí naši hokejisté o sedm měsíců později – v roce 1969 na Mistrovství světa v hokeji ve Stockholmu porazili tehdejší sovětský tým.
    MS v hokejiČeskoslovenskoStockholm
  • Novinky

    Otec burcoval studenty v roce ’39 i ’89

    Šárka Šárková, dcera studentského vůdce z roku 1939 Josefa Šárky, v neděli na Albertově připomněla výzvu svého otce, kterou povzbuzoval studenty na stejném místě před třiceti lety. O jeho pohnutých osudech a nezlomné povaze vyprávěla v rozhovoru pro Právo.
    Jihočeský krajPrahaRozhovor
  • Náš region

    Ve své reportáži vystihl sovětskou stalinskou totalitu, ale nikdo mu nevěřil

    André Paul Guillaume Gide (22. 11. 1869 – 19. 2. 1951) dostal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1947, ale proslavil se již o 10 let dříve. Tehdy stihl tvrdou kritikou SSSR a režim tam panující, i když sám s komunisty předtím sympatizoval. Bylo to jedno ze zásadních varování před sovětskou totalitou, bohužel nevyslyšené.
    První světová válkaNobelova cenaHistorie
  • Reflex

    Lee Harvey Oswald: Vrah Kennedyho žil v SSSR, po návratu do USA chtěl zesměšnit sovětský režim

    Při zpětném pohledu to vypadá, že v den vraždy amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho na Dealey Plaza v Dallasu stálo slunce v nadhlavníku – potom už se stíny jen prodlužovaly, napsal o 22. listopadu 1963 jistý americký recenzent. Předěl mezi dopolednem a odpolednem amerických dějin vyvolal muž, jemuž tehdy bylo 24 let a jeden měsíc. Lee Harvey Oswald (18. října 1939 – 24. listopadu 1963).
    HistorieKrimiNew Orleans
  • Aktuálně

    Obchodní spor Číny a USA může přerůst ve válku, myslí si exministr Henry Kissinger

    Henry Kissinger ve čtvrtek v Pekingu na konferenci o čínsko-amerických vztazích vyjádřil obavu z vyhrocení sporů mezi USA a Čínou.
    ZpravodajstvíSpojené státy AmerickéEvropa
  • Náš region

    Šedá eminence sovětské ideologie Suslov. Poslal vojsko do Afghánistánu, jinak však jednal laskavě a zdvořile

    Také byl neskutečných 41 let členem ÚV KSSS a dokázal si získat Stalina, Chruščova a na konec i Brežněva. Vystupoval jako strážce čistoty sovětské ideologie a nejvyšších poct se mu dostalo i po smrti. S jeho odchodem zároveň skončilo celé jedno dlouhé období SSSR a jeho satelitů.
    MoskvaUkrajinaStalin
  • Extrastory

    Sovětské karate bylo natolik brutální, že ho museli zakázat

    Zatímco v Japonsku je karate tradičním sportem, během kterého se pracuje s energetikou těla, v Sovětském svazu tomu bylo jinak. Toto bojové umění zde bylo krvavým soubojem síly určené nikoli k sebeobraně, ale ke zničení nepřítele. A pravidla? Žádná.
    JaponskoRuskoOlympijské hry
  • Aktuálně

    Státy východní Evropy za pár let zbohatnou a zváží odchod z EU, předpovídá Putin

    Státy východní Evropy mohou za několik let začít uvažovat o odchodu z Evropské unie. V projevu na investičním fóru v Moskvě to ve středu řekl ruský prezident Vladimir Putin. Stane se to podle něj kolem roku 2028, až se z nynějších příjemců peněz z unijní pokladny některé z nich stanou plátci.
    PolitikaZpravodajstvíVelká Británie
  • AutoForum

    Rusové ukázali nové interiéry svých vlaků, těm českým ujíždějí o parník

    Rusko není zrovna vlaková velmoc, přesto i tamní soupravy začínají svou podobu připomínat příjemná místa k životu. České železnice zůstávají ve většině případů pozadu.
    České dráhyVladimir PutinPetrohrad
  • Forum 24

    Komunistka Vostrá navázala na Semelovou i Zápotockého. 17. listopadu prý není co slavit

    O československých komunistických funkcionářích je obecně známo, že mají specifický smysl pro humor. Stačí například připomenout slova Antonína Zápotockého o českém Ježíškovi, který vyrostl, dospěl, až se nakonec proměnil v sovětského Dědu Mráze. Přibližně o rok dříve generální tajemník KSČ Rudolf Slánský, těsně předtím, než se podle soudružky Marty Semelové dobrovolně přiznal, že byl americkým a izraelským špionem, pod šibenicí prohlásil: „Mám, co jsem si zasloužil.“ A vlastní soudruzi ho pak pověsili.
    KSČMPolitikaHumor
  • Novinky

    Anketa mezi cizinci v Česku: O sametové revoluci vědí jen někteří

    Co vědí zahraniční turisté a cizinci žijící v Česku o sametové revoluci? Novinky se vydaly s kamerou optat se jich do ulic českých měst.
    PrahaHistoriePolitika
  • Seznam Zprávy

    Před 30 lety. Studenti napadali slovně čelní představitele státu, psalo o masakru na Národní Rudé právo

    Toto psal tisk před třiceti lety.
    Michail Sergejevič GorbačovHistorieMédia
  • Náš region

    Německý generál bránil Berlín marně. Snažil se však zachránit aspoň ty nejmladší vojáky, chlapce z Hitlerjugend

    Jako zkušenému vojákovi bylo generálu Weidlingovi jasné, že obrana Berlína je boj ztracený předem a že nemá smysl v něm obětovat víc životů, než je nutné. Za svého Vůdce přesto bojoval až do poslední chvíle, vlastně ještě o pár hodin déle.
    Rudá armádaArmádaHistorie
  • inStory

    Sověti vytvořili nejhlubší vrt do útrob Země. Ukrývá ho těžký rezavý poklop hluboko v západním Rusku

    Na západě Ruska existuje zvláštní opuštěný objekt, který ukrývá nejhlubší vrt na světě. Tato nejhlubší díra do zemského pláště na světě je hluboká více než 12 kilometrů a je zapečetěna silným ocelovým víkem, které je připevněno masivními šrouby.
    ZeměRuskoZajímavosti
  • Reflex

    Krásná, chytrá a smrtící: Sovětská odstřelovačka, která zabila 59 německých vojáků

    Sovětská Rudá armáda byla za druhé světové války jediná, která do přímých bojů na frontě nasadila i ženy. Jednou z nich byla i krásná Roza Georgijevna Šaninová, žena se smrtící muškou, jež během své krátké vojenské kariéry zabila 59 německých vojáků.
    HistorieVojákRudá armáda
  • Čtidoma

    Černobyl po 33 letech znovu ožívá, kromě radiace trápí místní i hlad. Budoucnost je nejasná

    Uplynulo již 33 let od jedné z největších jaderných havárií, které kdy ve světě nastaly. Okolí Černobylu však není uzavřeno "pod pokličkou", naopak, začíná znovu ožívat. Jak se dnes tedy žije místním lidem a co bude dále? A co trápí místní - zejména starší občany, kteří se sem vrací? Kromě zdravotních rizik zejména chudoba, nedostatek jídla či jakýchkoli zdrojů. Jedním z řešení pro ně by mohla být i nově vzniklá solární elektrárna.
    ČernobylZe společnostiPožár
  • Dotyk

    Největší vlakové neštěstí v Rusku: 575 mrtvých pouze dvě sanitky

    Čtvrtého června 1989 v časných ranních hodinách rozmetalo neviditelné plynové jezero na Transsibiřské magistrále dvě soupravy právě projíždějících vlaků. Nejhorší vlakovou katastrofu v dějinách Ruska a SSSR, během které zemřelo 575 osob, způsobily dvě na sebe nenavazující události. První z nich bylo nečekané zpoždění jednoho vlaku o sedm minut. Druhou naprosté ignorování několika hlášení o výskytu plynu v ovzduší, jenž se nashromáždil kousek od trati a čekal na osudovou jiskru.
    RuskoHavárieKatastrofa
  • Reflex

    Svátek Ysyach: Vítání letního slunovratu plné šamanských rituálů, při kterém Jakuti oslavují Nový rok

    Konec června je v Jakutsku ve znamení mimořádných oslav: slaví se Nový rok, a to právě o letním slunovratu, nejdelším dni v roce. Zažít tento netradiční svátek zvaný také Ysyach v samotném srdci Jakutska je něco, co se vám navždy vryje do vzpomínek.
    AsieRuskoSvátek
  • Reflex

    Až řeknu teď, zrušíte Sovětský svaz, vzpomíná na sametovou revoluci výtvarník Jaroslav Róna

    Jaroslavu Rónovi bylo v roce 1989 dvaatřicet let. V září se po mnoha letech dostal na Západ, s přáteli, Kryštofem Trubáčkem a Alešem Najbrtem, cestoval po Itálii. Přespávali na plážích a na vinicích a ráno se vrhali v místních kavárnách na noviny a hledali, jestli už to prasklo. Prasklo to o tři měsíce později. Výtvarník, stejně jako mnozí další, zůstal na Národní třídě uvězněný mezi dvěma policejními kordóny a proběhl se svou budoucí ženou Emou pendrekovou „bicí“ uličkou.
    PrahaItálieSametová revoluce
  • Novinky

    Budu znovu kandidovat, oznámil běloruský prezident Lukašenko

    Běloruský prezident Alexandr Lukašenko bude kandidovat ve volbách hlavy státu v příštím roce. Řekl to novinářům po odevzdání hlasu v nedělních parlamentních volbách. Autoritativní prezident Lukašenko vládne v zemi již čtvrtstoletí – od roku 1994.
    PrezidentPolitikaVolby
  • Prima Zoom

    Svět podle Gorbačova: Helmut Kohl ho nazval Goebbelsem, Čechům a Slovákům dal naději

    Jsem Němec a myslím, že první Němec, kterého jste v životě viděl, se vás pokusil zabít, říká německý režisér Werner Herzog v rozhovoru s Gorbačovem.
    Michail Sergejevič GorbačovRozhovorMoskva
  • Auto

    V Moskvě vydražili Brežněvův řidičský průkaz za 1,5 milionu rublů

    V Moskvě dražili řidičský průkaz sovětského komunistického vůdce Leonida Brežněva, nejmenovaný sběratel ho podle agentury Interfax získal za 1,5 milionu rublů (543 000 Kč).
    Řidičský průkazMoskvaPolitika
  • Náš region

    „Sherlock Holmes sovětské revoluce“ označil Lenina za německého agenta a musel SSSR opustit

    Měl vlastně štěstí, mohl dopadnout také podstatně hůř. Prakticky profesionální revolucionář Vladimir Lvovič Burcev bojoval nejprve proti carské, potom proti bolševické a nakonec i proti německé totalitě a podle některých historiků je také vůbec prvním politickým vězněm sovětského režimu.
    LondýnPolitikaPaříž
  • Extra

    Před Prahu se před 30 lety sjely ozbrojené komunistické úderky. Báli jsme se, vypráví Frej

    Byla revoluce před 30 lety procházkou růžovým sadem? Vůbec ne! Nikdo nevěděl, jak se zachová Sovětský svaz nebo Lidové milice, což byly nechvalně proslulé ozbrojené oddíly zapřisáhlých soudruhů. Podle Ladislava Freje (77) se už bolševici připravovali zasáhnout.
    HistorieKSČDivadlo
  • Příbram

    Ze života přehradáře: O kulturní vyžití nebyla nouze, životní podmínky byly horší

    V souvislosti se stavbou Orlické přehrady se píše o patnácti stovkách dělníků bez dostatečného přísunu pitné vody, bez topení, bydlící v dřevěných barácích a „všude bláto až po uši“.
    ZajímavostiPitná vodaPříbram
  • Svět bez obalu

    Skóre 4:3 jako symbol vítězství nad Sovětským svazem

    Sovětská okupace Československa v roce 1968 samozřejmě výrazně ochladila rusko-československé vztahy, což se projevilo i ve sportu. I zahraniční média si všimla, s jakou radostí naši hokejisté o sedm měsíců později – v roce 1969 na Mistrovství světa v hokeji ve Stockholmu porazili tehdejší sovětský tým.
    HistorieČeskoslovenskoStockholm
  • Aktuálně

    Zimní válka, Stalinova noční můra. Rudou armádu ničili finští střelci na lyžích

    Od začátku zimní války mezi Sovětským svazem a Finskem uplyne přesně 80 let.