Zavřít
Záviš Kalandra

Záviš Kalandra

Nejnovější články na Seznamu na téma Záviš Kalandra
  • Pražská Drbna

    Vězeňská služba zveřejnila jména politických vězňů rozptýlených na Pankráci, hledá pozůstalé

    Před 1 měsícem
    Vězeňská služba sestavila seznam 69 popravených a zemřelých politických vězňů, jejichž zpopelněné ostatky rozsypali dozorci v 60. letech minulého století na bývalém popravišti pankrácké věznice. Pozůstalé by ráda pozvala na ekumenický obřad na společném pohřebišti. Žádá je proto, aby se přihlásili. Na seznamu figuruje například i Záviš Kalandra, který byl popraven ve vykonstruovaném procesu s političkou Miladou Horákovou.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vězeňská služba sestavila seznam politických vězňů rozptýlených na Pankráci

    Před 1 měsícem
    Vězeňská služba by ráda pozvala pozůstalé na ekumenický obřad na společném pohřebišti. Žádá je proto, aby se přihlásili.
     Komentáře
  • Forum 24

    Záviš Kalandra i bojovníci Mašínů. Vězeňská služba zveřejnila jména pohřbených a hledá pozůstalé

    Před 1 měsícem
    Vězeňská služba sestavila seznam 69 popravených a zemřelých politických vězňů, jejichž zpopelněné ostatky rozsypali dozorci v 60. letech minulého století na bývalém popravišti pankrácké věznice. Pozůs…
     Komentáře
  • Pavla Čechová
    naSeznam Médium

    Zavraždili Miladu Horákovou komunisti?

    Před 3 měsíci
    Otázka, zda komunisté skutečně zavraždili Miladu Horákovou, vedla před třemi lety k mediální přestřelce.
     Komentáře
  • Forum 24

    Vážím si všech, kteří měli odvahu postavit se komunismu, řekl Pavel. A reflektoval své vlastní chyby

    Před 3 měsíci
    Prezident Petr Pavel přišel spolu se svou ženou vyjádřit úctu obětem komunistické totality u příležitosti Dnes památky obětí komunismu. Kromě ocenění statečnosti všech, kteří proti zlu bojovali, přizn…
     Komentáře
  • WN24

    Česká republika si dnes připomíná popravu Milady Horákové

    Před 3 měsíci
    Dnes se konají různé vzpomínkové akce k uctění památky Milady Horákové, právničky a političky, která byla v roce 1950 komunisty nespravedlivě odsouzena k trestu smrti ve vykonstruovaném procesu.
     Komentáře
  • TN

    Česko si připomíná památku Milady Horákové. Od její popravy uplynulo 73 let

    Před 3 měsíci
    V úterý tomu je 73 let, kdy byla ve vykonstruovaném procesu zavražděna právnička Milada Horáková. Komunistická prokuratura ji odsoudila k smrti za údajné vyzvědačství a velezradu. Na její památku je 27. červen Dnem památky obětí komunistického režimu.
     Komentáře
  • Echo24

    Pavel při pietě litoval své nevědomosti před rokem 1989. „Komunisty jsem neprohlédl“

    Před 3 měsíci
    Prezident Petr Pavel v úterý uvedl, že lituje období své nevědomosti před rokem 1989, kdy systémová selhání komunistického režimu pokládal za chyby jednotlivců. Řekl, že po doplnění vzdělání a získání životních zkušeností se z toho poučil a že si o to víc váží všech těch, kteří již před pádem komunismu dokázali mít k totalitnímu režimu jasný postoj a odvahu se mu postavit. Díky těmto lidem máme možnost poznat význam slova svoboda, uvedl na pietním shromáždění k uctění památky obětí komunismu…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Pavel: Lituji své nevědomosti před rokem 1989

    Před 3 měsíci
    Prezident Petr Pavel dnes uvedl, že lituje období své nevědomosti před rokem 1989, kdy systémová selhání komunistického režimu pokládal za chyby jednotlivců.
     Komentáře
  • Příbram

    Před 73 lety byla popravena Milada Horáková

    Před 3 měsíci
    Den památky obětí komunistického režimu je připomínkou pronásledovaných a usmrcených odpůrců čtyřicet let trvající totality. Připadá na 27. června, kdy byli v roce 1950 po vykonstruovaném politickém procesu popraveni Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pelcl a Záviš Kalandra. Rozsudek smrti, zejména v případě Milady Horákové, vyvolal mezinárodní pozornost. Milost pro odsouzené se snažili získat například Albert Einstein nebo Eleanor Rooseveltová.
     Komentáře
  • Expres FM

    Před 50 lety se Roger Moore stal agentem s povolením zabíjet

    Před 3 měsíci
    27. červen je 178. dnem letošního roku, do jehož konce zbývá 187 dní. Svátek slaví Ladislav, Ladislava aSamson. V tento den v roce 1950 proběhla justiční vražda čtyř odsouzených z vykonstruovaného politického procesu: Popravena byli Milada Horáková, Záviš Kalandra, Jan Buchal a Oldřich Pecl.  Kdo dnes má narozeniny? A co se stalo v hudebním světě? …
     Komentáře
  • Příbram

    Na Vojně uctí Den památky obětí komunistického režimu

    Před 3 měsíci
    Památník, který vznikl na místě bývalého komunistického lágru, byl v roce 2001 vyhlášen kulturní památkou. V úterý 20. června zde odslouží pietní mši duchovní správce farnosti sv. Petra na Slivici Jan Böhm.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Vědci odhalili v pankrácké věznici pohřebiště s ostatky politických vězňů

    Před 3 měsíci
    Pohřebiště, kde se nacházejí zpopelněné ostatky zřejmě více než 80 politických vězňů, kteří zemřeli mezi lety 1948 a 1965, odhalili vědci ve vazební věznici na Pankráci v Praze. Mezi zemřelými byli jak popravení odpůrci režimu z různých věznic v Česku, tak lidé, kteří zemřeli v pankrácké vězeňské nemocnici. Byli mezi nimi také vojáci, kteří se účastnili protikomunistického odboje. Výsledky archeologického průzkumu dnes na tiskové konferenci představili historik Vězeňské služby Aleš Kýr, Alena Šimánková z Národního archivu a ředitel Archeologického ústavu AV ČR Jan Mařík.
     Komentáře
  • Deník

    Švéda, Janata a jiní. Výzkum odhalil osud uren více než 80 popravených z 50. let

    Před 3 měsíci
    Archeologický výzkum v prostorách Vazební věznice Pankrác objevil v prostoru za vězeňskou nemocnicí anomálii nasvědčující tomu, že právě v těchto místech mohly být zlikvidovány urny s ostatky více než 80 politických vězňů, kteří zemřeli mezi lety 1948 a 1965. Pravděpodobně jsou mezi nimi i ostatky popravených členů skupiny bratří Mašínů Václava Švédy a Zbyňka Janoty. Možná i Záviše Kalandry.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ‚Probíhalo tu něco, co si dnes neumíme představit.‘ Na Pankráci se našly ostatky 80 politických vězňů

    Před 3 měsíci
    Pohřebiště, kde se nacházejí zpopelněné ostatky zřejmě více než 80 politických vězňů, kteří zemřeli mezi lety 1948 a 1965, odhalili vědci ve vazební věznici na Pankráci v Praze. Mezi zemřelými byli jak popravení odpůrci režimu z různých věznic v Česku, tak lidé, kteří zemřeli v pankrácké vězeňské nemocnici. Byli mezi nimi také vojáci, kteří se účastnili protikomunistického odboje.
     Komentáře
  • Echo24

    „Jeho urna byla dovezena na Pankrác.“ Vědci našli pohřebiště desítek politických vězňů

    Před 3 měsíci
    Pohřebiště, kde se nacházejí zpopelněné ostatky zřejmě více než 80 politických vězňů, kteří zemřeli mezi lety 1948 a 1965, odhalili vědci ve vazební věznici na Pankráci v Praze. Mezi zemřelými byli jak popravení odpůrci režimu z různých věznic v Česku, tak lidé, kteří zemřeli v pankrácké vězeňské nemocnici. Byli mezi nimi také vojáci, kteří se účastnili protikomunistického odboje. Výsledky archeologického průzkumu v pondělí na tiskové konferenci představili historik Vězeňské služby Aleš Kýr…
     Komentáře
  • Karel Dolejší
    naSeznam Médium

    O „osvobození“ před osvobozením čili Hold Gorbačovovi

    Před 4 měsíci
    Počátkem května bývá stále ještě slaveno ukončení 2. světové války. Pro východní polovinu Evropy je však „výročí osvobození“ termín zcela nevhodný. Svoboda do této části kontinentu dorazila teprve s pádem Berlínské zdi.
     Komentáře
  • Badatelé

    Při vraždě svatého Václava padla celá vojenská jednotka – proč to muselo být jinak

    Před 4 měsíci
    Jednou za rok vytáhnou lebku a připomínáme si vraždu, o které nevíme, jestli to byla vražda a ze které jsme obvinili někoho, proti komu nemáme víc než jen dohady. Bylo, nebylo, žili, byli dva bratři. Jeden z nich byl kníže, jeden z nich ctnostný křesťan, druhý neurvalý pohan. Jeden nechtěl válku a platil mírovou daň, druhý chtěl moc a chystal vraždu. Když svůj ohavný čin dokonal, nezbylo mu než také platit mírovou daň. Zbývá jen pro objektivnost dodat, že tahle historka se s největší pravděpodobností stala za devatero horami a sedmero řekami. Až donedávna to vypadalo, že největší spor o vraždu svatého Václava je v jejím datu. Historici se postupně sjednotili v tom, že se to celé neodehrálo v roce 929, ale v roce 935. Jenže s posledními desítkami let se začínají objevovat čím dál tím větší pochybnosti o tom, jak to vlastně bylo. Existovali bratři? S prvními pochybnostmi přišel historik Záviš Kalandra, když upozornil na to, že jména Václav a Boleslav jsou jména totožná. Problém je v tom, že všechny informace o životě a smrti světce máme z pozdějších legend. Je k nim třeba přistupovat velmi rezervovaně. Jejich cílem nebylo předat informace, ale glorifikovat. Informací je v nich tedy velmi málo. Tím spíš si při pokusu o rekonstrukci děje není možné vybírat pouze selektivně. Například podle Kristiánovy legendy si Václavova sestra, řeholnice Přibyslava, přisvojila část Václavových ostatků, konkrétně čelist, kterou lámala na menší relikvie, které rozdávala a byla za to potrestána. Jenže lebka, která je Václavu připisována, je kompletní. Legenda o Přibyslavě může být jen přimyšlená mravoučná povídačka. Je to přeci jen legenda. Ale to jsou všechny dostupné informace o Václavu rovněž. Navíc: Antropologický rozbor profesora Vlčka přisoudil lebce věk čtyřicetiletého muže. Svatý Václav se narodil roku 907 ve Stochově. Pokud zemřel roku 935, nemohlo mu být čtyřicet let ani náhodou. Kde to bylo? Nejnovější archeologické výzkumy navíc začaly pochybovat o […]
     Komentáře
  • Karel Dolejší
    naSeznam Médium

    Existuje patologický antikomunismus?

    Před 9 měsíci
    Antikomunismus – odmítnutí orientace na východní despocie sledované ve jménu „systémové alternativy“ – rozhodně nepředstavuje nic anachronického, jak se snažili tvrdit levičáčtí revizionisté.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Odskočit si z práce na popravu. Komunistům se zájemci o funkci kata hlásili i v 50. letech

    Před 1 rokem
    Historie českého vězeňství sice zná jména mnoha katů, nikoli však všech. Známý je proslulý kat Mydlář i první poválečný kat František Nenáhlo, který popravil Karla Hermanna Franka. V době komunismu, po únoru 1948, však žádní profesionální kati nebyli; rekrutovali se z řad dobrovolníků, lidí s běžným civilním povoláním, kteří si k popravám jen odskočili od své běžné práce. Za
     Komentáře
  • Paměť národa

    Tento boj jsem prohrála. Před 72 lety komunisté popravili Miladu Horákovou

    Před 1 rokem
    Rozsudek státního soudu v Praze z 8. června t.r., potvrzený rozsudkem Nejvyššího soudu z 24. června t.r., jímž byli Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra odsouzeni pro zločiny velezrady a vyzvědačství k trestu smrti, byl vykonán.
     Komentáře
  • Kverulant

    Den památky obětí komunistického režimu

    Před 1 rokem
    Dnes je den památky obětí komunistického režimu. Byl vyhlášen jako významný den na památku perzekvovaných a usmrcených obětí československého komunistického režimu na den, kdy byli v roce 1950 po politickém procesu oběšeni Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. V této souvislosti si Kverulant dovoluje připomenout, že jsme se s touto odpornou ideologií ještě zcela nevypořádali. Komunistická strana zmizela z poslanecké sněmovny teprve nedávno a zástupci někdejší komunistické organizace pro děti a mládež Pionýr stále existují a od roku 1998 si z veřejných prostředků načerpali přes 600 milionů korun. The post Den památky obětí komunistického režimu first appeared on kverulant.org.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Oběti komunismu dnes lidé uctí na pražském Pankráci i u památníku na Újezdu

    Před 1 rokem
    Několik pietních akcí dnes v Praze uctí památku lidí popravených, umučených a vězněných komunistickým režimem.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Popravu neodvrátil ani největší génius své doby. Za smrt Milady Horákové nebyl nikdo nikdy potrestán

    Před 1 rokem
    Poprava Milady Horákové je jeden z příkladů kruté totalitní moci komunistické strany. Hrdá žena a bojovnice se skrze svoji smrt stala symbolem tohoto nesvobodného období. Proces s celou odsouzenou skupinou rezonoval po celém světě. Klementu Gottwaldovi přišlo do prezidentské kanceláře mnoho dopisů od těch nejvýznamnějších osobností. O kom je řeč?
     Komentáře
  • Forum 24

    Oběti komunismu i výročí smrti Milady Horákové připomene několik akcí

    Před 1 rokem
    Několik pietních akcí dnes v Praze uctí památku lidí popravených, umučených a vězněných komunistickým režimem. Piety se uskuteční například u památníku na Újezdu nebo v pankrácké věznici, kde ...
     Komentáře
  • České noviny

    Lidé si v Praze připomněli Horákovou a další oběti komunistické totality

    Před 1 rokem
    Je nutné nezapomínat na zločiny komunismu a neodvracet zrak od dopadů nynější ruské agrese na Ukrajině, zaznělo dnes v Praze na pietě za oběti komunistické totality. Zástupci vlády, Sněmovny, Senátu, Prahy, církve i bývalí političtí vězni si u památníku na Újezdu připomněli právničku a političku Miladu Horákovou, oběť justiční vraždy, a další lidi popravené, umučené a vězněné z politických důvodů za minulého režimu. Od popravy Horákové, právníka Oldřicha Pecla, štábního strážmistra SNB Jana Buchala a novináře Záviše Kalandry dnes uplynulo 72 let.
     Komentáře
  • České noviny

    Při uctění památky obětí komunistického režimu varovali řečníci před totalitou

    Před 1 rokem
    Na pietním aktu k uctění památky obětí komunistického režimu dnes řečníci na Ďáblickém hřbitově v Praze ve svých projevech varovali před totalitními režimy. Každoroční akce u pomníku na čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje se zúčastnili zástupci vlády, armády, velvyslanectví některých zemí nebo bývalí političtí vězni.
     Komentáře
  • Příbram

    Písněmi Karla Kryla uctí v Památníku Vojna oběti komunistického režimu

    Před 1 rokem
    Komponovaný program zahájí mše v 16.00 a pokračuje koncertem skupiny PCHS od 17.00.
     Komentáře
  • G

    Záviš Kalandra: Marxistický intelektuál, kterého zabila jeho kritika Stalinova režimu

    Před 1 rokem
    Tragický příběh Záviše Kalandry nám ilustruje absurditu minulého režimu. Byl jediným marxistickým teoretikem ve státě, přesto jej soudruzi popravili. Jaký byl příběh člověka, kterému historikové přezdívají „hodný komunista“?
     Komentáře
  • A2larm

    Oživit zapomenuté hlasy. S Janem Mervartem o československé radikální levici

    Před 1 rokem
    Co charakterizuje proudy radikálně levicového hnutí v někdejším Československu? I na to jsme se zeptali historika Jana Mervarta. Přetiskujeme článek z nového čísla A2, jehož hlavním tématem je československá radikální levice.
     Komentáře
  • Náš region

    Kde se vzalo pojmenování „Češi“ a žijí ještě nějací Přemyslovci?

    Před 2 roky
    Otázka, kdy a kde poprvé zaznělo současné pojmenování naší kotliny a zároveň nás všech příslušníků českého národa je dozajista více než zajímavá. Stejně tak zajímavá, jako zjištění, kde všude ještě žijí potomci našeho nejslavnějšího rodu – Přemyslovců.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Nahrávka, ze které mrazí: Mám už dohráno, četla Šafránková poslední vzkaz Horákové

    Před 2 roky
    V neděli 27. června uplynulo již 71 let od popravy odpůrkyně komunistického režimu Milady Horákové. Před svou smrtí významná právnička a politička napsala dojemný dopis, který o více než šedesát let později spojil životy dvou významných žen české historie. Vzkaz na rozloučenou totiž načetla nedávno zesnulá herečka Libuše Šafránková. V mnohých pasážích má však posluchač pocit, že se loučí právě legendární česká Popelka.
     Komentáře
  • Příbram

    Před 71 lety byla popravena Milada Horáková

    Před 2 roky
    Den památky obětí komunistického režimu 27. června si připomíná také Příbram.
     Komentáře
  • Novojičínský deník

    PODÍVEJTE SE: Do Beskyd se vrátila zima! Takto vypadají snímky z dronu

    Před 2 roky
    I do Frenštátu pod Radhoštěm a jeho okolí se vrátila paní Zima. Podívejte se na mrazivé fotky. Snímky z březnového pátečního rána nám pohotově poslal spolupracovník Deníku Jiří Baran.
     Komentáře
  • Novinky

    Nelze diskutovat o vině Horákové, napsal kandidát KSČM. Filip s tím nemá problém

    Před 3 roky
    Komunisté nebudou stahovat Tomáše Kalába z kandidátky do zastupitelstva Olomouckého kraje kvůli jeho slovům na adresu Milady Horákové. Na dotaz Novinek to ve čtvrtek uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Kaláb uvedl, že lze diskutovat o výši trestu pro Horákovou, která byla v roce 1950 ve vykonstruovaném procesu odsouzena k smrti, ale nikoli o její vině.
     Komentáře
  • Náš region

    Nezapomeňte na mne. Na Kampě je instalována výstava o Miladě Horákové a největším politickém procesu

    Před 3 roky
    Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší politický proces", kterou si lze prohlédnout v parku poblíž Muzea Kampa.
     Komentáře
  • Stalo se

    "Mlátili mě do hlavy, do páteře, do ledvin". Otřesné zážitky obětí komunistického režimu

    Před 3 roky
    27. června 1950 byla oběšena na dvoře pankrácké věznice JUDr. Milada Horáková na základě vykonstruovaného obvinění z velezrady. Její popel se ztratil, 41 let se o této justiční vraždě nesmělo mluvit. Oběti komunistického režimu si můžeme připomínat po sametové revoluci, kdy byl den popravy Milady Horákové, Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandry vyhlášen Dnem obětí komunistického násilí. Milada Horáková se stala jeho symbolem, protože se jednalo o jedinou popravenou ženu z politických důvodů.
     Komentáře
  • Novinky

    Miladu Horákovou promítali na budovu sídla KSČM v ulici Politických vězňů

    Před 3 roky
    Na budovu pražského sídla KSČM v ulici Politických vězňů byl v rámci pietní akce u příležitosti 70. výročí vraždy Milady Horákové komunisty od půlnoci do brzkých sobotních hodin promítán její portrét a filmové úryvky z jejího monstrprocesu. KSČM sdělila, že k pořádání akce nebyla požádána.
     Komentáře
  • České noviny

    Deska na domě v Praze nově připomíná Záviše Kalandru

    Před 3 roky
    Plaketa na domě v centru hlavního města nově připomíná filozofa a historika Záviše Kalandru, který byl odsouzen k smrti v zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou. Tabulku dnes umístili zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Kalandrovi příbuzní jako součást projektu Poslední adresa, který upozorňuje na osudy obětí komunistického režimu. Právě byt v paláci Viktoria v Revoluční ulici byl posledním místem, kde Kalandra, od jehož popravy v sobotu uplyne 70 let, žil před svým zatčením.
     Komentáře
  • Deník

    Žádám o jídlo, abych neměl hlad, prosil před popravou historik Záviš Kalandra

    Před 3 roky
    V sobotu ráno uplyne přesně sedmdesát let od chvíle, kdy komunisté po nespravedlivém procesu popravili političku Miladu Horákovou. Jejich obětí ale bylo toho dne více. Například novinář, filosof a historik Záviš Kalandra, který si svůj osud trochu paradoxně předpověděl už o třináct let dříve.
     Komentáře
  • G

    Milada Horáková nebyla jediná, po vykonstruovaném procesu zemřeli čtyři lidé. Někteří odsouzení se ani neznali

    Před 3 roky
    V sobotu 27. června uplyne 70 let od popravy doktorky Milady Horákové. To, že se jednalo o justiční vraždu, kterou má na svědomí tehdejší komunistický režim, o tom nemůže být pochyb a nic na tom nezmění ani pokusy o „ohýbání pravdy a historie“ ze strany současné KSČM. Bohužel, Milada Horáková nebyla jediná, která tehdy na popravišti v pankrácké věznici skončila a nebyl to ani první a ani poslední politický proces tohoto charakteru, který jen potvrzoval zrůdnost tehdejšího komunistického režimu.
     Komentáře
  • České noviny

    Justiční vraždu Horákové připomněly černé prapory i pietní akty

    Před 3 roky
    Výročí justiční vraždy právničky a političky Milady Horákové dnes v Česku připomněly černé prapory a transparenty s její podobiznou na budovách, pietní shromáždění i zvukové záznamy z jejího vykonstruovaného procesu vysílané do veřejného prostoru. Portrét Horákové se bude od půlnoci do rána promítat na sídlo KSČM v Praze. Horáková byla oběšena před 70 lety, 27. června 1950. Byla jedinou ženou, kterou komunistická justice nechala z politických důvodů popravit. Některé z akcí byly vzpomínkou i na další oběti komunistické totality.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Na sebe vůbec nemyslela. Když šla Milada Horáková na smrt, další vězeňkyně se modlily

    Před 3 roky
    Před 70 lety byla po vykonstruovaném procesu zavražděna Milada Horáková, bojovnice proti nacismu a odpůrkyně komunismu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Milada Horáková se objevila na brífinku KSČM. Je to jen začátek, slibují aktivisté

    Před 3 roky
    Promítání podobizny Milady Horákové na řečnický pult mělo připomenout nejznámější justiční vraždu, od níž na konci června uplyne 70 let.
     Komentáře
  • Echo24

    Zavilí a cyničtí zločinci, hřímal Urválek a poslal Horákovou s ostatními na šibenici

    Před 3 roky
    Symbolem politických procesů v poúnorovém Československu se stal soud s Miladou Horákovou a dalšími 12 lidmi, vesměs představiteli nekomunistických stran, kteří čelili falešnému obvinění ze "záškodnického spiknutí proti republice". Podobných procesů sice byla v té době řada, tento byl však výjimečný rozsahem, výší trestů, vynesených 8. června 1950, ale také tím, že byl poprvé inscenován podle scénáře uplatňovaného ve 30. letech minulého století v SSSR.
     Komentáře
  • Novinky

    Před sedmdesáti lety začal soud s Miladou Horákovou

    Před 3 roky
    Poslední květnový den před sedmdesáti lety byl zahájen proces se skupinou Milady Horákové. V hlavním řízení byla česká národně-socialistická politička spolu s dalšími třemi obžalovanými odsouzena k trestu smrti. Popravena byla 27. června 1950 jako jediná žena v poúnorových politických procesech. Monstrproces s její skupinou byl největší, protože na něj byly navázány další procesy. Celkem bylo obžalováno 639 lidí, deset jich dostalo trest smrti.
     Komentáře
  • Forum 24

    Sladkost nevědomí Válkové aneb Kdo byl prokurátor Urválek, symbol komunistické zvůle 50. let

    Před 3 roky
    Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková prý netušila, kdo byl prokurátor Josef Urválek, se kterým spolupracovala na několika textech. Společně hájili sovětský model ochranného dohledu, který byl často zneužíván proti disidentům. Zarážející je i skandální způsob její dnešní obhajoby.
     Komentáře
Reklama