Zavřít
Rudá armáda

Rudá armáda

Nejnovější články na Seznamu na téma Rudá armáda
  • i60

    Příběhy starých fotografií: Zamyšlení

    Před 1 dnem
    Staré fotografie vypráví. Máme je v albech i v krabičkách a uchováváme je jako nejdražší poklady. Ráda si prohlížím tyto památky na své předky a vzpomínám. Prohlížím i fotky těch, se kterými jsem se naživo nesetkala, jsou to i dědové.
     Komentáře
  • Forum 24

    Stalin dramatikem. Diktátor se pokusil chaos po napadení Hitlerem zakrýt divadelní hrou

    Před 4 dny
    V neděli 5. března jsme si připomněli sedmdesát let od nejhumánnějšího činu Josifa Vissarionoviče Stalina, a totiž, že zemřel. Toto výročí mne přivedlo k jednomu nepříliš známému faktu z ...
     Komentáře
  • Security Magazín

    Krvavé boje u Avdijivky a Bachmutu. Sledujeme novodobý Stalingrad?

    Před 5 dny
    Odpověď na tuto otázku je poměrně komplikovaná a nejednoznačná, jak již to ve válce bývá. Do hry vstupují politické, strategické i taktické, ekonomické či psychologické zájmy a též mnohdy jen umíněnost a nepředvídavost nejvyššího velení.
     Komentáře
  • Novinky

    Hrádek u Nechanic vstupuje do nové návštěvnické sezony ve znamení rodu Harrachů

    Před 6 dny
    Prvního dubna začíná návštěvnická sezona na většině památek - některé měly otevřeno celoročně, řada i mimořádně. Objekty spravované Národním památkovým ústavem, který letos slaví 20. výročí, jdou do nové sezony s pokračováním projektu Po stopách šlechtických rodů. Jako třináctý se představují Harrachové.
     Komentáře
  • Česko živě

    Proč Prahu neosvobodili Američané? Generál Patton chtěl volat z budky na Václaváku

    Před 8 dny
    V posledních dnech války už se pomalu rozděluje území vlivu. Evropa se proměnuje v šachovnici a figurky jsou v ruce Stalina a generála Eisenhowera. Churchill z ústraní tlačí na Američany, aby dobyli Prahu dříve než Rudá armáda. Bylo o osudu Československa dávno rozhodnuto, nebo stačilo málo a občané Prahy by oslavovali americké vojáky?
     Komentáře
  • ArmyWeb

    1945: Kanadští výsadkáři zabránili ve Wismaru postupu Rudé armády dál na západ

    Před 11 dny
    Když se 2. světová válka chýlila ke konci, Spojenci začali být podezřívaví vůči těm, po jejichž boku dříve bojovali. Zvláště zřetelné to bylo u Britů, Američanů a Kanaďanů, kteří nedůvěřovali SSSR. Ve snaze zastavit šíření komunismu a sovětský postup na západ dostali parašutisté z 1. kanadského výsadkového praporu za úkol pomoci při osvobození německého města Wismar dříve, než dorazí Rudá armáda a zabere ho pro sebe. Ačkoli si nevysloužili takové uznání jako příslušníci 101.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nejhorší je stát se bankéřem. Bývalí squateři píší o divokých osmdesátkách v Berlíně

    Před 12 dny
    V českém překladu vyšlo osvěžující knižní svědectví tří bývalých squaterů ze Západního Berlína, kteří v 80. letech obsazovali neobydlené domy.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Čechoslováci vykoupali Němce v krvavé lázni. Bitva u Bachmače skončila brilantním finálním tahem

    Před 15 dny
    V bojích u východoukrajinské Bachmače se československým legiím podařil husarský kousek.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Smrt ďábla v lidské podobě. Neděle Tomáše Vodvářky

    Před 17 dny
    Před sedmdesáti lety se na dače v Kuncevu uzavřel životní příběh jedné z největších zrůd, které se shodou okolností narodily v lidské podobě. Nikdo není schopen spočítat, kolik mrtvých má na svědomí. Jistě to jsou desítky milionů.
     Komentáře
  • Novinky

    U Sokolova to bylo jinak, ale Čechoslováci bojovali hrdinně

    Před 17 dny
    U Sokolova se 8. a 9. března 1943 poprvé do bojů s Němci dostali příslušníci 1. československého samostatného praporu pod vedením Ludvíka Svobody. Tvrdá bitva, ve které padl jeden z velitelů Otakar Jaroš, byla za komunistů opěvována, o čemž svědčí velkofilm Otakara Vávry nebo to, kolik ulic nese jméno Sokolovská. To však nic nemění na významu bitvy a hrdinství vojáků, i když vše je trochu složitější.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Masakr v Babím Jaru: Nejhorší masová vražda v historii nasměrovala nacisty k plynovým komorám

    Před 18 dny
    Psalo se 29. září 1941 a ukrajinští Židé mysleli, že budou převáženi do válečných ghett. Místo toho je ale čekal nejhorší masakr historie, na kterém si nacisté zkoušeli své sklony k židovské genocidě.
     Komentáře
  • TV Polar

    Rekonstrukce expozice Památníku II. světové války v Hrabyni vrcholí. Otevřeno bude 29. dubna

    Před 19 dny
    Na konci dubna bude otevřená nová expozice hrabyňského Národního památníku II. světové války, který je součástí Slezského zemského muzea. Vévodit jí bude velkolepá bojová scéna odkazující na Ostravsko-opavskou operaci. Expozici doplní také moderní audiovizuální technika.
     Komentáře
  • Extra

    Putinově armádě dochází těžká technika: Na jeho rozkaz se začaly vyrábět Frankensteinovy tanky

    Před 19 dny
    Ruské armádě už začíná pomalu docházet těžká technika, hlavním důvodem jsou obrovské ztráty, se kterými prezident nepočítal. Svěřenci Vladimira Putina se tak uchylují k nouzovým řešením. Co to znamená v praxi? Začínají si "sestavovat" svoje tanky z různých jiných vojenských materiálů. kterým se začalo přezdívat Frankensteinovy tanky, jak informuje The Sun.
     Komentáře
  • Kverulant

    Zeman na Hradě dnes končí, ale na jeho kamarilu bude třeba dávat pozor ještě dlouho

    Před 21 dny
    Miloš Zeman s sebou na Pražský hrad přivedl hned několik velmi problematických lidí. Ti společně s ním zneužívali svého postavení. Kverulant.org proti tomu opakovaně protestoval. Nyní s koncem prezidentova mandátu z Hradu odchází i Mynář, Ovčáček, Nejedlý a odsouzený a Zemanem amnestovaný Balák. Tito lidé však nejspíš z veřejného života či ze státní správy úplně nezmizí a bude třeba na jejich dlouhé prsty dávat pozor. A přesně to bude Kverulant dělat.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Krvavá bitva o Sokolovo. Před 80 lety bránili ukrajinský Charkov i Čechoslováci

    Před 21 dny
    V okolí vesnice Sokolovo se v roce 1943 odehrávaly nelítostné boje mezi 1. čs. polním praporem a mnohem silnějším německým wehrmachtem.
     Komentáře
  • Česko živě

    Když se Češi chovali jako bestie: Masakrovali Němce, Rudá armáda zvěrstva často podněcovala

    Před 26 dny
    Násilí produkuje jenom další násilí. Konec druhé světové války sice oficiálně přinesl mír, ale frustrované, ponížené a často dokonce mučené obyvatelstvo vypustilo zlost vůči všem Němcům, kteří se jim dostali pod ruku. Někteří šli s davem, další zase kryli vlastní zločiny. Zásadní problém, který nebylo čas rozlišit, byl fakt, že nepřítel nebyl Němec, ale nacista. Kolik Němců na našem území v důsledku poválečné pomsty zemřelo?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sovětský plukovník v přestřelce s opilými českými myslivci. V těle měl padesát broků

    Před 27 dny
    Na podzim roku 1949 se na Mikulovsku odehrál incident, který mohl skončit mezinárodní roztržkou a pro zúčastněné skončit tragicky.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Proč Stalin napadl Finsko?

    Před 28 dny
    Přestože antagonismus mezi Finskem a SSSR kulminoval v roce 1939 do válečného střetu, vztah obou zemí byl napjatý již od konce 1. světové války. Ve Finsku totiž vypuká občanská válka. Zbraně tehdy zkřížily na jedné straně finské komunistické frakce podporované materiálně i finančně bolševickým Ruskem. Proti nim stanuli takřečení Konzervativci, kteří v přibližně čtyřměsíčním občanském konfliktu nakonec zvítězili.
     Komentáře
  • Česko živě

    Když Rudá armáda objevila koncentrační tábor v Osvětimi: Šok a absolutní zděšení

    Před 1 měsícem
    Jedná se o ten nejděsivější symbol druhé světové války. Továrna na smrt, kde celkem zemřelo přes milion vězňů, převážně židovského původu. Z nacistického koncentračního tábora, ležícího na území Polska v Osvětimi, Rudá armáda našla jenom torzo. Co tehdy nacisté dělali, aby zahladili stopy?
     Komentáře
  • Poznat svět

    Neprobádaný podzemní komplex Richard u Litoměřic: Skrývá obří nacistický poklad?

    Před 1 měsícem
    K jeho výstavbě byly potřeba tři hlubinné vápencové lomy, nacházející se pod vrchy Radobýl a Bídnice. Jde o dosud neprobádaný podzemní komplex Richard u Litoměřic. Skutečně skrývá obří nacistický poklad?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Muzeum KGB v Rize láká na surové ukázky toho, jak moc Sověti experimentovali se smrtí

    Před 1 měsícem
    Muzeum KGB v Rize láká na surové ukázky toho, jak moc Sověti experimentovali se smrtí. Celé Pobaltí se řadí k zemím do počtu a Lotyšsko nevyvolává v turistech mravenčení a očekávání dobrodružství. V rukávu ale pár es přeci jen má.
     Komentáře
  • Novinky

    Nejen Američané, nad protektorátem létaly i mitchelly a spitfiry s rudými hvězdami

    Před 1 měsícem
    Vzdušné boje v druhé světové válce si většinou spojujeme s našimi piloty působícími v Británii. Nad protektorátem se proháněli až v závěru války, kdy už byli v dosahu amerických bombardérů a stíhaček, které je doprovázely. V roce 1945 přibývalo i mnoho letadel s rudými hvězdami, velmi často amerického původu, ale taky spitfiry. Ve vzduchu burácely turbíny prvních proudových Messerschmittů Me 262, připomněl letecký historik Jiří Rajlich.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Česku od osmi měsíců. Jak se hokejista Jaškin stal nežádoucím

    Před 1 měsícem
    Dmitrij Alexejevič Jaškin byl až dosud zářným příkladem úspěšných lidí, jejichž rodiny po sametové revoluci přicházely ze zahraničí do Česka, zapustily tu kořeny a z dětí se stali „noví“ Češi.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Rusko plánuje posílit jaderné zbraně. Zahájíme hromadné dodávky a výrobu střel, uvedl Putin

    Před 1 měsícem
    Rusko bude věnovat zvýšenou pozornost posílení svých jaderných sil, uvedl ve čtvrtek prezident Vladimir Putin v projevu u příležitosti Dne obránců vlasti, který odvysílala ruská státní televize. Do bojové pohotovosti podle něj Rusko převede novou mezikontinentální balistickou raketu Sarmat, bude pokračovat ve výrobě hypersonických střel Kinžal a v příštích letech rovněž přidá do své flotily nové jaderné ponorky.
     Komentáře
  • Echo24

    Rusko posiluje jaderné síly. Do pohotovosti uvádí mezikontinentální střelu Satan II

    Před 1 měsícem
    Rusko bude věnovat zvýšenou pozornost posílení svých jaderných sil, uvedl dnes prezident Vladimir Putin v projevu u příležitosti Dne obránců vlasti, který odvysílala ruská státní televize. Do bojové pohotovosti podle něj Rusko převede novou mezikontinentální balistickou raketu Sarmat, bude pokračovat ve výrobě hypersonických střel Kinžal a v příštích letech rovněž přidá do své flotily nové jaderné ponorky.
     Komentáře
  • České noviny

    Rusko bude věnovat zvýšenou pozornost posílení svých jaderných sil, řekl Putin

    Před 1 měsícem
    Rusko bude věnovat zvýšenou pozornost posílení svých jaderných sil, uvedl dnes prezident Vladimir Putin v projevu u příležitosti Dne obránců vlasti, který odvysílala ruská státní televize. Do bojové pohotovosti podle něj Rusko převede novou mezikontinentální balistickou raketu Sarmat, bude pokračovat ve výrobě hypersonických střel Kinžal a v příštích letech rovněž přidá do své flotily nové jaderné ponorky. Náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová naopak ruské státní agentuře TASS řekla, že Spojené státy jsou připraveny vrátit se k rozhovorům s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní "třeba už zítra".
     Komentáře
  • Pražský deník

    Nuselský most stojí už půl století. Skokem z něj ukončily svůj život stovky lidí

    Před 1 měsícem
    /VIDEO, FOTOGALERIE/ Paráda to tenkrát byla náramná. V čele defilovali příslušníci tehdejších Lidových milicí se samopaly, za nimi kráčeli představitelé „strany a státu“, jak se tehdy říkalo. Pásku stříhal osobně generální tajemník Ústředního výboru komunistické strany Československa Gustáv Husák a přítomen byl i tehdejší prezident republiky Ludvík Svoboda. Slavnostně otevřeli most nad Nuselským údolím, který při svém zrodu dostal jméno po Klementu Gottwaldovi; jednom z otců domácího komunismu.
     Komentáře
  • Lifee

    Postrach nacistů: Sniperku Ljudmilu Pavličenko chtěli nejdřív zabít, pak podplatit horou čokolády

    Před 1 měsícem
    Sovětské sniperce Ljudmile Pavličenko hrozili nacisté roztrháním na 309 kusů, což bylo její skóre zlikvidovaných Němců. Ona na výhružku zareagovala jen úsměvem. Potěšilo ji však, že znají přesný počet jejích smrtících zásahů. Nepolevila, ani když jí později slíbili spoustu čokolády za přechod na stranu nacistů.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Britské tanky Churchill (2): Hranatý obrněnec Jeho Veličenstva

    Před 1 měsícem
    Fanoušci obrněné techniky se pohříchu nejvíce zajímají o německé panzery, zatímco spojenecká technika zůstává poněkud stranou pozornosti. Britové i Američané přitom nasadili řadu zajímavých typů, mezi nimiž svými tvary vyniká královský pěchotní tank Churchill
     Komentáře
  • Extra

    Andor Šándor promluvil o Putinově zdraví: Těžká deprese a slova o rakovině

    Před 1 měsícem
    Každým dnem se přibližuje zásadní ruská protiofenziva, kterou Vladimír Putin a jeho nohsledové hodlají rozdrtit statečně se bránící napadené Ukrajince. Její úspěch bývalý šéf Vojenského zpravodajství a bezpečnostní expert Andor Šándor (65) ale v rozhovoru pro eXtra.cz nevidí tak jednoznačně. Ukrajinci mohou mít podle něj problém, vybudovali si prý ale skvělou obranu.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Strašnický Hagibor: Místo, kde děti pod vedením homosexuála zapomněly na válku

    Před 1 měsícem
    V momentě, kdy německá vojska překročila hranice, se život změnil. Mezi lidmi se rozhostil strach a svoboda se přikrčila k zemi. Dospělí přišli o jistoty a ti nejmenší o dětství. Hagibor sice udržoval naději, že se vše v dobré obrátí, ale ani jeho příběh neskončil dobře.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Dlouho utajovaná katastrofa. Smrtící tsunami na Kurilských ostrovech smetla třetinu jejich obyvatel

    Před 1 měsícem
    Severo-Kurilsk ležící na Kurilských ostrovech v roce 1952 čekala katastrofa. Tehdy jej zasáhla silná tsunami, jejímž následkem zemřela více než třetina obyvatel.
     Komentáře
  • Forum 24

    Ruská připomínka bitvy o Stalingrad: Putinova opora?

    Před 1 měsícem
    Druhého února uplynulo 80 let od vítězství Rudé armády v bitvě o Stalingrad. Tato téměř půl roku trvající bitva vstoupila do dějin nejen tím, že znamenala začátek zkázy nacistického Německa, ale ...
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Některá fakta z občanské války v Rusku

    Před 1 měsícem
    Na počátku ruské občanské války tahali za delší provaz Bělogvardějci a dávali daleko početnějším bolševikům na frak. Důvod byl prostý. Vycvičení a dobře disciplinovaní bílí, jak se Bělogvardějcům říkalo, snadno poráželi hladové a demoralizované rudoarmějce (rudí), kteří ve velké většině na rozdíl od nich bojovali nedobrovolně a chtěli domů. Lenin, vyděšený úspěchy nepřítele, nařídil, aby se rozjelo nové kolo masové mobilizace a armáda bolševiků rozšířila na třímilionový kolos.
     Komentáře
  • Paměť národa

    V soudní síni začala křičet. Jelena Bonnerová se sovětskému režimu nepodvolila

    Před 1 měsícem
    Od narození Jeleny Bonnerové uplynulo sto let. Žena Andreje Sacharova, jaderného fyzika a snad nejslavnějšího ruského bojovníka za lidská práva ze sovětské epochy, sama prožila důstojný a po všech stránkách dramatický život.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ruská blamáž u Vuhledaru. Okupanti nehledí na ztráty, mrtvé odvezou zvláštní vlaky

    Před 1 měsícem
    Ruská ofenziva u města Vuhledar na Donbase zatím naráží na neprostupnou ukrajinskou obranu.
     Komentáře
  • Deník

    Zkáza Modré divize. Po boku nacistů zabíjeli Španělé i své, vymstilo se jim to

    Před 1 měsícem
    V mrazivém ránu 10. února 1943 se na 5 900 pěšáků 250., tzv. Modré divize – španělských dobrovolníků bojujících po boku Němců na východní frontě – snesla přímo z nebe smrt. Na jejich zákopy, vyhloubené v leningradském předpolí u obce Krasnyj Bor, sršely granáty ze stovek sovětských děl. Modrá divize teď platila strašlivou daň za to, že se dala k boji na ruské frontě zlákat – a že při něm zabíjela i vlastní lidi.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Stalinův oblíbenec Sergej Kirov si koledoval o drsný konec. Bolševický vůdce ho vyslyšel

    Před 1 měsícem
    Být v Sovětském svazu populárnější než Stalin? To nebyla dvakrát záviděníhodná situace. Sám se o tom na vlastní kůži přesvědčil Sergej Mironovič Kirov. Jeden z nejvlivnějších bolševiků třicátých let přišel o život rukou nájemného vraha a zdá se, že nitky vedly právě k maršálu Stalinovi.
     Komentáře
  • Deník

    Vlčí doupě láká díky Hitlerovi. V luxusním krytu unikl vůdce smrti jen o vlásek

    Před 1 měsícem
    Vlčí doupě v Polsku (místně Wilczy Szaniec) je historicky významnou stavbou zejména díky skutečnosti, že zde asi 800 dní strávil Adolf Hitler. Dokonce v krytu přežil i atentát na svou osobu při operaci Valkýra. Nyní na prohlídku Vlčího doupěte jezdí zájezdy s turisty. Vstupné pro dospělého činí v přepočtu necelých 150 korun.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Vrah žen a dětí, který sloužil nacistům i komunistům. Karol Pazúr byl ztělesněním zla

    Před 1 měsícem
    V naší historii budeme jen těžko hledat člověka, který by se svými činy vyrovnal zvrhlosti Karola Pazúra. Muž přímo zodpovědný za poválečný masakr se dokázal adaptovat i v následujícím totalitním režimu. Převlékač kabátů s rukama od krve. Kdo byl tento slovenský zpravodajec, voják a hlavně zločinec?
     Komentáře
  • Security Magazín

    KOMENTÁŘ: Spojené státy se neměly vměšovat do války mezi SSSR a nacistickým Německem

    Před 1 měsícem
    Podle vyjádření představitelů Ruské federace jsou akce Spojených států a NATO nebezpečné, protože mohou vést k nepředvídatelné eskalaci konfliktu.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Masakr v Mnichově ukázal, že teroristé se neštítí ničeho. Německá policie nebyla na možnost útoku na olympioniky připravena

    Před 1 měsícem
    Události z Mnichova roku 1972 přinesly šok a přiměly do budoucna zvýšit bezpečnostní opatření olympijských her a zřídit speciální protiteroristické jednotky.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Pancíř proti pancíři (3): Nelítostné tankové souboje v roce 1944

    Před 1 měsícem
    Sovětské tankové vojsko se v druhé polovině 2. světové války snažilo uplatňovat taktické postupy, které do značné míry okopírovalo od německé Panzerwaffe, přičemž v roce 1944 dosáhlo skutečně oslnivých úspěchů.
     Komentáře
  • Lifee

    Tragický osud ruské sniperky: Roze Šanina neunikl jediný nacista, ztratila však schopnost cítit lásku

    Před 1 měsícem
    Nebyla to vždy odvážná odstřelovačka kosící jednoho nacistu za druhým. Když poprvé vystřelila, pronesla pouze tři slova: "Zabila jsem člověka." A pak omdlela. Toto je příběh Rozy Šaniny, noční můry nacistů.
     Komentáře
  • MyMuži

    Raketomet BM-13 byl skutečný postrach německých vojáků za války

    Před 1 měsícem
    Pro každého, kdo bojoval na východní frontě za druhé světové války, je charakteristický zvuk sovětské rakety Kaťuša zvukem, na který nikdy nezapomene. Slavný raketový systém poprvé vyrazil do boje pouhých několik dní po německé invazi do SSSR a zůstal na frontové linii až do závěrečného útoku Rudé armády na Berlín.
     Komentáře
  • Techsvět

    Minomet M-240 z muzea. Ukrajinci zařízení používali a pak k němu vydali návod

    Před 1 měsícem
    Odborníci provozující účet Ukraine Weapons Tracker na Twitteru zveřejnili video, které ukazuje další použití těžkého minometu M-240. Je možné, že tato poněkud zvláštní a zároveň stará zbraň je exemplářem z kyjevského muzea. Video dokazuje, že na bojišti stále funguje. To potvrzují i poznámky, které mu ukrajinští vojáci po střelbě předali.
     Komentáře
  • Novinky

    Před 80 lety podepsali Němci u Stalingradu kapitulaci. Hitlerovi navzdory

    Před 1 měsícem
    Půl roku po zahájení postupu k Volze v červenci 1942 byly německé jednotky vedené generálem Friedrichem Paulusem u Stalingradu v beznadějné situaci. V lednu 1943 vojáci Rudé armády přešli do závěrečné ofenzívy a poslední lednový den se - již polní maršál - Paulus vzdal. Podpisem kapitulace německých vojsk 2. února 1943 v severní části stalingradského „kotle“ pak bitva u Stalingradu skončila.
     Komentáře
  • Novinky

    Jsou zdrogovaní? Střílíme po nich a ani se nehnou, popsal voják Rusy v Bachmutu

    Před 1 měsícem
    Oblaka černého kouře stoupají nad zbytky města Bachmut, do toho bez ustání hřmí střelba. Vleklá bitva o město je krvavá, snad nejkrvavější v 11 měsíců trvajícím konfliktu. Boje kolem Bachmutu jsou peklo na zemi, tvrdí ukrajinští vojáci.
     Komentáře
  • Českobudějovický deník

    Takhle vypadaly Budějce. Zalistujte si s námi ve starých albech města

    Před 1 měsícem
    Zajímá vás, jak vypadala známá místa Budějovic? Podívejte se na staré fotky. Když kolem Samsonovy kašny rostly stromy, na náměstí prodávali trhovci s trakaři, na Mariánském stálo kino Lípa, Krajinskou ulicí jezdily tramvaje a u Masných krámů byla "zastávka dle potřeby"…
     Komentáře
  • Příbram

    Uranový ráj v Příbrami: Sověti chtěli dohnat Ameriku, vrátka jim otevřela československá vláda

    Před 1 měsícem
    O Příbrami se v minulém režimu nemluvilo jinak než o hornickém ráji štěpných radioaktivních nerostů. Při dnešním pohledu na zdejší krajinu vás upoutají haldy hlušiny a pozůstatky areálů bývalých uranových šachet, odkud směřovalo bohatství hlubin našemu „východnímu ochránci“.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Osvětim – nezacelená rána v řádu lidského bytí. Neděle Tomáše Vodvářky

    Před 2 měsíci
    Takto popsal svůj pohled na to, co se v největším vyhlazovacím táboře v lidských dějinách dělo, židovský filosof Martin Buber. Dne 27. ledna 1945 se svět zastavil hrůzou.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Sovětské obranné linie: Smrtící pekelné zahrádky hlídané rudoarmějci (1)

    Před 2 měsíci
    Sověti měli od jara 1943 řadu indicií, že nadcházející německá ofenziva proběhne právě v oblasti Kurského výběžku fronty. Vrchní velení zareagovalo urychlenými přípravami budoucího bojiště a útočníky tak čekalo velmi nepříjemné překvapení v podobě dokonale propracovaného obranného systému
     Komentáře
  • Refresher

    Putin v den vzpomínky na oběti holocaustu zmínil „neonacisty” na Ukrajině

    Před 2 měsíci
    Tvrzení, že je třeba Ukrajinu „denacifikovat“, však ruský prezident nepoužil poprvé.
     Komentáře
  • Lifee

    Zapomenutá historka z Luftwaffe: Čtrnáctiletý Hans vstoupil do armády, aby uživil dva mladší bratry

    Před 2 měsíci
    Luftwaffe je pojmenování letecké odnože německé armády. Její vznik inicioval v roce 1935 sám Hermann Göring. Mezi nejzajímavější příběhy z této doby patří osud Hanse George Henkeho, který se octl i na jedné slavné fotografii.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Vzpoura vězňů v Osvětimi: Speciální židovské komando bilo nacisty kladivy i sekyrami, dva upálilo

    Před 2 měsíci
    Osvětim. Synonymum pro hrůzy a utrpení. 27. ledna 1945 koncentrační tábor osvobodila Rudá armáda. Jeden z největších zločinů proti lidskosti během druhé světové války s sebou ale nesl i zásadní organizační problém. Někdo musel hromady mrtvých těl odnést a spálit. Vzhledem k tomu, že špinavou práci nechtěli dělat samotní nacisté, rozhodli se vytvořit vězeňské komando.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Bota chlapce z Osvětimi odhalila osud jeho i zbytku pražské rodiny

    Před 2 měsíci
    Objev pracovníků památníku v Osvětimi vydal další děsivé svědectví v podobě boty chlapce, který byl do místního koncentračního tábora transportován se svou matkou.
     Komentáře
  • Náš region

    Symbolický akt satisfakce, v Osvětimi byli na konci války vězněni němečtí zajatci

    Před 2 měsíci
    Dnes slavíme Mezinárodní den památky obětí holocaustu.  Vyhlásilo jej Valné shromáždění OSN na svém zasedání v roce 2005. Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti…
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dvojče, na kterém Mengele dělal pokusy. „Na osvobození Osvětimi nezapomenu.“

    Před 2 měsíci
    Jiří Fišer vzpomínal na 27. leden 1945: „Bylo sněhu po kolena a my jsme s radostí vyběhli a vítali vojáky.“ Byl posledním žijícím dvojčetem pocházejícím z Československa, na nichž Josef Mengele prováděl pokusy.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Čeští partyzáni sestřelili nacistické letadlo ručními zbraněmi. Na jejich úspěch se zapomnělo

    Před 2 měsíci
    Během druhé světové války neměl takový kousek obdoby. Partyzánská skupina nesoucí jméno Dr. Josefa Hybeše dokázala salvou z pušek sestřelit nacistické průzkumné letadlo. Na pozoruhodný čin i na celou tuto partyzánskou skupinu, se přitom téměř zapomnělo.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    27. ledna si připomínáme památku obětí holocaustu. Egypt byl proti jejímu zavedení

    Před 2 měsíci
    Na 27. leden připadá Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Tento den připomíná utrpení přibližně šesti milionů Židů, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálu a milionů dalších nevinných obětí holocaustu za 2. světové války. Pojďme se na toto smutné období podívat s podcastem Youradio Talk Ozvěny minulosti.
     Komentáře
Reklama