Zavřít
Záření

Záření

Nejnovější články na Seznamu na téma Záření
  • Fantasymag

    Převzetí: alternativní Spojené státy americké plné gangsterů, mutantů, magie a střelného prachu

    Před 3 dny
    V Převzetí se čtenář přenese do Pospolitých států amerických první poloviny dvacátého století plných magie, střelného prachu a rychlých aut. V alternativní historii Spojených států amerických se odehrává příběh dvou bratrů, spojených nejen pokrevním poutem, ale i magií. Ve světě Převzetí totiž doslova vším prostupuje tajemné záření.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    iPhone 12, který vyzařuje, zakázala Francie. Česko situaci sleduje

    Před 14 dny
    Kvůli nadlimitní míře záření Francie pozastavila prodej iPhonu 12. Podle odborníků ve zdravotnictví však ani 40% překročení hranice nepředstavuje pro člověka nebezpečí. České úřady situaci kolem Applu sledují.
     Komentáře
  • Fonetech

    Je používání iPhonu 12 nebezpečné? Podle expertů může způsobit vážné zdravotní problémy

    Před 14 dny
    Apple řeší problém. Francouzské úřady si totiž vzaly na mušku iPhone 12 a označily jej za nebezpečný kvůli vyzařování příliš silných elektromagnetických vln.
     Komentáře
  • Zeptej se vědce!
    naSeznam Médium

    Víte, že i křemík může být radioaktivní?

    Před 17 dny
    Díky filmu Oppenheimer teď máme všichni ponětí, co je to radioaktivita. Ta se ale netýká jen uranu nebo plutonia, ale třeba i křemíku. Více nám k tomu poví Kristýna.
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci zkoumají, jakým způsobem se chová látka obklopující černé díry

    Před 1 měsícem
    Studentka Teoretické fyziky na Fyzikálním ústavu SU v Opavě, Zuzana Turoňová, se ve své doktorandské práci zaměřila na výzkum specifických vlastností rentgenových binárních systémů, ve kterých jednou ze složek je černá díra. Tento zajímavý výzkum, jehož cílem je porozumění vzniku a vývoji těchto binárních systémů, v budoucnu přispěje k popisu chování látky v okolí černých děr a pomůže tak lépe identifikovat i dále zkoumat například prstence hmoty v okolí černých děr.
     Komentáře
  • Ema Reisingerová
    naSeznam Médium

    Rentgen: Zázračný vynález vznikl omylem před 128 lety. Lidé se báli, že jim bude vidět pod šaty

    Před 1 měsícem
    Poznejte práci geniálního fyzika Wilhelma Röntgena, který na konci 19. století odhalil záhadné „paprsky x“, jež umožnily odhalit dosud skryté struktury lidského těla i jiných materiálů.
     Komentáře
  • Techsvět

    Čas se také láme a odráží, zjistili vědci v překvapivé studii

    Před 2 měsíci
    Jak se láme světlo, každý z nás dobře ví a dokážeme si to i snadno představit. Jak se ovšem láme čas, to asi nebude nic jednoduchého na pochopení. Jak v letošní studii američtí vědci prozradili, můžeme si to dle článku v časopise Nature Physics představit ve zkratce asi takto: Pokud se podíváte do časového zrcadla, uvidíte v podstatě místo svého obličeje svá záda.
     Komentáře
  • Novinky

    Vědec z Opavy: Pozorování kosmického záření pomůže předpovídat zemětřesení na Zemi

    Před 2 měsíci
    Mezinárodní tým vědců ve spolupráci s Fyzikálním ústavem Slezské univerzity v Opavě přišel v rámci projektu CREDO na pozoruhodnou skutečnost. Odborníci odhalili, že existuje zřetelný vztah mezi globální seismickou aktivitou a změnami v intenzitě kosmického záření zaznamenaného na povrchu naší planety. Pozorování záření z vesmíru potenciálně pomůže předpovídat zemětřesení na Zemi, věří experti.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Žena

    Jak na zdravé a efektivní opalování, aby krásné zabarvení vydrželo co nejdéle

    Před 2 měsíci
    Léto a dovolenou bez opálené pokožky si přes všechna rizika stále mnoho lidí nedokáže představit. Zdravé opálení lidem jednoduše sluší, připadají si v něm mnohem lépe a sebevědoměji. Pokud zvolí zodpovědný přístup, pak se nemusí bát ani o své zdraví. Nic se ale nesmí přehánět - zatímco příliš velké opálení na kráse ubírá, protože pokožka následně mnohem rychleji stárne, při spálení hrozí i rakovina. Chcete-li dosáhnout zdravého opálení, které by vám co nejdéle vydrželo, pak je důležitá řádná příprava.
     Komentáře
  • TechFocus

    Jeden z nejjasnějších gama záblesků byl pozorován českými dalekohledy

    Před 4 měsíci
    Viditelné světlo ze zdroje vzdáleného od Země 10 miliard světelných let se podařilo zachytit v noci z 19. na 20.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Fakultní nemocnice pořídila špičkový mamograf, který disponuje umělou inteligencí

    Před 5 měsíci
    Jeden z nejmodernějších mamografů, které jsou v současnosti k dispozici, čeká na pacientky ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Přístroj disponuje umělou inteligencí a umožňuje 2D i 3D režim při stejné, někdy i nižší dávce záření. U některých vyšetření může nahradit magnetickou rezonanci.
     Komentáře
  • TechFocus

    Čeští vědci přispěli s mini-družicí k pozorování nejmohutnější exploze od počátku lidské civilizace

    Před 5 měsíci
    Dosud největší záblesk gama záření GRB 221009A, který prošel sluneční soustavou v neděli 9. října 2022 a byl detekován mnoha kosmickými sondami, pozorovala také nejmenší astrofyzikální družice na světě GRBAlpha.
     Komentáře
  • Vesmírné zprávy

    Pohled dvou teleskopů na hvězdu, ze které se stane supernova

    Před 6 měsíci
    Hubbelův kosmický teleskop pozoruje vesmír ve viditelné části spektra, zatímco Teleskop Jamese Webba se zaměřuje na okem neviditelné infračervené záření. Díky svým mimořádným schopnostem tak může vědcům odhalit tajemství, která doposud zůstávala skrytá. Jedním z mnoha příkladů je Wolfova-Rayetova hvězda 124, která do svého okolí vyvrhuje materiál, protože se blíží její zánik a stane se z ní supernova.
     Komentáře
  • TechFocus

    Astronomové nalezli chybějící článek přenosu vody v planetárních systémech

    Před 6 měsíci
    Astronomové detekovali pomocí radioteleskopu ALMA pro milimetrové a submilimetrové záření vodní páru v protoplanetárním disku kolem hvězdy V883 Orionis..
     Komentáře
  • Novinky

    „Korekce“ slunečního záření může podle OSN pomoci s klimatem. Zatím to ale není aktuální

    Před 6 měsíci
    Technologie umožňující změny ve slunečním záření by mohly v budoucnosti posloužit při snahách omezit růst teploty zemské atmosféry. Nyní nad nimi ale panuje příliš mnoho otázek a nemohou být alternativou ke snižování emisí skleníkových plynů. Uvádí to zpráva Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP).
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci odhalili tajemství nejtěžší mladé hvězdy objevené v blízkosti černé díry

    Před 6 měsíci
    Záhadné okolnosti vzniku velmi mladé hvězdy poblíž masivní černé díry v centru naší Mléčné dráhy objasnil mezinárodní tým vědců pod vedením Floriana Peißkera z Univerzity v Kolíně nad Rýnem, jehož součástí byl i Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. .
     Komentáře
  • Tecs

    Na tahle místa telefon nikdy nedávejte. Riskujete své zdraví i požár

    Před 8 měsíci
    Smartphone není právě levná záležitost. Zaručeně si ho nechcete sami rozbít tím, že ho uložíte na špatné místo. Kromě toho ohrožujete své zdraví, protože vydává EMF záření, které je velmi škodlivé. Z tohoto důvodu byste neměli nechávat svůj telefon na určitých místech. Kapsa nebo podprsenka Jakmile vložíte mobil do kapsy, záření je dvakrát až sedmkrát vyšší, než kdybyste ho dali do peněženky. Navíc to může ovlivnit mužskou plodnost.
     Komentáře
  • Novinky

    Mikrořasy zavítaly do stratosféry. Vědci zkoumají, jak je ovlivnila radiace a záření

    Před 8 měsíci
    Dopady kosmické radiace a UV záření na přežití a růst mikrořas studují vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Loni na podzim vyslali do stratosféry sondu, která nesla několik desítek vzorků. Ukázalo se, že i krátký pobyt ve výšce 35 km řasy dlouhodobě ovlivnil. Poznatky chtějí odborníci využít k vytipování odolných druhů, které by astronauti mohli použít k výrobě biopaliva nebo čištění vody.
     Komentáře
  • inSmart

    Cestující letadlem mohou být vystaveni zásahu radioaktivními gama paprsky

    Před 8 měsíci
    Vědci nedávno stanovili pravděpodobnost zásahu životu nebezpečným gama zářením při průletu letadla bouřkou. Jedná se o reálnou hrozbu, nebo zbytečného strašáka?
     Komentáře
  • Osel

    Sehrálo drsné UV záření roli v největším masovém vymírání všech dob?

    Před 8 měsíci
    Před 252 miliony let, tedy na konci permu, se odehrála apokalypsa, ve které zmizela velká většina tehdejších druhů organismů. Analýzy fosilních pylových zrn z Tibetu, pocházejících z doby permského vymírání, ukázaly na možnou roli devastujícího UVB záření, které jinak z velké části zastavuje ozonová vrstva. Fosilní pyl totiž obsahuje látky, které poskytují ochranu před tímto záření.
     Komentáře
  • České noviny

    Vědci poslali řasy do vesmíru, teď zkoumají, jak je ovlivnila radiace a záření

    Před 8 měsíci
    Dopady kosmické radiace a ultrafialového záření na přežití a růst mikrořas zkoumají vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Loni vyslali do stratosféry sondu, která nesla několik desítek vzorků. Krátký pobyt ve vesmíru řasy dlouhodobě ovlivnil. Nové poznatky chtějí vědci využít k vytipování odolných druhů, které by astronauti mohli využívat například k výrobě biopaliva nebo čištění vody, uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
     Komentáře
  • Techsvět

    Černá díra chrlí radioaktivní záření a vědci se snaží zjistit proč

    Před 8 měsíci
    Mezinárodní spolupráce vědců využila pozorování z teleskopu Green Bank Telescope (GBT), aby zjistila více o supermasivní černé díře, která záhadně vydává bubliny záření, jak píše server Interesting Engineering.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Původ záhadných bublin vyzařujících gama záření v centru Mléčné dráhy byl odhalen

    Před 8 měsíci
    Ve vesmíru není nouze o záhady, které je třeba vyřešit, ale zdá se, že nové poznatky z Japonska odpověděly na jednu přetrvávající otázku.
     Komentáře
  • Tecs

    Nebezpečné EMF záření obklopuje člověka na každém kroku. Pro snížení rizika postačí několik jednoduchých změn

    Před 9 měsíci
    Některé přístroje mohou vyzařovat elektromagnetické záření, které není pro naše zdraví vhodné. Jedná se o bezdrátové termostaty, reproduktory, chytré ledničky a zařízení s Bluetooth připojením.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Zásadní moment v léčbě rakoviny přepsal jednou provždy dějiny lidstva

    Před 9 měsíci
    Prvek radium objevený Marií Curie-Skłodowskou zcela změnil způsob léčby rakoviny.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Záhada „chladné skvrny“ trvá: Co je podstatou teplotní anomálie v reliktním záření?

    Před 9 měsíci
    Tým brazilských vědců zpochybnil jednu z důležitých kosmologických hypotéz týkající se reliktního záření a jedné podivné teplotní anomálie ve vesmíru.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Napomohlo vzniku základních stavebních kamenů života vesmírné gama záření?

    Před 9 měsíci
    Nový výzkum přináší možnou odpověď na otázku, jak se v dávných meteoritech objevily aminokyseliny, které přinesly základní stavební kameny života na Zemi.
     Komentáře
  • Nedd

    Konečně víme, proč černá díra může stvořit nejsilnější záření ve vesmíru

    Před 9 měsíci
    Záhada výtrysků z černých děr vysvětlena.
     Komentáře
  • TechFocus

    Astronomové objevili galaxii o velikosti, která jim vyrazila dech

    Před 9 měsíci
    Tým astronomů pod vedením Martijna Oeie z Leidenské observatoře v Nizozemsku ve své nové studii popisuje objev obří galaxie, která se nachází asi 3 miliardy světelných let od nás. .
     Komentáře
  • Osel

    Vesmír září podstatně víc, než by měl. Může za to temná hmota?

    Před 9 měsíci
    Přístroj LORRI na palubě sondy New Horizons zjistil, že záření optického pozadí vesmíru je asi dvojnásobné oproti předpokladům. Pokud nejde o omyl, jedním z možných vysvětlení je rozpad axionů, jestli ovšem existují a tvoří temnou hmotu. Jisté to zdaleka není, ale je to zajímavá motivace pro budoucí výzkum.
     Komentáře
  • Zdravotnictví a medicína

    Radioterapie slouží k léčbě zhoubných nádorů. Jak celý proces probíhá?

    Před 9 měsíci
    Radioterapie je výraz pro léčebnou metodu zhoubných rakovinných buněk ionizujícím zářením, což může pacient absolvovat samostatně, nebo v kombinaci s chemoterapií. Rozlišuje se několik druhů radioterapie v závislosti na typu a pokročilosti nádorů, přičemž vhodný léčebný postup vždy stanoví váš ošetřující lékař. Zajímá vás, jaké jsou možné nežádoucí účinky radioterapie a jak probíhá?
     Komentáře
  • Vědátor

    Co jsou tajemné a výbušné záblesky záření gama alias GRB?

    Před 9 měsíci
    TLDR: Co způsobuje GRB alias záblesky záření gama furt nevíme – ale existuje několik teorií včetně černých děr!
     Komentáře
  • TechFocus

    Astronomové pozorovali nejvzdálenější černou díru pohlcující hvězdu

    Před 9 měsíci
    Když na počátku letošního roku objevily přehlídkové teleskopy neobvyklý zdroj okem viditelného záření, přijal oznámení s žádostí o detailní pozorování také dalekohled VLT Evropské jižní observatoře, a stejně jako řada dalších teleskopů se na cíl urychleně zaměřil. .
     Komentáře
  • Dotyk

    Fyzici v laboratoři vytvořili miniaturní černou díru. Reagovala nečekaně a udělala krásnou věc

    Před 10 měsíci
    Vědcům se podařila doslova jedinečná věc. V laboratoři vytvořili miniaturní černou díru. Následně zůstali v šoku. Reagovala naprosto nečekaně.
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci simulovali v laboratoři černou díru s tajemným zářením

    Před 10 měsíci
    Tým fyziků vedený Lotte Mertensovou z Amsterdamské univerzity simuloval v laboratoři horizont událostí černé díry. Pozorovali při tom i tepelné záření, jehož existenci předpověděl v roce 1974 Stephen Hawking.
     Komentáře
  • WN24

    Červí díry jsme mohli dávno objevit, jenom o tom nevíme

    Před 10 měsíci
    Cestování do vzdálených galaxií možná máme na dosah ruky. Vědci z Bulharska na základě své studie podle článku serveru ScienceAlert tvrdí, že červí díry jsme už možná našli, jenom o tom nevíme, neboť je nedokážeme odlišit od černých děr.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Vědci nedávno zjistili, že všechny banány obsahují radioaktivní izotopy

    Před 10 měsíci
    Záření je energie, která se šíří z jednoho bodu do druhého, buď jako vlny nebo částice. Každý den jsme vystaveni záření z různých přírodních i umělých zdrojů.
     Komentáře
  • Osel

    Červí díry jsme už možná detekovali. Odhalila by je gravitační čočka

    Před 10 měsíci
    Ve vesmíru jsme objevili celou řadu černých děr, od objektů hvězdné velikosti až po supermasivní monstra. Co když to ale ve skutečnosti jsou červí díry? Rozlišit je na velkou dálku je velmi obtížné. Pomoci by mohly analýzy polarizovaného záření hmoty u takových objektů, ale potřebujeme k tomu velkou porci štěstí. Třeba vhodně uspořádanou gravitační čočku.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Urychlovač částic pojí výzkumníky znepřátelených zemí. ‚Je to blízkovýchodní CERN,‘ říká vědkyně

    Před 10 měsíci
    V jordánském urychlovači SESAME provádějí experimenty společně izraelští vědci s palestinskými nebo turečtí s kyperskými, přestože jejich země vedou konflikty. Laboratoř, kterou pomohlo založit UNESCO, je příkladem vědecké diplomacie. O tom, jak to na místě chodí, vypráví Gihan Kamelová, jediná žena ve vědecké pozici SESAME.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    V případě, že se Slunce stane „pulsarem“, nestihneme se ani rozloučit. Spolu se Zemí skončí celá sluneční soustava

    Před 10 měsíci
    Existuje teorie, která vypovídá o tom, že Slunce přestane Zemi dodávat potřebné teplo a světlo. Badatelé proto blíže nahlédli do této problematiky a našli odpověď.
     Komentáře
  • Osel

    Inženýři MIT vyvinuli rychlejší, citlivější a levnou terahertzovou kameru

    Před 10 měsíci
    Terahertzové technologie jsou slibné pro pokročilé zobrazování, podobné rentgenovému, ale bez ionizujícího záření, nebo pro 6G komunikace. Nejprve je nutné doladit zařízení pro detekci i vysílání terahertzových vln. V MIT postavili novou terahertzovou kameru, která přináší celou řadu výhod.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Světlo z monitorů oči nekazí, problematické je pro zrak obecně čtení a soustředěnost, říká oftalmolog

    Před 10 měsíci
    Na světě přibývá lidí, kteří trpí krátkozrakostí. Na vině je pravděpodobně to, že v zaměstnání, ve škole i ve volném čase lidé prakticky neustále zaostřují jen velmi nablízko. O vlivech monitorů na oči, o civilizačních onemocněních oka i o tom, proč by nevolil kontaktní čočky, mluvil server iROZHLAS.cz s oftalmologem Martinem Šínem.
     Komentáře
  • Osel

    Jak zničit síť malých satelitů? Číňané zvažují jadernou explozi v atmosféře

    Před 11 měsíci
    V případě konfliktu technologicky vyspělých mocností by mohly klíčovou roli sehrát distribuované sítě malých satelitů, které mohou zajišťovat komunikaci, průzkum i další důležité funkce. Jak ale takovou síť zničit? Čínští armádní odborníci navrhují explozi 10 Mt bomby na hranici vesmíru, ale i takový zákrok přináší více otázek než odpovědí.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci objevili "zakázanou" planetu. Jsou z ní zmatení, nic podobného neviděli

    Před 11 měsíci
    Dosud neobjevená exoplaneta je asi třikrát větší než Země. Vědci ji označili jako "zakázanou". Planeta obíhá v "neptunské poušti“, což je název pro oblast v blízkosti hvězd, kde se nenacházejí žádné planety velikosti Neptuna. Exoplaneta NGTS-4b je plynná planeta střední velikosti. Nachází se 920 světelných let od Země a vědcům mate hlavy.
     Komentáře
  • Techsvět

    Vypne sluneční bouře internet na celé Zemi? Musí být splněna jedna podmínka

    Před 11 měsíci
    Jaká je pravděpodobnost, že sluneční bouře vypne internet na celé planetě? Ačkoli je nepravděpodobné, že bychom takový výpadek zažili, podívejme se, co by se muselo stát, abychom se ráno probudili bez přístupu k internetu.
     Komentáře
  • inSmart

    NASA zachytila jedinečný gama záblesk, který by mohl objasnit původ černých děr

    Před 11 měsíci
    Vědcům z NASA se podařilo pokořit další vědecký milník zachycením unikátního gama záblesku, který se podaří pozorovat jednou za století. Tento nový objev by mohl astronomům pomoci vystopovat původ gama záření až ke zrodu černé díry. Průlomový vesmírný jev byl zachycen 9. října, kdy okolo planety Země prolétnul paprsek vysokoenergetického světla, který na krátkou chvíli oslepil hned několik satelitů NASA. I přes jeho nezměrnou sílu se však astronomům podařilo jeho původ vystopovat. A nestačili se divit. Po bližším prozkoumání se totiž zjistilo, že se jedná o v pozorovatelné vesmírné obloze poměrně vzácný fenomén v podobě gama záblesku.
     Komentáře
  • Novinky

    Teleskopy detekovaly nejsilnější gama záblesk

    Před 11 měsíci
    Několik vesmírných a pozemních dalekohledů bylo svědkem jedné z nejjasnějších zaznamenaných explozí v kosmu. Astronomové se radují z neobvykle jasného a dlouhotrvajícího pulzu vysokoenergetického záření, který se přehnal nad Zemí v neděli 9. října. Šlo o tzv. gama záblesk (GRB), což je podle amerického vesmírného úřadu NASA nejsilnější třída explozí ve vesmíru.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Věda a školy

    Teleskopy detekovaly nejsilnější gama záblesk

    Před 11 měsíci
    Několik vesmírných a pozemních dalekohledů bylo svědkem jedné z nejjasnějších zaznamenaných explozí v kosmu. Astronomové se radují z neobvykle jasného a dlouhotrvajícího pulzu vysokoenergetického záření, který se přehnal nad Zemí v neděli 9. října. Šlo o tzv. gama záblesk (GRB), což je podle amerického vesmírného úřadu NASA nejsilnější třída explozí ve vesmíru.
     Komentáře
  • Techsvět

    Zemi zasáhl extrémně silný záblesk gama záření. Co se přesně stalo?

    Před 11 měsíci
    Záblesky gama záření (GRB) patří k nejenergetičtějším explozím od dob velkého třesku - a astronomové nyní zaznamenali dosud nejsilnější. Minulý víkend se nad Zemí přehnal paprsek vysokoenergetického záření, který byl až 18krát silnější než dosavadní rekord, jak píše server NASA.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Černobylská havárie zcela změnila tamní žáby. Mutace může pomoci i lidem

    Před 11 měsíci
    Ne všechny mutace jsou škodlivé a překotná evoluce černobylských žab nás může hodně naučit. Jakou ochranu si vyvinuly proti nehostinnému a nebezpečnému prostředí plnému záření?
     Komentáře
  • Techsvět

    Záhada černých žab v Černobylu. Zrychlený vývoj v přímém přenosu

    Před 11 měsíci
    Havárie v Černobylské jaderné elektrárně se stala v roce 1986, kdy došlo k selhání jaderného reaktoru čtvrtého bloku. Dnes se vědci dělí o zajímavá pozorování zvířat žijících v této oblasti, jak uvádí server SciTechDaily.
     Komentáře
  • Dotyk

    Video: Černobyl zaplavily zmutované žáby. Jsou děsivé a radiace jim nevadí

    Před 11 měsíci
    Už ve školce namalují děti žábu zelenou. Možná hnědou, pokud vědí, že je to ropucha. Jenže žáby v černobylské oblasti, kterou postihla v roce 1986 radiace, jsou černé. Ukrajinská černobylská vyloučená zóna totiž začala náhle „produkovat“ žáby nezelené. Klasické zelené žáby se tak přirozeně vyrovnaly s ničivou jadernou havárií. Prostě zčernaly.
     Komentáře
  • Vesmírné zprávy

    Parádní fotka spirální galaxie: Co nezachytí lidské oko, odhalí Webbův teleskop

    Před 11 měsíci
    Hubbleův teleskop pozoruje vesmír především ve viditelné části elektromagnetického spektra. Webbův teleskop pro změnu pozoruje vesmír hlavně v infračervené části spektra. Každá observatoř tedy poskytuje vědcům jiné informace – když pak oba teleskopy pozorují stejný objekt, mohou se tyto informace vzájemně skvěle doplňovat.
     Komentáře
  • Badatelé

    Černobyl: Kontaminované části zničené elektrárny

    Před 11 měsíci
    Zamořené části jaderné elektrárny Černobyl. Památník první černobylské oběti a vstup do havarovaného čtvrtého bloku. Hlavní oběhová čerpadla a pohled do reaktorové haly.
     Komentáře
  • Osel

    Přírodní výběr v akci: V Černobylu zčernaly rosničky!

    Před 11 měsíci
    Černobyl se oproti všem očekáváním nestal přízračnou radioaktivní pustinou, ale tavícím kotlíkem evoluce, který uvařil pozoruhodný příběh rosniček, co zčernaly. Některé z rosniček v Černobylské zóně jsou temné jako noc. Je to kvůli melaninu, který je výborně chrání před účinky ionizujícího záření.
     Komentáře
  • Svět2000

    Vědci objevili sousední galaxii plnou temné hmoty

    Před 11 měsíci
    Tento jev ve tvaru přesýpacích hodin byl pozorován pomocí Fermiho gama kosmického dalekohledu zhruba před deseti lety, ale jeho původ zůstal záhadou.
     Komentáře
  • iReceptář

    Zbavte se červotoče jednou provždy. Zapomenutý recept z 19. století funguje

    Před 1 rokem
    Milujete starý nábytek? Není divu, je většinou vyrobený z poctivého dřeva a „má duši“. Bohužel někdy i něco navíc – červotoče.
     Komentáře
  • Prima Nápady

    Které světlo je skrytou hrozbou pro náš zrak?

    Před 1 rokem
    Záření, ať už v přírodní či umělé podobě, k životu jednoduše patří. Bez něj bychom nemohli existovat. Jak už to tak ale bývá, všeho moc škodí, a proto není divu, že právě světlo může být dobrým sluhou, ale ještě horším pánem. Víte, která záření mohou být pro lidský zrak nebezpečná a jak se s nimi vypořádat?
     Komentáře
  • Novinky

    Nové CT v IKEM za 90 milionů dokáže určit diagnózu rychleji a s menší dávkou záření

    Před 1 rokem
    V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) používají už několikátý měsíc nové spektrální CT, které díky detailnímu sběru informací z fotonů zobrazuje potřebná místa mnohem rychleji, v lepším rozlišení a s menší dávnou záření. Snímky jednotlivých orgánů pak pomáhají stanovit přesnější diagnózu nejen diagnostikům, ale i ostatním lékařům, a to doslova na první pohled.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Žena

    Nové CT v IKEM za 90 milionů dokáže určit diagnózu rychleji a s menší dávkou záření

    Před 1 rokem
    V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) používají už několikátý měsíc nové spektrální CT, které díky detailnímu sběru informací z fotonů zobrazuje potřebná místa mnohem rychleji, v lepším rozlišení a s menší dávkou záření. Snímky jednotlivých orgánů pak pomáhají stanovit přesnější diagnózu nejen diagnostikům, ale i ostatním lékařům, a to doslova na první pohled.
     Komentáře
Reklama