Zavřít
Záření

Záření

Nejnovější články na Seznamu na téma Záření
  • fZone

    Rover Curiosity jezdí na Marsu už 10 let

    Před 1 hodinou
    Za 10 let ujel téměř 29 kilometrů a odebral 41 vzorků půdy. Po celou dobu měří vysokoenergetické záření pro budoucí přistání astronautů. Tým inženýrů nepřetržitě kontroluje stav roveru a snaží se jeho životnost prodloužit.
     Komentáře
  • Svět2000

    Vědci přeměňují jaderný odpad na „diamantové“ baterie, které mohou vydržet tisíc let

    Před 2 dny
    Představte si, že nikdy v životě nebudete muset dobíjet nebo vyměňovat baterii.
     Komentáře
  • Dotyk

    Sloní noha: V suterénu elektrárny leží nejhrůznější místo Černobylu. Zabijí hned

    Před 11 dny
    Bylo 26. dubna roku 1986. V pozdních nočních hodinách se reaktor číslo 4 jaderné elektrárny V. I. Lenina začal nečekaně přehřívat. Obsluha rychle zmáčkla tlačítko AZ-5, které mělo zajistit bezpečné zasunutí uranových palivových tyčí. To se však nestalo.
     Komentáře
  • Ekolist

    Co je skleníkový efekt a proč je problém, že ho ovlivňujeme

    Před 19 dny
    Skleníkový efekt je zažitý, byť ve svých obrysech poněkud nepřesný termín, kterým popisujeme proces ohřívání atmosféry planety Země. Proč nepřesný? Třeba proto, že ohřívání uvnitř skleníku funguje na docela jiném principu. Obal naší planety, atmosféra, není pevný. Rovněž proto, že tento jev je pak chápán jako něco umělého, vyvolaného člověkem. Jenže skleníkový efekt tady byl už dávno před lidmi, a vděčíme mu za to, že je pro nás planeta dnes obyvatelná.
     Komentáře
  • Deník N

    Mohu se spálit i ve stínu nebo za oknem? Kolik krému si namazat na celé tělo? Opálení by nemělo být cílem dovolené, říká lékařka

    Před 19 dny
    Grilovat se na pláži, abychom byli hnědí, je zvrácené, říká dermatoveneroložka Zuzana Zelenayová. „Je nutné změnit pohled na krásu.“
     Komentáře
  • Levou zadní

    Pravidla bezpečného opalování. Můžeme se opalovat zdravě?

    Před 20 dny
    Rádi trávíte letní měsíce na pláži u moře, v zahradě u bazénu nebo třeba jen sezením v parku na přímém slunci? Vybledlá kůže je pro mnoho z nás noční můrou, protože mezi ostatními lidmi vypadají příliš nápadně a často se snaží udělat cokoliv, aby se aspoň trošku opálili.
     Komentáře
  • 6dhub

    Průlomová technologie umožní vyrábět solární energii i v noci

    Před 26 dny
    Australští vědci vytvořili zařízení, které dokáže vyrábět energii z tepelného záření pomocí nového mechanismu, který funguje podobně jako brýle pro vidění v noci. Po významném pokroku v technologii zachycování tepelného záření bude díky tomu brzy možné získávat obrovské množství sluneční energie i uprostřed noci.
     Komentáře
  • Vím, co jím

    Jak se chránit před sluncem aneb Opalování s rozumem

    Před 27 dny
    Slunce k životu potřebujeme. Pobyt na sluníčku nám přináší dobrou náladu a psychickou pohodu, navíc jsou jeho paprsky nezbytné pro naše tělo při tvorbě vitamínu D, významného pro správnou funkci imunitního systému a stavbu kostí a zubů. Na druhou stranu s sebou sluneční záření přináší i rizika, a proto je dobré vědět, jak se sluníčku při opalování správně vystavovat.
     Komentáře
  • Vitální senior

    Sluneční paprsky mohou poškodit nejen rohovku nebo čočku, ale také kůži kolem očí

    Před 28 dny
    Při pobytu na slunci jsme zvyklí chránit svou pokožku opalovacím krémem, ale leckdy zapomínáme, že i náš zrak potřebuje ochranu proti slunečním paprskům. Oči sice tvoří pouze dvě procenta celkového povrchu těla, přesto je UV záření může poškodit, a to jak krátkodobě, tak i dlouhodobě a nenávratně.
     Komentáře
  • TechFocus

    Pomocí extrémně silných laserů chtějí vědci vytvářet hmotu a antihmotu přímo ze světla

    Před 1 měsícem
    Hvězdné objekty, jako jsou pulsary, mohou díky svým extrémním energiím vytvářet hmotu a antihmotu přímo ze světla. Magnetické pole neboli „magnetosféra“ pulsaru je totiž naplněno elektrony a pozitrony, které vznikají při srážkách fotonů.
     Komentáře
  • Techsvět

    Temná skvrna na Slunci může zničit internet. Dá se proti tomu nějak bránit?

    Před 1 měsícem
    Země je v palebné linii obrovské skvrny na Slunci, která by mohla vystřelit výbuch smrtící radiace. Vědci přísahají, že se není čeho obávat, ale jiní varují, že nejsme připraveni.
     Komentáře
  • Deník

    Krásní a zdraví nejen v létě. S těmito radami vás nic nezaskočí

    Před 1 měsícem
    Léto má být plné pohody, slunce a krásných zážitků při cestování. Nenechte si zkazit náladu ani zdraví a buďte pro jistotu připraveni i na potíže, které tato sezona může přinést.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Vědci jezdí do bouřek speciálním autem měřit blesky. Většina trvá půl sekundy, déle než se myslelo

    Před 1 měsícem
    Letošní červen je velmi bohatý na bouřky, které vítají nejen lovci bouřek, ale i pracovníci Ústavu jaderné fyziky Akademie věd. Speciálně upraveným autem totiž vyjíždějí do bouřek, aby změřili vzniklé ionizující záření. Touto unikátní metodou například zjistili, že většina blesků trvá půl sekundy a to je déle, než se doposud myslelo.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Jak zabránit vzniku vrásek a ztrátě elasticity pleti během letních měsíců

    Před 1 měsícem
    Určitě jste už někde slyšeli o tom, že mají UVA a UVB paprsky negativní vliv pro lidskou kůži. Víte však, v čem konkrétně a jak se od sebe tyto dva typy paprsků liší?
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci vyrobili miniaturní černou díru. Dokázali šokující Hawkingovu teorii

    Před 1 měsícem
    Kdyby černé díry v laboratořích byly skutečně jen fikcí, nebylo by to tolik omílané téma. Jak se zdá, budoucnost jejich poznání je možná blíž, než si mnozí z nás dovedou představit.
     Komentáře
  • Nedd

    Pátrání po stopách života na Marsu se komplikuje

    Před 1 měsícem
    Život na Marsu budeme muset hledat hlouběji pod povrchem, než se předpokládalo.
     Komentáře
  • MeziŽenami

    Děti na sluníčku

    Před 1 měsícem
    Nezapomínejme, že dětská kůže je citlivější a prostupnější pro UV záření, než je kůže dospělých osob, a nemá ještě vyvinuty všechny přirozené ochranné mechanismy v dostatečné výši. Ochranný film je třeba obnovovat častěji než u dospělých a nejlepší je nevystavovat děti přímému slunění vůbec. Děti na slunci musejí mít vždy pokrývku hlavy i sluneční brýle. I jejich zrak je proti záření méně odolný než zrak dospělých.
     Komentáře
  • fZone

    Co znamená SPF na opalovacím krému a který vás ochrání nejlépe?

    Před 1 měsícem
    SPF faktor udává ochranu proti UVB záření, které je zodpovědné za spálení od Slunce. Opalovací krémy nabízejí také ochranu proti UVA záření, které způsobuje stárnutí kůže. Ochrana na pokožce vydrží asi dvě hodiny a je potřeba se opakovaně mazat.
     Komentáře
  • Levou zadní

    Správný výběr slunečních brýlí

    Před 1 měsícem
    Brýle se již před dlouhou dobou staly nezbytnou součástí každého z nás. Je to nejen praktický módní doplněk, který můžete nosit každý den, ale také ochrana proti slunečnímu záření.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vládu Karla Velikého provázela vesmírná záhada. K Zemi létaly zvláštní částice

    Před 1 měsícem
    Údaje o letokruzích stromů z 8. století naznačují, že na "privilegované planetě" byla odvrácena kosmická katastrofa. Zemi údajně bombardovaly podivné částice, o kterých ani Karel Veliký neměl nejmenší tušení.
     Komentáře
  • Svět2000

    Pravda o zvířatech žijících v Černobylu

    Před 1 měsícem
    Pravda o zvířatech žijících v Černobylu. Po celá desetiletí vědci studují divokou zvěř, která žije poblíž místa katastrofy, ke které došlo v roce 1986.
     Komentáře
  • Techsvět

    VIDEO: Vesmírné observatoře odhalují vysokoenergetické záření během tříhodinové sluneční erupce

    Před 1 měsícem
    Naše hvězda rozpoutala v úterý dlouhotrvající sluneční erupci a po dobu zhruba tří hodin vysílala vysokoenergetické záření do vesmíru, píše web sciencetimes.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Blesky vytváří radioaktivní gama paprsky. Konečně víme, jak vznikají

    Před 1 měsícem
    Vysoce energetické záření se objevuje všude ve vesmíru. Na naší planetě jej generují tepelně ubíhající elektrony vytvářející elektronovou kaskádu
     Komentáře
  • Život v Česku

    Víkendové teploty dají Česku zabrat, rtuť teploměru vystřelí až k 30 °C. Meteoroložka varuje před vysokou aktivitou klíšťat i komárů

    Před 1 měsícem
    Přímo ideální počasí na víkend - tak se dá mluvit o volných dnech v podobě letních teplot, které způsobí vliv oblasti vysokého tlaku vzduchu. "Délka slunečního svitu se bude pohybovat až na 14 hodinách. Ale sluneční paprsky mají v červnu největší sílu, UV index je na středních a vysokých hodinách. Pokud lidé budou trávit čas na přímém slunečním záření, zejména pak mezi 11 až 15 hodinou, opalovací krém by měli mít všude s sebou, jinak jim hrozí spálení pokožky," uvedla pro ŽivotvČesku.cz s varovně vztyčeným prstem meteoroložka Dagmar Honsová.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Povrch Marsu skrápí kosmické záření: Jak by se před ním měli chránit kolonisté?

    Před 1 měsícem
    Budoucí cestu na Mars nekomplikují pouze vysoké finanční náklady, ale také životu nebezpečné kosmické záření. Čím by se před ním mohli budoucí kolonisté chránit?
     Komentáře
  • Nedd

    Střed Mléčné dráhy podivně září. Co za tím vězí?

    Před 1 měsícem
    Za rozzářeným centrem naší galaxie může být temná hmota.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Hubble poslal překrásný snímek elegantní hvězdokupy Liller 1

    Před 2 měsíci
    Hubbleův dalekohled využil své schopnosti detekovat blízce infračervené záření a pořídil snímek zvláštní a mimořádně krásné hvězdokupy Liller 1.
     Komentáře
  • Techsvět

    Vědci objevili zcela nový způsob ovládání zvuku pomocí světla

    Před 2 měsíci
    Výzkumníci z nizozemského výzkumného institutu AMOLF pomocí sítě vibrujících nanotrubiček ovládaných světlem přiměli zvukové vlny pohybovat se v určitém nevratném směru a poprvé je kontrolovaně zeslabili nebo zesílili. Objevili nové mechanismy, tzv. geometrické fáze, které dokáží manipulovat a přenášet zvuk v systémech, kde to bylo považováno za nemožné. Své překvapivé výsledky zveřejnili v časopise Nature.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Astronomové konečně popsali zdroj záhadného gama signálu, který roku 2009 přišel z Mléčné dráhy

    Před 2 měsíci
    Roku 2009 byl zachycen záhadný signál vycházející z centra Mléčné dráhy. Původní hypotézy vědců jej dávaly do souvislosti s temnou hmotou.
     Komentáře
  • Osel

    Synchrotron pomohl vyřešit tajemství sporné fosilie

    Před 2 měsíci
    Japonským vědcům se podařilo do evoluční posloupnosti, vedoucí k suchozemským čtyřnožcům, zařadit malého mořského obratlovce, jehož asi 390 milionů let staré zkameněné otisky mátly paleontology i evoluční biology po dlouhá desetiletí.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci zjistili, že vesmír není nekonečný. Snaží se zjistit, co se nachází za ním

    Před 2 měsíci
    Už první řečtí filozofové považovali vesmír za nekonečný. Na tento názor navázal Albert Einstein ve své teorii relativity, která počítá s tím, že se kosmos rozpíná. Je tak dynamicky se měnícím prostorem obsahující všechny galaxie. Co když to ale není pravda a má hranice?
     Komentáře
  • Bydlíme kvalitně

    Jak se zbavit červotoče? Impregnujte, využijte mikrovlny nebo zkuste triky našich babiček

    Před 2 měsíci
    Budí vás ze spánku podivné chroupání a křupání? Pravděpodobně jste se stali obětí červotoče, který je vedle tesaříka a dřevokazných hub nejobávanějším nepřítelem chatařů i majitelů dalších staveb. Jak si s ním poradit? Známe pár triků!
     Komentáře
  • Hobbykuk

    Před nebezpečným UV zářením nás nechrání okna ani mraky

    Před 2 měsíci
    Opalovacími krémy se většina z nás chrání pouze v létě při slunečném počasí, nebezpečné UV záření ale může pronikat do naší pokožky v kterékoli roční období i skrze sklo v místnosti nebo v autě, stejně tak částečně proniká i přes oblečení. A chráněni nejsme, ani když je venku pod mrakem.
     Komentáře
  • TechFocus

    První Čerenkovy teleskopy v ČR pozorují Krabí mlhovinu

    Před 2 měsíci
    První a jedinečná instalace zobrazovacích Čerenkovových teleskopů vysokoenergetického záření gama na území České republiky byla úspěšně dokončena na observatoři v Ondřejově. .
     Komentáře
  • Novinky

    Na ondřejovské hvězdárně už operují první Čerenkovovy teleskopy v Česku

    Před 2 měsíci
    První instalace zobrazovacích Čerenkovových teleskopů vysokoenergetického záření gama je na území Česka úspěšně dokončena, a to na observatoři v Ondřejově, kde byly aparáty s označením SST-1M ve čtvrtek představeny. Oba teleskopy jsou největšími optickými dalekohledy u nás.
     Komentáře
  • České noviny

    V Ondřejově mají teleskopy k pozorování vysokoenergetického záření, jediné v ČR

    Před 2 měsíci
    Pozorování vysokoenergetického záření gama umožňuje dvojice zobrazovacích Čerenkovových teleskopů, které nově zprovoznili na observatoři ve středočeském Ondřejově. Jde o jediné Čerenkovovy teleskopy v Česku a zároveň i největší optické dalekohledy v zemi. Vědci je v Ondřejově budou několik let testovat, později poputují do výrazně vyšších nadmořských výšek, které jsou pro tato pozorování vhodnější. Špičkové teleskopy dnes médiím představili zástupci Akademie věd ČR (AV), Univerzity Palackého v Olomouci a polského velvyslanectví, neboť na zprovoznění přístrojů mimo jiné spolupracovala také Polská akademie věd.
     Komentáře
  • fZone

    První Čerenkovy teleskopy v ČR pozorují Krabí mlhovinu

    Před 2 měsíci
    První a jedinečná instalace zobrazovacích Čerenkovových teleskopů vysokoenergetického záření gama na území České republiky byla úspěšně dokončena na observatoři v Ondřejově. Oba teleskopy se tak staly zcela největšími optickými dalekohledy u nás. Svojí kvalitou jsou srovnatelné s přístroji, které budou pracovat na nejcitlivější mezinárodní observatoři vysokoenergetického záření gama na světě Cherenkov Telescope Array (CTA).
     Komentáře
  • Dotyk

    Minulý týden proběhl na Slunci druhý supersilný výbuch. Co to znamená pro Zemi?

    Před 2 měsíci
    Supersilná erupce nejvyšší kategorie X byla zaregistrována pozorovací stanicí Solar Dynamics Observatory v úterý 3. května v 9:25 a 13:25 hodin. Explodovala sluneční skvrna nacházející se v levé spodní části hvězdy. Observatoř natočila nevídané záběry.
     Komentáře
  • Euro

    Jsou mobily zdraví škodlivé? Němci testovali smartphony na úroveň záření, některé se dle EU dostaly blízko přípustné toleranci

    Před 2 měsíci
    Spolkový úřad pro radiační ochranu provedl rozsáhlý test smartphonů, které jsou dostupné na trhu. Mnohé z těch, jež si vedly nejhůře, patřily před několika lety do prémiové kategorie a vlastnil je velký počet uživatelů. Podle expertů by expozice záření ze smartphonů neměla zvyšovat riziko rakoviny, přesto je podle nich namístě obezřetnost a jistá pravidla.
     Komentáře
  • Dotyk

    V jádru naší galaxie září cosi záhadného. Vědci jsou blíže k vyřešení záhady

    Před 3 měsíci
    V roce 2009 zachytil Fermiho kosmický dalekohled uprostřed naší Galaxie červený pás, který ji rozděluje na dvě poloviny. Vědci zjistili, že jde o přebytek záření z galaktického centra. Netušili však, co ho způsobuje. Teoreticky by totiž neměl existovat.
     Komentáře
  • Osel

    Radioteleskop se „slunečními brýlemi“ objevil nejjasnější extragalaktický pulsar

    Před 3 měsíci
    Pulsar PSR J0523−7125 je sice velice jasný, ale zároveň je pomalý a má velmi široké výtrysky rádiového záření. Proto se před našimi zraky skrýval až do chvíle, než se jeho směrem podívala soustava radioteleskopů ASKAP. Díky „slunečním brýlí“ si všimla vysoce polarizovaného záření pulsaru a pozoruhodný objev byl na světě.
     Komentáře
  • inStory

    Smartphony vyzařují nebezpečné hladiny radiace. Věda to konečně potvrdila

    Před 3 měsíci
    Závislost na mobilních telefonech je u některých lidí skutečně obrovská. Kromě samotného telefonování mobil z ruky nepustí kvůli chatování, sledování sociálních sítí a filmů či hraní her.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Nové CT snižuje dávku záření a zobrazuje detaily o šířce vlasu, zařízení jako první na světě otestovali v Plzni

    Před 3 měsíci
    Na testování a vývoji unikátního CT se podíleli lékaři z Fakultní nemocnice v Plzni, kde také s jeho pomocí vyšetřili první pacienty. Díky nejnovější technologii mohou lékaři do detailu zkoumat vnitřní struktury tkání jako jsou například drobné cévy. Následně mohou jejich poznatky velmi pomoci při plánování operací či mohou lépe zacílit léčbu u onkologických pacientů.
     Komentáře
  • Techsvět

    Zkameněliny pavouků, které září! Vědci přišli na to, co to způsobuje

    Před 3 měsíci
    Tajnou ingredienci pro uchování zkamenělin na slavném francouzském nalezišti byste jen tak někde nenašli. Podle vědců to byl lepkavý sliz z mikrořas, píše web sciencenews.
     Komentáře
  • Rozum v troubě

    Vyvracíme mýty o mikrovlnce, blbosti o nemocech a ozáření

    Před 3 měsíci
    Už jste zahodili mikrovlnku do elektroodpadu? Bojíte se ozáření? Mýtů, pověr a lží o ošklivé mikrovlnce a jejích nebezpečných vlnách existuje celá řada – minimálně prý škodí potravinám nebo způsobuje lymfatická onemocnění. Přitom je to jen další, neškodný zdroj tepla. Tak pojďme reputaci mikrovlnné trouby napravit s Romanem Vaňkem, Petrem Havlíčkem a neurochirurgem Davidem Netukou.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    7 min

    Podcast
    Rozpouštědlo, drahé kovy a reliktní záření z vesmíru je na dotek na výstavě Milana Housera

    Před 3 měsíci

    ·

    7 minut

    Obrazy vytvořené mnoha vrstvami laku s příměsí různých pigmentů nebo kovů na výstavě v galerii Kvalitář doprovází nástřik na stěnách, který připomíná reliktní záření. „Je to taková homogenní mapa, která údajně odráží strukturu vesmíru po velkém třesku,“ přibližuje autor inspiraci pro úpravu interiéru výstavního prostoru.
     Komentáře
  • Osel

    Kuprit posloužil k vytvoření Rydbergových polaritonů pro kvantové počítače

    Před 3 měsíci
    Rydbergovy polaritony jsou bosonové kvazičástice, které by se mohly stát základem kvantových obvodů pro kvantové simulátory. Díky tenkému plátku kupritu, tedy oxidu měďnatého, se podařilo vytvořit Rydbergovy polaritony stokrát větší než doposud. Dalším krokem budou kvantové obvody.
     Komentáře
  • Jsme

    Jak chránit pokožku před prvním jarním sluncem?

    Před 3 měsíci
    První jarní sluneční paprsky jsou příjemným pohlazením po mrazivé zimě. I když se na ně dychtivě těšíte, nezapomeňte dostatečně chránit svou pokožku.
     Komentáře
  • Refresher

    Ukrajinský ministr energetiky: Ruským vojákům, kteří kopali zákopy v Černobylu, zbývá maximálně rok života

    Před 3 měsíci
    Vojáci v Černobylu byli každou hodinu vystaveni takovému množství radioaktivního záření, které představuje maximální bezpečnou dávku na rok, říká nukleární expert.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Před třemi sty lety se výrazně snížila sluneční aktivita. Vědci nyní přichází s nadějí na vysvětlení této staré záhady

    Před 4 měsíci
    Vědcům se možná konečně podaří rozluštit staletou záhadu našeho Slunce. Je známou skutečností, že před přibližně 300 lety došlo k výraznému útlumu sluneční aktivity, což způsobilo, že během tohoto období nebyly na Slunci pozorovatelné sluneční skvrny.
     Komentáře
  • Tecs

    Bez telefonu ani ránu. Na některých místech ale nemá co dělat, hrozí vážné následky

    Před 4 měsíci
    Žijeme v době, kdy máme telefon neustále v ruce nebo u ucha. Už si neumíme představit nebýt na internetu, komunikovat se svými přáteli pomocí aplikací nebo si udělat snímek, kdykoliv chceme. Telefon ale nemusí být jen dobrý sluha, je také špatný pán. Pokud ho budete nechávat na místech, kam nepatří, můžete si uškodit. Na jaká místa mobilní telefon nepatří? Určitě víte, že především muži si dávají svůj mobilní telefon do zadní kapsy kalhot.
     Komentáře
  • TechFocus

    Za sedm let těsně mine Zemi asteroid Apophis, vědci simulovali různé vlivy působící na planetku

    Před 4 měsíci
    Již za sedm let Zemi těsně mine asteroid Apophis, který je osm let pozorován astronomy jako „potenciálně nebezpečné těleso”. Astronomové ve své nové studii popsali povrch a vlastnosti tohoto kusu skály většího než Eiffelova věž.
     Komentáře
  • Osel

    Úporný informační paradox černých děr možná vyřeší kvantové vlasy

    Před 4 měsíci
    Klasický pohled na černé díry říká, že nemají vlasy. Jen hmotnost, rotaci a elektrický náboj. Ve spojení s Hawkingovým zářením je to smrtící kombinace, která vede k informačnímu paradoxu černých děr. Astrofyzikální kadeřníci se s tím ale nehodlají smířit a přicházejí s tím, že černé díry mají kvantové vlasy.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Jak působí na lidský organismus radioaktivní záření a jak si zachránit život v případě jaderného útoku

    Před 4 měsíci
    Spolu s příchodem války od Evropy se přiblížilo také riziko jaderného útoku nebo havárie. Slova radioaktivní nebo jaderný budí v lidech automaticky pocit nejistoty a strachu.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Brněnští lékaři mají jako první v Česku 3D rentgen s nízkou dávkou záření

    Před 4 měsíci
    Stejně vysoké jako přirozená týdenní dávka a zároveň nižší než při zaoceánském letu dopravním letadlem. To je množství záření, které do sebe dostanou pacienti vyšetřeni rentgenovým systémem EOS. Novou metodu začala jako první v Česku využívat Fakultní nemocnice v Brně (FN Brno).
     Komentáře
  • Malý záchranář

    Kde se ukrýt, když hrozí útok nebo jiné nebezpečí?

    Před 4 měsíci
    Kde by se měl člověk ukrýt při mimořádných událostech?
     Komentáře
  • Lifee

    Horší než Hirošima a Černobyl: Příběh nejradioaktivnějšího muže historie

    Před 4 měsíci
    Příběh zaměstnance jaderné elektrárny v japonském městě Tokaimura je jen pro otrlé. Hisashi Ouchi byl po strašlivé nehodě vystaven více než dvojnásobnému smrtelnému množství radiace. To znamenalo jediné - rozsudek v podobě nejbolestivější a nejpomalejší smrti v důsledku ozáření, která kdy byla zdokumentována.
     Komentáře
  • PCWorld

    Windy.com nově zobrazuje úroveň radiace v Evropě

    Před 4 měsíci
    Meteorologická služba Windy.com uživatelům zpřístupnila údaje o úrovni radiace v Evropě. Pokud se obáváte zvýšeného výskytu ionizujícího záření v souvislosti s aktuálními událostmi v zahraničí, pak si zde můžete snadno ověřit aktuální stav.
     Komentáře
  • TechFocus

    Astronomové nahmatali puls černé díry. Připomíná tep lidského srdce

    Před 4 měsíci
    Patnáctileté pozorování černé díry odhalilo, jakým způsobem vznikají gigantické výtrysky nabitých částic z černých děr. Vědci tento opakující se jev přirovnávají k bušení lidského srdce.
     Komentáře
  • Deník

    Co se skrývá v dutinách Cheopsovy pyramidy? Tajemství má odhalit vesmírné záření

    Před 4 měsíci
    Nový ultravýkonný sken by mohl pomocí vesmírného záření odhalit, co se skrývá ve dvou tajemných dutinách uvnitř Cheopsovy pyramidy v Gíze, známé též jako Chufuova nebo Velká pyramida.
     Komentáře
Reklama