Zavřít
Neurologie

Neurologie

Nejnovější články na Seznamu na téma Neurologie
  • CzechSight

    Alzheimerova choroba a onemocnění střev mohou jít ruku v ruce. Jsou geneticky spojena

    Před 18 dny
    Studie z Edith Cowan University (ECU) potvrdila spojení mezi nemocemi střev a rozvojem Alzheimerovy choroby. Výzkum umožní nové přístupy v hledání léčby a zejména rychlejší diagnostiku Alzheimerovy choroby.
     Komentáře
  • CzechSight

    Mateřství mění mozek – a zdá se, že nevratně

    Před 21 dny
    V průběhu těhotenství a po porodu prochází mozek změnami, při nichž žena pociťuje proměny ve fungování své paměti a soustředění. Španělští vědci tyto procesy dlouhodobě zkoumají a v nejnovější publikaci ukazují, že změny, které jsou nezbytné pro starost o dítě, přetrvávají i šest let po porodu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Neuroložka: Moderní léčba roztroušené sklerózy umožňuje dříve nemyslitelné

    Před 28 dny
    Léčba roztroušené sklerózy jde kupředu a v současné době existují varianty léků, jež na účet zdravotní pojišťovny umožňují třeba i kojení nebo nejnověji rychlejší chůzi. U části pacientů ale lékaři stále musejí počítat vzplanutí nemoci, tzv. ataky, aby hrazenou moderní léčbu mohli nasadit. Neuroložka Eva Kubala Havrdová si pamatuje dobu, kdy na roztroušenou sklerózu (RS) nebyly žádné léky. Nemoc byla tlumena malými dávkami kortikoidů a léky na potlačení imunity pacienta, jež ale nebyly přímo určeny na léčbu RS.
     Komentáře
  • Novinky

    V medicíně jsem užitečnější než v historii, říká primářka Neurologického oddělení z Teplic

    Před 1 měsícem
    Marta Vachová převzala práci po svém otci Jaroslavu Pejškovi, i když v mládí uvažovala o historii. Je primářkou na Neurologickém oddělení teplické nemocnice, které je výjimečné tím, že u něj funguje Centrum pro léčbu roztroušené sklerózy. Patří mezi 15 center vysoce specializované péče s tímto onemocněním v Česku a na to je primářka také náležitě pyšná.
     Komentáře
  • Příbram

    Primářka neurologie: S bolestí zad vám pomůže i rehabilitační nebo praktický lékař

    Před 1 měsícem
    Neurologické ambulance se potýkají s náporem pacientů, kteří specializované neurologické vyšetření nepotřebují.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Neuropatolog František Koukolík: Bez drbů by společnost nemohla fungovat

    Před 1 měsícem
    Dvě třetiny pracovní doby stráví většina lidí drbáním. A kdo říká, že ne, tak tím tráví ještě více času. Můžou za to ale naši předci – podle studií jsou totiž drby staré stejně jako samotná řeč. A dříve sloužily k přežití.
     Komentáře
  • Vitalia

    Část pacientů s roztroušenou sklerózou se k moderní léčbě dostane dřív

    Před 2 měsíci
    Léčba roztroušené sklerózy je od jara o něco snadnější. Zdravotní pojišťovny začaly proplácet vůbec první lék zlepšující schopnosti pacientů, které nemoc již poznamenala. Navíc stovky lidí s roztroušenou sklerózou nově dostanou hrazenu hned na počátku onemocnění tzv. vysoce efektivní léčbu. Roztroušená skleróza (RS) je nevyléčitelné onemocnění centrálního nervového systému. Postupem času se zhoršuje a může vést např. až k upoutání pacienta na invalidní vozík. Onemocnění totiž provází tzv. ataky, při kterých pacient přijde třeba o hybnost části těla nebo zčásti o zrak. Je to dáno postižením nervů, které RS způsobuje. Ataka sice odezní, tělo se ale nemusí z jejích symptomů zcela zotavit. Cílem léčby RS je proto předcházet atakám a léčbou tlumit nemoc tak, aby poškozování nervové soustavy bylo co nejpomalejší.
     Komentáře
  • CzechSight

    Když máš hlad, nejsi to ty. Jsou to střevní bakterie

    Před 3 měsíci
    Známe to všichni, do oběda daleko, nervozita stoupá a v hlavě jenom vidina dobrého jídla. Nový výzkum francouzských vědců odhalil, že naše střevní bakterie nás umí pochválit, když se dobře najíme. Zprávu vyšlou přímo do mozku.
     Komentáře
  • CzechSight

    Genová terapie by mohla pomoci pacientům trpícím neuropatií

    Před 3 měsíci
    Nový potenciální přístup k léčbě pacientů s poškozením míchy byl publikován v časopise Molecular Therapy. Díky němu by lékaři mohli ulevit neuropatiím, kterými trpí až polovina léčených.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci odhalili nový způsob, jakým mozek řídí spánek

    Před 3 měsíci
    Poruchami spánku trpí téměř polovina dospělé populace. Jako viník se často uvádí stres nebo špatná životospráva. Výzkum z dílny dánských vědců nyní ukázal, že část nespavců nebo nadměrných spáčů mohla svoje neduhy zdědit.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Co vidíte na obrázku? Psychologický test odhalí, která hemisféra vašeho mozku je dominantní. A co to vlastně znamená?

    Před 3 měsíci
    Teorie o dominanci mozkových hemisfér říká, že jedna je více kreativní, druhá zase racionální. Pomocí jednoduchého rozeznání obrázku můžete zjistit svoje zaměření.
     Komentáře
  • CzechSight

    U vysoce kreativních lidí se nachází unikátní mozkové spoje

    Před 3 měsíci
    Výzkumníky z Kalifornské univerzity v Los Angeles bylo zjištěno, že mozky výjimečně kreativních lidí fungovaly rozdílně ve srovnání s kontrolní skupinou a mozková síť se lišila unikátním vzorem.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Afázie nekončí problémem s mluvením. Jak zákeřná nemoc, kvůli které Bruce Willis zanechal herectví, postihuje mozek?

    Před 4 měsíci
    Miláček mnoha lidí po celém světě pověsil herectví na hřebík. Důvodem ukončení kariéry je zákeřná nemoc.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jsme svědky velkého kouzla medicíny, říká lékařka o genové terapii pro děti s vrozenou nemocí

    Před 4 měsíci
    To, co se dříve zdálo zcela nemožné, je dnes realitou. Medicína dokáže zvrátit genetickou poruchu organismu – spinální svalovou atrofii. A to jedinou infuzí v novorozeneckém věku. Žádné přeprogramování organismu se ovšem nekoná. Dětská neuroložka Jana Haberlová je přímou svědkyní a aktivním účastníkem toho, co sama nazývá „velkým kouzlem medicíny“. Ještě nedávno musela přihlížet, jak její malí pacienti chřadnou a odcházejí na zákeřnou nemoc zvanou spinální muskulární, tedy svalová atrofie (SMA). Jde o genetickou poruchu, kdy si tělo nedokáže vyrobit bílkovinu důležitou pro přenos informace o pohybu z nervů na svaly. Ty proto postupně ochabují, až pacient skončí zcela ochrnutý a nakonec ztratí i schopnost sám dýchat.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nejdražší lék světa se v ČR používá už 2 roky, dostalo jej 35 dětí se svalovou atrofií

    Před 4 měsíci
    Genová terapie pro nejmenší pacienty se spinální svalovou atrofií (SMA) se v ČR používá téměř dva roky. A lékaři o ní stále hovoří jako o převratné novince. To s sebou zatím ale nese také málo klinických dat o vedlejších účincích i otazník, zda je její účinek doživotní, jak udává výrobce. Spinální svalová atrofie (SMA) je vrozená, geneticky podmíněná nemoc. „Pacient se narodí a chybí mu určitá část genu zvaného SMN1, která tvoří bílkovinu, tzv. SMN protein. Bez této bílkoviny nejsou schopny přežít speciální nervové buňky v předních rozích míšních. Úkolem těchto buněk je přenést informaci o pohybu z nervů na sval. Pokud tato buňka postupně odumírá, pacient ztrácí své motorické dovednosti a schopnost se pohybovat,“ vysvětluje dětská neuroložka Jana Haberlová z Fakultní nemocnice Motol.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Brnění prstů a noční bolest. Léčbě syndromu karpálního tunelu se věnuje i šternberská nemocnice

    Před 4 měsíci
    Až operačním zákrokem může skončit syndrom karpálního tunelu. Podle lékařů ze šternberské nemocnice je při náznacích problému v podobě brnění prstů a noční bolesti vhodné objednat se k vyšetření u neurologa. Onemocnění čtyřikrát častěji postihuje ženy než muže. Chirurgicko-traumatologické oddělení nemocnice Šternberk provádí tuto operaci zhruba u sedmdesáti pacientů ročně.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Čtvrtinu pacientů s epilepsií tvoří děti. Pomáhají nové léky i boření mýtů

    Před 4 měsíci
    Kromě nemoci také společenské stigma. Odborníci varují, že děti s epilepsií často trpí psychickými problémy. Na mýty kolem nemoci i potřebnou podporu pacientů upozorňuje aktuální kampaň.
     Komentáře
  • CzechSight

    Sklenička denně na zdraví? Náš mozek nesouhlasí

    Před 4 měsíci
    Není překvapením, že alkohol má nepříznivý vliv na lidský organismus. Nejnovější studie ovšem ukázala, že denní popíjení i malého množství alkoholu může mít neblahý účinek na mozek.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Vůbec první sken umírajícího lidského mozku ukazuje, že se nám opravdu promítá život před očima. Scéna je jako z hollywoodského filmu

    Před 4 měsíci
    Naprostou náhodou byl učiněn zcela revoluční objev. Během rutinního vyšetření mozku totiž došlo k nečekanému úmrtí sledovaného pacienta.
     Komentáře
  • TechFocus

    Letošní festival Týden mozku nabídne novinky ve výzkumu i tipy, jak zůstat duševně fit

    Před 5 měsíci
    Jak vzniká bolest? Co může fyzika prozradit o mozku? Jaké jsou nejnovější terapie neurodegenerativních onemocnění? V pondělí 14. března 2022 začíná festival Týden mozku.
     Komentáře
  • Naše zdravotnictví

    Mladých s mrtvicí přibývá. Mají stejnou stresovou evoluční reakci při otvírání e-mailu jako při lovení mamuta, jen stokrát denně

    Před 5 měsíci
    Vedoucí lékař Komplexního cerebrovaskulárního centra Fakultní nemocnice Olomouc Daniel Šaňák se svými kolegy provedl studii zaměřenou na výskyt rizikových faktorů u mladých pacientů s mozkovou mrtvicí, jejíž výsledky ukázaly, že více než 70 procent mladých pacientů mělo některý z rizikových faktorů a část z nich i více než jeden. Velmi často samotné mrtvici předcházel dlouhodobý stres.
     Komentáře
  • CzechSight

    Spojení chronické bolesti zad a špatného stravování je doprovázeno změnami v mozkovém centru pro štěstí a strach

    Před 5 měsíci
    Výzkumníci zkoumali, jak bolest dolní části zad interaguje s stravovacím chováním prostřednictvím behaviorálních a neuroimagingových experimentů. Výzkumy naznačují, že systém odměňování mozku může být důležitým faktorem při spojování bolesti a obezity.
     Komentáře
  • CzechSight

    Láska prochází žaludkem, úzkost střevem

    Před 5 měsíci
    Poslední roky výzkumu přináší nespočet důkazů o tom, že naše soužití s mikroorganismy hraje důležitou roli v řadě onemocnění, a to včetně těch duševních. Nejnovější studie z dílny amerických vědců našla u myší spojitost mezi střevními bakteriemi a úzkostmi.
     Komentáře
  • CzechSight

    Při umírání sníme a vzpomínáme. Vědci zaznamenali aktivitu mozku člověka těsně před smrtí

    Před 5 měsíci
    Umírání je smutnou a zároveň fascinující součástí života. Každý z nás někdy přemýšlel nad tím, co se v takové situaci s člověkem děje. Vědcům z Kanady se nedávno povedlo zaznamenat mozkovou činnost těsně po zástavě srdce.
     Komentáře
  • CzechSight

    Matematické neurony: Mozek používá jiné buňky ke sčítání a odčítání

    Před 5 měsíci
    Vědci z univerzity v Bonnu ve svém výzkumu popisují úlohu neuronů v matematických operacích. Ukazuje se, že operace (sčítání, odečítání) jsou řízeny jinými buňkami. Zároveň nerozlišují, zda se jedná o písmo či číslice.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Muskovy mozkové čipy pod palbou. Týrání pokusných opic ale startup odmítá

    Před 5 měsíci
    Firma Neuralink Elona Muska chtěla už letos testovat své mozkové implantáty na lidech. Teď ale čelí kritice za údajné kruté zacházení s makaky, jimž už čipy voperovala. Firma se hájí, že ne všechno, co kritici tvrdí, je pravda.
     Komentáře
  • CzechSight

    Roztroušená skleróza je chybou v komunikaci, tvrdí nejnovější studie

    Před 5 měsíci
    Případů roztroušené sklerózy, vážného autoimunitního onemocnění, každoročně přibývá. Dodnes však neznáme původ této nemoci a pro pacienty nemáme cílenou léčbu. Vědci nyní zjistili, že jedním ze spouštěčů nemoci je zřejmě chyba v komunikaci mezi buňkami imunitního systému.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Slýcháte ve své hlavě hlasy? Norský doktor zjistil, odkud se berou. Nyní doufá, že najde vypínač

    Před 6 měsíci
    Kenneth Hugdahl zjistil, odkud pochází hlasy v našich hlavách. Teď jen doufá, že jeho bádání a další práce umožní je definitivně vypnout a utišit tak naši mysl.
     Komentáře
  • CzechSight

    Roztroušenou sklerózu zřejmě způsobuje virus. Má ho v sobě skoro každý

    Před 6 měsíci
    Virem Epsteina-Barrové je nakažena naprostá většina lidské populace. Naproti tomu roztroušená skleróza je vzácná nemoc s nevysvětleným původem. Převratná studie amerických vědců přináší přesvědčivé důkazy o spojitosti tohoto nevyléčitelného onemocnění a infekce všudypřítomným virem.
     Komentáře
  • Zdravotnický deník

    Neurochirurgové společně s Tesco SW učí počítač, jak vyšetřit a včas odhalit riziko Parkinsonovy choroby

    Před 6 měsíci
    Mezi hlavní zdravotní strašáky moderní doby jednoznačně patří neurodegenerativní choroby jako například Parkinsonova nebo Alzheimerova nemoc. I když dokážeme zpomalit jejich postup, léčit je neumíme. To, že pacient chorobou trpí, se však obvykle zjistí až s prvními klinickými příznaky, kdy je již poškození mozku značné.
     Komentáře
  • Novinky

    Dětský neurolog: Očkovat!

    Před 7 měsíci
    Dopady pandemie se mohou projevovat na zdraví dětí ještě v dalších letech, řekl v rozhovoru pro Právo šéf Společnosti dětské neurologie Pavel Kršek, primář dětské neurologie pražské Fakultní nemocnice Motol. Podle něj by se děti měly očkovat.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Izolovaný bolivijský kmen má nejzdravější mozky na světě

    Před 7 měsíci
    Bolivijský kmen Tsimané žije odříznut od okolního světa v těžko prostupné džungli. Vědci zjistitli, jejich mozky jsou výrazně zdravější než u osob žijících v takzvaném civilizovaném světě.
     Komentáře
  • CzechSight

    Mírná fyzická aktivita snižuje riziko demence

    Před 7 měsíci
    Existují důkazy, které naznačují, že fyzická aktivita může pomáhat redukovat riziko rozvoje demence. Fyzická aktivita posiluje imunitní systém, zvyšuje mozkovou aktivitu, posiluje kardiovaskulární systém, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu, posiluje stěny cév, normalizuje krevní tlak.
     Komentáře
  • CzechSight

    Užívání konopí je spojené s extrémními délkami spánku

    Před 7 měsíci
    Užívání konopí těsně před spaním je spojeno s extrémními délkami spánku. Někteří uživatelé marihuany spí méně než 6 hodin, jiní naopak více než 9.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Lidé po covidu či očkování hlásí problémy: Neuroložka vysvětlila, o jak zásadní komplikace jde a kdy začít stav řešit

    Před 8 měsíci
    Neuroložka Karla Hrušová se více než rok intenzivně věnuje lidem, kteří mají neurologické problémy po prodělání onemocnění covid-19 či po očkování. Jedná se o citlivé téma, ke kterému lékařka přistupuje otevřeně a snaží se být oporou i pro pacienty, kteří nemají dobré zkušenosti se svými praktickými lékaři. "Na očkování běžte zdraví. Pokud chcete mít jistotu, že jste zdraví, udělejte si před očkováním i antigenní test, případě odeberte protilátky. Držte se stranou od ostatních lidí i po očkování. Týden před a dva týdny po očkování není vhodné onemocnět," vysvětlila neuroložka pro ŽivotvČesku.cz.
     Komentáře
  • CzechSight

    Synchronizace neuronů pomocí théta vln zlepšuje paměť

    Před 8 měsíci
    Každý z nás si mnohdy nemůže vzpomenout na informaci kterou právě slyšel, nebo si vybavit kam položil klíče. Paměťové stopy se v mozku ukládají pomocí speciálních vzorců. Tento experiment testoval nový způsob vytváření vzorců mozkových vln, které by mohly pomoci s lepší pamětí.
     Komentáře
  • Příbram

    Iktové centrum příbramské nemocnice patří k nejlepším v Evropě

    Před 8 měsíci
    Do léčby o pacienta s mozkovou příhodou je zapojeno více oborů.
     Komentáře
  • inStory

    Hudba jako zázračný lék na mozek. Expertka vysvětluje, proč a jak hudba pomáhá

    Před 8 měsíci
    Již dřívější studie ukázaly, že poslech hudby může zvýšit objem mozkové hmoty, což znamená, že má mozek schopnost se uzdravit. Ještě zajímavější je vliv hudby na mozek, který je nemocný.
     Komentáře
  • CzechSight

    „Tančící molekuly“ úspěšně léčí těžká poranění míchy

    Před 8 měsíci
    Po jedné jediné injekci začala ochrnutá zvířata do čtyř týdnů znovu chodit. A to díky nanovláknům z bioaktivních molekul, která vytvořila lešení pro obnovu nervových buňek.
     Komentáře
  • CzechSight

    Původ našeho nervového systému se může nacházet u hub

    Před 9 měsíci
    Houby jsou velmi jednoduché organismy, u kterých nepočítáme s existencí nervového systému. Ale co když ho mají?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kauza Rath má dohru pro nemocnici kraje. Zaplatí přes 22 milionů

    Před 9 měsíci
    Pražský vrchní soud pravomocně potvrdil, že nemocnice v Kolíně má doplatit firmě Hospimed úrok za pozdní platbu dodávky vybavení na neurologii, ortopedii a biochemii.
     Komentáře
  • Novinky

    Čtyřletá Barunka trpí vzácnou vrozenou slepotou. Pomoci jí může genová terapie

    Před 9 měsíci
    Když malá Barunka v šestinedělí stále nereagovala na světlo a nefixovala okolí očima, rodičům začalo být jasné, že není něco v pořádku. Rodina absolvovala množství testů, které nakonec odhalily diagnózu: Leberova vrozená slepota. Úplnou slepotu může zvrátit genová terapie, na kterou se rodiče chystají s Barunkou do Německa. Cesta, ubytování i samotná terapie jsou ale pro čtyřčlennou rodinu velmi nákladné.
     Komentáře
  • CzechSight

    Západní strava hraje roli v poklesu kognitivních funkcí a neurodegeneraci

    Před 9 měsíci
    Nedávná studie naznačuje, že západní strava může přispívat k neurodegeneraci a stařecké demenci. Pomocí geneticky modifikovaných myších modelů vědci zjistili, že konzumace západní stravy zvýšila produkci zánětlivých cytokinů a podnítila specifické změny hipokampu vedoucí k neurodegeneraci.
     Komentáře
  • Náš region

    Lékaři neurologie z karlovarské nemocnice získali prestižní evropské ocenění

    Před 9 měsíci
    Ocenění ESO STROKE UNIT, které získala Karlovarská krajská nemocnice (KKN), řadí toto neurologické pracoviště mezi pracoviště špičkové evropské úrovně.  Péče o pacienty po mozkové…
     Komentáře
  • CzechSight

    Zelené řasy zavedené do mozku obnovují dodávku kyslíku

    Před 9 měsíci
    Mozek živočichů je závislý na dodávce kyslíku. Jeho ztrátou dochází k utlumení nervové aktivitu a metabolismu buněk a v nejzazším případě končí smrtí. Nedávno publikovaný článek poukazuje na mechanismus, kterým lze obnovit dodávku kyslíku pomocí injikovaných zelených řas.
     Komentáře
  • TechFocus

    Mozkový implantát je nadějí pro pacienty s depresí rezistentní na terapie

    Před 10 měsíci
    Deprese je nemilosrdná. Nejen, že je to jeden z nejvíce akutních problémů současnosti, ale terapie nejsou dostačující a někteří pacienti jsou navíc rezistentní na léčbu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Velký pokrok psychiatrické léčby –⁠ hluboká mozková stimulace v boji proti depresi

    Před 10 měsíci
    Metoda hluboké mozkové stimulace přináší naději pro pacienty trpící depresí. Nová metoda léčby byla úspěšně otestována na pacientce trpící vážnou depresí nereagující na léčbu farmaky. Mozkový implantát byl vyroben přímo na míru pacientce.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nová šance pro nemocné Parkinsonovou chorobou

    Před 10 měsíci
    Doposud se Parkinsonova choroba považovala za nevyléčitelné onemocnění. Nyní však vědci přicházejí s novinkou, která by mohla zachraňovat životy.
     Komentáře
  • Vitalia

    Když léky na epilepsii nezabírají: lékaři zkoušejí operaci mozku i poslech hudby

    Před 10 měsíci
    Zvládat epilepsii pacientům i lékařům pomáhá náročné předoperační vyšetření, při němž se do hlavy zavede více než deset elektrod. Díky nim mohou lékaři zmapovat, co se při nemoci děje v pacientově mozku. Dokáží proto zjistit, kde je epileptické ložisko a operovat jej. Nebo zkoumat, jaký vliv má na činnost mozku epileptika hudba.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Zákeřnou epilepsii může vyřešit operace. V Brně zkoušejí také vliv hudby

    Před 10 měsíci
    Věra Švandrlíková trpí od dětství obtěžujícími epileptickými záchvaty, které se objevují i několikrát za měsíc. Protože není její forma epilepsie léčitelná léky, rozhodla se maminka dvou dětí pro chirurgický zákrok. Operaci, která ženě usnadní každodenní život, provedou neurologové z brněnské nemocnice.
     Komentáře
  • Vitalia

    Při epilepsii sportujte, radí lékařka. Pohyb usnadní několik pravidel

    Před 10 měsíci
    Ani onemocnění, jakým je epilepsie, nemusí znamenat konec sportování. Je ale třeba nesportovat sám, předem zvážit rizika pádu nebo utonutí a používat ochranné pomůcky.
     Komentáře
  • CzechSight

    Psychické poruchy, které přinesla pandemie

    Před 10 měsíci
    Pandemie COVID-19 postihla nejen naše fyzické zdraví, ale i psychické. Mezi postcovidové psychické poruchy patří především kognitivní deficity, poruchy pozornosti, úzkosti, deprese, psychózy a sebevražedné chování.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Vzpomínáte často na své dětství? Existuje vysoké riziko, že jsou vaše vzpomínky falešné

    Před 11 měsíci
    Téměř polovina lidí tvrdí, že má vzpomínky na dobu, kdy jim nebyly ani dva roky. Jenže je to jen domněnka.
     Komentáře
  • CzechSight

    Ayahuasca může zlepšit sebevnímání u pacientů se sociální úzkostí

    Před 11 měsíci
    Psychedelický nápoj zvaný ayahuasca by mohl pomáhat pacientům se sociálně-úzkostnými poruchami. Výzkum, který se tématem zabývá, byl publikován ve vědeckém časopise Journal of Clinical Psychopharmacology.
     Komentáře
  • Příbram

    Nová neurologie příbramské nemocnice nabídne komfort hned dvaceti pacientům

    Před 11 měsíci
    Celá akce stála necelých 10 milionů korun a nemocnice ji financovala ze svého.
     Komentáře
  • CzechSight

    Krátkodobý denní spánek nepomáhá se zmírněním spánkové deprivace

    Před 11 měsíci
    Původní předpoklady o prospěšnosti denního spánku a jeho vlivu na úlevu od spánkové deprivace mohou vzít za své. Jeho význam zpochybňuje studie publikovaná ve vědeckém časopise Sleep.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědcům se povedlo vytvořit mozkové organoidy schopné reagovat na světlo

    Před 11 měsíci
    Vědci dokázali pomocí lidských pluripotentních kmenových buněk (iPSC) vytvořit mozkové organoidy (umělé orgány), kterým se vyvinula struktura podobná oku.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci z MIT pracují na novém typu neuroprotézy. Měla by být dostupná všem

    Před 11 měsíci
    Hlavní překážkou většiny neuroprotéz je jejich cena. Vědci z americké MIT testují prototyp, jehož výrobní cena by neměla přesáhnout 500 dolarů.
     Komentáře
  • CzechSight

    Umělá inteligence pomůže s diagnostikou demence

    Před 1 rokem
    Použití umělé inteligence je v medicíně stále častější způsob diagnostiky. Výzkum z univerzity v Cambridge přináší unikátní a jednoduché řešení, jak spolehlivě odhalit začínající demenci.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nadměrné pití kávy je spojeno s menší velikostí mozku a vyšším rizikem demence

    Před 1 rokem
    Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Byla potvrzena spojitost mezi vysokou spotřebou kávy, zmenšeným objemem mozku a zvýšenou pravděpodobností demence.
     Komentáře
Reklama