Zavřít
Mnichovská dohoda

Mnichovská dohoda

Nejnovější články na Seznamu na téma Mnichovská dohoda
  • Opráski z historje

    O nás bez nás v roce 1938: Edvarde, nejezdi, nějak se dohodneme, uklidňuje Hitler

    Před 8 dny
    Mnichovskou dohodu podepsali Hitler, Chamberlain, Daladier a Mussolini. Český prezident Edvard Beneš se jednání účastnit nesměl, a ačkoliv byli v Mnichově přítomni i dva čeští zástupci, k samotnému jednání také přizváni nebyli. Na základě dohody melo Československo do 10. října 1938 postoupit Německu Sudety. Tímto aktem však Anglie a Francie světové válce nezabránily...
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vítězové a poražení: Benešovy dekrety dodnes budí protichůdné emoce

    Před 16 dny
    Benešovy dekrety osudově ovlivnily životy milionů lidí a zásadním způsobem se dotkly soužití Čechů a Němců.
     Komentáře
  • Opráski z historje

    Zrádce Emanuel Moravec? Čech, který byl ještě větší nácek než nacisti, si raději sáhl na život

    Před 20 dny
    S Mnichovskou dohodou nesouhlasil, a tak ho nacisti zbavili všech funkcí i práce. V bezvýchodné situaci, kdy živil tři děti a náročnou mladou manželku, zřejmě podlehl vábení nacistického režimu. Moravec však nebyl jen negativní postavou našich dějin. Bojoval v československých legiích, byl vlastencem a demokratem, stal se špičkovým vojenským odborníkem. V roce 1938 byl pro mobilizaci.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Náprava zločinů komunismu. Po premiérovi Janu Syrovém byl po desetiletích rehabilitován i jeho bratr Ladislav

    Před 1 měsícem
    Rehabilitace rodiny Syrových pokračuje. Po generálu Janovi, bývalém ministrovi obrany a předsedovi československé vlády v období Mnichovské dohody od 22. září do 30. listopadu 1938, přišel na řadu i jeho bratr – architekt Ladislav Syrový. Jeho úspěšnou stavební firmu ministerstvo techniky znárodnilo v červenci 1948.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Špatná gramatika i faktická chyba. Propagační video k předsednictví v EU se bude předělávat

    Před 1 měsícem
    Poté, co novináři upozornili, že ve videoklipu, který má propagovat české předsednictví v Radě EU, je faktická chyba, rozhodl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN), že je třeba ji opravit. Nesprávně uvedený rok začátku druhé světové války ale není jediným přešlapem, který se při středečním slavnostním představení priorit přihodil. Objevila se totiž i gramatická chyba.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Mír za ztrátu území? Potupný scénář Ukrajinci odmítli

    Před 2 měsíci
    ANALÝZA. Bude muset Ukrajina zaplatit za mír tím, že se vzdá části pohraničí podobně jako Československo v roce 1938? Vícero skutečností hovoří proti.
     Komentáře
  • Neovlivní

    Putinova válka a Německo v bodu zvratu

    Před 2 měsíci
    Angela Merkelová včera poprvé promluvila k válce na Ukrajině a tvrdě odsoudila Putina. Vyslovila se pro účinnou pomoc Ukrajině. Jak si stojí Německo ve skutečnosti? Představte si, že by vrcholní čeští politici označili Mnichovskou dohodu z roku 1938 za rozumnou smlouvu odčiňující křivdy poválečného uspořádání. Umíte si to představit? Zhruba takovou sílu změny poválečného celonárodního příběhu prožívá nyní Německo. Zeitenwende. Bodu zvratu. Německo aktivně pomáhá jedné z bojujících stran. Dodává těžké zbraně do „zóny konfliktu”. Něco, co bylo sedmdesát poválečných let vyloučeno. Jak Německo svůj bod zlomu zvládá a jak moc či málo Ukrajině pomáhá?  Každý národ se nějak vyrovnával…
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Muž, který údajně vydal rozkaz k vypálení Lidic. Na popravu Karla Hermanna Franka si lidé kupovali vstupenky

    Před 2 měsíci
    Ať už šlo o demonstrace studentů na podzim roku 1939, potlačování odboje či o mstu za smrt Reinharda Heydricha, přezdívkou Krvavý pes se Frankovi neříkalo jen tak.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Eduard Stehlík: Naši letci a Atentát, tak zná svět Česko z období války

    Před 2 měsíci

    ·

    20 minut

    V pátek uplyne 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Podle historika a ředitele Památníku Lidice je to jeden z nejstatečnějších činů naší historie. Přišly následky v podobě stanného práva, vražd odbojářů a jejich rodin a také k vypálení Lidic a Ležáků, ale odstranění třetího muže nacistického Německa přispělo třeba k oduznání Mnichovské dohody. „Lidé, kteří to udělali byli opravdoví vlastenci, ne mávači vlaječek,” říká v Interview Martina Kováře vojenský historik Eduard Stehlík.  
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Zelenskyj vytáhl mnichovskou dohodu. V kalendáři máte 1938, kritizoval slavného diplomata

    Před 2 měsíci
    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl názor některých západních politiků a komentátorů, kteří Kyjevu doporučili postoupit území okupované Ruskem výměnou za mírovou dohodu. Zelenskyj to řekl ve svém nočním videu. Srovnal to se snahami britských a francouzských politiků, kteří v roce 1938 schválili připojení části československého pohraničí k Německu v naději, že to zabrání nové válce, uvedla agentura AP.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ONLINE: Vzdát se části území Ukrajiny? Zelenskyj to přirovnal k mnichovské dohodě v roce 1938

    Před 2 měsíci
    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl názor některých západních politiků a komentátorů, kteří Kyjevu doporučili postoupit území okupované Ruskem výměnou za mírovou dohodu. Zelenskyj to řekl ve svém nočním videu. Srovnal to se snahami britských a francouzských politiků, kteří v roce 1938 schválili připojení části československého pohraničí k Německu v naději, že to zabrání nové válce, uvedla agentura AP.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Reakce Ruska na zásobování Ukrajiny zbraněmi ze Západu? Krok k další eskalaci

    Před 2 měsíci
    Invaze na Ukrajinu trvá už přes tři měsíce. Zelenskyj nechce postoupit území obsazené Ruskem, označil to za mnichovanství. Ukrajinský prezident pak chce jednat přímo s Putinem. Již 15. června navíc promluví k českému Parlamentu. Moskva umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí ruská diplomacie. Upřesnila už i čas. V Mariupolu od začátku války zemřelo nejméně 22 tisíc civilistů, uvedl poradce starosty. Mezitím nejbohatší Ukrajinec Achmetov uvedl, že chce zažalovat Rusko kvůli zničení svého majetku.
     Komentáře
  • Proboha

    Tištěné slovo má stále zásadní váhu

    Před 2 měsíci
    Investigativním novinářům se daří vyvracet základní axiomy teoretiků kulturních válek, že žijeme v době postfaktické či postpravdivé. Jejich investigativní reportáže ukazují, že přesvědčení o postfakticitě naší epochy podléhá jen část populace.
     Komentáře
  • Deník N

    Putin se chová jako Hitler, kroutí hlavou ukrajinští pamětníci. V čem doba po Mnichovské dohodě připomíná dnešní ruské jednání?

    Před 3 měsíci
    Obléhání a ostřelování ukrajinských měst pokračovalo i na Den vítězství, který byl až do ruské invaze svátkem společného válečného úsilí Ukrajinců a Rusů proti nacismu. Mnozí pamětníci bojů s Němci však nyní tvrdí, že jsou oba konflikty srovnatelné, podle některých jsou ruské útoky dokonce horší. Shodují se tak s některými experty, kteří mezi oběma konflikty vidí paralely. Jak lidé, kteří přežili válku s nacisty, srovnávají své vzpomínky s dnešní ukrajinskou realitou? V čem jsou 80 let vzdálené války podobné? A v čem dnešní ruské jednání připomíná Mnichovskou dohodu?
     Komentáře
  • Echo24

    „Nesmí to skončit Mnichovem.“ Vystrčil v Kyjevě přirovnal Buču k Lidicím

    Před 4 měsíci
    Ukrajina podle předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila nesmí skončit jako Československo podle předválečné mnichovské dohody, kvůli které přišlo o část svého území. Vystrčil to uvedl v projevu ke členům Nejvyšší rady Ukrajiny, tedy ukrajinského parlamentu. Ústupky diktátorům nikdy nefungovaly, prohlásil. Ukrajina bude podle Vystrčila navždy příkladem všem, kteří touží po svobodě a demokracii. Bude společným úkolem Evropské unie ji po válce, kterou vyvolalo Rusko, znovu vybudovat.
     Komentáře
  • Tajemné hrady

    Místo plné bolesti, kde vznikala Mnichovská dohoda

    Před 4 měsíci
    Na Červeném hrádku se scházejí duchové minulosti i současnosti. Právě tady se jednalo o budoucí Mnichovské dohodě, ale právě tady také najdeme místo, o kterém zdejší zaměstnanci říkají, že ho duchové neopouštějí.
     Komentáře
  • Fandíme filmu

    Mnichov: Na prahu války – Netflix nám ukáže pokus o zabránění 2. světové

    Před 7 měsíci
    Napínavá bitva nervů, třaskavé dokumenty a předvečer pro nás klíčové Mnichovské dohody.
     Komentáře
  • Netflixer

    Na Netflix míří špionážní drama o mnichovské dohodě Mnichov: Na prahu války. Venku už je i trailer

    Před 8 měsíci
    Netflix už vydal několik vynikajících dobových dramat a brzy se k nim možná přidá další. V lednu se svým předplatitelům streamovací platforma chystá nabídnout historický film Mnichov: Na prahu války (Munich – The Edge of War).
     Komentáře
  • Security Magazín

    Argentinci chtěli československý tank, pak si postavili vlastní. Nakonec skončili u amerických Shermanů

    Před 8 měsíci
    I Argentina postavila během druhé světové války vlastní tank - Nahuel D.L. 43. Jeho výroba však trvala jen jeden rok a nakonec zapadl.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Opletala nacisté nevydýchali. Studentské buřiče čekaly popravy i koncentrační tábory

    Před 8 měsíci
    Studentské protesty, zastřelení Jana Opletala i následné nepokoje byly projevem celonárodní frustrace z posledního předválečného roku, v němž se český národ ocitl v úloze otloukánka Evropy.
     Komentáře
  • Deník N

    Když opustíme Čechy, dopustíme se historické zrady. Zeman vyznamená britského ministra, který odstoupil na protest proti Mnichovu

    Před 9 měsíci
    Prezident Miloš Zeman se rozhodl letos udělit vyznamenání in memoriam v tuzemsku méně známému a jedinému předválečnému britskému ministrovi, který podal demisi na protest proti podpisu Mnichovské dohody ze září 1938. Ta vedla k postoupení pohraničních území Československa nacistickému Německu a Británie byla jedním ze signatářů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrazem: Requiem za parašutisty z Resslovky i jejich zavražděné příbuzné a pomocníky

    Před 9 měsíci
    Mše v Katedrále
     Komentáře
  • Pražský patriot

    1938-1948-1968-2021. A co jako? Ovčáček bez komentáře zveřejnil čísla, internet se nad tím baví

    Před 9 měsíci
    Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nesnížil svou aktivitu na sociálních sítích ani v těchto (minimálně pro něj) turbulentních dnech. Když dnes dopoledne zveřejnil bez dalšího komentáře či vysvětlení čísla „1938–1948–1968–2021“, na Twitteru se dočkal posměšných reakcí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Bunkry nechránily jen hranice, ale i Prahu. Nacisti je ze strachu z odbojářů zničili

    Před 10 měsíci
    Zbytky opevnění v okolí Prahy jsou připomínkou dohody mocností z 30. září 1938, která Československu vzala možnost se účinně bránit německé agresi.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Československé auto, které zabilo více německých generálů než všechny bojové akce druhé světové války

    Před 11 měsíci
    Československý automobil Tatra 87 se stal během druhé světové války osudným hned několika německým generálům.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Tělocvikář válečným zločincem. Sudetoněmecký Henlein spáchal sebevraždu vlastními brýlemi

    Před 11 měsíci
    Psal se rok 1938 a situace v československém pohraničí se začínala vyostřovat. Vůdce Sudetoněmecké strany Konrád Henlein vydal 14. září prohlášení, kterým jasně sdělil požadavek připojit území sudet k Německu. Přiložil tak do ohně už v tak horkém babím létu, které vyvrcholilo podepsání Mnichovské dohody. Kdo však byl Konrád Henlein a jak skončil osud jednoho z nejnenáviděnějších Němců v Československu?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Afghánistán mi připomíná rok 1938 u nás. Jen místo Hitlera je Tálibán, říká Zaorálek

    Před 11 měsíci
    Ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) přirovnal aktuální situaci v Afghánistánu k roku 1938 v Československu, kdy byla podepsána Mnichovská dohoda. „Ghání utekl stejně jako Beneš,“ prohlásil Zaorálek v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.
     Komentáře
  • Ruik

    Na legendárním fotbalovém stadionu Za Lužánkami padl historický rekord první ligy!

    Před 1 rokem
    Fotbal patří za Lužánky, říkají fandové tohoto sportu v Brně. Právě za Lužánkami padl návštěvnický rekord samostatné české ligy a také zde Zbrojovka získala mistrovský titul!
     Komentáře
  • StoryMag

    Letec Josef Bryks strávil 13 let v lágrech, ty nacistické ho nezničily, ten komunistický ano

    Před 1 rokem
    Krátce po začátku německé okupace pomáhal Josef Bryks československým pilotům k útěku z protektorátu. Rodák z Lašťan u Šternberka by se k nim nejraději přidal, svůj letecký výcvik dokončil jen týden před podepsáním Mnichovské dohody. Nechtěl však opustit svou těhotnou ženu.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Argentina projevila ve třicátých letech zájem o československý tank. Nakonec postavila vlastní, ten ale zapadl

    Před 1 rokem
    I Argentina postavila během druhé světové války vlastní tank - Nahuel D.L. 43. Jeho výroba však trvala jen jeden rok a nakonec zapadl.
     Komentáře
  • Novinky

    Jeremy Irons si v dramatu Mnichov zahraje Chamberlaina

    Před 1 rokem
    Jeremy Irons bude protagonistou dramatu Mnichov od Netflixu. Vzniká podle stejnojmenného románu Roberta Harrise z roku 2017.
     Komentáře
  • StoryMag

    Němci chtěli v roce 1938 i Moravskou Chrastovou a Čechoslováci ji ubránili, jejich snaha však přišla vniveč

    Před 1 rokem
    Mnichovská smlouva je podepsána, Němci boří pohraniční sloupy a obsazují značnou část našeho území. Čeští obyvatelé se musejí odstěhovat, němečtí sousedé, teď už bývalí, je ženou pryč, často za použití nemalého násilí. Po našincích střílejí i příslušníci sudetoněmeckého Freikorpsu.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Česká chyba, která vedla ke vzniku Mnichovské dohody

    Před 1 rokem
    O Mnichovské dohodě se často mluví jako o zradě západu. Ale neměli na těchto tragických událostech podíl i naši předci a dávní politici? Mohli udělat něco lépe a včas smlouvě o zabrání pohraničí Hitlerem předejít? Nad tím se zamýšlí dobový článek, který vyšel v říjnu roku 1938.
     Komentáře
  • Náš region

    Mnichov 1938 aneb jak „Sudeťáci“ dotáhli vše do konce

    Před 1 rokem
    Mnichovská dohoda, mnichovský diktát, o nás bez nás či mnichovská zrada, to jsou všechno hesla týkající se nejhorší události našich novodobých dějin. Zástupci Velké Británie, Francie, Itálie a Německa podepsali 30. září 1938 dohodu o odstoupení československého pohraničí Německu. Čeští zástupci k přímému jednání pozváni nebyli.
     Komentáře
  • Extrastory

    Nejmladší český odbojář měl teprve 12 let. Gestapo ho nezlomilo, ale z koncentráku se domů už nevrátil

    Před 1 rokem
    Bylo mu teprve dvanáct a měl před sebou celý život. Oldřich Doleček dal ale přednost boji za vlast a zaplatil za to cenou nejvyšší. Přečtěte si příběh nejmladšího českého odbojáře.
     Komentáře
  • Drbna

    Masivní stůl Adolfa Hitlera odpočívá v depozitáři na bečovském zámku

    Před 2 roky
    Obří pompézní stůl byl darem pro Adolfa Hitlera a původně měl být v pracovně muzea v rakouském Linci. Říká se, že na něm byla podepsána Mnichovská dohoda. To však historici snadno vyvrátili. Po válce upadl v zapomnění, a protože nebyl veden jako sbírkový předmět, stal se na několik let součástí vybavení kanceláře kastelána.
     Komentáře
  • Náš region

    Petřínská rozhledna přežila požár i Hitlerovo bourání

    Před 2 roky
    Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna. V roce 1938 odolala ničivému požáru, o rok později ji chtěl dokonce zbourat Hitler, přežila však i toto.
     Komentáře
  • Echo24

    Prezident, který zemřel ve vězení. Hácha se spravedlivého soudu nedočkal

    Před 2 roky
    Emil Hácha, právník a prezident pomnichovského Československa (1938-1939), zemřel 27. června 1945 ve věku 72 let v pankrácké vězeňské nemocnici. Jako takzvaný státní prezident nacisty ovládaného Protektorátu Čechy a Morava (1939-1945) se Hácha stal kontroverzní osobností české historie.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Německá špionáž československého pohraničního opevnění

    Před 2 roky
    Výstavba československého opevnění jistě nemohla probíhat bez nevšedního zájmu zpravodajských služeb a to nejen německé, ale i polské a maďarské. Snaha německého Abwehru získat co nejvíce informací o československé armádě a jejím opevnění zesílila v druhé polovině 30. let, kdy byly na našem území postaveny první železobetonové bunkry. V tomto období se však Němci nespokojili pouze s činností vlastních sítí, ale již v roce 1935 došlo k úmluvě mezi vedoucími představiteli německé, rakouské a maďarské zpravodajské služby o společném postupu proti Československu a vzájemné výměně zpravodajských informací.
     Komentáře
  • Náš region

    Čtrnáctiletá dívenka byla popravena. Uklidila atentátníkovo kolo

    Před 2 roky
    Sobota 24. října 1942, 11 hodin a 12 minut. Nacisté právě zastřelili drobnou tmavovlasou dívenku. Necelou hodinu po atentátu na Heydricha uklidila zakrvácené kolo, které patřilo Janu Kubišovi. To kolo, na kterém Kubiš několik minut po akci ujel…
     Komentáře
  • Náš region

    Výročí operace Anthropoid. Chyby, které stály Heydricha život

    Před 2 roky
    Dnes si připomínáme výročí operace Anthropoid, která měla za cíl zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento hrdinný čin zajistil Čechoslovákům vylepšení pozice mezi spojenci, obzvláště poté, co Německu odevzdali v roce 1938 po Mnichovské zradě bez boje pohraničí.
     Komentáře
  • G

    Padlý hrdina Československa Emanuel Moravec aneb Z legionáře na vrchního kolaboranta

    Před 2 roky
    Emanuel Moravec, vojenský teoretik, publicista, spisovatel… symbol protektorátní kolaborace. Muž, který tak zuřivě bránil republiku, až se stal jedním z nejsilnějších spojenců jejich nepřátel. Jak se stalo, že chlap, který se podílel na budování a obraně našeho státu skončil jako tvář jeho zrady?
     Komentáře
  • České noviny

    Poslanecký návrh 15. březen jako den zrady vláda odmítla

    Před 2 roky
    Návrh skupiny poslanců na uzákonění 15. března jako dne zrady a zániku státnosti Československa vláda ve Sněmovně nepodpoří. Na dnešní schůzi k němu zaujala negativní stanovisko, informoval ČTK tiskový odbor úřadu vlády. Nový významný den by v zákonu o svátcích podle návrhu připadal na začátek okupace zbytku českých zemí nacistickým Německem v roce 1939. Kabinet však míní, že nynější zákon připomíná události uvedeného historického období dostatečně.
     Komentáře
  • České noviny

    Uzákonění 15. března jako dne zrady vláda asi odmítne

    Před 2 roky
    Návrh skupiny poslanců na uzákonění 15. března jako dne zrady a zániku státnosti Československa u vlády zřejmě narazí. Nový významný den by v zákonu o svátcích připadal na začátek okupace zbytku českých zemí nacistickým Německem v roce 1939. Kabinet by měl podle podkladů pro pondělní schůzi poslat zákonodárcům k novele záporné stanovisko se zdůvodněním, že nynější zákon připomíná události uvedeného historického období dostatečně.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Překvapivý názor z roku 1938: naše největší chyba, která vedla k Mnichovské dohodě

    Před 2 roky
    Kde naši politici i obyčejní lidé udělali svou největší chybu, která ve svém důsledku vedla z Michovské dohodě a zabrání našeho pohraničí Hitlerem? Zajímavý názor vám přiblíží článek, původně vydaný v říjnu 1938. Myslíte, že podobnou chybu děláme často i dnes?
     Komentáře
  • Náš region

    Demonstrace síly, kterou nešlo přehlédnout. Velkoněmecký sjezd NSDAP předznamenal nejen konec naší první republiky

    Před 2 roky
    Konal se ve dnech 5. až 12. září 1938 v Norimberku jako již X. sjezd NSDAP (Národně socialistické německé dělnické strany), tzv. Reichsparteitag. Přídomek „Velkoněmecký“ (Großdeutschland) dostal vzhledem k připojení (anšlusu) Rakouska k Německu 12. března 1938.
     Komentáře
Reklama