Zavřít
Gulag

Gulag

Nejnovější články na Seznamu na téma Gulag
  • Novinky

    Propuštění ruští vězni popsali brutální mučení a znásilňování

    Před 6 hodinami
    Několik propuštěných ruských vězňů popsalo britské stanici BBC brutální systematické mučení v ruských věznicích. Velká pozornost je věnována nechvalně proslulé saratovské věznici a s ní spojené vězeňské nemocnici, odkud loni unikla videa zachycující nelidské mučení. Zveřejnil je aktivista Vladimir Osečkin z organizace Gulagu nět (Ne gulagu).
     Komentáře
  • Lifee

    Temná historie gulagů: Dřina v nelidských podmínkách a pro mnoho žen smrtelná kolymská tramvaj

    Před 14 dny
    Slovo gulag vyvolávalo po desetiletí u sovětských občanů velkou hrůzu. Rozsáhlá síť táborů nucených prací dosáhla svého vrcholu mezi dvacátými a padesátými lety dvacátého století. Skončily v ní miliony lidí - političtí vězni, vzbouření rolníci, drobní zločinci a občané, jenž byli vůči státu “neposlušní”.
     Komentáře
  • WN24

    Uživatelé Google Maps našli v drsné ruské sibiřské tundře jedno z nejvíce depresivních míst světa

    Před 18 dny
    Toto tajemné místo v Rusku objevené na Google Maps bylo popsáno jako jedno z nejvíce depresivních míst na Zemi. Upozornili na něj internetoví detektivové, kteří virtuálně brouzdali krajinou. Jde o bývalý pracovní tábor s krvavou minulostí.
     Komentáře
  • iKINO

    Viděl hladovět, mučit a zabíjet lidi v gulazích. Proto musel být Generál Heliodor Píka odstraněn

    Před 30 dny
    Krátký film Dopisy Heliodora Píky aneb Memento hrdiny nacistického odboje je další z historických vhledů na hrdiny, o kterých nemá veřejnost povědomí. Politická vražda, která byla nespravedlivě spáchána na vysokém vojenském důstojníkovi, se zachovala hlavně z jeho dopisů. Vytvořil Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě v roce 2020.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Transport, utrpení, boj. Neznámé osudy Čechů, které drtil nacistický i sovětský teror

    Před 1 měsícem
    Po pádu Polska nacisti plánovali zřídit v bažinách okolo Lublinu „židovskou rezervaci“. Později do odsunu zařadili také Židy z okolí Ostravy.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Gottfried P. Dulias: Německý pilot uvízl v pasti sovětského gulagu. Až devatenáctihodinové šichty a sny o svobodě

    Před 2 měsíci
    Gottfried P. Dulias byl německý mladík, který byl docela vytíženým pilotem na západní a posléze východní frontě. Připsal si na konto několik vzdušných ,,zářezů," sám však byl sestřelen, zajat a deportován do nechvalně známého gulagu, který přežil.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Pojďme trestat děti za špatné školy. Komentář Štěpána Chába

    Před 2 měsíci
    Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík by rád zastavil turistiku za „lepšími“ základními školami, protože ty jsou pak přeplněné a musí odmítat i místní děti, které by do školy měly chodit spádově. Vezmu to na mém příkladu, kdy máme v dosahu pět základních škol. Dvě jsou špatné, jedna velmi špatná, čtvrtou jde nazvat gulagem a pro pátou lze najít název pouze v básních vogonské poezie (druhá nejhorší poezie v galaxii, při jejímž poslechu člověku začne vytékat mozek ušima, používá se pro mučení zajatců, viz Stopařův průvodce po galaxii).
     Komentáře
  • G

    Karel Goliath: Zakládající člen KSČ se odchýlil  od linie Moskvy a vysloužil si 16 let v gulagu

    Před 2 měsíci
    Když se řekne smolař, mohlo by nás napadnout jméno Karla Goliatha. Založil komunistickou stranu, soudruzi se mu odvděčili gulagem. Když se vrátil zpět do Česka, myslel si, že uspěje se svou kritikou Stalina, které se začal věnovat v SSSR. Spletl se. Místo toho byl uvězněn a zavřen do psychiatrické léčebny.
     Komentáře
  • Deník

    Černý ďábel Hartmann. Rudé armádě sestřelil 345 letadel, přežil i peklo v gulagu

    Před 3 měsíci
    Nejúspěšnější letecké eso celé historie vzdušných bojů. Přáteli přezdívaný Blonďatý rytíř, nepřítelem Černý ďábel Ukrajiny. To byl německý stíhací pilot Erich „Bubi“ Hartmann, který se narodil před sto lety. Jen Rudé armádě za druhé světové války sestřelil 345 letadel. Poslední stroj poslal k zemi v ranních hodinách 8. května 1945 nad Brnem. Sověti mu jeho zářezy vrátili ve dvou gulazích. Útrapy přežil a po deseti letech se vrátil do vlasti.
     Komentáře
  • Náš region

    V Rusku to nebylo snadné nikdy. Ukazuje to turnovská výstava o rodinách Kotlerových a Markových

    Před 3 měsíci
    Muzeum Českého ráje v Turnově zve do Kamenářského domu na novou výstavu Z Turnova na carský dvůr, do gulagu a zpět – rodina Alexandra…
     Komentáře
  • FACE TO FACE

    Tátu odvezli do Gulagu, zemřel. Nikdy jim neodpustím, vzpomíná Koljova babička Malkina

    Před 4 měsíci
    Asi už navždy zůstane babičkou filmového Kolji, přestože vytvořila desítky dalších rolí. Oscarový snímek natočený v Praze jí zajistil kariéru a také pomohl k českému občanství. To, že si ji občas pletou s Ruskou, ji štve. Sověti jí v podstatě zabili tatínka, kterého poslali do gulagu. Hostem talk show Face To Face René Kekelyho byla herečka Lilian Malkina.
     Komentáře
  • G

    Karel Vaš, soudce kat: Na frontě znásilňoval, poté podepisoval rozsudky smrti

    Před 4 měsíci
    Příběh Karla Vaše paralelně mapuje dějiny našeho vojenského zpravodajství. Je také příběhem selhání naší justice. Kdo byl člověk, který nechal popravit generála Píku?
     Komentáře
  • G

    Vjačeslav Molotov: Sloužil Stalinovi i přesto, že poslal jeho ženu do gulagu. Přežil všechny čistky

    Před 4 měsíci
    Dožil se 96 let, do strany vstoupil jako teenager, stál v čele sovětské vlády a řídil kormidlo sovětské zahraniční politiky. Byl věrným Stalinovým služebníkem a má na rukou krev tisícovek lidí. Kdo skutečně byl Vjačeslav Molotov?
     Komentáře
  • Forum 24

    Rusové v duchu své tradice. Chystají pro Ukrajince represe, mučení a gulagy

    Před 5 měsíci
    Přál bych si jako většina ostatních normálních lidí, aby dal Putin pokoj Ukrajině a přestal s vražděním a terorizováním. Pokud tak neučiní a nakonec Ukrajinu po dalším a dalším bombardování udolá, co nastane? Jistě se mnoho Ukrajinců pustí do gerilové války. Ovšem co Putin?
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Lubomír Vejražka: Rusové v duchu své tradice. Chystají pro Ukrajince represe, mučení a gulagy

    Před 5 měsíci
    KOMENTÁŘ. Přál bych si, jako většina ostatních normálních lidí, aby dal Putin pokoj Ukrajině a přestal s vražděním a terorizováním. Pokud tak neučiní a nakonec Ukrajinu po dalším a dalším bombardování udolá, co nastane? Jistě se mnoho Ukrajinců pustí do gerilové války. Ovšem co Putin? Lze čekat, že na Ukrajině ustanoví loutkovou reprezentaci poplatnou Rusku. Jak
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Neuvěřitelný příběh Johana Wigmanse: Mladík, který toužil bojovat na straně Spojenců, a jehož bláhový plán jej dovedl až do sibiřských gulagů

    Před 5 měsíci
    Uprostřed sibiřské tajgy se zrodilo vězení, které se svou hrůzností vyrovnává i německým vyhlazovacím táborům. Gulagy děsily i sovětské komisaře.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    „Stařík“ Pravomil Raichl válčil s nacisty a přežil sovětský Gulag. Vytoužený atentát nedokončil

    Před 5 měsíci
    Pravomil Raichl si prošel válečným peklem i vězením. Na sklonku života se odhodlal k poslední misi. Ta mu však už nevyšla.
     Komentáře
  • Voxpot

    „Přežila jsem čínský gulag.“ Příběh Ujgurky, které se podařilo vrátit na Západ

    Před 6 měsíci
    Autobiografický titul vydaný v roce 2021 vypráví příběh ujgurské ženy Gülbahar Haitiwaji, která prošla čínským vězením a následně převýchovným táborem. V nich jsou v posledních letech její krajané zadržováni mnohdy bez řádného soudního procesu. Cíl „převýchovy“ zní jednoznačně: zcela vymazat a pošlapat identitu tohoto národa.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jediná možnost ven z lágrů. Tak se Čechoslováci dostali přes ruský Buzuluk na svobodu

    Před 6 měsíci
    Pro Čechoslováky to byla jediná možnost, jak vyváznout ze sovětských lágrů. Ale rozkrytí jejich rozsáhlé sítě stálo generála Heliodora Píku život.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Stalinisté poslali její rodiče do vyhnanství. Ona stále čeká na návrat domů

    Před 6 měsíci
    Za druhé světové války byli etničtí Němci v Rusku považováni za nebezpečnou menšinu. Byli proto deportováni do odlehlých částí země. Někteří z jejich potomků se ale stále nemohou vrátit domů, přestože na to mají nárok.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Při vstupu do KSČ jsem o gulazích nevěděl, tvrdil bývalý komunista a později disident Šilhán

    Před 6 měsíci
    Jednadvacátého srpna 1968 se ulicemi českých měst valily sovětské tanky. Vedení KSČ bylo donuceno odletět do SSSR a podepsat tzv. Moskevské protokoly. Právě v této chvíli se do čela politického odporu postavil jednačtyřicetiletý komunista, vyučený zámečník Věněk Šilhán, v té době profesor ekonomie. Po roce 1970 s ním soudruzi zametli, vyhodili ze školy, šel „k lopatě“, stal se disidentem
     Komentáře
  • Aktuálně

    Masakr na Červené hoře. Partyzáni kvůli zlatu vraždili ukryté Židy, trestu unikli

    Před 6 měsíci
    Přežil děsivý sovětský gulag, boje na východní frontě i komunistický kriminál. Podle zjištění historika ale partyzánovi prošla střelba do civilistů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Příběhy 20. století: „Šel jsem do KSČ, ale gulagy neznal…“ říkal disident Šilhán

    Před 6 měsíci
    Po srpnové okupaci se komunista Věněk Šilhán postavil do čela politického odporu proti okupaci Československa. Bylo mu 41 let… Původně zámečník, pak profesor ekonomie. Po roce 1970 „šel k lopatě“. Stal se disidentem a podepsal Chartu 77.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Příběhy 20. století: „Šel jsem do KSČ, ale gulagy neznal…“ říká disident Šilhán

    Před 6 měsíci
    Po srpnové okupaci se komunista Věněk Šilhán postavil do čela politického odporu proti okupaci Československa. Bylo mu 41 let… Původně zámečník, pak profesor ekonomie. Po roce 1970 „šel k lopatě“. Stal se disidentem a podepsal Chartu 77.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Historici a kybernetici skrze digitální archiv přibližují osudy Čechoslováků vězněných v SSSR

    Před 6 měsíci
    Před 80 lety vyhlásil Sovětský svaz amnestii pro Čechoslováky vězněné na sovětském území. K tomuto výročí zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) spolu s Fakultou aplikovaných věd Západočeské univerzity (ZČU) vyšetřovací spisy o krajanech držených v gulagu za 2. světové války. Postupně zpřístupní veřejnosti až milion dokumentů.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Odpolední publicistika: Česká zemědělská politika. Příjem filmových pobídek. Čechoslováci v gulagu

    Před 7 měsíci

    ·

    19 minut

    Jak se změní česká zemědělská politika po nástupu nového šéfa rezortu Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL)? Proč musel Státní fond kinematografie zastavit příjem žádostí o filmové pobídky? Co archivy prozrazují o osudech Čechoslováků uvězněných v Gulagu?
     Komentáře
  • České noviny

    ÚSTR zveřejnil vyšetřovací spisy tisíce krajanů vězněných za války v gulagu

    Před 7 měsíci
    Vyšetřovací spisy sovětské tajné policie NKVD k tisícovce ze zhruba 8000 krajanů vězněných v gulazích za druhé světové války zveřejnily Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Západočeská univerzita v Plzni. Za ÚSTR o tom dnes informovala Darja Čablová. Jde o první soubor spisů sovětských tajných služeb získaných během systematické digitalizace ve Státním archivu Zakarpatské oblasti (DAZO) v Užhorodě. Spisy instituce zveřejnily u příležitosti 80 let od vyhlášení amnestie pro Čechoslováky vězněné v Sovětském svazu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Černoušek: V gulagu na vás dolehne tíseň. Místa vypadají, jako by vězni odešli včera

    Před 7 měsíci
    Publicista Štěpán Černoušek shromažďuje informace o utrpení Čechoslováků v sovětských lágrech. Poslední díl seriálu Češi a Velký teror.
     Komentáře
  • Profigamers

    Do gulagu s tebou! Další bizarní chyba kazí Call of Duty: Warzone

    Před 7 měsíci
    Problémy se kupí.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Nefalšovaná pravda o Gulagu: Političtí vězni čelili nelidským a devastujícím podmínkám

    Před 7 měsíci
    Gulag byl podle Lenina jediné řešení, jak napravit problematické občany, kteří nesouhlasili se systémem. Odstavili je mimo veřejnost a nasadili do pracovních táborů.
     Komentáře
  • Echo24

    „Západ si zvykl na nelidské zacházení s migranty.“ Papež přirovnal sběrné tábory ke gulagům

    Před 8 měsíci
    Papež František dnes na Kypru vyzval k usmíření a překonání nevraživosti a předsudků, které několik století provází rozkol katolické a pravoslavné církve. Vyzval rovněž k obnovení rozhovorů mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky o sjednocení ostrova. Papež se dnes v Nikósii setkal s hlavou kyperské pravoslavné církve a sloužil mši na stadionu, jíž se účastnilo na 7000 lidí, informovala agentura AFP. Zacházení s migranty ve sběrných táborech, kde jsou často vystavení mučení a otroctví, papež…
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Tragický příběh rodiny Kučerových. Po odsunu na Sibiř čekala otce smrt

    Před 8 měsíci
    Češi, kteří se usídlili na Kavkaze, museli v 30. letech opustit své domovy. Byli přesídleni na nehostinnou Sibiř.
     Komentáře
  • Lifee

    Tragický osud dětí gulagu: Josif Stalin posílal do táborů i batolata, jejich mrtvoly končily v sudech

    Před 8 měsíci
    Děti v sovětských pracovních táborech za éry Josifa Stalina prošly tvrdou školou života. Tři roky strávily v jeslích, čtyři v sirotčinci pro předškoláky, sedm v sirotčinci pro studenty a po čtrnáctých narozeninách je čekala práce v kolchozu. Pokud se toho ovšem vůbec dožily...
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Peklo jménem Kolyma: Soustava sovětských trestných táborů byla bezkonkurenčně nejhorší místo v celém Gulagu

    Před 9 měsíci
    Soustava sovětských trestných táborů na Kolymě byla bezkonkurenčně nejhorší místo v celém Gulagu a nikde jinde úmrtnost nedosáhla taky vysokých hodnot a zoufalství nebylo tak hluboké jako tam. Odhaduje se, že z táborových přídělů se dalo přežít průměrně dva roky, nejzazší dobou byly čtyři roky, pátý rok už nebyl vězeň schopný pracovat a umíral hlady.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Češi vybudovali komunu v sovětské pustině. Prosperovala, pak je ale čekal gulag

    Před 9 měsíci
    Celkem 621 Čechů uvěřilo propagandě a přesídlilo před sto lety do SSSR. Mapujeme jejich tragické osudy.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Jak Čechoslováci překonali drsné podmínky. V zapadlé stepi vybudovali komunu

    Před 9 měsíci
    Lákali je na úrodná pole a ovocem obsypané stromy. Přes šest set Čechoslováků ale skončilo v drsných podmínkách.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Chtěli ho nechat popravit, místo toho se stal Naftalij Frenkel budovatelem gulagů

    Před 9 měsíci
    Budovatel pracovních táborů - gulagů, to byl Naftalij Frenkel. Ale také předtím vězeň, který měl být popraven.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Tři dny mrznul v tundře, pak odešel gulagu. Pohnutý osud Čecha, vězněného Stalinem

    Před 9 měsíci
    Bratři Karel a Anton Šilhaví odešli do Sovětského svazu žít a pracovat, stali se ale obětí Stalinova velkého teroru.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Pohnutý osud bratrů Šilhavých: Budovali sovětský ráj na zemi, skončili v gulagu

    Před 9 měsíci
    Bratři Karel a Anton Šilhaví se stali oběťmi Stalinova velkého teroru. První díl unikání série Aktuálně.cz.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Děti gulagu žalují ruský parlament. Ani po rozhodnutí soudu se nemohou vrátit domů

    Před 9 měsíci
    Úřady jim totiž odmítají poskytnout bydlení v Moskvě a v dalších městech, odkud byli jejich rodiče vysídleni.
     Komentáře
  • České noviny

    Děti gulagu žalují ruský parlament, stále se nemohou vrátit domů

    Před 9 měsíci
    Potomci obětí teroru sovětského diktátora Josifa Stalina podali u ruského nejvyššího soudu kolektivní žalobu na Státní dumu, dolní komoru ruského parlamentu, protože se ani téměř 70 let po diktátorově smrti nemohou vrátit domů. Úřady jim totiž odmítají poskytnout bydlení v Moskvě a v dalších městech, odkud byli jejich rodiče vysídleni, uvedla dnes ruská redakce BBC.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Gulagy: Zmrzlé peklo na zemi aneb jak se žilo v ruských koncentračních táborech

    Před 9 měsíci
    Gulagy byly ruské pracovní tábory, které byly zřízeny od roku 1918 pro odpůrce sovětské moci, ale i pro pachatele kriminálních činů a mentálně postižené obyvatele. Prošli jimi však nejen Rusové, ale také mnoho osob jiných národností včetně tisíců Čechoslováků.
     Komentáře
  • Dotyk

    Ženy v ruském gulagu: O trestech rozhodovali zločinci, nebyla šance je přežít

    Před 11 měsíci
    Svědectví žen, které přežily hrůzy sovětských pracovních lágrů, nebylo zveřejněno mnoho. Částečně za to může touha obětí zapomenout na fyzické útrapy i zneužívání ze strany mužských dozorců, částečně je to ale i tím, že se po dlouhá léta o ženské výpovědi nikdo nezajímal.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrazem: Volyňští Češi v roli otců zakladatelů, ale i osvoboditelů Československa

    Před 1 rokem
    Volyňští Češi v roli otců zakladatelů, ale i osvoboditelů Československa. Málo známé a tragické osudy mapuje ve zkratce fotogalerie Aktuálně.cz.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak se chovali k ženám v ruských gulazích? Nebýt mužům po vůli přineslo utrpení

    Před 1 rokem
    Do gulagů byli muži zavíráni pro naprosté maličkosti i na základě křivých obvinění. V případě žen stačilo, aby byly za nějakého "nepřítele státu" provdány, a ocitly se v pracovním táboře také. Jak se s nimi zacházelo a kde skončily jejich děti?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Češi na Sibiři zmapovali lágr, v němž otroci těžili uran. Kameru poslali na drakovi

    Před 1 rokem
    O vězeňských táborech gulag, které sloužily pro výrobu jaderných zbraní, místní Rusové hovoří pouze jako o ”hezkých reliktech těžby“, říká archeolog.
     Komentáře
  • Novinky

    DNA 20. století. Nad románem Petra Stančíka Pravomil

    Před 1 rokem
    Petr Stančík se pro svůj nový román Pravomil (Druhé město 2021) inspiroval dvěma skutečnými životními příběhy: Pravomil Raichl byl bojovník nejdřív protifašistický a později protikomunistický, Karel Vaš zase nechvalně proslulý prokurátor politických procesů padesátých let, známý například podílem na justiční vraždě generála Heliodora Píky.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vzpomínáním na Moskvu chytil Pivovarov druhý dech. Už 40 let maluje v Praze

    Před 1 rokem
    Na výstavě děl Viktora Pivovarova v pražské Národní galerii jsou předměty i postavy součástí surreálných výjevů. Vedle nahého ženského těla leží citron, ryby létají a muži mají šíleně dlouhé paže.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Krátký dokumentární film přiblíží archeologický výzkum Gulagu. Pomůže i ve školách

    Před 1 rokem
    Ve spolupráci Archeologického ústavu Filozofické fakulty JU a organizace Gulag.cz byl vyprodukován krátký dokumentární film. Ten se kromě představení archeologického výzkumu Gulagu široké veřejnosti stane i součástí vzdělávací pomůcky pro střední i základní školy.
     Komentáře
  • Vortex

    Jihokorejská mapa Taego dorazí do PUBG už příští týden

    Před 1 rokem
    Jihokorejská mapa Taego dorazí do PUBG už příští týden. Zasazená je do 80. let minulého století a nese s sebou vlastní variantu gulagu z Call of Duty
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sovětský kat s vlídnou tváří poslal Čechy do gulagů a na smrt. Pak ho popravili

    Před 1 rokem
    Mimosoudní orgán NKVD v Oděské oblasti pod vedením Pavla Petroviče Kiseljova odsoudil za šest týdnů 1381 lidí k trestu smrti zastřelením.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Utrpení, šílenství, smrt. Neznámé příběhy Čechů, které semlel sovětský gulag

    Před 1 rokem
    Desítky Čechoslováků skončily jako údajní špioni v děsivých táborech gulag, další byli popraveni, jiní zešíleli. Od procesu uplynulo 90 let.
     Komentáře
  • Forum 24

    Druhou trať Bajkalsko-amurské magistrály budou stavět vězni

    Před 1 rokem
    Vězni v Chabarovském kraji budou stavět druhou trať Bajkalsko-amurské magistrály, informuje agentura RIA Novosti. Dohodu o tom podepsalo regionální oddělení Federální vězeňské služby a společnost Bamstrojmechanizacia. Ředitel společnosti Alexandr Černojarov prohlásil, že společnost „pociťuje akutní nedostatek odborníků“.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Těžký úděl Kadykčanu. Sibiřské město duchů držela při životě těžba uhlí

    Před 1 rokem
    Sibiřský Kadykčan není jediným opuštěným městem na Dálném východě, avšak skutečnost, že zde poslední obyvatelé žili ještě v minulém desetiletí, může být překvapivá.
     Komentáře
  • Forum 24

    GULAG vůbec nebyl tak špatný, začíná se dnes říkat v Rusku. Mnozí si tam i polepšili

    Před 1 rokem
    V Rusku z úst tamních představitelů zazněl nápad, že by bylo možné využít vězeňskou pracovní sílu pro ekonomické projekty. To hned vyvolalo vzpomínky na Stalinovy lágry GULAGy. Tomu propagandisté čelí tím, že ty stalinské koncentráky zase nebyly tak hrozné. Někteří lidé si tam prý dokonce polepšili.
     Komentáře
  • Novinky

    Očima Saši Mitrofanova: Sociální výtah jménem gulag

    Před 1 rokem
    Slovo gulag zná kdekdo. Mnozí četli knihu Alexandra Solženicyna. Jenže nový pohled na gulag nabídla ruským čtenářům před pár dny komentátorka státní tiskové agentury RIA Novosti Viktorie Nikiforovová. Poslechněte si komentář Alexandra Mitrofanova pro Český rozhlas Plus.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Rusku chybí migranti. Ať pracují muklové, navrhuje šéf vězeňské správy Kalašnikov

    Před 1 rokem
    Rozruch v Rusku vyvolal návrh ředitele vězeňské služby, aby se nedostatek pracovních sil v Rusku nenahrazoval migranty, ale prací vězňů. Ředitel Alexandr Kalašnikov slibuje, že příští pracovní tábory nebudou mít nic společného s nechvalně známým systémem vězeňských táborů, gulagů.
     Komentáře
  • České noviny

    Ruská vězeňská správa chce obnovit práci vězňů, nikoliv však v gulagu

    Před 1 rokem
    Rozruch v Rusku vyvolal návrh ředitele vězeňské služby, aby se nedostatek pracovních sil v Rusku nenahrazoval migranty, ale prací vězňů. Ředitel Alexandr Kalašnikov slibuje, že příští pracovní tábory nebudou mít nic společného s nechvalně známým systémem vězeňských táborů, gulagů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Od mladého Gottwalda k pražskému jaru a Jakešovi u soudu. 100 let KSČ

    Před 1 rokem
    Ke světlým obdobím patří protinacistický odboj. K těm velmi temným pak represe, žalářování či popravy odpůrců komunistického režimu.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Nesmíte přestat za republiku bojovat. Musíte za ni i trpět!“

    Před 3 roky
    29. května 2019 zemřel Michal Demjan, vězeň gulagu, voják čs. armády na východní frontě, po válce bachař, dělník a tiskař. Dožil se 97 let.
     Komentáře
Reklama