Zavřít
Václav IV.

Václav IV.

Nejnovější články na Seznamu na téma Václav IV.
  • Prima Ženy

    Jan Žižka obsahuje více než 600 trikových záběrů. Museli jsme předělat Prahu, tvrdí Jákl

    Před 2 dny
    Už za měsíc se v českých kinech objeví film Jan Žižka, který je v mnohém unikátní. Jednu z výjimečných částí snímku tvoří digitální efekty. Ty sice nejsou v české kinematografii využívané tolik jako například v amerických blockbusterech, nicméně tento historický velkofilm se určitě svým hollywoodským kolegům vizuálně vyrovná.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Velkofilm Jan Žižka se točil také u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku

    Před 14 dny
    "Jan Žižka je příběh o zrodu vojevůdce a myslím, že lidé budou překvapeni z toho, jak je ten příběh koncipovaný. Všechno se odehrává v roce 1402, ještě před husitskými válkami, kdy byl Žižka psanec, žoldák a teprve se v něm vojevůdce rodil. V našem filmu je všechno, co je potřeba o té době vědět, aby ji člověk pochopil. Také dostatek bojů, ale především velmi silný příběh, který vás vede od začátku až do konce," říká o dlouho očekávaném filmu režisér Petr Jákl.
     Komentáře
  • Fandíme filmu

    Jan Žižka: Ani nový trailer nevypadá dvakrát přesvědčivě

    Před 16 dny
    Nejdražší český film i v nové upoutávce působí levněji, než řada soudobých historických seriálů.
     Komentáře
  • Filmové trailery

    Jan Žižka se připomíná v nové ukázce. Příběh zrodu nejslavnějšího vojevůdce českých zemí

    Před 16 dny
    Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV.
     Komentáře
  • NerdFix

    Jan Žižka v novém traileru. Nejdražší český snímek o slavném vojevůdci by se mohl postavit vedle hollywoodských filmů

    Před 16 dny
    Už brzy se k nám přiřítí nejdražší český snímek, kterým je historický velkofilm o Janu Žižkovi.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Jejich obec zanikla. V jejich paměti ale Zadní Zvonková žije dál. I díky kostelním zvonům

    Před 17 dny
    Stezka Českem nejsou jen kilometry krásnou přírodou, vyhlídky nebo památky. Dálková trasa poutníky zavádí i na místa s pohnutým osudem. Třeba do zaniklých vsí, jako je Zadní Zvonková na Šumavě.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Muzeum otevřelo naprosto unikátní expozici obřích středověkých stavebních strojů

    Před 18 dny
    Hledáte tip na parádní výlet? Vyjeďte se podívat do Plas na severním Plzeňsku. Národní technické muzeum v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy v nově renovovaném prostoru bývalých ležáckých sklepů otevřelo novou stálou expozici „Středověké stavební stroje“. Atraktivní instalace prezentuje rozměrné funkční repliky středověkých stavebních strojů. Expozice přišla na více než 18 milionů korun.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Žižkovi muži vyděsili nepřítele tak, že se dal na úprk. Po kardinálovi zbyl na bojišti neobvyklý suvenýr

    Před 20 dny
    Jan Žižka, jeho lidé i následovníci jsou i po šesti stoletích symbolem, který v naší historii nepřehlédneme. Jedním z vrcholů jejich éry byla bitva u Domažlic, kde se křižáci poroučeli z bitevního pole tak rychle, že kališníci mohli jen sbírat jejich zbraně a zapřahat vozy. Zajímavý suvenýr jim tam nechal dokonce i kardinál Cesarini.
     Komentáře
  • Opráski z historje

    Jak zemřel Jan Žižka? Spekulovalo se o moru i rakovině, skutečnost je spíš kuriózní

    Před 22 dny
    Jan Žižka působil jako žoldnéř, získal slušné místo na královském dvoře Václava IV., koupil si též v Praze dům. Bylo mu už po padesátce a na stará kolena mohl mít vystaráno. Kdepak on, starý voják a bojovník! Husitskými válkami teprve začal svůj nový život! Vojenská tažení vedl i dlouho po šedesátce. Zemřel roku 1424 v Přibyslavi, pravděpodobně na otravu krve způsobenou zánětlivým onemocněním.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Národní technické muzeum má v Plasích expozici středověkých stavebních strojů

    Před 23 dny
    Novou stálou expozici Středověké stavební stroje otevře v úterý Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea (NTM) v renovované bývalé lednici ležáckých sklepů v areálu kláštera v Plasích na severním Plzeňsku.
     Komentáře
  • Novinky

    Zámek Jemniště je nabitý výzdobou barokních umělců

    Před 27 dny
    Barokní perla středních Čech, zámek Jemniště, zažil po válce krušné časy. Když ho v restituci vraceli v roce 1995 Sternbergům, byl omšelý, nevábný. Zato nynější prohlídkový okruh sálů, pokojů a kaple má co nabídnout.
     Komentáře
  • JenProCestovatele

    Zřícenina Landštejn je románská památka, která v hradní studni ukrývala dělové koule

    Před 28 dny
    Turisticky velmi vyhledávaná oblast Česká Kanada nabízí mnohé. Například i zříceninu hradu Landštejn, který má zajímavou historii. Nachází se ve výšce 656 metrů nad mořem na návrší nad stejnojmennou osadou v okrese Jindřichův Hradec. Jaké archeologické vykopávky hrad nabízí a co je v okolí k vidění?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nejhezčí manželku Karla IV. si měl vzít jeho syn. Dala králi to, po čem toužil nejvíc

    Před 1 měsícem
    Čím Karla IV. jeho třetí manželka Anna Svídnická okouzlila víc, než lidmi milovaná Blanka z Valois?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jákl: Jan Žižka bude trochu jako Statečné srdce. Výzbroj je skutečná, každý neměl meč

    Před 1 měsícem
    "Tohle je film o žoldácích. Když někoho zabili, vzali si jeho zbraň nebo zbroj," popisuje režisér nejdražšího českého filmu.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Toto léto se vrací do akce rada Vacátko a Hříšní lidé města pražského

    Před 1 měsícem
    Léto je ten správný čas na legendární kriminální seriál z dílny režiséra Jiřího Sequense st. a Jiřího Marka, který je autorem knihy a spolupracoval s režisérem na scénáři.
     Komentáře
  • Novinky

    Pražská Betlémská kaple nese stopy po Janu Husovi

    Před 1 měsícem
    Kaple, která dnes stojí na pražském Betlémském náměstí, je novodobou kopií. Postavena byla až v padesátých letech minulého století, přesto nese stopy z dob, kdy v těchto místech působil mistr Jan Hus. Zjistili jsme, jak je to možné, a dozvěděli jsme se i to, jakému ministrovi je uvnitř poděkováno na pamětní desce nebo proč je před kaplí potřeba slunečního svitu, aby se zjevila pravda.
     Komentáře
  • Magazín

    Zažijte středověk na nejvýše položeném hradě v Česku – Vítkův kámen

    Před 1 měsícem
    Vítkův kámen je zřícenina gotického hradu na břehu lipenské přehrady, která stojí na stejnojmenné hoře. Znát jej můžete také pod názvem Vítkův hrádek.
     Komentáře
  • ČT24

    Po pěti stech letech nabízí hrad Cornštejn opět výhledy do okolí

    Před 1 měsícem
    Zřícenina hradu Cornštejn na Znojemsku nabízí návštěvníkům novou vyhlídku. Umístěna je na takzvaném novém paláci, části hradu postavené na počátku patnáctého století. Zpřístupnění vyhlídky společně se sanací přišlo na necelé čtyři miliony korun. Jihomoravské muzeum ve Znojmě získalo dotaci od kraje.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak skutečně vypadal Jan Žižka: Od mládí měl znetvořený obličej a špatně mluvil

    Před 1 měsícem
    Papež Pius, občanským jménem Eneáš Silvius Piccolomini, o Janu Žižkovi napsal, že je „příšera ohavná, krutá a strašlivá.“ Nebyl daleko od pravdy. Cílevědomý vojevůdce se neváhal bít hlava nehlava, zároveň také nebyl žádný krasavec.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak ve skutečnosti vypadal mistr Jan Hus. Zcela jinak, než jak ho znáte z obrazů

    Před 1 měsícem
    Mistr Jan Hus zemřel na hranici jako kacíř. Od jeho smrti uplynulo 600 let. Říká se, že zemřel za pravdu, a skutečně, sám prohlásil, že raději nechá své tělo "strávit" ohněm, než aby byl neustále umlčován.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak vypadalo obléhání Karlštejna husity: Krutost a zákeřnost neznala hranic

    Před 2 měsíci
    Po smrti Karla IV. začalo české království upadat. Velký podíl na tom měl střet jeho synů Václava IV. a Zikmunda Lucemburského i mor v roce 1380. V zemi se začaly objevovat loupeživé bandy a církev dávala přednost svým mocenským zájmům před spásou duší věřících. To si lidé nechtěli nechat líbit. Jejich nespokojenost vyústila do revoluce.
     Komentáře
  • Novinky

    Zámek v Bělé odkrývá poklady, překvapením jsou unikátní renesanční malby zvířat

    Před 2 měsíci
    Majestátní dominantu Máchova kraje starobylý Bezděz zná zřejmě každý. Málo se ale zatím ví o zámku v městečku, nad nímž se gotický hrad tyčí, o Bělé pod Bezdězem.
     Komentáře
  • Novinky

    Z Lomikarova Trhanova až na vrchol Českého lesa

    Před 2 měsíci
    Z Trhanova, vsi známé z Jiráskových Psohlavců, je vidět na velký zarostlý kopec, na jehož vrcholu se tyčí dvě stavby. Dívám se na nejvyšší bod Českého lesa, horu Čerchov (1042 m n. m.) rozkládající se na Domažlicku poblíž bavorské hranice. Je jasné, že návštěva jednoho z nejvýznamnějšího místa a turistického cíle nebude žádnou snadnou procházkou.
     Komentáře
  • Dotyk

    Zvláštní příběh o zneuctěných pannách karlštejnských. Může být pravdivý?

    Před 2 měsíci
    Není snad hrad nebo jiné starobylé místo, které by nebylo spjato s místním folklorem. I proslulý Karlštejn má své legendy a dle jedné tu dosud bloudí zklamané duše dvanácti panen díky zhýralosti šlechticů a jedenácti rytířům, pro které byla noc v strávená v ženském objetí víc než šlechetný slib.
     Komentáře
  • Forum 24

    Prostý poutník Babiš nasadil oblíbené číslo. Sestoupil k lidu a trsá s ním. Nad hloupou kampaní má ale vyhrát chytrá

    Před 2 měsíci
    Je to už hodně staré a mnohokrát opakované divadelní číslo. Andrej Babiš jako chudý poutník obchází prostý lid a naslouchá mu. V podstatě se od dob krále Václava IV., který prý také chodíval po ...
     Komentáře
  • Home

    Rekonstrukce sedm set let starého domu v Kutné Hoře jako pocta spisovateli

    Před 2 měsíci
    Rekonstruované prostory v historickém domě v Kutné Hoře mají zvláštní kouzlo. Pod názvem Dačický vznikl celistvý projekt, ve kterém se setkává bohatá historie domu se současnou estetikou a smyslem pro pohodlí.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Nikdy neporažený Jan Žižka z Trocnova

    Před 2 měsíci
    O mladí budoucího hejtmana husitských vojsk toho není moc známo. Odhaduje se, že se narodil někdy v roce 1360 v Trocnově. Jeho jihočeská tvrz v Trocnově přinášela drobný zisk, a tak Žižka žil na úrovni bohatšího sedláka. Nakonec o statek i polnosti přišel, dodnes není známo proč. Snad ho prodal, snad propadl věřitelům, možná byl vypálen.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Jana Žižku uvidí v podstatě celý svět, říká Jákl. Práva prodal v Cannes

    Před 2 měsíci
    "Všechna teritoria jsou prodaná, povedlo se to, co jsme chtěli, tedy že to bude celosvětová distribuce," říká autor nejdražšího českého filmu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak jedl Karel IV.: Zdravě, ale některé pokrmy bychom asi nepozřeli

    Před 2 měsíci
    Karel IV. byl labužník, avšak bylo-li to nutné, dokázal se postit několik dní. Pochutnával si na dvou typech středověké kuchyně. Základ jeho jídelníčku tak tvořilo hlavně maso, chléb, bylinky a víno.
     Komentáře
  • Babinet

    Historie sv. Jana Nepomuckého, patrona české země, a legenda o pěti hvězdách na svatozáři kolem jeho hlavy

    Před 2 měsíci
    Sv. Jan Nepomucký je patronem české země, kněží, zpovědníků, lodníků, veslařů, mlynářů a mostů. Dále je druhým patronem jezuitského řádu a spolupatronem Mnichova. Je pomocníkem proti pomluvám a povodním, ochráncem bezpečného putování a šťastného návratu. Světec je rovněž přímluvcem za uchování zpovědního tajemství a za mlčenlivost. Má svátek 16. května.
     Komentáře
  • filmserver

    Jan Žižka má první trailer

    Před 3 měsíci
    Podívejte se na první trailer velkofilmu Jan Žižka, který uvidíme v českých kinech.
     Komentáře
  • Fandíme filmu

    Jan Žižka: První teaser trailer brzdí divácká očekávání

    Před 3 měsíci
    Nejdražší český film v upoutávce připomíná, že peníze nejsou všechno.
     Komentáře
  • Filmové trailery

    Jan Žižka se představuje ve velkolepém traileru. Obstojí u českých diváků?

    Před 3 měsíci
    Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden a další.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Srdcem toho filmu je Michael Caine. Jákl vydal první trailer z Jana Žižky

    Před 3 měsíci
    S téměř půlmiliardovým rozpočtem se bude jednat o dosud nejdražší český snímek.
     Komentáře
  • NerdFix

    Český film Jan Žižka s hollywoodským obsazením konečně představuje první velkolepý trailer

    Před 3 měsíci
    Velkofilmu o Janu Žižkovi se dočkáme už za několik měsíců. A my se nyní můžeme konečně podívat na vůbec první trailer. Snímek se může především chlubit svým velice působivým hollywoodským obsazením.
     Komentáře
  • Kinobox

    Trailer na Jana Žižku je konečně tady! Ohromuje strhující akcí, hollywoodskou výpravou a hvězdným obsazením

    Před 3 měsíci
    Tak to Petr Jákl dokázal. Po dlouhých letech příprav a náročném natáčení odhaluje první záběry z Jana Žižky. A jakkoli někomu nemusí vonět anglický jazyk, podívaná se to zdá parádní.
     Komentáře
  • Fandíme filmu

    Jan Žižka má konečně datum premiéry a nový plakát

    Před 3 měsíci
    Po dlouhé nejistotě se nejdražší český film konečně blíží.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Odraná brána, pozůstatek gotického obranného systému Starého Města

    Před 3 měsíci
    Praha jako architektonická perla proslula ve světě řadou významných a na svou dobu unikátních staveb. Co jí ovšem činí pro architekty magickou, je nevídané propojení a prolínání nejrůznějších stavebních slohů a uměleckých směrů v míře tak hojné, že oko odborníkovo často zůstává stát v němém úžasu.
     Komentáře
  • Novinky

    Život a smrt Jana Želivského

    Před 4 měsíci
    Letos v březnu uplynulo 600 let ode dne, kdy byl na Staroměstské radnici popraven kněz Jan Želivský. Charismatický řečník, při jehož kázání ženy omdlévaly. Idealista toužící po rovnosti všech lidí. Fanatický intrikán s patologickou touhou po moci.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Pitky, hazard i vypuštění prasat! Jak se bavila středověká zlatá mládež

    Před 4 měsíci
    Orffova Carmina Burana je kronikou středověkého života; podobně jako studentské písně středověkých žáků darebáků.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Palác pražských Čechů. Jedna z nekrásnějších secesních staveb v Praze

    Před 4 měsíci
    Kdysi stával v jeho místech Královský dvůr založený Václavem IV. Víte, o které pražské památce je řeč? O jedné nejkrásnějších secesních staveb hlavního města, o Obecním domě.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak vypadaly středověké lázně: Místo hříchu pro bohaté se špatnou hygienou

    Před 4 měsíci
    Všichni známe pověst o lazebnici Zuzaně, která pomohla Václavu IV. utéct přes řeku ze zajetí nespokojené šlechty a posléze se stala královou milenkou. Ačkoli nevíme, zda je příběh pravdivý, stát se mohl. Václav IV. totiž lázně navštěvoval často a s chutí. A nejspíš měl těch "lazebnic" více.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Jedová chýše. Navštívil ji král, bydlel v ní i Ladislav Štaidl

    Před 4 měsíci
    Hospoda s nejdelší historií a existencí v Praze, která je opředená mnoha legendami se nacházela v Apolinářské ulici, a to hned vedle kostela svatého Apolináře na Karlově. Jejími hosty byli různé existence, ale i král Václav IV., bydlel tu i Ladislav Štaidl. Toto místo proslavil také krimi seriál Hříšní lidé města pražského. Jedová chýše byla doupětem tehdejší pražské galérky, místo častých přepadení a vražd. Článek Jedová chýše. Navštívil ji král, bydlel v ní i Ladislav Štaidl se nejdříve objevil na VIPosobnosti.cz.
     Komentáře
  • G

    Zločiny českých panovníků: otec pogromů Karel IV. a výbušný Václav IV.

    Před 5 měsíci
    V české historii existují postavy, které platily za nedotknutelné. S tokem času se mění i pohled na dějiny. Myslím, že nastal čas velikány našich dějin demýtizovat.
     Komentáře
  • Příbram

    Krásná místa na Příbramsku: Až se sochy zřítí a dopadnou na zem, zbude z nich prach a má být konec světa. Hrad Vargač je naplněn tajemstvím

    Před 5 měsíci
    Dobříšský hrad Vargač proslul řadou dochovaných pověstí.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nejznámější manželka Karla IV. opravdu měla svaly ze železa. Proč Václav IV. odsunul Alžbětu Pomořanskou do ústraní?

    Před 5 měsíci
    Čtvrtá žena Karla IV. strávila na trůně celých 15 let – z manželek našeho nejslavnějšího panovníka tedy výrazně nejdéle.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    2 min

    Podcast
    Na jihozápadě Prahy stojí ojedinělá industriální památka. Jmenuje se Pacoldova vápenka

    Před 5 měsíci

    ·

    2 minuty

    V hlubokém údolí, u silnice V Dolích spojující Velkou Chuchli a Slivenec, stojí Pacoldova vápenka. Je technickou památkou světového významu. Postavena byla ve druhé polovině 19. století podle převratného patentu profesora pražské techniky Jiřího Pacolda. Jeho nápad umožnil zpracovávat jakýkoliv vápenec. Nemusel se pracně ručně třídit.
     Komentáře
  • Dotyk

    Záhadná smrt manželky Václava IV.: Na Karlštejně Johanu zardousil králův pes

    Před 6 měsíci
    Johanka Bavorská byla první manželkou krále Václava IV. Když si ji Václav vzal, bylo mu devět let. O jejím životě je známo jen velmi málo, protože jako královna nehrála velkou roli a nikdy neměla žádné děti. Důsledkem toho je, že se o její překvapivé a nevysvětlitelné smrti mluví více než o jejím životě. Královna totiž zemřela v karlštejnské komnatě za nejasných okolností.
     Komentáře
  • JenProCestovatele

    Žebrák i Točník byly hrady krále Václava IV. s moderním topením. Navštivte místo, kde se točí pohádky a jsou tam medvědi

    Před 6 měsíci
    Zřícenina hradu Žebrák na Křivoklátsku může být skvělým tipem na výlet. Žebrák byl nejstarším šlechtickým sídlem a významnou rezidencí.
     Komentáře
  • Deník

    Krvavý kněz nám diktovat nebude. Jak před 600 lety přišel Jan Želivský o moc

    Před 6 měsíci
    Dne 5. února 1422 byl kněz Jan Želivský v Praze naposledy varován. Komise, ustavená umírněnými představiteli husitských pražanů, stojícími proti radikálnímu Želivskému v opozici, ho svým rozhodčím výrokem zbavila politické moci. Zůstal mu pouze duchovní úřad a blížil se jeho konec.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Jan Hus – hrdina, který své učení neodvolal, i když to znamenalo krutou smrt

    Před 6 měsíci
    Velmi významná postava českých dějin, která si svými činy vysloužila věčný život v podobě úcty a důležité myšlenky – bojovat a umřít za správnou věc. Známý kazatel, učitel, reformátor a také kněz, bojující proti zvráceným zvykům tehdejší katolické církve.
     Komentáře
  • Novinky

    Při chomutovském masakru řádily husitské ženy jako smyslů zbavené

    Před 6 měsíci
    Největší masakr civilního obyvatelstva na našem území se odehrál 16. března 1421 v silně katolickém Chomutově. Husitská vojska pod Žižkovým vedením povraždila veškeré obyvatelstvo podkrušnohorského města. Na vraždění se nemalou měrou podílely „boží bojovnice“. Této události je věnována výstava Chomutov mezi křížem a kalichem v místním Oblastním muzeu.
     Komentáře
  • TN

    Vláda chce českého národního ptáka! Který to má být? ANKETA

    Před 7 měsíci
    Česká republika a Slovensko jsou jedny z mála evropských zemí, které nemají svého národního ptáka. To by se ale mohlo změnit. Vláda Petra Fialy (ODS) má totiž volbu národního ptáka ve svém programovém prohlášení. Dlouhodobě ji prosazuje europoslanec ODS Alexandr Vondra, který je vášnivý ornitolog.
     Komentáře
  • Echo24

    Češi si zvolí svého národního ptáka. Vláda převzala Vondrův nápad

    Před 7 měsíci
    Mezi potřebná témata jako důchodová reforma, dostavba dálniční sítě nebo stabilizace veřejných financí se do programového prohlášení vlády dostal i na první pohled bizarní slib. Vládnoucí koalice totiž prosazuje spolu s ornitology, aby si lidé vybrali českého národního ptáka. V minulosti s tímto nápadem přišel místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra. Ten pro Echo24 řekl, že si nepřeje, aby se anketa zpolitizovala a zároveň také varoval před cynismem, který podobné ankety provází.
     Komentáře
  • Deník

    Proč chodí Mikuláš v předvečer svého svátku? Protože den začínal setměním

    Před 8 měsíci
    Jsou to takové drobné sváteční záhady – byť si máme narození Ježíška připomínat podle západní křesťanské tradice 25. prosince, Štědrý večer slavíme již o den dříve. Také Mikuláš obchází rodiny už v předvečer svého svátku. Čím to je?
     Komentáře
  • Babinet

    Tajemná, romantická zřícenina hradu Rabštejnek, hlídaná duchem hradního pána

    Před 8 měsíci
    Nedaleko města Chrudim se nachází nevelká, avšak romantická zřícenina hradu Rabštejnek. Najdeme ji na malém skalním ostrohu. Dnes jsou ruiny hradu snadno přístupné od silnice z blízké obce Rabštejn a v brzké době se možná dokonce dočkají i malého hradního muzea.
     Komentáře
  • Dotyk

    Smrt Jana Nepomuckého: Mučil ho sám Václav IV. Jazyk byl ve skutečnosti mozek

    Před 8 měsíci
    Jan Nepomucký bývá zobrazován vždy s pěti hvězdami kolem jeho hlavy. Je to proto, že dne 17. dubna 1393 vytáhli rybáři při ranní obchůzce vltavských břehů z vody bezvládné mužské tělo. Jednalo se o tělo umučeného Jana Nepomuckého, jež řeka vyvrhla zpět na břeh. Kolem hlavy utopence svítilo pět hvězd.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dvě korunovace Lucemburka Zikmunda (1): Proč se dal uvést na trůn dvakrát?

    Před 8 měsíci
    Zikmund Lucemburský se jako jediný český král nechal korunovat hned dvakrát. Poprvé roku 1420 a pak znovu roku 1436. Co ho k tomuto nevídanému kroku vedlo a jak oba slavnostní obřady proběhly?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Proč Václav IV. nesahal svému otci Karlovi IV. ani po kotníky? Opilec a smilník, nebo oběť své doby?

    Před 9 měsíci
    O českém králi Václavu IV. se traduje, že byl slabým panovníkem, který se více než vladaření věnoval svým zálibám – vínu, lovu a sličným lazebnicím. Do jaké míry je toto pravdou? A nepodepsala se na Václavově složité povaze také výchova jeho otce Karla IV.? Pojďme se podívat na to, jaký tento panovník vlastně byl.
     Komentáře
  • Dotyk

    Operace ženy Jana Lucemburského: Otevřeli ji jen, aby z ní vyjmuli dítě. Přežila

    Před 9 měsíci
    V minulosti byly porody vždycky sázkou do loterie. Většinou buď přežilo dítě, nebo žena, a pokud se to podařilo oběma, bylo to považováno za skutečný úspěch, ne-li zázrak. V té době neexistovaly žádné úlevy od bolesti a kromě lékařů prováděly běžně porody porodní báby nebo někdy dokonce kořenářky. O císařském řezu si mohly ženy nechat jen zdát.
     Komentáře
Reklama