Zavřít
Vědec

Vědec

Nejnovější články na Seznamu na téma Vědec
  • Fonetech

    Lidstvo objeví elixír mládí do roku 2030, předpovídá slavný futurolog. Posuneme se na úroveň bohů

    Před 6 dny
    Předpovědi uznávaného vědce Raye Kurzweila vycházejí až s děsivou přesností. Naplní se i jeho proroctví o lidské nesmrtelnosti?
     Komentáře
  • Dušan Šídlo
    naSeznam Médium

    Komu pomáhá a komu škodí? Nová vědecká studie o kávě

    Před 7 dny
    Nedávné vědecké studie tvrdí, že káva prodlužuje život. Ano, nebo ne?
     Komentáře
  • Faei

    Česko přichází o své mozky. Mladí vysokoškoláci odcházejí do ciziny

    Před 10 dny
    V souvislosti s migrací se obvykle řeší legální i nelegální přechod české hranice směrem do republiky. Existuje ovšem také nemálo českých občanů, kteří odcházejí do zahraničí. Ekonom Národního institutu SYRI Martin Guzi varuje, že emigrace z České republiky je větší problém, než se zatím uvádí. Ze země totiž odcházejí její mozky.
     Komentáře
  • Fonetech

    Ray Kurzweil: Za 7 let najdeme klíč k nesmrtelnosti. V roce 2045 budou mít počítače větší inteligenci než člověk

    Před 17 dny
    Předpovědi uznávaného vědce Raye Kurzweila vycházejí až s děsivou přesností. Naplní se i jeho proroctví o lidské nesmrtelnosti?
     Komentáře
  • Náš region

    Vědci začali u Prahy pěstovat smrtící viry a bakterie

    Před 20 dny
    Vysoce infekční viry a bakterie, jako virus žluté zimnice, virus západonilské horečky či venezuelské koňské encefalitidy, bude na zvířatech zkoumat nově otevřená nejmodernější laboratoř v centru Biocev ve Vestci u Prahy. Bude to bezpečné, uklidňují vědci.
     Komentáře
  • fZone - technologie budoucnosti

    Měsíční prach by mohl zmírnit globální oteplování

    Před 23 dny
    Vědci pomocí simulací zjišťovali, jak by prach mohl zastínit sluneční záření. Nejlepší místo je podle studie Lagrangeův bod 1, který je mezi Sluncem a Zemí. Měsíční prach by se na místo dostal snadněji než ze Země a účinně by blokoval sluneční světlo.
     Komentáře
  • Fonetech

    Vědecký průlom? Na svět přišli první potomci, kteří mají dva otce a žádnou matku

    Před 23 dny
    Japonský vědec tvrdí, že se mu podařilo přivést na svět myši, které získaly svou dědičnou informaci od rodičů stejného pohlaví.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Tycho Brahe byl bezpochyby prototypem naprosto geniálního a zároveň šíleného vědce. Už jeho dětství napovídá, že nemohl být zcela normální

    Před 1 měsícem
    Dánský astronom Tycho Brahe vyvinul řadu astronomických přístrojů a založil v Dánsku observatoř. Svými měřeními určil polohu více než 777 hvězd, čímž umožnil cestu budoucím objevům. Jeho život byl zároveň plný podivných i šílených skutečností.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Vědec se napil vody staré 2,6 miliardy let a popsal její neobvyklou chuť

    Před 1 měsícem
    V roce 2013 objevil tým vědců pod vedením geochemičky Barbary Sherwood Lollar v dole Kidd Creek dost možná nejstarší známou podzemní vodu.
     Komentáře
  • Žena

    Na matiku nemáš buňky, géniové jsou jen muži. České vědkyně boří mýty v zahraničí

    Před 1 měsícem
    Podle OSN je žen ve vědě něco přes 33 procent, což odpovídá i průměru EU. Česká republika se v EU řadí na poslední příčky. Má přitom skvělé odbornice.
     Komentáře
  • Deník

    Ukrajinská rodina našla záchranu v ČR. Bádám, manželka učí ve škole, líčí vědec

    Před 1 měsícem
    Historik Volodymyr Poltorak žil v Oděse a učil na místní univerzitě. Věnoval se ukrajinským, ruským či osmanským dějinám, zajímal se také o historii kozáků. Nejdřív zkoumal jejich působení na území Ukrajiny, pak se věnoval i skupinám, které odešly v 19. století do Osmanské říše v oblasti Istanbulu. Tímto výzkumem se posunul na východ a stal se z něj i orientalista. Připravil také dvacítku dokumentárních filmů o ukrajinské historii pro ukrajinskou televizi.
     Komentáře
  • inStory

    Vědci slaví průlomový objev: Mají vakcínu na smrtící virus způsobující jedno z nejhorších onemocnění, které může člověka postihnout

    Před 1 měsícem
    Výzkumníci slaví úspěch první vakcíny proti zákeřnému a smrtícímu viru Marburg. Tento nebezpečný virus způsobuje jedno z nejhorších onemocnění, které může člověka postihnout.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Írán propustil vězněného polského vědce

    Před 2 měsíci
    Biolog Maciej Walczak byl propuštěn z íránského vězení a vrátil se do Polska. Walczak byl jedním z cizinců zatčených loni za činy, které zahrnovaly odebírání vzorků hornin v jižní provincii Kermán, kde probíhaly raketové testy.
     Komentáře
  • Přijímačky na SŠ z češtiny

    Chytáky v "didakťáku" z češtiny: Informace v textu

    Před 2 měsíci
    Téma: Informace v textu
     Komentáře
  • Novinky

    Praha vědců a astronomů aneb Kde hrál Einstein na housle

    Před 2 měsíci
    Vydali jsme se pražským Starým Městem po stopách matematiků, fyziků a astronomů. Dozvěděli jsme se, kde hrál Albert Einstein na housle, který slavný astronom působící v Praze přišel v mládí o špičku nosu nebo jakému matematikovi „vděčíme“ za to, že platíme pokuty za rychlou jízdu.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Mladý vědec výzkumem tkáňového inženýrství a využití nanovláken dobývá svět

    Před 2 měsíci
    Doktorand Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci Jakub Erben se již několik let věnuje tkáňovému inženýrství. Je autorem patentované technologie tvorby kompozitu složeného z nano a mikrovláken, který nachází své uplatnění v tkáňovém inženýrství i analytické chemii. Za svou práci byl v roce 2019 oceněn mezinárodní cenou Prix International Théophile Legrand de l’Innovation Textile pod záštitou Francouzské akademie věd a v roce 2020 oceněním Hvězda Reflexu pro osobnosti s mimořádným přínosem veřejnosti. Nyní za svůj výzkum získal Cenu ministra školství.
     Komentáře
  • Vladimír Socha
    naSeznam Médium

    Argentinosaurus byl těžší než Boeing 737 …aneb Zajímavý výsledek nového výzkumu

    Před 3 měsíci
    Pozdně křídový titanosaur Argentinosaurus huinculensis je znám jako největší suchozemský živočich vůbec. Nová vědecká studie upřesňuje jeho váhu na necelých 85 metrických tun. Jak si vede v porovnání s jinými neživými objekty a živočichy?
     Komentáře
  • Fonetech

    Harvardský profesor prohledá dno oceánu. Doufá, že najde havarované UFO

    Před 4 měsíci
    Havarovala před lety u břehů Austrálie mimozemská sonda? Vědec tvrdí, že ano. Na místo proto vyšle experty, kteří se potopí na dno oceánu.
     Komentáře
  • Deník

    Měli ho 140 let za vyhynulého. Nyní vzácného ptáka našli v pralese

    Před 4 měsíci
    Vědci učinili překvapivý objev. V lesích Papuy-Nové Guineje našli speciální poddruh holuba bažantího, který byl sto čtyřicet let považován za vyhynulého. Poprvé a naposledy ho před tím zdokumentovali v roce 1882. Záběry na kameře, která ho v pralese zachytila, byly provázeny velkým nadšením. O události informoval portál CNN.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Nejcitovanějším vědcem univerzity je odborník na rostlinné hormony Ondřej Novák z přírodovědecké fakulty

    Před 4 měsíci
    Jediným zástupcem Univerzity Palackého v Olomouci na letošním seznamu nejcitovanějších vědců světa Highly Cited Researchers je odborník na rostlinné hormony Ondřej Novák z Laboratoře růstových regulátorů, společného pracoviště přírodovědecké fakulty a Ústavu experimentální botaniky.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Vědci nedávno zjistili, že všechny banány obsahují radioaktivní izotopy

    Před 4 měsíci
    Záření je energie, která se šíří z jednoho bodu do druhého, buď jako vlny nebo částice. Každý den jsme vystaveni záření z různých přírodních i umělých zdrojů.
     Komentáře
  • Deník

    Radioaktivní skaut David Hahn: Napálil vědce, doma pak vyrobil jaderný reaktor

    Před 4 měsíci
    Koníčky jsou důležité. Zlepšují duševní i motorické schopnosti, pomáhají sociálnímu rozvoji a v neposlední řadě zahánějí nudu. Někteří teenageři proto chodí na fotbal, jiní se baví hraním počítačových her, další si doma vyrábí gigantické stavby z lega. Sedmnáctiletý David Hahn z amerického Michiganu si na dvorku postavil jaderný reaktor. Projekt nadšenému skautovi před 28 lety zhatila až samotná FBI.
     Komentáře
  • Deník

    Jste kreativní? Vědci vytvořili test, který měří míru tvořivosti

    Před 4 měsíci
    Kreativita je jedinečná vlastnost, kterou je obtížné definovat a snad ještě obtížnější objektivně změřit. To ovšem neznamená, že by se o to vědci nepokoušeli. Nedávno při studii vyvinuli nový a překvapivě jednoduchý test, který měří právě tuto schopnost.
     Komentáře
  • Náš region

    Cenu za přínos vědě získali chemik Hobza, hematolog Starý a šest mladých talentů

    Před 5 měsíci
    Výpočetní chemik Pavel Hobza a hematolog a onkolog Jan Starý získali cenu Nadačního fondu Neuron za celoživotní přínos vědě. Fond každému z vědců udělil…
     Komentáře
  • Femina

    Páni! Ženy mají podle vědců zázračné schopnosti. Které to jsou?

    Před 5 měsíci
    Tak, definitivně potvrzeno. Žena je zkrátka nadčlověk! Četné výzkumy odhalily, že ženské tělo je geniálně fungují stroj, který oplývá neobyčejnými vlastnostmi. Co nám pánové mohou upřímně závidět?
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Vědci identifikovali zcela nečekanou aktivitu uvnitř bakterií. I když už jsou fyziologicky mrtvé, stále mohou vnímat své okolí

    Před 5 měsíci
    Vědcům se podařilo odhalit dosud neznámou aktivitu uvnitř mrtvých bakterií a ukázalo se, že dosavadní znalosti vědců z oblasti spor bakterií musejí být značně přehodnoceny. Nový výzkum totiž ukázal, že i když jsou bakterie mrtvé, mohou za určitých okolností stále reagovat na své prostředí.
     Komentáře
  • KKTV – Konečně kritická televize

    Rodinu slovenské herečky postihl šílený zápach nohou. Prý to „chytli“ po očkování

    Před 5 měsíci
    Máme tu klasický případ, kdy internet opět nesouhlasí s vědou. Ta říká, že očkování chrání, zatímco mnozí tvrdí, že škodí. Jak? Neptejte se. Očkování může za všechny problémy. Rodinu slovenské herečky a komičky Lujzy Garajové například postihl smrad. Slovenská Akademie ved k tomu záhadně mlčí. | Nová satirická reportáž z dílny vykutálených slovenských humoristů z pořadu KKTV.
     Komentáře
  • Maturita z českého jazyka

    Na tomhle ztroskotá u maturity spousta studentů - "informace v textu"

    Před 5 měsíci
    Téma: Informace v textu
     Komentáře
  • Deník

    Vědci varují před typem žárovky, která vyzařuje modré světlo. Je nebezpečná

    Před 6 měsíci
    Častější používání nočního osvětlení pomocí LED diod může podle odborníků narušovat spánek spousty lidí napříč Evropou. Přechod na modré světlo v mnoha zemích má podle nich negativní vliv zejména na spánkový hormon melatonin. Informaci přinesl deník The Independent.
     Komentáře
  • DámskýDeník

    Existuje láska na první pohled, nebo je pouhou chimérou z romantických filmů? Vědci mají odpovědi

    Před 6 měsíci
    Každý člověk zažil ten pocit, když ho zcela okouzlil cizí člověk. Zrychlil se dech, po zádech sjížděly kapičky potu a srdce bušilo až v krku. Byla to láska na první pohled.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Vědci zaznamenali výrazný pokrok v oblasti vývoje nových antibiotik, vyzráli tak na rezistenci bakterií

    Před 6 měsíci
    Rezistence na antibiotika neboli schopnost bakterií odolávat kdysi účinným léčivům představuje jeden z nejzávažnějších problémů moderní medicíny. Tým výzkumníků však nyní zaznamenal výrazný pokrok, když změnil strukturu antibiotika, a syntetizoval nové, obcházející obranné mechanismy stovek rezistentních bakterií.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Velice zvláštní nález pozůstatků z afrického Čadu nedá vědcům spát. Nemohou se shodnout, o co se jedná

    Před 7 měsíci
    Nový výzkum naznačuje, že dávní lidé možná šplhali po stromech jako dnešní opice a to i přesto, že uměli chodit. Vědci své tvrzení opírají o výzkum téměř sedm milionů let staré lebky, která byla objevena v africkém Čadu.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Vědec z Brna spadl do jeskyně na Islandu. Z ostrova si domů odvezl horkou lávu

    Před 7 měsíci
    Na dobrodružnou výpravu k islandské sopce se vydal geolog z brněnské univerzity. Vulkán, který na ostrově vybuchl v půlce srpna, vědcům poskytl jedinečnou příležitost blíže prozkoumat zemský plášť. Český výzkumník tak na jižní Moravu přivezl vzorky lávy, které nyní bude s dalšími odborníky zkoumat.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Vědec z Brna spadnul do jeskyně na Islandu. Z ostrova si domů odvezl horkou lávu

    Před 7 měsíci
    Na dobrodružnou výpravu k islandské sopce se vydal geolog z brněnské univerzity. Vulkán, který na ostrově vybuchnul v půlce srpna, vědcům poskytl jedinečnou příležitost blíže prozkoumat zemský plášť. Český výzkumník tak na jižní Moravu přivezl vzorky lávy, které nyní bude s dalšími odborníky zkoumat.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Vědci chtějí oživit dávno vyhynulého tvora. Tasmánský tygr zmizel po roce 1933

    Před 7 měsíci
    Skupina vědců z Austrálie a USA přichází s novým projektem, jehož cílem je znovu přivést na tuto planetu takzvaného tasmánského tygra – zvláštního vakovlka, který vyhynul ve třicátých letech minulého století. V rámci projektu budou zkoumat možnosti, jak tento druh znovu vzkřísit pomocí kmenových buněk a nejnovější technologie pro modifikaci informací v genech.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Důmyslná inovace dokáže výrazně navýšit výkon větrných elektráren. Přesto je to celkem jednoduché

    Před 7 měsíci
    Evropská unie chce neustále zvyšovat podíl čisté energie a do konce desetiletí chce z obnovitelných zdrojů pokrýt nejméně čtyřicet procent spotřeby. Jak ukazují vědci z prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT), lze toho dosáhnout kromě výstavby nových zdrojů energie také díky zlepšováním efektivity těch stávajících.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Poblíž Austrálie dopadl vzácný mezihvězdný objekt. Vědci identifikovali místo dopadu a spustí pátrání na moři

    Před 7 měsíci
    Vědci předpokládají, že mezihvězdný objekt s označením CNEOS 2014-01-08 měřil asi půl metru na šířku a na jeho potenciálně mezihvězdný původ poprvé upozornil tehdejší postgraduální student Amir Siraj a profesor Harvardu Avi Loebe. Na tuto teorii je přivedla data trajektorie objektu spolu s neobvykle vysokou heliocentrickou rychlostí objektu.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Brno si připomíná stoleté výročí matematika Lercha, který svými počty dobyl i zahraničí

    Před 7 měsíci
    Křesla na tuzemských i zahraničních univerzitách, přes sto publikovaných článků a obrovský talent na matematiku. Moravská metropole si připomíná stoleté výročí úmrtí Matyáše Lercha, zakladatele matematického ústavu a profesora Brněnské české techniky, který si udělal velké jméno i v cizině.
     Komentáře
  • Náš region

    Vědci vyvinuli novou past na klikoroha. Škůdce ničí sazenice jehličnanů

    Před 8 měsíci
    V posledních týdnech v lesích vrcholí letní žír klikoroha borového. Tento dvoucentimetrový brouk je považován za kalamitního škůdce, protože v lesních monokulturách ve velkém…
     Komentáře
  • Náš region

    Češi se od středověku ládovali superpotravinou. Teď to potvrdil vědecký výzkum

    Před 8 měsíci
    Ve středověku byla základem jídelníčku, dnes je na okraji zájmu strávníků. Dokonce ji provází nelichotivá pověst v podobě průvodních projevů po jejím požití. Vědci z Mendelovy…
     Komentáře
  • Fonetech

    Mimozemšťané se nás snaží kontaktovat, ale jejich úsilí je kolosální ztrátou času, říkají vědci

    Před 8 měsíci
    Podle vědců se nás mimozemšťané možná snaží kontaktovat, ale je jim to úplně k ničemu. Zprávy nám totiž nejspíše posílají v částicích světla.
     Komentáře
  • Femina

    Prsa trochu jinak. 7 fascinujících faktů, o kterých jsi neměla tušení

    Před 8 měsíci
    Prsa. Těžko říci, kdo na ně více myslí, zda muži, kteří je obdivují, anebo my ženy, které řešíme zase jejich velikost. Jen vědci na ně koukají úplně jinak. Asi budeš žasnout, na co všechno kolem ženských ňader dokázali přijít.
     Komentáře
  • Fonetech

    Čína vyvinula umělou inteligenci, která čte myšlenky členů komunistické strany a testuje jejich loajalitu

    Před 8 měsíci
    V Číně naprogramovali software na bázi umělé inteligence, který úřadům pomůže zjistit, jak jsou členové komunistické strany loajální vládě.
     Komentáře
  • Deník

    Stroje se opět přiblížily lidem. Roboti s lidskou kůží budou již brzy realitou

    Před 9 měsíci
    K nerozeznání od lidí. Tak už za pár let mohou vypadat roboti. Blíže k novému vzhledu je má posunout poslední japonský vynález. Tokyjští vědci totiž vytvořili robotický prst, který je potažen umělou a přesto živou kůží. Vypadá jako lidská, a dokonce je schopna se hojit.
     Komentáře
  • Náš region

    Nositel Nobelovy ceny navštívil České Budějovice

    Před 9 měsíci
    Francouzský chemik Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 a otec supramolekulové chemie, navštívil na pozvání ředitele Biologického centra Akademie věd…
     Komentáře
  • Náš region

    Umělá inteligence pomůže stanovit diagnózu pacientů

    Před 9 měsíci
    Umělá inteligence bude pomáhat při stanovování diagnózy pacientů na základě jejich laboratorních vzorků. Na unikátní pilotní technologii MAIA spolupracuje Biologické centrum Akademie věd ČR…
     Komentáře
  • Fonetech

    Číňané vynalezli helmu čtoucí myšlenky. Pomůže cenzurovat porno

    Před 9 měsíci
    Číňané jsou zase dál než zbytek světa. Do cenzury porna nasadili geniální helmu, která umí číst myšlenky a neunikne jí žádný obrázek nebo video.
     Komentáře
  • Žena-in

    Vědec vysvětluje, proč některé léky polykáme a jiné jsou podávány injekčně

    Před 9 měsíci
    Když si vezmete aspirin na bolest hlavy, jak aspirin ví, že má cestovat do vaší hlavy a zmírnit bolest? Farmaceutický vědec Thomas J. Anchordoquy vysvětluje, proč se některé léky polykají, zatímco jiné se podívají injekčně.
     Komentáře
  • Dotyk

    Předpovědi Raye Kurzweila vyšly na 86 %, jeho vize blízké budoucnosti je děsivá

    Před 9 měsíci
    Znáte jméno Raymond „Ray“ Kurzweil? Tento muž je nejen jednou z klíčových postav technologického vývoje ve společnosti Google, ale také vynálezce a futurolog, jehož předpovědi naší budoucnosti jsou poměrně zásadní. Televizní společnost PBS ho označila za jednoho ze 16 revolucionářů, kteří stvořili Ameriku. Kdo je tento muž?
     Komentáře
  • Fonetech

    Mimozemšťané opět mimo hru. Byl to omyl, omlouváme se, říkají vědci

    Před 9 měsíci
    Kdo se těšil či obával zachycení signálu od mimozemšťanů, může být v klidu. Jako obvykle šlo o planý poplach.
     Komentáře
  • Fonetech

    Robot ve tvaru nudle dokáže utéct z bludiště. Zajímá vás jak?

    Před 10 měsíci
    Robot, který vypadá jako nudle do polévky, sbírá energii ze zahřátého povrchu a používá ji k pohybu a dokonce i k úniku z bludiště.
     Komentáře
  • Fonetech

    Vědec tvrdí, že vyřešil záhadu bermudského trojúhelníku. Důvod zmizení letadel a lodí neuhádnete

    Před 10 měsíci
    Už více než sedmdesát let lidé připisují mizení lodí a letadel hrůzným tajuplným silám. Ale co se v oblasti bermudského trojúhelníku skutečně stalo?
     Komentáře
  • Náš region

    Vědci jsou dál v hledání antivirotik proti klíšťové encefalitidě

    Před 11 měsíci
    Unikátní struktury, označované jako guaninové kvadruplexy , objevil tým českých vědců v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy. Odborníci zjistili, že tyto struktury hrají důležitou…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Glosa: Bojkot univerzity versus antisemitismus

    Před 1 rokem
    Je důvod neudělit prestižní ocenění vědci jen kvůli tomu, že podepsal petici za bojkot univerzity sídlící na okupovaných územích? Není, rozhodl správně izraelský nejvyšší soud.
     Komentáře
  • Náš region

    Českobudějovickým vědcům kradou zloději přístroje z přírody

    Před 1 rokem
    Vědci českobudějovického biologického centra v posledních měsících evidovali několik krádeží přístrojů, které mají kvůli výzkumu ve volné přírodě. Jde například o speciální fotopasti nebo…
     Komentáře
  • Magazín Plus

    V Anglii bylo objeveno množství podivně pohřbených koster. Patřily asi dávným zločincům

    Před 1 rokem
    Archeologové v Anglii objevili celkem čtyřicet koster, z nichž některé objevili pohřbené s oddělenou lebkou na starověkém římském pohřebišti, které bylo objeveno během záchranných prací při stavbě železniční trati. V oblasti, která leží necelých osmdesát kilometrů severozápadně od Londýna, vědci již dříve objevili pozůstatky 2000 let starého města.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Olomoucký chemik testuje slibné lithiové baterie se sírou. Dostal grant 150 tisíc eur

    Před 1 rokem
    Fyzikální chemik Michal Otyepka z Olomouce, který zkoumá využití nanomateriálu v lithium-sirných bateriích, dostal jako jediný z České republiky prestižní grant Evropské výzkumné rady ve výši 150 tisíc eur. Skladování energie je klíčovou podmínkou přechodu na čistou elektřinu, baterie se sírou jsou jedním ze slibných řešení.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Pulzy českého laseru mají výkon jako pět milionů Temelínů. Takto funguje

    Před 1 rokem
    V laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy vědci z celého světa provádějí výzkumy od léčby rakoviny po zkoumání vesmíru.
     Komentáře
  • Tecs

    Experiment s vodou přinesl nový rekord. Voda nezamrzla ani při -44 stupních

    Před 1 rokem
    Vědci jsou někdy překvapení, kam je jejich experimenty dostanou. Nejnovější technologie nám umožňují provádět různé pokusy, kterými si chceme dokázat, že jsme mocnější než příroda. Bohužel tomu tak není a vědcům nezbývá než se přírodě poklonit. Nedávný experiment toho byl důkazem. Tekutina v kapalném stavu při minus 44 stupních Tento pokus předvedli vědci z Houstonu, kteří na tamější univerzitě zkoumali známý postup zamrzání vody. Jedná se o přeměnu kapalné látky na látku pevnou a určitě o něm každý slyšel.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    V Maďarsku byla objevena zcela unikátní fosilie v jantaru. Tvor je starý desítky milionů let

    Před 1 rokem
    V Maďarsku byla objevena unikátní jantarová fosilie prehistorického brouka, který byl v kusu zkamenělé smůly uvezněn desítky milionů let. Vědcům se nyní díky moderním technologiím podařilo provést kompletní rekonstrukci tohoto prehistorického tvora, který se příliš neliší od dnešních kovaříků.
     Komentáře
Reklama