Zavřít
Olbram Zoubek

Olbram Zoubek

Nejnovější články na Seznamu na téma Olbram Zoubek
  • Úžasné životy

    24 min

    Podcast
    David Stypka podle Miraie Navrátila

    Před 2 dny

    ·

    24 minut

    Některým lidem vyměří osud až nespravedlivě málo času. Zpěvák a textař David Stypka patřil mezi ně. Byl pevně zakořeněný ve svém rodném Frýdeckomísteckém kraji a ovlivnil mnoho tamních muzikantů, kteří pak vystoupali na přední příčky české popmusic. Jedním z nich je i Mirai Navrátil, který na Davida Stypku zavzpomíná v Úžasných životech.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Zchátralá smuteční síň v Brně má vyhráno. Dílo známého architekta podstupuje rekonstrukci

    Před 9 dny
    Po letech dohadů a nejasností zachraňují v Brně židenickou smuteční síň. Zchátralý objekt, za nímž stojí známý architekt Ivan Ruller, podstoupí v následujících měsících náročnou rekonstrukci. Po úpravě poslouží dílo znovu původnímu účelu, tedy smutečním obřadům.
     Komentáře
  • Finmag

    Svět financí vyměnil za umění. Forex umí být štědrý, ale člověčinu nepocítíte, říká

    Před 11 dny
    Specializoval se na analýzu finančních trhů, ale po pár letech se Aleš Knupp rozhodl úplně změnit směr. Prodal sošku Olbrama Zoubka, založil Knupp Gallery a dnes v pražské Revoluční ulici nabízí i díla světových autorů.
     Komentáře
  • Ekolist

    Útroby Zbrašovských aragonitových jeskyní zdobí objekty skláře Ondřeje Strnadela

    Před 1 měsícem
    Útroby Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku zdobí skleněné objekty skláře Ondřeje Strnadela. Návštěvníci je uvidí na prohlídkových trasách. Výtvarník se při tvorbě děl inspiroval jeskynním prostředím, ale i řekou Bečvou, svítidla a světelné instalace vznikly ve spolupráci s Mikulášem Parmou. Sezonní výstava letos nese název Světlo sklem. Otevřena bude v interiérech jeskyně do konce října, řekla ČTK vedoucí jeskyní Barbora Šimečková. Jeskyně pořádají výstavy současného výtvarného umění už přes 30 let.
     Komentáře
  • České noviny

    Útroby Zbrašovských aragonitových jeskyní zdobí objekty skláře Strnadela

    Před 2 měsíci
    Útroby Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku zdobí skleněné objekty skláře Ondřeje Strnadela. Návštěvníci je uvidí na prohlídkových trasách. Výtvarník se při tvorbě děl inspiroval jeskynním prostředím, ale i řekou Bečvou, svítidla a světelné instalace vznikly ve spolupráci s Mikulášem Parmou. Sezonní výstava letos nese název Světlo sklem. Otevřena bude v interiérech jeskyně do konce října, řekla ČTK vedoucí jeskyní Barbora Šimečková. Jeskyně pořádají výstavy současného výtvarného umění už přes 30 let.
     Komentáře
  • Olomoucký Report

    Jeskyně ozdobily skleněné objekty. Potkáte je při prohlídkách

    Před 2 měsíci
    Útroby Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku zdobí skleněné objekty skláře Ondřeje Strnadela. Návštěvníci je uvidí na prohlídkových trasách. Výtvarník se při tvorbě děl inspiroval jeskynním prostředím, ale i řekou Bečvou, svítidla a světelné instalace vznikly ve spolupráci s Mikulášem Parmou. Sezonní výstava letos nese název Světlo sklem. Otevřena bude v interiérech jeskyně do konce října, řekla dnes vedoucí jeskyní Barbora Šimečková.
     Komentáře
  • iRozhlas

    OBRAZEM: ‚Beru to jako povzbuzení.‘ Laureátem Ceny Olgy Havlové je architekt Filip Pšenčík

    Před 4 měsíci
    Filip Pšenčík, architekt a asistent soběstačnosti, v pondělí obdržel Cenu Olgy Havlové. Bronzovou plastiku nazvanou Povzbuzení od sochaře Olbrama Zoubka dostal při slavnostním ceremoniálu ve dvoraně Národního muzea v Praze, a to za své úsilí pomáhat s budováním bezbariérového bydlení pro lidi se zdravotním handicapem navzdory vlastnímu zdravotnímu znevýhodnění.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Cenu Olgy Havlové obdržel architekt a asistent soběstačnosti Filip Pšenčík

    Před 4 měsíci
    Laureáta ceny vybrala porota ze tří lidí, které veřejnost nominovala v internetovém hlasování.
     Komentáře
  • České noviny

    Cenu Olgy Havlové obdržel architekt Filip Pšenčík

    Před 4 měsíci
    Filip Pšenčík, architekt a asistent soběstačnosti, dnes obdržel Cenu Olgy Havlové. Bronzovou plastiku nazvanou Povzbuzení od sochaře Olbrama Zoubka dostal při slavnostním ceremoniálu ve dvoraně Národního muzea v Praze, a to za své úsilí pomáhat s budováním bezbariérového bydlení pro lidi se zdravotním handicapem navzdory vlastnímu zdravotnímu znevýhodnění.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Po smrti lze pomoci vlastním tělem při výuce mediků, studenti uctili památku dárců

    Před 4 měsíci
    Již čtvrt století 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy každoročně pořádá ekumenickou bohoslužbu za dárce těl. Snaží se tak vyjádřit vděčnost a úctu všem, kteří svým rozhodnutím darovat po smrti své tělo fakultě pomáhají vědě, výzkumu a vzdělávání zdravotníků. Informovala o tom mluvčí Veronika Ležatková.
     Komentáře
  • Zdravé Zprávy

    Lidé darují svá těla k výuce anatomie. Lékaři a medici jim děkují

    Před 4 měsíci
    Dík a úctu dárcům těl pro studium anatomie vyjádřili zástupci a studenti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy [1. LF UK] i letos tradičně ekumenickou bohoslužbou. Pitevní zkušenosti získané na lidském těle ani moderní technologie nenahradí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Znuděné dámy v čekárně před koncem komunismu. Výstava připomíná sochy Purkrábkové

    Před 6 měsíci
    Hana Purkrábková koncem 80. let, v době pomalu se hroutícího socialismu, tvořila figury dam sedících v křesle, na židlích nebo v čekárně.
     Komentáře
  • Novinky

    Investice do umění? Někdy stačí zajít na půdu

    Před 7 měsíci
    I umění neznalí Češi si začali mnohem více všímat obrazů, soch a dalších zapomenutých věcí, které občas třeba v rámci pozůstalosti najdou na půdách, ve stodolách či bytech.
     Komentáře
  • Novinky

    Petra McGrath: Sen stát se malířkou jsem si splnila až v Austrálii

    Před 9 měsíci
    Žije na dvou kontinentech. V Evropě a v Austrálii. Všude tam i tvoří. „V Austrálii používám jasnější barvy, v Česku jdu víc do hloubky,“ říká abstraktivní malířka Petra McGrath (50). Společné mají ale její obrazy to, že jsou veselé, hravé. „Odráží mou optimistickou povahu,“ směje se.
     Komentáře
  • Faei

    Předvánoční aukce letos ovládli Gott a šlapací moskvič

    Před 9 měsíci
    Listopadové aukce největšího českého on-line tržiště Aukro? Prodaly se tři podepsané medaile Karla Gotta, sochařská i malířská díla, ale třeba i legendární šlapací autíčko z osmdesátých let za 23 500 korun. Aukro o tom informovalo v tiskové zprávě. Částka za šlapací moskvič z roku 1978 se podle aktuálních inzerátů na bazoši rovná ceně ojeté oktávky první generace z roku 1998, nebo o dva roky mladší fábce se zaplacenou ekologickou daní.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Stráží ho sedm andělů. Karel Gott má po bronzové neděli už ozdobený stromek

    Před 9 měsíci
    Celý kontingent andělů a andílků není nový. Monumentální hrob slavíka na Malvazinkách zdobí již od Dušiček, co ale nové je, je ozdobený vánoční stromek. Očividně je to dílo zpěvákovy rodiny, protože stromeček je vyzdobený vkusně a rovnoměrně, visí zde ozdobné koule, srdíčka, zkrátka vše, co na správný stromek patří! Karel Gott zemřel před třemi lety ve věku 80 let.
     Komentáře
  • Svitavský deník

    VIDEO: Co peklo schvátí, nikdy nenavrátí. Na zámku v Litomyšli úřadují čerti

    Před 9 měsíci
    /7x VIDEO/ Honzík si neuklízí pokojíček, Pavlík nechce ráno vstávat a Natálka neposlouchá. "Děti, děláte mi radost. Jen tak dál," hřímá Lucifer ve sklepení zámku v Litomyšli. Malí hříšníci na audienci u nejvyššího pekelníka se tváří vyděšeně, ti nejmenší uroní slzu, větší se smějí. Naštěstí nemusí s čerticemi a bandou špinavých čertů zůstat v podzemí u kotle. Všechny děti vysvobodí Mikuláš s anděly a vyvede je zpět na zem. Podívejte se v naší videogalerii a rovněž ve fotkách.
     Komentáře
  • Deník

    Trh s uměním v Česku láme rekordy. Lidé si mohou přijít na pěkné peníze

    Před 10 měsíci
    Ten obrázek vypadal jako Samara z hororového filmu Kruh. Jeho majitelka si myslela, že má doma bezcenné dílo, přesto ho přinesla ukázat Marii Stochlebové, ředitelce pardubické společnosti CFIG Arts, která se zabývá tvorbou sbírky výtvarného umění 19. a 20. století. Jenomže obrázek ředitelce nápadně připomínal reliéfní grafiku od Olbrama Zoubka, jejíž pravost ještě musí potvrdit umělcova vnučka.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Pistole CZ 75 REPUBLIKA byla vydražena za rekordní částku

    Před 1 rokem
    Na aukčním večeru pořádaném Galerií Goltzova tvrz byla v úterý 13. září 2022 vydražena limitovaná edice pistole CZ 75 REPUBLIKA. Zbraň se dražila společně s dalšími uměleckými díly. Cenou 980 tisíc korun překonala i sošku Dívky ve zlatých šatech od Olbrama Zoubka. Pistole CZ 75 REPUBLIKA byla vydražena za nejvyšší částku ze všech dražených děl toho večera, čímž dokládá, že ryté zbraně z České zbrojovky se vedle významných uměleckých děl řadí k nejlepším investicím současnosti.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Ve Zbrašovských aragonitových jeskyních na vás v létě čeká i světelná výstava DNA

    Před 1 rokem
    Prohlídkový okruh Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou je letos v létě ozvláštněn světelnou instalací s názvem „DNA”. Krasové podzemí vymodelované kyselkou s ní oživili tři zástupci nejmladší generace sklářských výtvarníků: Filip Dobias, David Gábera a Jakub Petr. Instalace bude v jeskyních k vidění do konce října.
     Komentáře
  • Náš region

    Eva Kmentová a Olbram Zoubek, hledající lidskou důstojnost. V Museu Kampa

    Před 1 rokem
    Sochařka Eva Kmentová (1928 – 1980) a sochař Olbram Zoubek (1926 – 2017) představují dvě mimořádné tvůrčí individuality, oba se postupně stali ikonami českého, respektive evropského…
     Komentáře
  • Novinky

    Unikát mezi jeskyněmi nabízí i umění

    Před 1 rokem
    Prohlídkový okruh unikátních Zbrašovských aragonitových jeskyní (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku i letos v létě doplňuje výtvarná instalace. Tentokrát oživili krasové podzemí tři zástupci nejmladší generace sklářských výtvarníků: Filip Dobias, David Gábera a Jakub Petr.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Prohlídku Zbrašovských aragonitových jeskyní doplňuje světelná výstava sklářů

    Před 1 rokem
    Útroby Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku zdobí výtvarná instalace sklářských výtvarníků ze studia Crystal Creative.
     Komentáře
  • Mozaika

    5 min

    Podcast
    Stoppardova poslední hra

    Před 1 rokem

    ·

    5 minut

    Šestý díl seriálu uzavírá cyklus Stoppardovy návraty domů, vysílaný na počest dramatikových 85. narozenin. Budete svědky, jak se – slovy teatroložky Barbary Day – "se Stoppardovou poslední hrou uzavírá i kruh jeho života".
     Komentáře
  • Mozaika

    5 min

    Podcast
    Nultá léta 21. století

    Před 1 rokem

    ·

    5 minut

    Hry Toma Stopparda z kraje 21. století. Jak vzpomínají členové kapely Plastic People of the Universe na inscenaci Rock&Rollu v pražském Národním divadle? A jaký je vůbec rozdíl ve vnímání Stoppardových her u nás a v Británii? Na to odpoví 5. díl seriálu Šárky Švábové "Stoppardovy návraty domů".
     Komentáře
  • Novinky

    Lidská důstojnost zakletá do hmoty skulptur

    Před 1 rokem
    Nebývá zrovna běžné, aby byla výstava pojatá coby pomyslný dialog (nebo duel) dvou tvůrců, kteří byli zároveň i manželi. A právě takovou prezentaci, s názvem Lidská důstojnost, lze vidět v pražském Museu Kampa do 2. října. Sochařka Eva Kmentová (1928– 1980) a sochař Olbram Zoubek (1926–2017) patří mezi výrazné osobnosti domácí výtvarné scény. Studovali spolu v ateliéru Josefa Wagnera a stáli u zrodu moderního poválečného sochařství.
     Komentáře
  • České noviny

    Výbor dobré vůle udělí dnes Cenu Olgy Havlové za přínos a práci pro druhé

    Před 1 rokem
    Letošní Cenu Olgy Havlové získala zakladatelka projektu SILOU HLASU Dita Horochovská. Ocenění uděluje Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV). Dostávají ho lidé, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro druhé. Cenu veřejnosti pak obdržel odborný asistent z právnické fakulty olomoucké Univerzity Palackého Martin Škurek. Výsledky ČTK sdělila mluvčí VDV Barbora Sehnalová. Ceremoniál se konal v pražském divadle Vzlet.
     Komentáře
  • Svitavský deník

    ARCHIVNÍ FOTO: Jak se v 70. letech opravovala sgrafita na zámku v Litomyšli

    Před 1 rokem
    Vraťme se ve starých fotografiích k opravě cenných sgrafit na litomyšlském zámku v 70. letech minulého století. Výtvarníci Václav Boštík, Zdeněk Palcr, Stanislav Podhrázský a Olbram Zoubek na lešení u fasád zámku v letech 1974–1987 trávili každou stavební sezonu. Někteří pokračovali v dalších pracích až do roku 1993.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Dvojka vytvoří oficiální pietní místo věnované Janu Palachovi a Josefu Toufarovi. O realizaci usilovala šest let

    Před 1 rokem
    Po dlouhém jednání se Praha 2 může pustit do realizace památníku Jana Palacha a Josefa Toufara. Ten bude vybudován v objektu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici, jehož vlastníkem je United Corporation, a. s.. Kvůli neshodám s majiteli Dvojka o zřízení oficiálního a důstojného pietního místa usilovala šest let.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Veřejnost může nominovat osobnosti s handicapem na Cenu Olgy Havlové

    Před 1 rokem
    Lidé či organizace mohou do 10. dubna nominovat osobnosti s handicapem na Cenu Olgy Havlové, kterou vyhlašuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV).
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Před 72 lety byl zatčen farář Toufar, který zemřel v Praze. Byl jednou z osob takzvaného číhošťském zázraku

    Před 1 rokem
    V pátek 28. ledna 2022 tomu bylo přesně 72 let ode dne, kdy byl zatčen farář Josef Toufar. Je hlavní osobou takzvaného číhošťském zázraku, který se stal na třetí adventní neděli 11. prosince 1949 v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Před 72 lety byl zatčen farář Toufar. Do Číhoště si pro něj přijela i jihlavská StB

    Před 1 rokem
    Dnes je tomu přesně 72 let ode dne, kdy byl zatčen farář Josef Toufar. Je hlavní osobou takzvaného číhošťském zázraku, který se stal na třetí adventní neděli 11. prosince 1949 v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Jaká byla poslední slova Jana Palacha? Jeho pohřeb se stal tragickým symbolem rezignace národa

    Před 1 rokem
    Jan Palach. Symbol vzdoru, odvahy, sebeobětování, ale zároveň pasivity lidu, který usnul, i když mu jely tanky do ulic. „Chtěl jsem vzbudit lidi," sdělil umírající student Palach, aby se pokusil rozhýbat společnost. Podařilo se jen na okamžik. Jak probíhal poslední rozhovor s Janem Palachem?
     Komentáře
  • Krajské listy

    Od doby Karla Poppera víme, že ten, kdo chce stvořit ráj na Zemi, stvoří peklo. Sobotní evoluce KSČM. Neděle Tomáše Vodvářky

    Před 1 rokem
    Včera – 23.10.2021 – se odehrál tzv. mimořádný sněm Komunistické strany Čech a Moravy. Byla to pro členy skvělá příležitost, aby provedli sebezpytování a možná si konečně přiznali svůj dějinný konec.
     Komentáře
  • Příbram

    Vladimír: Po pětadvaceti letech na dialýze se má vášeň pro umění nijak nezměnila

    Před 2 roky
    Již pětadvacet let navštěvuje Vladimír dialyzační středisko Fresenius Medical Care v Příbrami.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Výstava Malá území připomene všestranného sochaře Vladimíra Preclíka a jeho ženu

    Před 2 roky
    Výstava Malá území připomene na brněnském hradě Špilberk díla sochaře Vladimíra Preclíka v kontextu doby, v níž tvořil. Osou výstavy je konfrontace děl Preclíka s tvorbou jeho první ženy Zdeny Fibichové.
     Komentáře
  • Novinky

    Skvostný litomyšlský zámek zdobí na fasádě osm tisíc sgrafitových psaníček

    Před 2 roky
    Tolik nádherných a citlivě opravených památek jako ve východočeské Litomyšli najdete u nás málokde. Na poměrně malém území je jich požehnaně, proto je město vyhlášeno památkou UNESCO. Že si toho místní váží, je vidět na každém kroku.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Kam o víkendu? Podívejte se na pět nejkrásnějších míst ve Stromovce

    Před 2 roky
    Vedou vaše víkendové procházky stále dokola do lesa za domem? Vyrazte s Drbnou objevovat nová pražská zákoutí. Každý týden pro vás připravujeme inspiraci na procházku po Praze i jejím okolí. Tento týden se podíváme na pražskou Stromovku.
     Komentáře
  • Žena-in

    Po Česku: Kam vyrazit za nejkrásnějšími, ale méně známými hrady a zámky

    Před 2 roky
    Léto chceme mít nabité výlety, ale nápady někdy docházejí. Některé turistické lokality, jako je zámek Lednice a Hluboká, navíc v sezóně praskají ve švech. Češi ale hrady a zámky milují, a tak přinášíme přehled těch nejpůvabnějších, ale přitom méně známých.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Začala Smetanova výtvarná Litomyšl, vystavuje i sochy Zoubka a Kmentové

    Před 2 roky
    Součástí festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl je letos výstava soch manželů Evy Kmentové a Olbrama Zoubka. K vidění je zhruba 80 jejich děl.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Za výtvarným uměním do Litomyšle

    Před 2 roky
    Letošní Smetanova výtvarná Litomyšl nabízí díla Evy Kmentové i Olbrama Zoubka.
     Komentáře
  • České noviny

    Začala Smetanova výtvarná Litomyšl, ukazuje i díla Olbrama Zoubka

    Před 2 roky
    V Litomyšli na Svitavsku dnes začal výstavní festival Smetanova výtvarná Litomyšl. Jeho součástí je i dnes otevřená výstava soch Evy Kmentové a Olbrama Zoubka. Festival do poloviny října nabídne 25 výstav, akcí a prezentací. Je tradiční doprovodnou akcí národního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, který se letos bude konat od 1. do 11. července.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Kam vyrazit na výlet? Objevte méně známé, ale stejně půvabné hrady a zámky

    Před 2 roky
    My Češi milujeme hrady a zámky, jenže když vyrazíte na některý z těch známějších, může se vám stát, že tu narazíte na davy podobně natěšených turistů. Vydejte se letos na zámky a hrady, které sice nejsou tak známé, ale patří k těm nejpůvabnějším.
     Komentáře
  • Novinky

    Litomyšl nejen Smetanova potěší i milovníky architektury

    Před 2 roky
    Známá je jako rodiště skladatele Bedřicha Smetany, také se tu pravidelně koná hudební festival Smetanova Litomyšl. Město ovšem potěší milovníky umění všeho druhu. My jsme se vydali za architekturou a prohlíželi si jedno dílo slavného autora za druhým. Svoji stopu tu mají osobnosti jako Olbram Zoubek, Josef Pleskot či Václav Cigler.
     Komentáře
  • České noviny

    Obraz Cirkus od Toyen se prodal za rekordních 79,56 mil. Kč

    Před 2 roky
    Obraz Cirkus malířky Toyen se dnes v aukci v pražském Mánesu prodal na sále za 65,75 milionu korun. ČTK to řekla Kateřina Sokolová z pořádající aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery. I s aukční přirážkou, která činí 21 procent, nový majitel za dílo zaplatí 79,56 milionu korun.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Smuteční síni svítá na lepší časy, slavné Rullerovo dílo míří za záchranou

    Před 2 roky
    Bezmála patnáct let chátrá a skomírá smuteční v brněnských Židenicích. Nyní známé funkcionalistické dílo architekta Ivana Rullera míří za záchranou. Brno přislíbilo peníze z rozpočtu a vedení židenické finišuje s plány na obnovu památky.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Investor Brůna: Pěkné peníze nesou veteráni, umění a alkohol. Vydělat mohou i laici

    Před 2 roky
    Čeho je málo, roste na ceně. Veteráni, umění a alkohol umí vynášet pohádkově. Obvykle se ale čeká několik let, než snesou zlaté vejce. Kdo chce rychlé peníze a myslí si o sobě, že je „všeználek“, ať dále ani nečte. Klíčový je příběh věci a investor jí musí do hloubky rozumět nebo mít důvěryhodné správce.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Litomyšl připravuje místo Lázní ducha dvouhodinový živý přenos

    Před 2 roky
    K desátému výročí akce Lázně ducha Litomyšl připravuje dvouhodinový živý přenos s názvem Lázně ducha do každého ucha. Oslava se bude konat z velké části se „vzdáleným přístupem“ 24. dubna od 14:00 do 16:00.
     Komentáře
  • ELLE

    Architektonický průvodce: Fenomén Litomyšl

    Před 2 roky
    Jestli je nějaké město v Česku naše srdeční záležitost, pak je to rozhodně Litomyšl. Považujeme ji za centrum toho nejlepšího ze současné tuzemské architektury, ať už jde o kreativní práci s veřejným prostorem, historické rekonstrukce, nebo výstavbu nových domů. Tady se to vše daří. Už skoro třicet let.
     Komentáře
  • Super

    Pamatujete si na zlobivou Jarku z komedie Pátek není svátek? Dříve hrála i princezny, dnes se věnuje úplně jinému oboru

    Před 2 roky
    S touto talentovanou dětskou herečkou jsme se vídali na TV obrazovkách a ve filmu v 70. a 80. letech. Magdalena Bičíková (*17. 11. 1968) už od útlého věku účinkovala v dětských TV programech, moderovala například se Štěpánkou Haničincovou (✝68) a čertíkem Bertíkem oblíbený pořad Rozmarýnek, a natočila i několik pohádek, třeba Předeme, předeme zlatou nitku (1981) nebo Červánkovou královnu (1982), ve kterých hrála princezny.
     Komentáře
  • Stalo se

    Čas poplyne, ale jeho čin čisté lásky bude navždy povzbuzením, řekl farář nad rakví Jana Palacha

    Před 2 roky
    V neděli 19. ledna 1969 zemřel student Jan Palach, tři dny poté, co se upálil na Václavském náměstí, aby probudil českou společnost upadající do letargie po srpnové okupaci. Zpráva o smrti Jana Palacha hluboce zasáhla sochaře Olbrama Zoubka, který se rozhodl sejmout jeho posmrtnou masku, aby jeho poselství uchoval. Pohřeb se konal v sobotu 25. ledna 1969 a evangelický farář Jakub S. Trojan vyjádřil nad rakví Jana Palacha své přesvědčení, že se jednalo o čin čisté lásky k druhým.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Všetaty uctily památku Jana Palacha u jeho rodného domu

    Před 2 roky
    Starosta Všetat Robert Sokol a místostarosta Luboš Klobása uctili památku Jana Palacha. U památníku v jeho rodném domě ve Smetanově ulici zapálili svíčku a položili věnec. Pietní akt se letos kvůli pandemii koronaviru nekonal.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Pokus o probuzení národa. V posledním rozhovoru s Janem Palachem je slyšet bolestivé odhodlání

    Před 2 roky
    Jan Palach. Symbol vzdoru, odvahy, sebeobětování, ale zároveň pasivity lidu, který usnul, i když mu jely tanky do ulic.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Muzeum v Semilech vystavuje i činky nebo kolébku Antala Staška

    Před 2 roky
    Činky, s nimiž cvičil u okna spisovatel Antal Stašek, kávomlýnek Boženy Němcové nebo vzácný námořní atlas ze 17. století uvidí návštěvníci nové výstavy semilského muzea. Věnovaná je 60. výročí jeho vzniku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Epidemie je příležitostí pro autoritáře. Nobelista zahájil Festival spisovatelů

    Před 2 roky
    Začal Festival spisovatelů Praha. "Musíme být obezřetní, epidemie je příležitostí pro ty, kdo ji chtějí zneužít, kdo se chtějí stát autoritáři ve jménu zdraví," varoval na úvod držitel Nobelovy ceny za literaturu Wole Soyinka.
     Komentáře
  • Náš region

    Hřiště Kaštánek ve Stromovce dostane mlžítko a nové zázemí

    Před 3 roky
    Na dětském hřišti Kaštánek ve Stromovce budou v následujících dnech zahájeny práce na instalaci nového mlžítka. Koncem září pak naváže celková oprava stávajícího zázemí, včetně rekonstrukce veřejných toalet.
     Komentáře
  • Deník

    Krásy Litomyšle: rodiště Smetany a slzy českých bratří, ze kterých vykvetly růže

    Před 3 roky
    Město Litomyšl dodnes platí za jedno z nejkrásnějších měst v České republice. Dominantou je především tamní zámek. Smetanovo náměstí napovídá, že město je rodištěm slavného skladatele Bedřicha Smetany, který se přišel na svět v místním pivovaru. Náměstí je ohraničené domy s podloubím v barokním stylu. Okolí Litomyšle je zajímavé především skalním městem Toulovcovy Maštale a Růžovým paloučkem. Přečtěte si sedm tipů Deníku na místa, která stojí za návštěvu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Příběh Palachova hrobu vypovídá o stupňující se komunistické zvůli i teroru StB

    Před 3 roky
    Komunistický režim se bál i mrtvého Jana Palacha: vykopal a spálil jeho ostatky a pak až do svého pádu dělal vše pro to, aby se na něj zapomnělo.
     Komentáře
  • České noviny

    Češi na Aukru nejdráž vydražili Mercedes a pětisetkorunu

    Před 3 roky
    Češi na internetu v posledních třech letech nejvýše vydražili sportovní Mercedes nebo vzácnou pětisetkorunu, oboje za 1,5 milionu Kč. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského on-line tržiště Aukro.cz.
  • Deník

    Podzimní nostalgie: Jak docílit barevné krásy u vaší zahrady

    Před 3 roky
    Masivní kameny podpírající svažitý terén, výsadba navazující na okolní přírodu, prostor pro děti a stále co do vázy – i tak by se dala charakterizovat zahrada kousek za Prahou. Ačkoli měl být její pozemek zpočátku pouze investicí, dnes majitelům poskytuje zázemí pro relaxaci.
     Komentáře
Reklama