Zavřít
Edvard Beneš

Edvard Beneš

Nejnovější články na Seznamu na téma Edvard Beneš
  • Paměť národa

    Krvavý srpen 1968. Václav Toužimský fotil v Liberci invazi „spřátelených armád“

    Před 1 dnem
    „Pozoroval jsem, jak se náměstím sunou štrůdly ruských tanků. Najednou vidím, že jeden je moc vlevo. Dal jsem foťák k oku, tank naboural do podloubí, já zmáčkl spoušť.“ Ikonická fotografie zachytila nehodu, po níž zahynuly tři z devíti libereckých obětí invaze.
     Komentáře
  • Karlovarský deník

    Deník na stopě: V Krále Jiřího zastřelil exstarosta ženu a podřezal si žíly

    Před 6 dny
    Díky zlomku informací se redakci podařilo vypátrat, jaké drama se odehrálo v roce 1949 v jednom karlovarském domě v lázeňském území.
     Komentáře
  • Temná doba

    Komunistický převrat v roce 1948? Násilí, podpora Sovětského svazu a kampaň z nelegálních peněz

    Před 6 dny
    V roce 1948 převzali komunisté moc, svou kampaň financovali financovali převážně z nelegálních obchodů a za velké podpory SSSR. Po válce diskreditovali demokratické strany. Pořádaly se demonstrace, v Praze pochodovaly ozbrojené Lidové milice, byli zatýkáni demokratičtí politici. Gottwald se Slánským požadují demisi Edvarda Beneše. Ten ji přijal. Nastalo 40 let temna, násilí a morálního rozvratu.
     Komentáře
  • Příbram

    Obyvatele ruší reprodukovaná hudba z hospody, hraje celý den

    Před 8 dny
    Reprodukovaná hudba nevyžaduje žádné povolení ze strany města.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Robert Gabris ve výstavě v Praze ukazuje, jak podle něj většiny vnímají menšiny

    Před 9 dny
    Jako doprovodný program festivalu Prague Pride se ode dneška koná výstava ve venkovní galerii Artwall, která se nachází na zdi na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše v Praze.
     Komentáře
  • Opráski z historje

    O nás bez nás v roce 1938: Edvarde, nejezdi, nějak se dohodneme, uklidňuje Hitler

    Před 9 dny
    Mnichovskou dohodu podepsali Hitler, Chamberlain, Daladier a Mussolini. Český prezident Edvard Beneš se jednání účastnit nesměl, a ačkoliv byli v Mnichově přítomni i dva čeští zástupci, k samotnému jednání také přizváni nebyli. Na základě dohody melo Československo do 10. října 1938 postoupit Německu Sudety. Tímto aktem však Anglie a Francie světové válce nezabránily...
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vítězové a poražení: Benešovy dekrety dodnes budí protichůdné emoce

    Před 17 dny
    Benešovy dekrety osudově ovlivnily životy milionů lidí a zásadním způsobem se dotkly soužití Čechů a Němců.
     Komentáře
  • Pravda24

    Tvrdohlavý Viktor Dyk: V čem se autor Krysaře nesnesl s Masarykem?

    Před 19 dny
    Asi na každém seznamu maturitní četby ta knížka je. Poměrně útlé dílo pod názvem Krysař, které čerpá ze starých pověstí ze 13. století a představuje velmi ceněné lyrickoepické dílo, vyneslo Viktoru Dykovi nesmrtelnost i díky volné muzikálové adaptaci. Věděli jste ale, že Viktor Dyk byl politicky aktivní a ve svých postojích se nesnesl s prvním československým prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem?
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    U fakultní nemocnice se povalovala peněženka s více než 1800 euro, poctivý nálezce ji odevzdal policii

    Před 22 dny
    Pořádně naditou peněženku ztratil při návštěvě Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně osmatřicetiletý cizinec. Kromě vysokého finančního obnosu přišel během chvíle i o všechny doklady. Tento příběh má ale pro nešťastníka dobrý konec, neboť portmonku našel poctivý mladý muž.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Starší muž zapomněl na tramvajové zastávce batoh s více než 70 tisíci, nepoctivý nálezce si vše nechal

    Před 1 měsícem
    Někdy stačí chvilka nepozornosti a přijdete o pořádný balík peněz. Svou zkušenost s tím má i Plzeňan, který zapomněl na tramvajové zastávce pěkně naditý batoh. Konkrétně v něm měl hotovost ve výši 74 tisíc korun a mobil za další čtyři tisíce. Na tašku narazil neznámý nálezce, který si vše nechal, a tudíž je v hledáčku policie.
     Komentáře
  • Události Luďka Staňka

    Prezident Beneš mlčel. Na všechno. A takhle to dopadlo...

    Před 1 měsícem
    Zakladatel státu, prezident a demokrat, který vzal čáru za hranice, aby tam statečně bojoval s nacistickým režimem. Když se Edvard Beneš vrátil do Československa, znamenalo to jediné – válka is over. Ale jak zjistil náš reportér Tomáš Plhoň, po návratu mu nějak nebylo do řeči...
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Špinavá první republika. Nadáváme na zkaženou dobu, skandály ale byly i za Masaryka

    Před 1 měsícem
    První republiku si příliš idealizujeme, i ona měla své Babiše, Rathy či Hlubučky. Historik Pavel Fabini v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že naše doba není o moc zkaženější než obdivované časy rady Vacátka. Tvrdí, že zcela košer se někdy nechoval dokonce ani prezident T. G. Masaryk.
     Komentáře
  • Skryté poklady architektury

    Úpravy Pražského hradu - Pavel Janák, část 1.

    Před 1 měsícem
    Významný český architekt Pavel Janák byl jmenován hradním architektem po rezignaci prof. Plečnika a nástupu prezidenta Edvarda Beneše, který se s Janákem znal z přestavby a dostavby Černínského paláce na Ministerstvo zahraničních věcí, jež architekt prováděl před svou hradní érou.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Historie, umění i luxus v jednom. Proč je Liberec ideálním místem pro dovolenou v Česku?

    Před 1 měsícem
    Kdo by neznal ikonický pohled na Liberec rozprostírající se pod Ještědem. Jenže severočeské město nabízí mnohem víc než jen toto panorama. Zklamaní odtud neodjedou nadšenci do historie, architektonických památek ani dobrodruzi, kteří rádi stráví celý den na túrách. A po náročném dni můžete využít pohodlné zázemí Pytloun Grand Hotelu Imperial.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    25 min

    Podcast
    Ženy na politickém poli středověku? Zakládaly kláštery i vystupovaly na podporu reformačních hnutí

    Před 1 měsícem

    ·

    25 minut

    Důkazem toho, že i 10. století v českých zemích nabízelo patřičně urozeným ženám prostor pro jistou seberealizaci, může být postava Mlady Přemyslovny.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    25 min

    Podcast
    Lidice po Lidicích. Jaký byl další osud vsi, kterou chtěli nacisté vymazat ze světa?

    Před 1 měsícem

    ·

    25 minut

    Po atentátu na Reinharda Heydricha se středočeská obec Lidice ocitla v hledáčku nacistů. Její obyvatelé údajně pomáhali atentátníkům, a tak se okupanti rozhodli k exemplárnímu „trestu“. Srovnat obec ze zemí a její obyvatele zlikvidovat.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Lidé si dnes i o svátcích mohou prohlédnout Kramářovu vilu na Letné

    Před 1 měsícem
    Lidé dnes mohou navštívit Kramářovu vilu v pražských Letenských sadech. Rezidence českých premiérů v současnosti slouží k reprezentačním účelům a setkání převážně se zahraničními státníky.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Liberecké armádní chemiky čeká mise. Příští rok budou nasazeni v Litvě

    Před 1 měsícem
    Liberečtí armádní chemici se připravují na misi do Litvy. Příští rok tam budou působit v rámci východního křídla NATO. Nasazeno bude kolem 80 vojáků, řekl Martin Fokt, velitel 31. pluku radiační chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Liberečtí armádní chemici budou příští rok nasazeni v Litvě

    Před 1 měsícem
    Liberečtí armádní chemici se připravují na misi do Litvy. Příští rok tam budou působit v rámci východního křídla NATO. Nasazeno bude kolem 80 vojáků.
     Komentáře
  • České noviny

    Liberečtí armádní chemici budou příští rok nasazeni v Litvě

    Před 1 měsícem
    Liberečtí armádní chemici se připravují na misi do Litvy. Příští rok tam budou působit v rámci východního křídla NATO. Nasazeno bude kolem 80 vojáků. ČTK to řekl Martin Fokt, velitel 31. pluku radiační chemické a biologické ochrany generálmajora Oskara Starkoče.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Tradiční letní uzavírky ulic udělají z Plzně bludiště pro motoristy, čeká nás pořádná jízda

    Před 1 měsícem
    Obvykle se v létě stává město Plzeň bludištěm plným uzavírek silnic z důvodu plánovaných oprav a nejinak tomu bude i letos. Motoristé se musí obrnit trpělivostí a budou nuceni používat jiné cesty, než ty, které mají zažité.
     Komentáře
  • Novinky

    Nová biografie Karla Engliše: Politik, který měl být zapomenut

    Před 1 měsícem
    Karel Engliš (1880–1961) patřil k nejvlivnějším politikům meziválečného Československa. Byl ministrem financí šesti vlád, guvernérem Národní banky, univerzitním profesorem a zakladatelem vlastní ekonomické školy. Přesto, či právě proto, neušel po roce 1948 perzekuci a pokusu o vymazání z dějin.
     Komentáře
  • G

    Jiří Stříbrný – životní příběh kontroverzního pravicového novináře, který všude způsobil skandál, má smutný konec ve Valdicích

    Před 1 měsícem
    Muž, který před ostatními nevstává, a když už, tak aby jim něco pěkně od plic řekl, takto charakterizoval Stříbrného Jan Sedmidubský v jednom dílu z rozhlasového pořadu Portréty. Prvorepublikový bulvární novinář, jehož živelnost a bystrost způsobila, že kam přišel, byl středem pozornosti.
     Komentáře
  • Žena

    České stopy v královské rodině. Alžbětu II. dojal Klaus, Zemanova brož budila rozpaky

    Před 1 měsícem
    Britská královská rodina nemusí mít všechno čistě britské. České stopy byste našli v královském šatníku, hřebčíně nebo ve šperkovnici.
     Komentáře
  • G

    Ferdinand Marek: Příběh rakouského diplomata, kterého unesla sovětská tajná služba

    Před 2 měsíci
    Byl prvním rakouským diplomatem v Československu. Ačkoliv se považoval za Rakušana, jeho domovem byla Praha a celý jeho život s ní byl spjat. Nepodřídil se nacistům, povedlo se mu uchránit svou manželku a vše přežil. Jeho konec přišel z místa, odkud by to vůbec nečekal.
     Komentáře
  • Náš region

    Vaše 9: V Miškovicích vyroste nová „čtvrť“: jen naroste problém s auty, obávají se místní

    Před 2 měsíci
    Čakovická radnice představila smělý plán na rozvoj městské části, kromě „standardních“ aktivit má vzniknout i několik zásadních projektů.  Jedním z takových je i Obytný soubor…
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Z bývalé kuchyně brněnské vily Stiassni je kavárna. Vzdává hold první republice i slavnému architektovi

    Před 2 měsíci
    Brněnská funkcionalistická vila Stiassni má novou atrakci. V památkově chráněné budově se otevřela kavárna, která nabízí unikátní výhled do rozlehlé zahrady a vzdává hold slavnému architektovi Ernstu Wiesnerovi. Podnik vznikl v prostorách bývalé prvorepublikové kuchyně, která po necitlivých zásazích minulého režimu zanikla.
     Komentáře
  • Příbram

    Archivy si připomenou svůj mezinárodní svátek, příbramský bude pro veřejnost otevřen po celý den

    Před 2 měsíci
    Státní okresní archiv navštívíte ve čtvrtek 9. června od 9.00 do 19.00. Hlavním tématem je první světová válka, výstava se věnuje také osudům československých legionářů.
     Komentáře
  • Týdeník Policie

    Žena v Plzni našla peněženku s téměř 100 tisíci korunami. Poctivě ji odevzdala na policii

    Před 2 měsíci
    Ve čtvrtek, o půl jedné odpoledne, nalezla 31letá žena na trolejbusové zastávce v ulici Edvarda Beneše v Plzni peněženku s osobními doklady a s nemalou finanční hotovostí.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Na zastávce MHD se povalovala peněženka s téměř 100 tisíci, poctivá žena ji odevzdala na policii

    Před 2 měsíci
    Pořádně naditou peněženku nalezla na trolejbusové zastávce žena z Plzně. Kromě osobních dokladů ukrývala portmonka bezmála sto tisíc korun. Plzeňanka neváhala a vše odevzdala na policejní stanici.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jaké jídlo miloval Karel Čapek: Udělejte si jeho vynikající rychlé palačinky

    Před 2 měsíci
    Karel Čapek patří mezi nejvýznamnější české spisovatele. Nebyl jen známým intelektuálem a zapáleným vlastencem, byl také milovníkem dobrého jídla a pití. Dbal na etiketu a dokonale prostřený stůl.
     Komentáře
  • Forum 24

    Akce Canonbury: Když si Anthropoid odskočil do Plzně

    Před 2 měsíci
    V roce 1942 bylo ve Velké Británii rozhodnuto bombardovat továrnu Škoda Plzeň, která patřila mezi významné producenty zbraní a munice. Jejím poškozením by totiž bylo narušeno nejen zásobování německé armády, ale šlo by navíc i o významný signál lidem v protektorátu, že Spojenci jsou schopni úspěšně zasahovat již i ve vzdálenějších místech od území Velké Británie.
     Komentáře
  • Novinky

    Žena v Plzni vrátila peněženku, bylo v ní skoro sto tisíc

    Před 2 měsíci
    Peněženku, která skrývala doklady a především téměř stotisícový obnos, našla ve čtvrtek po poledni na trolejbusové zastávce v plzeňské ulici Edvarda Beneše jednatřicetiletá žena. Nezaváhala a hodnotný nález odevzdala na nejbližším policejním oddělení.
     Komentáře
  • TN

    Na zastávce ležela peněženka se skoro 100 tisíci. Poctivá žena vše odevzdala

    Před 2 měsíci
    Opravdu poctivě se zachovala žena z Plzně. Na trolejbusové zastávce totiž našla peněženku s osobními doklady a nemalou finanční hotovostí. Ani vteřinu však neváhala a vše odezvala policistům.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Při srážce dvou cyklistů se vážně zranila žena na elektrokole, neměla nasazenou helmu

    Před 2 měsíci
    Cyklisté i řidiči motorek stále riskují a jezdí po silnicích bez přilby. O tom, že jde o velký hazard se přesvědčila i dvaapadesátiletá žena, jež spadla po střetu s jiným cyklistou z elektrokola a poranila se na hlavě. Do nemocnice ji ve vážném stavu transportoval vrtulník. Muž vyvázl s lehčími zraněními. K nehodě došlo na cyklostezce v Horšovském Týně.
     Komentáře
  • Žena

    Obdivovala Sovětský svaz a bojovala za právo na potrat. Dnes je téměř zapomenutá

    Před 2 měsíci
    Jedna z historicky prvních osmi československých poslankyň upadla téměř v zapomnění. Její příběh oprášil historik Stanislav Holubec, vydal o ní knihu.
     Komentáře
  • Strakonický deník

    Takhle ve Strakonicích začínala svoboda. Přijel generál Patton i prezident Beneš

    Před 2 měsíci
    Lidé odstraňují německé napisy na křižovatkách, okupanti pochodují do zajateckého tábora, na návštěvu přijel do Strakonic prezident Edvard Beneš. To jsou vzácné chvíle, které hledáčkem svých fotoaparátů zachytili amatérští fotografové ze Strakonic. Ze snímků vznikl sborník s názvem Strakonice v revoluci 1945, který má ve svém archivu Ladislav Höll ze Strakonic. Vy si teď můžete fotky z něj prohlédnout.
     Komentáře
  • Příbram

    Výsadbu před bytovými domy musí předem schválit technické služby

    Před 2 měsíci
    Při údržbě zeleně nemohou brát zaměstnanci na nelegální výsadbu ohled.
     Komentáře
  • TV Polar

    Hledání kupce pozemků na náměstí E. Beneše pokračuje. Nový záměr prodeje bude adresný

    Před 2 měsíci
    Ostrava pečlivě zvažuje další osud náměstí Dr. Edvarda Benenše. Na celou plochu byla vyhlášena architektonická soutěž a zároveň se hledá kupec na pozemky, které oblast dotvářejí. Původní záměr prodeje musel být ale zrušen a zastupitelstvo vyhlásilo nový. Ten je mnohem přesnější.
     Komentáře
  • Ústecký deník

    Sportem ku zdraví. Na RunTour v Ústí změřily síly stovky malých i velkých běžců

    Před 2 měsíci
    Sobota 28. května patřila v centru Ústí nad Labem dalšímu běhu. 11. ročník ČEZ RunTour přilákal na své tratě stovky běžců, kteří změřili své síly a výdrž na tratích 3, 5 a 10 kilometrů. Děti potom na krátkých tratích 500 a 1000 metrů.
     Komentáře
  • Novinky

    Nejasná role Beneše v atentátu na říšského protektora

    Před 2 měsíci
    Role prezidenta Edvarda Beneše v přípravách atentátu na Reinharda Heydricha je i po 80 letech od atentátu nejasná. Je otázkou, zda se k přípravě této akce stavěl po celou dobu souhlasně, řekl historik Stanislav Kokoška z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a Ústavu pro studium totalitních režimů. Podle Kokošky by bylo objasnění třeba, neboť se promítá do různých interpretací důvodu atentátu.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Nacisté byli překvapeni, že jsou ženy schopné pustit se do odvážných akcí, popisuje expertka na téma žen v odboji

    Před 2 měsíci
    Pavla Plachá je historička Ústavu pro studium totalitních režimů a expertka na téma žen v odboji. Je autorkou knihy Zpřetrhané životy, která pojednává o ženách v koncentračním táboře Ravensbrück v letech 1939–45. „S ženami židovského původu bylo zacházeno nejhůř. Pro ně byla situace diametrálně odlišná než pro politické vězeňkyně. Důležité bylo, jestli žena získala nějakou vězeňskou funkci. To znamenalo, že má možnost tábor přežít,“ popisuje.
     Komentáře
  • Rádio Z

    Heydrich byl nebezpečný i pro nejbližší okolí. Mnoha Němcům se po jeho smrti ulevilo, říká historik

    Před 2 měsíci
    Je to přesně 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Lze to považovat za největší čin protinacistického odboje? Co pro Edvarda Beneše atentát znamenal? Jak moc nacistický režim v Praze atentát zasáhl a jak byl vnímán v průběhu let? Na to odpovídal v rozhovoru pro Rádio Z vojenský historik a ředitel památníku Lidice Eduard Stehlík.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Před 80 lety zlikvidovali českoslovenští parašutisté ,,pražského řezníka" Reinharda Heydricha. Pomsta nacistů byla krutá

    Před 2 měsíci
    Před 80 lety provedli parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten 4. června 1942 v nemocnici Na Bulovce na následky zranění zemřel. Pomsta předních nacistických činovníků byla více než krutá.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    13 min

    Podcast
    Bonus: Rozhovor s Vojtěchem Kynclem o roce 1942

    Před 2 měsíci

    ·

    13 minut

    Seriál věnovaný událostem roku 1942 uzavřeme bonusovým rozhovorem s historikem Vojtěchem Kynclem. Věnuje se období protektorátu a speciálně činnosti výsadku Silver A v Pardubicích a okolí, obci Ležáky nebo Lidicím. Úvod hovoru patřil ale historicky doložitelným okolnostem útoku na Reinharda Heydricha přesně před 80 lety. Byl v zatáčce s Gabčíkem a Kubišem také Valčík? A měl zrcátko? Kolik nacistů padlo při boji v kostele? Měli výsadkáři v Resslovce samopal? A proč kopali onu velkou díru z krypty do kanalizace a kopali ji? Celý rozhovor pak najdete na Gazetistu.
     Komentáře
  • Novinky

    Atentát na Heydricha: Odvahu střídala krutost a smutný konec

    Před 2 měsíci
    Bylo 27. května 1942, půl jedenácté. Otevřený automobil v zatáčce zpomalil. Muž na chodníku odhodil kabát a namířil na vůz samopal. Rány nevyšly. Řidič dupnul na brzdu, jeho spolujezdec se postavil a vytasil zbraň. Do mercedesu narazila mohutná bomba a vybuchla. Událost, ke které došlo přesně před 80 lety, se zapsala do historie jako atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
     Komentáře
  • Náš region

    Kuriózní krádež řešili plzeňští strážníci. Kutil ukradl pětimetrovou kládu

    Před 2 měsíci
    Hodně kuriózní krádež řešili strážníci Městské policie v Plzni.  Ve chvíli, kdy motorizovaná hlídka projížděla ulicí Edvarda Beneše na Borech, naskytl se jí velmi…
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Muž s elektrokolem bizarním způsobem transportoval pětimetrovou kládu ukradenou v městském parku

    Před 2 měsíci
    Tak tohle tady opravdu nebylo! Naprosto kuriózní případ řešili strážníci plzeňské městské policie, kteří v ulici Edvarda Beneše zastavili cyklistu, který na svém elektrokole bizarním způsobem za pomoci podpůrných koleček transportoval asi pětimetrovou kládu. Smrkové dřevo navíc ukradl v městském parku!
     Komentáře
  • České noviny

    Muž v Plzni převážel na elektrokole ukradený pětimetrový smrkový kmen

    Před 2 měsíci
    Kuriózní přestupek řešili v úterý plzeňští strážníci, kteří v ulici Edvarda Beneše ve čtvrti Bory zastavili muže přepravujícího na kole asi pětimetrový kmen stromu. Při dalším prověřování zjistili, že je to smrk, který ležel v nedalekém Borském parku a muž ho ukradl. Chtěl z něj prý vyrobit postel, řekla dnes ČTK mluvčí městských strážníků Jana Pužmanová.
     Komentáře
  • Novinky

    Cyklista vezl v Plzni pětimetrový kmen. Plánoval výrobu postele

    Před 2 měsíci
    Dost neuvěřitelná podívaná se naskytla v úterý dopoledne plzeňských strážníkům. Ulicí Edvarda Beneše ve čtvrti Bory jel po chodníku cyklista, který za sebou táhl asi pětimetrový smrkový kmen. Uvázal si jej na nosič a vzadu opatřil kolečky.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    24 min

    Podcast
    Důsledky atentátu

    Před 2 měsíci

    ·

    24 minut

    Odstranění Reinharda Heydricha dalo Edvardu Benešovi argument při jednání se spojenci o budoucím uspořádání poválečného Československa. Nešlo ale jen o zneplatnění Mnichova, budoucí hranice, ale třeba i o vysídlení Němců a také se ve stejné době otevřelo intenzivní jednání mezi naším západním exilem a Moskvou. Prostě čin dalekosáhlých důsledků. Pro podporovatele na Gazetistu k tomu bonus o československém politikovi německého původu Wenzelu Jakschovi a jeho roli v londýnském exilu v roce 1942. Důsledkům atentátu se tento týden věnuje také aktuální článek Přepište dějiny v Deníku N.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Grotty, pávi i orloj. Na zámku v Ploskovicích se točilo mnoho českých pohádek

    Před 2 měsíci
    Zámek v Ploskovicích na Litoměřicku z 18. století si velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská vybavila v italsko-čínském slohu jako malé Versailles. Dodnes si jej jako místo pro natáčení vybírají štáby z celého světa.
     Komentáře
  • České noviny

    Historik: Bylo by třeba objasnit roli Beneše v přípravách atentátu na Heydricha

    Před 2 měsíci
    Role někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše v přípravách atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je i po 80 letech od atentátu nejasná. Je otázkou, zda se k přípravě této akce stavěl po celou dobu souhlasně. V rozhovoru s ČTK to řekl historik Stanislav Kokoška z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a Ústavu pro studium totalitních režimů. Podle Kokošky by bylo objasnění třeba, neboť se promítá do různých interpretací důvodu atentátu. Neznámé jsou dosud i bližší údaje o některých lidech, kteří byli za pomoc parašutistům na území Protektorátu Čechy a Morava popraveni. Badatelé ale jejich osudy postupně odhalují.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Toto není pieta: Milion v roce 1938 řekl „Věrni zůstaneme.“ Odkázali nám odvahu

    Před 3 měsíci
    V manifestu tehdy stálo: „Přes všechny politické, stavovské a třídní rozdíly semkněme se u víře v demokracii a svobodu (...)“ Obdobnou situaci prožíváme také dnes. Řeknete „Věrni zůstaneme“ i vy v roce 2022?
     Komentáře
  • G

    Subháš Čandra Bós: Indický nacionalista, který se v boji za své myšlenky neváhal spojit s nacisty

    Před 3 měsíci
    Druhá světová válka změnila celý svět, ale o jejím průběhu jinde než v Evropě, možná ještě v Africe, mnoho nevíme. Jak se na tento konflikt dívali lidé z Východu, zejména Indie? Příběh o tom, kterak kolonie využila hádek mocností, aby získala zpět svou nezávislost.
     Komentáře
  • Novinky

    Očima Saši Mitrofanova: Květnová zatáčka po 77 letech

    Před 3 měsíci
    Než se v Rusku objevily vzpomínkové knihy účastníků druhé světové války v řadách Rudé armády Leonida Rabičeva a Nikolaje Nikulina (jehož kniha V první linii vyšla také česky), nerušilo na oficiální úrovni nic mýtus sovětského vojáka osvoboditele. Tyto knihy poprvé popsaly také zvěrstva Rudé armády na územích, na která vstoupila.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jak se v Praze zrodila Malá Moskva. Budovy ambasády daroval Rusům prezident Beneš

    Před 3 měsíci
    Rusko má v hlavním městě 37 nemovitostí, většinu v Praze 6. Aktuálně.cz přináší jejich přehled a historii, jak Rusové majetek získali.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Maraton zhorší průjezd centrem Prahy, omezení se týká i MHD

    Před 3 měsíci
    V neděli 8. května se v Praze koná 26. ročník Pražského maratonu – Volkswagen Maraton Praha 2022 a jeho doprovodná akce dm Rodinný běh Praha 2022. Tuto významnou mezinárodní sportovní událost budou doprovázet dopravní opatření, která se budou týkat automobilové dopravy a také provozu tramvajových a autobusových linek městské hromadné dopravy. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.
     Komentáře
  • IZdoprava

    Dopravní opatření během Pražského maratonu

    Před 3 měsíci
    V neděli 8. května 2022 se v Praze koná 26. ročník Pražského maratonu – Volkswagen Maraton Praha 2022 a jeho doprovodná akce dm Rodinný běh Praha 2022.
     Komentáře
  • Novinky

    Tipy na výlety: Liberec a Jablonec nad Nisou. Ochutnávka přitažlivých míst

    Před 3 měsíci
    Řada krás České republiky se soustředí do severních Čech. Vedle malebné přírody Jizerských hor využívané k túrám i lyžování překypují pamětihodnostmi i samotná největší města Libereckého kraje – Liberec i Jablonec nad Nisou. Přinášíme drobnou ochutnávku zajímavých míst, která byste při svých cestách neměli vynechat.
     Komentáře
Reklama