Zavřít
Jan Kovařík

Jan Kovařík

Nejnovější články na Seznamu na téma Jan Kovařík
  • Podcasty Seznam

    16 min

    Podcast
    Marie Kubátová. Autorka předlohy večerníčku Krkonošské pohádky

    Před 3 dny

    ·

    16 minut

    Narodila se před 8. srpna 1922 a díky talentu a píli se stala jednou z našich nejlepších autorek zabývajících se folklorem. Oblastí jejího zájmu byly především Krkonoše a Podkrkonoší. Chcete-li se dozvědět, kde se vzala postava Trautenberka, nebo proč celé natáčení slavného večerníčku probíhalo v noci, poslechněte si Příběhy z kalendáře, tentokrát okořeněné i trochou krkonošského nářečí.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    43 min

    Podcast
    Rozdávat svým slovem pohodu i pomáhat. Zvládne to Jan Kovařík až do důchodu? Anebo má plán B?

    Před 5 dny

    ·

    43 minut

    Padesátník, otec čtyř dětí, moderátor a zároveň milovník rozhlasu. Svým slovem umí nejen rozdávat pohodu, ale i pomáhat. Zvládne to s plným nasazením až do důchodu nebo má plán B? Podělí se s námi o dramatický příběh svých blízkých? A co by rád předal dalším generacím rozhlasáků?
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    18 min

    Podcast
    Louis Vuitton. Firma, kterou založil, zásobuje kufry a kabelkami smetánku po celém světě

    Před 7 dny

    ·

    18 minut

    Francouzský podnikatel Louis Vuitton proslul jako výrobce luxusních cestovních zavazadel. Firma, kterou založil v 50. letech 19. století, představuje prestižní značku, která zásobuje kufry a kabelkami smetánku po celém světě. Narodil se 4. srpna 1821. Osiřel ve 14 letech a vydal se z malé vesnice poblíž švýcarských hranic do Paříže, kde dokázal založit dílnu, která se rozrostla v továrnu. Vyrobil například první cestovní kufr potažený voskovým plátnem nepropouštějícím vodu.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    18 min

    Podcast
    Tanec polka. Vymyslela ji služka Anna Chadimová

    Před 8 dny

    ·

    18 minut

    3. srpna 1884 zemřela Anna Chadimová, provdaná Slezáková. Služka, která vymyslela tanec polka. Podle vyprávění začala na tancovačce v Kostelci nad Labem při lidové písni „Strejček Nimra koupil šimla“ provádět nezvyklé kroky. Mezi přihlížejícími byl tehdy i učitel Josef Neruda, který si nápěv poznamenal do not, a zrodila se polka. Novému tanci se zprvu říkalo maděra či nimra podle zmíněné písně. V Praze ho překřtili na polku. Nebo bylo vše jinak?
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Jacques Piccard. Jako první člověk se dostal na dno Mariánského příkopu

    Před 14 dny

    ·

    20 minut

    Jacques Piccard se jako první člověk dostal na dno Mariánského příkopu, téměř jedenáct kilometrů pod hladinou. Švýcarský vynálezce a oceánograf se narodil 28. července 1922. Společně s otcem pracoval na vývoji batyskafu. Koupilo ho americké námořnictvo, a oba konstruktéry si nechalo jako konzultanty a piloty. Do Mariánského příkopu se Piccard ponořil s americkým kolegou Donem Walshem 23. ledna 1960 a dosáhl hloubky 10 916 metrů. Trvalo 52 let, než je dokázal někdo napodobit.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    18 min

    Podcast
    Eva Perónová. První dáma Argentiny

    Před 16 dny

    ·

    18 minut

    Eva Perónová byla krásná, soucitná, ale také silná, ambiciózní, nesmlouvavá a podléhající výbuchům vzteku. Manželka argentinského prezidenta Juana Peróna vymýšlela grandiózní sociální projekty. Prostřednictvím své nadace stavěla byty pro chudé, školy, nemocnice. Ženám otevřela dveře do politiky a díky ní je dnes tradice žen ve vysoké politice v Latinské Americe silnější než v mnoha západních zemích. Eva Peronová, která zemřela 26. července 1952, je dodnes miláčkem Argentinců.
     Komentáře
  • Ruik

    Představení týmů Fortuna ligy: Bohemians v přípravě neprohráli, cílem vyhnout se baráži

    Před 17 dny
    Fortuna liga se blíží a dalším tým, který si před nadcházející sezónou představíme, je Bohemians 1905. Klokani se loni museli zachraňovat až v baráži, podobné nervy teď nechce nikdo dopustit. V přípravě vypadala Bohemka velice slušně, když vyhrála pět zápasů v řadě a v pouze v posledním remizovala.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Apollo 11. Lidská stopa na Měsíci

    Před 22 dny

    ·

    19 minut

    Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo, věta, kterou řekl Neil Armstrong po přistání na Měsíci. Apollo 11 na něj dosedlo 20. července 1969. Pojďte se podívat na pátý let z programu Apollo. Velitel Neil Armstrong - neviditelný hrdina, pilot lunárního modulu Edwin „Buzz“ Aldrin, jehož psací pero zachránilo celý let a pilot velitelského modulu Michael Collins – nejosamělejší muž ve vesmíru. Odkud se vzala přezdívka Buzze Aldrina, konvertoval Neil Armstrong k islámu?
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Jiří Zahajský. Představitel slavného inspektora Trachty

    Před 23 dny

    ·

    20 minut

    „Na světě je to tak, že jedni orají a vláčejí, a druzí sklízejí,“ říká Jiří Zahajský jako inspektor Trachta ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Je to asi nejslavnější film tohoto skvělého herce, který zemřel 19. července 2007. Za svůj život si zažil vláčení, kdy neměl ani kde spát, orání, kdy se kvůli režimu nemohl příliš objevovat ve filmu ani v televizi, a také sklízení, kdy ho oceňovali diváci za jeho pozdější role, a kdy našel štěstí v lásce.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    18 min

    Podcast
    Rolling Stones. Prodali miliony desek a dodnes vyprodávají sportovní arény

    Před 30 dny

    ·

    18 minut

    Britská rocková skupina Rolling Stones odehrála své první živé vystoupení 12. července 1962. Díky muzice, ale i díky tomu, že na ní vyrůstalo několik generací fanoušků, se stala fenoménem. Zakládajícím členům nebylo ani dvacet, když je svedl dohromady obdiv k rhythm'n'blues. Dokonce i název kapely si dali na na počest klasického blues Muddyho Waterse. Postupně se jejich produkce posunula k rocku a je jisté, že Stouni jsou jednou z nějúspěšnějších rockových kapel všech dob.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    21 min

    Podcast
    Dana Medřická. Žila, hrála, milovala naplno. Celým srdcem

    Před 1 měsícem

    ·

    21 minut

    Dana Medřická se narodila 11. července 1920. Milovanou Kočičí hru byla ochotná hrát dvakrát denně. Šest hodin na jevišti, a nikdo nepoznal únavu. Když se o ni pokoušela chřipka, představení nerušila. Divadlo ji totiž vyléčilo. Dana Medřická, jak sama říkala, vypila číši divadelního jedu do dna, a nikdy se z té „otravy” nevzpamatovala. Byla milující, dobře naladěná, rozdávala radost a energii. I přes to, že musela překonat mnoho těžkých chvil, nikdy nepřestala mít ráda život.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Hrabě Ferdinand von Zeppelin. Muž, který dal jméno vzducholodím

    Před 1 měsícem

    ·

    19 minut

    Ferdinand von Zeppelin se narodil 8. července 1838 v německé Kostnici. Do svých 53 let sloužil v armádě, bojoval v několika válkách a snažil se zde prosadit vývoj vzducholodí. To se mu nedařilo, a proto v hodnosti generála odchází do výslužby. V roce 1900 podnikne jeho vzducholoď první let, který je sice neúspěšný, ale hrabě se nenechá odradit. Postupně si získá přízeň veřejnosti i finance a zaslouží se o to, že se vzducholodě v Německu začnou běžně používat k osobní dopravě.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Louis Armstrong. Z dítěte ulice mezinárodní hvězdou

    Před 1 měsícem

    ·

    19 minut

    Dnešní výročí je datum úmrtí jednoho z největších hudebníků 20. století. Měl několik přezdívek, čtyři ženy, jeho skladby zná celý svět. Hudba v New Orleans, kde se narodil, zněla všude. Matka nebývala doma, a tak se malý Louis staral i o sestru. Když střílel na Silvestra pistolí jednoho z náhradních otců, zatkli ho a zavřeli do Útulku pro barevné hochy. Panovala tam tvrdá disciplína. Ale taky se tam vyučovala hudba.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    18 min

    Podcast
    Cyril a Metoděj. Stihli vytvořit písmo, potkat se s papežem i založit arcibiskupství

    Před 1 měsícem

    ·

    18 minut

    Dnes slavíme příchod křesťanských věrozvěstů, jedné z nejznámějších bratrských dvojic v dějinách českých zemí. Přezdívá se jim „Apoštolové Slovanů“ a nejvýraznější stopu bezesporu zanechali právě u nás. Na tehdejší Velké Moravě. Se jmény to vůbec mají Cyril a Metoděj složité. V českých zemích byli dlouhé roky známí jako Crha a Strachota, narodili se ale jako bratři Michael a Konstantin. Oba se vydali na duchovní dráhu.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Fráňa Šrámek. Buřič a obdivovatel ideálů mládí

    Před 1 měsícem

    ·

    20 minut

    Básník, spisovatel a dramatik Fráňa Šrámek zemřel 1. července 1952. Jihočeský Písek se stal inspirací jeho nejznámějších děl, Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou. Jeho dílo se vyznačuje velkým obdivem k ideálům mládí a také bojovným anarchismem. Všechny po první válce překvapilo, že se tak jako jeho přítel S. K. Neumann nepostavil na barikádu socialistické revoluce. Šrámek naopak prohloubil lyrickou polohu svých básní. Pohřben je v rodné Sobotce.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Albert Einstein. Nejznámější, nejvlivnější a také nejrozpornější vědec dvacátého století

    Před 1 měsícem

    ·

    19 minut

    Albert Einstein nosil dlouhé vlasy už desetiletí před vznikem hnutí hippies. Zato nikdy nenosil ponožky, nevzal si je dokonce ani na přebírání Nobelovy ceny. Vyplazoval jazyk na fotografy od novin stejně drze jako na klasickou newtonovskou fyziku. Miloval hudbu a zahrál si na housle v doprovodu Alberta Schweitzera či Maxe Broda. Svoji obecnou teorii relativy publikoval 30. června 1905.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Soutěže krásy. Historicky první Miss Universe byla finská krasavice Armi Kuusela

    Před 1 měsícem

    ·

    20 minut

    Před 70 lety se konala první světová soutěž krásy, kterou vyhrála finská krasavice Armi Kuusela. Jak se od té doby soutěže krásy proměnily, a jak si vybírají své krasavice v různých zemích? A kdo je vlastně krásný? Vybrala by barokní porota stejné dívky jako ta dnešní? A co všechno jsou matky schopné udělat, aby jejich dcery zvítězily v dětské missí soutěži? O tom všem si můžete poslechnout v dalším díle Příběhů z kalendáře.
     Komentáře
  • eFotbal

    Kováčovo Táborsko se proti Bohemians drželo velmi dlouho. Přestřelku v Uhříněvsi rozhodli Kovařík s Vránou

    Před 1 měsícem
    Tým Bohemians Praha 1905 si na úvod letní přípravy pozval do Uhříněvsi FC MAS Táborsko, které už sice nemělo k dispozici Romana Holiše, ale mohlo počítat s Michalem Bezpalcem, jenž se vrátil do českého prostředí z polské Termalicy.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    21 min

    Podcast
    Plavecký stadion Podolí. Chrám sportu, který se stal kulturní památkou

    Před 1 měsícem

    ·

    21 minut

    Dnes si připomeneme otevření známého pražského sportovního areálu, který je ve své kategorii považován za jednu z nejzdařilejších staveb na světě. Nachází se v bezprostřední blízkosti Vltavy na místě bývalého vápencového lomu. Komplex bazénů měl mít původně svou tribunu, ale nevešla se na relativně malý pozemek. Architekt Richard Podzemný proto přišel se vskutku geniálním řešením. Tribunu navrhl na střeše krytého bazénu. Budova je ve tvaru vlny, čímž se podtrhuje její účel.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Oslnivě výtvarná hra jedenáctky umělců

    Před 1 měsícem
    SmetanaQ Gallery připomíná výročí založení Klubu konkretistů
     Komentáře
  • Classic Praha

    Obrazy, grafika i oděvní design mezi nákupními košíky

    Před 1 měsícem
    Obchodní centrum Šestka vystavuje díla mladých výtvarných talentů.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Československá plavba labská. V 80. letech byla největší rejdařskou společností v Evropě

    Před 1 měsícem

    ·

    20 minut

    Československá plavba labská vznikla výnosem parlamentu 13. června 1922. V polovině 80. let byla největší rejdařskou společností v Evropě. Vlastnila 700 lodí a zaměstnávala 4000 lidí. V Příbězích z kalendáře se projedeme na voru, budeme dobývat led a rozvážet ho po pražských pivnicích. Navštívíme pražské Podskalí a seznámíme se s komunitou, která pravý vltavský břeh obydlela už před třemi sty lety. A možná se pak stavíme na jedno orosené v Jedové chýši.
     Komentáře
  • Kafe

    Karel Gott by byl štěstím bez sebe: Jeho bývalý zeť se dočkal vytoužené dcery

    Před 1 měsícem
    Zpěvák Karel Gott by měl jistě radost z toho, jak se bývalému manželovi jeho dcery Lucie v současné době daří. Po rozvodu se opět zamiloval a se svou nynější partnerkou Evou se teď dočkali prvního společného potomka. Je jím dcera, které zamilovaná dvojice dala jméno Nelly. Jmenuje se tedy stejně jako nejmladší dítko legendárního zpěváka. Jan Kovařík ovšem tvrdí, že jméno s partnerkou vybrali ze zcela jiného důvodu.
     Komentáře
  • OnlyU

    Karel Gott by se radoval z dalšího vnoučete. Holčička má jméno jako zpěvákova dcera

    Před 1 měsícem
    Vnuci Karla Gotta Vojtíšek a Honzík mají sestřičku. Narodila se 3. června a novinkou se pochlubil novopečený otec Jan Kovařík. Ten přiznal, že po holčičce toužil od začátku vztahu s Evou.
     Komentáře
  • Extra

    Velký důvod k radosti: Karel Gott (†80) má v rodině další holčičku Nelly!

    Před 2 měsíci
    V širší rodině Karla Gotta (†80) mají důvod k radosti! Bývalý manžel Gottovy dcery Lucie Jan Kovařík má dcerku, která dostala jméno Nelly, v rodině jsou tak již dvě! Její roztomilou fotografii sdílel hrdý otec na sociálních sítích.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    17 min

    Podcast
    Josef Bláha. Charismatický sympaťák s podmanivým hlasem

    Před 2 měsíci

    ·

    17 minut

    Akademik Filip v Návštěvnících, inspektor Brůžek v seriálu Hříšní lidé města pražského nebo hudební skladatel Petr Karát v komedii Hodíme se k sobě, miláčku. To jsou některé z nejslavnějších postav Josefa Bláhy, který se narodil 8. června 1924. Prvních jedenáct let života prožil na samotě v hájence uprostřed slovinských hvozdů. Když se s rodinou stěhoval do Československa, neuměl česky ani slovo, přesto později češtinou vládl lépe než leckterý rodilý mluvčí.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Stavovské divadlo. Rozlícený dav vyhnal herce a obsadil budovu

    Před 2 měsíci

    ·

    20 minut

    Stavovské divadlo je nejen nejstarší divadelní dům v Praze, ale také jedno z mála klasicistních divadel v Evropě a jediná dochovaná scéna, kde působil Wolfgang Amadeus Mozart. Nosticovo, Stavovské, Zemské a Tylovo. Málokterá stavba tolikrát změnila svůj název. Na půdě Stavovského divadla se po staletí odehrávaly národnostní boje mezi česky a německy mluvícím obyvatelstvem. Základní kámen byl položen 7. června 1781 a za necelé dva roky se v nové budově už hrálo.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    22 min

    Podcast
    Milada Horáková: “Jdu s hlavou vztyčenou. V boji se padá, a co jiného je život než boj.”

    Před 2 měsíci

    ·

    22 minut

    Na konci května 1950 začal historiky nazývaný “největší politický proces” v našich dějinách. První vykonstruovaný soud tehdejší doby, na který dohlíželi sovětští stalinisté. Soud, který provázela mohutná manipulativní propaganda, a který poslal na smrt ženu. Milada Horáková byla jedinou ženou popravenou v rámci politických procesů po únoru 1948. Komunisté ji zavraždili na dvoře pankrácké věznice 27. června 1950.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Vítězslav Nezval. Nadšený astrolog, přelétavý milovník a geniální básník

    Před 2 měsíci

    ·

    19 minut

    Jeden z největších českých básníků, se narodil 26. května 1900. Ve 20. letech jej oslovil víceméně salonní komunismus, i když v 50. letech prožíval deziluzi. Věrný zůstal i většině starých přátel z avantgardy, které hájil i proti politice strany. Stejně věrný bohužel nebyl v partnerském životě. Své celoživotní partnerce připravil řadu trpkých chvil. Zemřel na silný zápal plic před půlnocí 6. dubna 1958 o neděli velikonoční, jak si jako velmi zdatný astrolog sám předpověděl.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Hvězdné války IV: Nová naděje. Nejvýdělečnější film všech dob získal 7 Oscarů

    Před 2 měsíci

    ·

    20 minut

    25. května 1977 vstoupil do kin první díl mezigalaktické série Star Wars a přepsal filmovou historii. Do té doby se producenti báli financovat sci-fi filmy, protože se netěšily oblibě u diváků a většinou propadly. Vedení studia 20th Century Fox ale věřilo potenciálu režiséra George Lucase. Ten za poměrně směšných 10 milionů dolarů vytvořil vesmírné dobrodružství plné bizarních bytostí, stovek různých světů, mezigalaktických bitev a šermířských soubojů světelnými meči.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    18 min

    Podcast
    Mikuláš Koperník. Polák nebo Němec? A jak to vnímal sám Koperník?

    Před 2 měsíci

    ·

    18 minut

    Mikuláš Koperník je zakladatel moderní astronomie a autor knihy O oběhu nebeských sfér. Narodil se v 16. století v polském městě Toruň. Možná i proto o něm Poláci říkají, že byl Polák. Toruň, stejně jako Frombork, kde astronom 24. května 1543 zemřel, ale založili Prusové. Jaká je tedy pravda? Polák nebo Němec? A jak to vnímal sám Koperník? Proč trvalo 150 let, než Isaac Newton rozmetal poslední pochybnosti o heliocentrické soustavě.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Jan Pivec. Nepřehlédnutelná postava a sytý hlas ho pro dráhu herce předurčily

    Před 2 měsíci

    ·

    19 minut

    Jan Pivec patřil mezi výrazné osobnosti Národního divadla. Narodil se 19. května 1907. Jeho vysoká, nepřehlédnutelná postava a sytý hlas ho pro dráhu herce předurčily. Důležitá byla i podpora jeho otce, který si sám přál hrát divadlo, ale jeho rodiče neměli pochopení. A tak si svůj sen dosnil právě ve svém synovi. O životní divadelní pouti a o nesčetných historkách spojených s osobou Jana Pivce se dozvíte v Příbězích z kalendáře.
     Komentáře
  • eFotbal

    Že by krok k udobření? Bylo mi ctí být tvým žákem, vzkázal Krmenčík Limberskému a vzpomínal na stovky vypitých piv

    Před 2 měsíci
    V Doosan aréně chyběli při oficiálním plzeňském loučení Davida Limberského například Patrik Hrošovský, Jan Kovařík, Milan Petržela či Vladimír Darida. U všech zmíněných to ovšem bylo kvůli jejich klubovému programu.
     Komentáře
  • Sport

    Limbovo finále: šibenice, taneček s manželkou, dojatá ikona! Jeho osmičku Plzeň navždy vyřadila

    Před 2 měsíci
    V neděli bouřila plzeňská Doosan aréna při oslavách mistrovského titulu, o dva dny později vzdala hold ikoně Viktorie Davidu Limberskému. Limberský, ty jsi hovado, nesl se vyprodaným stadionem populární pokřik. Obránce mával tribunám a šibalsky se usmíval. Svoji rozlučku s profesionální kariérou, která nesla název Limbovo finále, si dokonale užíval, byť se mu během ní několikrát leskly oči.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Salvador Dalí. Vejce, kobylka, mravenec a především tekoucí hodiny

    Před 3 měsíci

    ·

    19 minut

    Známe ho jako surrealistického malíře, ale prošel si také obdobím impresionismu a kubismu. Věnoval se i psaní a divadelnímu výtvarnictví. V jeho dílech se nacházejí často symboly jako je vejce, kobylka, mravenec a především tekoucí hodiny. Řeč je o Salvadoru Dalím. Plachý a přitom extravagantní umělec je spjatý neodmyslitelně s Katalánskem, ale i s Paříží. Jaké příběhy přinesl jeho život a jeho celoživotní láska ke Gale, to vše se dozvíte v Příbězích z kalendáře.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    2 min

    Podcast
    Rydval, Drobník, Tašl

    Před 3 měsíci

    ·

    2 minuty

    Připravili a provázejí Iva Bendová a Jan Kovařík.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Fred Astaire. Vytvořil osobitý styl tance. Jeho jméno bylo zárukou pro režiséry i producenty

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Sehrál dominantní úlohu ve slavné kapitole amerického hudebního filmu. Jméno Freda Astaira se stalo synonymem tance. Narodil se 10. května 1899. Aniž se snažil sledovat nějaký vzor, jeho tanec vykrystalizoval v osobitý styl, který po několik desetiletí ovlivňoval vývoj tance nejen na filmovém plátně. Pro režiséry bylo vždy jeho jméno zárukou perfektně odvedené práce, pro producenty zase zárukou kasovního úspěchu a to i tehdy, když Hollywoodem zmítaly krize.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    17 min

    Podcast
    Zoo ve Dvoře Králové. Josef Vágner přivezl pro vznikající safari na 2000 zvířat

    Před 3 měsíci

    ·

    17 minut

    Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem otevřela své brány 9. května 1946. Je proslulá svým safari parkem, prvním a jediným svého druhu ve střední Evropě. Největší zásluhu na jeho vzniku měl Josef Vágner, který byl ředitelem zahrady v letech 1965 – 1983. Pro vznikající safari dovezl z Afriky na 2000 zvířat, například žirafy, zebry, antilopy nebo nosorožce. Vybudování safari trvalo téměř 20 let a své brány poprvé otevřelo v květnu 1989.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    18 min

    Podcast
    Eiffelova věž. Ikona, která navždy změnila panorama Paříže

    Před 3 měsíci

    ·

    18 minut

    Dnes si připomínáme stavbu, která vnesla to architektury nový prvek technických staveb ve veřejném prostoru. Jako součást světové výstavy v Paříži byla jejími návštěvníky obdivovaná, ale obyvateli Paříže z počátku zatracovaná. Ať jste totiž v Paříži kdekoli, při výhledu ji máte stále před očima. Svého času to byla nejvyšší stavba na světě a tento primát si udržela dlouhých 41 let, než ji překonal Chrysler Building v New Yorku.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    Sliacky, Šanko

    Před 4 měsíci

    ·

    3 minuty

    Připravili a provázejí Jan Kovařík a Iva Bendová.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    2 min

    Podcast
    Ogořálek, Pniok

    Před 4 měsíci

    ·

    2 minuty

    Připravili a provázejí Iva Bendová a Jan Kovařík.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    2 min

    Podcast
    Kottoniak, Kožer, Meissner

    Před 4 měsíci

    ·

    2 minuty

    Provázejí Iva Bendová a Jan Kovařík
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    Pelant, Petroš

    Před 5 měsíci

    ·

    3 minuty

    Připravili a provázejí Iva Bendová a Jan Kovařík.
     Komentáře
  • Ruik

    Posily zvučného jména: Bohemians je dobrá adresa, říká trenér Luděk Klusáček

    Před 6 měsíci
    Každé přestupové období se daří Bohemians Praha posílit kádr o zvučné jméno, o fotbalistu s reprezentačními starty, se zkušenostmi ze zahraničí. A nejde ani o finančně náročné transakce.  „Je to tím, že Bohemka je dobrá adresa a hráči jsou ochotní ze svých požadavků i slevit,“ předkládá vysvětlení trenér Luděk Klusáček.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    2 min

    Podcast
    Hublík, Pecúch

    Před 6 měsíci

    ·

    2 minuty

    Připravili a provázejí Jan Kovařík a Iva Bendová.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Lucie Gottová se živí jako prodavačka. Takhle jí to sluší za pokladnou. Starší sestra Dominika si přivydělává zpěvem. Promluvil její přítel

    Před 6 měsíci
    Karel Gott (†80) by byl na své dvě dospělé dcery velmi pyšný. I když každá má odlišný způsob života, v současnosti se nebaví, rozhodně nežijí jen ze jména svého otce. Zatímco Dominika Gottová (48) si přivydělává jako zpěvačka a světu se nedávno pochlubila romantickým hitem, její sestra Lucie (34) se živí jako prodavačka v jednom módním řetězci. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil spoluautor skladby.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    Hökl, Bajko, Večeřa, Pošík

    Před 6 měsíci

    ·

    3 minuty

    Připravili a provázejí Jan Kovařík a Iva Bendová.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    2 min

    Podcast
    Vondryska, Zůna, Čiviš, Pojar/Pojer

    Před 6 měsíci

    ·

    2 minuty

    Připravili a provázejí Jan Kovařík a Iva Bendová.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    Bican, Fric, Vondrášek, Houška, Říha

    Před 6 měsíci

    ·

    3 minuty

    Připravili a provázejí Jan Kovařík a Iva Bendová.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Moje minulost fanouškům Bohemky nevadí, věří Kovařík. Ví ale, že se od něj čekalo víc

    Před 6 měsíci
    Zkušený záložník přicházel v létě do Bohemians z Plzně jako velká posila, jenže naděje zatím úplně nenaplnil.
     Komentáře
  • Ruik

    Ronaldo pálí do mladší generace: Nesnesou kritiku. Když mně bylo 18, slova starších byla svatá

    Před 6 měsíci
    Cristiano Ronaldo se v létě vrátil do Manchesteru United, aby mu pomohl vyhrávat trofeje. Jenže na to to zatím nevypadá, hra i výsledky dost zaostávají. A podle posledních indikací za tím mohou stát i nesrovnalosti v kabině.
     Komentáře
  • Ruik

    Tipsport liga: Hlavně nedostáváme góly, pochvaluje si záložník Bohemians Jan Kovařík

    Před 6 měsíci
    Dva zápasy, dvě vítězství. A hlavně s nulou vzadu. Bohemians Praha si počínají na zimním turnaji Tipsport liga velice zdatně. „Hlavně abychom tyto návyky přenesli do ostrých zápasů v lize a nedostávali tolik gólů,“ věří ve zlepšené výkony záložník Jan Kovařík.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    15 min

    Podcast
    Michal Tučný. První banjo si vyrobil z kytary, struny podložil papírem

    Před 7 měsíci

    ·

    15 minut

    Lacláče, starodávné brejličky a country. To byl Michal Tučný. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    18 min

    Podcast
    Spindletopský ropný boom. Den kdy černé zlato tryskalo sto metrů vysoko

    Před 7 měsíci

    ·

    18 minut

    10. ledna roku 1901 se jistému jednorukému amatérskému geologovi podařilo nevídané. Objevil ropná naleziště, která předčila všechna předešlá. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    17 min

    Podcast
    Zdeněk Jirotka. Proslavil jej vlídný humor Saturnina i báječné historky Sedmilhářů

    Před 7 měsíci

    ·

    17 minut

    Humor je nejvzácnější koření, a Zdeněk Jirotka, který se narodil před 110 lety, ho měl opravdu na rozdávání. A nešetřil s ním ani v rozhlase, když byl členem skupiny vypravěčů Sedmilhářů. Příběh z kalendáře napsala Jana Soprová. Moderují Jan Kovařík a Tereza Stýblová.
     Komentáře
  • eFotbal

    Vacek si hledá nový klub, z Ďolíčku zmizí i Ugwu či Osmančík. Klusáček si naopak proklepne exteplického Nazarova

    Před 7 měsíci
    Vršovičtí Klokani přivítali na prvním srazu v novém roce 27 hráčů do pole a 4 brankáře. Tento stav se však může podle sportovního ředitele Miroslava Držmíška měnit každou hodinou...
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    2 min

    Podcast
    Pihlík, Kakos, Kakáč, Kakala, Kakas, Zadina, Pleva

    Před 7 měsíci

    ·

    2 minuty

    Připravili a provázejí Iva Bendová a Mirek Vaňura.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    2 min

    Podcast
    Nigrin, Řežábek

    Před 8 měsíci

    ·

    2 minuty

    Připravili a provázejí Jan Kovařík a Mirek Vaňura.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    Soviar, Kubáň, Paľaga

    Před 8 měsíci

    ·

    3 minuty

    Připravili a provázejí Jan Kovařík a Mirek Vaňura.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    Míča/Míč, Macura, Mikánek, Mikšátko, Olexa

    Před 8 měsíci

    ·

    3 minuty

    Připravili a provázejí Jan Kovařík a Mirek Vaňura.
     Komentáře
Reklama