Zavřít
Vilém z Rožmberka

Vilém z Rožmberka

Nejnovější články na Seznamu na téma Vilém z Rožmberka
  • Novinky

    Vilém z Rožmberka měl ženám co nabídnout, o potomka se ale pokoušel marně

    Před 3 měsíci
    V roce 1557 bylo Vilému z Rožmberka, staršímu bratru Petra Voka, dvaadvacet let. Chtěl se oženit a zplodit syna. Mohl si mezi ženami vybírat – měl jim co nabídnout.
     Komentáře
  • JenProCestovatele

    Hrad Rožmberk vlastní tajemný obraz bílé paní, která straší na hradbách

    Před 7 měsíci
    Romantický hrad Rožmberk se nachází v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji, v obci Rožmberk nad Vltavou. Patří mezi oblíbené a hojně navštěvované památky s bohatou historií. Těšit se můžete nejen na krásy Jihočeského kraje v okolí hradu, které můžete spatřit z proslulé věže Jakobínky, ale třeba i na obraz slavné Perchty, bílé paní, která...
     Komentáře
  • Dotyk

    Smutný Vilém z Rožmberka aneb co se stane, když stařec zatouží po krásné panně

    Před 1 rokem
    Byl pravou rukou Rudolfa II., vynikajícím znalcem českého práva a skvělým zahraničním diplomatem. Vilém z Rožmberka měl v rukou obrovskou moc. Ta mu však chyběla v soukromém životě. Pohřbil tři manželky a čtvrtá jeho peníze jen rozhazovala.
     Komentáře
  • Babinet

    Navštivte lesnaté i historicky zajímavé Novohradsko s minimálním počtem turistů

    Před 1 rokem
    Novohradsko nabízí skutečně velké množství zajímavých turistických cílů. My svůj výlet můžeme začít přímo v Nových Hradech. Město Nové Hrady se nachází v Novohradském podhůří asi 30 km jihovýchodně od Českých Budějovic a 20 km jižně od Třeboně.
     Komentáře
  • Náš region

    Vilém z Rožmberka a jeho alchymisté. Potomka se nikdy nedočkal

    Před 2 roky
    Osudy urozených rodů jsou různé. Nepíšu panovnických, protože Rožmberkové nikdy panovnickým rodem nebyli, i když v osobě pana Viléma k tomu měli už velmi solidně nakročeno. Titul polského krále byl dvakrát na spadnutí. Pan Vilém však dal přednost svému rodu a panství. Snad ještě doufal, že zplodí dědice. To mu však osud nedopřál, přestože byl čtyřikrát ženat.
     Komentáře
  • Babinet

    Tajuplná atmosféra zámku v Roudnici nad Labem

    Před 2 roky
    Každý správný hrad a zámek musí mít svoje strašidlo a nejinak tomu je i tady. Vypráví se tady hned o několika najednou.
     Komentáře
  • Náš region

    Stromeček strojili nejen pro sebe, ale také pro služebnictvo. Vánoční pohádka schwarzenberská

    Před 2 roky
    Osud Adolfa Schwarzenberga, posledního majitele Hluboké, vás zaujal, a tak jsme se vypravili za dalšími osudy rodu do Třeboně. Třeboňské panství bylo prvním, které Schwarzenbergové získali do svých držav natrvalo.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Unikátní a okouzlující Pražské Benátky. Původ tajemné Čertovky má mnoho teorií

    Před 2 roky
    Unikátní vodní prvek v historickém centru Prahy patří mezi nejkrásnější místa hlavního města. Není se tak vůbec čemu divit, když si právě kousek tohoto obydleného území vysloužil název Pražské Benátky. Vltavský kanál, který odděluje ostrov Kampa od Malé Strany, má historii sahající až do 12. století. Jak se zde žije dnes a proč se tomuto místu říká Čertovka?
     Komentáře
  • Náš region

    Renesanční vila v zahradě. To je zámek Kratochvíle

    Před 2 roky
    Z Českých Budějovic se vydáváme na dovolenou na Šumavu. Projíždíme Netolickou pánví a nemůžeme minout renesanční klenot, zámek Kratochvíle. Kdysi tu bývala expozice československého animovaného filmu. Již devět let jsou však interiéry zámku zařízeny do podoby, v jaké je užívali poslední Rožmberkové na přelomu 16. a 17. století. Dnes si tu můžeme prohlédnout mimořádné architektonické dílo ve stylu italské renesance, které vzniklo na přání Viléma z Rožmberka.
     Komentáře
  • i60

    Tip na dovolenou: Šumavské Volary a okolí

    Před 2 roky
    Založení Volar souviselo s celkovou kolonizací Šumavy ve 13.−14. století, kdy vznikaly nové vesnice převážně s německým obyvatelstvem přicházejícím často z území pasovského biskupství.
     Komentáře
  • Náš region

    Symbol královské moci. Řád zlatého rouna v rukou Čechů

    Před 2 roky
    Středověké vojenské ležení, kdesi v Uhrách. Tak, jak zcela nepochybně vypadalo, vždyť filmoví tvůrci se jistě radili s historiky. Velitelský stan s císařem Zikmundem, uherskými šlechtici a církevními preláty.
     Komentáře
  • Náš region

    Tip na výlet: Navštivte jihočeské Lurdy, místo zázračných uzdravení

    Před 2 roky
    Dobrá Voda v jižních Čechách je kdysi slavné lázeňské i poutní městečko na severním svahu přilehlé Kraví hory. K jednomu z prvních pacientů zdejších lázní patřil i poslední Rožmberk Petr Vok. K objevení zázračného léčivého pramene ve zdejší krajině došlo v blízké Hojné Vodě, a to v roce 1564. Tehdy měl zraněný dřevorubec zjevení sv. Anny, která mu doporučila omývat ránu vodou z tohoto pramene.
     Komentáře
  • Novinky

    Tvůrce jihočeských rybníků i velký svůdce

    Před 2 roky
    Jakub Krčín z Jelčan je legendární historickou postavou, kterou znají dobře všichni, kdo někdy navštívili jižní Čechy. Pro Viléma z Rožmberka v 16. století postavil nejslavnější rybníky, které dodnes slouží k chovu kaprů na vánoční hody. Jeho zásahy ovlivnily i kulturně-historickou podobu jihočeské krajiny. Přední český historik Jaroslav Čechura napsal o Jakubovi Krčínovi objevnou biografii založenou na rozsáhlém archivním studiu. Knihu vydává nakladatelství Vyšehrad.
     Komentáře
  • Náš region

    Vilém z Rožmberka, symbol české renesance

    Před 3 roky
    Šestnácté století, to je doba renesance v zemích severně od Alp. Tedy i Koruny české. Člověk se začal vracet z nebeských výšin znovu na zemi. Asketismus pomalu ale jistě přestával být módou i mezi hluboce věřícími. Trpět, žít v bídě a těšit se na radosti posmrtného života? Dejte s tím pokoj. Já chci žít teď. Dobré jídlo, pití, pohodlné bydlení a krása těla. Pokud možno více odhaleného. Koneckonců, bůh nás oblečené nestvořil, tak jakýpak hřích? On ten antický, pohanský svět až tak zase špatný nebyl.
     Komentáře
  • Proženy

    Po stopách neznámých pověstí: Vilém z Rožmberka a jeho miliony

    Před 3 roky
    Jeden z nejkrásnějších českých a evropských renesančních, částečně barokních, zámků s vlastním divadlem stojí v Českém Krumlově nad řekou Vltavou. Bývaly ale i jiné doby. Doby zlé a kruté. Tehdy tu na skále stával nedobytný gotický hrad.
     Komentáře
Reklama