Zavřít
Jan Kovařík

Jan Kovařík

Nejnovější články na Seznamu na téma Jan Kovařík
  • Sport

    SESTAVA KOLA: Pohárový hrdina v ráži, také Baník se rozvášnil

    Před 2 dny
    Má za sebou úžasný týden. Nejprve ve čtvrtek rozhodl pohárový duel s Ballkani, potom na svůj výkon navázal v nedělním utkání s Pardubicemi. Záložník Kalvach režíroval zápas, který skončil vysokým vítězstvím. Hráč Viktorie samozřejmě figuruje v ideální sestavě 9. kola fotbalové Fortuna ligy podle Sport.cz. Tři zástupce v ní má jeho Plzeň a ostravský Baník, dva Bohemians. Rozhodněte v přiložené anketě, kdo byl hráčem kola.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Jaroslav Ježek. Blues z modrého pokoje

    Před 2 dny

    ·

    19 minut

    Nápaditý skladatel, jazzový průkopník, hudební šéf jednoho z nejoriginálnějších meziválečných divadel. Tím vším byl Jaroslav Ježek. Hudba ho fascinovala od dětství, v těžkých válečných časech vyměňoval jídlo za noty a na konzervatoř ho kvůli výraznému talentu přijali i přes těžký handicap. Sudičky mu nadělily chatrné zdraví, ale také obrovský talent, který ve spolupráci se svými kolegy a kamarády, Voskovcem a Werichem, přetavil v nekonečnou řadu nápadité a chytlavé hudby.
     Komentáře
  • Sport

    Kovaříkova pravačka? Asistence jako levou. Ale střelou málem trefil tramvaj, smál se trenér

    Před 4 dny
    Jeden centr pravou přímo na hlavu skórujícího Erika Prekopa, druhý pak v českých luzích a hájích proslulou levačkou na stejně efektivního Davida Puškáče. Jan Kovařík byl coby levý wingbek jedním ze strůjců cenného skalpu Sigmy Olomouc, jíž Bohemians doma porazili 3:2. „Zápas měl úplně všechno, v téhle sezoně jsem si žádný neužil více,“ hlásil 35letý hrdina zelenobílé poloviny Vršovic.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Před 32 lety byl v Alpách nalezen Ötzi. 5 300 let stará mumie muže z doby měděné

    Před 8 dny

    ·

    18 minut

    Třiadvacátého září 1991 se v Ústavu soudního lékařství v Innsbrucku ocitl na pitevním stole zvláštní nebožtík. O čtyři dny dřív ho zamrzlého v ledu v Ötztalských Alpách objevili dva němečtí turisté. Záhy vyšlo najevo, že jde o přirozenou lidskou mumii člověka z doby měděné, jejíž stáří se odhaduje na víc než pět tisíc let. Spolu s tělem se na místě našly zbytky jeho oděvu, bot a vybavení. Objev vyvolal obrovskou senzaci mezi laickou i odbornou veřejností.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Johnny Cash. Hudební idol, který chtěl vnášet lidem do života světlo

    Před 15 dny

    ·

    19 minut

    Johnny Cash v jedné ze svých písní zpíval, že do černé se obléká kvůli nepochopeným lidem, chudým, vězňům i těm, kdo slouží své vlasti. Chtěl tak odnášet část temnoty z jejich životů, dokud se nad obzorem nevyjasní. On sám ale temnou duši neměl. Byl to veselý člověk, který rád bavil lidi. I když to na světě neměl lehké, a to už od narození. Narodil se jako J. R. Cash do chudé rodiny, která žila na státní půdě v Arkansasu a živila se sběrem bavlny.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    17 min

    Podcast
    Václav Postránecký. Ostrovní Pražák, se kterým nás bavil svět

    Před 19 dny

    ·

    17 minut

    Václav Postránecký se narodil 8. září 1943. V Příbězích z kalendáře budeme vzpomínat na herce, režiséra, pedagoga, prezidenta herecké asociace a rytíře vína. Muže, jenž začínal jako jevištní technik v Libereckém divadle, byl “zvykovým členem” Dismanova rozhlasového dětského souboru a měl tu čest stát se jediným filmovým synem Nataši Gollové.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Vojta Kotek je lamač dívčích kostí. Spoustu lidí jsem zrakvil, potvrzuje

    Před 19 dny
    Díky další sondě do hloubky znalostí o Česku v řadách slavných vyšlo v oblíbené show najevo, po čem lidé skutečně touží. Trendy v záplavě přání „co musím mít" značně ovlivnil také jeden z kapitánů – Vojta Kotek. Co všichni chtěli umět jako populární herec, moderátor a režisér? Exkluzivní ukázka napoví.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    17 min

    Podcast
    Samuel Morse se svým elektromagnetickým telegrafem změnil lidskou komunikaci

    Před 23 dny

    ·

    17 minut

    Americký malíř a vynálezce předvedl 4. září 1837 prototyp přístroje, který změnil lidskou komunikaci. Samuel Morse se narodil do rodiny evangelického pastora a toužil se proslavit jako malíř. Stal se oblíbeným portrétistou, ale cítil se nedoceněn, když nebyl přizván k výzdobě amerického Kongresu ve Washingtonu. Vrhl tedy veškeré úsilí do vynalézání nového komunikačního prostředku - elektromagnetického telegrafu, který se mu nakonec podařilo rozšířit po celém světě.
     Komentáře
  • Sport

    FANTASY: Klokan hráčem kola, stovka tentokrát odolala

    Před 28 dny
    Klokani zvítězili a jejich hrdina se trefil hned dvakrát. O víkendu tak svým trenérům vydělal nejvíc bodů. Fanoušci fotbalové Fortuna ligy mají novou zábavu. Seznam.cz na Sport.cz spustil Fantasy ligu plnou soutěží a atraktivních cen. Vzhledem k odložení jednoho utkání, trestům za červené karty i odchodu některých hráčů do zahraničí bylo 6. kolo zatím nejtěžší v sezoně, stovka tentokrát odolala.
     Komentáře
  • Sports24

    Kovaříkova raketa, Karabcův hořkosladký start. Slavia zaváhala

    Před 30 dny
    FORTUNA:LIGA pokračovala v neděli čtyřmi zápasy šestého kola a na všech stadionech to pořádně vřelo. Jak na hřišti, tak v hledišti. Slavia remizovala v Jablonci, klokanům doslova vystřelil tři body Kovařík. Sparta přehrála Karvinou a Sigma staví z Androva stadionu nedobytnou tvrz.
     Komentáře
  • Sport

    Klokani zlomili sérii, doma vydřeli výhru

    Před 1 měsícem
    Trvalo to od konce dubna, v součtu s loňskou sezonou celkem ve čtyřech ligových zápasech nedokázali fotbalisté Bohemians ukořistit vítězství. Dočkali se až v 6. kole Fortuna ligy, kdy v rušném zápase porazili Hradec Králové 2:1. Oba góly Klokanů vstřelil Jan Kovařík, přičemž ten první v 8. minutě byl parádní, zpoza šestnáctky poslal nechytatelnou ránu pod břevno. Za hosty vyrovnával na průběžných 1:1 Jakub Kučera.
     Komentáře
  • Ruik

    Sparta nepřipustila překvapení a vítězí nad Karvinou! Zisk plného počtu bodů ji posouvá do čela tabulky

    Před 1 měsícem
    Zápas mezi Spartou a Karvinou co do konečného výsledku dopadl jednoznačně, rovněž herně měli domácí jasně navrch. Letenští si však cestu za třemi body zkomplikovali vyloučením Adama Karabce. Sparťané ale překvapení nedopustili, vyhráli 3:1 a posunuli se do čela Fortuna ligy.
     Komentáře
  • Ruik

    Barcelona má nového hrdinu! Čerstvě 16letý Yamal takto řádil na půdě Villarrealu, fanoušci soupeře mu při střídání tleskali

    Před 1 měsícem
    Parádní drama viděli fanoušci, kteří v neděli podvečer sledovali souboj mezi Villarrealem a Barcelonou. Oba týmy se postaraly o skvělou podívanou, padaly góly a hlavním hrdinou byl 16letý klenot Lamine Yamal.
     Komentáře
  • Ruik

    VIDEO: Tohle byla fotbalová paráda! Kovařík vstřelil fenomenální gól a zařídil Bohemians vítězství

    Před 1 měsícem
    Bohemians zvládli své utkání šestého kola Fortuna ligy za tři body, když v Ďolíčku porazili Hradec Králové 2:1. Oba góly domácích zařídil Jan Kovařík, přičemž ten první stál opravdu za to. Učiněná fotbalová paráda.
     Komentáře
  • Sport

    Kovařík vysekl gól roku. Bál jsem se, aby mi ho zase nevzal VAR, řekl hrdina Bohemians

    Před 1 měsícem
    V dubnu vymetl na bránu pod topoly šibenici proti Mladé Boleslavi, v neděli jeho pověstná levačka znovu promluvila. Vykouzlila parádní trefu, která bude kandidovat na Gól roku. Záložník Bohemians Praha Jan Kovařík se z 23 metrů opřel do odraženého balonu, který se odrazil od břevna do sítě.
     Komentáře
  • České noviny

    Bohemians 1905 udolali Hradec 2:1, oba domácí góly dal Kovařík

    Před 1 měsícem
    Fotbalisté Bohemians 1905 v šestém kole první ligy porazili Hradec Králové 2:1 a připsali si premiérové domácí vítězství v sezoně nejvyšší soutěže. Oba góly "Klokanů" vstřelil Jan Kovařík, za hosty vyrovnával na průběžných 1:1 Jakub Kučera. Výhra Pražany posunula na šesté místo, Východočeši, kteří venku v ligovém ročníku získali jediný bod, jsou v neúplné tabulce desátí.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Bratrský polibek smrti. Československo v roce 1968 přepadli spojenci

    Před 1 měsícem

    ·

    19 minut

    V noci z 20. na 21. srpna 1968 vtrhla na území Československé socialistické republiky vojska pěti států Varšavské smlouvy. Důvodem byla politická obleva v zemi. Komunistická strana Československa v čele s novým lídrem Alexandrem Dubčekem měla tendenci zmírnit totalitní poměry a restartovat ekonomiku. Demokratizační proces však znepokojoval nejvyšší garnituru Sovětského svazu. Supervelmoc potírala v době studené války každý náznak revolty ve východním bloku.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Velká vlaková loupež. Lupiči hráli s ukradenými miliony Monopoly

    Před 1 měsícem

    ·

    18 minut

    O velké vlakové loupeži slyšeli snad všichni, ale co konkrétně obnášela a kdo jí měl na svědomí? Hlavními aktéry bylo 15 lupičů, kteří přepadli 8. srpna 1963 nedaleko vesnice Cheddington poštovní vlak na trase Glasgow – Londýn a ukořistili 2,63 milionu, což by dnes odpovídalo zhruba 1, 4 miliardě korun. Peníze byly uložené ve 128 pytlích a vážili 2,5 tuny.
     Komentáře
  • eFotbal

    Co spojuje Holzera, Jurečku, Schranze, Hübschmana a Daníčka? Všichni se přiblížili ligovým milníkům

    Před 1 měsícem
    Je to jen pár týdnů zpátky, co záložník Bohemians Praha 1905 Jan Kovařík oslavil milník v podobě 350 startů ve FORTUNA:LIZE. Protože však běží domácí soutěž stále dál, aktuálně už je opora "Klokanů" na čísle 352.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Šampaňské. Symbol luxusu, které si oblíbil James Bond i Marylin Monroe

    Před 1 měsícem

    ·

    19 minut

    Dnešní výročí je založeno na vžitém omylu, že šampaňské víno vynalezl v roce 1693 benediktinský mnich Dom Pérignon. Francouzský katolík z opatství Saint-Pierre d’Hautvillers v kraji Champagne ho ovšem nevynalezl. Výrobu perlivého nápoje pouze zdokonalil a začal ho plnit do silnostěnných lahví, aby nevybuchovaly tak jako doposud. Dozvíte se, jak se šampaňské vyrábí, která značka je nejoblíbenější, a že u nás je jeho obdobou oblíbený sekt.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    21 min

    Podcast
    Koněpruské jeskyně. Vydaly nejstarší genom anatomicky moderního člověka

    Před 1 měsícem

    ·

    21 minut

    Žena Zlatý kůň. Pravděpodobně nejstarší genom anatomicky moderního člověka. Tajemství, které vydala jeskyně nedaleko Prahy. V chráněné krajinné oblasti Český kras, nad obcí Koněprusy byly 2. srpna 1959 veřejnosti zpřístupněny Koněpruské jeskyně, nejdelši jeskynní systém v Čechách. 2050 metrů chodeb na třech patrech s výškou asi 70 metrů. Co byste tam mohli ještě hledat? Co třeba penězokazeckou dílnu? Nebo poklad?
     Komentáře
  • Sport

    Únava po pohárech? Ne, prohráli jsme kvůli vlastní hlouposti, domnívá se Veselý

    Před 1 měsícem
    Jednu branku inkasovali z brejku, jemuž předcházel jejich vlastní přímý kop. Tu druhou pak po laciné ztrátě míče poblíž pokutového území. A vzhledem k tomu, že sami pohrdli penaltou a snížili až v samém závěru nastaveného času, skončil pro fotbalisty Bohemians první domácí zápas sezony prohrou 1:2 s Teplicemi. „Příčinu bych hledal v nás všech. Ne v únavě nebo někde okolo,“ odmítal trenér Jaroslav Veselý výmluvy týkající se únavy po pohárovém týdnu.
     Komentáře
  • Žongl
    naSeznam Médium

    Klokani do Evropy doskákali, tempo Norů nestíhali

    Před 2 měsíci
    Na ten okamžik se těšil každý fanoušek Bohemians. Až turecký rozhodčí Kardesler 27. července v 18:00 foukne do píšťalky a zahájí tak první utkání Klokanů v pohárové Evropě po dlouhých 36 letech.
     Komentáře
  • Sport

    GLOSA: Klokani, stálo to za to. I když evropská pohádka zřejmě brzy skončí

    Před 2 měsíci
    „Klokani, stálo to za to,“ spustil jednohlasně řádně napěchovaný kotel Bohemians poté, co jejich oblíbenci padli 0:3 s Bodö/Glimt, a jejich šance na otočení kormidla směrem k postupu do další fáze předkol fotbalové Konferenční ligy se tak dostaly do kategorie utopických scénářů. Hegemon norské kopané ukázal Klokanům, že příběh o návratu do evropských pohárů zřejmě rychle skončí. Opravdu to za to tedy stálo?
     Komentáře
  • Ruik

    Bodø/Glimt potvrdilo svou kvalitu, Bohemians půjdou do odvety s třígólovým mankem

    Před 2 měsíci
    Bohemians nezvládli úvodní utkání druhého předkola Konferenční ligy, na půdě norského Bodø/Glimt prohráli 0:3. V první půli se Klokani takřka jen bránili, po výměně stran zabrali, ale gól v nastavení druhé půle naděje na postup pravděpodobně zlomil.
     Komentáře
  • Sport

    Nepovedený návrat do Evropy, Bohemians dostali v Norsku nařezáno

    Před 2 měsíci
    Fotbalisté Bohemians Praha prohráli ve čtvrtečním úvodním utkání 2. předkola Konferenční ligy na půdě norského Bodö/Glimt vysoko 0:3, když dvakrát inkasovali v závěrečných minutách první i druhé půle. Klokani tak nabrali před odvetou, která se za týden hraje na Letné, pořádné manko.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    22 min

    Podcast
    Rudolf II. Habsburský. Byl opravdu tak podivínský, jak jej líčí film Pekařův císař?

    Před 2 měsíci

    ·

    22 minut

    Kdo by neznal Rudolfa II.? Lehce podivínského panovníka, který měl zvláštní sbírku, zval do Prahy alchymisty a nikdy se neoženil, přestože měl ženy rád. Byl ale opravdu tak podivínský, jak nám jej líčí třeba film Pekařův císař? Nebylo za tím vším něco víc? Něco, co pomohlo vybudovat jednu z nejvýznamnějších epoch naší historie, tedy dobu Rudolfínskou? O tom budou Příběhy z kalendáře věnované Rudolfovi II. Habsburskému, který se narodil 18. července 1552.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Rudolfova štola. Je součástí obřího labyrintu tajných chodeb pod Prahou?

    Před 2 měsíci

    ·

    20 minut

    Přeneste se do rudolfinské Prahy, a navštivte s námi magické místo zahalené aurou tajemství. Je Rudolfova štola součástí obřího labyrintu tajných chodeb pod Prahou? Jak dlouho dělníkům trvalo, než ji dokázali vyhloubit. Jaké k tomu měli ve své době technické prostředky? A jak to vůbec bylo s přiváděním vody v dobách dávno minulých? Chcete-li se dozvědět ještě mnohem víc, poslechněte si Příběhy z kalendáře.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Olga Havlová. Když ji dlouhé diskuze nebavily, raději se sebrala a šla štípat dříví

    Před 2 měsíci

    ·

    19 minut

    Právě na dnešek připadá výročí narození Olgy Havlové, která se stala jedním ze symbolů porevolučního Československa a posléze České republiky. Svou přirozeností a lidským vystupováním si jako první dáma získala srdce celé země. Přestože se jako žena prezidenta setkávala s mnoha významnými osobnostmi z celého světa, vždy v ní zůstal kus jejího rodného Žižkova, ke kterému se ráda hlásila. S každým jednala stejně, pokud bylo potřeba, pro ostřejší slovo nešla daleko.
     Komentáře
  • Sport

    Bohemians přehráli soupeře s evropskými parametry. Byli jsme výborní a skvěle to zvládli, zní z kabiny

    Před 2 měsíci
    Evropo, dej si na klokany z Ďolíčku pozor! Fotbalisté Bohemians završili týdenní soustředění ve Slovinsku tím nejlepším způsobem. Na stadionu třetiligového celku Drava Ptuj si vyšlápli na Partizan Bělehrad. Celek, který se v minulé sezoně probojoval až do vyřazovací fáze Konferenční ligy, porazili 2:0. A nutno dodat, že vzhledem k obrazu hry se jedná o zasloužený triumf. „Jsme spokojeni, stejně jako s celým průběhem soustředění,“ prohlásil asistent hlavního trenéra Ivan Hašek mladší.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Josef Ressel. Otci deseti dětí a desítek vynálezů přiznali autorství lodního šroubu až po smrti

    Před 2 měsíci

    ·

    18 minut

    Josef Ressel je známý jako vynálezce lodního šroubu. Narodil se 29. června 1793. Neuspěl jako dělostřelec a kvůli tělesné slabosti nebyl přijat do vojenské služby. Co mu chybělo na svalech, vynahrazoval inteligencí. Odešel na univerzitu do Vídně. Bohužel rodičům došly peníze a už nemohli jeho studia financovat. Napsali mu dokonce dopis, aby se vrátil domů. Ressla však zachránilo to, že byl zdatný kreslíř.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Batman. Michael Keaton chtěl roli odmítnout, aby mohl chodit na baseball

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Nejslavnější film o Batmanovi od režiséra Tima Burtona měl v USA premiéru 23. června 1989. Fanoušci se rozčilovali, že hlavní roli dostal Michael Keaton. Ten ji chtěl dokonce sám odmítnout, aby mohl chodit na play-offové zápasy baseballového týmu Pittsburgh Pirates. Naštěstí tým nepostoupil. Keaton si tak postavu zahrál i v pokračování Batman se vrací. Jak Batman vznikl? Kdo ho hrál jako první a kdo jako poslední? A kdy se na příbězích netopýřího muže začali podílet Češi?
     Komentáře
  • eFotbal

    Bodö/Glimt? Musíme postoupit a příště přivézt soka, jenž bude pro fandy dostupnější, míní Veselý. Reagovali i Jindřišek či Kovařík

    Před 3 měsíci
    Trenér Jaroslav Veselý si kvůli fanouškům přál, aby fotbalistům Bohemians 1905 přisoudil dnešní los 2. předkola Evropské konferenční ligy soupeře s dobrou dostupností. To se mu ale nesplnilo, vršovický celek narazí na norský tým Bodö/Glimt, který sídlí za polárním kruhem. Naopak jeho asistenta Davida Bartka los potěšil.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Poprava Heliodora Píky. Oprátka místo vyznamenání

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Musel zemřít, aby se Klement Gottwald mohl stát prezidentem. I tak lze vykládat osud Heliodora Píky. Divizní generál byl v roce 1948 tak vlivnou a uznávanou osobností, že mohl komunistům zhatit únorový puč. Proto byl nemilosrdně umlčen. Za svou vlast nasazoval život ve dvou světových válkách. Získal nepočítaně vyznamenání, prosadil se také na diplomatické scéně. Vždy si zakládal na hodnotách jako čest, svoboda a demokracie.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Poprava Heliodora Píky. Oprátka místo vyznamenání

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Musel zemřít, aby se Klement Gottwald mohl stát prezidentem. I tak lze vykládat osud Heliodora Píky. Divizní generál byl v roce 1948 tak vlivnou a uznávanou osobností, že mohl komunistům zhatit únorový puč. Proto byl nemilosrdně umlčen. Za svou vlast nasazoval život ve dvou světových válkách. Získal nepočítaně vyznamenání, prosadil se také na diplomatické scéně. Vždy si zakládal na hodnotách jako čest, svoboda a demokracie.
     Komentáře
  • eFotbal

    Necid i Jindřišek na zelenobílé straně Vršovic pokračují, Drchal a Morávek už se v Ďolíčku vyskytovat nebudou

    Před 3 měsíci
    Bývalý český reprezentant Jan Morávek vydržel v Bohemians 1905 po návratu z ciziny jen jednu sezonu.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Semenná banka Špicberky. Kryt proti konci světa uchovává miliardy semen

    Před 3 měsíci

    ·

    18 minut

    Svalbard globale frøhvelv je norský název pro Špicberské globální úložiště semen, které se začalo budovat 19. června 2006. Zařízení, které má být bezpečným úložištěm semen v případě regionálních či globálních krizí, se nachází v podzemním labyrintu vyhloubeném do pískovcového masivu. Bagrům a dalším hloubícím strojům trvalo celý rok, než v hoře vydlabaly síť chodeb, místností a hal. Vznikl tak jakýsi bunkr, kterému místní obyvatelé říkají výstižně kryt proti konci světa.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    25 min

    Podcast
    František Palacký. „Nejsem Němec. Jsem Čech rodu slovanského.“

    Před 3 měsíci

    ·

    25 minut

    Narodil se 14. června 1798 do rodiny krejčího a učitele v moravských Hodslavicích, zemřel v Praze jako milovaný Otec národa. Jeho rakev vyprovázely tisíce lidí. Talentovaného Františka dal otec na studia, ten se nakonec rozhodl věnovat historii. Polovinu života strávil Palacký v archivech a badatelnách, aby mohl sepsat Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě. Jako první přisoudil Čechům jejich vlastní historii.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    15 min

    Podcast
    Gregory Peck. Představitel správných chlapů a přítel několika prezidentů

    Před 3 měsíci

    ·

    15 minut

    12. června 2003 opustil tento svět americký herec Gregory Peck. Objevil se v 58 filmech či televizní seriálech, za své výkony si odnesl 35 různých filmových cen a na 23 dalších byl nominovaný. Držitel prezidentské medaile svobody i národní medaile za umění USA. Celoživotní představitel správných chlapů, přítel několika prezidentů, který se málem stal velvyslancem USA v Irsku. Gregory Peck zemřel ve věku 87 let, ve spánku ve svém domě v Los Angeles.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    21 min

    Podcast
    Bertha von Suttner. První žena, které byla v roce 1095 udělena Nobelova cena za mír

    Před 3 měsíci

    ·

    21 minut

    Jedna z nejvýznamnějších žen přelomu 19. a 20. století se narodila 9. června 1843. Jméno baronky Berthy Sophie Felicity von Suttner, rozené hraběnky Kinské z Vchynic a Tetova je dnes bohužel téměř neznámé. Běžný člověk si ji nespojí s žádným objevem ani dílem, ale to je velká chyba. Je totiž první ženou, které byla v roce 1905 udělena Nobelova cena za mír.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    1984. Dystopický román George Orwella

    Před 3 měsíci

    ·

    19 minut

    Prorocká kniha o principu fungování totalitního státu poprvé vyšla 8. června 1949. George Orwell si popularitu, kterou román později slavil po celém světě, nestihl užít. Umírá v následujícím roce na tuberkulózu ve věku 46 let. Za pozornost stojí, kromě podobně proslulé Farmy zvířat, také Orwellovy skvělé eseje, romány mapující jeho pobyt v Barmě, tuláctví v Paříži či Londýně, účast ve španělské občanské válce a též jeho deníky.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Postimpresionista Paul Gauguin. Divoch s krví aragonských Borgiů

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Významný malíř se od tuctového pozná snadno. Tedy občas se tak stane až po jeho smrti. Jeho díla poznáme na první pohled. Když uvidíte pestrobarevné obrazy, jejichž linie jsou jednouché a námětem jsou dívky z Tahiti, můžete si být jisti, že je autorem Paul Gauguin. Nejprve přišel mezi impresionisty, kterým se akademici posmívali. A někteří impresionisté se zase posmívali Gauguinovi. Prožil život plný zklamání, chudoby, ale naplněný touhou malovat.
     Komentáře
  • eFotbal

    Kovařík: Doufám, že čtvrté místo nebude ojedinělý úspěch a snad v předkolech nebudeme jen na jeden dvojzápas

    Před 3 měsíci
    Co nevidět pětatřicetiletý záložník Jan Kovařík z Bohemians Praha 1905 vynechal v nedávno skončeném ligovém ročníku pouze jeden jediný duel a s ročníkem je osobně stoprocentně spokojen.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Pražské metro. Otcem podzemní železnice byl železář Rott

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    2. června 1898 byla položena symbolická základní kolej pražské podzemky neboli metra. Už roku 1898 předložil pražský obchodník se železářským zbožím Ladislav Rott městské radě první návrh na její vybudování. Chtěl využít právě probíhající asanace Josefova a budování kanalizace. Neuspěl a metra se za svého života nedočkal. Pražané si museli počkat ještě další tři čtvrtě století. Vydejte se na rychlou projížďku historií „krtka“ s několika zajímavými zastávkami.
     Komentáře
  • Novinky

    Mladí sběratelé umění: Nejsou boháči, ale investují do krásy

    Před 3 měsíci
    Je jim okolo třiceti a místo toho, aby jezdili na exotické dovolené nebo si kupovali auta, investují do umění. Vyvracejí tím mýtus, že sbírání výtvarných děl je jen pro ty nejmovitější. Jak tito mladí lidé artefakty získávají, kteří umělci je zaujmou a co by poradili začínajícím sběratelům?
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Čeští stavové vyhodili opozici z okna. Následovala třicetiletá válka

    Před 4 měsíci

    ·

    20 minut

    V roce 1618 je České království oficiálně zemí náboženské tolerance. Je to oáza bezpečná asi jako soudek střelného prachu. Spory mezi skupinami věřících prorostly do nejvyšší politiky. Radikální křídlo českých stavů je řeší metodou zvanou defenestrace. Vyházení opozice oknem je považováno za „starý český obyčej“. Dne 23. května jsou z okna Pražského hradu vyhozeni dva vysocí královští úředníci a jeden užvaněný písař. Všichni pád z velké výšky přežijí a tvrdí, že šlo o zázrak.
     Komentáře
  • Ruik

    Jeden z adeptů na gól sezony! Takto Adam Jánoš poslal Bohemians do vedení v duelu se Spartou

    Před 4 měsíci
    3. kolo nadstavbové části přineslo malé pražské derby a o zábavu bylo rozhodně postaráno. V duelu Sparty s Bohemians zůstali 3 body na Letné, parádní zásah ovšem předvedli hosté, konkrétně Adam Jánoš.
     Komentáře
  • Ruik

    Památné momenty: René Higuita a jeho legendární „scorpion kick“

    Před 4 měsíci
    Když se řekne jméno René Higuita, asi každému fotbalovému fanouškovi se vybaví tzv. „škorpion“. Tedy kop za hlavou, který si kolumbijský brankář tak nějak přivlastnil.
     Komentáře
  • Ruik

    Eden jako zakletý stadion pro Plzeň. Na Slavii nevyhrála už devět let

    Před 4 měsíci
    Je to 9 let, co Viktoria Plzeň naposledy vyhrála v Edenu. Od roku 2014 si Západočeši z Vršovic tři body domů neodvezli, měli na to přitom dvanáct pokusů. Jak to dopadne tentokrát?
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Lázně Třeboň. Slatinné koupele začali využívat lázeňští hosté od roku 1883

    Před 4 měsíci

    ·

    18 minut

    Lázně Třeboň se pro veřejnost otevřely 19. května 1883. Václav Hucek při svých cestách navštívil spolu s manželkou Marií a dcerou Bertou západočeské lázně a inspiroval se tamní rašelinnou terapií. Po návratu do Třeboně nechal odborně prozkoumat zdejší slatinu a zjistil, že je mnohem účinnější než ta mariánskolázeňská. Na svém pozemku, kde do té doby byla zahradní restaurace, nechal postavit první lázeňský dům.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Krkonošský národní park. Ředitelem byl horník, který vybudoval dobře fungující instituci

    Před 4 měsíci

    ·

    19 minut

    Krkonošský národní park byl vyhlášený 17. května 1963. Stal se prvním územím s nejvyšším stupněm ochrany v Česku. Lesníci a milovníci přírody se o krkonošskou krajinu starali mnoho let, ale s rozvojem turistiky bylo potřeba určit jasná pravidla pro ochranu vzácných druhů zvířat a rostlin. Symbolem Krkonošského národního parku je modrý květ hořce, který je i dominantou znaku parku.
     Komentáře
  • České noviny

    Fotbalisté Bohemians hráli se Slováckem bez branek, Ostrava zůstala v čele skupiny o záchranu

    Před 4 měsíci
    Fotbalisté Bohemians 1905 ve druhém kole ligové nadstavby ve skupině o titul doma remizovali se Slováckem 0:0 a zůstali na čtvrtém místě tabulky o bod před dnešním soupeřem z Uherského Hradiště. Tento výsledek zajistil Plzni konečnou třetí příčku, která stejně jako čtvrtá pozice znamená účast ve druhém předkole Evropské konferenční ligy. Ve skupině o záchranu Teplice doma zdolaly poslední Zlín 2:1, Jablonec na svém hřišti remizoval s Ostravou 1:1 a Pardubice zvítězily v Brně 2:0 i díky dvěma zahozeným penaltám domácího kanonýra Jakuba Řezníčka.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    22 min

    Podcast
    Pád vídeňské burzy odstartoval první světovou hospodářskou krizi

    Před 4 měsíci

    ·

    22 minut

    Dne 9. května 1873 došlo k pádu na vídeňské burze a hluboká hospodářská krize se bleskovou rychlostí rozšířila dominovým efektem po celém světě. Šest dlouhých let se svět vzpamatovával z této první skutečné globální krize, která se nevyhnula ani Spojeným státům, Britské Indii nebo Osmanské říši. Hlavní příčinou katastrofy byl obrovský příval tzv. levných peněz do německého hospodářství, které pocházely z válečných reparací od poražené Francie po prusko – francouzské válce.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    17 min

    Podcast
    Konec 2. světové války. Den vítězství má rozdílné datum

    Před 4 měsíci

    ·

    17 minut

    Žádný konflikt v dějinách lidstva nepřinesl tolik obětí, krve a zkázy jako 2. světová válka. Žádný ale také neměl tolik konců. Poprvé bezpodmínečnou kapitulaci podepsali Němci 7. května 1945 v severofrancouzském městě Remeši, podruhé o den později v Berlíně, kdy už měl ovšem Stalin v Moskvě na kalendáři datum 9. května, takže od té doby se Den vítězství slaví v každé zemi jinak.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    21 min

    Podcast
    Daisy Mrázková. Když dostala nabídku na první knížku, do nakladatelství samou radostí utíkala

    Před 4 měsíci

    ·

    21 minut

    Narodila se v Praze krátce po vzniku Československa do dvojjazyčné rodiny. Rodiče se brzy rozvedli, a Daisy vyrůstala sama s anglickou maminkou. Učila ji česky. Když maminka šila, seděla naproti ní a kreslila. První knížku sešila z obrázků, které měla ve své dětské sbírce. Když dostala nabídku na svou první opravdovou knihu, samou radostí tehdy do vydavatelství běžela. Za svou prvotinu Neplač, muchomůrko pak dostala od Albatrosu nakladatelskou cenu.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Hermína Týrlová. Zařadila se mezi uznávané osobnosti světové animace

    Před 4 měsíci

    ·

    18 minut

    Hermína Týrlová zasvětila svou tvorbu hlavně dětem. Natočila 58 animovaných filmů. V roce 1944 vznikl její první vlastní loutkový film Ferda Mravenec. Za další film, protiválečně laděný snímek Vzpoura hraček, získala na festivalu v Benátkách cenu za nejlepší snímek pro děti, a zařadila se tak mezi uznávané osobnosti světové animace. Stala se jednou z klíčových osobností zlínského studia. Svůj poslední film Pohádka na šňůře natočila, když jí bylo 85 let.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Transplantace srdce. Pacientům už k přežití pomáhají umělé orgány

    Před 4 měsíci

    ·

    18 minut

    2. května 2003 chirurgové pražského IKEM transplantovali biologické srdce muži, který jako první pacient v ČR a v zemích východní Evropy žil měsíc před operací se srdcem mechanickým. Díky mechanickým srdečním podporám dokážou lékaři zachránit přibližně 80 procent pacientů, kteří s nimi přečkají čas do transplantace životně důležitého orgánu.
     Komentáře
  • eFotbal

    Příští soutěžní ročník 2023/2024 se bude týkat u Botiče také zkušených třicátníků Dostála a Kovaříka

    Před 5 měsíci
    Ostřílený záložník Jan Kovařík prodloužil s Bohemians Praha 1905 smlouvu o další rok do konce sezony 2023/24.
     Komentáře
  • Sport

    Kovařík prodloužil s Bohemians smlouvu do konce sezony 2023/24

    Před 5 měsíci
    Záložník Jan Kovařík prodloužil s fotbalisty pražských Bohemians 1905 smlouvu o další rok do konce sezony 2023/24. "Klokani" o podpisu s čtyřiatřicetiletým hráčem informovali na sociálních sítích.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    17 min

    Podcast
    Madame Tussauds, stvořitelka umělých lidí. V Londýně založila proslulé Muzeum voskových figurín

    Před 5 měsíci

    ·

    17 minut

    18. dubna 1850 zemřela v Londýně žena, která dokázala vytvořit z vosku dokonalou podobu člověka. Narodila se jako Anna Marie Grosholtz ve Štrasburku. Odlévat sochy z vosku se naučila od zámožného chirurga a znalce anatomie Phillipa Curtiuse. Prorazila na dvůr Ludvíka XVI., jehož rodinu portrétovala, a málem skončila na popravišti. Po nevydařeném manželství se stěhuje se dvěma syny z Paříže do Londýna, kde zakládá dodnes proslulé Muzeum voskových figurín.
     Komentáře
Reklama