Zavřít
Paleontologie

Paleontologie

Nejnovější články na Seznamu na téma Paleontologie
  • Ekolist

    Vědci nalezli nejstarší fosilii predátora, pojmenovali ji po Attenboroughovi

    Před 20 hodinami
    Britští vědci objevili zkamenělinu stovky let starého živočicha, o kterém se domnívají, že byl nejstarším dosud nalezeným predátorem. Mořského lovce, který svou kořist chytal chapadélky a nejspíš patřil k žahavcům, pojmenovali po britském přírodovědci Davidu Attenboroughovi, píše BBC.
     Komentáře
  • Pravda24

    Fascinující zkamenělý zápas z doby křídy

    Před 12 dny
    Dinosauři patří bezesporu k nejznámějším vyhynulým zvířatům. Obrovští ještěři, kteří byli vybaveni jak ostrými zuby a drápy, tak i fascinujícími obrannými systémy, vzbuzují naše fantazie, jak dokazuje i řada Jurských Parků a Jurských Světů, které byly dosud natočeny. Věděli jste ale, že se do dnešních dnů zachoval jeden fosilní výjev, který dinosaurům tuto roli potvrzuje?
     Komentáře
  • Ekolist

    Německo po sporech vrátí Brazílii vzácnou dinosauří fosilii

    Před 14 dny
    Po sporech mezi brazilskými a německými vědci vrátí spolková země Bádensko-Württembersko Brazílii jedinečnou fosilii dinosaura. Podle německých úřadů existují pochybnosti o původu zkameněliny a možnost, že byla z jihoamerického státu vyvezena nezákonně, napsala agentura DPA.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědci objevili nový druh dinosaura s mohutnou hlavou a kratičkými končetinami

    Před 27 dny
    Tým paleontologů v Argentině objevil nový druh masožravého dinosaura, který měl mohutné čelisti, v porovnání s tělem však kratičké přední končetiny. Vědci své poznatky zveřejnili v odborném časopise Current Biology, napsal server BBC.
     Komentáře
  • Ekolist

    Zlatokop na Klondiku objevil vzácně zachovalou mumii mamutího mláděte

    Před 28 dny
    Zlatokop na Klondiku na severozápadě Kanady objevil při práci vzácně zachovalou mumii mamutího mláděte, které zahynulo před více než 35 000 lety. Informovala o tom stanice CBC. Podle kanadských paleontologů jde o jeden z nejvýznamnějších nálezů z doby ledové na severoamerickém kontinentu. Asi 140 centimetrů velké zvíře se v permafrostu zachovalo téměř nedotčené včetně kůže a srsti.
     Komentáře
  • Deník

    Vědci objevili nový druh dinosaura, měl podobné končetiny jako tyranosaurus

    Před 30 dny
    Paleontologové v Argentině objevili nový druh dinosaura s neúměrně krátkými předními končetinami, velmi podobnými jaké měl i Tyrannosaurus rex. Fosilii Meraxes gigas, jak nového dinosaura nazvali, našli v oblasti dnešní severní Patagonie v Argentině. Tvor byl dlouhý jedenáct metrů a vážil více než čtyři tuny.
     Komentáře
  • Ekolist

    Šavlozubí tygři nejspíš nevypadali tak, jak si myslíte

    Před 1 měsícem
    Zavřete oči a představte si, že stojíte tváří v tvář šavlozubému tygrovi, respektive kočce. V mysli vám nejspíš vytanou dlouhé, zahnuté horní špičáky, kterým na zlověstnosti dodává, že je uvidíte, i když predátor zavře tlamu. Vaše představivost ale nejspíš neodpovídá realitě, alespoň co se nejrozšířenějšího druhu vyhynulé šavlozubé šelmy týče, píše list The New York Times.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci našli kosti obřího monstra. Megalosaurid byl největším postrachem pravěku

    Před 1 měsícem
    Nedávno objevili angličtí paleontologové další přírůstek do sbírky pravěkých tvorů. Je to zcela nový neznámý druh z rodiny masožravých dinosaurů, který ještě nebyl zařazen a má jen pracovní jméno.
     Komentáře
  • Deník

    Vědci jsou na stopě největší záhadě dinosaurů. Zkoumají proto jejich genitálie

    Před 1 měsícem
    Podrobnosti o tom, jak vlastně dinosauři provozovali pohlavní styk vědcům dlouho unikaly. Nyní se však objevila nová teorie. Pokud se badatelům podaří detailně prozkoumat jejich genitálie, mohlo by to objasnit záhadu, jakým způsobem si tato prehistorická stvoření užívala milostné hrátky.
     Komentáře
  • Deník

    Paleontologický poklad: V Kanadě objevili mládě mamuta, stav mumie šokoval vědce

    Před 1 měsícem
    V Kanadě objevili extrémně dobře zachovalou mumii malého mamuta z doby ledové. Nález desítky tisíc let staré samice historicky nemá obdoby. Podle odborníků jde o nejlépe mumifikované pozůstatky zvířete z tohoto období, jaké se kdy podařilo najít.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vyhynutí megalodona mohlo souviset se soupeřením se žralokem bílým, tvrdí studie

    Před 1 měsícem
    Prehistorický boj o potravu možná před třemi miliony let přispěl k vyhynutí obřího žraloka megalodona. Výzkum fosilních zubů tohoto oceánského obra naznačuje, že o jídlo musel soupeřit s velkým bílým žralokem. Uvádí to studie, o které informoval server BBC News.
     Komentáře
  • Techsvět

    Chutná vajíčka velikosti melounu nejspíš zapříčinila vyhynutí obří kachny v Austrálii

    Před 1 měsícem
    Vědci konečně rozlouskli 40 let starou záhadu o 50 000 let staré vaječné skořápce velkého vyhynulého suchozemského ptáka z Austrálie s démonickou přezdívkou "duck of Doom" (kachna zkázy).
     Komentáře
  • Techsvět

    Co je to za podivná zvířata s helmou na hlavě?

    Před 2 měsíci
    V roce 1996 paleontolog Jin Meng narazil při zkoumání 17 milionů let staré skály v západní Číně na něco pozoruhodného. Našel zkamenělou část zvířecí lebky, která byla pokryta silnou a velmi tvrdou vrstvou keratinu, proteinu nalezeného v lidských nehtech. Co to objevil za "podivné zvíře"?
     Komentáře
  • Deník

    Zub starý 130 tisíc let. Objev v Laosu by mohl poodhalit záhadu denisovanů

    Před 2 měsíci
    Fosilní důkaz. I tak vědci hovoří o novém unikátním nálezu. Jedná se o zub objevený v odlehlé jeskyni v Laosu a může pomoci dokreslit záhadnou kapitolu příběhu denisovanů, skupiny raných lidí, kteří byli poprvé identifikováni v roce 2010.
     Komentáře
  • Vědátor

    Tak i pterosauři byli opeření. A barevní!

    Před 2 měsíci
    V nově publikované studii v časopisu Nature se dočtete, že i létající dinosauři měli tělo kryto pokrývkou z peří.
     Komentáře
  • Techsvět

    Neuvěřitelný objev v Číně: Bylo nalezeno 66 milionů let staré embryo vzácného dinosaura

    Před 2 měsíci
    Dinosauří vejce lze najít po celém světě, ale ta, která obsahují i embrya, jsou velmi vzácná. Pro paleontology je stále záhadou vývoj dinosaurů, právě proto, že nalezení jejich embryí je tak vyjímečné. S tím by mohla pomoci nová fosilie dinosauřího embrya, která byla objevena v čínské provincii Ťiang-si na jihu země.
     Komentáře
  • Ekolist

    Paleontologové v Patagonii objevili dosud největšího megaraptora

    Před 2 měsíci
    Tým argentinských paleontologů v Patagonii objevil dosud největší nalezené pozůstatky dinosaura z čeledi dromeosauridů, ke kterým patří mimo jiné i proslulý velociraptor. Nově objevený predátor žil před zhruba 70 miliony let, napsala agentura AFP.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Uměli suchozemští draví dinosauři plavat? Nová studie naznačuje, že ano

    Před 3 měsíci
    Analýza kostí několika spinosaurů naznačuje, že se jedna vývojová linie tohoto dravého predátora mohla adaptovat na lov ve vodním prostředí.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědci našli obří zub gigantického ichtyosaura, největší kdy objevený

    Před 3 měsíci
    Podobu tajemných gigantických ichtyosaurů, delfínům podobných vodních plazů žijících před více než 200 miliony lety, pomohl vědcům rekonstruovat nález tří zkamenělin a zejména obřího zubu. Jedná se o největší exemplář, který byl kdy objeven. Zda zuby tato dávná zvířata měla či neměla, nebylo paleontologům doposud jasné, napsala agentura AFP.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Paleontologové objevili fosilii megaraptora, dosud největšího známého dravého dinosaura

    Před 3 měsíci
    Tým argentinských paleontologů objevil fosilie megaraptora nového druhu, který se pohyboval v argentinských lesích před 70 miliony let.
     Komentáře
  • CzechSight

    Sto let starý nález fosilních zubů krokodýlomorfů od Štramberku

    Před 3 měsíci
    Ve Štramberku (blízko Kopřivnice) došlo před 100 lety k nálezu dvou zajímavých částí zubů krokodýlomorfů. Na jejich moderním popisu se podílel také čech Petr Skupien.
     Komentáře
  • Vědátor

    Obyvatelé prvního města Çatal Höyük barvili kosti zemřelých

    Před 3 měsíci
    Malé procent zemřelých v městě starém 7 až 9 milénií, bylo nabarveno rituálním pigmentem. O důvodech lze jen spekulovat, naznačuje to ale komplexní pohřební rituály obyvatelstva.
     Komentáře
  • Ekolist

    Příběh Dolly, prvního známého dinosaura s onemocněním dýchacích cest

    Před 3 měsíci
    V teplé a vlhké jurské krajině překypující flórou a faunou na území dnešního amerického státu Montana onemocněl dinosaurus chřipkou doprovázenou příznaky podobnými zápalu plic. Ubohý dospívající dlouhokrký ještěr se pravděpodobně letargicky potácel v horečnatých stavech, těžce se mu dýchalo, kašlal, kýchal a měl průjem, napsala agentura Reuters.
     Komentáře
  • Ekolist

    Záhadu obávaného spinosaura rozluštila studie zkoumající hustotu kostí

    Před 4 měsíci
    Nad životem spinosaura, největšího nalezeného masožravého dinosaura, si vědci dlouho lámali hlavu. Snažili se pochopit, jak toto nezvyklé, vodomilné zvíře žilo a lovilo. Brodilo se řekami a jezery jako volavky, nebo se potápělo jako krokodýli nebo hroši? Odpověď přitom celou dobu ležela v kostech, respektive v jejich hustotě, píše agentura Reuters. Vědci zjistili, že spinosaurus a jeho příbuzný baryonyx měli extrémně husté kosti, které jim pomáhaly zůstat plně pod vodou při lovu.
     Komentáře
  • Techsvět

    Model roztomilého prehistorického ryboještěra je podobný dnešnímu delfínovi

    Před 5 měsíci
    Geologové z univerzity v Lundu ve Švédsku se zaměřili na výzkum prehistorických mořských plazů známých jako ichtyosauři. Pomocí jedné velmi dobře zachované fosílie tento tým vědců také vytvořil zrekonstruoval ichtyosaura v jeho životní velikosti.
     Komentáře
  • Deník

    Tyrannosaurus nebyl jen rex. Podle vědců existovaly tři druhy těchto predátorů

    Před 5 měsíci
    Nejslavnější ze všech druhohorních predátorů, hlavní hrdina Jurského parku, ikonický Tyrannosaurus rex nebyl možná jediným představitelem rodu tyrannosaurů, jak se předpokládalo. Podle vědců mohly existovat tři druhy těchto predátorů, čemuž nasvědčuje nová analýza fosilizovaných kostí.
     Komentáře
  • Vědátor

    Slavný T.rex byl možná třemi různými druhy (ale spíše ne)

    Před 5 měsíci
    Nová studie má za to, že legendární Tyrannosaurus rex se mohl sestávat ve skutečnosti ze tří podobných příbuzných o různé velikosti. Práce však vyvolává spíše skepsi, velikost se totiž mohla lišit i z jiných důvodů.
     Komentáře
  • Techsvět

    Vědci zjistili, že dinosauři na severní polokouli Země vymřeli na jaře

    Před 5 měsíci
    Vědci našli důkazy, že k ničivému dopadu meteoritu došlo před 66 miliony let v období jara. Srážka meteoritu se zemí způsobila vyhlazení tří čtvrtin živočišných druhů a vytvořila kráter pod názvem Chicxulub, v dnešním Mexiku.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ve Skotsku objevili pozůstatky zřejmě největšího ptakoještěra z období jury

    Před 5 měsíci
    Skotští paleontologové oznámili, že objevili kosterní pozůstatky zřejmě největšího ptakoještěra z období jury. Objev ukazuje, že pterosauři s rozpětím křídel 2,5 metru existovali asi o 25 milionů let dříve, než odborníci dosud předpokládali. Informoval o tom britský list The Guardian.
     Komentáře
  • Ekolist

    Nově objevený druh pradávného krokodýla měl v žaludku dinosauří mládě

    Před 5 měsíci
    Druh pradávného krokodýla nově objeveného ve středovýchodní Austrálii přichystal vědcům překvapení. V žaludku 2,5metrového plaza z období křídy totiž nalezli napůl strávené pozůstatky dinosauřího mláděte, napsal zpravodajský web CNN.
     Komentáře
  • Dotyk

    Obří členovec terorizoval prehistorická moře. Zabijáka chránil krunýř a drápy

    Před 5 měsíci
    Vypadal jako obří mandle se závojovými ploutvemi. Titanokorys gainesi žil ve střední části kambria, tedy asi před 500 miliony let. Prohledával dna moří a s největší pravděpodobností se živil červy.
     Komentáře
  • CzechSight

    Paleontologové objevili první pterosauří vývržky

    Před 5 měsíci
    Pterosauří trávení mělo pravděpodobně mnohem více společného s dnešními sovami, dravci a třeba ledňáčky než se doposud předpokládalo.
     Komentáře
  • Deník

    Dinosauři trpěli respiračními infekcemi, zjistili vědci. Měli dokonce i rýmu

    Před 5 měsíci
    Nový americký výzkum naznačil, že dinosauři mohli trpět nachlazením. U Diplodokida objeveného v Montaně se prokázalo respirační onemocnění. Tvor, který žil před 150 miliony let, se nejspíš cítil stejně mizerně jako nemocný člověk.
     Komentáře
  • Vědátor

    Dávná migrace předků člověka z Afriky probíhala ve vlnách

    Před 5 měsíci
    Srovnání dvou sídlišť hominidů v Eurasii naznačuje, že odchod Homo erectus z Afriky nebyl nahodilý jev, ale opakovaná událost. To také naznačuje víc o tom, že šlo o vědomý pohyb, nikoliv souhru okolností.
     Komentáře
  • CzechSight

    Megalodoni mohou vypadat zcela jinak, než jsme si mysleli

    Před 6 měsíci
    Pravěký obrovský žralok megalodon je záhadami opředené stvoření. Existuje několik teorií o jeho vzhledu, avšak kvůli nedostatku fosílií se jedná o pouhé představy. V nedávno publikované studii stojí, že by všechno mohlo být ještě uplně jinak.
     Komentáře
  • CzechSight

    Šnečí armageddon se nejspíš na konci permu nekonal

    Před 6 měsíci
    Ke konci období perm došlo na Zemi k zatím nejintenzivnějšímu hromadnému vymírání. Dramatické procesy ovlivnily naší planetu na několik následujících milionů let.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědci popsali unikátního brouka uloženého v maďarském jantaru z doby dinosaurů

    Před 6 měsíci
    Vědcům se podařilo popsat podobu prvního brouka, jehož desítky milionů let staré fosilie našli badatelé v jantaru u města Ajka v západní části Maďarska. Jeho podobu experti z mezinárodního týmu vědců, jehož součástí byl Robin Kundrata z katedry zoologie olomoucké přírodovědecké fakulty, zrekonstruovali za pomoci moderní výpočetní tomografie. Zařadili jej mezi kovaříky. O úspěchu badatelů, který významně přispěl k poznání druhohorní fauny střední Evropy, informovali zástupci Univerzity Palackého.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ostatky zřejmě největšího dinosaura našli paleontologové v Argentině

    Před 6 měsíci
    Před rokem, 20. ledna 2021, argentinští paleontologové oznámili, že odkryli pozůstatky gigantického dinosaura. Z několika objevených kostí soudí, že se mohlo jednat o největšího tvora, který kdy na naší planetě žil. Dinosaurus, jehož pozůstatky paleontologové objevili již v roce 2014, vážil okolo 100 tun a zřejmě se tak jedná o největší doposud nalezený exemplář.
     Komentáře
  • WN24

    Velký objev v oblasti paleontologie! Vědci našli v Británii desetimetrového mořského draka z triasu

    Před 6 měsíci
    Jeden z největších nálezů v oblasti paleontologie v Británii. Tak vědci popisují zkamenělou kostru „mořského draka” objevenou v regionu East Midlands v hrabství Rutland při rutinních pracích u nádrže Rutland Water.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Obrněný dinosaurus Struthiosaurus austriacus byl pomalý a prakticky hluchý

    Před 6 měsíci
    Výpočetní tomografie lebky obrněného dinosaura objeveného v Rakousku prozradila podrobnosti o jeho životním stylu
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Video: Vědci našli jednu z nejzachovalejších fosilií mořského draka

    Před 6 měsíci
    Paleontologové objevili v anglickém regionu East Midlands severně od Londýna deset metrů dlouhou a přibližně 180 milionů let starou zkamenělinu ichtyosaura, informoval list The Guardian.
     Komentáře
  • Novinky

    V Anglii objevili jednu z největších a nejzachovalejších zkamenělin ichtyosaura

    Před 6 měsíci
    Paleontologové objevili v anglickém regionu East Midlands v hrabství Rutland severně od Londýna deset metrů dlouhou a zhruba 180 milionů let starou zkamenělinu ichtyosaura. Odborníci označují fosilní pozůstatky obřího ryboještěra za jeden z největších nálezů v historii britské paleontologie, informovala v pondělí tamní média.
     Komentáře
  • CzechSight

    Australské Lagerstätte otevírá své tafonomické okno do miocénu

    Před 6 měsíci
    Nově popsané australské fosilie ze zajímavého naleziště skrývala hornina, u které nikdo tak vysoký potenciál na zachování fosilií nečekal.
     Komentáře
  • WN24

    Vědci našli jednu z největších a nejzachovalejších fosilií ichtyosaura v Anglii

    Před 6 měsíci
    Paleontologové objevili v anglickém regionu East Midlands severně od Londýna deset metrů dlouhou a přibližně 180 milionů let starou zkamenělinu ichtyosaura, informoval dnes list The Guardian. Odborníci označují obřího ryboještěra za jeden z největších nálezů v historii britské paleontologie.
     Komentáře
  • Osel

    Dinosauří statistika za rok 2021

    Před 7 měsíci
    …aneb Tradiční číselné ohlédnutí za uplynulým rokem v dinosauří paleontologii
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemřel objevitel turkanského chlapce. Proti pytláctví bojoval i bez nohou

    Před 7 měsíci
    Ve věku 77 let zemřel světoznámý keňský paleontolog a ochránce přírody Richard Leakey – muž, který významně přispěl k porozumění původu lidstva a proslul bojem proti pytláctví.
  • Techsvět

    Amatérský paleontolog objevil stopy dinosaurů staré 200 milionů let

    Před 7 měsíci
    Podle odborníků byly na pláži ve Walesu ve Spojeném království objeveny stopy, které pravděpodobně vytvořil dinosaurus před více než 200 miliony let. Informovali o tom na webu metro.co.uk.
     Komentáře
  • Ekolist

    Dlouhověkost některých dinosaurů mohla pramenit z jejich života ve stádě

    Před 7 měsíci
    Někteří z prvních dinosaurů žili ve stádech a toto sociální chování mohlo být jedním z klíčových faktorů jejich dlouhověkosti. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na prohlášení Evropského synchrotronového radiačního zařízení (ESRF), které zkoumalo fosilie vyhynulých býložravců.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nevídaný objev. Dinosauří embryo v dokonale zachovalém stavu

    Před 7 měsíci
    Nejlepší dinosauří embryo, které kdy bylo nalezeno. Tak vědci mluví o zkamenělině dinosauřího mláděte schouleného ve vejci. Objev jim umožnil lépe pochopit spojení mezi dinosaury a moderními ptáky.
     Komentáře
  • Ekolist

    Proč dopad meteoritů někdy vyvolá hromadné vymírání a jindy ne?

    Před 7 měsíci
    Všechno zlé je k něčemu dobré. A zrovna meteoritům, tu a tam přeorávajících povrch planety Země, vděčíme za mnohé. Nebýt toho, že vyvolaly hned několik brutálních sérií hromadného vymírání, včetně vyhlazení nelétajících dinosaurů, pravděpodobně bychom se tu my lidé, coby živočišný druh, nikdy nedokázali prosadit.
     Komentáře
  • Novinky

    Britští vědci šli na výlet. Našli největší zkamenělinu prehistorické mnohonožky

    Před 7 měsíci
    Tři vědci v Anglii našli během výletu v hrabství Northumberland obří zkamenělinu prehistorické mnohonožky. Objev se jim podařil náhodou ve chvíli, kdy se rozhodli prozkoumat blok horniny, který se odlomil od pobřežního útesu. Fosilie části těla členovce jménem Arthropleura měří 75 centimetrů, podle paleontologů měl však celý živočich před více než 300 miliony let na délku zhruba 1,9 až 2,7 metru.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci nalezli podivnou miliony let starou lebku hominida. Neví, kdo tvor byl

    Před 7 měsíci
    Vědci objevili 19. července 2001 v poušti Djourab na západě středoafrické země Čad téměř kompletní lebku vyhynulého druhu Sahelanthropus tchadensis, česky zvaného jako Sahelský člověk z Čadu. Nejprve se paleontologové domnívali, že se jedná o našeho dosud nejstaršího známého předka, nyní se však ukazuje, že to všechno může být docela jinak.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci poprvé zrekonstruovali vnitřní stavbu amonita ve 3D

    Před 7 měsíci
    Nález měkkých částí amonitů lze s jistotou označit za velice neobvyklý. Jeden výjimečně zachovalý exemplář nyní vědci podrobili detailnímu skenování.
     Komentáře
  • CzechSight

    Dinosauří bublina aneb proč je těžké popularizovat paleontologii

    Před 7 měsíci
    Popularizace přírodovědných poznatků je specifickým přibližováním nesrozumitelných vědeckých frází nezainteresovaným čtenářům. Psaní těchto článků má však všemožná úskalí.
     Komentáře
  • TechFocus

    V Brazílii byl nalezen nový druh pravěkého ptáka s masivními prsty a zakřiveným drápem

    Před 8 měsíci
    Paleontologové našli v Brazílii ptáka, který žil před 115 miliony let v období rané křídy. Tento druh je členem skupiny Ornithuromorpha, kam patří všechny vyhynulé i žijící druhy kromě druhohorní podtřídy enantiornithes.
     Komentáře
  • Vědátor

    Lidé z prvního města nosili oděvy ze stromového lýka

    Před 8 měsíci
    Mikroskopická analýza nálezů v městě Çatal Hüyük naznačuje, že právě lýko mohlo být minimálně v této lokalitě hlavní zdroj textilií.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci objevili fosilii dosud nejstaršího známého škorpiona

    Před 8 měsíci
    V horninách amerického státu Wisconsin vědci objevili zajímavou fosilii, která může přepsat znalosti o historii pavoukovců a zejména štírů. Nález měří kolem 2,5 cm.
     Komentáře
  • CzechSight

    Hlubokomořský výzkum odhalil překvapivý nález - mamutí kel

    Před 8 měsíci
    V posledních letech se vědci čím dál více zabývají průzkumem hlubokooceánského prostředí, kde se mohou nacházet ostatky suchzemských živočichů. Během expedice Western Flyer se tak podařilo najít zachovalý mamutí kel.
     Komentáře
  • TechFocus

    Ze záhadného pravěkého čtyřnohého hada se nakonec vyklubal mořský ještěr

    Před 8 měsíci
    Paleontologové oznámili již v roce 2015 unikátní objev - kompletní a perfektně zachovalou kostru hada, který měl čtyři miniaturní končetiny, nalezenou v hornině datované do období křídy. Tento paleontologický „svatý grál” ale nakonec není tím, čím se zdál.
     Komentáře
  • TechFocus

    Supersaurus si své jméno zasloužil, pyšnil se délkou tří školních autobusů

    Před 8 měsíci
    Supersaurus skutečně dostál svému jménu. Byl to nejdelší dinosaurus všech dob, zjistili vědci přezkoumáním již dříve objevených kostí.
     Komentáře
Reklama