Bez cíle se potulují lesíkem a nábřežím při pobřeží Černého moře. Některé z nich hledají už dlouhé měsíce či spíše roky své původní páníčky. Nyní jsou opuštěné a odkázané samy na sebe. To je osud více než osmi set koček, které jejich původní majitelé nuceně odložili nad pobřežím v Oděse před svým útěkem z válkou zmítané Ukrajiny.
Bez cíle se potulují lesíkem a nábřežím při pobřeží Černého moře. Některé z nich hledají už dlouhé měsíce či spíše roky své původní páníčky. Nyní jsou opuštěné a odkázané samy na sebe. To je osud více než osmi set koček, které jejich původní majitelé nuceně odložili nad pobřežím v Oděse před svým útěkem z válkou zmítané Ukrajiny.
Bulharsko v osmdesátých letech. Pamatuju si ty příběhy – fronty na poukazy, radost z toho, že se vůbec podařilo sehnat místo u moře. Dnes sedíme v kavárně na Bali, plánujeme workation a řešíme, jestli si prodloužit pobyt o měsíc. Čtyřicet let, dva světy.
Nápad na splutí Dunaje, jako důstojnou oslavu 100 výročí památné cesty Dunajské společnosti z Bratislavy až do Černého moře, se zrodil v hlavě mé drsné sestry slyšící na jméno Víla. Tou první cestou před 100 lety
Úspěšné bitvy u Charkova a Rostova na Donu uvolnily armádám Wehrmachtu cestu do jihovýchodního Ruska přes Kavkaz jak k ropným vrtům v Ázerbajdžánské SSR, tak k pobřeží Černého moře do Gruzínské SSR, avšak včas opět zasáhli Západní spojenci.
V Rusku opět zaznívají hlasy, že Oděsa by se měla stát součástí Ruska, připojit by se měla buď sama dobrovolně, nebo by se měla dobýt. Také ruský prezident Vladimir Putin tento týden vyhrožoval, že by Rusko mohlo vojensky odříznout Ukrajinu od Černého moře, což by znamenalo, že by Rusko muselo mít Oděsu pod kontrolou.
Ke vzniku morové epidemie, která ve 14. století během pouhých několika let připravila o život velkou část evropské populace, podle nové studie zřejmě přispěly sopečné erupce, o nichž tehdejší obyvatelé Evropy ani nevěděli. Ty totiž do atmosféry vychrlily velké množství prachu a dalšího materiálu, což mimo jiné vedlo k citelnému ochlazení.
Když ukrajinské námořní drony koncem listopadu zasáhly ruské tankery v Černém moři, v Ankaře si rychle spočítali, jak moc jsou zranitelní. Polovina energie z Ruska – a teď se tahle infrastruktura ocitá pod palbou. Pro zemi, která pokrývá přes 90 % svých energetických potřeb z dovozu, to není abstraktní geopolitická hrozba. Je to přímý zásah do tepny, která drží ekonomiku při životě.
Jednou z možností, jak se podívat za hranice ČSSR, byly také zájezdy sportovních oddílů nebo třeba přírodovědných kroužků. Často se jednalo o lehce dobrodružné akce organizované nadšenci.
"Existuje jedna častá chyba, kterou z nějakého důvodu opakuje mnoho komentátorů. Snaží se přímo porovnávat výdaje ruského rozpočtu na ministerstvo obrany a další bezpečnostní struktury se západní pomo…
Ruské námořnictvo v posledních letech velmi strádá. Nepotýká se přitom jenom s běžnou korupcí, ale ubývá i prostředků na jeho provoz a stavbu nových plavidel.
Rumunští vojenští potápěči zničili ukrajinský námořní dron, který se přiblížil k pobřeží a ohrožoval lodní dopravu v Černém moři. Pravděpodobně byl naložený výbušninami.
Rumunsko oznámilo, že jeho námořnictvo ve středu nedaleko přístavu Konstanca zneškodnilo volně plující ukrajinský námořní dron. Podle ministerstva obrany ohrožoval plavbu v Černém moři. Ukrajinská tajná služba SBU uvedla, že všechny své námořní drony má pod kontrolou, o žádný nepřišla a žádný z nich nevstoupil do rumunských vod, napsala agentura Reuters.
O likvidaci bezposádkového plavidla požádala námořnictvo rumunská pobřežní stráž, která dron objevila asi 67 kilometrů od Konstance, pobřežního města u Černého moře. Rumunské námořnictvo dron zlikvidovalo.
Potápěči rumunského námořnictva, specializující se na detekci a neutralizaci výbušných zařízení, dnes zničili nebezpečný objekt, který představoval hrozbu pro lodní dopravu v Černém moři. Jednalo se o ukrajinský námořní dron Sea Baby. Oznámilo to dnes rumunské ministerstvo obrany.
Zneškodnění námořního dronu, který ohrožoval plavbu v Černém moři, oznámilo ve středu rumunské ministerstvo obrany. Podle zveřejněných informací šlo o námořní dron stejného typu, jaký používá Ukrajina.
Stovky tankerů s registracemi v těch nejexotičtějších zemích přepravují ruskou ropu bez ohledu na sankce, které na ni byly uvaleny. Takzvaná ruská stínová flotila tvoří možná nejdůležitější transportn…
Turecká společnost Besiktas Shipping, jejíž tanker Mersin byl minulý týden poškozen výbuchem nedaleko senegalského Dakaru, ukončila veškeré přepravní operace související se zájmy Ruské federace. Informuje o tom agentura Reuters.
Listopad 2024 se stane přelomovým měsícem v probíhajícím konfliktu na Ukrajině. Během tohoto období provedly ukrajinské síly rekordní počet útoků na klíčovou ruskou ropnou infrastrukturu, což představuje významnou eskalaci a potenciální posun ve strategii války. Tato intenzifikace přichází v době, kdy se Spojené státy snaží prosazovat mírová jednání, což vyvolává otázky ohledně načasování a záměrů ukrajinských akcí.
Ruská armáda rozšíří údery proti ukrajinským přístavům a plavidlům, která do nich vplouvají. Moskva by tak mohla „odříznout Ukrajinu od moře“, oznámil šéf Kremlu Vladimir Putin. Dodal, že jde o reakci na nedávné ukrajinské údery na tankery v Černém moři. Plavidla jsou považována za součást ruské „stínové flotily“ určené k obcházení sankcí.
Ukrajinská válka se v posledních dnech nenápadně přelila do nové oblasti. Na konci listopadu došlo k několika útokům ukrajinských dronů v mezinárodních vodách, dokonce prakticky na dohled od tureckého pobřeží.
Tanker Midvolga-2 plující pod ruskou vlajkou z Ruska do Gruzie a údajně převážející slunečnicový olej oznámil, že byl terčem útoku, uvedla v úterý turecká námořní správa. Při nahlášeném útoku nebyl zraněn žádný ze třinácti členů posádky tankeru.
Posádka lodi převážející slunečnicový olej do Gruzie, která byla napadena u tureckého pobřeží, uvedla, že je po útoku v pořádku. Loď plula pod ruskou vlajkou. Kyjev popřel, že by s útokem měl něco společného.
Ceny ropy zůstaly v úterý mimořádně stabilní, přestože na trhu panuje výrazná nervozita vyvolaná útoky ukrajinských dronů na ruskou energetickou infrastrukturu, rostoucím napětím mezi Spojenými státy a Venezuelou a také nejistými očekáváními ohledně zásob paliv v USA.
Austrálie pokračuje v rychlé modernizaci svého námořnictva a po zkušenostech z ukrajinsko-ruské války hledá nové způsoby nasazení bezpilotních hladinových prostředků. Nejnověji zvažuje vyzbrojení námořních dronů těžkými protilodními střelami NSM o hmotnosti 400 kg. Jde o jedno z nejambicióznějších propojení USV platforem s těžkou protilodní výzbrojí, které potvrzuje, jak zásadní roli Ukrajina sehrála ve světovém vývoji námořních bezpilotních prostředků.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí prohlásil, že útoky na lodě v Černém moři jsou nepřijatelné a varoval zúčastněné strany, aby se podobným akcím vyhýbaly, píše Reuters. Reagoval tak poté, co v pátek zasáhly drony dva ropné tankery Kairos a Virat, pravděpodobně patřící do ruské stínové flotily. Nejmenované zdroje z ukrajinské tajné služby SBU v sobotu sdělily médiím, že útok na tankery provedla Ukrajina pomocí námořních dronů.
Výbuchy nedávno poškodily tanker Mersin s vazbami na Rusko. U pobřeží Senegalu v západní Africe v důsledku explozí došlo k prasknutí trupu lodi a do strojovny se dostala mořská voda, informovala v pondělí agentura Bloomberg. Jedná se o třetí incident za poslední týden, který se týká plavidel přepravujících ruské ropné produkty. Předchozí dva údery se odehrály v Černém moři. K situaci se vyjádřil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Válka mezi Ruskem a Ukrajinou podle tureckého prezidenta Erdogana ohrožuje bezpečnost plavby po Černém moři. Reagoval tak poté, co v pátek zasáhly drony ropné tankery Kairos a Virat, které nejspíš patří do ruské stínové flotily.
Cyklistické Giro d'Italia 2026 odstartuje 8. května třemi etapami v Bulharsku a skončí poslední květnový den v Římě. Trasu 109. ročníku slavného závodu dnes odhalili na slavnostní prezentaci pořadatelé.
Turecko a Kazachstán odsoudily ukrajinské útoky v Černém moři. Ukrajinské drony Sea Baby o víkendu poškodily tankery Kairos a Virat, které pod gambijskou vlajkou směřovaly k ropnému terminálu v Novorossijsku. Obě lodě jsou součástí ruské stínové flotily, která pomáhá obcházet západní sankce. Ukrajinci poškodili také infrastrukturu ropného terminálu.
Ruští operátoři začali používat středně velké drony Molnija jako „mateřské lodě“, které dopravují menší útočné FPV drony hluboko do ukrajinských linií. Podle ukrajinských vojáků tak Moskva výrazně prodlužuje dosah svých levných kamikaze dronů a vytváří nový tlak na obranu.
Turecko znepokojily páteční útoky na dva ruské tankery v Černém moři, k nimž se přihlásila Ukrajina. V sobotu došlo také k přerušení provozu Kaspického ropovodního konsorcia (CPC) v ruském přístavním městě Novorossijsk. To se setkalo s velkou nevolí Kazachstánu, jehož vývoz ropy společnost zařizuje.
Ankara/Astana/Moskva - Turecké ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení nad útoky na dva tankery v Černém moři. Nejmenované zdroje z ukrajinské tajné služby SBU v sobotu řekly médiím, že na tato plavidla takzvané ruské stínové flotily zaútočili Ukrajinci námořními drony. Kazachstán dnes vyjádřil protest kvůli útoku na ropný terminál Kaspického ropovodního konsorcia (CPC) u ruského Novorossijsku.
Ukrajinské podvodní drony zasáhly dva tankery patřící takzvané ruské stínové flotile v Černém moři. Podle CNN o tom informoval úředník ukrajinské bezpečnostní služby (SBU). Ukrajina se k útokům přihlásila poté, co v pátek a v sobotu došlo k explozím na obou plavidlech.
Obě lodě, známé jako součást ruské flotily obcházející sankce na vývoz ropy, utrpěly těžká poškození. Posádky se podařilo zachránit, incident však znovu otevírá otázky bezpečnosti plavby i ekologických rizik v regionu.
Velký ruský ropný terminál v ruském přístavním městě Novorossijsk přerušil v sobotu brzy ráno provoz. Důvodem má být útok dronů, který poškodil jeden ze tří kotevních bodů. Konsorcium CPC, které terminál vlastní, uvedlo, že provoz obnoví, jakmile pomine hrozba dalších útoků. Neuvedlo, kdo je za incident odpovědný.
Ruská armáda rozšíří údery proti ukrajinským přístavům a plavidlům, která do nich vplouvají. Moskva by tak mohla „odříznout Ukrajinu od moře“, oznámil šéf Kremlu Vladimir Putin. Dodal, že jde o reakci na nedávné ukrajinské údery na tankery v Černém moři. Plavidla jsou považována za součást ruské „stínové flotily“ určené k obcházení sankcí.
Dva ruské ropné tankery Kairos a Virat, které začaly v pátek hořet u tureckých břehů v Černém moři, zasáhly ukrajinské námořní drony Sea Baby. Podle zdroje z ukrajinské tajné služby SBU šlo o cílenou operaci namířenou proti lodím zapojeným do obcházení mezinárodních sankcí. Plavidla jsou součástí stínové flotily Kremlu a vztahují se na ně sankce uvalené na Rusko po jeho plnohodnotné invazi na Ukrajinu v roce 2022.
Ukrajinská tajná služba SBU společně s námořnictvem zasáhla námořními drony v Černém moři dva tankery takzvané ruské stínové flotily. Agentuře Reuters to řekl zdroj z SBU. Agentura AFP s odvoláním na zdroj ze stejné tajné služby uvedla, že Ukrajina stojí za útokem na dva ropné tankery Kairos a Virat, kterými v pátek v Černém moři otřásly výbuchy. Turecké ministerstvo dopravy uvedlo, že jednu z těchto dvou lodí v sobotu ráno zasáhlo bezposádkové námořní plavidlo.
Ukrajinská tajná služba SBU společně s námořnictvem zasáhla námořními drony v Černém moři dva tankery takzvané ruské stínové flotily, řekl agentuře Reuters zdroj z SBU. Agentura AFP s odvoláním na zdroj ze stejné tajné služby uvedla, že Ukrajina stojí za útokem na dva ropné tankery Kairos a Virat, kterými v pátek v Černém moři otřásly výbuchy. Turecké ministerstvo dopravy uvedlo, že jednu z těchto dvou lodí v sobotu ráno zasáhlo bezposádkové námořní plavidlo.
Na dvou tankerech, které zřejmě slouží pro pašování ruské ropy, v pátek v Černém moři propukly požáry patrně způsobené výbuchy. Napsaly to agentury AP a Reuters s odkazem na turecký námořní úřad. Na místo byly podle tureckých úřadů vyslány dvě záchranné lodě, remorkér a plavidlo pro nouzové zásahy. Všichni členové posádky jsou v pořádku.
Po výbuších vzplály v Černém moři dva tankery podezřelé z pašování ruské ropy. Obě lodě patří zřejmě ke stínové flotile na sankčních seznamech, posádky jsou v pořádku a na místo byly vyslány záchranné týmy.
Nejméně devatenáct bombardérů, raketové loďstvo a minimálně pět set dalekonosných dronů může kdykoli v příštích dnech zaútočit na ukrajinská města. Rusko nakumulovalo ohromnou sílu a jak ukazují zkuše…
Kyjev/Moskva - Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu dvěma balistickými střelami a 90 bezpilotními letouny, protivzdušná obrana 72 dronů zlikvidovala. Na platformě Telegram to ráno napsalo ukrajinské letectvo. Vzdušné síly zároveň uvedly, že evidují zásahy střelami a drony na deseti blíže neupřesněných místech. Ruské ministerstvo obrany informovalo o nočním sestřelení 33 ukrajinských dronů nad čtyřmi ruskými regiony a nad Černým mořem. Regionální činitelé obou zemí hlásí zraněné.
Pokud se rýsují nějaké vyhlídky na konec války na Ukrajině, tak nikoli ve prospěch napadené země, ale směřují k těžkému kompromisu. Bude to mít pravděpodobně zásadní dopad na celou Evropu, řekl při zahájení velitelského shromáždění české armády prezident Petr Pavel. Problémy podle hlavy státu přetrvávají v bezpečnostních vztazích v Evropě.
Záběry pořízené očitými svědky v Taganrogu v noci na úterý 25. listopadu ukazují explozi poblíž letadla, které bylo pravděpodobně kriticky poškozeno nebo mohlo být explozí zničeno. Jde o unikátní leto…
Kyjev/Moskva - Rusko při nočních úderech na Kyjev zabilo sedm lidí, uvedli dnes ukrajinští představitelé. Předchozí informace hovořily o šesti mrtvých. Ruští regionální činitelé o něco dříve informovali o třech zabitých při ukrajinských útocích na město Taganrog v Rostovské oblasti. Ruské ministerstvo obrany v noci a ráno informovalo o sestřelení 280 ukrajinských dronů. Ukrajinské letectvo ohlásilo likvidaci 452 ruských dronů a střel z celkových 486, které Rusové na Ukrajinu podle něj vyslali.
Na východě Turecka v provincii Van odkryl archeologický tým z univerzity Van Yüzüncü Yıl vedený profesorem Hanifim Biberem mimořádně významný nález, který osvětluje počátky zemědělství v regionu. Při vykopávkách na lokalitě İremir Höyük v okrese Gürpınar objevili archeologové karbonizovaná zrna ječmene, jejichž stáří se odhaduje na pět tisíc let – tedy na období rané doby bronzové. Video zprostředkovala tento měsíc agentura Reuters.
Med šílenců: neodolatelné lákadlo, které dokázalo vyřadit z boje celé armády. V lásce a válce je prý dovoleno všechno. Ale my se dnes budeme věnovat spíše té druhé záležitosti. A pokud jste doteď považovali včelky za milé a neškodné, moc ráda vás vyvedu z omylu.
V důsledku ruských útoků na Nikopolský rajón Dněpropetrovské oblasti zahynuli dva obyvatelé, uvedl šéf regionální vojenské správy Vladyslav Hajvanenko. Při ruském ostřelování Charkova v neděli večer zahynuli čtyři lidé a sedmnáct dalších bylo zraněno. Nejméně patnáct lidí bylo zraněno při nočním dronovém úderu na Dnipro, je mezi nimi i jedenáctileté dítě. Při ruském útoku na Záporoží bylo podle šéfa tamní správy Ivana Fedorova zraněno šest lidí.
V rámci odvážné speciální operace na dočasně okupovaném Krymu zasadili operativci ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) zničující úder ruským silám. Cílem se stal nejen jeden z nejcennějších ruských vrtulníků, námořní Ka-27, ale i celá síť pokročilých radarových systémů, které chránily vzdušný prostor poloostrova. Zveřejněné záběry z dronů odhalují chirurgickou přesnost úderů a moment, kdy ukrajinský bezpilotní letoun jen o metry unikl raketě ruského systému Pancir-S1.