Zavřít
Pavel Tigrid

Pavel Tigrid

Nejnovější články na Seznamu na téma Pavel Tigrid
  • iRozhlas

    Pedagog: Studenti mají o volby zájem, ale jsou jako nepopsaná deska. Neznají souvislosti

    Před 2 měsíci
    Nadcházející prezidentské volbě věnují pozornost i učitelé ve školách. Studenti jsou ale v tomto ohledu jako „nepopsaná deska“, jak popisuje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz Marcel Mahdal, středoškolský pedagog na gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě a člen asociace Občankáři. Ve výuce společenských věd je možné se na volby dívat jak z pohledu práva či politologie, ale například i sociologie a psychologie, vysvětluje Mahdal.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Čestnou plaketu hejtmana Plzeňského kraje za odvážné občanské postoje převzaly tři osobnosti

    Před 4 měsíci
    Letošními držiteli Čestné plakety hejtmana Plzeňského kraje za odvážné občanské postoje jsou Miroslav Skalický, Martin Svoboda a Ludvík Rösch. Čestnou plaketu z ryzího stříbra s portrétem Jana Palacha jim předal hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Plaketa se oceněným osobnostem předávala již pošesté. Za Ludvíka Rösche převzala cenu jeho manželka Anna.
     Komentáře
  • Forum 24

    Zachránce tisíců Židů. Student Marek Frauwirth byl popraven 17. listopadu 1939

    Před 4 měsíci
    Ve středu v podvečer byla ve Slovenském domě slavnostně pokřtěna kniha spisovatele Jozefa Leikerta Rozčísnutý čas Marka Frauwirtha, jež je věnována jednomu z popravených studentů, které nacisté ...
     Komentáře
  • Vlasta

    Jak se učí ve škole o sametové revoluci

    Před 4 měsíci
    Od sametové revoluce uplynulo třiatřicet let. Na základních školách se o ní učí generace, které se „narodily s chytrými telefony v rukách“, otázky na 17. listopad si budou v červnu tahat maturanti narození v roce 2005. „Je to pro ně prehistorie, ale zajímá je to,“ shodují se učitelé dějepisu.
     Komentáře
  • Názory a argumenty

    3 min

    Podcast
    Karel Hvížďala: Pavel Tigrid, výjimečný exulant

    Před 4 měsíci

    ·

    3 minuty

    Výjimečný byl novinář Pavel Tigrid, zakladatel nejprestižnějšího exilového periodika Svědectví, tím, jak se lišil od většiny poúnorové emigrace. Ta jen krasosmutnila: první republika se v nich proměnila v krásný sen a naopak komunistické Československo v nepředstavitelnou hrůzu, kde žijí jen zmrzačení lidé.
     Komentáře
  • Názory a argumenty

    3 min

    Podcast
    Kateřina Perknerová: Komunikace. Všichni se jí ohánějí a nikdo ji neumí

    Před 4 měsíci

    ·

    3 minuty

    Mluvíme tak složitě, že si přestáváme rozumět. Eventuálně se nechceme poslouchat, neboť zahnízdění ve vlastní názorové bublině, kam nikoho s jiným pohledem na věc nepouštíme, je pohodlné.
     Komentáře
  • TV Polar

    STUDUJ U NÁS: Trh vzdělávání a uplatnění přilákal 77 středních škol

    Před 5 měsíci
    Desítky středních škol z celého MS kraje, firmy a další zaměstnavatelé se prezentovali v rámci Trhu vzdělávání a uplatnění ve Frýdku-Místku. Dějištěm se stala hala Polárka.
     Komentáře
  • Forum 24

    Rudý kohout na obzoru roztahuje spáry. Jmenuje se Josef Skála

    Před 6 měsíci
    Motivace lidí, kteří přišli na demonstraci pořádanou prokremelskými silami, bychom mohli zkoumat případ od případu. Jisté ale je, že nadšeně tleskali největším nehoráznostem. Třeba takovým, které ...
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Tigrida jsem měl rád. Netušil ale, co pro nás karlovarský festival znamená. Museli jsme ho zachránit, vzpomíná Bartoška

    Před 8 měsíci
    56. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se chýlí ke konci. Kromě filmů mohli návštěvníci vidět i výstavu věnovanou dlouholeté umělecké ředitelce festivalu Evě Zaoralové. "Měli jsme krásný vztah. Pracovní i lidský, protože Eva byla voda a já jsem byl oheň. A pro festival to bylo dobře," vzpomíná Jiří Bartoška. Jak obtížné bylo v roce 1993 zrušený festival obnovit? A čeho pokaždé lituje, když daný ročník skončí?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrácení důstojníka StB. Z lovce disidentů se stal kazatelem

    Před 9 měsíci
    Příběh bývalého příslušníka komunistické tajné policie. V řadách Státní bezpečnosti bojoval Luděk Voigt s ideodiverzními centrálami, nyní je už tři roky laickým kazatelem v metodistické církvi.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ostravská univerzita otevřela studovnu Jacquese Rupnika

    Před 9 měsíci
    Svůj knižní fond do ní vložil sám francouzský politolog a historik. Prostor vhodný nejen pro studium, ale také pro pořádání vzdělávacích, kulturních a společenských akcí se nachází v budově Univerzitní knihovny na Bráfově ulici.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Tohle není k životu,“ řekl jí profesor Švejcar. Netušil, jak velice se mýlí

    Před 10 měsíci
    Slovutný dětský lékař Anně Pokorné nedal žádnou naději: „Nechcete mi tady dcerku rovnou nechat na pozorování pro studenty?“ Matka se ale nevzdala a vybojovala pro dceru kvalitní dlouhý život. Ona sama se loni dožila stovky.
     Komentáře
  • Úžasné životy

    24 min

    Podcast
    Jarmila Novotná podle operního pěvce Adama Plachetky

    Před 10 měsíci

    ·

    24 minut

    Výjimečná žena s výjimečným hlasem a výjimečným osudem. Učila se u Emy Destinnové, ale úspěch slavila i u filmu. Ve své době jí ležel svět u nohou, ale doma se k ní neznali. Republiku musela prvně opustit kvůli nacistům. V zahraničí za klavírního doprovodu Jana Masaryka nazpívala Lidické písně. Nehodila se ale ani vládnoucí straně po válce. A tak emigrovala podruhé. Lidé doma na ni měli zapomenout.
     Komentáře
  • Úžasné životy

    24 min

    Podcast
    Jiří Menzel podle Jany Švandové

    Před 10 měsíci

    ·

    24 minut

    Filmový a divadelní režisér a také herec, který získal pro českou kinematografii v pořadí druhého Oscara. Filmy Jiřího Menzela jsou výjimečné svou poetikou a laskavým humorem. Na divadelních jevištích dokázal vytvořit skvělé komedie, které fungovaly jako dobře promazaný stroj. I o tom bude vyprávět herečka Jana Švandová v dalším dílu cyklu Úžasné životy.
     Komentáře
  • Úžasné životy

    24 min

    Podcast
    Věra Čáslavská podle dokumentaristky Olgy Sommerové

    Před 10 měsíci

    ·

    24 minut

    „Věra byla šťastný zrozenec, dostala mnoho talentů. Sportovní talent, krásu, inteligenci a velkou touhu vyhrávat a dosáhnout toho, co si zamane. To všechno dohromady zrodilo hvězdu,“ vypráví dokumentaristka Olga Sommerová o přítelkyni a hrdince svého dokumentárního snímku Věra 68. Jak začala sportovní kariéra Věry Čáslavské? Čeho dosáhla a jak si udržela charakter v těžkých dobách? Čím dokázala inspirovat? Uvádíme k nedožité 80 Věry Čáslavské, která připadá na 3. května 2022.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Železná opona byla na obyvatele Československa krátká. Přelstili ji mnoha zajímavými způsoby

    Před 1 rokem
    Řada lidí překročením železné opony po roce 1948 riskovala život pro svobodu. O tom, na jaké způsoby útěku z komunistického "ráje" byli lidé schopni přijít, z exilu informovalo rádio Svobodná Evropa. Vynalézavosti se meze rozhodně nekladly.
     Komentáře
  • Novinky

    Macron udělil biskupovi Malému francouzský Řád čestné legie

    Před 1 rokem
    Biskup Václav Malý, jedna z významných postav československého disentu a sametové revoluce, převzal v pátek na francouzském velvyslanectví v Praze nejvyšší francouzské státní vyznamenání, Řád čestné legie. ČTK to řekl jeho sekretář Jan Rückl.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    TIP NA VÝLET: Na Masarykovu vyhlídku to zvládne kočár i senioři

    Před 1 rokem
    Vydat se k Sejkorské kapličce nebo na Masarykovu vyhlídku můžete v dnešním tipu na výlet. Tuto možná spíš procházku lze zvládnout i s kočárkem nebo na vozíku a vydat se na ni mohou i senioři s holemi.
     Komentáře
  • TV Polar

    První moravskoslezské jazykové gymnázium slaví 30 let. Uspořádalo obří sraz

    Před 1 rokem
    Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě letos slaví 30 let. Jeho historie se začala psát v září roku 1991, kdy bylo založeno jako jediné gymnázium v MS kraji se zaměřením na živé jazyky a dodnes je velkým lákadlem i pro studenty z jiných koutů republiky.
     Komentáře
  • Echo24

    Že tátu financovala CIA, jsme nevěděli, říká Deborah Tigridová

    Před 1 rokem
    Echo připravuje knihu 50 rozhovorů s předními světovými a českými osobnostmi, které odpovídají na důležité otázky začátku 21. století. Rozhovor s nejstarším ze tří dětí Pavla Tigrida, dcerou Deborah, se konal v době, kdy se v Ostravě a Semilech, rodišti svého otce, účastnila oslav jeho nedožitých stých narozenin. Tvrdí, že spolu se svými sourozenci se řadu věcí o rodičích, jejich práci v redakci Svědectví a spolupráci s domácí opozicí či o otcově souboji se Státní bezpečností dozvídá…
     Komentáře
  • TV Polar

    Více parkovacích míst a větší bezpečnost. Rekonstrukce ulice G. Klimenta v Porubě skončila

    Před 1 rokem
    V Ostravě-Porubě skončila kompletní rekonstrukce ulice Gustava Klimenta. Výsledkem je bezmála 80 nových parkovacích stání, nové chodníky, veřejné osvětlení i mobiliář. Upraven byl také prostor před Jazykovým gymnáziem Pavla Tigrida.
     Komentáře
  • TV Polar

    U ostravského gymnázia se ozývala střelba, šlo o bezpečnostní cvičení

    Před 1 rokem
    Ozbrojený násilník vtrhl do Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě. Nikomu neublížil, protože ho včas zpacifikovala zásahová jednotka. Policisté neváhali použít zbraně a kolem školy tak byla slyšet střelba. Naštěstí šlo jen o dopředu plánované cvičení.
     Komentáře
  • Reportáže zahraničních zpravodajů

    23 min

    Podcast
    V Reportážích zahraničních zpravodajů navštívíte železniční stanici v portugalském přístavu Porto, která je galerií, pomníkem i učebnicí dějepisu

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Dozvíte se, jaký je divoký a odlehlý kraj vysoko na Kavkazu, na gruzínsko-ruské hranici. Ve slovinských Alpách s námi ochutnáte pramenitou vodu. A ve slovenském Liptově vás zavedeme mezi ovce - valašky. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.
     Komentáře
  • Reportáže zahraničních zpravodajů

    24 min

    Podcast
    V Reportážích zahraničních zpravodajů se dozvíte, jak obyvatelé francouzské vesničky vzpomínají na Pavla Tigrida

    Před 1 rokem

    ·

    24 minut

    Co slaví Španělé, když mají fiestu de bandera. A zavedeme vás i do Banské Štiavnice, kde se odehrál příběh nešťastné lásky, která dala vzniknout nejdelší milostné básni světa. To a mnohem víc pro vás připravili zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu a Lubica Bergmanová.
     Komentáře
  • Zápisník zahraničních zpravodajů

    3 min

    Podcast
    Na Králickém sněžníku kdysi stála vyhlídková věž. Starosta se ji snaží obnovit

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Zajímavá místa nemusejí ležet stovky nebo tisíce kilometrů od nás. Některá jsou doslova za našimi humny – jako například Kladská kotlina, která byla několik set let součástí zemí české koruny, potom připadla Prusku a dnes náleží Polsku. Tamní úřady se kvůli lepšímu výhledu do přírody i vhledu do historie rozhodly obnovit rozhlednu na Králickém Sněžníku, což se ale ne u všech setkalo s pochopením.
     Komentáře
  • Zápisník zahraničních zpravodajů

    3 min

    Podcast
    Uplynulo osmnáct let od smrti Pavla Tigrida. Jak na něj vzpomíná jeho přítel a soused z Héricy?

    Před 1 rokem

    ·

    3 minuty

    Patřil k předním představitelům českého exilu v dobách komunismu. Novinář a politik Pavel Tigrid založil v Paříži časopisu Svědectví. Sám ale od roku 1970 žil se svou ženou na venkově, poblíž francouzské metropole. Do celkem neznámé vesničky Héricy se vypravila zjistit víc o Pavlu Tigridovi, od jehož úmrtí na konci srpna uplynulo osmnáct let, zpravodajka Radiožurnálu ve Francii Marie Sýkorová.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Na dobré projekty se dají sehnat peníze, říká šéf Českého centra v Paříži Hnilica

    Před 1 rokem
    Od chvíle, kdy se stal šéfem Českého centra v Paříži, v něm Jiří Hnilica otevřel artový obchod, knihovnu, divadelní scénu a teď ještě výstavu věnovanou Milanu Kunderovi. "Na všechny dobré projekty se dají sehnat peníze," říká v rozhovoru.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Plzeň ocenila in memoriam romského protinacistického bojovníka Josefa Serinka

    Před 1 rokem
    Příslušník protinacistického odboje romské národnosti, plzeňský rodák Josef Serinek, obdržel in memoriam prestižní městskou Cenu 1. června. Uděluje se za významný přínos k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti. Serinek byl za druhé světové války vězněn v koncentračním táboře Lety, odkud utekl a na Vysočině se pak stal partyzánským velitelem.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Čeká nás rok bez Trumpa a Lukašenka. Babiš už nebude premiérem, věští Petr Pithart

    Před 2 roky
    S bývalým českým premiérem o hnuťařích, semtexu v ústavě i zvláštním anarchismu Čechů.
     Komentáře
  • České noviny

    Publicistka Rakušanová vzpomíná v knize Svobodná v Evropě

    Před 2 roky
    Vzpomínky novinářky a komentátorky Rádia Svobodná Evropa (Radio Free Europe, RFE) Lídy Rakušanové přináší kniha Svobodná v Evropě, která vychází v těchto dnech. Zřejmě nejznámější česká exilová publicistka v ní nabízí výpověď o svém osobním i pracovním životě. Kniha, kterou lze vnímat jako kroniku dramatických dějin druhé poloviny 20. století, představuje osobnosti československého exilu i polistopadové éry, jako jsou písničkář Karel Kryl, spisovatel, publicista a politik Pavel Tigrid, autorčin kolega z Rádia Svobodná Evropa Karel Jezdinský či opat Anastáz Opasek.
     Komentáře
  • Novinky

    Příběhy bezpráví se zaměří na média za komunismu

    Před 2 roky
    Role médií v totalitní společnosti je hlavním tématem Měsíce filmu na školách, projektu Příběhů bezpráví, který letos probíhá pouze on-line. Přes internet se odehrají i besedy s pamětníky.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Horácké divadlo Jihlava slaví 80 let, připomnělo původní stavbu

    Před 2 roky
    Horácké divadlo nechalo svoji budovu polepit fotokopií drogerie v autentických rozměrech stávající dřív na místě divadla. Je to první počin upozorňující na výročí, která si jediná profesionální scéna na Vysočině letos připomíná.
     Komentáře
  • České noviny

    Horácké divadlo Jihlava slaví 80 let, připomnělo původní stavbu

    Před 2 roky
    Horácké divadlo nechalo svoji budovu polepit fotokopií drogerie v autentických rozměrech stávající dřív na místě divadla. Je to první počin, který má upozornit na výročí, která si jediná profesionální scéna na Vysočině letos připomíná. Nová divadelní budova byla slavnostně otevřena 20. října 1995. Od založení divadla uplyne 18. října 80 let.
     Komentáře
  • Novinky

    Bývalý ministr kultury Herman obdržel německé státní vyznamenání

    Před 2 roky
    Bývalému ministrovi kultury Danielu Hermanovi v pondělí předal německý velvyslanec v České republice německé státní vyznamenání Velký spolkový kříž za zásluhy s hvězdou. Oznámil to na Twitteru velvyslanec Christoph Israng.
     Komentáře
  • TV Polar

    Na ulici G. Klimenta v Ostravě-Porubě přibude na 70 parkovacích míst

    Před 2 roky
    V Ostravě-Porubě vzniknou zbrusu nová parkovací místa. A to rekonstrukcí ulice G. Klimenta, kde momentálně lidé parkují všude možně. Rozdělena je na dvě etapy a ta první začne v nejbližších dnech.
     Komentáře
  • G

    Špionské hry a výhrůžky Sovětským svazem vedly k demisi dvanácti ministrů a pádu svobodného Československa

    Před 3 roky
    Dvanáct ministrů, dvanáct demisí a naděje v destabilizaci vlády a předčasné volby, které by Československo zbavilo stále sílící moci Gottwalda a jeho komunistů. Alespoň takový byl plán demokraticky smýšlejících ministrů koncem února ‘48. Celá akce ale jen postrčila komunisty blíž k moci.
     Komentáře
  • Čtidoma

    StB plná nevzdělaných dělníků. Pilíř socialistického režimu byl hlavním nástrojem k udržování moci

    Před 3 roky
    Čtyřicet let totalitní moci v rukou KSČ si bez politické policie lze jen těžko představit. Vzpomínky to nejsou vůbec příjemné.
     Komentáře
  • Deník

    Petr Drulák: Populismus je legitimní reakce na selhání tradičních stran

    Před 3 roky
    Na přání prezidenta Miloše Zemana opustil Petr Drulák svoji diplomatickou misi v Paříži o rok dříve, než je zvykem. Těsně před jejím ukončením ale zažil velký okamžik, když předal spisovateli Milanu Kunderovi dekret o znovunabytí českého občanství. O cestě k tomuto aktu, současné Francii i vzestupu nových politických sil Deník na prahu nového roku hovořil s Petrem Drulákem, který se vrací do Ústavu mezinárodních vztahů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Kunderová: Emigrace je blbost, návrat nebyl možný kvůli disidentům

    Před 3 roky
    V rozsáhlém interview líčí, jak Pavel Tigrid žádal jejího muže Milana Kunderu, aby se nepletl do politiky.
     Komentáře
  • Náš region

    Je dobré připustit si, že se máme dobře, říká Jiřina Šiklová

    Před 3 roky
    Socioložka Jiřina Šiklová v létě 1989, kdy ještě nevěděla, že tak rychle přijde změna systému, napsala text o rozdělení společnosti na mlčící většinu (tzv. šedou zónu), disidenty a nomenklaturu. Předpověděla, že v případné revoluci bude šedá zóna vítězem. V rámci besedy, která se uskutečnila v pražském prostoru Sněmovní 7, uvedla, že předpověď se naplnila.
     Komentáře
  • TV Polar

    Poctiví nálezci stále existují. Mladí lidé našli 20 tisíc i pár stovek, vše odevzdali

    Před 3 roky
    Ostravští strážníci byli v posledních dnech osloveni během výkonu služby hned několika občany, kteří v ulicích města nalezli finanční hotovost.
     Komentáře
  • G

    Jeho život byl životem Československa ve 20. století: Pavla Tigrida chtěla StB z exilu unést

    Před 3 roky
    StB ho považovala za nejnebezpečnějšího člena československého protikomunistického odboje. Spisovat, publicista a politik Pavel Tigrid se narodil přesně před 102 lety a jeho život odráží celé dějiny Československa ve 20. století.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vzkaz srpna 1969: Češi zradili Čechy. Od té doby je tu ta zrada pořád s námi

    Před 3 roky
    Mnohokrát jsme se stali hříčkou velmocí. Například v srpnu 1968. Mnohokrát jsem také byli hříčkou zrádců. Jako o rok později. Čí hříčkou jsme dnes?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Komunistům utekl Vlakem svobody. V Aši projeli železnou oponou a stali se legendami

    Před 4 roky
    Odbojáři a skautovi Karlu Rumlovi hrozilo v září 1951 zatčení a možná i trest smrti. Pak se dozvěděl, že druhý den odjíždí pozoruhodný vlak do Aše.
     Komentáře
Reklama