Zavřít
Neurologie

Neurologie

Nejnovější články na Seznamu na téma Neurologie
  • Vitalia

    Nemoc, kterou trpí Bruce Willis, vede k totálnímu rozkladu osobnosti

    Před 8 dny
    Frontotemporální demence může připomínat řadu jiných onemocnění, jako je třeba Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Někdy se naopak podobá některým duševním chorobám. Její diagnostika není jednoduchá. Sám pacient si neuvědomuje své symptomy a obvykle je to rodina a blízcí přátelé, kteří si jich všimnou. Na co je třeba se zaměřit? Americký herec Bruce Willis je hvězdou mnoha akčních trháků a jednou z nezapomenutelných osobností filmového průmyslu několika posledních desetiletí. V loňském roce oznámil ukončení kariéry kvůli afázii, což je neurologická porucha, která ovlivňuje schopnost mluvit a porozumět slovům jiných osob.
     Komentáře
  • Wizard Michal
    naSeznam Médium

    Femme fatale liberalismu je algoritmus

    Před 12 dny
    Nástupem liberálních idejí o nezávislé volbě jedince s respektováním jeho pocitů dostalo bývalé paradigma o boží poslušnosti pořádnou dardu. A když řeknete liberální demokrat je to snad ještě horší.
     Komentáře
  • Příbram

    Příbramská nemocnice omezí provoz neurologických ambulancí

    Před 13 dny
    Na řešení personální situace vedení nemocnice intenzivně pracuje.
     Komentáře
  • Biolékař

    Syndrom cizí ruky: Příčiny, příznaky a léčba

    Před 14 dny
    Syndrom cizí ruky (anglicky Alien hand syndrom) je vzácný neurologický stav, který způsobuje, že jedna...
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Rodáci z Vysočiny: Před 49 lety zemřel psychiatr Zdeněk Mysliveček. V rodném Pelhřimově žil necelý rok

    Před 16 dny
    Jedním z významných rodáků Pelhřimova je neurolog a také psychiatr, zároveň profesor Karlovy univerzity Zdeněk Mysliveček. Dnes je tomu přesně 49 let od jeho úmrtí.
     Komentáře
  • CzechSight

    Sex či jídlo – toť otázka: Co řídí naší motivaci?

    Před 18 dny
    Motivace je hnacím motorem našich činů. Kde ale vzniká? Neurovědci u myší objevili neurony, které řídí jejich motivaci jíst a zároveň motivaci se pářit. Popsali tak, co rozhoduje o prioritách motivace.
     Komentáře
  • Vitalia

    Po přelomové léčbě SMA v zahraničí zemřely dvě děti na selhání jater

    Před 21 dny
    Je nejdražším léčivem, které dětem s diagnózou spinální svalové atrofie dala šanci na život. Řeč je o terapii nazvané Zolgensma. Podává se i novorozencům a jde o vůbec první systémovou genovou léčbu v medicíně. Její vedlejší účinky jsou proto napříč státy bedlivě sledovány. Úřady přitom v únoru ohlásily, že v zahraničí byly po podání Zolgensmy zaznamenány dva případy úmrtí. V USA se Zolgensma, s účinnou látkou nazvanou onasemnogen abeparvovek, na širší trh dostala v roce 2019, o rok později tuto terapii začali dostávat pacienti v Japonsku, v květnu roku 2020 jej centrálně registrovala Evropská léková agentura. V březnu 2021 léčivo schválily úřady v Anglii a Skotsku, uvádí Wikipedia.
     Komentáře
  • Vitalia

    Záchvaty u dětí spouští horečka i radost, jde o projev vzácného syndromu

    Před 1 měsícem
    Narodí se jako zdravá miminka, ale už za pár měsíců dostanou svůj první záchvat, kterých pak za život prožijí ještě stovky. Může za to takzvaný syndrom Dravetové, vzácné neurologické onemocnění. Lékaři na tuto chorobu upozorňují v souvislosti se Světovým dnem vzácných onemocnění, který připadá na 28. únor. S některým ze vzácných onemocnění bojuje až půl milionu Čechů. Například se zmíněným syndromem Dravetové je to asi stovka dětí. „Vzácným onemocněním označujeme takové, které postihuje méně než pět osob z deseti tisíc. Jelikož je však samotných diagnóz více než osm tisíc, jen v Evropské unii se některou z těchto chorob potýká na třicet milionů lidí,“ přibližuje doktorka Kateřina Veselá, ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Moderátorka Hejdová prožila „malé peklo“. S velkými bolestmi skončila na kapačkách

    Před 1 měsícem
    Moderátorka Zorka Hejdová si před několika dny prožila „malé soukromé peklo“. Zablokovala si záda tak silně, že jí při každém pohybu vytryskly slzy do očí. Maminka ročního Nikolase nakonec skončila na neurologii, kde jí byla podávaná infúze. Nyní má nařízený klidový režim.
     Komentáře
  • Extra

    Zorka Hejdová v slzách: Skončila na kapačce na neurologii, plakala bolestí

    Před 1 měsícem
    Moderátorka Zorka Hejdová (32) zažila bolest, na kterou jen tak nezapomene. Jednoho rána při vstávání si zablokovala záda, a i když si myslela, že to zvládne levou zadní, opak byl pravdou. Skončila na neurologii s kapačkou v ruce, jak sama přiznala na sociálních sítích. Nejhorší na tom podle ní byla nemožnost starat se o dítě.
     Komentáře
  • Náš region

    Pacientům na rehabilitaci a neurologii v Nemocnici Břeclav pomáhají psi

    Před 1 měsícem
    Využít pozitivní energii psa chce k léčení pacientů Nemocnice Břeclav, která zavedla canisterapii na lůžkovém oddělení rehabilitace a neurologie především u pacientů s postižením centrálního nervového systému. Zatím jsou návštěvy jednou týdně a využíváme je u jednotek pacientů, řekla mluvčí nemocnice Eliška Windová. Podle ní se dále uvidí na základě zkušeností.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Já nelžu, ty lžeš. Jak naše paměť může ovlivnit i vnímání pravdy

    Před 1 měsícem
    Jdete do kuchyně, otevřete šuplík a najednou nevíte, pro co jste vlastně šli. Paměť někdy zradí každého z nás, a někdy z nás před druhými dokonce dělá i lháře.
     Komentáře
  • Proženy

    Co se děje s pamětí po padesátce a jak vzniká opilecké okno aneb Vše o mozku a jeho spolehlivosti

    Před 2 měsíci
    Přiznejte se, kolikrát jste už dneska hledali brýle nebo jste chtěli něco udělat, a vzápětí jste zapomněli, co to bylo? Paměť si s námi pohrává od rána do večera a umí být pěkně šálivá. Na to je třeba dát pozor hlavně při manželských hádkách.
     Komentáře
  • CzechSight

    Výzkum vztahu mezi obsedantně-kompulzivní poruchou a depresí může přispět k efektivnější léčbě

    Před 2 měsíci
    Předchozí výzkumy se soustředily především na negativní důsledky výskytu deprese u pacientů s obsedantně-kompulzivní poruchou. Američtí vědci se však rozhodli zjistit časovou spojitost mezi těmito poruchami v průběhu 6 let a přispět tak k možnému zefektivnění jejich léčby.
     Komentáře
  • CzechSight

    Onemocnění Alzheimerovou chorobou bude v budoucnu možné předpovědět krevními testy

    Před 2 měsíci
    Nový typ krevních testů dokáže odhalit markery Alzheimerovy choroby roky před prvními symptomy. Pokud se výzkum potvrdí v praxi, testy by mohly výrazně zrychlit diagnózu onemocnění a zefektivnit léčbu.
     Komentáře
  • Zdravotnický deník

    Měření kvality v praxi: Komise hodnotí centrovou péči

    Před 2 měsíci
    Cévní mozkové příhody (CMP) představují třetí nejčastější příčinu úmrtí v ČR. Mortalitu přitom zásadně snižuje dodržování doporučených postupů. I proto se jedná o jednu z oblastí, kde vznikly první ukazatele, jež dokáží reálně změřit a porovnat výsledky a kvalitu péče poskytované pacientům s CMP. A jejich využití v praxi již přináší první výsledky.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědcům se povedlo udělat zásadní krok k léčbě některých zrakových poškození

    Před 2 měsíci
    Americkým vědcům se podařilo v laboratorních podmínkách znovusjednotit dříve rozdělené světločivné buňky. Mohlo by se jednat o důležitý krok v léčbě některých onemocnění zraku.
     Komentáře
  • Vitalia

    Škola od devíti? Neuroložka to rozhodně doporučuje, zejména pro děti od 12 let výše

    Před 2 měsíci
    Po vánočním volnu se děti a studenti vrátili do školy. A se školní docházkou se vrátila i povinnost ranního vstávání. Podle neuroložky Soni Nevšímalové se ale ví již léta, že zejména dospívajícím časné ranní probouzení zdravotně nesvědčí. Když se úřadu ministra školství ujal právník a vysokoškolský učitel Vladimír Balaš, jednou z prvních jeho myšlenek, jež veřejně zarezonovala, byl nápad posunout začátek vyučování na devátou hodinu ráno. Ministr za to schytal vlnu kritiky z mnoha stran a o nápadu přestal mluvit.
     Komentáře
  • CzechSight

    Extrémní podmínky umí nastartovat lidský potenciál. Startup Mindzero přichází s inovativním konceptem potlačování stresu

    Před 2 měsíci
    S revolučním konceptem skupinových lekcí kombinujících kontrolované využití extrémních teplot, nejmodernější biohacking technologie a vedenou relaxaci nyní přichází americký startup Mindzero, který nabízí vědecky potvrzenou a efektivní alternativu k farmakům.
     Komentáře
  • CzechSight

    Originalita textu v seznamovacích aplikacích výrazně ovlivňuje vnímání atraktivity, uvedla nizozemská studie

    Před 2 měsíci
    Výzkum popisuje, že originalita v textu profilu na online seznamce zlepšuje hodnocení osobnosti a atraktivity. Majitelé "originálních" profilů jsou navíc hodnoceni jako chytřejší, zábavnější a sympatičtější.
     Komentáře
  • Proženy

    Nemoc, která člověka paralyzuje, a nemá proti ní šanci. Co je ALS, na kterou zemřel Stanislav Gross

    Před 2 měsíci
    Až dvě stě lidí za rok si v České republice vyslechne mimořádně závažnou diagnózu ALS. Nemoc, která způsobuje degeneraci buněk ovládajících svaly, se nedá léčit a dodnes je trochu záhadou. Co o ALS neboli amyotrofické laterální skleróze víme?
     Komentáře
  • CzechSight

    Učebnice a populárně naučné knihy tvrdí, že ženy jsou lepší v hledání a zapamatování slov. Je to ale pravda?

    Před 2 měsíci
    Podle některých studií jsou ženy lepší v paměťových cvičeních. Zda tomu tak je, studuje i norský profesor Marco Hirnstein. Jeho pozorování přináší mnohem rozporuplnější výsledky.
     Komentáře
  • CzechSight

    Výsledky nedávného výzkumu mají široké důsledky pro léčbu demence

    Před 2 měsíci
    Demence, zejména Alzheimerova choroba, a další onemocnění, která jsou často spojována se stárnutím, proto zaznamenávají výrazný nárůst. To by mohlo omezit schopnost poskytnout potřebným osobám rychlou léčbu, zejména s ohledem na předpokládaný nedostatek lékařů v příštích desetiletích.
     Komentáře
  • CzechSight

    Ochrnutí lidé by se mohli pohybovat pomocí vozíků ovládaných myslí

    Před 2 měsíci
    V nové studii vědci prokázali, že tetraplegičtí uživatelé mohou ovládat myšlenkami řízené invalidní vozíky v přirozeném, nepřehledném prostředí. Invalidní vozík řízený myslí pomáhá ochrnutým lidem získat novou mobilitu tím, že převádí myšlenky uživatelů na mechanické příkazy.
     Komentáře
  • Proženy

    On je jen opožděný, brzy se rozmluví. Co když ale ne? Jak zjistit, zda dítě nemá vývojovou dysfázii

    Před 3 měsíci
    Dysfázie se projevuje narušením osvojování jazyka – mluveného i psaného. Nemá příčinu v jiném onemocnění ani v nedostatečné péči rodiny.
     Komentáře
  • CzechSight

    Mozková mlha – jak nám COVID-19 mění mozek?

    Před 3 měsíci
    Lidé po prodělání COVID-19 často popisují zhoršení mozkových funkcí – takzvanou mozkovou mlhu. Nová studie popisuje možný způsob vzniku těchto komplikací. Díky tomu bychom mohli být schopni tento syndrom diagnostikovat a léčit.
     Komentáře
  • Vitalia

    Lékaři rozezněli neurony. Jejich „řeč“ pomáhá chirurgům orientovat se v mozku

    Před 3 měsíci
    Zkuste se téměř neviditelnou jehlou trefit do konkrétního bodu v zrnku rýže. Něco velmi podobného musí umět neurochirurg, chce-li se pohybovat v mozku pacienta. Navíc při jeho plném vědomí. Řeč je o zákroku, který předchází hluboké mozkové stimulaci, jež pomáhá léčit projevy třeba Parkinsonovy nemoci nebo epilepsie. Nedávno jsme na Vitalia.cz upozorňovali na nové využití neurostimulátoru v případě poranění míchy. Lékaři elektrodu voperují do bederní páteře, aby následně pomocí elektrických pulsů stimulovali pohyb svalů nohou u lidí, jež mají zčásti přerušenou míchu. Díky metodě se na nohy v ČR postavil již první pacient po devíti letech, kdy byl plně odkázán na invalidní vozík. U dalšího jde zatím o vytčený cíl.
     Komentáře
  • Newstream

    Viník prokrastinace je možná v mozku. Dokážeme se mu postavit?

    Před 3 měsíci
    Vědci hlásí, že našli další místo v mozku, které ovlivňuje prokrastinaci, neboli stálé odkládání práce a dalších úkolů na později. Tento přístup přitom člověku ohrožuje jeho podnikání, postup v zaměstnání nebo ve studiu, případně jej může o to všechno rovnou připravit. Dá se proti tomu něco dělat?
     Komentáře
  • CzechSight

    Audiotaktilní algoritmus vytvořený vědci z Univerzity v Malaze zprostředkovává melodické informace prostřednictvím vibrací.

    Před 3 měsíci
    Přelomový prototyp vyvinutý odborníky z katedry elektroniky Univerzity v Malaze a členy výzkumné a vývojové skupiny "Elektronika pro přístroje a systémy" umožní osobám se ztrátou sluchu poslouchat hudbu prostřednictvím hmatu.
     Komentáře
  • Zuzana Válková
    naSeznam Médium

    „Každý den procitnu a stvořím svět.“ Ve výzkumu vědomí jsme na tom podobně jako Babylon s astronomií

    Před 3 měsíci
    Kniha amerického neurovědce Patricka House představuje 19 způsobů, jak nahlížet na naši schopnost vnímat, uvažovat a snít. Jak se z jednobuněčného organismu vyvinul „blob mokré hmoty, který myslí sám sebe“?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Jednou budu chodit, maminko,“ slibuje jedenáctiletá Zuzanka

    Před 3 měsíci
    Zuzanka Švábková zdolala cestu, kterou si většina lidí neumí představit. Prvních pár kroků bez pomoci udělala až po letech rehabilitace. Přečtěte si, jak velký skok může být obyčejný krok pro člověka s mozkovou obrnou.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Musk slíbil testy mozkových čipů na lidech do půl roku. Opice už píšou myslí

    Před 3 měsíci
    Firma Elona Muska vyvíjející mozkové čipy oznámila novinky. Její implantáty velké jako mince mají pomoct hluchým i slepým či umožnit ovládání chytrých zařízení myslí. Už tak naučila opice psát a testy na lidech chce do 6 měsíců.
     Komentáře
  • Tech

    Musk naučil psát opici „telepaticky“. Teď chce čip otestovat na lidech

    Před 3 měsíci
    Firma Elona Muska vyvíjející mozkové čipy oznámila novinky. Její implantáty velké jako mince mají pomoct hluchým i slepým či umožnit ovládání chytrých zařízení myslí. Už tak naučila opice psát a testy na lidech chce do 6 měsíců.
     Komentáře
  • Vitalia

    V Motole funguje nová ambulance pro léčbu závratí u dětí

    Před 3 měsíci
    V pražské Fakultní nemocnici Motol otevřeli odborníci novou ambulanci, která se specializuje na léčbu závratí u dětí. Pacienty přijímají z celé republiky. Závratě u dětí nejsou tak časté jako u dospělých. I proto vyžadují specifický přístup v léčbě. Ten nabízí nová ambulance, která od podzimu funguje pod největší dětskou nemocnicí v Česku.
     Komentáře
  • CzechSight

    Čeští vědci vyvinuli průlomovou technologii na léčbu nemocí spojených s centrální nervovou soustavou

    Před 4 měsíci
    Jako první na světě přišla firma Stimvia s funkční léčbou formou neinvazivní neuromodulace, díky které je možné bez léků a operací účinně stimulovat hluboké struktury v mozku. Chybná funkce těchto struktur se podílí na vzniku řady chronických onemocnění, například hyperaktivního močového měchýře.
     Komentáře
  • Na vlastní otvor

    Facky a kopance. Nejsrandovnější vyšetření, jaké může pacient podstoupit - neurologie

    Před 4 měsíci
    Vít Samek míří jako pacient na neurologii. Zdravotní prohlídka je to velice pestrá, a dojde dokonce i na „facky“. Jde o zvláštní kopance při vyšetření motorických evokovaných potenciálů, které dostanete od přístroje, a ne od lékaře:) Většinu lidí ale návštěva neurologa spíše pobaví, než vyleká. První video z neurologie (syndrom karpálního tunelu) najdete zde: https://www.stream.cz/na-vlastni-otvor/emg-vysetreni-syndromu-karpalniho-tunelu-64369428 a na vyšetření magnetickou rezonancí se můžete podívat tady: https://www.stream.cz/na-vlastni-otvor/vysetreni-na-magneticke-rezonanci-klaustrofobikova-nocni-mura-64479191.
     Komentáře
  • DIAstyl

    Co znamená, když se řekne Charcotova noha

    Před 4 měsíci
    Co může mít společného slavný pařížský profesor, považovaný za „otce“ světové neurologie, a pacient s diabetem? Možná více, než byste čekali. Slyšeli jste už o Charcotově noze?
     Komentáře
  • Vitalia

    Může covid způsobit epidemii Parkinsonovy nemoci? Pro hovoří tři zkušenosti

    Před 4 měsíci
    Vědci hledají odpověď na to, zda po covidové pandemii přijde vlna neurodegenerativních onemocnění, především Parkinsonovy nemoci. Zatím není jasná, existují ale nejméně tři důvody, proč se o spojitost covidu a Parkinsona zajímat hlouběji. Odhady říkají, že v ČR je 30 až 50 tisíc pacientů s Parkinsonovou nemocí. A tento počet setrvale roste. Zvyšující se počty pacientů lze vypozorovat celosvětově. Lékaře a vědce proto už nějaký čas zajímá, jak a zda vůbec tento trend může ovlivnit covidová pandemie. Covid totiž z pohledu neurologů není žádná chřipečka, ale onemocnění, které napadá i centrální nervový systém. Což může znamenat, že jeho důsledky vyléčený člověk pocítí ještě léta po odeznění akutní fáze.
     Komentáře
  • Vitalia

    Trápí vás chronická bolest? Přijďte se do Motola poradit s lékaři

    Před 4 měsíci
    Existují bolesti, které se daří zkrotit jen obtížně. Nebo vůbec ne. Opravdu s nimi ale pacient musí trvale žít? Podle odborníků mohou být nadějí na zlepšení kvality života tzv. neuromodulační technologie. Lékaři je chtějí veřejnosti přiblížit ve čtvrtek v pražské Fakultní nemocnice Motol. Vstup je volný, přijít může kdokoliv. Každá bolest má řešení. To je motto akce pro veřejnost, která se koná ve čtvrtek 24. listopadu 2022 v pražské Fakultní nemocnici (FN) Motol. Nemocnice sídlí na adrese V Úvalu 84, k ní přiléhá stejnojmenná stanice metra trasy A.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Brala milionové dotace na rodiny postižených dětí, teď je musí vracet

    Před 4 měsíci
    Známá lékařka a majitelka kliniky Axon Jarmila Zipserová brala přes zájmový spolek dotace na podporu rodin handicapovaných dětí. Kontroly z ministerstva ale odhalily nedostatky ve využití peněz a úřad podal trestní oznámení.
     Komentáře
  • Vitalia

    Čeští vědci vyvinuli diagnostiku Parkinsonovy nemoci z mimiky a hlasu

    Před 4 měsíci
    Zhoršení výslovnosti a ztuhnutí části obličejových svalů patří mezi nejčastější rané příznaky Parkinsonovy nemoci. Čeští vědci na tom založili dvě metody, s jejichž pomocí dokáží nemoc diagnostikovat ještě před tím, než si jí všimne pacient. Včasná diagnostika je klíčová pro léčbu i ověření toho, zda zabrala. Parkinsonova nemoc patří k závažným nevyléčitelným poruchám centrální nervové soustavy. Patří mezi neurodegenerativní onemocnění, je pro ni charakteristická postupná ztráta funkce neuronů (nervových buněk mozku), včetně jejich odumírání. Při Parkinsonově nemoci ubývají buňky produkující dopamin, tedy látku zajišťující přenos signálů mezi neurony.
     Komentáře
  • JakZdravě

    Bolest hlavy jenom na jedné straně může značit vážný problém i banalitu. Pro rozeznání je potřeba ohlédnout se zpět

    Před 4 měsíci
    Hlava občas bolí každého. Někoho potrápí více, někoho méně. Jednostrannou bolest hlavy, která se objevuje často, byste ale nikdy neměli zlehčovat a vždy se poradit s lékařem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Chtěli mu ulevit od bolesti, pacient začal po devíti letech chodit

    Před 4 měsíci
    Upravenou léčebnou metodu vyzkoušeli lékaři v pražské vinohradské nemocnici. Léčba sice cílila na tlumení bolesti, muži ale nečekaně vrátila hybnost v nohou. V plánu jsou další testy na pacientech.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Žena

    Vzorky mozkových tkání mohou pomoci s výrobou léků na neurodegenerativní onemocnění

    Před 4 měsíci
    Před více než rokem vznikla v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) takzvaná Mozková banka neboli BrainBank, kde jsou uchovávány vzorky mozkové tkáně pacientů zemřelých na různé neurologické nemoci – nejen nejčastější neurodegenerativní onemocnění jako například Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc, ale také vzácné diagnózy. Podívejte se, jak to v takové bance vypadá.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Až 20 záchvatů měsíčně.“ K moderní léčbě migrény se dostane zlomek lidí

    Před 4 měsíci
    Statisíce Čechů protrpí kvůli migréně měsíce i roky. Přestože existuje moderní léčba, která dopady nemoci mírní, dostává se k ní jen zlomek potřebných. Pacienti volají po změně.
     Komentáře
  • České noviny

    Elektroda připojená na míchu může pacientům pomoci od bolesti a zlepšit pohyb

    Před 4 měsíci
    Operace, při níž lékaři na míchu připojí elektrodu, a následná rehabilitace mohou některým pacientům pomoci od bolesti a stažených svalů. Metodu vyzkoušenou v zahraničí použili lékaři Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) u dvou pacientů. Jeden z nich díky ní po devíti letech na invalidním vozíků začal znovu chodit a může užívat menší dávky léků proti bolesti. Spolu s Fakultní Thomayerovou nemocnicí (FTN), kde se pacient léčil na rehabilitační klinice, chtějí lékaři metodu, kterou dnes představili na tiskové konferenci, ověřovat na dalších pacientech.
     Komentáře
  • Proženy

    Prokletí milionu Čechů: Migréna je nemoc, která velmi vzdoruje léčbě. Jak se dnes léčí a co je aura

    Před 5 měsíci
    Migrénou trpí v České republice asi milion lidí. Mnoho z nich ale odbornou pomoc nevyhledá. Proč své potíže tají a co jim mohou způsobit prášky proti bolesti?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Klinika brala peníze za postižené děti dvakrát: od rodičů i pojišťovny

    Před 5 měsíci
    Platili za rehabilitace postižených dětí desítky tisíc měsíčně. Pak ale rodiče zjistili, že klinika získala peníze i od pojišťovny. Podle majitelky kliniky Axon jde o konkurenční boj. Její podnikání teď řeší zdravotní pojišťovny.
     Komentáře
  • Videoreportáže SZ

    Klinika brala peníze za postižené děti dvakrát: od rodičů i pojišťovny

    Před 5 měsíci
    Platili za rehabilitace postižených dětí desítky tisíc měsíčně. Pak ale rodiče zjistili, že klinika získala peníze i od pojišťovny. Podle majitelky kliniky Axon jde o konkurenční boj. Její podnikání teď řeší zdravotní pojišťovny.
     Komentáře
  • Vitalia

    Schizofrenie se ohlásí předem, mozek dokáže změnit více než demence

    Před 5 měsíci
    Schizofrenie je vnímána jako nemoc duše. Vědci ale postupně rozkrývají, jak dokáže pozměnit tělo. Konkrétně mozek nemocného. Možná je to cesta k úspěšnější léčbě, která by tak mohla začít včas, aby postup nemoci zastavila. Schizofrenie bývá řazena mezi závažné duševní nemoci, jejíž doprovodem jsou nepřehlédnutelné projevy. Člověk v akutní fázi nemoci, nazývané psychóza, ztrácí kontakt s realitou a má narušené vnímání svého vnitřního světa i okolí.
     Komentáře
  • Vitalia

    Ženy spí jinak než muži. Jejich spánek je křehčí, říká neuroložka

    Před 5 měsíci
    Ženy, muži, děti. Každý z nich spí jinak. Dětský spánek je delší a má více hlubokých fází. Ženy potřebují spát více než muži, v životě je ale častěji postihuje nespavost. Muže zase nepravidelnosti v dýchání při spánku. Proč, to v rozhovoru pro Vitalia.cz popisuje neuroložka Soňa Nevšímalová. Patří mezi nejrespektovanější osobnosti české medicíny a její renomé v oblasti neurologie, dětské neurologie a spánkové medicíny přesahuje hranice země. Tak o profesorce Soně Nevšímalové hovoří kolegové.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    První příznaky roztroušené sklerózy, které je nutné na 100 % znát. Jejich včasné odhalení hraje zásadní roli při léčbě

    Před 6 měsíci
    Nadměrná únava, nedostatek rovnováhy, mravenčení a necitlivost, zpomalené myšlení, problémy se zrakem, patří mezi klasické první příznaky roztroušené sklerózy.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Pacientů s demencí přibývá, jenže se o ně nemá kdo starat

    Před 6 měsíci
    V Česku se s demencí léčí asi 140 tisíc lidí a podle odborníků se bude počet nemocných dál zvyšovat. Systém péče je ale roztříštěný a na mnoha místech specialisté úplně chybí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Špatný spánek vede k Alzheimerově chorobě i nemocím srdce, varuje vědec

    Před 6 měsíci
    O propojení srdce, spánku a rozvoji neurodegenerativních chorob toho ví vědci čím dál víc. Proč vede narušený spánek k poruchám kognitivních schopností, řešili i na mezinárodní konferenci v Praze.
     Komentáře
  • CzechSight

    O kousek blíž pochopení komplexního větvení nervových buněk v mozku

    Před 6 měsíci
    Mozek je nejsložitější objekt, který lidstvo zná. A tak není překvapením, že o jeho fungování víme dosud jen velmi málo. Nyní američtí vědci poodhalili tajemství, jak dochází ke komplexnímu větvení neuronů, které je podstatou komunikace mezi jednotlivými buňkami tohoto orgánu.
     Komentáře
  • Náš region

    Požár v Ústřední vojenské nemocnici omezil péči

    Před 6 měsíci
    Oddělení neurologie, oční klinika a oddělení otorhinolaryngologie (ORL) byly po požáru Ústřední vojenské nemocnice v Praze (ÚVN) přesunuty do náhradních prostor. Pacientům proto mohou…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zakázat dětem hlavičkování? Důkazů o dopadech na zdraví je dost, říká lékař

    Před 6 měsíci
    Oblíbený fotbalový zákrok – hlavičkování – podle studií stojí za rozvojem neurodegenerativních chorob a některé státy ho proto omezují, alespoň u dětí. Česko zákaz nechystá, podle fotbalové asociace k tomu není důvod.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Umělou inteligencí proti chátrání mozku? Špičky oborů se sejdou v Česku

    Před 6 měsíci
    Léčba Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních chorob je výzvou pro lékaře i vědce. Nový mezinárodní projekt propojuje vícero oborů včetně umělé inteligence.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1929: Podivné výsledky zkoumání mozku V. I. Lenina

    Před 7 měsíci
    Víte o tom, že v Sovětském svazu byl po Leninově smrti založen speciální výzkumný ústav, jehož cílem bylo zkoumání „geniálního“ mozku velkého bolševického vůdce? Historický článek z roku 1929 vás seznámí s tím, co tehdy výzkumníci v mozkové tkáni mrtvého Vladimira Iljiče Lenina našli.
     Komentáře
  • CzechSight

    Alzheimerova choroba a onemocnění střev mohou jít ruku v ruce. Jsou geneticky spojena

    Před 7 měsíci
    Studie z Edith Cowan University (ECU) potvrdila spojení mezi nemocemi střev a rozvojem Alzheimerovy choroby. Výzkum umožní nové přístupy v hledání léčby a zejména rychlejší diagnostiku Alzheimerovy choroby.
     Komentáře
Reklama