Zavřít
Rudá armáda

Rudá armáda

Nejnovější články na Seznamu na téma Rudá armáda
  • iRozhlas

    Spojenci se před 80 lety vylodili v Dieppe v Normandii. Operace proti německým okupantům ale neuspěla

    Před 13 hodinami
    Přesně před 80 lety spojenci podnikli neúspěšný nájezd na okupovaný přístav Dieppe v Normandii. Šlo o první větší útok na Němci okupované francouzské pobřeží před vyloděním spojenců v Normandii v roce 1944. Do operace Jubilée se zapojilo přes šest tisíc vojáků z celkem osmi zemí. Nájezd, který měl původně trvat deset hodin, skončil tragicky a zemřely při něm stovky vojáků. Klíčovou roli v bitvě o Dieppe sehráli i českoslovenští piloti.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Oprava prosklené střechy kostela v Neratově za 19 milionů je v polovině

    Před 1 dnem
    Oprava prosklené střechy poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově na Rychnovsku za 19 milionů korun je v polovině. První etapa skončila v červenci a druhá by měla začít v září. Oprava střechy byla nutná, protože do ní zatékalo, cílem je také snížit střešní vlhkost. Sdružení na opravě spolupracuje s římsko-katolickou farností Neratov. Osada Neratov v bývalých Sudetech spadá pod Bartošovice v Orlických horách. Prosklená střecha byla dokončena v roce 2007.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Byli opravdu dva muži na jednu zbraň? Hollywoodský mýtus o sovětské taktice a výzbroji za 2. světové války

    Před 2 dny
    V dálce vybuchují bomby. Vojáci slyší dunění dělostřeleckých granátů a krčí se před palbou německého letounu, který postřeluje jejich pozice. Politický komisař je pobízí, aby šli vpřed, avšak jen každý druhý muž dostane pušku. Každý první pak dostane do ruky pět nábojů. Když klopýtají k nepříteli, ohlédnou se přes rameno a vidí obávanou NKVD připravenou zastřelit každého dezertéra.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Varšavská bitva 1920: první porážka bolševiků v Evropě

    Před 4 dny
    Před 102 lety se na řece Visle možná rozhodovalo o osudu Evropy. Proti Rudé armádě stála armáda čerstvě obnoveného Polska a také vojska jeho ukrajinských spojenců. Přinášíme pohled polského historika Mirosława Szumiło na jednu z klíčových událostí polských dějin.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Ozbrojené konflikty s účastí SSSR. Agrese zahalené do pláštíku mírových misí

    Před 6 dny
    Sovětský svaz se vždy tvářil jako ta nejmírumilovnější země a poukazoval na USA a jeho spojence, jako na ty ošklivé imperialistické agresory. Faktem ale je, že nikdo nemá čistý stůl. Sovětský svaz byl od svého vzniku vojensky i nepřímo zapojen v řadě konfliktů kolem celého světa. Studená válka byla o sférách vlivu mezi USA a SSSR, takže i jejich zapojení kdykoliv a kdekoliv tomu odpovídalo. Rusko, respektive SSSR často halil své agresivní plány do roušky ,,mírových mísí“.
     Komentáře
  • Forum 24

    Na Krymu byli Rusové zasaženi tam, kde je to hodně bolí, píše analytik Timothy Ash

    Před 9 dny
    Poslední údery ukrajinské armády dosáhly mnohem dále než doposud. Raketový útok na ruskou leteckou základnu na Krymu nejen demonstruje technické schopnosti Ukrajinců, ale je to také signál ...
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Pomník v Přibyslavi poškozený protiukrajinskými nápisy už je vyčištěný

    Před 10 dny
    Pomník padlým v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku poškozený koncem minulého týdne protiukrajinskými nápisy už je vyčištěný. Dnes dopoledne památku z pískovce očistil restaurátor pomocí horké vody. Stálo to přibližně 3 tisíce korun, řekl starosta Martin Kamarád (ODS). Policie prošetřuje poškození pomníku na Bechyňově náměstí od pondělí.
     Komentáře
  • Refresher

    V Přibyslavi někdo napsal protiukrajinský text na pomník padlým, město se obrátilo na policii

    Před 11 dny
    Město z pomníku už v březnu nechalo odstranit sochu vojáka Rudé armády.
     Komentáře
  • České noviny

    V Přibyslavi někdo napsal protiukrajinský text na pomník padlým na náměstí

    Před 11 dny
    V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku někdo napsal křídou na pomník padlým azbukou "smrt Ukrajině" a nakreslil trikoloru v barvách ruské vlajky. Radnice to ohlásila policii, řekl ČTK starosta Martin Kamarád (ODS). Z pomníku na náměstí nechalo město v březnu sundat sochu rudoarmějce, zdůvodnilo to obavami z poškození památky i tím, že by se mohlo něco stát lidem, kteří na ni po začátku války na Ukrajině lezli.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Smrt Ukrajině, objevilo se v azbuce na pomníku v Přibyslavi. Dnes řešíme, jak nápisy odstranit, říká starosta

    Před 11 dny
    Policie od dnešního rána šetří poškození pomníku v lokalitě Bechoňova náměstí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Zatím neznámý vandal poškodil pomník nápisem a obrazcem. Konkrétně se na pomníku z roku 1948 objevil křídou napsaný nápis v azbuce „smrt Ukrajině", ten pak doplnila trikolora v barvách ruské vlajky.
     Komentáře
  • Indian

    Men of War 2 se snaží získat vaši pozornost

    Před 11 dny
    Druhoválečná real-time strategie Company of Heroes 3 si ukrojila značný kus koláče jménem pozornost. Změnit to teď chtějí vývojáři Men of War 2, kteří zveřejňují první video ze zákulisí.
     Komentáře
  • Lifee

    Psi v koncentračních táborech: Treblinku hlídal obří bernardýn, kousal do intimních partií

    Před 12 dny
    Šéf SS Heinrich Himmler měl o psech v koncentračních táborech jasno. Měli být vycvičeni tak, aby roztrhali každého. Jeden z nejznámějších psů byl Barry, který hlídal Treblinku. Co dělal, když dostal od svého pána nemilosrdný rozkaz?
     Komentáře
  • Security Magazín

    Bratři v revoluci. Maďaři bojovali bok po boku Rudé armády. Spadeno měli i na československé legionáře

    Před 15 dny
    Desetitisíce Maďarů přivítali příslušníci Rudé armády ve společném boji, mimo jiné i proti československým legionářům.
     Komentáře
  • Moravskoslezský deník

    OBRAZEM: Stejná láska, stejná práva, Ostrava byla duhová, prošel jí průvod LGBT+

    Před 20 dny
    /VIDEO, FOTOGALERIE/ Stejná láska, stejná práva. Tento skandovaný pokřik byl nejčastěji slyšet v sobotu 30. července odpoledne v ulicích Ostravy. Linul se z hrdel účastníku duhového pochodu, kterým vyvrcholil 4. ročník Ostravského prajdu, konaného na podporu gay, lesbické, bisexuální, transgender a jiné kultury označované jako LGBT+.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Objekt 775 – Palačinkový tank

    Před 21 dny
    50. a 60. léta minulého století se nesla ve výrazných experimentech s tankovou technikou. V Americe vznikl unikátní tank TV-8, který měl prostor osádky, motor i munici uloženou ve věži, tank měl navíc pohánět atomový reaktor. V Sovětském svazu zase vznikl Objekt 279, tank vyvinutý pro nukleární bojiště se čtyřmi pásy nebo tank s velice nízkým profilem – Objekt 775, který si blíže představíme v následujícím článku.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zábřeh se pustil do rekonstrukce parkoviště v centru, stát bude 38 milionů

    Před 25 dny
    V Zábřehu začala rozsáhlá rekonstrukce parkoviště za kulturním domem a u městského stadionu. Spolu s parkovištěm dostane novou podobu přiléhající část Postřelmovské ulice, prostranství před poliklinikou a u autobusové zastávky.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Nekonvenční P-39 Airacobry zářily především nad východní frontou. Prosadily se také proti Japoncům

    Před 25 dny
    Je-li řeč o nekonvenčně řešeném stíhacím letounu Bell P-39 Airacobra, běžně se uvádí, že zatímco mezi americkými armádními letci nebyl oblíbený, letci vzdušných sil Rudé armády se s ním dokázali sžít velmi dobře, využili jeho vlastností v nižších výškách a dosahovali s ním vynikajících výsledků. Měřeno počtem sestřelených nepřátel se americké Airacobry se sovětskými skutečně měřit nemohly. Ale to neznamená, že byly bez hodnoty. V kritickém roce 1942 se v Tichomoří spolupodepsaly pod rozhodující zvrat situace a pomohly vybojovat spojencům strategickou iniciativu. A to přesto, že i velitel 1. divize námořní pěchoty na ostrově Guadalcanal o nich prohlásil, že "budou nasazeny jen v krajní nouzi; jsou zcela nevhodné." Byly opravdu "zcela nevhodné"?
     Komentáře
  • ČT24

    „Naprostý propagandistický podvod.“ Hrob sovětských vojáků v Estonsku se ukázal být prázdný

    Před 25 dny
    Po ruské invazi na Ukrajinu se radnice v malém estonském městě Otepää rozhodla, že přesune hromadný hrob sovětských vojáků od křižovatky v centru na hřbitov. Zjistila ale, že ve skutečnosti neukrývá ostatky vojáků Rudé armády, ale pouze hlínu. V Estonsku přitom může jít o výbušné téma. V roce 2007 kvůli přemístění sovětského památníku v Tallinnu zachvátily hlavní město několikadenní nepokoje s obětí na životech, doprovázené prvními kybernetickými útoky proti samostatnému státu. Nevoli vyvolal přesun zejména mezi početnou ruskojazyčnou menšinou, kterou hojně podporoval Kreml.
     Komentáře
  • ČT24

    Raketomety HIMARS rozšířily palebnou sílu Ukrajiny

    Před 1 měsícem
    Situace na ukrajinsko-ruské frontě zůstává neklidná. Obě strany jsou si vědomy, že důležitou roli mohou hrát americké salvové raketomety HIMARS. Osm se jich už zapojilo do bojů na Ukrajině a další dodávky se čekají, Kyjev vyhlíží také příslušnou munici s dostřelem 300 kilometrů. Ukrajinské velení těmto raketometům přičítá stabilizaci bojové situace, ruské velení pak vydalo rozkaz, aby byly prioritně ničeny.
     Komentáře
  • Kaocko

    Číňan v extázi! Po výhře házel s trenéry, jeho dalším radovánkám už ale učinilo přítrž samo UFC

    Před 1 měsícem
    Radost z vítězství. Opojný pocit, který nikdy nezevšední. Zřejmě vůbec nejsilnější je bezprostředně po boji, tedy ještě v kleci, kdy z vás spadne veškeré napětí a dostaví se příval euforie.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Zábřeh se pouští do oprav důležitého parkoviště. Vyžádá si to uzavírky a změny v autobusové dopravě

    Před 1 měsícem
    Opravy jednoho z nejvyužívanějších parkovišť u kulturního domu a městského stadionu v Zábřehu na Šumpersku dnes začaly. Až do konce listopadu se obyvatelé města musí připravit na komplikace. Práce si vyžádají uzavírky a změny v autobusové dopravě. Stavbaři opraví také část ulice Postřelmovské, prostranství před poliklinikou a autobusové zastávky.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1925: Nejasnosti kolem popravy ruského cara konečně vyřešeny

    Před 1 měsícem
    17. července 1918 v Rusku bolševici popravili ruského cara Mikuláše II. a celou jeho rodinu. Kolem této politické vraždy ale dlouhá léta panovala řada nejasností, i sami bolševici o ní šířili řadu dezinformací. Článek z roku 1925 vám přiblíží, k čemu tehdy mezi 16. a 17. červencem 1918 skutečně došlo.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Špioni ve službách Ruska: Dýka a plášť vládců Kremlu

    Před 1 měsícem
    Armády mají své špiony od nepaměti. Tajní agenti slouží k různým účelům: sabotáže v nepřátelských řadách, rozvědná činnost, likvidace nepohodlných osob, ovlivňování nepřátel nebo spojenců, pomoc s výcvikem a v neposlední řadě i vyjednávání. Málokterá tajná služba na světě je ovšem tak aktivní, jako Hlavní správa generálního štábu Ozbrojených sil Ruské Federace, známá spíše jako GRU.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Potopení a zapomenutí - osud 4000 válečných zajatců z lodi SS Oria

    Před 1 měsícem
    Po celou historii lidstva lidé odcházeli do války. Námořní doprava vytvářela a rozbíjela říše, ale drsná příroda někdy způsobuje, že se lidé cestující po moři nedostanou do cílového přístavu. To platilo jak v době největšího rozkvětu Římské říše, tak při pádu Třetí říše. V roce 1943 se válka začala obracet proti mocnostem Osy. Na východě rostla síla Rudé armády a Sověti byli připraveni zaplavit Německo stovkami tisíc vojáků.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Tajemství postrachu německé pěchoty ISU-152. Co dělají vraky sovětské samohybné houfnice kolem Černobylu?

    Před 1 měsícem
    Těžká samohybná houfnice ISU-152 byla vyvinuta v nejhorší fázi 2. světové války. Dostala se však i ke zničené ukrajinské atomové elektrárně.
     Komentáře
  • Cestovinky

    Königstein: Pevnost na stolové hoře s nejhlubší studnou v Sasku

    Před 1 měsícem
    Leží jen patnáct kilometrů vzdušnou čarou od hranic České republiky ve Svobodném státě Sasko, turisty láká v létě i v zimě a kdykoli mezi tím. Ve středověku patřila Českému království, později byla nejsilnější pevností v celém Sasku. Vítejte na Königsteinu.
     Komentáře
  • Deník

    Krutý konec ghetta Rovno: Před 80 lety vyvrcholil vraždící akcí v lese

    Před 1 měsícem
    Před 80 lety, ve dnech 13. a 14. července 1942, vyvrcholila masakrem v lese u Kostopilu likvidace židovského ghetta Rovno v Němci okupované polské provincii Volyň. Bylo to už třetí takové vraždění od německého vpádu do Sovětského svazu, které rovenské Židy postihlo.
     Komentáře
  • Finmag

    Rusko likviduje kulturní dědictví Ukrajiny, krade i nejcennější umění

    Před 1 měsícem
    Nejen záchodové mísy nebo psí boudy, ruští vojáci kradou na Ukrajině i umění nevyčíslitelné hodnoty. Rusové na to vytvořili dokonce i speciální tým, který se zaměřuje hlavně na zlaté artefakty starověkých Skytů. Jak se ale zdá, vůbec jim nejde o finanční stránku věci: podle expertů je to spíš kulturní genocida.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jak zabíjí bojový plyn yperit? Zakázaná chemická zbraň napoprvé zasáhla 2000 lidí

    Před 1 měsícem
    Krutost válek tak, jak je popisuje historie lidstva, postoupila začátkem 20. století na zcela novou úroveň.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    2B1 Oka: Sovětský minomet zkázy, který při výstřelu zničil sám sebe

    Před 1 měsícem
    Na každoroční vojenskou přehlídku ke Dni vítězství nad nacistickým Německem na Rudém náměstí v Moskvě obdrželo v roce 1957 pozvánku až nezvyklé množství zahraničním novinářů, Sověti se chtěli totiž světu pochlubit svým nejnovějším kouskem artilérie – atomovým minometem 2B1 Oka.  Reakce novinářů ani západních expertů však nebyla taková, jakou Sověti očekávali.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Hitlerovy tanky mezi tisíci jezery: Němečtí tankisté v Karélii

    Před 1 měsícem
    Operace Polární liška představovala společný finsko-německý úder proti pozicím sovětského Severního frontu u města Salla v červenci 1941. Šlo přitom o součást rozsáhlejší operace Stříbrná liška, mající za cíl obsadit klíčový přístav v Murmansku.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Obléhání Sevastopolu bylo peklem na zemi. Tuhý odpor stál Sověty přes 100 000 vojáků

    Před 1 měsícem
    Obléhání Rudou armádou bráněného města Sevastopol probíhalo 250 dní. Sověti při a po tuhém odporu přišli o více než 100 000 vojáků.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Špagin PPŠ-41 neboli Papaša je odolný a děsivě účinný. Dovedl Rudou armádu až do Berlína. Dnes ho používají na Ukrajině obě strany

    Před 1 měsícem
    Samopal PPŠ-41 je mimořádně spolehlivá a účinná zbraň, které se obávali a již často používali v boji i nepřátelé sovětské říše.
     Komentáře
  • Vlasta

    Johana Jonáková: Ženy bojovaly na frontě. A v týle pak praly krvavé košile

    Před 1 měsícem
    Expertka na rovné příležitosti a ředitelka Gender Studies Johana Jonáková vysvětluje, proč se v hodinách dějepisu neučí o ženách ve zbrani. „Vzpomínky ženských bojovnic i žen pracujících v týlu nám dávají jiný pohled na válku, než jak ji líčí muži,“ říká.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Sebevražedný polibek sovětských snajperek: Když do hrobu, tak půjdeme všichni!

    Před 1 měsícem
    Marija Polivanovová a Natalija Kovšovová byly dvě sovětské sniperky, které v bezvýchodné situaci zvolily sebevražedné řešení. Přitom však poslaly na onen svět i německé nepřátele.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Spojenečtí odstřelovači a jejich efektivita během druhé světové války

    Před 1 měsícem
    Odstřelovači hrají důležitou roli ve válce již stovky let. Poprvé byl tento termín oficiálně použit během americké občanské války, ale taktika podobná odstřelovačům vznikla již mnohem dříve. S každou další válkou se odstřelovači stávali účinnějšími a efektivnějšími, stejně jako jejich vybavení. Na začátku druhé světové války již byli nedílnou součástí mnoha vojenských jednotek, zejména spojeneckých sil.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Vyhnali ho tenkrát bolševici. Ve válce proti Němcům se chtěl generál Machrov připojit k Rudé armádě. Osud rozhodl jinak

    Před 1 měsícem
    Generál Pjotr Machrov měl skutečně nevšední příběh. Tento ruský generál v občanské válce bojoval proti bolševikům, které nenáviděl, a nakonec emigroval. Když vypukla válka s Německem, chtěl se zpět do vlasti vrátit a bojovat i v hodnosti vojína. Nakonec mu tato možnost dána nebyla.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Protitankové pušky PTRS a PTRD vznikly během operace Barbarossa. Na Ukrajině řádí dodnes

    Před 1 měsícem
    Protitankové pušky jsou dnes zapomenutou kategorií pěchotních zbraní. Byly předchůdci dnešních protimateriálních odstřelovaček.
     Komentáře
  • Události Luďka Staňka

    Jak si Rudá armáda představovala nacismus a jak osvobozovala i ty, co nechtěli

    Před 1 měsícem
    Co všechno musela Rudá armáda překonat, než dorazila do Československa a čím ho totálně dorazila.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Okno do historie - Poválečný hladomor v SSSR

    Před 1 měsícem
    Sovětský hladomor v letech 1946-47 je méně známý, než "slavný" Holodomor let třicátých a má jiné pozadí, avšak na svědomí ho má stejný člověk – Josif Vissarionovič Stalin. Pojďme si poválečný hladomor v SSSR popsat podrobněji. Mezi hladomory 30. a 40. let v SSSR je přirozeně několik zásadních rozdílů, ale také i několik společných rysů. Naprosto zásadní faktor je bolševické zničení venkova a přirozených procesů v zemědělství, které fungovaly stovky let.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Pád Berlína: Rozhodující bitva o Říšský sněm zbarvila evropskou metropoli do ruda

    Před 1 měsícem
    Bitva o Berlín byla jednou z posledních bitev druhé světové války v Evropě. V rozsáhlých bojích zahynulo mnoho vojáků i civilistů.
     Komentáře
  • ČT24

    Lotyšsko se chystá zbourat stovky sovětských památníků

    Před 1 měsícem
    Lotyšsko se chystá zbourat téměř tři sta sovětských památníků, včetně obřího pomníku sovětským vojákům-osvoboditelům v Rize. Symbolické gesto pravděpodobně pobouří Kreml a mnoho příslušníků početné ruskojazyčné menšiny tohoto pobaltského státu, napsal v sobotu deník The Times.
     Komentáře
  • Břeclavský deník

    Nádhera i ničivý požár. Historické fotografie vypráví příběh zámku v Mikulově

    Před 1 měsícem
    Mikulovský zámek patří k největším klenotům kraje pod Pálavou. Barokní dominanta Mikulova se na konci druhé světové války ocitla na pokraji zkázy. Památku téměř zničil obrovský požár. Dnes opět září do kraje a láká k prohlídkám expozic a procházkám zámeckou zahradou. Za jedinečné historické snímky děkujeme Regionálnímu muzeu Mikulov.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Za dobrotu na žebrotu. Robert Bartini navrhoval sovětské letouny budoucnosti, stejně upadl v nemilost Stalinovi

    Před 1 měsícem
    Sovětský konstruktér Robert Bartini pracoval na tajných sovětských projektech, hydroplánech či ekranoplánech. Dostal se však do nemilosti samotnému Stalinovi.
     Komentáře
  • MyMuži

    Legendární finský odstřelovač Simo Häyhä, měl přezdívku Bílá smrt

    Před 1 měsícem
    Dvacáté století bylo plné celosvětových konfliktů, a pokud vezmeme v úvahu civilní i vojenské oběti, můžeme konstatovat, že to bylo nejkrvavější století, jaké jsme kdy zažili. V důsledku války se z mnoha lidí staly bytosti, které považuji za nadlidi a jejichž nadání vyniklo na bojišti. Ačkoli to bylo dost morbidní, mnozí z těchto lidí projevili odhodlání a šli nad rámec povinností své země.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ukrajina už pálí americkými raketomety. Videa ukazují, v čem jsou jiné než ruské

    Před 1 měsícem
    Rusové i Ukrajinci zveřejňují videa útoků svých salvových raketometů na Ukrajině.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Rozprášená ruská velitelství a zabitý plukovník. Ukrajinci ukázali sílu obávaných raketometů

    Před 1 měsícem
    Desítky ruských vojáků měly zemřít po ukrajinském útoku na Donbase. Základnu nedaleko města Izjum zasáhly rakety HIMARS, které na Ukrajinu dorazily minulý týden z USA. Stejná zbraň následně připravila o život dalšího plukovníka, celkově už 56. vysokého důstojníka ruských okupačních sil.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Okamžik, kdy se začala lámat válka: Tak vytáhl wehrmacht na Stalingrad

    Před 1 měsícem
    Hitlerova armáda zahájila hlavní ofenzívu 28. června 1942, po sedmi měsících v SSSR prakticky vykrvácela. Porážka, kterou Německo utrpělo, znamenala zásadní obrat v II. světové válce. Rudá armáda začala postupovat na západ.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Řež ve Stalingradu obrazem: Německý útok zastavila zima a tuhý odpor Sovětů

    Před 1 měsícem
    Před 80 lety začal hlavní německý útok na Sovětský svaz, který vyústil v bitvu o Stalingrad.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Radikálka Ulrike Meinhofová: Zasévání teroru jako poslání. Její sebevražda je dodnes obestřena otazníky

    Před 1 měsícem
    Ulrike Meinhofová byla členkou nechvalně známé teroristické organizace Frakce Rudé armády. Skupina se dopouštěla pravidelně trestné činnosti související s terorismem, únosy a dalšími zločiny.
     Komentáře
  • Novinky

    Americké raketomety HIMARS už pálí na bojišti. Ukrajinci zveřejnili záběry

    Před 1 měsícem
    Ukrajinská armáda už zapojuje do bojů raketomety HIMARS, které Kyjevu dodali Američané. V sobotu zveřejnila záběry, na nichž jsou v akci. Ukrajinci volají po zahraniční podpoře v podobě dodávek těžkých zbraní, aby mohli čelit ruským okupantům, kteří mají v dělostřelectvu převahu.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Stalin a Lenin už zmizeli, teď je na řadě zbytek. Litevci zametají zbytky sovětské minulosti

    Před 1 měsícem
    Válka na Ukrajině znovu otevřela v Pobaltí debatu o dokončení „desovětizace“. Litva chce proces započatý v devadesátých letech uzavřít novým zákonem, který nově navrhli tamní poslanci. Zákon se týká také názvů ulic, škol a veřejných prostranství odkazujících na osoby aktivní v politických, vojenských nebo represivních strukturách či organizacích spojených se sovětskou okupací Litvy v letech 1940–1941 a 1944–1990 a
     Komentáře
  • Security Magazín

    Na ruský útok jsme se chystali desítky let, říká finský generál

    Před 1 měsícem
    Moje země se několik desetiletí připravovala na odražení ruského útoku. Pokud na to dojde, postavíme se na tvrdý odpor, řekl generál Timo Kivinen, velitel finské armády.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Znepokojivá fakta z období druhé světové války, která často unikají pozornosti

    Před 1 měsícem
    Celkem 68 % mužů, kteří se narodili na území Sovětského svazu v roce 1923, se nedožilo konce druhé světové války.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Hans-Ulrich Rudel: Slavný ničitel tanků nemilosrdně poslal ke dnu i ruskou bitevní loď. Nezastavila ho ani krátká ztráta vědomí

    Před 1 měsícem
    Hans-Ulrich Rudel je zapsán do historie jako ničitel tanků, na jeho kontě je přes 500 zářezů. V roce 1941 však přidal další, a to v podobě ruské bitevní lodě Marat.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Největší porážka německé historie srazila Hitlerovi vaz. Masakr přinesl statisíce mrtvých

    Před 1 měsícem
    Na letní den 17. července 1944 připravil Stalin obyvatelům Moskvy velkolepou podívanou. Městem pomalu procházel tříkilometrový průvod 57 000 vojáků Wehrmachtu včetně 19 německých generálů zajatých v předchozích týdnech v Bělorusku. Šlo o úlovek Rudé armády z největší bitvy druhé světové války, kterou Stalin pojmenoval po ruském hrdinovi napoleonských válek Pjotru Bagrationovi. Ten byl stejně jako on Gruzínec a v roce 1812 padl v bitvě u Borodina.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Litva končí se sovětskou érou. Kvůli válce na Ukrajině mají zmizet pomníky i názvy ulic

    Před 1 měsícem
    Ruská invaze na Ukrajinu znovu rozpoutala v Litvě živou debatu o její sovětské minulosti. Litevský parlament v reakci na to vypracoval návrh zákona o zákazu propagace totalitních a autoritářských režimů a jejich ideologií. Takzvaný „desovětizační“ zákon by měl urychlit nejen odstraňování soch a pomníků z éry SSSR, ale také změnu zbývajících názvů ulic a náměstí, které ji připomínají.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Husarský kousek západoněmeckého teenagera: Před 35 lety přistál přímo na Rudém náměstí

    Před 1 měsícem
    Odvážné přistání Mathiase Rusta bylo rok po černobylské tragédii dalším hřebíkem do rakve Sovětského svazu. Pozdější životní osudy rodáka z německého Šlesvicka-Holštýnska ukázaly na jeho dobrodružnou povahu a značně nekonformní přístup k životu. Jeho čin z období studené války nicméně vstoupil do dějin.
     Komentáře
  • Magazín

    Zámek Veltrusy: Navštivte zákoutí netradičního zámeckého parku

    Před 2 měsíci
    Veltruský zámek nadchne nejen svými interiéry, ale i rozlehlým zámeckým parkem. Ten nabízí svým návštěvníkům stezky křižující areál od jedné zajímavosti k druhé. Prozkoumejte romantická zákoutí parku, nebudete litovat.
     Komentáře
  • Deník

    Reakce Polska na válku. Vzniknou dvě nové vojenské divize

    Před 2 měsíci
    Více vojáků, nové tanky i vrtulníky, celková modernizace. Polsko na válku, které se odehrává u ukrajinského souseda, reaguje nekompromisně. Nyní ministr obrany Mariusz Błaszczak oznámil vytvoření dvou nových divizí. Ty mají být rozmístěny u řeky Visly ve středním Polsku. Tedy nedaleko míst, kde Poláci v roce 1920 zastavili bolševickou Rudou armádu.
     Komentáře
Reklama