Janské Lázně

Janské Lázně

Okres Trutnov, Královéhradecký kraj
  • Host ve studiu

    3 min

    Podcast
    Hradecké minuty! S Hradečáky do lázní - Jánské Lázně

    Před 1 dnem

    ·

    3 minuty

    Už víme, že i Hradečáci s oblibou jezdili za první republiky do lázní, a to nejen za léčbou, ale třeba i na víkendové pobyty. Dnes se s Hradečáky opět podíváme na život lázeňský, tentokrát do horského lázeňského místa - Jánských Lázní. Klimatické podmínky, lesnatá krajina, horské prostředí, to vše předurčovalo Jánské Lázně stát se navštěvovaným lázeňským střediskem.
     Komentáře
  • Genus

    Když teploty stoupají, přichází na řadu sníh. V Krkonoších ochladí medvědy i návštěvníky

    Před 4 dny
    Když teploty stoupají, přichází na řadu sníh. V Krkonoších ochladí medvědy i návštěvníky Výlet Horký srpnový víkend si žádá pořádné ochlazení. Na Stezce korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních proto v pátek připraví netradiční letní osvěžení – na Medvědí stezku dorazí ze SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC pořádná sněhová nadílka. A zatímco před několika týdny si sníh užívali především medvědi Alica a Michal, tentokrát se počítá i s návštěvníky.
     Komentáře
  • Výletárium

    Stezka korunami stromů Krkonoše hlásí sníh v srpnu. Ledové překvapení potěší hlavně děti

    Před 4 dny
    Stezka korunami stromů v Janských Lázních připravila na horký srpnový víkend speciální osvěžení. O obrovskou hromadu sněhu se podělí medvědi s návštěvníky.
     Komentáře
  • Rodinné výlety

    Každý den jiné dobrodružství. V Krkonoších děti potkají dravce i medvědy

    Před 4 dny
    Dravci na dosah ruky, živí medvědi, stará řemesla i výpravy za tajemstvím horského lesa. Srpnový výlet do Krkonoš může děti bavit a zároveň je naučit něco nového.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Neví, kde se ocitl, kritizuje senátor nového šéfa KRNAP

    Před 6 dny
    Krkonošský národní park má už dva měsíce nového ředitele. Petra Moravce do čela vybrala komise, jeho volbu ale kritizovali ekologové, mnozí místní starostové i odborníci. Co ukázaly první týdny jeho úřadování?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Neví, kde se ocitl, kritizuje senátor nového šéfa KRNAP

    Před 6 dny
    Krkonošský národní park má už dva měsíce nového ředitele. Petra Moravce do čela vybrala komise, jeho volbu ale kritizovali ekologové, mnozí místní starostové i odborníci. Co ukázaly první týdny jeho úřadování?
     Komentáře
  • Newstream

    Východ slunce na Sněžce láká davy. Strážci rozdávali pokuty, turisté rozdělávali i oheň

    Před 8 dny
    Výstup na Sněžku za východem slunce se stal letním trendem. Jen dnes kolem páté ráno bylo na nejvyšší české hoře asi 500 lidí. Strážci českého i polského národního parku ale při ranní kontrole řešili 23 přestupků. Nejčastěji šlo o vstup mimo vyhrazené trasy v klidovém území a rozdělávání ohňů.
     Komentáře
  • Salonky HK

    Koukejte nahoru! Medvědice na Stezce šplhá až čtyřicet metrů vysoko

    Před 10 dny
    Hledáte medvědy pod chodníkem Stezky korunami stromů Krkonoše? Možná se díváte špatným směrem. Tříletá medvědice Alice totiž dokáže vyšplhat až do výšky kolem čtyřiceti metrů, zatímco její mohutnější bratr Michal stojí pod stromem a bedlivě ji sleduje. O životě medvědích sourozenců, jejich příchodu
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Zemřel Fredy Pucher. Více než 40 let chránil krkonošskou přírodu

    Před 10 dny
    Více než čtyři desetiletí chránil krkonošskou přírodu a pomáhal turistům. Zemřel Alfréd „Fredy“ Pucher, dlouholetý strážce KRNAPu. Na horách začínal v roce 1978 jako cestář, poté převzal úsek na Luční hoře a v Černém dole. Lidem rád radil v informačním srubu i po odchodu do důchodu.
     Komentáře
  • Novinky

    Zemřel Fredy, nejdéle sloužící strážce Krkonoš

    Před 10 dny
    Ve čtvrtek ve věku 71 let zemřel Alfréd Pucher, dlouholetý pracovník Krkonošského národního parku, kterému kolegové většinou neřekli jinak než Fredy. Ve službách správy parku byl od roku 1978. Ani poté, co před sedmi lety odešel do důchodu a stal se emeritním strážcem parku, své milované hory neopustil. Návštěvníci se s ním mohli setkávat například v informačním srubu v Černém Dole. O jeho skonu informovala Správa KRNAP.
     Komentáře
  • Maminka

    Kam na výlet? Krkonoše jsou sázkou na jistotu. Objevte 10 nejlepších míst pro děti

    Před 10 dny
    Vydejte se společně s dětmi za krkonošskými výhledy, na jedinečná hřiště, krátké procházky i za společným tvořením a hraním. Tady zkrátka nuda nehrozí! Z nabídky krkonošských výletních cílů jsme vybrali ty, které si vaše ratolesti zaručeně užijí. Od předškoláků po teenagery.
     Komentáře
  • Forum 24

    Kdo je muž, kterého našli v Krkonoších? Nemluví a nemá u sebe žádné doklady

    Před 12 dny
    Policie stále nezná totožnost muže, kterého tento týden našel záchranář zdravotnické služby před jejich základnou v Temném Dole v Krkonoších. Muž zde ležel a následně byl převezen do nemocnice. Nyní j…
     Komentáře
  • Žiju

    Večer nad korunami stromů? V Krkonoších vás čekají západy slunce, koncert i silent disco

    Před 14 dny
    Stezka korunami stromů v Janských Lázních zve během srpna na výjimečné večerní programy s hudbou, západy slunce i silent discem vysoko nad lesem.
     Komentáře
  • Recepty prima nápadů

    Říká se jí čertovy prsty. Exotická houba z Austrálie dnes roste od Šumavy až po Beskydy

    Před 16 dny
    Že se v Česku rozšíří živočišné nebo rostlinné druhy ze vzdálených krajin, na to jsme si zvykli. Známými příklady jsou nutrie říční původem z Jižní Ameriky, rak signální ze Severní Ameriky nebo nechvalně proslulý bolševník velkolepý z centrální Asie. Ale aby se u nás chytil druh původem z Austrálie? To je rarita. Nebudeme si dnes povídat o klokanech, koalách ani o ptakopyscích, ale o jedné podivné houbě.
     Komentáře
  • Apetit

    Kam na houby právě teď? Mapa srážek napoví víc než kalendář, šanci máte hlavně v horských oblastech

    Před 18 dny
    Houbaření je v Česku národním sportem, ale spoléhat se jen na datum v kalendáři se nevyplácí. Houby jsou totiž jako počasí – zatímco někde lesy zejí prázdnotou, o pár kilometrů dál rostou jako z vody. Pokud chcete domů přinést plný košík, nechte se vést mapou srážek a vlhkosti. Právě tam, kde se krajina na srážkových mapách barví do sytě zelené, máte největší šanci na úspěch.
     Komentáře
  • Trutnovinky

    Kouř v horách? Hned volejte. Strážci národního parku kvůli vedrům varují turisty

    Před 20 dny
    Krkonoše čekají horké dny bez deště a správci národního parku proto znovu připomínají, že v horách může problém začít nenápadně – od nedopalku, přenosného vařiče nebo svíčky zapálené u pomníku. Správa KRNAP vyzývá návštěvníky, aby byli při pohybu v přírodě opatrní a jakýkoli kouř, doutnání nebo začínající požár okamžitě hlásili hasičům. Podle meteorologů přichází další vlna veder, od čtvrtka se budou teploty blížit 40 stupňům Celsia. Teplo bude i na horách, pršet nemá.
     Komentáře
  • Ekolist

    Správci KRNAP varují před požáry v Krkonoších, turisté zárodky požárů mají hlásit

    Před 20 dny
    Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) vyzývají návštěvníky Krkonoš, aby ihned hlásili jakýkoli zárodek možného požáru. Varovali také před zapalováním svíček u pomníků či božích muk nebo před používáním přenosných vařičů v přírodě. Riziko vzniku požárů v příštích dnech poroste, řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Podle meteorologů přichází další vlna veder, od čtvrtka se budou teploty blížit 40 stupňům Celsia. Teplo bude i na horách, pršet nemá.
     Komentáře
  • silvarium.cz

    Správci KRNAP varují před požáry v Krkonoších, turisté zárodky požárů mají hlásit (ČTK)

    Před 20 dny
    Správci Krkonošského národního parku vyzývají návštěvníky Krkonoš, aby ihned hlásili jakýkoli zárodek možného požáru. Varovali také před zapalováním svíček u pomníků či božích muk nebo před používáním přenosných vařičů v přírodě. Riziko vzniku požárů v příštích dnech poroste, řekl dnes ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Podle meteorologů přichází další vlna veder, od čtvrtka se budou teploty blížit 40 stupňům Celsia. Teplo bude i na horách, pršet nemá. „Riziko vzniku požáru bude stoupat nejenom v lesích, ale i na loukách či třeba na smilkových trávnících krkonošské tundry. Se vší vážností apeluji na všechny, aby se chovali zodpovědně a dodržovali pravidla. Také naši strážci a lesníci v terénu v současné době věnují větší pozornost požárním rizikům,“ řekl ČTK Drahný. Uvedené zákazy pramení jak z lesního zákona, tak ze zákona o ochraně přírody a krajiny. V nich je například uvedeno, že platí zákaz kouření v lese, rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně v lese či ve vzdálenosti do 50 metrů od okraje lesa, rozdělávání a udržování otevřeného ohně ve volné přírodě, táboření v lese nebo ve volné přírodě mimo vyhrazená místa. Informace o požárech mohou turisté volat přímo hasičům na telefonní linku 150 nebo linku integrovaného záchranného systému 112, případně na pohotovostní telefonní číslo Správy KRNAP 737 211 113. Strážci parku letos zatím nezaznamenali žádné nedohašené ohniště v přírodě. Správa KRNAP má nastavené pro případ požáru předem dané postupy, vypracované krizové plány, konají se cvičení s hasiči. Hasiči mají v Krkonoších najeté přístupové lesní cesty, které jsou často dost široké i pro hasičské cisterny a v případě nutnosti se lze po nich přiblížit až do srdce národního parku. Krkonoše jsou navíc svým charakterem a specifiky podle zástupců KRNAP lépe připravené vzdorovat možným plošných požárům. Podle nich je nepravděpodobné, že by v Krkonoších nastala podobná situace jako před čtyřmi lety v Českém Švýcarsku, kdy okolí Hřenska na Děčínsku zasáhl rozsáhlý požár. Oheň se tehdy v období extrémního sucha rozšířil na plochu přes 1000 hektarů. „Krkonoše jsou vlhčí, vodnatější než vysušené pískovcové skály, kde jsou dopady sucha citelnější. Svoji roli hrají také odlišné typy lesů v obou oblastech, ale i dostupnost hor,“ řekl ČTK Drahný. Rozsáhlé požáry v Krkonoších nejsou časté, poslední zasáhl roku 2018 Labskou louku na hřebenech na ploše asi 30 hektarů. Příčinou byl zřejmě lidsky faktor. Krkonoše jsou unikátní mozaikou horských ekosystémů a pro svou podobu se Skandinávií jsou označované jako ostrov tundry uprostřed Evropy. Svahy hor pokrývají horské lesy a louky, horní partie hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Vrchlabí 28. července
     Komentáře
  • České noviny

    Východní Krkonoše o víkendu přilákaly tisíce lidí, táhli medvědi i "letní" sníh

    Před 22 dny
    Janské Lázně (Trutnovsko) - Východokrkonošský SkiResort Černá hora - Pec o víkendu navštívily tisíce lidí. Letním aktivitám na horách přálo počasí. Návštěvnost SkiResortu označili za nadprůměrnou, vyplynulo z vyjádření jeho zástupců pro ČTK. Po chladnějším pracovním týdnu se na víkend oteplilo. V Peci pod Sněžkou bylo odpoledne 24 stupňů Celsia, na Sněžce do 20 stupňů. Všechny letní lanovky ve východních Krkonoších byly v provozu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    To nejlepší z Krkonoš. Tipy na výlety, oblíbené boudy i místa s příběhem

    Před 23 dny
    Krkonoše jsou víc než Sněžka. Pokud sem vyrážíte na dovolenou, nechte se inspirovat tipy na výlety, nově otevřená místa i příběhy, které dodávají Krkonoším jedinečnou atmosféru.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    FOTO: Medvědi v Krkonoších dostali uprostřed léta sněhovou nadílku

    Před 23 dny
    Vedra netrápí jen lidi. Ochlazení v podobě sněhu si v těchto dnech užívají také medvědi Alice a Michal v areálu Stezky korunami stromů v Janských Lázních. Pracovníci ze SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC jim připravili hromadu technického sněhu, která jim má zpříjemnit horké letní dny.
     Komentáře
  • Trutnovinky

    VIDEO: Na Stezce si medvědi hnědí uprostřed léta užívají sníh

    Před 23 dny
    Medvědy ve sněhu mohli v pátek spatřit návštěvníci Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Dvě šelmy se ochlazovaly technickým sněhem vyrobeným v nedalekém SkiResortu Černá hora - Pec. Medvědárium s párem medvědů hnědých původem ze Slovenska stezka otevřela na jaře.
     Komentáře
  • Trutnovinky

    VIDEO: Na Stezce si medvědi uprostřed léta užívají sníh

    Před 23 dny
    Medvědy ve sněhu mohli v pátek spatřit návštěvníci Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Dvě šelmy se ochlazovaly technickým sněhem vyrobeným v nedalekém SkiResortu Černá hora - Pec. Medvědárium s párem medvědů hnědých původem ze Slovenska stezka otevřela na jaře.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Sníh si v Krkonoších užívají děti i medvědi. Jak dlouho by mohla pokrývka vydržet?

    Před 23 dny
    Po chladném čtvrtku přinesl pátek příjemné oteplení. V Krkonoších - konkrétně ve SkiResortu Černá hora - Pec - ale leží sníh, který sem nechali přivézt, aby si ho mohli užít nejen děti, ale i medvědi. Už o víkendu by přitom teploty mohly překonat tropickou třicítku.
     Komentáře
  • Genus

    Sníh uprostřed léta? Medvědi Alice a Michal dostanou o víkendu v Krkonoších vlastní zimní nadílku

    Před 24 dny
    Sníh uprostřed léta? Medvědi Alice a Michal dostanou o víkendu v Krkonoších vlastní zimní nadílku Výlet Jak udělat radost medvědům během letních veder? Na Stezce korunami stromů Krkonoše pro ně připravili netradiční překvapení. Ve spolupráci se SkiResortem ČERNÁ HORA – PEC dostanou medvědi Alice a Michal v těchto dnech sněhovou nadílku, která jim zpříjemní horké letní dny. Návštěvníci tak budou moci sledovat, jak na neobvyklé překvapení zareagují – zda se ve sněhu budou válet, hrabat, ochlazovat nebo si s ním začnou hrát.
     Komentáře
  • Novinky

    Na Černou horu dovezli sníh. Dováděli i dva medvědi

    Před 24 dny
    Sníh uprostřed léta nepřekvapil v pátek na Černé hoře v Krkonoších pouze turisty, ale také Michala a Alici, medvědy, žijící v medvědáriu pod Stezkou korunami stromů nedaleko Hoffmannových bud. Nebyl to ale sníh přírodní. Mrazivou zábavu pro ně vyrobili pracovníci zdejšího skiareálu v dětském parku Kabinka pomocí technologie SnowFactory. Umožňuje výrobu sněhu nezávisle na venkovní teplotě.
     Komentáře
  • Novinky

    Na Černou horu dovezli sníh. Dováděli i dva medvědi

    Před 24 dny
    Sníh uprostřed léta nepřekvapil v pátek na Černé hoře v Krkonoších pouze turisty, ale také Michala a Alici, medvědy, žijící v medvědáriu pod Stezkou korunami stromů nedaleko Hoffmannových bud. Nebyl to ale sníh přírodní. Mrazivou zábavu pro ně vyrobili pracovníci zdejšího skiareálu v dětském parku Kabinka pomocí technologie SnowFactory. Umožňuje výrobu sněhu nezávisle na venkovní teplotě.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Medvědi na sněhu. Na Stezce korunami stromů Krkonoše dopřáli šelmám mrazivé ochlazení

    Před 24 dny
    Medvědy ve sněhu mohli během pátku vidět návštěvníci Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Dvě šelmy se ochlazovaly technickým sněhem vyrobeným v nedalekém SkiResortu Černá hora – Pec. Medvědárium s párem medvědů hnědých původem ze Slovenska stezka otevřela na jaře.
     Komentáře
  • Výletník

    Sníh uprostřed léta? V Krkonoších čeká na děti i medvědy nečekané překvapení

    Před 24 dny
    Sníh uprostřed prázdnin, bobování i dobrodružná výprava za medvědy. Krkonoše připravily originální rodinný program, který spojí zábavu, přírodu i nevšední zážitky.
     Komentáře
  • České noviny

    Na Stezce korunami stromů Krkonoše si medvědi hnědí uprostřed léta užívají sníh

    Před 24 dny
    Janské Lázně (Trutnovsko) - Medvědy ve sněhu dnes mohli spatřit návštěvníci Stezky korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Dvě šelmy se ochlazovaly technickým sněhem vyrobeným v nedalekém SkiResortu Černá hora - Pec, sdělili dnes ČTK zástupci stezky a SkiResortu. Medvědárium s párem medvědů hnědých původem ze Slovenska stezka otevřela na jaře.
     Komentáře
  • Trutnovinky

    Z muzejních sbírek: Pohled na Krkonoše z Kravího vrchu od malíře Zochera

    Před 26 dny
    Siluety Krkonoš patřily odedávna k oblíbeným námětům malířů krajinářů. Z německých autorů první poloviny 20. století mezi ně patřil též Friedrich Zocher (1875–1951), který získal užší vztah k našemu regionu díky tomu, že se přiženil do Janských Lázní.
     Komentáře
  • Arecenze

    Češi nečekaně mají plné koše hub. Mapa ČHMÚ odhaluje, že rostou v Krkonoších i Jizerkách. Co Morava?

    Před 28 dny
    Vydatný déšť v polovině července probudil podhoubí a na řadě míst v Česku začaly růst hřiby, lišky i růžovky. Zprávy o plných koších se sice šíří rychle, ale týkají se jen několika vybraných lokalit.
     Komentáře
  • Čenda155
    naMédium

    Kozí hřbety. Kamenní strážci Krkonoš ukrývají příběhy pašeráků, zlatokopů i Krakonoše

    Před 1 měsícem
    Ostré skály nad Obřím dolem patří k nejpůsobivějším místům Krkonoš. Kozí hřbety ukrývají příběhy zlatokopů, pašeráků, horských budařů i legend o Krakonošovi a dodnes připomínají divokou minulost nejvyšších českých hor.
     Komentáře
  • Trutnovinky

    Koukejte nahoru! Medvědice na Stezce šplhá až čtyřicet metrů vysoko

    Před 1 měsícem
    Hledáte medvědy pod chodníkem Stezky korunami stromů Krkonoše? Možná se díváte špatným směrem. Tříletá medvědice Alice totiž dokáže vyšplhat až do výšky kolem čtyřiceti metrů, zatímco její mohutnější bratr Michal stojí pod stromem a bedlivě ji sleduje. O životě medvědích sourozenců, jejich příchodu do Krkonoš i každodenních zvycích vypráví nový podcast Trutnovinek s chovatelkou Natálií Poděbradskou a marketingovým ředitelem Stezky Zdeňkem Popem.
     Komentáře
  • Marcelberan 22
    naMédium

    Krkonoše jinak: Horský okruh přes Luční boudu a Černou horu vás nadchne

    Před 1 měsícem
    Více než 53 kilometrů horské cyklistiky, 2 077 nastoupaných metrů, legendární horské boudy, výhledy na Sněžku i nejvýše položené místo v České republice dostupné na kole. Tento krkonošský okruh je výzvou, na kterou se nezapomíná.
  • Trutnovinky

    Na turisty dohlížejí ze sedla. Krkonošemi znovu projíždějí strážci na koních

    Před 1 měsícem
    Na hřebeny Krkonoš se v letošní letní sezoně opět vrátily hlídky strážců národního parku na koních. Turisté se s nimi mohou potkat v nejnavštěvovanějších partiích hor, například u pramene Labe. Hlídkování na koních správa parku poprvé zavedla v roce 2012.
     Komentáře
  • Naše Pojizeří

    Strážci na koních vyjíždějí do Krkonoš i letos, už počtrnácté

    Před 1 měsícem
    Strážní služba Správy Krkonošského národního parku bude i letos dohlížet na dodržování návštěvního řádu a pomáhat návštěvníkům hor také ze sedel koní. Projekt strážní služby na koních pokračuje již čtrnáctým rokem a za tu dobu se osvědčil jak samotným strážcům, tak veřejnosti. Myšlenka návratu strážců na koně vychází z historického sepětí Krkonoš s koňmi, kteří byli po staletí běžnou součástí života místních horalů. Přestože …
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku, ostatní krkonošské lanovky neomezil

    Před 1 měsícem
    Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžnou na Sněžku. Spodní úsek lanovky do mezistanice na Růžové hoře zůstal v provozu. Odpoledne by se situace mohla změnit.
     Komentáře
  • Marcelberan 22
    naMédium

    Z Janských Lázní přes Rýchory ke Stachelbergu. Jeden z nejkrásnějších okruhů v Krkonoších

    Před 1 měsícem
    Na první pohled nenápadný okruh z Janských Lázní nabízí vše, co si může cyklista přát. Čeká vás 37 kilometrů horských cest, více než tisíc výškových metrů, nádherné výhledy, historické opevnění Stachelberg i klidné lesy Rýchor.
  • MUDr. Jitka Mrázková
    naMédium

    Černá Hora v Krkonoších láká ke zdolání. Zkuste s námi, jaké to je

    Před 1 měsícem
    Není výlet jako výlet. Vylézt na Černou Horu a zase dolů zní snadno. 12 kilometrů nám dalo zabrat, zejména strmý dlouhý sestup. Malý itinerář pro inspiraci přinášíme zde.
     Komentáře
  • Trutnovinky

    FOTO: Stezka korunami stromů oslavila deváté narozeniny

    Před 1 měsícem
    V Janských Lázních se v sobotu slavilo ve velkém. Stezka korunami stromů Krkonoše si připomněla devět let od otevření a její areál zaplnily rodiny s dětmi, soutěže, dobrodružné atrakce včetně chodícího dinosaura, ale také velký narozeninový dort. Hlavní pozornost patřila však medvědům Alici a Michalovi, které návštěvníci poprvé mohli sledovat při komentovaném krmení. Jedním z nich byl například i bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. Narozeninová oslava se díky pestrému programu proměnila v povedenou prázdninovou party se vším všudy.
     Komentáře
  • Ekolist

    Pastva krav pomůže v Krkonoších všivci, jednomu z nejvzácnějších druhů rostlin české přírody

    Před 1 měsícem
    Správa Krkonošského národního parku letos pokračuje v pilotních managementových zásazích nad horní hranicí lesa ve snaze podpořit zachování všivce krkonošského pravého, jednoho z nejvzácnějších druhů rostlin české přírody. Jedná se o krkonošský endemit, jenž neroste nikde jinde na světě. Loni jsme na Labské louce posekali trávu, hrabali stařinu, vyřezávali šířící se keříky borůvky a následně odklízeli biomasu. V letošním roce plánujeme mimo jiné pastvu krav na Stříbrném návrší. Cílem opatření je ověřit vhodné postupy péče o vybraná místa krkonošské arkto-alpínské tundry a podpořit zachování tohoto druhu.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Krávy v Krkonoších pomůžou zachránit vzácnou rostlinu

    Před 1 měsícem
    Zachránit jeden z nejvzácnějších drahokamů české přírody, všivec krkonošský pravý, pomohou netradiční ochránci. Správa KRNAP pouští na Stříbrné návrší krávy. Pilotní projekt má ověřit, zda návrat k tradiční pastvě dokáže tuto kriticky ohroženou vysokohorskou rostlinu zachránit před vyhynutím.
     Komentáře
  • Náš region

    Lidé na Trutnovskou budou bez teplé vody

    Před 1 měsícem
    Tisíce domácností na Trutnovsku napojených na soustavu horkovodu Krkonoše společnosti ČEZ Teplárenská budou od 7. do 14. července bez teplé vody a tepla.
     Komentáře
  • Čenda155
    naMédium

    Aichelburg. Kamenný hrádek ukrytý v krkonošském lese, který vznikl z lidské vděčnosti

    Před 1 měsícem
    Uprostřed krkonošských lesů se ukrývá Aichelburg, romantický hrádek s neobyčejným příběhem. Nevznikl jako pevnost ani šlechtické sídlo, ale jako poděkování muži, na kterého místní nechtěli zapomenout.
     Komentáře
  • Naše Pojizeří

    Stezka korunami stromů Krkonoše oslaví 9. narozeniny

    Před 1 měsícem
    Letošní léto bude na Stezce korunami stromů Krkonoše jiné než všechna předchozí. Vedle oblíbené procházky mezi korunami stromů čeká návštěvníky poprvé také Medvědí stezka s přírodním výběhem medvědů hnědých, kteří se po třech stech letech symbolicky vrátili do Krkonoš. Právě tato novinka spolu s desítkami letních programů pro děti i dospělé dává důvod vrátit se i těm, kteří Stezku navštívili už v minulých …
     Komentáře
  • KdyKde

    Na Stezce korunami stromů čeká nové dobrodružství. Děti nadchne Medvědí stezka i prázdninový program

    Před 1 měsícem
    Stezka korunami stromů Krkonoše chystá léto plné zážitků. Novinkou je Medvědí stezka, programy pro děti i oslava 9. narozenin.
     Komentáře
  • silvarium.cz

    Pastvou krav pomáháme všivci (krnap.cz)

    Před 1 měsícem
    Správa Krkonošského národního parku letos pokračuje v pilotních managementových zásazích nad horní hranicí lesa ve snaze podpořit zachování všivce krkonošského pravého, jednoho z nejvzácnějších druhů rostlin české přírody, který je zároveň endemitem Krkonoš, jenž neroste nikde jinde na světě. Loni jsme na Labské louce provedli jednorázová managementová opatření – posekali trávu, hrabali stařinu, vyřezávali šířící se keříky borůvky a následně odklízeli biomasu. V letošním roce plánujeme mimo jiné pastvu krav na Stříbrném návrší. Cílem těch opatření je ověřit vhodné postupy péče o vybraná místa krkonošské arkto-alpínské tundry a podpořit zachování tohoto druhu. Celý článek najdete zde.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kam o víkendu: Tipy na kulturní a rodinné akce napříč republikou

    Před 1 měsícem
    Dva státní svátky sice letos znamenají prodloužený víkend jen o jeden den, i tak ale můžete vyrazit za hudbou nebo zážitky.
     Komentáře
  • Trutnovinky

    Stezka slaví deváté narozeniny a ukáže medvědy při komentovaném krmení

    Před 1 měsícem
    Už tuto sobotu bude v Janských Lázních důvod vyrazit do lesa trochu jinak než obvykle. Stezka korunami stromů Krkonoše slaví devět let od otevření a chystá celodenní narozeninovou party, která nebude jen o výhledech z výšky. Na návštěvníky čekají medvědi, obří dort, chodící dinosaurus, dravci, hasiči, soutěže i dobrodružné aktivity pro děti.
     Komentáře
  • Krajina 2.0
    naMédium

    Bělořit šedý. Drobný poutník z kamenitých svahů až do Afriky

    Před 1 měsícem
    Když v dubnu vyrazíte na procházku po opuštěné výsypce, pískovně nebo kamenité louce, můžete zahlédnout malého ptáka, který sedí vzpřímeně na kůlu nebo kameni a z výšky pozoruje okolí.
     Komentáře
  • ČT24

    Silnici na Zlaté návrší v Krkonoších čeká oprava, může zkomplikovat dovoz zásob

    Před 1 měsícem
    Silnici na Zlaté návrší v Krkonoších čeká kompletní oprava skoro za 18 milionů korun. Začne hned po prázdninách. Vydrolený asfalt postupně odhaluje původní dlážděnou cestu. Ta vede k nejvýše položené autobusové zastávce v Česku. Úplná uzavírka potrvá dvě měsíce a platit bude i pro cyklisty. Oprava silnice nejspíš zkomplikuje podnikaní v chatě na Zlatém návrší. Po prázdninách sem potřebují navozit zásoby na celou zimu. Kvůli uzavírce to ale nepůjde.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Jizerky a Krkonoše bez hranic, staré mapy propojí české a polské sousedy

    Před 1 měsícem
    Severočeské muzeum v Liberci se zapojí do prestižního přeshraničního projektu, jehož cílem je prohloubit vazby mezi lidmi v česko-polském pohraničí. Vycházet chce ze starých map Jizerských hor a Krkonoš, které jsou na nich zachyceny jako jeden geografický celek bez ohledu na státní hranice. Projekt s rozpočtem přesahujícím 3,5 milionu korun už posvětila rada Libereckého kraje.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Švehlíkovi role Krakonoše sedla jako ulitá. Pokračování už je ve výrobě

    Před 1 měsícem
    Když se o Vánocích 2022 poprvé objevil jako Krakonoš, diváci si ho okamžitě zamilovali. Teď se David Švehlík vrací v pokračování s názvem Krakonoš a básník a všechno nasvědčuje tomu, že nás čeká další výpravná pohádka, která bude patřit k vrcholům vánočního programu.
     Komentáře
  • Výletárium

    Zapadlé kouty Krkonoš překvapují rozmanitostí. Horské svahy, prameny i méně známé stezky

    Před 1 měsícem
    Jaká místa Krkonoš stojí za objevení? Národní park chrání ostrov tundry s hlubokými údolími a prastarými rašeliništi.
     Komentáře
  • Ekolist

    Sasanky v kleci. V Krkonoších chrání jednu z nejvzácnějších a nejohroženějších rostlin tamní květeny

    Před 1 měsícem
    Návštěvníci Rýchor nebo Dvoraček si mohou podél turistických cest všimnout ochranných klícek a menších oplocenek. Nejde o náhodné prvky v krajině, ale o cílená opatření na ochranu sasanky narcisokvěté (Anemone narcissiflora), jedné z nejvzácnějších a nejohroženějších rostlin krkonošské květeny.
     Komentáře
  • Naše Pojizeří

    Podél cest v Krkonoších můžete vidět sasanky v kleci

    Před 1 měsícem
    Návštěvníci Rýchor nebo Dvoraček si mohou podél turistických cest všimnout ochranných klícek a menších oplocenek. Nejde o náhodné prvky v krajině, ale o cílená opatření na ochranu sasanky narcisokvěté (Anemone narcissiflora), jedné z nejvzácnějších a nejohroženějších rostlin krkonošské květeny. Sasanka narcisokvětá je horský druh s převážně arkticko-alpínským rozšířením. V České republice se vyskytuje jen na několika málo lokalitách, přičemž Krkonoše představují jedno z jejích nejvýznamnějších zbývajících …
     Komentáře
  • Výletárium

    Lázně na úpatí Černé hory lákají na čistý horský vzduch a koupání v termálních pramenech

    Před 1 měsícem
    Janské Lázně nabízejí vyhledávanou kombinaci termálních pramenů a krásné krkonošské přírody. Využívají zde i překvapivé technologie, které pomáhají při léčbě.
     Komentáře
  • BezvaBěh

    Přípravy vrcholí. O nadcházející MS Masters v Janských Lázních je mimořádný zájem

    Před 1 měsícem
    Po téměř roční intenzivní přípravě se blíží okamžik, na který čekají závodníci, pořadatelé a zkrátka všichni fanoušci běhu do vrchu. Nadcházející Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu se setkalo ...
  • Extra

    Šílené fronty na Sněžku a přelidněné atrakce. Východní Krkonoše lákají na místa bez mačkanice v davu

    Před 2 měsíci
    Mnoho lidí má Krkonoše spojené výhradně s otravnými davy turistů, nekonečným čekáním na lanovky a cenami, ze kterých se protáčejí panenky. Letní sezóna v nejvyšších českých horách sice naplno odstartovala, ale letos je možné se klasickému turistickému teroru vyhnout. Východní Krkonoše totiž lákají na skrytá místa, kde lidé nezažijí absolutně žádný stres. Existuje navíc způsob, jak oklamat davy u nejvyšší české hory a jak na tamních atrakcích ušetřit až 70 %.
     Komentáře
Reklama