Když Jaroslav Vrchlický psal tuto divadelní hru, určitě ho nenapadlo, že své pravé slávy se dočká až po mnoha letech a že jeho dílo bude přepracováno do muzikálové formy.
Rekordních téměř 2500 diváků přilákalo letošní divadelní léto na jihočeském renesančním zámku Kratochvíle. Netoličtí ochotníci ze spolku Tyl tam odehráli 12 představení Světáků, scénář vznikl na motivy komedie Zdeňka Podskalského z roku 1968. Divadelní sezona na Kratochvíli bude pokračovat 17. září, kdy tam sehrají pohádky herci z Národního divadla Čkyně.
Dříve bylo strašení bráno jako celkem spolehlivá a osvědčená výchovná metoda, která alespoň na ty nejzlobivější malé děti zabrala. Nezlob, nebo si tě odnese čert!
Hudební komedie Noc na Karlštejně v letošním roce slaví padesátku. Premiéru mohli diváci vidět v roce 1973, ale někteří ani netušili, kolik smutku a jaké životní tragédie se během natáčení a těsně po něm odehrály. Zdá se, jako by byl do dnešní doby oslavovaný film doslova prokletý.
Jana Hlaváčová (85) vždy působila jako žena, kterou by chtěl mít člověk za kamarádku, za matku nebo sousedku. Vlídná, klidná, empatická a vtipná. Pro diváky je právě její role střelené zdravotní sestry tou nejlepší a nejzábavnější postavou, kterou vytvořila. Štěpán Šafránek měl prostě kliku!
Zločinci, udavači, vrazi. I to byli agenti StB, které si pěstoval komunistický režim, aby si udržel moc. Při procházce Malou Stranou lze jen těžko přehlédnout nádherný barokní kostel sv. Mikuláše. Součástí objektu je i samostatná věž, která je s kostelem spojena. V minulosti právě odtud „estébáci“ sledovali své oběti, mimo jiné také Jiřinu Jiráskovou.
Vesnické letní komedie režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika baví už několik generací. Vyzkoušejte si náš kvíz, jak dobře trilogii znáte.
Vlastimila Vlková, kterou nejvíce proslavila role obětavé farské hospodyně Cecilky v komediích Zdeňka Trošky Slunce, seno, se stala slavnou až těsně před důchodem. Dožila se požehnaného věku 94 let. Jak se stala hvězdou a jaké bylo její soukromí?
Málokdy se stane, že dobrý nápad skončí takovým fiaskem jako album skupiny Radosta Dvanáctisměna. Plzeňská kapela toho jména natočila desku, která se inspirovala filmem Ladislava Smoljaka a Zdeňka Podskalského Kulový blesk.
Na léčbu rakoviny, kterou onemocněl v roce 2014, zavzpomínal prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. O svých tehdejších pocitech a myšlenkách promluvil herec během besedy k chystanému seriálu Smysl pro tumor v domě České televize. Nechyběla zde ani redakce eXtra.cz. Bartoška, který tehdy podstoupil chemoterapii, hraje onkologického pacienta Antonína Vaňka.
Říkalo se mu „král swingu“. A tím noblesní Karel Hála (2. 10. 1933-6. 7. 2008), typický dokonale holou hlavou a dobře padnoucím oblekem, opravdu byl. Zpěvák se dlouhodobě těšil velké popularitě především u starší generace. Vždyť také největší úspěchy slavil na přelomu 60. a 70. let.
Ing. Severin, operní mistr Bílek, paní Jechová, doktor Knotek a další. To jsou postavy z českého filmu Kulový blesk z roku 1978, k němuž napsali scénář Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák a jejž spolu s prvním jmenovaným režíroval Zdeněk Podskalský. Jsou to ale i názvy písní skupiny Radosta z jejího alba Dvanáctisměna. Snímek bude navíc promítán i na blížícím se MFF v Karlových Varech.
AUDIO / VIDEO Jakmile složil další písničku, okamžitě zlidověla. Ráno se něco semlelo a večer už o tom zpíval. Strefoval se do všech nešvarů, rádoby vlastenců či šmelinářů, nešetřil známé osobnosti včetně politiků. A později ani nacistické okupanty.
Známé české herečce Jiřině Jiráskové (†81) bylo znesvěceno místo jejího posledního odpočinku. Hrob totiž navštívili vandalové a zloději, herečka tedy nemá klid ani po smrti.
V Divadle F. X. Šaldy zapátrali v archivu nejzdařilejších českých filmových komedií a v premiéře 16. června přivedou libereckému publiku na jeviště slavné Světáky. Snímek z roku 1969 upravili pro osobitou jevištní podobu a přesunuli do současnosti.
Jiří Macák (1939 – 2023) je jako kameraman podepsán pod filmy, jako jsou Slavnosti sněženek, Tři veteráni nebo Marečku, podejte mi pero. Podívejte se na jedinečné fotky z natáčení nejen těchto snímků.
Zesnulá herečka Jiřina Jirásková (†81) zřejmě nikdy nenajde klid. Její hrob se nachází v Malenicích, kde je pochována spolu s životním partnerem, Zdeňkem Podskalským (†70). Jenže jak nyní zjistil web Aha!, z jejího hrobu někdo ukradl čerstvě zasazené muškáty.
Soudruzi se jich báli jako čert kříže. Co kdyby se lid dozvěděl pravdu o zlém kapitalismu a dokonalém socialismu! Velká část tvůrců se snažila své kritické názory na tehdejší poměry dokonale schovat do metafor a podprahových významů. Na první pohled obyčejný lidový příběh Zdeňka Podskalského s názvem Bílá paní byl ve skutečnosti otevřenou kritikou tehdejšího hospodářství. Které filmy „bedlivému oku“ cenzora neunikly?
Herečka Daniela Kolářová poprvé ve své kariéře účinkuje v hudebním videoklipu. Přijala pozvání skupiny Radosta, která se v písni Máňa hlásí k odkazu komedie Kulový blesk. Kolářová si ve filmu zahrála Knotkovou, manželku hlavního představitele, kterého ztvárnil Josef Abrhám. Videoklip Máňa je druhým singlem kapely Radosta z připravovaného alba Dvanáctisměna, které vyjde na konci května. Plzeňská kapela se v originální kombinaci rockové hudby a kultovních hlášek věnuje každou skladbou jedné z postav z filmu scenáristů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka a režisérů Smoljaka a Zdeňka Podskalského. ČTK o tom za vydavatelství Indies Scope informoval Přemysl Štěpánek.
Od narození nezapomenutelného českého herce Lubomíra Lipského, který zazářil třeba ve filmech Ať žijí duchové nebo Šest medvědů s Cibulkou, právě uplynulo 100 let. Zatímco on se dožil požehnaného věku, jeho nejbližší takové štěstí neměli. Předčasně pochoval milovaného bratra i syna.
Noc na Karlštejně patří k nejoblíbenějším českým filmům. Nechybělo však mnoho a jedna z důležitých scén by kvůli strachu a obavám hlavní hrdinky Jany Brejchové přišla vniveč.
Iva Janžurová vzala roli kvůli možnosti zahrát si s Natašou Gollovou. V té době netušila, že svůj idol v popularitě předčí. Populární herečka přerušila rodičovskou dovolenou a v začínajícím druhém těhotenství se pustila do natáčení. Chtěla se hlavně spřátelit s Gollovou, ale to se jí moc nepovedlo.
Československá kinematografie, která byla nejpozději od konce 50. let až do konce 90. let světovým pojmem, prožila za dva poslední týdny tři důležité datové mezníky.
Herečka Jiřina Jirásková zemřela v roce 2013. Bylo jí 81 let. Zůstalo po ní velké množství vzpomínek a lidé si ji budou moci ještě dlouhé roky připomínat v jejích velkých rolích. Kromě toho ale za sebou herečka zanechala poměrně hodnotné dědictví. Co se s ním vlastně stalo? Zdroj
Herečka Jiřina Jirásková byla velkou milovnicí umění. Během života se ráda obklopovala hezkými věci a do její sbírky patřila například díla od malířů Jana Zrzavého či Jiřího Andrleho. Po její smrti ovšem veškerý její majetek připadl univerzální dědičce Janě Svítivé. Jak zjistil deník Blesk, ta ho po hereččině úmrtí rozprodala.
Herečka Jiřina Jirásková (†81) zemřela 7. ledna před deseti lety. Byla bezdětná a na sklonku svého života toho velmi litovala. Zbyl po ní však milionový majetek. Komu připadl?
Herečka Jiřina Jirásková (†81) nashromáždila za svůj život velký majetek, na který byla náležitě hrdá. Měla totiž ráda hezké věci, a tak není divu, že žila v luxusní vile v Malenicích, vlastnila starožitné hodiny, porcelán i stříbrné příbory. Po smrti legendární herečky však dědictví připadlo paní Janě Svítivé (67), která jí i jejímu muži poskytovala ošetřovatelskou péči. A jak nyní informoval Blesk, ta s dědictvím naložila po svém.
Jméno režiséra Zdeňka Podskalského (18. 2. 1923-29. 10. 1993), od jehož narození uplynulo právě 100 let, je symbolem dobré zábavy a celé řady nezapomenutelných filmů. Jeho bezesporu nejslavnějším filmem jsou Světáci (1969) o třech nevzdělaných venkovských fasádnících, kteří přijeli „dobýt“ velkou Prahu a v rámci svého snažení absolvují kurs společenské výchovy i setkání se třemi dámami pochybné pověsti.
„Já nevím, co tady ještě dělám. Já už tady bejt nemám,“ smál se herec a zpěvák Josef Zíma v rozhovoru pro videocast Deník s nadhledem. Oblíbený umělec loni oslavil devadesátku, ale své fanoušky stále baví zpěvem a hereckým uměním. Moderátorovi talkshow Romanu Štěpánkovi prozradil, komu vděčí za to, že je na světě stále rád. Tedy fanouškům a rodině.
Několik kulatých a půlkulatých výročí se připomnělo v sobotním Tobogánu Aleše Cibulky. Vše se točilo kolem muzikálu Noc na Karlštejně – hrad slaví 675 od svého založení, Karel Svoboda by slavil 85 let, Jiří Štaidl 80, Jaromír Hanzlík slaví 75 let, režisér Zdeněk Podskalský by oslavil 100 let a je to 50 let, co padla 1. klapka legendárního filmu Noc na Karlštejně.
Nestárnoucí veselohru Drahé tety a já natočil režisér Zdeněk Podskalský (✝70) v roce 1974 podle vlastního scénáře. Příběh s kriminální zápletkou, ve kterém dvě sestry v seniorním věku – stará panna Fany a ovdovělá Andělka – sdílejí nejen společnou domácnost, ale také ztřeštěné a impulzivní nápady, si okamžitě získal srdce diváků a dodnes patří k oblíbeným titulům.
Je to již téměř padesát let, co komedie režiséra Zdeňka Podskalského Drahé tety a já poprvé pobavila své diváky. Na úspěchu filmu se podepsalo jistě i skvělé herecké obsazení.
Lidé ji brali ji jako svoji. Filmové, divadelní i televizní role, které ztvárnila, se dotýkaly života v mnoha podobách. Její jméno bylo zárukou herecké kvality. Jiřina Jirásková. Malá žena, v jejíž hrudi tlouklo velké herecké srdce. Ve čtvrtek 19. ledna uplynulo deset let od jejího pohřbu.
Narodila se 17. února 1931 v Praze do rodiny poštovního úředníka a zaníceného divadelního ochotníka. Začala se studiem na kutnohorském klášterním gymnáziu voršilek, ale na radu matky představené, která v mladé Jiřině rozpoznala herecký talent, přešla z kvinty na pražskou Státní konzervatoř, z níž přešla na DAMU (1946 – 1950).
Jiřina Jirásková si uměla užívat života se vším všudy a milovala také dobré jídlo a pití, které nejen konzumovala, ale též ráda připravovala. Mezi její oblíbené recepty patřily i hrníčkové knedlíky.c
Před deseti lety zemřela herečka Jiřina Jirásková (†81). Mezi milence této vynikající herečky patřily známé osobnosti českého showbusinessu. Se dvěma byla dokonce těhotná...
Od smrti nezapomenutelné herečky Jiřiny Jiráskové (†81) uplynulo deset let. Mezi její osudové lásky patřili většinou známí herci a režiséři. Se dvěma dokonce čekala miminko, pokaždé se ale rozhodla pro potrat. Později sama přiznala, že toho lituje.
K těm nejúspěšnějším pořadům České televize patří i „Možná přijde i kouzelník“. Kromě hlavních aktérů se díky „Kouzelníkovi“ proslavila také Jaroslava Hanušová coby semetrika „Jaruš“.
VIDEO Vzdělaný intelektuál miloval Hašlera a staropražský folklor s jeho šantány a kabarety, klauny a kankánovými tanečnicemi a rád se bavil. Ještě raději ale bavil druhé.
Jak vznikl a dopadl milostný trojúhelník Brodský–Brejchová–Hanzlík a kdo štáb nečekaně opustil? Natáčení historického muzikálu Noc na Karlštejně provázely milostné i zdravotní problémy řady hereckých hvězd.
Ve čtvrtek zemřela kostýmní výtvarnice Irena Greifová. Bylo jí 83 let. ČTK to dnes sdělila její rodina. Irena Greifová připravila kostýmy pro desítky filmů a seriálů včetně například Noci na Karlštejně. Byla manželkou herce a zpěváka Josefa Laufera.
Před více jak padesáti lety měla premiéru komedie Světáci. Příběh je o trojici fasádníků z venkova, kteří mají společný sen, a to prožít alespoň jednu nezapomenutelnou noc ve velkoměstě.
Hudební romantický i zábavní film Noc na Karlštejně se stal nestárnoucí klasikou. Objevilo se v něm nespočet hereckých hvězd a kombinace hudebních prvků i skvělého námětu vytvořily nezapomenutelný kinematografický poklad. Natáčení však nebylo vůbec jednoduché, provázelo ho hned několik problémů! S čím se musel filmový štáb potýkat?
FOTO / VIDEO Slavné příjmení bylo pro oba jen pseudonymem, a když zazní, zpravidla si všichni vybaví legendární Melody Boys. A přitom je to tak nefér. Muž, jehož tvář určitě dobře znáte, si totiž zahrál za déle než půl století ve více než 150 filmech.
Nečekaných setkání zažije člověk za život velké množství. Některá jsou zapomenutelná, některá nezapomenutelná, a pak jsou také ta, která se stanou zapomenutými až do chvíle, kdy se z paměti vynoří jako mlha. Člověk se také pokouší vybavit si nějaké detaily z takového setkání, tím spíš, že pojednou zjistí, že by se taková vzpomínka měla v nějaké podobě zachovat. A tak se také stalo, alespoň v mé první dnešní vzpomínce.
Kdo by neznal energickou stařenku, která okouzlovala temperamentem a bláznivými nápady v nejednom filmu či seriálu. Málokdo ale ví, že byla matkou geniálního hudebníka a jazzové legendy Jiřího Stivína, která právě slaví osmdesátiny.
Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák se od roku 1974 jako scenáristé předvedli v tom nejlepším světle. Často s nimi spolupracoval režisér Zdeněk Podskalský. Film Trhák byl posledním z řady filmů, který je svedl dohromady.
Medaili za zásluhy in memoriam prezident Miloš Zeman u příležitosti státního svátku udělil také scenáristovi, dramaturgovi, režisérovi a rodákovi z Hranic na Přerovsku Gustavu Oplustilovi, který po krátké nemoci minulý týden zemřel.
Jaromír Hanzlík a Daniela Kolářová vytvořili herecký pár tak věrohodně, že jim jen málokdo věřil, když tvrdili, že nejsou milenci. Působili naprosto přirozeně a kamery je milovaly. Komedie o životě kralevice Karla a jeho první ženy Blanky z Valois je přímo mistrovským dílkem plným laskavého humoru.
Celoživotní vyznavač laskavého vlídného humoru, který nezesměšňuje ale baví. Tak kdysi sám sebe charakterizoval Gustav Oplustil, který dnes zemřel. Bylo mu 96 let. Začínal jako herec, později pracoval v rozhlase, ale jeho doménou se stala televize. Napsal desítky komediálních skečů a také scénáře k seriálům „Pražský písničkář„ nebo „Uctivá poklona, pane Kohn“. Asi nejvíc se ale věnoval estrádním pořadům plným scének a písniček.
Po krátké nemoci zemřel v úctyhodných 96 letech scenárista, dramaturg, režisér a herec malých rolí Gustav Oplustil. Odešel velikán a legenda televizní zábavy. O jeho skonu ČTK informovala jeho dcera Ludmila Olbertová.
Ve věku 96 let zemřel v pátek po krátké nemoci scenárista a dramaturg Gustav Oplustil. O jeho odchodu informovala agentura ČTK, kterou informaci sdělila Oplustilova dcera Ludmila Olbertová.
Bytová krize inspirovala Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka k práci na filmu o největší akci v dějinách stěhování. Dodnes je tato směna dvanácti bytů v legendární komedii Kulový blesk vítaným zpestřením na televizních obrazovkách.
Za minulého režimu byly byty nedostatkovou komoditou. Na jejich přidělení existovaly pořadníky a bez konexí a úplatků jste byli prakticky bez šance. Pokud jste ale už nějaký byt užívali a nevyhovoval vašim potřebám, možnost dostat se k lepšímu tady byla.
Legendární český herec Vladimír Menšík by oslavil 93 let. Do filmového nebe však odešel už v roce 1988. Tělo mu dávalo jasné signály, aby zpomalil, to on ale neuměl. Skákal z role do role a na scéně se cítil jako doma. Jak se píše blesk.cz, Menšík měl po boku i doktorku, která s ním jezdila i na natáčení. Jenže jednoho dne ji neuposlechl, a to se mu stalo osudným.
Na začátku své kariéry Hana Zagorová jako studentka herectví JAMU točila televizní inscenace a několikrát se objevila i ve filmu. Svoji nejslavnější roli učitelky Elišky Veverkové ve hvězdně obsazené hudební komedii Trhák však málem nikdy nenatočila. Proč?
Zdeněk Podskalský byl mistrem svého řemesla a tímto filmem jen potvrdil své kvality. Navíc si dovolil poměrně okatou kritiku režimu a je vůbec s podivem, že tento film mohl vzniknout. Jeho osud byl však zpečetěn. Co režisérovi prošlo v roce 1965, to už nebylo tolerováno v roce 1970.
VIDEO Kameru velmi miloval a po svém debutu dostával jednu vedlejší roli za druhou. Na velkou hlavní roli nakonec čekal třicet let, takže se cítil odstrčený. Miláčkem národa se stal až díky doktoru Štrosmajerovi v seriálu Nemocnice na kraji města.