Jaro se sklání k létu a odhaluje krásu pivoňkových květů. Komu pivoňky v zahradě chybí, může to teď napravit. Z rozmanitých druhů a odrůd si svou favoritku vybere opravdu každý.
Díla dvou desítek tuzemských i mezinárodních umělců ve Špálově galerii v Praze apelují na udržitelné a ohleduplné vztahy lidí navzájem i člověka jako druhu k přírodě. Ukazují, jak je příroda lidským působením kontaminovaná a některá naznačují, že by se příroda mohla pokusit nastolit znovu rovnováhu i bez člověka. Výstava se jmenuje Seno, sláma, skládka a odkazuje k projektu umělkyně Zorky Ságlové Seno-sláma uvedené ve stejné galerii v roce 1969. Současnou výstavu připravil kurátorský tým Společnosti Jindřicha Chalupeckého a potrvá do 3. května, uvedli pořadatelé.
Díla dvou desítek tuzemských i mezinárodních umělců ve Špálově galerii v Praze apelují na udržitelné a ohleduplné vztahy lidí navzájem i člověka jako druhu k přírodě. Ukazují, jak je příroda lidským působením kontaminovaná a některá naznačují, že by se příroda mohla pokusit nastolit znovu rovnováhu i bez člověka. Výstava se jmenuje Seno, sláma, skládka a odkazuje k projektu umělkyně Zorky Ságlové Seno-sláma uvedené ve stejné galerii v roce 1969. Současnou výstavu připravil kurátorský tým Společnosti Jindřicha Chalupeckého a potrvá do 3. května, uvedli pořadatelé.
Na aukci středoevropského umění v Kolíně nad Rýnem, která probíhala během minulého týdne, se nejdráž vydražil obraz Mikuláše Medka. Za Zlatý Křik I z roku 1968 dal nový majitel v přepočtu 8,6 milionu korun.
Od 5. listopadu se koná výjimečná předaukční výstava pořádána Adolf Loos Apartment and Gallery v Expo 58 ART v Letenských sadech. Vstup je pro veřejnost zcela zdarma
S čím si hrávaly designérky, které dnes navrhují hračky? Jaké měla dětství ilustrátorka Andrea Tachezy? A na co si nejvíc pamatuje biohackerka Veronika Allister?
Příběh agenta KGB, který z přesvědčení začal pracovat pro britskou tajnou službu. Po prozrazení se ho podařilo dostat na Západ, kde byl za své služby britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. Hostem pořadu je badatel a mediální analytik Tomáš Karabela.
V Muzeu Českého krasu v Berouně začíná výstava obrazů Krajinou Krasu. Bude mít podtitul Český kras očima umělců a dětí a představí díla autorů z muzejních a galerijních sbírek i práce žáků berounské umělecké školy. Výstava se koná při příležitosti letošního 50. výročí založení Chráněné krajinné oblasti Český kras, informoval ČTK Vlastimil Kerl z muzea.
Projekt pražské střešovické vily si Václav a Jana Špálovi objednali u architekta Otakara Novotného. Malíř a grafik Václav Špála chtěl, aby dům spojoval obytnou a pracovní funkci. Ve vile tak nechyběl byt pětičlenné rodiny ani malířský ateliér.
Miluje létání, tak si ho kus přenesl i do ředitelské pracovny. Další díl seriálu SZ Byznys Pracovny s Martinem Divišem, generálním ředitelem pojišťovny Kooperativa.
Avantgarda před 100 lety oslavovala vítězství člověka nad přírodou. Teď musíme k přírodě hledat nové přístupy, vzkazuje čtveřice nových výstav v lounské Galerii Benedikta Rejta.
Za největší krádež v novodobých českých dějinách je považováno zmizení čtyř obrazů Pabla Picassa ze sbírky francouzského umění Národní galerie (NG). Vzácná díla byla odcizena před 30 lety, 6. května 1991, z pražského Šternberského paláce. Jejich hodnota byla astronomická, zhruba 1,7 miliardy korun. Gang si však lupu dlouho neužil, policisté obrazy vypátrali ještě téhož roku.
Na světových aukcích se loni z českého umění nejdráže prodala díla Alfonse Muchy, Josefa Šímy a Mikuláše Medka. Za milionové sumy se vydražily také obrazy Františka Kupky, Jana Zrzavého, Václava Špály nebo Václava Boštíka. Server Artplus, který se specializuje na trh s uměním, dnes uvedl, že většina bohemikálních děl výrazně překonala předaukční odhady, přesto by na českém trhu mohla dosáhnout ještě vyšších cen.
Obraz Františka Kupky Divertimento II se na nedělní aukci na Žofíně prodal za 75,2 milionu korun, včetně aukční přirážky za něj kupec zaplatí přes 90 milionů korun.
Na londýnské aukci Sotheby's se po mladém českém umění zaprášilo. Válečkový obraz Jakuba Špaňhela měl 13 příhozů, dražbu malby Patrika Hábla musel licitátor prodloužit.
Pórek zavražděný nožem, tank sestrojený ze zahradnických plodin. Obrazy Jiřího Petrboka na výstavě v Galerii Václava Špály jako by skládaly drsný komiks.
Představte si, že máte neomezené finanční možnosti a můžete si vybrat, kde byste v hlavním městě mohli bydlet. Jistě vás napadne Malá Strana, Staré město, ale tou nejlepší a podle realitních kanceláří i nejdražší lokalitou je bezesporu pražská Ořechovka. Co je na tom pravdy a jaká atmosféra dýchá z této klidné čtvrti jedno z nejkrásnějších míst Prahy?
Nová expozice, kterou Kooperativa pro návštěvníky ve své galerii v karlínské centrále připravila, dostala název Dialogy. Podle akademického malíře a kurátora výstavy Ivana Exnera přichází generace malířek a malířů, která má radost z tvůrčí práce, krás malby a vrací se k jejím kořenům.
„…pohled na Prahu, jak se rozprostírá před oknem Slavíčkova ateliéru. Kolik studií velkých i malých, podložených ryze konstruktivním a čistě spontánním procesem, předcházelo malířskému zobrazení tohoto pohledu. Jím jako by byl Jan Slavíček povolán, aby svým způsobem, svou metodou pokračoval v díle svého geniálního otce, největšího a nejzázračnějšího malíře Prahy, Antonína Slavíčka.“ (Vítězslav Nezval)
Kubistický obraz Koupání od jednoho z nejvyhledávanějších českých umělců Václava Špály se dnes v Praze vydražil za 10,54 milionu korun včetně aukční přirážky, což je umělcův rekord. Na autorský rekord dosáhly i díla Květy Válové a Milana Paštéky. V dražbě byl i vánoční plakát malíře Josefa Lady, kupec za něj zaplatí 1,612 milionu korun. ČTK to dnes řekl Milan Dřímal z aukčního domu Arthouse Hejtmánek, který večerní aukci pořádal.
Na pražském Žofíně se v neděli v aukci výtvarného umění nabízelo na 250 položek umění klasické moderny, 19. století i současné scény. Jako zvláštní položka byl do aukce zařazen obraz Mona Lisa od Karla Gotta, který se vydražil za 1,7 milionu korun. Kupec za obraz i s aukční přirážkou zaplatí přes dva miliony korun.
„Památného 28. října 1918 byl viděn v čele jednoho z oněch spontánních průvodů, které procházely ulicemi Prahy, důstojník ozdobený pentlemi, s tasenou šavlí, na níž se vítězně třepetala československá vlajka. Ten důstojník měl za několik dní narukovat na Slovensko jako komandant pancéřového vlaku. Ale rozstonal se chřipkou a zemřel v pražské vojenské nemocnici v listopadovém dni. Stár 34 let. Byl to malíř Bohumil Kubišta, jehož památka byla v roce 1919 uctěna posmrtnou výstavou a několika články jeho přátel.“