Zavřít
Mnichovská dohoda

Mnichovská dohoda

Nejnovější články na Seznamu na téma Mnichovská dohoda
  • Bochov

    Poslední předválečný rok – IV

    Poslední předválečný rok – IV

     Komentáře
  • Aktuálně

    Milí moji komorníčci. Dirigent Talich šel po konci války se Smetanou v batohu

    Před 9 dny
    Korespondence šéfdirigenta České filharmonie ukazuje, že v jeho domácnosti občas létaly talíře. Po mnichovské dohodě si snížil plat.
     Komentáře
  • Novinky

    Nejtemnější období. Od obsazení Československa německými vojsky uplynulo 84 let

    Před 15 dny
    Před 84 lety vpochodovala na území Československa, již okleštěného o Sudety po podepsání Mnichovské dohody v září 1938, vojska nacistického Německa. Šlo o další předzvěst druhé světové války, která oficiálně vypukla 1. září 1939 německým napadením Polska.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Výhrůžky vyhlazením a zhroucený Hácha. Jak Hitler zabral Československo?

    Před 16 dny
    Z pohledu mezinárodního a československého práva se jednalo o nelegální anexi naší republiky a porušení Mnichovské dohody, která byla uzavřena 30. září 1938, tedy o necelých 9 měsíců dříve, a jejímž podpisem získalo Německo území Sudet.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Rytíř nebes a veterán RAF. Emil Boček oslavil stovku

    Před 1 měsícem
    Masarykova první republika, mnichovská krize, komunistický převrat, Sametová revoluce… A především druhá světová válka na křídlech Spitfiru. To jsou některé z kapitol 20. století, které za svých fantastických sto let zažil generál Emil Boček.
     Komentáře
  • Martin Skácel
    naSeznam Médium

    Mnichovská zrada se nekoná. Jaký podíl na tom má Petr Pavel?

    Před 1 měsícem
    Střední Evropa vyhlížela bezpečnostní konferenci v Mnichově s obavami, zda se nebude historie opakovat.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ústí nad Orlicí připravuje naučnou stezku po stopách sudetské hranice

    Před 1 měsícem
    Turistický okruh dlouhý asi deset kilometrů nabídne lidem další výletní alternativu a připomene dění v protektorátu, uvedla radnice v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Uprchl Edvard Beneš ,,zbaběle" před nacistickým diktátorem Hitlerem? Mýtus, který žije dodnes

    Před 1 měsícem
    Edvard Beneš, velký politik a státník, se stal po Mnichovu 1938 terčem útoků především autorů druhorepublikové publicistiky. To si jistě Beneš nezasloužil. Ještě dodnes však přežívá mýtus o tom, jak ,,pláchl" zbaběle z republiky. Jak to bylo doopravdy?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komentář: Mír není sprosté slovo. Ale musíme být realisté

    Před 2 měsíci
    O míru potřebujeme přemýšlet a mluvit. Hlavně ale o tom, jak k němu realisticky dospět a ve světle ruské revizionistické geopolitiky ho pro Evropu zajistit – nadlouho dopředu.
     Komentáře
  • Deník

    Legendární tank LT-38: Britové ho nechtěli, Němci s ním dobyli půl Evropy

    Před 2 měsíci
    Do Mnichovské krize vstupovala československá armáda vyzbrojena jedním hlavním typem tanku - LT-35. Kvalitní stroj, postavený na starším LT-34, dal však posléze vzniknout konstrukci, která se nesmazatelně zapsala do dějin. LT-38 si v československých barvách sice nezabojoval (vyjma nasazení během Slovenského národního povstání), ale jeho přestavby a modernizace mu posloužily až do 60. let.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    KOMENTÁŘ: Stropnického iniciativa nevolá po míru na Ukrajině, ale po další mnichovské dohodě

    Před 2 měsíci
    Za poslední měsíce se nám tu rozmohl takový nešvar. Někteří politici, bývalí politici, diplomaté, ekonomové či vědci velmi často volají po „míru“ na Ukrajině a navrhují konkrétní opatření, která mají tento „mír“ zajistit. Vznikají i oficiální iniciativy. Jenže ať už autoři takových výzev zmobilizují sebeprofláklejší jména a zaobalí své sobecké návrhy do sebevíc vznešených slov, nic to na celé věci nemění. Volání po „míru“ bude stále v překladu znamenat donucení Ukrajiny k tomu, aby se vzdala ruskému agresorovi a postoupila mu část svého území.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Druhá Mnichovská dohoda pro Ukrajinu: Novodobí východní mírotvorci chtějí statečným obráncům naservírovat kapitulaci

    Před 2 měsíci
    ,,Jsou válkychtiví, nechtějí mír, přidávají další polínka do ohně," Tak hovoří o zemích, které dodávají zbraně Ukrajině v drtivě většině proruští dezinformátoři a jejich další snaživí pomocníci. Ti si stěžují, že západní státy podporující Ukrajinu nehovoří prakticky nikdy o míru na rozdíl od nich. Nicméně ten mír, o němž zmínění dezinformátoři a protizápadní síly hovoří, je ve skutečnosti druhou Mnichovskou dohodou a kapitulací před Ruskem.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Český Don Quijote proti Hitlerovým tankům - Josef Menčík, rytíř bez bázně

    Před 3 měsíci
    Když v roce 1938 začali Němci zabírat pohraničí, o které naše republika přišla díky Mnichovské dohodě a armáda opustila betonové pevnosti, proti německým tankům se postavil muž ve středověké rytířské zbroji, rytíř Josef Menčík.
     Komentáře
  • Pravda24

    Vláda by měla být odsouzena za vlastizradu, napsala předsedkyně Trikolory. Výcvik Ukrajinců přirovnala k Mnichovské zradě a okupaci z roku 1968

    Před 3 měsíci
    Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová na svém Facebooku ostře vystoupila proti výcviku ukrajinských vojáků na českém území. Podle předsedkyně je to údajně něco, co Česko vtahuje do cizí války a v krajním případě to z celé země udělá možný cíl útoků. Na svém Facebooku zašla tak daleko, že pobyt Ukrajinců přirovnala k těm nejhorším událostem novodobé české historie.
     Komentáře
  • Flowee

    Katastrofické zprávy nám otravují život. Stojí za to je sledovat?

    Před 3 měsíci
    Je sledování zpráv naší občanskou povinností, nebo nás spíš vede k trvalé invaliditě?
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    17 min

    Podcast
    Emil Hácha. Udělal osudovou chybu. Stal se státním prezidentem protektorátu Čechy a Morava

    Před 4 měsíci

    ·

    17 minut

    V nově založené Československé republice se stal prezidentem Nejvyššího správního soudu. Emil Hácha miloval sport, umění a rychlá auta. Jeho profesní i manželský život byl bez poskvrny. Pak ale udělal osudovou chybu: po Mnichovské dohodě se nechal zvolit prezidentem tehdy již Česko-Slovenska. 15. března 1939 jej Hitler s Göringem v Berlíně přinutili podepsat žádost o „ochranu“ Velkoněmeckou říší a Hácha se stal státním prezidentem protektorátu Čechy a Morava.
     Komentáře
  • Expres FM

    Adolf Hitler mohl získat Nobelovu cenu míru: Československo hrálo v jeho nominaci hlavní roli

    Před 4 měsíci
    Ačkoliv to zní neuvěřitelně, Adolf Hitler byl skutečně nominován na Nobelovu cenu míru. Stalo se tak v roce 1939, kdy začala 2. světová válka. Jak už je na první pohled patrné, jednalo se o ironickou nominaci, kterou však tehdy lidé příliš nepochopili a vyvolala velkou vlnu hněvu. V archivech norského Nobelova institutu se dochoval příběh,…
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Bezpečnostní expert: Evropa musí naléhavě řešit zranitelnost svých podmořských kabelů

    Před 4 měsíci
    Žijeme ve věku kabelů: více než 95 % mezinárodního datového provozu je přenášeno gigantickými podmořskými kabely v hlubinách. Evropa však stále dělá příliš málo pro ochranu této životně důležité infrastruktury.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Esej Igora Lukeše: Ikarovské pády Edvarda Beneše

    Před 4 měsíci
    „Úspěšní politici umí lidem naslouchat. Ovšem Beneš rád poslouchal sám sebe. Masaryka národ miloval, Beneše respektoval. A přece právě on – víc než Masaryk – stojí v dějinách v jedné kategorii s osobnostmi demokratického světa.“
     Komentáře
  • Paměť národa

    Na Hulín dopadaly spojenecké bomby. Němec křičel: „Proč jste nehlásili poplach?“

    Před 4 měsíci
    Vlastimil Úlehla měl na starosti sirénu. V osudný den do velitelství civilní protiletecké ochrany nepřišlo žádné hlášení a zdi radnice se začaly otřásat hlukem výbuchů bomb. Jako první pak musel mluvit s rodinami obětí náletu.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Rakousko v roce 1934 – mezi fašistickou Itálií a nacistickým Německem

    Před 5 měsíci
    Jak známo, i v souvislostech s tzv. sudetskou krizí, vrcholící mnichovskou dohodou z konce září 1938 a německým záborem československých (českých) pohraničních regionů, představovala zásadní předchozí událost německá anexe, anšlus Rakouska v březnu téhož roku. Zde byla nápadná jistá návaznost na hlubší minulost. V 19. století zůstaly rakouské země, jádro mnohonárodnostního habsburského impéria, nakonec vyloučeny z procesu německého národního sjednocení, dovršeného pod kuratelou Pruska.
     Komentáře
  • O letadlech a létání

    Francie naše letce nejdřív nechtěla, druhá světová válka mohla skončit jinak

    Před 5 měsíci
    Generál Vilém Stanovský je jedním ze tří Čechů, po prezidentech Masarykovi a Benešovi, kteří obdrželi nejvyšší francouzské vyznamenání. Kdo byl člověk, který sehrál klíčovou roli v tom, že naši letci mohli po okupaci odejít do Francie, signatáře Mnichovské dohody? V dalším díle našeho cyklu O letadlech a létání jsme si o této významné osobnosti čs. letectví povídali s historikem Ivo Pujmanem.
     Komentáře
  • Události247

    Nová fáze války začala: Putin brzy předvede něco, co bude podle expertů vstupní branou do pekel

    Před 5 měsíci
    Anexe dalších částí Ukrajiny, ke které došlo 30. září, je přirovnávána k Mnichovské dohodě o Československu ze 30. září 1938.
     Komentáře
  • Lifee

    Nejoblíbenější jména z období první republiky: Dívkám vévodila Marie, chlapcům zase František

    Před 5 měsíci
    Popularita různých jmen se neustále mění. Víte, která jména byla takzvaně in za první republiky? A dostál Oldřich Nový významu svého jména?
     Komentáře
  • Security Magazín

    Mnichovský diktát 1938 - Československo bylo Hitlerovi předhozeno jako kořist

    Před 6 měsíci
    30. 9. 1938 krátce po půlnoci byl přijat Mnichovský diktát. Tím došlo k výraznému územnímu okleštění Československa, nicméně ani to Německu nestačilo, již 15. 3. 1939 jsou české země definitivně okupovány.
     Komentáře
  • Interview Martina Kováře

    21 min

    Podcast
    Historik Ivan Šedivý: Mnichov i srpen 1968 znamenaly ztrátu iluzí

    Před 6 měsíci

    ·

    21 minut

    „Myslím, že připomínat si Mnichovskou dohodu smysl má, ale už z jiných důvodů než před dvaceti lety. Přestalo to být historickým traumatem. To je to hlavní, co se změnilo,” říká historik Ivan Šedivý, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. „Na druhou stranu to otevírá spoustu otázek, na které je možné odpovídat různými způsoby. Ty otázky jako by byly nadčasové.” 
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1938: Mnichovská dohoda a české děti. Jak jim tuto zradu vysvětlit a dát jim naději do budoucna?

    Před 6 měsíci
    Mnichovská dohoda a další události roku 1938 zasáhly celou naši zem. Jak ale tyto události popsat dětem, které zrovna prožívaly své dětství? Takto se o to pokusila kniha, která měla původně českým a slovenským dětem přiblížit krásy naší vlasti. Pár dní před jejím vydáním ale přišlo září 1938 a její autor proto musel do knihy napsat novou úvodní kapitolu, kterou vám přinášíme.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Jak Hitler už v roce 1934 plánoval obsadit Prahu a s ní celou Evropu

    Před 6 měsíci
    Hitlerovy snahy o zabrání naší republiky nebylo nic, co do začalo zajímat až při jednání o Mnichovské dohodě. Historický článek z roku 1934 vám ukáže, že plány na obsazení Evropy měl Adolf Hitler už dřív. Tehdy ale takové německé invazní plány připadaly českým novinářům jako nepovedený vtip.
     Komentáře
  • Antifascist Art

    Mnichovská dohoda v umění: Trauma, z kterého se Češi dosud neoklepali

    Před 7 měsíci
    Mnichovská tragédie se v Československé kultuře projevila ve všech úrovních od monumentálních děl až po drobné užité umění a projevuje se dodnes. Odpovídalo to významu rány, která zasáhla hluboko do českého podvědomí. Toto nezdravě uchopené a nikdy nezaléčené trauma dodnes slouží naší společnosti k svalovaní vlastních chyb na vše cizí a vnější. Stalo se tím, čemu říkáme Mnichovský komplex.
     Komentáře
  • Temná doba

    K čemu fašisté potřebovali Barrandovské ateliéry a jak se v nich pokusili převzít moc?

    Před 7 měsíci
    Po Mnichovské dohodě si Německo přišlo 15. března 1939 zabrat i zbytek našeho území. Sám Hitler přijel do Prahy vyhlásit Protektorát Čechy a Morava. Nejeden Čech byl ochotný s Němci kolaborovat. Jeden z nejbizarnějších příběhů v historii je pokus o převzetí moci nad Filmovými ateliéry Barrandov. Čtyři čeští ozbrojení aktéři skončili bez úspěchu a nakonec byli vykázáni.
     Komentáře
  • Opráski z historje

    O nás bez nás v roce 1938: Edvarde, nejezdi, nějak se dohodneme, uklidňuje Hitler

    Před 7 měsíci
    Mnichovskou dohodu podepsali Hitler, Chamberlain, Daladier a Mussolini. Český prezident Edvard Beneš se jednání účastnit nesměl, a ačkoliv byli v Mnichově přítomni i dva čeští zástupci, k samotnému jednání také přizváni nebyli. Na základě dohody melo Československo do 10. října 1938 postoupit Německu Sudety. Tímto aktem však Anglie a Francie světové válce nezabránily...
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vítězové a poražení: Benešovy dekrety dodnes budí protichůdné emoce

    Před 7 měsíci
    Benešovy dekrety osudově ovlivnily životy milionů lidí a zásadním způsobem se dotkly soužití Čechů a Němců.
     Komentáře
  • Opráski z historje

    Zrádce Emanuel Moravec? Čech, který byl ještě větší nácek než nacisti, si raději sáhl na život

    Před 8 měsíci
    S Mnichovskou dohodou nesouhlasil, a tak ho nacisti zbavili všech funkcí i práce. V bezvýchodné situaci, kdy živil tři děti a náročnou mladou manželku, zřejmě podlehl vábení nacistického režimu. Moravec však nebyl jen negativní postavou našich dějin. Bojoval v československých legiích, byl vlastencem a demokratem, stal se špičkovým vojenským odborníkem. V roce 1938 byl pro mobilizaci.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Náprava zločinů komunismu. Po premiérovi Janu Syrovém byl po desetiletích rehabilitován i jeho bratr Ladislav

    Před 9 měsíci
    Rehabilitace rodiny Syrových pokračuje. Po generálu Janovi, bývalém ministrovi obrany a předsedovi československé vlády v období Mnichovské dohody od 22. září do 30. listopadu 1938, přišel na řadu i jeho bratr – architekt Ladislav Syrový. Jeho úspěšnou stavební firmu ministerstvo techniky znárodnilo v červenci 1948.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Špatná gramatika i faktická chyba. Propagační video k předsednictví v EU se bude předělávat

    Před 9 měsíci
    Poté, co novináři upozornili, že ve videoklipu, který má propagovat české předsednictví v Radě EU, je faktická chyba, rozhodl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN), že je třeba ji opravit. Nesprávně uvedený rok začátku druhé světové války ale není jediným přešlapem, který se při středečním slavnostním představení priorit přihodil. Objevila se totiž i gramatická chyba.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Mír za ztrátu území? Potupný scénář Ukrajinci odmítli

    Před 9 měsíci
    ANALÝZA. Bude muset Ukrajina zaplatit za mír tím, že se vzdá části pohraničí podobně jako Československo v roce 1938? Vícero skutečností hovoří proti.
     Komentáře
  • Neovlivní

    Putinova válka a Německo v bodu zvratu

    Před 9 měsíci
    Angela Merkelová včera poprvé promluvila k válce na Ukrajině a tvrdě odsoudila Putina. Vyslovila se pro účinnou pomoc Ukrajině. Jak si stojí Německo ve skutečnosti? Představte si, že by vrcholní čeští politici označili Mnichovskou dohodu z roku 1938 za rozumnou smlouvu odčiňující křivdy poválečného uspořádání. Umíte si to představit? Zhruba takovou sílu změny poválečného celonárodního příběhu prožívá nyní Německo. Zeitenwende. Bodu zvratu. Německo aktivně pomáhá jedné z bojujících stran. Dodává těžké zbraně do „zóny konfliktu”. Něco, co bylo sedmdesát poválečných let vyloučeno. Jak Německo svůj bod zlomu zvládá a jak moc či málo Ukrajině pomáhá?  Každý národ se nějak vyrovnával…
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Muž, který údajně vydal rozkaz k vypálení Lidic. Na popravu Karla Hermanna Franka si lidé kupovali vstupenky

    Před 10 měsíci
    Ať už šlo o demonstrace studentů na podzim roku 1939, potlačování odboje či o mstu za smrt Reinharda Heydricha, přezdívkou Krvavý pes se Frankovi neříkalo jen tak.
     Komentáře
  • Interview Martina Kováře

    20 min

    Podcast
    Eduard Stehlík: Naši letci a Atentát, tak zná svět Česko z období války

    Před 10 měsíci

    ·

    20 minut

    V pátek uplyne 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Podle historika a ředitele Památníku Lidice je to jeden z nejstatečnějších činů naší historie. Přišly následky v podobě stanného práva, vražd odbojářů a jejich rodin a také k vypálení Lidic a Ležáků, ale odstranění třetího muže nacistického Německa přispělo třeba k oduznání Mnichovské dohody. „Lidé, kteří to udělali byli opravdoví vlastenci, ne mávači vlaječek,” říká v Interview Martina Kováře vojenský historik Eduard Stehlík.  
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Zelenskyj vytáhl mnichovskou dohodu. V kalendáři máte 1938, kritizoval slavného diplomata

    Před 10 měsíci
    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl názor některých západních politiků a komentátorů, kteří Kyjevu doporučili postoupit území okupované Ruskem výměnou za mírovou dohodu. Zelenskyj to řekl ve svém nočním videu. Srovnal to se snahami britských a francouzských politiků, kteří v roce 1938 schválili připojení části československého pohraničí k Německu v naději, že to zabrání nové válce, uvedla agentura AP.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ONLINE: Vzdát se části území Ukrajiny? Zelenskyj to přirovnal k mnichovské dohodě v roce 1938

    Před 10 měsíci
    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl názor některých západních politiků a komentátorů, kteří Kyjevu doporučili postoupit území okupované Ruskem výměnou za mírovou dohodu. Zelenskyj to řekl ve svém nočním videu. Srovnal to se snahami britských a francouzských politiků, kteří v roce 1938 schválili připojení části československého pohraničí k Německu v naději, že to zabrání nové válce, uvedla agentura AP.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Reakce Ruska na zásobování Ukrajiny zbraněmi ze Západu? Krok k další eskalaci

    Před 10 měsíci
    Invaze na Ukrajinu trvá už přes tři měsíce. Zelenskyj nechce postoupit území obsazené Ruskem, označil to za mnichovanství. Ukrajinský prezident pak chce jednat přímo s Putinem. Již 15. června navíc promluví k českému Parlamentu. Moskva umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí ruská diplomacie. Upřesnila už i čas. V Mariupolu od začátku války zemřelo nejméně 22 tisíc civilistů, uvedl poradce starosty. Mezitím nejbohatší Ukrajinec Achmetov uvedl, že chce zažalovat Rusko kvůli zničení svého majetku.
     Komentáře
  • Proboha

    Tištěné slovo má stále zásadní váhu

    Před 10 měsíci
    Investigativním novinářům se daří vyvracet základní axiomy teoretiků kulturních válek, že žijeme v době postfaktické či postpravdivé. Jejich investigativní reportáže ukazují, že přesvědčení o postfakticitě naší epochy podléhá jen část populace.
     Komentáře
  • Deník N

    Putin se chová jako Hitler, kroutí hlavou ukrajinští pamětníci. V čem doba po Mnichovské dohodě připomíná dnešní ruské jednání?

    Před 10 měsíci
    Obléhání a ostřelování ukrajinských měst pokračovalo i na Den vítězství, který byl až do ruské invaze svátkem společného válečného úsilí Ukrajinců a Rusů proti nacismu. Mnozí pamětníci bojů s Němci však nyní tvrdí, že jsou oba konflikty srovnatelné, podle některých jsou ruské útoky dokonce horší. Shodují se tak s některými experty, kteří mezi oběma konflikty vidí paralely. Jak lidé, kteří přežili válku s nacisty, srovnávají své vzpomínky s dnešní ukrajinskou realitou? V čem jsou 80 let vzdálené války podobné? A v čem dnešní ruské jednání připomíná Mnichovskou dohodu?
     Komentáře
  • Echo24

    „Nesmí to skončit Mnichovem.“ Vystrčil v Kyjevě přirovnal Buču k Lidicím

    Před 11 měsíci
    Ukrajina podle předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila nesmí skončit jako Československo podle předválečné mnichovské dohody, kvůli které přišlo o část svého území. Vystrčil to uvedl v projevu ke členům Nejvyšší rady Ukrajiny, tedy ukrajinského parlamentu. Ústupky diktátorům nikdy nefungovaly, prohlásil. Ukrajina bude podle Vystrčila navždy příkladem všem, kteří touží po svobodě a demokracii. Bude společným úkolem Evropské unie ji po válce, kterou vyvolalo Rusko, znovu vybudovat.
     Komentáře
  • Tajemné hrady

    Místo plné bolesti, kde vznikala Mnichovská dohoda

    Před 1 rokem
    Na Červeném hrádku se scházejí duchové minulosti i současnosti. Právě tady se jednalo o budoucí Mnichovské dohodě, ale právě tady také najdeme místo, o kterém zdejší zaměstnanci říkají, že ho duchové neopouštějí.
     Komentáře
  • Fandíme filmu

    Mnichov: Na prahu války – Netflix nám ukáže pokus o zabránění 2. světové

    Před 1 rokem
    Napínavá bitva nervů, třaskavé dokumenty a předvečer pro nás klíčové Mnichovské dohody.
     Komentáře
  • Netflixer

    Na Netflix míří špionážní drama o mnichovské dohodě Mnichov: Na prahu války. Venku už je i trailer

    Před 1 rokem
    Netflix už vydal několik vynikajících dobových dramat a brzy se k nim možná přidá další. V lednu se svým předplatitelům streamovací platforma chystá nabídnout historický film Mnichov: Na prahu války (Munich – The Edge of War).
     Komentáře
  • Security Magazín

    Argentinci chtěli československý tank, pak si postavili vlastní. Nakonec skončili u amerických Shermanů

    Před 1 rokem
    I Argentina postavila během druhé světové války vlastní tank - Nahuel D.L. 43. Jeho výroba však trvala jen jeden rok a nakonec zapadl.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Opletala nacisté nevydýchali. Studentské buřiče čekaly popravy i koncentrační tábory

    Před 1 rokem
    Studentské protesty, zastřelení Jana Opletala i následné nepokoje byly projevem celonárodní frustrace z posledního předválečného roku, v němž se český národ ocitl v úloze otloukánka Evropy.
     Komentáře
  • Deník N

    Když opustíme Čechy, dopustíme se historické zrady. Zeman vyznamená britského ministra, který odstoupil na protest proti Mnichovu

    Před 1 rokem
    Prezident Miloš Zeman se rozhodl letos udělit vyznamenání in memoriam v tuzemsku méně známému a jedinému předválečnému britskému ministrovi, který podal demisi na protest proti podpisu Mnichovské dohody ze září 1938. Ta vedla k postoupení pohraničních území Československa nacistickému Německu a Británie byla jedním ze signatářů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrazem: Requiem za parašutisty z Resslovky i jejich zavražděné příbuzné a pomocníky

    Před 1 rokem
    Mše v Katedrále
     Komentáře
  • Pražský patriot

    1938-1948-1968-2021. A co jako? Ovčáček bez komentáře zveřejnil čísla, internet se nad tím baví

    Před 1 rokem
    Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nesnížil svou aktivitu na sociálních sítích ani v těchto (minimálně pro něj) turbulentních dnech. Když dnes dopoledne zveřejnil bez dalšího komentáře či vysvětlení čísla „1938–1948–1968–2021“, na Twitteru se dočkal posměšných reakcí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Bunkry nechránily jen hranice, ale i Prahu. Nacisti je ze strachu z odbojářů zničili

    Před 1 rokem
    Zbytky opevnění v okolí Prahy jsou připomínkou dohody mocností z 30. září 1938, která Československu vzala možnost se účinně bránit německé agresi.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Československé auto, které zabilo více německých generálů než všechny bojové akce druhé světové války

    Před 1 rokem
    Československý automobil Tatra 87 se stal během druhé světové války osudným hned několika německým generálům.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Tělocvikář válečným zločincem. Sudetoněmecký Henlein spáchal sebevraždu vlastními brýlemi

    Před 1 rokem
    Psal se rok 1938 a situace v československém pohraničí se začínala vyostřovat. Vůdce Sudetoněmecké strany Konrád Henlein vydal 14. září prohlášení, kterým jasně sdělil požadavek připojit území sudet k Německu. Přiložil tak do ohně už v tak horkém babím létu, které vyvrcholilo podepsání Mnichovské dohody. Kdo však byl Konrád Henlein a jak skončil osud jednoho z nejnenáviděnějších Němců v Československu?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Afghánistán mi připomíná rok 1938 u nás. Jen místo Hitlera je Tálibán, říká Zaorálek

    Před 1 rokem
    Ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) přirovnal aktuální situaci v Afghánistánu k roku 1938 v Československu, kdy byla podepsána Mnichovská dohoda. „Ghání utekl stejně jako Beneš,“ prohlásil Zaorálek v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.
     Komentáře
  • Ruik

    Na legendárním fotbalovém stadionu Za Lužánkami padl historický rekord první ligy!

    Před 1 rokem
    Fotbal patří za Lužánky, říkají fandové tohoto sportu v Brně. Právě za Lužánkami padl návštěvnický rekord samostatné české ligy a také zde Zbrojovka získala mistrovský titul!
     Komentáře
  • StoryMag

    Letec Josef Bryks strávil 13 let v lágrech, ty nacistické ho nezničily, ten komunistický ano

    Před 2 roky
    Krátce po začátku německé okupace pomáhal Josef Bryks československým pilotům k útěku z protektorátu. Rodák z Lašťan u Šternberka by se k nim nejraději přidal, svůj letecký výcvik dokončil jen týden před podepsáním Mnichovské dohody. Nechtěl však opustit svou těhotnou ženu.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Argentina projevila ve třicátých letech zájem o československý tank. Nakonec postavila vlastní, ten ale zapadl

    Před 2 roky
    I Argentina postavila během druhé světové války vlastní tank - Nahuel D.L. 43. Jeho výroba však trvala jen jeden rok a nakonec zapadl.
     Komentáře
Reklama