Zavřít
Ladislav Adamec

Ladislav Adamec

Nejnovější články na Seznamu na téma Ladislav Adamec
  • CNN Prima News

    Zemřel rozhlasový moderátor a diplomat Viliam Roth. Krátce byl ministrem československé vlády

    Před 6 dny
    Ve věku 81 let zemřel v pondělí bývalý československý novinář a slovenský diplomat Viliam Roth. Proslul jako moderátor federálního rozhlasového vysílání, po sametové revoluci byl krátce ministrem ve vládě Ladislava Adamce a ředitelem Československého rozhlasu na Slovensku.
     Komentáře
  • Česko živě

    První premiér polistopadové vlády: Komunista Čalfa prosadil Havla a přišel k velkému bohatství

    Před 1 měsícem
    Marián Čalfa byl prvním premiérem v polistopadové vládě, která byla mostem k přechodu k demokracii a výměně socialismu za kapitalismus. Zároveň se tento mladý a na první pohled nevýrazný politik stal hlavní hnací silou, která přesvědčila federální shromáždění k tomu, aby se stal prezidentem Václav Havel, a nikoliv Alexander Dubček. Kdo byl Marián Čalfa a co se s ním stalo po odchodu z politiky?
     Komentáře
  • Refresher

    Zemřel Miroslav Vacek, poslední předlistopadový náčelník generálního štábu

    Před 2 měsíci
    Vacek byl poslední předlistopadový náčelník generálního štábu totalitní armády a ministr obrany ve vládách Ladislava Adamce a Mariána Čalfy.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemřel poslední náčelník generálního štábu totalitní armády Miroslav Vacek

    Před 2 měsíci
    V sobotu zemřel Miroslav Vacek, poslední předlistopadový náčelník generálního štábu totalitní armády a ministr obrany ve vládách Ladislava Adamce a Mariána Čalfy. Bylo mu 87 let.
     Komentáře
  • Echo24

    Zemřel Miroslav Vacek, předlistopadový náčelník generálního štábu a Čalfův ministr obrany

    Před 2 měsíci
    V sobotu zemřel Miroslav Vacek, poslední předlistopadový náčelník generálního štábu totalitní armády a ministr obrany ve vládách Ladislava Adamce a Mariána Čalfy. Bylo mu 87 let. Informaci o úmrtí v neděli ČTK potvrdil mluvčí KSČM Roman Roun s odvoláním na bývalého komunistického poslance Jaroslava Borku, který je v kontaktu s Vackovou rodinou. Vacek byl dva roky poslancem za KSČM.
     Komentáře
  • České noviny

    Zemřel Miroslav Vacek, poslední předlistopadový náčelník generálního štábu

    Před 2 měsíci
    V sobotu zemřel Miroslav Vacek, poslední předlistopadový náčelník generálního štábu totalitní armády a ministr obrany ve vládách Ladislava Adamce a Mariána Čalfy. Bylo mu 87 let. Informaci o úmrtí dnes ČTK potvrdil mluvčí KSČM Roman Roun s odvoláním na bývalého komunistického poslance Jaroslava Borku, který je v kontaktu s Vackovou rodinou. Vacek byl dva roky poslancem za KSČM.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Božská Anna a Havlův guláš. Takto zamířilo Československo k rozpadu. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 4 měsíci
    Příběh o pomlčkové válce v československém parlamentu mohl vyvolat dojem, že viníkem rozpadu Československa byla politická nešikovnost Václava Havla s návrhem na nový název státu. Ale i když poslední československý prezident a autor eseje o moci bezmocných všemi procedurami a institucemi intuitivně trochu pohrdal, historie by se nejspíš i bez jeho vpádu do parlamentu odehrávala velmi podobně. (Pokračování z pátku 25. listopadu)
     Komentáře
  • Finmag

    Listopad 89 na vlastní čočku. Nás nech, jsme od Jakeše, líčí řežbu reportéři

    Před 4 měsíci
    Pokud jste před třiatřiceti lety nebyli na Národní třídě osobně, zásah proti demonstrantům jste pravděpodobně viděli očima dokumentaristů Vlastimila Hamerníka a Štěpána Luťanského. Co říkají o tehdejším dění? Z klobouku pro vás k příležitosti dnešního výročí vytahujeme text z tištěného Finmagu.
     Komentáře
  • A2larm

    Úprk před federací. Rozdělení Československa pohledem výzkumu politických institucí

    Před 7 měsíci
    Letos si připomínáme třicet let od rozpadu Československa. Publikujeme první ze série esejů, které se rozdělení federace věnují.
     Komentáře
  • Expres FM

    Sbohem, okupanti: Před 31 lety opustil Československo poslední sovětský voják

    Před 9 měsíci
    Před jednatřiceti lety došlo k odsunu posledního sovětského vojáka z československého území. Byl jím generálplukovník Eduard Arkaďjevič Vorobjov. Skončila tak téměř 23 let trvající okupace Československa Střední skupinou vojsk sovětské armády. Během nenásilného, rok a půl trvajícího odsunu muselo opustit území ČSFR v 925 transportech 73 500 vojáku a 39 000 jejich rodinných příslušníků. S nástupem perestrojky došlo i ke…
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Kocáb: Havel působil medvídkovsky. Ženy ho ale měly rády a politický svět mu ležel u nohou

    Před 1 rokem
    Řekl to ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS k připomínce 10 let od úmrtí prezidenta jeho blízký přítel Michael Kocáb. Byl to právě on, který Havla navrhl na post prezidenta. Jejich přátelství upevnila sametová revoluce.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Sametový komunista po revoluci pohádkově zbohatl. Čalfa prosadil Havla, zlikvidoval také komunistická tajemství?

    Před 1 rokem
    Marián Čalfa byl prvním premiérem v polistopadové vládě, která byla mostem k přechodu k demokracii a výměně socialismu za kapitalismus. Zároveň se tento mladý a na první pohled nevýrazný politik stal hlavní hnací silou, která přesvědčila federální shromáždění k tomu, aby se stal prezidentem Václav Havel a nikoli Alexander Dubček. Kdo byl Marián Čalfa a co se s ním stalo po odchodu z politiky?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Hrátky s přímou volbou

    Před 1 rokem
    Proč přímou volbu prezidenta prosazoval už začátkem devadesátých let Václav Havel? Kdo myšlenku převzal? A vrátíme se někdy k volbě parlamentem? V podcastu Paměti národa bude řeč o dobrých úmyslech i ústavním kutilství, které často podléhá náladám ve společnosti.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Babiš se plíží na Národní třídu v noci a mně je ho až líto, říká Michael Kocáb a vysvětlil, proč odmítl Alexandra Dubčeka

    Před 1 rokem
    Podnikatel, hudebník a politik Michael Kocáb (67) v revolučních časech po 17. listopadu 1989 pomáhal s tím, aby komunisté předali moc Občanskému fóru. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz Kocáb vysvětlil, proč nešlo, aby demokratickým prezidentem se stal Alexander Dubček (†70), proč bylo nutné preferovat Václava Havla (†75). Kocáb také promluvil o tom, jak 17. listopad vnímá v souvislosti s premiérem Andrejem Babišem (67), který se stále nedokázal vyrovnat s minulostí agenta StB.
     Komentáře
  • Security Magazín

    KOMENTÁŘ: Listopad 1989 je názorný příklad, jak se rychle zhroutily struktury komunistické moci

    Před 1 rokem
    V těchto dnech si připomínáme pád komunistického režimu, který vládl nepřetržitě od roku 1948. Proč se ale režim, zdánlivě pevný, zhroutil tak rychle jako domeček z karet?
     Komentáře
  • České noviny

    Malíř Sozanský předal Obecnímu domu obrazy Jan Palach a Jan Zajíc

    Před 1 rokem
    Jako připomínku dvou národních hrdinů získal dnes v předvečer svátku 17. listopadu Obecní dům dva obrazy s názvy Jan Palach a Jan Zajíc od výtvarníka Jiřího Sozanského. Sebeupálení obou mladých mužů v roce 1969 vyvolalo podle umělce trauma v jedné poválečné generaci, která je jim vděčná za to, že našli odvahu, kterou jiní neměli. Sozanský to řekl ČTK u příležitosti slavnostního předání obrazů. Ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek označil činy obou mladých mužů za milníky na cestě Česka ke svobodě.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Interpelovat za odchod Sovětů se každý bál. Já se nebál, protože jsem byl rocker

    Před 1 rokem
    Michael Kocáb se vždy považoval za hudebníka. Politikem se stal neplánovaně. V listopadu 1989 zprostředkoval klíčová jednání mezi komunisty a opozicí. Hned poté se ujal možná nejzásadnějšího úkolu té doby: co nejrychleji vyprovodit sovětské okupanty.
     Komentáře
  • Forum 24

    Kdo je doopravdy agentem Putina a kdo je jenom hloupý?

    Před 1 rokem
    Že za všechno na světě nemůže Vladimir Putin, je celkem jasné. Nikdo sám nemůže za všechno na světě. Dokonce ani za většinu toho, co se ve světě děje.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Policie: Komunistický premiér Adamec nesl spoluvinu za násilí a střelbu na hranicích

    Před 1 rokem
    Aktuálně.cz získalo závěr Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, podle něhož premiér spoluzavinil střelbu na osm lidí.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Další komunistický potentát uniká spravedlnosti za smrt na hranicích. Policie odložila stíhání expremiéra Ladislava Adamce

    Před 1 rokem
    Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu odložil 3. srpna „věc podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby… kterého se měl dopustit doc. RSDR. Ladislav Adamec, CSc.“. Vrcholné představitele komunistického režimu začala policie stíhat na základě trestního oznámení kvůli úmrtí na československých hranicích před rokem 1989.
     Komentáře
  • Novinky

    Klaus po nepříjemných otázkách odešel předčasně z rozhovoru v rozhlase

    Před 1 rokem
    Bývalý prezident Václav Klaus předčasně opustil středeční živý rozhovor v Českém rozhlasu. Exprezident byl hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Odchodem reagoval na otázky kolem údajné půjčky Sovětskému svazu ve výši přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů na přelomu 80. a 90. let, kdy byl ministrem financí federální vlády. Moderátora Vladimíra Kroce během rozhovoru označil několikrát za blázna a o něm a redaktorech Hospodářských novin (HN), kteří o půjčce psali, mluvil jako o soudruzích. Redakce HN původní článek ve středu částečně upravila.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Vím, proč na mě vytáhli miliardovou půjčku, říká exprezident Václav Klaus

    Před 1 rokem
    Ministerstvo financí vedené Václavem Klausem tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do Sovětského svazu půjčku přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů. Peníze půjčené na základě dohody uzavřené komunistickou vládou Ladislava Adamce se staly součástí mnohamiliardového dluhu, ze kterého Rusko vrátilo Česku pouze část.
     Komentáře
  • České noviny

    Vyjádření Klause k tajné půjčce do Ruska - ŽIVĚ

    Před 1 rokem
    Bývalý prezident Václav Klaus označil články některých médií o tom, že jím vedené ministerstvo financí tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do Sovětského svazu půjčku přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů, za neuvěřitelnou snůšku lží. O věci psaly dnešní Hospodářské noviny (HN). Klaus má článek za předem připravený útok na svou osobu, eventuálně s cílem blokovat jeho případný návrat do politiky. Řekl to na dnešní tiskové konferenci.
     Komentáře
  • Neovlivní

    Zlatý důl. Za Klause se poslaly miliardy do Ruska, za Zemana se pak vymáhaly

    Před 1 rokem
    Média oživila příběh ruského státního dluhu, při jehož splácení se kdesi vytratilo 30 miliard korun. A také roli Václava Klause a Miloše Zemana. Ministerstvo financí vedené pozdějším prezidentem Václavem Klausem těsně po listopadových událostech v roce 1989 uvolnilo peníze pro tehdejší Sovětský svaz. Šlo o půjčku, kterou dojednala a schválila ještě poslední komunistická Adamcova vláda. Miliardy se následně staly součástí ruského dluhu – obří státní pohledávky, která se vypořádala v éře vlády Miloše Zemana. “Významná část této státní pohledávky vznikla až po revoluci, kdy část nové politické garnitury, která převzala moc v zemi hned v porevoluční době po 17.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Není Vasil jako Vasil. Ale z obou mrazí

    Před 1 rokem
    Seznam Zprávy přináší seriál příběhů k období normalizace. Co skutečně zažívali prominenti režimu i docela obyčejní lidé? Jsme už schopni svou nedávnou historii poznat, aniž bychom zas a znova vytvářeli klamavý obraz?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Odsun sovětských vojsk po frenštátsku: Takže už je máme skoro na vagónech!

    Před 2 roky
    Ministři zahraničí Československa a Sovětského svazu právě v Kremlu podepisují smlouvu o odchodu vojsk. Dalibor Norský, v té době vedoucí čistírny, ale už vypravuje z Frenštátu pod Radhoštěm první vlak se sovětskými vojáky.
     Komentáře
  • Deník

    Zavřené hraniční přechody na Břeclavsku: u Mikulova se tvoří kolony kamionů

    Před 2 roky
    /SEZNAM OTEVŘENÝCH PŘECHODŮ/ O dvacet kilometrů delší cestu musí nyní volit do práce Ladislav Adamec ze Šatova na Znojemsku. Pracuje v rakouském Oberetzbachu. Obvykle jezdí přes hraniční přechod Mitterretzbach–Hnanice, ten ale od čtvrteční půlnoci uzavírají betonové zábrany. Stejně jako dalších deset přechodů s Rakouskem na jihu Moravy. Důvodem jsou opatření kvůli koronaviru.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Sametový komunista revolucionářem. Čalfa prosadil Havla a zařídil si bohatou polistopadovou kariéru

    Před 2 roky
    Marián Čalfa byl prvním premiérem v polistopadové vládě, která byla mostem k přechodu k demokracii a výměně socialismu za kapitalismus. Zároveň se tento mladý a na první pohled nevýrazný politik stal hlavní hnací silou, která přesvědčila federální shromáždění k tomu, aby se stal prezidentem Václav Havel a nikoli Alexander Dubček. Kdo byl Marián Čalfa a co se s ním stalo po odchodu z politiky?
     Komentáře
  • Extra

    Významné postavy 17. listopadu: Komunista Čalfa je jedním z lidí, díky nimž byla revoluce sametová

    Před 2 roky
    Mnoho komunistů si v roce 1989 nepřipustilo, že jim zvoní hrana. To ale rozhodně nebyl případ slovenského právníka Mariána Čalfy (74). Ten v osudovém roce rychle pochopil situaci a neváhal sednout k jednacímu stolu s třídním arcinepřítelem Václavem Havlem. Výsledkem bylo poklidné předání moci do rukou slavného disidenta. Čalfa se tak stal nepopiratelně jednou z nejvýraznějších osobností 17. listopadu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrazem: Tenkrát 17. listopadu 1989

    Před 2 roky
    .
     Komentáře
  • Náš region

    Osobnosti Mělnicka: kde se narodil Turek z Vesničky mé středisková

    Před 2 roky
    V pravidelném seriálu o osobnostech Mělnicka tentokrát zavítáme do Čakoviček. Obec, dříve nazývaná Malé Čakovice, dala světu několik významných osobností, jednou z nich byl i výborný herec Petr Čepek.
     Komentáře
  • G

    Petr Čepek jediný nepodepsal: Jak student herectví vyměnil diplom za čisté svědomí

    Před 2 roky
    Petr Čepek, talentovaný herec s uhrančivýma očima, by dnes (možná) slavil 80. narozeniny. Představitel Fausta se už za komunistického režimu dokázal dostat mezi legendy českého filmu, a to i přesto, že se od mládí nebojácně stavěl totalitě na odpor. Poprvé to výrazně udělal během studií na DAMU, když se zastal spolužáka Ladislava Mrkvičky. Ani jeden z nich pak nedostal diplom. A tím to jen začalo...
     Komentáře
  • Aktuálně

    Přestanou vycházet Literární noviny, od února vydavatele stály statisíce korun

    Před 2 roky
    Tento měsíc vyjde poslední číslo Literárních novin. Časopis se slavnou historií v poslední době spolupracoval s čínským vládním listem, kvůli pandemii koronaviru mu vydavatel od února musel poslat statisíce korun.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Klobouk dolů před Kocábovou knihou VABANK

    Před 3 roky
    Monstrózní titul ´Vabank: 1989 - 1991 Sametová revoluce - Odsun sovětských vojsk´ z pera Michaela Kocába zaznamenal nevídaný mediální ohlas. A to ještě před samotným vydáním. Tehdy jsme knihu velmi mylně považovali za soubor vzpomínek a čekali prolínání pamětí spolu s texty Pražského výběru. Jak moc jsme se spletli, prokázaly už první strany.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Literární noviny šíří čínskou propagandu. A Česko jim dává statisícové dotace

    Před 3 roky
    BIS varuje před vlivem komunistické Číny. Literární noviny se slavnou historií však přetiskují propagandistické texty čínského vládního deníku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vánoce 1989. Češi hltali svobodu, nahlédli do Rakouska a slavili Havla, říká historik

    Před 3 roky
    Vánoce 1989 asi pamětníci nikdy nezapomenou. Probíhala sametová revoluce, Občanské fórum přebíralo moc od komunistů a obnovovalo demokracii.
     Komentáře
  • Deník

    Dny po generální stávce 1989: Gott po boku Kryla, amnestie i poslední vzdor KSČ

    Před 3 roky
    Den po generální stávce, 28. listopadu 1989, došlo k dalšímu jednání federálního premiéra Ladislava Adamce v čele delegací Národní fronty a vlády ČSSR a Václava Havla coby oficiálního delegáta Občanského fóra. Vládnoucí moc začala ustupovat. Studenti však pro jistotu stávkovali dál.
     Komentáře
  • Deník

    Smeťme ďábla z povrchu zemského. Před 30 lety se na Letné sešlo 750 tisíc lidí

    Před 3 roky
    Vývoj nálad v sobotu 25. listopadu 1989 ráno lze charakterizovat jako rozčarování, obavy a konečně absolutní protest. V Praze na Letné se uskutečnila obří protestní manifestace za účasti asi tři čtvrtě milionu lidí.
     Komentáře
  • Deník

    Na Prahu jedou tanky, znělo českou metropolí 21. listopadu 1989

    Před 3 roky
    V úterý 21. listopadu 1989 už stávkovaly téměř všechny vysoké školy v tehdejší české části republiky se zhruba 80 tisíci studenty. Kolem poledne se po Praze rozšířila velice rychle zpráva, že k hlavnímu městu míří čtyřicetitisícová ozbrojená síla, mluvilo se i o tancích. Situace byla napjatá.
     Komentáře
  • Novinky

    Začali to študáci, ale rozhodli to dělníci

    Před 3 roky
    Petr Miller je zapsán v historii jako vůdce, který 23. listopadu 1989 přivedl dělníky hlavně z ČKD na Václavské náměstí, což způsobilo zlom v revoluci.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Stačil by přelet stíhačky nad Letnou a byli by mrtví, vzpomíná na listopad prominentní estébák

    Před 3 roky
    Nevyhýbá se veřejným vystoupením, i když by měl dobrý důvod. Oskar Krejčí byl v době sametové revoluce na opačné straně jednacího stolu, než sedělo Občanské fórum.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Přivedl za revoluce komunisty k jednacímu stolu. Ani Milion chvilek už po nás nesáhne, říká

    Před 3 roky
    Riziko zásahu bylo reálné, ne, že ne. V Rumunsku to jenom blaflo a jelo to, vzpomíná na rok 1989 Michael Kocáb.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Před 30 lety. Jan Hamáček stavěl sněhuláka a co psalo Rudé právo

    Před 3 roky
    Toto psal tisk před třiceti lety.
     Komentáře
  • Extra

    Hlavní postavy 17. listopadu: Podal ruku Havlovi a chtěl klid. Takový byl komunista Adamec

    Před 3 roky
    Předseda vlády, umírněný komunista, pragmatik a také chlap, který pochopil, že přišel konec jedné éry. Takový byl Ladislav Adamec. Muž, který zasedl k jednacímu stolu s Václavem Havlem a předal moc Občanskému fóru. Také Adamec patří ke klíčovým postavám sametové revoluce.
     Komentáře
  • Extra

    Hlavní postavy 17. listopadu: Komunista Čalfa byl vždy na správném místě

    Před 3 roky
    Slovenský advokát Marián Čalfa (73) patří k největším postavám sametové revoluce. Do roku 1989 oddaný komunista, po 17. listopadu člověk, který rychle pochopil situaci a sedl k jednacímu stolu s Václavem Havlem. Muž který pochopil, že revoluční dny mají rychlou dynamiku a kdo se bude bát riskovat, toho běh dějin odstaví na vedlejší kolej.
     Komentáře
Reklama