Mexický režisér Faunova labyrintu a Hellboye Guillermo del Toro si nedávno odnesl Oscara za animovaný snímek Netflixu Pinocchio Guillerma del Tora. Stal se prvním filmařem se zlatými soškami za nejlepší film, animovaný film a režii.
Režisér Guillermo del Toro už usilovně pracuje na svém dalším velkém projektu, kterým bude tentokrát hraná adaptace románu Mary Shelleyové o Frankensteinovi. A jaké herce v něm vlastně uvidíme?
Některé knihy jsou tak obsáhlé, že je zkrátka příliš těžké nacpat je do jednoho filmu či seriálu. Často se tak stává, že knižní fanoušci nenachází na obrazovce své oblíbené postavy nebo nejlepší scény. Obvykle se však snaží tvůrci filmu alespoň částečně držet knižní předlohy. I tak se však najde pár výjimek, kde jsou ve filmu…
Slavný Frankenstein, příběh z pera teprve dvacetileté Marry Shelley, vyšel 1. ledna 1818. Dodnes se považuje za první ze sci-fi románů a o několik dekád předběhl i legendárního Drákulu od Brama Stokera.
Staré panské sídlo porostlé břečťanem, které vystupuje z mlhy a znepokojivě ční nad jezerem. Už od dob legendárního Psa baskervillského čtenáři tenhle výjev milují. A pokud si myslíte, že knihy s tajnými chodbami a mlhou nad blaty už dávno nevycházejí, jste na omylu. Autoři je píšou dodnes – a děsivě skvěle!
Věk 150 let, budovy pro těla s přirozeným rozkladem s proměnou na hnojivo, pohřební pláště s plísněmi, člověk spojený s robotikou a vývoj nesmrtelnosti.
Nevěrná manželka se svým milencem odsouzena k pomalé smrti. Vraždící uťatá ruka. Mrtví vracející se mezi živé, i živí toužící po sňatku se samotnou Smrtí. Duchové varující, trestající nebo jen tak zírající. Pád do šílenství, osudová prokletí – to všechno nalezneme ve sbírce povídek královen hrůzy.
Na silnici z Wrocławi do Kłodzka leží městečko Ząbkowice Śląskie, které se pyšní rozsáhlou zříceninou hradu a také šikmou věží. Málokdo však ví, že toto město je rovněž spojeno s legendární hororovou postavou Victora Frankensteina. Co má toto malebné městečko společného se světoznámým monstrem?
Spisovatelka Mary Shelley, která se proslavila románem Frankenstein, vedla pozoruhodný život, v němž byla spousta místa pro hřbitovy a smrt. Měla sny o tom, že své první mrtvé dítě dokáže oživit, ráno však vždy našla kolébku prázdnou.
Opera Der Vampyr (Upír) Heinricha Marschnera (1795–1861), dirigenta a hudebního ředitele operních domů v Drážďanech, Lipsku a posléze Hannoveru, je jedním ze základních děl německé raně romantické opery.
Pokud znáte příběh Frankensteina pouze z některého z jeho filmových zpracování, může pro vás být čtení románu Mary Shelleyové Frankenstein aneb Moderní Prométheus překvapivým zážitkem. Především snímek z roku 1931 s Borisem Karloffem v roli monstra a Colinem Clivem jako doktorem Frankensteinem je sice sám o sobě klasikou, ale nepřibližuje se filozofické a vědecké propracovanosti své předlohy.
Dnes si připomínáme ukončení provozu patrně nejslavnějšího dopravního prostředku všech dob. Ve své době propojil jako jediný celý evropský kontinent od Paříže až po Istanbul. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
František Ladislav Rieger se narodil v Semilech ve stejném roce, kdy Mary Shelleyová v Londýnu vydala román Frankenstein neboli moderní Prométheus. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Mary Wollstonecraft Shelley napsala sedm románů a bezpočet povídek a článků. Podílela se také na úpravě děl svého manžela, básníka Percyho Bysshe Shelleyho. Nejvíce ze všeho ji však proslavil hororový příběh Frankenstein z roku 1818. Fakt, že se jí podařilo napsat jednu z nejlepších knih 19. století, vyplýval zřejmě z toho, že byl její život plný vzpoury a tragédií.
V dubnu roku 1815 došlo k události, kterou moderní lidstvo nepamatovalo. Pod indonéským ostrovem Sumbawa dlouhé roky tiše dřímala smrtící energie, a když došlo k jejímu uvolnění, následky pocítil téměř celý svět.
Mary Shelleyovou proslavil Frankenstein, na román by však vydal i její život. Byl turbulentní a mnohdy velmi smutný. Zároveň se však Shelleyové na ženu její doby dostalo velmi dobrého vzdělání a svým dílem vstoupila do dějin literatury. Frankeinsten se stal klasikou hororu i rané science fiction. Slavná Angličanka zemřela před 170 lety.
Nová reklama na Xbox Series X se v jednu chvíli bere docela vážně, ale ke konci úplně otočí list. Asi vás nepřekvapí, že jejím režisérem je novozélandský Taika Waititi.
Pokud Mary Shelley něčím nebyla, pak obyčejnou viktoriánskou dívkou. Dcera feministky a filozofa se zamilovala do ženatého, s nímž pak cestovala Evropou. Společně s Percym Shelleym psali a milovali se, a to navzdory hanbě a odsouzení, na něž naráželi téměř všude. Jakkoliv romanticky to může znít, ve skutečnosti to byl spíš ponurý život, který vyústil ve vytvoření klasického hororového díla - Frankensteina.