Na okraji Bělověžského pralesa ve východním Polsku spatřili obrovské stádo zubrů evropských. Tvořilo ho až 170 zvířat. Odborníci tvrdí, že jde o největší stádo, které tam dosud viděli.
Pivovarnická skupina Pivovary CZ Group, kterou tvoří pivovary Zubr, Litovel (na snímku) a Holba, v roce 2022 zvýšila celkový výstav piva a nápojů meziročně o šest procent na 770 818 hektolitrů. Loňská produkce skupiny byla o tři procenta vyšší než v předcovidovém roce 2019. Tržby trojlístku pivovarů v roce 2022 vzrostly o 14 procent na 1,374 miliardy korun, uvedl obchodní ředitel Pivovarů CZ Group Tomáš Konečný.
Dvouletá samice zubra evropského Onica opustila plzeňskou zoo a botanickou zahradu. Byla vybrána jako již druhý zubr z plzeňského chovu, aby se stala součástí divoce žijícího stáda v Azerbajdžánu v jižní části Velkého Kavkazu. Zubři vyhynuli v Evropě ve dvacátých letech minulého století. V Azerbajdžánu žila úplně poslední populace. Nyní se ochranářské asociace, evropské zoologické zahrady a vláda Azerbadžánu snaží o jejich návrat.
Plzeňská zoologická zahrada odeslala dvouletou samici zubra evropského z vlastního odchovu, aby se stala součástí divoce žijícího stáda v jižní části Velkého Kavkazu v Ázerbájdžánu.
Společnost Pivovary CZ Group, která spojuje moravské značky Holba, Litovel a Zubr, hledá nové majitele či významného partnera. Podle současného vedení skupiny je cílem změny akcionářské struktury další rozvoj a obchodní expanze pivovarů. Loni trojice pivovarů z kraje zvýšila prodej piva o deset procent.
Přírodopis umí být někdy matoucí, neboť mnohdy existují dvě zvířata, která by laik ani náhodou nerozeznal. Takovými zvířaty se mohou snadno stát i obrovští přežvýkavci: zubři a bizoni. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Deset dní po narození už se prochází výběhem nový přírůstek stáda zubrů evropských v olomoucké zoologické zahradě. Ta obnovila chov největšího savce starého kontinentu v roce 2013, od té doby se na Svatém Kopečku narodilo 12 zubrů. Takřka před sto lety bylo toto majestátní a pro přírodu významné zvíře na pokraji vyhubení.
Zubři evropští z pražské zoo by mohli být od roku 2024 v nové ohradě v Dolních Počernicích. Stavba nového výběhu by podle odhadů mohla stát asi 15 milionů korun.
Tři mladí zubři narození v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku odjeli dnes večer do Francie. Ochranáři se s nimi vydali na cestu dlouhou přes 1300 kilometrů.
Válka na Ukrajině neovlivňuje jenom osudy lidí, ale i některých zvířat. V bezpečí milovické rezervace tak zatím zůstanou i dva samci a čtyři samice zubrů, kteří se měli v dubnu vydat do nové domoviny v Přírodní rezervaci Beremyčke nacházející se severně od Kyjeva.
V říjnu minulého roku se definitivně spojily do společného projektu Pivovary CZ Group výrobci piva z Olomouckého kraje - Holba, Litovel a Zubr. Tržby nové akciové společnosti vzrostly meziročně o 10 procent, stále však mírně zaostávají za předcovidovým obdobím. Kvůli vyšším nákladům pivovary přistoupí i k mírnému navýšení ceny piva v hospodách a restauracích.
Táborská zoologická zahrada slaví nový přírůstek. Rozrostlo se tam stádo zubrů evropských. Mladá samice zatím jméno nemá, do 13. února ho mohou navrhovat lidé na Facebooku.
Jemná jako Tatranka a divoký jako Tajfun. Tak se jmenují mláďata zubra evropského, která se na přelomu roku narodila v táborské zoologické zahradě. Jde…
Milovická rezervace spravovaná obecně prospěšnou společností Česká krajina se může pyšnit i dvaatřiceti největšími kopytníky Evropy - Zubry evropskými. Od roku 2015, kdy do…
Peníze se použijí k rozvoji území, převozům zvířat i k přípravě dalších rezervací. První zubři přijeli do lokality v Milovicích v roce 2015, nyní jich tam žije 32, uvedla dnes ochranářská společnost Česká krajina v tiskové zprávě.
Pivovary v Olomouckém kraji v závěru roku zpestřily svoji nabídku vánočními pivními speciály, které uvařily v omezeném množství. Speciální piva jsou k dostání ve vybraných restauracích a v některých prodejnách. Pivovary si pochvalují poptávku po vánočních speciálech, jejichž produkci v posledních letech postupně zvyšovaly.
Seznam Zprávy mluvily ve Vilniusu se zástupci běloruského exilu, kteří bojují s Lukašenkovým režimem na dálku. Mluvili o tom, jak se do Litvy dostali a o nadějích na porážku diktatury.
Táborská zoologická zahrada odchytila dva zubry, kteří před týdnem z areálu unikli, když spadlé stromy poničily plot areálu. Obě zvířata jsou v pořádku. Uteklo celkem sedm zubrů, pět z nich se podařilo po pár hodinách zahnat zpět.
V sobotu dopoledne uteklo z táborské zoo sedm zubrů evropských. Na výběh spadl strom, který poškodil oplocení. Pět se jich podařilo velmi rychle odchytit, zbylí dva jsou ale stále na útěku. Podle vedení zoo nejsou pro lidi nebezpeční, na pozoru by se ale měli mít pejskaři. Vůči psům mohou být totiž zvířata agresivní.
Zubřice Taura z táborské zoologické zahrady obohatila stádo v polské zoo v Poznani. Už v březnu přitom dorazily jiné samice z jihočeské zoologické zahrady do přírodní rezervace u středočeských Milovic a převoz samice Karly do nově zřízené srbské rezervace Stara Planina se plánuje. Program reintrodukce zubra začal v táborské zoologické zahradě před pěti lety sestavením zubřího stáda. K dnešnímu dni se podařilo odchovat už šest mláďat.
Táborská zoologická zahrada ve čtvrtek vypustí dvě samice zubra evropského do rezervace v Milovicích. Po loňském vypuštění zubra Tábora u Rokycan jde o další milník záchranného programu započatého v Táboře před pěti lety sestavením zubřího stáda.
Málo vídaný objev se podařil výzkumníkům z Ústavu archeologické památkové péče Brno. V brněnské Líšni našli zkamenělou lebku pravěkého zubra. Unikátní nález zaznamenali v Houbařské ulici, kde mají v příštích letech vyrůst rodinné domy.
Tatranka a Tajfun. Tak se jmenují dvě mláďata zubra evropského, která se letos narodila v táborské zoo. Jména jim vybrali návštěvníci, kteří si je za odměnu budou moct nakrmit. Táborská zoo se dlouhodobě snaží o návrat zubra evropského do přírody.
Zubři byli na hranici vyhubení. Zvonil jim umíráček. Za jejich mizení z krajiny Evropy mohl člověk a jeho žaludek. A člověk, už při vynechání žaludku, se musí postarat o to, aby se zubří populace zase obnovila. Vždyť zubři byli největší suchozemská zvířata v naší krajině. Táborské Zoo se teď podařilo odchovat už šesté mládě zubra a přispět tak k rostoucímu počtu zubrů v rezervacích různě po Evropě.
Chovatelské úspěchy si Zoopark Chomutov připisuje každý rok. Některými je vyhlášený po celé Evropě, jiné jsou ojedinělé v rámci republiky. Také loni se ve výbězích, voliérách či teráriích narodila a vylíhla spousta mláďat, která udělala radost chovatelům i návštěvníkům.
Ptáci zpívají radostí a žabky zvesela poskakují krajinou. Zvířata mají velký důvod k oslavě. Největšího evropského suchozemského savce se totiž podařilo zachránit před vyhynutím a nyní už radostně kluše volnou přírodou.
Nejmladší člen stáda v plzeňské zoo už má své jméno, Onica. Tříměsíční zubří slečna se má čile k světu. Obecně se těmto kopytníkům v Plzni daří, zahrada se může pochlubit i nejdéle žijícím kusem, rekordmankou Cvarkou, které je už 24 let.
Co mají bobr, zubr, losos a los společného? Dříve u nás žili běžně a byli vyhubeni člověkem, který se dnes horko těžko snaží vrátit je zpět do naší přírody. Navíc jsou to všechno pozoruhodní živočichové. Například bobr dokáže chodit po zadních nohách a přední končetiny používat jako ruce. Losos vyskočí i do výšky tří metrů a los se třeba v rybníku potopí i šest metrů hluboko, když dostane chuť na nějakou tu vodní rostlinu.
V rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku se letos narodilo již pět zubřích mláďat. Jde o největší přírůstky zubrů od založení rezervace v roce 2015, informovala ochranářská společnost Česká krajina.
V rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku se letos narodilo již pět zubřích mláďat. Jde o největší přírůstky zubrů od založení rezervace v roce 2015, informovala ochranářská společnost Česká krajina.
Ti, kdo se chystají na výlet k milovické rezervaci, se mohou těšit na mimořádnou scenérii. Společnost Česká krajina uvedla, že aktuálně se na pláních prohání rekordní počet mláďat zubrů, která se narodila v letošním roce. Vědci zaznamenali už šest přírůstků těchto zvířat navracejících se do volné přírody. To je zatím nejvyšší počet od založení rezervace v roce 2015.
O víkendu začne v chomutovském zooparku opět jezdit zoovláček Amálka a také Safari expres. Právě z Eurosafari teď chovatelé hlásí radostnou zprávu – zubří samice Pomela přivedla před týdnem na svět své první mládě. Když budete mít štěstí, roztomilou dvojici z terénní soupravy spatříte.
Velké množství milovníků zoologických zahrad zná dobře některé jejich zvířecí obyvatele. Dnešní doba technologických a informačních možností, cedulí, internetu, publikací, dovoluje přiblížit kurikula vitae zvířat lidem na dosah. Díky znalostem a péči se mnoho zvířat dožije vysokého věku, překoná obvyklý věk z volné přírody a průběžně jsou nastolovány rekordy v dlouhověkosti.
Ruská společnost ODK Saturn oznámila vytvoření ucelené řady pohonných jednotek pro ruské námořní lodě. Dříve byly obdobné pohonné jednotky do Ruska dodávány známým ukrajinským podnikem Zorja-Mašprojekt. Tomu teď v souvislosti s ruským vývojem začíná "těžký život" a nikdo přesně neví, co s ním v budoucnosti bude. Bude tento podnik schopen najít nové kupce pro svoji produkci, nebo případně obnovit obchodní vztahy s Ruskem?
Cestovatelské cíle mohou být velmi rozličné. Záleží na konkrétním člověku a taky náladě. Někomu stačí příjemné koupání a jiný raději vidí něco zajímavého a neobvyklého. Pokud tedy chcete spatřit vskutku něco zajímavého a navíc kus krásné přírody, vydejte se na Šumavu, a to konkrétně na Prachaticko. Najdete zde jedinečnou oboru praturů a ještě si uděláte příjemný výlet.