Přerovská radnice připravila ráj pro své občany, zvířata i rostliny. I tak by se dala nazvat dešťová zahrada, která vznikne v příštím roce v ulicích Sokolská a Na Hrázi.
Přerovská radnice hodlá pokácet přestárlé stromy podél mlýnského náhonu Strhanec a v lokalitě vybudovat novou zelenou zónu s vodní pumpou pro děti a soustavou malých rybníčků. Náklady budou sedm milionů korun, město získalo dotace z norských fondů.
Na medvědí česnek se nemusíte vydávat jen do hor. Hravě si ho zvládnete vypěstovat i doma na zahradě, nebo dokonce v truhlíku. A právě na podzim je vhodný čas vytvořit česnekový záhon.
Olomoucký kraj podpoří výsadbu alejí u cest, které tvoří přirozené koridory v krajině, chrání silnice od deště, sněhu a větru, ale v posledních letech se z nejrůznějších důvodů kácí. V dotačním programu, který zahrnuje také péči o památné stromy a aleje a výsadbu zeleně v krajině, je 1,5 milionu korun.
Více než dvě stovky mladých jedlí, jeřábů a javorů oplotila v Jeseníkách desítka dobrovolníků, aby dřeviny ochránila před přemnoženými jeleny a srnci, kteří stromky okusují. Týdenní dobrovolnický pobyt zorganizovalo Hnutí Duha ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Správou CHKO Jeseníky.
Milujete jahody? Pěstujete je pro sebe, svou rodinu, vnoučata? Tak právě nyní je ideální doba na založení nového jahodníku. Proč? Dozvíte se v článku. Přinášíme osvědčené rady a tipy, díky tomu se budete moci těšit na sklizeň sladkých a šťavnatých jahod.
Aby byla vaše příští úroda brambor co největší, zaměřte se na jejich správné polohování. Tato nejčastější chyba vás může o celou budoucí sklizeň snadno připravit.
Také letošní léto v Jihlavě hraje všemi barvami. Na mnoha místech ve městě teď kvetou lilie, letničky, obdivovat můžeme i květnaté louky, které město udržuje takzvanou mozaikovou sečí.
Olomoucké výstaviště Flora rozkvete téměř čtyřmi tisíci květy, které zahradníci zasadí při obnově ornamentálních záhonů, a to v centrální části Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech. Jarní tulipány tak nahradí letničky a kobercové a solitérní trvalky. Výsadba je opožděná kvůli nedostatku rostlin.
Děti už mají vysvědčení v kapse, ale zahrádkáře to jejich teprve čeká: Jakou úrodu jim zahrádka nachystá? I na té se pozná, jak pilní byli. Co dělat v červenci a srpnu, aby byla sklizeň co nejbohatší?
Škůdci se nevyhýbají prakticky žádné zahradě. Třeba slimáci jsou schopni zdecimovat naše saláty, ředkvičky i okrasné rostliny. Mšice škodí květinám, ale také i salátům. Dopřejte jim nechemické granule, které je spolehlivě zneškodní.
Jak ochránit jahody před plísní? A jak se zbavit plísně na jahodách, pokud už se na nich začíná tvořit? Každý pěstitel ví, že měkké červené plody potřebují péči, protože je ohrožují nejrůznější choroby a škůdci. Jednou z nejhorších pohrom je plíseň šedá, která obleče jahody do šedého kožíšku a může většinu toužebně očekávané úrody zcela zničit. Jak proti plísni na jahodách bojovat? I zde platí, že nejlepší obranou je prevence.
Vysazování máty mezi jahodníky je skvělým způsobem, jak přinést na vaše jahodové záhony hned několik výhod. Máta má aromatické listy a příjemnou vůni, která může mít několik pozitivních účinků na pěstování jahod. Zde je několik tipů pro vysazování máty mezi jahodníky.
Výsadba okurek a dalších teplomilných zelenin pomocí vertikosystému rozhodně stojí za to jí vyzkoušet. Výsev semen do správně připravené půdy je prvořadým krokem k dobré a zdravé sklizni.
Zelenina potřebuje výživu i pravidelnou zálivku. Bez zálivky, která je aplikována dle aktuálního počasí i potřeb rostlin by sazenice nerostly a uhynuly by. To samé se pak týká výživy pro zeleninu.
Kedlubny, řepka nebo brokolice - to je brukvovitá zelenina a patří sem ještě spousta dalších druhů. Při výsadbě této zeleniny je nutné dodržovat určité podmínky, zejména co se týče hloubky výsadby nebo rozestupy mezi sazenicemi. Také je zde velký problém se škůdci - slimáci nebo dřepčíci, proti nimž je potřeba intenzivně bojovat.
I nezkušený zahradník si může vypěstovat vlastní úrodu, pokud se bude držet osvědčených postupů a pravidel. Pusťte se do pěstování brambor a sklízejte na podzim ve velkém.
S příchodem jara nadšení zahradníci plánuji budoucí výsadbu a připravují své záhony pro pěstování dalších rostlin. Někteří se dodnes řídí těmito pověrami.
Téměř nic se nevyrovná chuti sklizené zeleniny a ovoce z vlastní zahrádky. Vysaďte si na jaře brambory na venkovní záhon a těšte se na budoucí bohatou a chutnou úrodu.
Pokud si na své zahradě přejete vypěstovat vlastní úrodu hlávkového zelí, sáhněte při výběru po odrůdě Pourovo pozdní. V létě budete sklízet velké a chutné hlávky.
Máte doma za oknem sazenice rajčat a paprik a už se nemůžete dočkat, až je vysadíte na venkovních záhoncích? Jelikož je správná doba výsadby rajčat a paprik opravdu důležitá, vyplatí se vám v tuto chvíli ještě počkat. Kdy tedy dát ven rajčata a papriky? Odpověď na tuto otázku by měl znát každý zahrádkář.
Na jaře všechno rozkvétá nejen na zahradách, ale i na veřejných prostranstvích měst. Další výsadba proběhla na Prostějovsku. Strojní výsadbu město zajistilo ve Vrahovicích, Čechůvkách i v Žešově. „Výsadba záhonů lilií a lučních směsí proběhla v lokalitě Vrahovic naproti hasičské zbrojnice na ulici Čs. armádního sboru a u točny v Čechůvkách.
Brambory patří mezi nejoblíbenější zeleninu využívanou v každé kuchyni téměř po celý rok. Abyste si zajistili na podzim bohatou úrodu, je potřeba začít s jejich výsadbou už na jaře.
Pusťte se do pěstování vinné révy a vysaďte ji na své zahrádce. Do tří let se dočkáte bohaté a lahodné úrody, pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla.
Odhalte tajemství této inovativní metody a vypěstujte si velkou úrodu i na malém prostoru. Nenechte se limitovat množstvím místa na vaší zahradě a užije si okurkovou sezonu.
Aby rostliny na zahradě prospívaly a dobře rostly, je potřeba více, než jen správné množství zálivky a hnojení. Zajistěte jim ty nejlepší podmínky díky umístění.
Jaro je tady a s ním i čas připravit zahradu na pěstování. V posledních letech se rozmohl trend pěstování vyvýšených záhonů. Podívejte se na celou reportáž, kde vám odborníci na pěstování Jan Kopřiva a Lída Dušková poradí, jak záhony připravit na sezónu.
Stejně jako muškáty, patří i chryzantémy mezi velmi oblíbené rostliny. Jen s tím rozdílem, že nám rozzáří terasy, zahrady či balkony v podzimním období. Pokud si je však chcete namnožit, přišel jejich pravý čas. Nyní však také nastává čas, kdy je můžeme vytáhnout a přesadit do volné půdy. Většinou se celý trs rozdělí, zbaví se suchých či nemocných částí a zasadí se do půdy, která je bohatá na organické živiny. Jak tedy chryzantémy namnožit?
Už zítra si můžete přijít zasadit strom na lesní benefici. Město Olomouc připravilo akci, která pomůže hned několikrát. Kromě obnovy lesa totiž přispějí dobrovolníci pacientům s cystickou fibrózou. Akce se koná v sobotu 15. dubna od 9 hodin.
Pokud nevíte, kdy nejpozději na jaře vysadit česnek, pak vás možná trochu zklameme. Úplně pevné datum totiž neexistuje. Vždy je třeba se řídit okolními podmínkami.
Většina pěstitelů sází česnek už na podzim. Pokud jste se pro výsadbu česneku rozhodli až na jaře, nemusíte zoufat. Stačí dodržovat tyto pokyny a za chvíli budete moci sklízet.
Jaro se nese ve znamení přípravných prací na novou sezónu a velké výsadby. Některé rostliny je potřeba v teplém prostředí předpěstovat. K tomu vám může pomoci tento trik.
Před výsadbou byste měli pečlivě naplánovat proces sázení, ale také rozmístění jednotlivých rostlin. Tyto druhy by spolu v žádném případě neměly sousedit.
Toužíte po rozkvetlé zahradě, ale bojíte se, že nebudete péči o rostlinky zvládat? Zasaďte trvalky, které jsou odolné, dlouho kvetou a nepřidělají vám téměř žádnou práci.
Nečekejte na květen, začněte s pracemi na zahradě hned. Březen je ideálním měsícem k první výsadbě. Stačí zvolit správný druh a můžete začít sázet. Ani mráz těmto rostlinám neublíží.
Hned několik vylepšení čeká v následujících měsících přerovský historický park Michalov. Město zainvestuje do další etapy rekonstrukce parkových pěšin i do obnovy trávníků, dlažby či trvalkových záhonů. Rekreační chlouba Přerova má být v optimální formě připravená na 120 výročí svého založení, které připadá na rok 2024.
Nemusíte trávit hodiny studiem, jak o rostliny správně pečovat. Stačí vám znát pár jednoduchých triků. Jedním z nich je například zasazené syrové vejce v květináči.
Výsadbu ovocných stromů provádíme na jaře nebo na podzim. Pokud jste si zvolili jarní termín, nejlepší je udělat to na přelomu března a dubna. Jarní a podzimní výsadba jsou, co se týká činností, stejné, liší se ale v drobnostech. Zatímco stromy vysazené na jaře mají delší čas k tomu, aby zakořenily, je třeba o ně také více pečovat. Stromy vysazené na podzim nemusíme pravidelně zalévat tak jako ty z jarní výsadby. U nich se snažíme předejít vysušení půdy.
I když se už začínají prodlužovat dny a sluníčko se také docela snaží, stále je docela zima. Mohou se i tak zahrádkáři nějak realizovat na svém pozemku?
Plánujete letos pěstovat zeleninu a tápete, kdy začít? Klíčové je správné načasování. Časně vyseté rostliny trpí nedostatkem světla a ty, které zasejete se zpožděním, zbytečně oddálí sklizeň. Pojďme si tedy společně projít výsevní kalendář krok za krokem.
V zahradnictvích vidíme často ovocné stromy v kontejnerech. Jejich velkou výhodou je to, že zatímco ovocné stromy prodávané prostokořenné jsou obvykle vyorané na podzim a měly by se sázet hned na podzim nebo následující jaro, kontejnerové nám dávají více možností. Lze je vysazovat od jara prakticky až do doby, kdy zamrzne půda.
Nejen kácení stromů, ale i další zásahy mají vtisknout novou podobu okolí rybníku u kostela v Pohoří. Část nově upravené plochy bude poctou zdejšímu rodákovi - Miloni Čepelkovi.
Od Rychnovska až po Doksy. Tam všude vysadili lidé z neziskového organizace Čmelák z Liberce sazenice ohrožených stromů tisu. Přitom v současné době jich v rámci kraje vzrostlých ani tolik nenajdeme.
Mohla by být zahrada navržena a zrealizována tak, aby starost o ni byla co možná nejmenší? Ptají se často klienti zahradních architektů. Rady od zahrádkářů pro zahrádkáře. Zahrádkář
Podzimní dny využili táborští k obnově městské zeleně. Na území města nechalo vedení radnice vysázet celkem 61 nových stromů. Došlo také k obnově některých trvalkových záhonů v Husově parku, který má být pro obyvatele mimo jiné příjemnou relaxační zónou v období letních veder.
Také v listopadu se zima zatím jen blíží, a tak může být okrasná zahrada ještě chvíli barevná. Díky podzimnímu listí i trvalkám. The post Stihli jste v listopadu okrasné rostliny připravit na zimu? appeared first on Zahrádkář.