Zavřít
Gulag

Gulag

Nejnovější články na Seznamu na téma Gulag
  • Reportér Magazín

    Češi draží ruské umění, aby pomohli Ukrajině

    Před 18 dny
    Online aukce, kterou jste nazvali UAukce, začala symbolicky 24. února, přesně rok od momentu, kdy Putinovo Rusko vtrhlo na Ukrajinu. Dražíte díla převážně ruských autorů. Kde se vzala?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Tábory smrti v SSSR, Praha 1933. Autor první zprávy o lágrech byl pak vyhoštěn

    Před 1 měsícem
    Čtyřicet let před Solženicynem vydal bývalý čekista N. I. Kiselev knihu předjímající slavné Souostroví Gulag. Zprávu o lágrech na Soloveckých ostrovech v roce 1938 nechal vydat i K. H. Frank. Je tak dokumentem třídní a rasové nenávisti obou totalit 20. století.
     Komentáře
  • Novinky

    RECENZE: Když je ti třináct a jedeš do lágru

    Před 1 měsícem
    Bohatě ilustrovaný román Sibiřské haiku litevské spisovatelky Jurgy Villé se snaží splnit důležitý a velmi obtížný úkol seznámit dnešní děti a mládež s tématem sovětských gulagů.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Hromadná znásilňování i krutá práce do úmoru. Záběry z gulagu ukazují peklo na Zemi

    Před 1 měsícem
    Ženy v pracovních táborech Sovětského svazu zažívaly muka. Byly zneužívané, ale nechtěný sex pro ně byl často i nástrojem pro přežití.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Halina Pawlowská: Doma byla důležitá jen svoboda Ukrajiny. Teď chápu, o co otci šlo

    Před 1 měsícem
    Spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská (67) má kořeny na Ukrajině, ke které se kvůli válečnému konfliktu upírají zraky celého světa. Jak sama říká, Ukrajinci byli vždy nespravedlivě obviňováni z nacionalismu, přestože si jen chtěli vytvořit svůj vlastní stát. Halinina teta a strýc byli v gulagu a to jen kvůli tomu, že se hlásili k Huculům (východoslovanské etnikum rusínského původu žijící na Ukrajině). Autorka bestsellerů také promluvila o svém otci, ukrajinském básníkovi, o kterém si prý dlouhá léta myslela, že je magor. Co by on teď říkal válce?
     Komentáře
  • inStory

    První koncentrační tábory vznikly v Rusku. Nacisté jen osvědčený model nechvalně využili

    Před 1 měsícem
    Když se řekne koncentrační tábor, každý si hned vybaví všechny ty hrůzy, které se děly v mnoha koncentračních táborech nacistického Německa. Pravdou ale je, že koncentrační tábory vynalezli Rusové, přesněji bolševici, a dnes je známe pod obecným pojmem gulag.
     Komentáře
  • WN24

    1v1 Gulag se vrací zpět do Call of Duty: Warzone 2.0

    Před 1 měsícem
    Warzone 2.0 Season 2 přináší do oblíbené battle royale hry několik velkých změn, včetně návratu režimu 1v1 Gulagu z původní hry Warzone. Druhá iterace battle royale hry otřásla způsobem hraní Gulagu a změnila ho na režim 2v2, ve kterém se hráči spojí s dalším náhodným hráčem.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Válka je svoboda, gulag vás očistí. Ruská zpěvačka je hlasem nenávisti vůči Ukrajině

    Před 2 měsíci
    Populární ruská zpěvačka Julia Čičerina se stala hlasem Putinovy invaze na Ukrajinu.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Zemřel válečný veterán Vasil Timkovič, přežil gulag a bojoval v československé jednotce v Rusku

    Před 2 měsíci
    V 99 letech zemřel v pondělí po půlnoci válečný veterán Vasil Timkovič. Oznámila to Kristýna Bardová z neziskové organizace Post Bellum, která vyhledává a zaznamenává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Rodák z Podkarpatské Rusi Timkovič se účastnil bojů na východní frontě, kam utekl po nacistické okupaci Československa. Bojoval o Kyjev, prošel Duklu. Po roce 1989 se zapojil do obnovení tradice Československé obce legionářské.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Zemřel Vasil Timkovič. Jeho vzpomínky na gulag, Buzuluk i Duklu tu zůstávají

    Před 2 měsíci
    Vasil Timkovič by se v březnu dožil stovky. Při našem posledním setkání už zuřila válka na východě. Komentoval ji jednoznačně: „Ukrajinci bojují za svoji svobodu, za svoji vlast, jako my jsme bojovali! Vzkažte jim, ať se rvou do poslední chvíle! Musí vyhrát!"
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Tihle mrzáci budou vojáci?" uráželi Sověti vězně z Československa. Na frontě zírali

    Před 2 měsíci
    Před 80 lety se otevřely sovětské tábory gulagu československým občanům z Podkarpatské Rusi. Po boku svých věznitelů se postavili Hitlerovi.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak žily ženy v ruských gulazích: Krásné měly výhodu, ostatním dozorci udělali ze života peklo

    Před 2 měsíci
    Otrocká práce, příšerné podmínky, zneužívání a smrt. To byly gulagy. Nápravně-pracovní tábory, které existovaly během celé éry SSSR. Odhaduje se, že jimi prošlo 18 milionů lidí. 10 % z celkového počtu pak tvořily ženy. Ty se nejčastěji provinily tím, že byly provdány za nepohodlné jedince.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Bývalý ukrajinský disident o válce: Cítíme mrtvolný puch ruského impéria

    Před 2 měsíci
    Ukrajinský disident Myroslav Marynovyč bojoval za svobodu v Sovětském svazu a po vpádu Ruska na Ukrajinu o ni usiluje znovu. Přesto věří, že národy k sobě jednou cestu znovu najdou. Co se podle něj mezitím musí stát?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Tady začínaly ruské tajné služby. Čeka na Leninův příkaz mučila i popravovala opozici

    Před 3 měsíci
    Čeka vznikla před 105 lety. Tajná policie posílala odpůrce režimu do pracovních a koncentračních táborů, později známých jako gulagy.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Krutější než nacisté? Gulagy byly peklem na zemi, Sověti do nich ale posílali lidi pouze na „převýchovu“. Rusko je dnes pochvaluje

    Před 3 měsíci
    Byly gulagy opravdu tak hrozné? Dnešní ruská propaganda tvrdí, že ani ne; historie však ukazuje, že byly opravdu „o život“, který v nich mnozí ztratili.
     Komentáře
  • Pravda24

    Monstrum z KGB. Odtajněné složky odkrývají střípky z Putinovy minulosti

    Před 3 měsíci
    Odhalené dokumenty vrhají světlo na temnou minulost Vladimíra Putina jako mladého důstojníka KGB a popisují vzestup moci mladého člověka, který poslal desítky disidentů do sovětských gulagů.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Arnošt Steiner: V bitvě o Duklu osvědčil své kulometné schopnosti. Předtím zažil peklo Stalinových gulagů

    Před 4 měsíci
    ,,Železný Arnošt", tedy Arnošt Steiner, měl na kontě nespočet bitev v 1. československém armádním sboru. Nechybělo ale mnoho a hrdinův život skončil v gulagu.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Ani právníci neví, kde ji Rusové vězní. Hvězdu z USA čeká těžký život v trestanecké kolonii

    Před 4 měsíci
    Věhlasné americké basketbalistce Brittney Grinerové byl na konci října soudem v Moskvě potvrzen devítiletý trest odnětí svobody. Momentálně podle vyjádření jejích právníků zamířila do jedné z ruských trestaneckých kolonií, které jsou skrze drsný režim označovány za nástupce nechvalně proslulých gulagů. Martyrium na ni čeká proto, že byla letos v únoru zadržena na letišti Šeremetěvo kvůli náplním do vaporizéru obsahující necelý gram konopného oleje.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Grinerová zažije gulag, tvrdí členka Pussy Riot

    Před 4 měsíci
    Členka skupiny Pussy Riot strávila dva roky v trestanecké kolonii v Rusku. Teď popsala, co v ní čeká americkou basketbalovou superstar Brittney Grinerovou.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Naftalij Frenkel: Měl být popraven, místo toho budoval pro Stalina gulagy. Leninův řád za odměnu

    Před 5 měsíci
    Frenkel měl štěstí v neštěstí, měl být popraven, nicméně nakonec řídil vybudování sítě gulagů, za což byl velmi ceněn.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dostali Nobelovu cenu v den, kdy jim soud v Moskvě zabavuje kanceláře

    Před 5 měsíci
    Nobelova cena za mír má letos tři držitele, mezi nimi i ruskou organizaci Memorial. „Jsou pod obrovským tlakem… To ocenění přichází v symbolický den,“ popisuje v rozhovoru pro Seznam Zprávy historik Štěpán Černoušek.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Vzpoura nevinných vězňů měla v nelidském gulagu krvavou dohru. Doplatili na fatální chybu

    Před 5 měsíci
    Notoricky známý albánský pracovní tábor Spaç je opředen brutální a krvavou minulostí. Stovky trestanců tu v dobách komunismu našli nelidské zacházení i smrt. Ani drakonické podmínky však nezlomily ducha vězňů, kteří se v gulagu pokusili o hromadnou vzpouru.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Stalin, Putin a jejich války - tragédie ruských válečných zajatců

    Před 5 měsíci
    Ruský prezident Vladimir Putin minulou sobotu podepsal novelu trestního zákoníku, která obsahuje nový článek o „dobrovolné kapitulaci“. Novela říká, že každý ruský voják, který se „dobrovolně“ vzdá, bude odsouzen na 3 až 10 let vězení.
     Komentáře
  • Lifee

    Děsivý gulag Vorkuta: Vězni pracovali v mínus čtyřiceti stupních, zima trvala i deset měsíců

    Před 7 měsíci
    V první polovině 20. století prošlo pracovními tábory neuvěřitelné množství lidí. Nejhorší však byla Vorkuta. Ze dvou milionů vězňů nepřežilo dvě stě tisíc. A není se čemu divit. Teploty někdy dosahovaly až mínus čtyřiceti stupňů.
     Komentáře
  • Novinky

    Propuštění ruští vězni popsali brutální mučení a znásilňování

    Před 7 měsíci
    Několik propuštěných ruských vězňů popsalo britské stanici BBC brutální systematické mučení v ruských věznicích. Velká pozornost je věnována nechvalně proslulé saratovské věznici a s ní spojené vězeňské nemocnici, odkud loni unikla videa zachycující nelidské mučení. Zveřejnil je aktivista Vladimir Osečkin z organizace Gulagu nět (Ne gulagu).
     Komentáře
  • Lifee

    Temná historie gulagů: Dřina v nelidských podmínkách a pro mnoho žen smrtelná kolymská tramvaj

    Před 7 měsíci
    Slovo gulag vyvolávalo po desetiletí u sovětských občanů velkou hrůzu. Rozsáhlá síť táborů nucených prací dosáhla svého vrcholu mezi dvacátými a padesátými lety dvacátého století. Skončily v ní miliony lidí - političtí vězni, vzbouření rolníci, drobní zločinci a občané, jenž byli vůči státu “neposlušní”.
     Komentáře
  • WN24

    Uživatelé Google Maps našli v drsné ruské sibiřské tundře jedno z nejvíce depresivních míst světa

    Před 8 měsíci
    Toto tajemné místo v Rusku objevené na Google Maps bylo popsáno jako jedno z nejvíce depresivních míst na Zemi. Upozornili na něj internetoví detektivové, kteří virtuálně brouzdali krajinou. Jde o bývalý pracovní tábor s krvavou minulostí.
     Komentáře
  • iKINO

    Viděl hladovět, mučit a zabíjet lidi v gulazích. Proto musel být Generál Heliodor Píka odstraněn

    Před 8 měsíci
    Krátký film Dopisy Heliodora Píky aneb Memento hrdiny nacistického odboje je další z historických vhledů na hrdiny, o kterých nemá veřejnost povědomí. Politická vražda, která byla nespravedlivě spáchána na vysokém vojenském důstojníkovi, se zachovala hlavně z jeho dopisů. Vytvořil Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě v roce 2020.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Transport, utrpení, boj. Neznámé osudy Čechů, které drtil nacistický i sovětský teror

    Před 9 měsíci
    Po pádu Polska nacisti plánovali zřídit v bažinách okolo Lublinu „židovskou rezervaci“. Později do odsunu zařadili také Židy z okolí Ostravy.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Gottfried P. Dulias: Německý pilot uvízl v pasti sovětského gulagu. Až devatenáctihodinové šichty a sny o svobodě

    Před 9 měsíci
    Gottfried P. Dulias byl německý mladík, který byl docela vytíženým pilotem na západní a posléze východní frontě. Připsal si na konto několik vzdušných ,,zářezů," sám však byl sestřelen, zajat a deportován do nechvalně známého gulagu, který přežil.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Pojďme trestat děti za špatné školy. Komentář Štěpána Chába

    Před 9 měsíci
    Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík by rád zastavil turistiku za „lepšími“ základními školami, protože ty jsou pak přeplněné a musí odmítat i místní děti, které by do školy měly chodit spádově. Vezmu to na mém příkladu, kdy máme v dosahu pět základních škol. Dvě jsou špatné, jedna velmi špatná, čtvrtou jde nazvat gulagem a pro pátou lze najít název pouze v básních vogonské poezie (druhá nejhorší poezie v galaxii, při jejímž poslechu člověku začne vytékat mozek ušima, používá se pro mučení zajatců, viz Stopařův průvodce po galaxii).
     Komentáře
  • G

    Karel Goliath: Zakládající člen KSČ se odchýlil  od linie Moskvy a vysloužil si 16 let v gulagu

    Před 10 měsíci
    Když se řekne smolař, mohlo by nás napadnout jméno Karla Goliatha. Založil komunistickou stranu, soudruzi se mu odvděčili gulagem. Když se vrátil zpět do Česka, myslel si, že uspěje se svou kritikou Stalina, které se začal věnovat v SSSR. Spletl se. Místo toho byl uvězněn a zavřen do psychiatrické léčebny.
     Komentáře
  • Deník

    Černý ďábel Hartmann. Rudé armádě sestřelil 345 letadel, přežil i peklo v gulagu

    Před 11 měsíci
    Nejúspěšnější letecké eso celé historie vzdušných bojů. Přáteli přezdívaný Blonďatý rytíř, nepřítelem Černý ďábel Ukrajiny. To byl německý stíhací pilot Erich „Bubi“ Hartmann, který se narodil před sto lety. Jen Rudé armádě za druhé světové války sestřelil 345 letadel. Poslední stroj poslal k zemi v ranních hodinách 8. května 1945 nad Brnem. Sověti mu jeho zářezy vrátili ve dvou gulazích. Útrapy přežil a po deseti letech se vrátil do vlasti.
     Komentáře
  • Náš region

    V Rusku to nebylo snadné nikdy. Ukazuje to turnovská výstava o rodinách Kotlerových a Markových

    Před 11 měsíci
    Muzeum Českého ráje v Turnově zve do Kamenářského domu na novou výstavu Z Turnova na carský dvůr, do gulagu a zpět – rodina Alexandra…
     Komentáře
  • FACE TO FACE

    Tátu odvezli do Gulagu, zemřel. Nikdy jim neodpustím, vzpomíná Koljova babička Malkina

    Před 11 měsíci
    Asi už navždy zůstane babičkou filmového Kolji, přestože vytvořila desítky dalších rolí. Oscarový snímek natočený v Praze jí zajistil kariéru a také pomohl k českému občanství. To, že si ji občas pletou s Ruskou, ji štve. Sověti jí v podstatě zabili tatínka, kterého poslali do gulagu. Hostem talk show Face To Face René Kekelyho byla herečka Lilian Malkina.
     Komentáře
  • G

    Karel Vaš, soudce kat: Na frontě znásilňoval, poté podepisoval rozsudky smrti

    Před 11 měsíci
    Příběh Karla Vaše paralelně mapuje dějiny našeho vojenského zpravodajství. Je také příběhem selhání naší justice. Kdo byl člověk, který nechal popravit generála Píku?
     Komentáře
  • G

    Vjačeslav Molotov: Sloužil Stalinovi i přesto, že poslal jeho ženu do gulagu. Přežil všechny čistky

    Před 1 rokem
    Dožil se 96 let, do strany vstoupil jako teenager, stál v čele sovětské vlády a řídil kormidlo sovětské zahraniční politiky. Byl věrným Stalinovým služebníkem a má na rukou krev tisícovek lidí. Kdo skutečně byl Vjačeslav Molotov?
     Komentáře
  • Forum 24

    Rusové v duchu své tradice. Chystají pro Ukrajince represe, mučení a gulagy

    Před 1 rokem
    Přál bych si jako většina ostatních normálních lidí, aby dal Putin pokoj Ukrajině a přestal s vražděním a terorizováním. Pokud tak neučiní a nakonec Ukrajinu po dalším a dalším bombardování udolá, co nastane? Jistě se mnoho Ukrajinců pustí do gerilové války. Ovšem co Putin?
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Lubomír Vejražka: Rusové v duchu své tradice. Chystají pro Ukrajince represe, mučení a gulagy

    Před 1 rokem
    KOMENTÁŘ. Přál bych si, jako většina ostatních normálních lidí, aby dal Putin pokoj Ukrajině a přestal s vražděním a terorizováním. Pokud tak neučiní a nakonec Ukrajinu po dalším a dalším bombardování udolá, co nastane? Jistě se mnoho Ukrajinců pustí do gerilové války. Ovšem co Putin? Lze čekat, že na Ukrajině ustanoví loutkovou reprezentaci poplatnou Rusku. Jak
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Neuvěřitelný příběh Johana Wigmanse: Mladík, který toužil bojovat na straně Spojenců, a jehož bláhový plán jej dovedl až do sibiřských gulagů

    Před 1 rokem
    Uprostřed sibiřské tajgy se zrodilo vězení, které se svou hrůzností vyrovnává i německým vyhlazovacím táborům. Gulagy děsily i sovětské komisaře.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    „Stařík“ Pravomil Raichl válčil s nacisty a přežil sovětský Gulag. Vytoužený atentát nedokončil

    Před 1 rokem
    Pravomil Raichl si prošel válečným peklem i vězením. Na sklonku života se odhodlal k poslední misi. Ta mu však už nevyšla.
     Komentáře
  • Voxpot

    „Přežila jsem čínský gulag.“ Příběh Ujgurky, které se podařilo vrátit na Západ

    Před 1 rokem
    Autobiografický titul vydaný v roce 2021 vypráví příběh ujgurské ženy Gülbahar Haitiwaji, která prošla čínským vězením a následně převýchovným táborem. V nich jsou v posledních letech její krajané zadržováni mnohdy bez řádného soudního procesu. Cíl „převýchovy“ zní jednoznačně: zcela vymazat a pošlapat identitu tohoto národa.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jediná možnost ven z lágrů. Tak se Čechoslováci dostali přes ruský Buzuluk na svobodu

    Před 1 rokem
    Pro Čechoslováky to byla jediná možnost, jak vyváznout ze sovětských lágrů. Ale rozkrytí jejich rozsáhlé sítě stálo generála Heliodora Píku život.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Stalinisté poslali její rodiče do vyhnanství. Ona stále čeká na návrat domů

    Před 1 rokem
    Za druhé světové války byli etničtí Němci v Rusku považováni za nebezpečnou menšinu. Byli proto deportováni do odlehlých částí země. Někteří z jejich potomků se ale stále nemohou vrátit domů, přestože na to mají nárok.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Při vstupu do KSČ jsem o gulazích nevěděl, tvrdil bývalý komunista a později disident Šilhán

    Před 1 rokem
    Jednadvacátého srpna 1968 se ulicemi českých měst valily sovětské tanky. Vedení KSČ bylo donuceno odletět do SSSR a podepsat tzv. Moskevské protokoly. Právě v této chvíli se do čela politického odporu postavil jednačtyřicetiletý komunista, vyučený zámečník Věněk Šilhán, v té době profesor ekonomie. Po roce 1970 s ním soudruzi zametli, vyhodili ze školy, šel „k lopatě“, stal se disidentem
     Komentáře
  • Aktuálně

    Masakr na Červené hoře. Partyzáni kvůli zlatu vraždili ukryté Židy, trestu unikli

    Před 1 rokem
    Přežil děsivý sovětský gulag, boje na východní frontě i komunistický kriminál. Podle zjištění historika ale partyzánovi prošla střelba do civilistů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Příběhy 20. století: „Šel jsem do KSČ, ale gulagy neznal…“ říkal disident Šilhán

    Před 1 rokem
    Po srpnové okupaci se komunista Věněk Šilhán postavil do čela politického odporu proti okupaci Československa. Bylo mu 41 let… Původně zámečník, pak profesor ekonomie. Po roce 1970 „šel k lopatě“. Stal se disidentem a podepsal Chartu 77.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Příběhy 20. století: „Šel jsem do KSČ, ale gulagy neznal…“ říká disident Šilhán

    Před 1 rokem
    Po srpnové okupaci se komunista Věněk Šilhán postavil do čela politického odporu proti okupaci Československa. Bylo mu 41 let… Původně zámečník, pak profesor ekonomie. Po roce 1970 „šel k lopatě“. Stal se disidentem a podepsal Chartu 77.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Historici a kybernetici skrze digitální archiv přibližují osudy Čechoslováků vězněných v SSSR

    Před 1 rokem
    Před 80 lety vyhlásil Sovětský svaz amnestii pro Čechoslováky vězněné na sovětském území. K tomuto výročí zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) spolu s Fakultou aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU) vyšetřovací spisy o krajanech držených v gulagu za 2. světové války. Postupně zpřístupní veřejnosti až milion dokumentů.
     Komentáře
  • Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

    19 min

    Podcast
    Odpolední publicistika: Česká zemědělská politika. Příjem filmových pobídek. Čechoslováci v gulagu

    Před 1 rokem

    ·

    19 minut

    Jak se změní česká zemědělská politika po nástupu nového šéfa rezortu Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL)? Proč musel Státní fond kinematografie zastavit příjem žádostí o filmové pobídky? Co archivy prozrazují o osudech Čechoslováků uvězněných v Gulagu?
     Komentáře
  • České noviny

    ÚSTR zveřejnil vyšetřovací spisy tisíce krajanů vězněných za války v gulagu

    Před 1 rokem
    Vyšetřovací spisy sovětské tajné policie NKVD k tisícovce ze zhruba 8000 krajanů vězněných v gulazích za druhé světové války zveřejnily Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Západočeská univerzita v Plzni. Za ÚSTR o tom dnes informovala Darja Čablová. Jde o první soubor spisů sovětských tajných služeb získaných během systematické digitalizace ve Státním archivu Zakarpatské oblasti (DAZO) v Užhorodě. Spisy instituce zveřejnily u příležitosti 80 let od vyhlášení amnestie pro Čechoslováky vězněné v Sovětském svazu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Černoušek: V gulagu na vás dolehne tíseň. Místa vypadají, jako by vězni odešli včera

    Před 1 rokem
    Publicista Štěpán Černoušek shromažďuje informace o utrpení Čechoslováků v sovětských lágrech. Poslední díl seriálu Češi a Velký teror.
     Komentáře
  • Profigamers

    Do gulagu s tebou! Další bizarní chyba kazí Call of Duty: Warzone

    Před 1 rokem
    Problémy se kupí.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Nefalšovaná pravda o Gulagu: Političtí vězni čelili nelidským a devastujícím podmínkám

    Před 1 rokem
    Gulag byl podle Lenina jediné řešení, jak napravit problematické občany, kteří nesouhlasili se systémem. Odstavili je mimo veřejnost a nasadili do pracovních táborů.
     Komentáře
  • Echo24

    „Západ si zvykl na nelidské zacházení s migranty.“ Papež přirovnal sběrné tábory ke gulagům

    Před 1 rokem
    Papež František dnes na Kypru vyzval k usmíření a překonání nevraživosti a předsudků, které několik století provází rozkol katolické a pravoslavné církve. Vyzval rovněž k obnovení rozhovorů mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky o sjednocení ostrova. Papež se dnes v Nikósii setkal s hlavou kyperské pravoslavné církve a sloužil mši na stadionu, jíž se účastnilo na 7000 lidí, informovala agentura AFP. Zacházení s migranty ve sběrných táborech, kde jsou často vystavení mučení a otroctví, papež…
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Tragický příběh rodiny Kučerových. Po odsunu na Sibiř čekala otce smrt

    Před 1 rokem
    Češi, kteří se usídlili na Kavkaze, museli v 30. letech opustit své domovy. Byli přesídleni na nehostinnou Sibiř.
     Komentáře
  • Lifee

    Tragický osud dětí gulagu: Josif Stalin posílal do táborů i batolata, jejich mrtvoly končily v sudech

    Před 1 rokem
    Děti v sovětských pracovních táborech za éry Josifa Stalina prošly tvrdou školou života. Tři roky strávily v jeslích, čtyři v sirotčinci pro předškoláky, sedm v sirotčinci pro studenty a po čtrnáctých narozeninách je čekala práce v kolchozu. Pokud se toho ovšem vůbec dožily...
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Peklo jménem Kolyma: Soustava sovětských trestných táborů byla bezkonkurenčně nejhorší místo v celém Gulagu

    Před 1 rokem
    Soustava sovětských trestných táborů na Kolymě byla bezkonkurenčně nejhorší místo v celém Gulagu a nikde jinde úmrtnost nedosáhla taky vysokých hodnot a zoufalství nebylo tak hluboké jako tam. Odhaduje se, že z táborových přídělů se dalo přežít průměrně dva roky, nejzazší dobou byly čtyři roky, pátý rok už nebyl vězeň schopný pracovat a umíral hlady.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Jak Čechoslováci překonali drsné podmínky. V zapadlé stepi vybudovali komunu

    Před 1 rokem
    Lákali je na úrodná pole a ovocem obsypané stromy. Přes šest set Čechoslováků ale skončilo v drsných podmínkách.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Nesmíte přestat za republiku bojovat. Musíte za ni i trpět!“

    Před 3 roky
    29. května 2019 zemřel Michal Demjan, vězeň gulagu, voják čs. armády na východní frontě, po válce bachař, dělník a tiskař. Dožil se 97 let.
     Komentáře
Reklama