Zavřít
Libuše Jarcovjáková

Libuše Jarcovjáková

Nejnovější články na Seznamu na téma Libuše Jarcovjáková
  • Mozaika

    5 min

    Podcast
    Zvuky velkoměsta a šedesát reproduktorů. Festival Sněz tu žábu nabízí divadlo dětem od tří let

    Před 3 měsíci

    ·

    5 minut

    Divadlo po francouzsku – to je festival Sněz tu žábu, který do Prahy přivezl už poosmé současnou frankofonní divadelní tvorbu. Hlavním hostem festivalu je francouzský soubor Compagnie La Boîte à sel, jehož tvorba je zaměřena na nejmladší diváky od tří let.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Frustrace ve tvářích demonstrantů se vyfotit nedá, říká Jarcovjáková

    Před 5 měsíci
    „Svoboda vyžaduje nějakou základní míru tolerance. Je otázka, jestli ji máme,“ říká fotografka, která se proslavila focením vyloučených komunit i autoportrétů. V rozhovoru mluví o militantních náladách i o důležitosti autenticity.
     Komentáře
  • Rozhovory Jonáše Zbořila

    31 min

    Podcast
    Jarcovjáková: Nad autenticitou fotky umělá inteligence nezvítězí

    Před 5 měsíci

    ·

    31 minut

    „Svoboda vyžaduje nějakou základní míru tolerance. Je otázka, jestli ji máme,” říká fotografka, která se proslavila focením vyloučených komunit i autoportrétů. V rozhovoru mluví o militantních náladách i o důležitosti autenticity. „Nejbližší věci kolem sebe člověk opomíjí,” říká Libuše Jarcovjáková v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Fotí už padesát let. Až v posledních letech ale zažívá přijetí v Česku i ve světě. Její výstava na prestižním festivalu ve francouzském Arles v roce 2019 sklidila obrovský úspěch, část jejího je teď k vidění například na výstavě Bohemia v pražské Kunsthalle. Fotila v gay klubech, ve vyloučených komunitách, a také sama sebe. Její selfies předběhly dobu o několik desítek let. Žijeme v době fotografické, ale dokážeme se fotit tak upřímně jako ona? Přežije fotka umělou inteligenci? A jaká je nejdůležitější vlastnost umění?  Rozhovory Jonáše Zbořila * Jonáš Zbořil, šéf kulturní rubriky Seznam Zpráv, se baví s lidmi, kteří bez kultury nemohou žít. Společně probírají umění, kulturu i popkulturu, vkus, emoce a další věci, které hýbou lidmi, ale ve zprávách se o nich nedočtete. * Přepis celého rozhovoru čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/229686].  * Další články, recenze a reportáže z kulturní rubriky Seznam Zpráv čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/kultura-163].
     Komentáře
  • Whatnews

    Výstava vás vezme mezi hippies v San Franciscu i bohémské umělce v Paříži

    Před 5 měsíci
    V pražské Kunsthalle začala výstava Bohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000. Je poctou bohémství – životnímu stylu, který vyznává absolutní svobodu a uměleckou volnost.
     Komentáře
  • Aktuálně

    V Paříži nezůstala. Výstava ukazuje, kam se přesouvala bohéma

    Před 6 měsíci
    Nový projekt pražské Kunsthalle připravil hostující kurátor z Los Angeles. Zahrnuje i díla slavných fotografů Wolfganga Tillmanse a Nan Goldin.
     Komentáře
  • České noviny

    Nová výstava v Kunsthalle Praha představuje fenomén bohémství ve 20. století

    Před 6 měsíci
    Fenomén bohémství, jak se projevoval v umění i společnosti v druhé polovině 20. století, představuje nová výstava v galerii Kunsthalle Praha. Připravil ji hostující kurátor a publicista Russell Ferguson z Los Angeles. Pod názvem Bohemia: Příběh fenoménu, 1950-2000 propojuje díla 39 umělců, mezi nimiž figurují rozmanité osobnosti jako Alice Neelová, Wolfgang Tillmans, Nan Goldinová či Libuše Jarcovjáková. Dnes ji pořadatelé představili novinářům, návštěvníkům bude otevřená od středy do 16. října.
     Komentáře
  • Heroine

    Věčné hledání ideální matky. Kniha rozhovorů přibližuje geniální českou malířku

    Před 9 měsíci
    Moje máma, novinářka Marcela Pecháčková, napsala knihu o Jitce Válové. Jedné z geniálních malířek, jednovaječných dvojčat z Kladna. Se sestrou Květou byly k nerozeznání, a tak se jim říkalo prostě „Válovky“. S Jitkou, tou o hodinu starší z dvojčat, vedla máma rozhovory v roce 2009 a pak to v ní dvanáct let zrálo. Knihu stihla „porodit“ těsně před výročím narození sester Válových: 13. prosince 2022 by jim bylo 100 let.
     Komentáře
  • Kinobox

    Kronika orgasmu na iVysílání ukazuje vývoj československé společnosti nejen „přes postel“

    Před 11 měsíci
    Osmidílný seriál Kronika orgasmu se ve čtvrtek 20. října nově objevil v nabídce iVysílání České televize. V patnáctiminutovém formátu představuje dějiny intimního i veřejného života lidí v Československu a zdejší sexuologie po jednotlivých dekádách a vybraných tématech.
     Komentáře
  • Echo24

    Režisérka Sedláčková a fotografka Jarcovjáková obdržely francouzský Řád umění

    Před 1 rokem
    Režisérka Andrea Sedláčková a fotografka Libuše Jarcovjáková získaly v pátek francouzský Řád umění a literatury. Řád francouzské republiky v nejnižší hodnosti rytíře jim předal francouzský velvyslanec v Praze Alexis Duterte. O ocenění se dozvěděly v minulých měsících, v pátek se na ambasádě v Praze uskutečnil ceremoniál.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jarcovjáková: Jestli mi to na fotkách sluší, je mi jedno. Fotit v gay klubu byl ráj

    Před 1 rokem
    Autoportréty pro mě byly součást sebepoznávání. Pravda ale je, že jich mám tisíce, říká oceňovaná fotografka Libuše Jarcovjáková.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jarcovjáková: Nemůžu minout snad žádné zrcadlo, abych se nevyfotila

    Před 1 rokem
    „Když děláte fotku jako tvůrčí akt, je to váš trip, vášeň, a je to léčivé,“ říká v rozhovoru oceňovaná fotografka Libuše Jarcovjáková.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Na výstavě se pohybuje 12 koček z útulku. Brno připomíná Ester Krumbachovou

    Před 1 rokem
    "Když dostala příležitost točit na Novém Zélandě, chodila jsem do jejího bytu hlídat jejích osm koček," vzpomíná fotografka Libuše Jarcovjáková.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ester Krumbachovou v Domě umění představují dosud nezveřejněné materiály

    Před 1 rokem
    Mnohostranné a velmi originální myšlení a zájmy režisérky, dramatičky, scenáristky a divadelní i kostýmní výtvarnice Ester Krumbachové představuje netradičně pojatá výstava v brněnském Domě umění.
     Komentáře
  • Heroine

    Z dovolené zpátky ve městě? Sedm kulturních událostí, které byste neměli minout, vybírá Jan M. Heller

    Před 2 roky
    Letní uvolnění vrhlo deprivované obecenstvo, vyhladovělé a trpící „Zoom fatigue“, z digitálního světa do toho skutečného. Díky divadelním prázdninám a nabídkou festivalů a příbuzných hromadných akcí přeje léto spíše velkým projektům nebo ty menší spojuje do větších celků. I z následujícího seznamu tipů je trochu zřejmé, jak doba postpandemická oba způsoby prožívání umění – komornější a masovější – opatrně propojuje.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Neustále se fotí. Jarcovjákovou objevil svět, doma teď vystavuje ve šroubárně

    Před 2 roky
    Předloni oslnila svět černobílými, často neostrými, narychlo snímanými fotografiemi jako depresivní vypravěčka z éry socialismu. Teď Libuše Jarcovjáková vystavuje v bývalé šroubárně půl hodiny vlakem z centra Prahy.
     Komentáře
  • Umění v izolaci

    Stopy života Libuše Jarcovjákové

    Před 2 roky
    Libuši Jarcovjákovou (*1952) začalo publikum objevovat až ve zralém věku, protože její „neumělecký“, velmi osobní pohled na svět kolem sebe se zcela vymykal produkci umělecké či dokumentární fotografie. Fotografka propojila život a dílo: pohybovala se na okrajích společnosti a fotografovala prostředí dělníků, Romů a gay klubů. Vedle toho stále vytvářela i jakýsi vlastní deník, záznam své vlastní cesty a dramatického osudu. Nikdy nebyla razantní dokumentaristkou, ale vždy nenápadnou a účastnou pozorovatelkou, někým, kdo žil ve vlastním fantazijním světě. Její fotografie svou bezprostředností a intuitivností podávají silný emocionální obraz života za železnou oponou.
     Komentáře
  • Vlasta

    Pavla Hobstová: Když žijete jen pro ostatní, nemůžete pak žít sama

    Před 2 roky
    Od dvaceti cvičí jógu, posledních třináct let vede v Brně kurzy ve své neziskovce Večernice. „Vazby, které ve Večernici na józe vznikly, jsou v něčem mnohem zásadnější než to, jestli ty ženy dosáhnou na špičky nebo se zkroutí do náročné jógové pozice. Na to jsem pyšná,“ říká Pavla Hobstová.
     Komentáře
  • FMZine

    Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

    Před 2 roky
    Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?
     Komentáře
  • Deník

    Kvůli homosexualitě měli Františka za problémového

    Před 2 roky
    František Bloudek v době svého mládí v Otvicích u Chomutova marně hledal jakoukoli informaci o homosexualitě. Tušil, že se od svých vrstevníků odlišuje, v čem přesně, to zjistil před maturitou v roce 1967 po náhodné iniciační zkušenosti.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Homosexuálové čelili za socialismu opovržení a vyhazovům z práce

    Před 2 roky
    „Neexistovala jediná informace o homosexualitě. Za komunistů tihle ‚úchylové‘ jako by neexistovali, protože v komunismu bylo všechno dokonalé,“ popisuje situaci v době před rokem 1989 Jana Kociánová.
     Komentáře
  • ELLE

    Galerie ve výloze. Když nemůžete za uměním, musí umění za vámi

    Před 2 roky
    Hledáte program na tento víkend? PechaKucha Night Prague Window Gallery přemění prázdné výlohy zavřených kaváren na výstavní prostor. Udělejte si nevšední procházku.
     Komentáře
  • Respekt

    TOP 15 textů Respektu o kultuře roku 2020

    Před 2 roky
    Výběr nejlepších letošních článků z rubriky kultura podle šéfredaktora Erika Taberyho.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Namalovat duši domu. Architekti nechali umělce ztvárnit školy, muzea i knihovny

    Před 2 roky
    Umělci Eva Koťátková a Josef Bolf nebo fotografové Libuše Jarcovjáková a Václav Jirásek dostali za úkol ztvárnit architekturu, aby nevypadala sterilně. Výsledkem je kniha P33.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Přehlídka špičkových českých fotografů. Každý na výstavě ukazuje jeden snímek

    Před 3 roky
    Národní muzeum fotografie představuje v pražském Czech Photo Centre druhou část své sbírky, označované jako Zlatý fond.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Fotografka Jarcovjáková loni uhranula svět, teď dostala cenu pro osobnost roku

    Před 3 roky
    Fotografka Libuše Jarcovjáková se loni stala hvězdou fotografického festivalu Rencontres d’Arles. Nyní získala ocenění Osobnost české fotografie 2019.
     Komentáře
  • České noviny

    Osobnostmi české fotografie jsou Jarcovjáková a Lhoták

    Před 3 roky
    Titul Osobnost české fotografie za rok 2019 dostala fotografka Libuše Jarcovjáková. Držitelkou ocenění se stala podruhé během sedmnáctileté historie ceny. Letos získala nominaci zejména za svou samostatnou výstavou na světově proslulém fotofestivalu Rencontres de la photographie v Arles ve Francii. Za dlouhodobý přínos fotografii dostal stejný titul Zdeněk Lhoták. Ceny dnes pořádající Asociace profesionálních fotografů ČR vyhlásila v Českém centru fotografie v Praze. V kategorii Fotografická publikace roku 2019 porota ocenila knihu Libuše Jarcovjákové Evokativ.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast Petra Viziny: Knižní trh se zhroutil jako domino, říká Baronová

    Před 3 roky
    "I malí nakladatelé mohou mít hlas a věci rozpohybovat," říká Barbora Baronová. Zakladatelka nakladatelství wo-men je hostem podcastu Petra Viziny.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Britský Guardian: Nejlepší fotografická výstava roku je Evokativ Libuše Jarcovjákové

    Před 3 roky
    Britský deník Guardian vyhlásil žebříček nejlepších fotografických výstav roku 2019 a jeho první příčka patří české fotografce Libuši Jarcovjákové.
     Komentáře
Reklama