Zavřít
James Clark Ross

James Clark Ross

Nejnovější články na Seznamu na téma James Clark Ross
  • Novinky

    Výzkumníci z Brna vyrazili na další expedici do Antarktidy

    Před 2 měsíci
    Vědci z Masarykovy univerzity (MUNI) v Brně v pátek ráno vyrazili na další expedici do Antarktidy, v první fázi mikrobusem na letiště do Vídně. Výprava má 23 členů, část z nich zamíří na Českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova, kde stráví dva měsíce. Druhá, menší skupina bude přes dva týdny pracovat na Nelsonově ostrově.
     Komentáře
  • TN

    Na Antarktidu míří český pokrývač. Musí opravit střechu stanice

    Před 2 měsíci
    Čeští polárníci se už brzy opět vydají zkoumat jižní pól. Tentokrát bude jejich expedice doplněna o důležitého člena – pokrývače střech. Téměř čtvrt roku ho vybírali z více než 300 uchazečů, než našli toho pravého. Jeho úkolem bude opravit střechu výzkumné stanice na Antarktidě. Nevšední výběrové řízení vyhrál rodák z Vrbna pod Pradědem – Dimitris Georgiadis.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Vědci vyráží na polární expedici. Vezmou s sebou ukrajinského experta z Brna

    Před 2 měsíci
    Vědci z brněnské Masarykovy univerzity (MU) se letos opět vydají zkoumat do Antarktidy. V polární oblasti se budou zabývat klimatem i sledováním tamních ledovců. Jedním ze členů výpravy se stane vědec z Ukrajiny, který se kvůli válce nevrátil do rodné země.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Horko mi nevadí, ale jsem ráda za rychlý zápas, říká Fruhvirtová po první výhře na Australian Open

    Před 2 měsíci
    Tenistka Linda Fruhvirtová vybojovala hned při své premiéře mezi dospělými na Australian Open svou první výhru v hlavní soutěži. Sedmnáctiletá Češka porazila domácí Jaimee Fourlisovou 6:0 a 6:4 a v dalším kole se utká s další Australankou startující na divokou kartu Kimberly Birrellovou. S Lindou Fruhvirtovou si v Melbourne povídal reportér Jaroslav Plašil.
     Komentáře
  • Deník

    Návrat na Antarktidu: Zkušený polárník ví, že je nutné vše pořádně naplánovat

    Před 2 měsíci
    V roce 2005 Hynek Adámek, geograf a publicista magazínu National Geographic Česko, dokumentoval vznik naší vědecké stanice v Antarktidě. Po 18 letech se na stejné místo - ostrov Jamese Rosse - vrací.
     Komentáře
  • TN

    Čeští pokrývači mají jedinečnou šanci. Opravte střechu a potkáte se s tučňáky

    Před 5 měsíci
    Čeští polárníci nabízí jedinečnou pracovní příležitost a prý dokonce i práci snů. Do svého týmu na Antarktidu totiž hledají pokrývače, který jim opraví střechu výzkumné stanice. Nabízí i zajímavé benefity, například účast na vědecké expedici nebo setkání s tučňáky. A jediné, co požadují, je, aby uchazeč byl profesionál v oboru a měl srdce dobrodruha.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci se dopátrali konce britské námořní expedice: Posádka vařila kosti mrtvých

    Před 1 rokem
    Britská námořní expedice v letech 1839-1843, jež později dostala název Franklinova expedice, prováděla hydrografický a magnetický průzkum jižních oceánů. Expediční lodě HMS Erebus a HMS Terror pod vedením zkušených kapitánů Jamese Clarka Rosse a Francise Croziera podnikly tři cesty na jih. Jejich mise ale nakonec skončila děsivě - posádka se navzájem pojedla.
     Komentáře
  • Ekolist

    Účastníkům vědeckých výprav do Antarktidy se kontinent mění před očima

    Před 1 rokem
    Antarktida zažívá v posledních letech nadprůměrně teplé počasí, potvrzují letošní pozorování vědců z Masarykovy univerzity. Ti se nedávno se vrátili z polární stanice na Ostrově Jamese Rosse. Právě v okolí stanice lze dobře pozorovat současné procesy spojené s klimatickou změnou i odhadovat budoucí dopady.
     Komentáře
  • Brněnský deník

    Brněnští vědci se vrátili z Antarktidy, Rusům se kvůli válce raději vyhnuli

    Před 1 rokem
    Z Antarktidy se ve středu vrátili členové vědecké expedice Masarykovy univerzity v Brně. Strávili tam 83 dnů. Šlo už o patnáctou výpravu směřující na Českou vědeckou stanici Gregora Johanna Mendela. Vědci na místě sbírali data a sledovali dlouhodobý vývoj tamního prostředí.
     Komentáře
  • Novinky

    Návrat vědců z Antarktidy byl náročnou, ale rychlou logistickou operací

    Před 1 rokem
    Návrat letošní vědecké expedice brněnské Masarykovy univerzity z Antarktidy zkomplikovala pandemie koronaviru a částečně i válka na Ukrajině. I přes vynucené změny v logistice se nakonec podařilo dostat všechny členy výpravy zpět do Evropy během čtyř dnů.
     Komentáře
  • Novinky

    Mendelova polární stanice už v Antarktidě funguje 15 let

    Před 1 rokem
    Patnácté výročí slaví v úterý polární stanice G. J. Mendela, kterou na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova provozuje brněnská Masarykova univerzita (MU). Fungovat začala 22. února 2007. Výročí si vědci připomínají i přímo na místě v rámci letošní expedice.
     Komentáře
  • Brněnský deník

    Mendelova stanice na Antarktidě slaví 15 let: podívejte, jak to tam nyní vypadá

    Před 1 rokem
    /FOTO/ Patnáct let již čeští polárníci využívají základnu na vzdálené Antarktidě. Na odledněném území ostrova Jamese Rosse ji v letech 2004 až 2006 postavili pracovníci brněnské Masarykovy univerzity. Provoz polárníci slavnostně zahájili právě 22. února 2007, od té doby nese základna název Česká vědecká stanice Gregora Johanna Mendela.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Češi znovu na Antarktidě. Krom tání ledovců zkoumají i hladinu stresu

    Před 1 rokem
    Dva měsíce stráví o samotě na ostrově víc než pětkrát větším než Praha, kde jim společnost dělají jen tuleni nebo tučňáči, leč jen sporadicky. Čeští vědci se znovu vydali zkoumat tání ledovců na Antarktidě. A nejen to.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědci brněnské univerzity dorazili na stanici v Antarktidě, jsou v pořádku

    Před 1 rokem
    Vědci z brněnské Masarykovy univerzity dorazili na vědeckou stanici J.G. Mendela v Antarktidě, jsou v pořádku. Stanici zatím zprovozňovali, začínají se pouštět i do vědecké práce. Informaci vědci zveřejnili na profilu Českého antarktického výzkumného programu na sociální síti. Z Brna šestnáctičlenná výprava vyrazila v polovině prosince, návrat je v plánu v březnu.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Smrt Amundsena v mlze: Dobyvatel jižního pólu zemřel při záchranné expedici, ale co se stalo s jeho tělem?

    Před 1 rokem
    Roald Amundsen je v moderní historii pojem. Odvážný dobrodruh posouval společně s dalšími hranice možného, což ho nakonec stálo život.
     Komentáře
  • Deník

    Závod o dobytí jižního pólu byl krutý. Amundsenovi se vyplatila sázka na psy

    Před 1 rokem
    Před 110 lety byl poprvé dobyt jižní pól. Mířily k němu dva soupeřící týmy, zpátky se bohužel vrátil jen jeden. Závod o dosažení nejzazšího bodu planety si vyžádal pět lidských životů a vyvolal kontroverze táhnoucí se řadu let.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Ohnivé peklo: Před 75 miliony let hořela Antarktida jako pochodeň

    Před 1 rokem
    Nálezy zuhelnatělých zbytků dřeva prozradily, že v Antarktidě na sklonku křídy zuřily časté lesní požáry
     Komentáře
  • TechFocus

    Antarktidu před miliony let zachvátily plameny, nebyl to výjimečný jev

    Před 1 rokem
    Antarktidu známe jako ledovou oblast. Před miliony a miliony let tomu tak ale nebylo.
     Komentáře
  • Novinky

    Čeští polárníci chtějí malou větrnou elektrárnu

    Před 1 rokem
    Polárníci hledají vývojáře, kteří vytvoří malou, odolnou, výkonnou a bytelnou větrnou elektrárnu pro Mendelovu vědeckou základnu v drsných podmínkách Antarktidy. O velkou nemají zájem. Firmě, které se něco takového podaří, se záhy podle nich otevřou zahraniční trhy. Podobnou technologii totiž postrádají i jejich kolegové z dalších polárních stanic.
     Komentáře
  • České noviny

    Australský stát Viktorie zasáhlo silné zemětřesení

    Před 1 rokem
    Australský stát Viktorie dnes ráno zasáhlo silné zemětřesení. Podle australské geologické služby dosáhlo síly šesti stupňů, informovala agentura Reuters. Ačkoliv to bylo jedno z nejsilnějších zemětřesení v Austrálii v posledních letech, nezpůsobilo významné škody, poznamenal server BBC News. Varování před cunami úřady nevydaly.
     Komentáře
  • Deník

    Objevení severního magnetického pólu: v zimě žili měsíce, pro ostatní byli mrtví

    Před 1 rokem
    U žen se těšil lichotivé pověsti největšího fešáka v britském námořnictvu. Charismatický námořní důstojník James Clark Ross však na svůj působivý zevnějšek nehřešil - prosazoval se především prací a odvahou. Dobrodruh a polárník, jenž před 190 lety objevil magnetický severní pól.
     Komentáře
  • Ekolist

    Brněnští vědci v Antarktidě letos zažili značné množství prachových bouří

    Před 2 roky
    Letošní vědecká expedice z Masarykovy univerzity v Brně zažila v Antarktidě podle vedoucího výpravy Kamila Lásky nebývalé množství prachových bouří. Krajina místy připomínala spíše polární poušť, řekl. Do vlasti přivezli vědci stejně jako loni desítky kilogramů půdních vzorků i litry vody z ledovců.
     Komentáře
  • Novinky

    Polárníci Masarykovy univerzity se vrátili z Antarktidy. Zažili prachové bouře

    Před 2 roky
    Vědecká expedice z Masarykovy univerzity (MUNI) v Brně se vrátila z Antarktidy. Téměř 14 000 kilometrů dlouhá zpáteční cesta trvala dva týdny, sdělil mluvčí MUNI Pavel Žára. Osmičlenná výprava překonala na chilské vojenské lodi Lautaro až pět metrů vysoké vlny při zpáteční plavbě přes Drakeův průliv. Přímo v oblasti navíc vědci podle svého vedoucího Kamila Lásky zažili nebývalé množství prachových bouří.
     Komentáře
  • Ekolist

    Brněnští architekti z VUT navrhli podobu polární stanice na souostroví Jižní Shetlandy

    Před 2 roky
    S větrem, vlhkostí, chladem, ale také vysokými hodnotami UV záření se musejí vypořádat architekti, kteří navrhují polární stanice. Náročný úkol si vyzkoušeli studenti a vyučující z Fakulty architektury Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Navrhli novou podobu výzkumné stanice CZ*ECO Nelson na souostroví Jižní Shetlandy. Objekt, který před čtyřmi lety získal od soukromníka Český antarktický nadační fond, má výhledově sloužit vědcům jako sklad, laboratoř a malá ubytovna.
     Komentáře
  • Novinky

    Vědeckou polární stanici navrhli v Brně

    Před 2 roky
    Architekti z Vysokého učení technického (VUT) v Brně navrhli v uplynulých dnech podobu české vědecké polární stanice v Antarktidě s názvem CZ*ECO Nelson. S jejím vybudováním se počítá na Nelsonově ostrově v souostroví Jižní Shetlandy. Provozovat ji bude Český antarktický nadační fond.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Brněnští architekti navrhli podobu polární stanice CZ*ECO Nelson

    Před 2 roky
    S větrem, vlhkostí, chladem, ale také vysokými hodnotami UV záření se musejí vypořádat architekti, kteří navrhují polární stanice.
     Komentáře
  • Flowee

    Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje Zemi

    Před 2 roky
    Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu jakoby sedl na putování severního magnetického pólu.
     Komentáře
  • Novinky

    Česká polární stanice v Antarktidě jméno velikána Járy Cimrmana neponese

    Před 2 roky
    Jen o chlup unikla v uplynulých dnech jednomu z největších českých géniů, a to Járovi Cimrmanovi, jedinečná pocta. Mohla být po něm pojmenována česká vědecká polární stanice v Antarktidě. Návrhem se seriózně zabývalo i ministerstvo zahraničních věcí.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědci z Brna míří do Antarktidy, podmínkou je negativní test

    Před 2 roky
    Vědci z Masarykovy univerzity se vypraví na antarktickou stanici i letos, kdy cestování komplikuje pandemie koronaviru. Budou pokračovat v dlouhodobém výzkumu dopadů klimatické změny na přírodu ostrova Jamese Rosse. Výprava je letos menší, osmičlenná, informoval ČTK mluvčí univerzity Pavel Žára.
     Komentáře
  • Novinky

    Virus komplikuje i českou expedici do Antarktidy

    Před 2 roky
    Navzdory koronaviru dnes vyráží do Antarktidy, na jediný kontinent, který není pandemií zasažený, osmičlenná výprava českých výzkumníků a techniků. Kvůli viru bude jejich cesta na jih komplikovanější.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vědci z Brna míří do Antarktidy, podmínkou je negativní test

    Před 2 roky
    Vědci z Masarykovy univerzity se vypraví na antarktickou stanici i letos, kdy cestování komplikuje pandemie koronaviru. Budou pokračovat v dlouhodobém výzkumu dopadů klimatické změny na přírodu ostrova Jamese Rosse.
     Komentáře
  • Flowee

    Pohyb severního magnetického pólu se zrychluje. To ohrožuje Zemi

    Před 2 roky
    Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu jakoby sedl na putování severního magnetického pólu. Poprvé se ho podařilo zaměřit v roce 1831 badateli Jamesi Clarku Rossovi přibližně na 70º severní šířky.
     Komentáře
  • TechFocus

    Severní magnetický pól se podle výzkumu rychlým tempem přibližuje k Sibiři

    Před 2 roky
    Severní magnetický pól se podle posledních dat z družic rychlým tempem přibližuje k Sibiři. Mohou za to dva zvlněné laloky magnetických sil v jádru Země.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Úmorná cesta domů. Češi zkoumali ledovce na Antarktidě, v izolaci jsou tři měsíce

    Před 2 roky
    Dobrovolná izolace na Antarktidě se vědcům z Masarykovy univerzity prodloužila o další měsíc v karanténě na lodi. Teď se konečně dostali domů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Konec záhadě. Vědci vysvětlili pohyb severního magnetického pólu

    Před 2 roky
    Evropští vědci možná přišli na kloub tomu, proč dochází k posouvání severního magnetického pólu. Ten se od 90. let minulého století posouvá rychlostí až 60 kilometrů za rok směrem od Kanady k Sibiři.
     Komentáře
  • Novinky

    Návrat české expedice z Antarktidy se opět zkomplikoval

    Před 2 roky
    Datum návratu vědců z letošní expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy je kvůli koronavirovým opatřením stále nejisté. Komerčním letem by se z Chile do Evropy mohli dostat nejdříve ve druhé polovině května. Nadějí je nějaký dřívější repatriační let, jenže tento víkend to zřejmě vzdor původním očekáváním nakonec nepůjde. Polárníci jsou nicméně v pořádku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Rekordní teplo na Antarktidě. Poprvé tu naměřili více než 20 stupňů Celsia

    Před 3 roky
    Rekord 20,75 stupně Celsia byl zaznamenán 9. února na Seymourově ostrově.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Vědci z Brna konečně provedou významný výzkum na Antarktidě

    Před 3 roky
    Devět vědců z Masarykovy univerzity odjelo z Brna do Antarktidy. Budou sledovat například dopady klimatické změny na ledovce a antarktickou přírodu.
     Komentáře
Reklama