Gazprom podle některých informací v současnosti na jedné ze svých kompresorových stanic řízeně spaluje plyn. Podle některých odhadů by mohlo jít o plyn, který by jinak proudil do plynovodu Nord Stream 1.
Práce na analýze toho, zda bude mít smysl budovat horkovodní potrubí z jaderné elektrárny v Dukovanech do Brna, postupují rychle. Jsou definované základní technické předpoklady a je jasná trasa.
S ohledem na možné problémy s dodávkami zemního plynu v průběhu zimního období se němečtí spotřebitelé mohou častěji přiklánět k vytápění elektřinou, jejíž odběr je obtížnější regulovat. Podle některých odborníků by však takové chování mohlo ohrozit stabilitu německé soustavy a rovněž způsobit obtíže v sousedních zemích.
Už v příštích letech by mohlo být povinné nainstalovat na radiátory chytré termostatické hlavice, které dokáží přinést úspory a zařídit chytřejší vytápění domácností. Německá agentura by na jejich pořízení chtěla spustit dotace, následně pak za jejich absenci udělovat sankce.
Zákaz využívání uhlí pro vytápění měl v mnoha zemích EU začít platit už během několika let. Plány na ukončení jeho spalování mělo i Česko. V současnosti to ale vypadá na jeho renesanci, která by mohla přinést rekordy už letos nebo v příštím roce.
Bohumín na Karvinsku letos zatepluje osm městských bytových domů. Do zvýšení komfortu bydlení vloží téměř 40 milionů korun. Peníze investuje nejen do úprav fasád, ale i oprav balkónů, střech a vstupních prostor.
Chcete letos nainstalovat tepelné čerpadlo? Tak to už máte asi smůlu. Největší nizozemská firma, která se zabývá instalacemi tepelných čerpadel varuje, že na instalaci si nyní zákazníci budou muset počkat i více než rok.
Majitelé si dům promysleli do posledního detailu a dnes by skoro nic by neměnili. Navíc mají minimální měsíční náklady. Přečtěte si příběh tříčlenné rodiny pana Jana.
Prakticky nikdy v letním období ještě neměla Česká republika tak vysoké zásoby plynu. Vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině nařídila totiž Evropská unie naplnit zásobníky na 80 % ještě před začátkem letošní zimy.
Ministerstvo průmyslu a obchodu se chystá změnit vyhlášku určující podmínky začátku topné sezóny. Nová pravidla by měla posunout spuštění dodávek tepla z tepláren do domácností o několik dní. Nově by povinnost začít topit platila při nižší teplotě než dosavadních 13 stupních Celsia. Mluvčí ministerstva uvedl, že se vyhláška upravuje z důvodu obav z možného nedostatku plynu. Uznávaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz naznačil, jak se alespoň částečně s vysokými cenami vypořádat.
Nádrž pojme až 56 milionů litrů teplé vody. Pokud dojde k odstávce ruského plynu, pomůže s vytápěním domů v Berlíně. Nádrž bude udržovat vodu téměř na bodu varu pomocí elektřiny ze solárních panelů a větrných elektráren.
Poslanecká sněmovna schválila ve čtvrtek 14. července 2022 novelu energetického zákona, která zavádí úsporný tarif jako opatření na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií.
Sněmovna bude o vládním návrhu na zavedení úsporného tarifu, který má pomoci domácnostem snížit výdaje za energie, rozhodovat ve zkráceném jednání. Podpořila to dnes i opozice po kritice, že vláda s návrhem přichází pozdě. Na základě doporučení sněmovního hospodářského výboru by se příspěvek mohl vztahovat nejen na elektřinu a plyn, ale i na teplo. Maximální možná výše příspěvku by se mohla zvýšit z vládou navržených 20 tisíc korun na 30 tisíc korun.
Velká Británie má obrovské plány na náhradu současných způsobů vytápění tepelnými čerpadly. Podle statistik Evropské asociace tepelných čerpadel ale mezitím země výrazně zaostává za dalšími státy Evropy.
Obavy z uzavření dodávek plynu před zimou v Evropě stále sílí. Mnoho zemí tak připravuje do pohotovosti uhelné elektrárny, které byly chystané „na důchod“. Pokud půjde jen o krátkodobé řešení, neměl by to podle odborníků být problém ani pro klimatické závazky.
Plynová krize v Německu se z průmyslu začíná šířit také do domácností, kanceláří či volnočasových center, informují dnešní Financial Times. Lidé v zemi už podle listu čelí realitě přidělování teplé vody, resp. možnosti ji mít k dispozici pouze v předem učených částech dne, dále dochází ke snižování teploty centrálního vytápění, zhasínání pouličních světel nebo zavírání plaveckých bazénů.
Už několik států Evropy má jasné plány co dál s kotli na zemní plyn. Několik zemí plánuje omezení nových kotlů či jejich úplný zákaz v příštích letech. Česko, které je na zemním plynu závislé ale zatím žádný zásadní plán nemá a spíše vyčkává.
Vyšší ceny energií budou velký problém pro ovzduší a přinesou zdravotní potíže. Řešením problému by byl jejich zákaz, ten by ale nejvíce pocítily nízkopříjmové domácnosti, které budou na spalování dřeva závislé.
Německo se snaží nebýt závislé na ruské ropě a plynu. V Berlíně staví obrovskou ocelovou věž, která bude v zimě sloužit jako „termoska na kávu“. Bude dodávat teplo do mnohých domácností. Věž se staví v průmyslovém areálu poblíž berlínské řeky Sprévy. Je zhruba 45 metrů vysoká a pojme 56 milionů litrů horké vody.
Spotřeba zemního plynu v domácnostech i firmách v Německu znatelně poklesla. Nižší jsou ale odběry i v dalších zemích EU. Stojí za tím jak mírná zima co se teplot týče, tak i snaha domácností o co největší úspory v době, kdy ceny energií atakují rekordní hranice.
Zakažte krby a další zdroje, které produkují vysoké množství jemných prachových částic PM 2,5 vyzývá britská organizace Mums for Lungs. Návrh ale přichází v té nejnevhodnější době, kdy mnoho domácností před následující zimou spoléhá právě na vytápění svých domovů dřevem kvůli vysokým účtům za plyn.
Začíná to vypadat tak, že tepelná čerpadla jsou jasnou budoucností vytápění v rodinných domech. Odkud a kam směřuje vývoj těchto zařízení a co nám dnes dokážou nabídnout?
Geotermální energie se může stát významným zdrojem tepla pro vytápění budov. Nemusí to přitom nutně obnášet finančně a časově náročné vrtání do hloubky několika kilometrů pod zemským povrchem. Velký potenciál mají také mělké geotermální vrty, které dokážou pokrýt spotřebu tepla i chladu v administrativních budovách, školách, hotelech či sportovních areálech.
Na elektrické energii můžete ušetřit v létě i v zimě. Poradíme jednoduchá opatření, která vám pomohou udržet v domě příjemnou teplotu a minimalizují nutnost vytápění a klimatizování. Základem je dobrá izolace a stínění oken, změnu udělají ale i drobnosti jako třeba setření prachu z radiátorů.
Uspořit peníze za chod domácnosti chce samozřejmě každý. Způsobů je skutečně mnoho, některé zahrnují drobnou změnu návyků, jiné pak už větší zásah například do celé soustavy vytápění nebo ohřevu vody. Společně se podíváme, jaké možnosti domácnosti mají.
Město Olomouc navýší svůj podíl ve společnosti Olterm & TD, od čehož si slibuje lepší kontrolu nad cenami tepla pro téměř třicet tisíc bytů v Olomouci a v nedalekých Hlubočkách. Město má nyní v Oltermu zhruba třetinový podíl, který vzroste na 49 procent. Zbytek si nechá francouzská skupina Veolia.
Pro někoho šok, pro jiného úleva. Evropský parlament se dnes nedokázal shodnout na reformě systému emisních povolenek. Většina europoslanců nejprve návrh zmírnila, což rozzuřilo kluby socialistů a zelených. Jejich hlasy přispěly k zamítnutí návrhu. Při závěrečném hlasování bylo pro návrh 265 z 639 přítomných europoslanců, zatímco 340 bylo proti.
Plynové kotle musí do několika let skončit. Podle ekologických expertů v současnosti není jiné řešení než přechod na tepelná čerpadla. Těch se ale obávají nejen domácnosti, které bydlí v energeticky náročných budovách. Právě těm by se totiž mohly dramaticky zvýšit účty za energie.
Více než dvě třetiny rezidenčních budov dokončených v Německu v roce 2021 jsou vytápěny obnovitelnými zdroji energie, uvedl Německý statistický úřad. Německo však stále bojuje s obnovou vytápění ve stávajících budovách. Podíl nově dokončených rezidenčních budov, které jsou zcela nebo částečně vytápěny obnovitelnými zdroji energie, v Německu v roce 2021 vzrostl na 70,7 %.
Vědci z Technické univerzity Eindhoven vyvíjeli roky zařízení, které je dnes potřeba víc než kdy dřív. Může totiž osvobodit rodiny od plynového vytápění. Tepelnou baterii se solí budou už letos testovat ve Francii a Polsku.
Stejně jako další města v Česku, hledají i Pardubice možnosti úspor za energie, které v současnosti tvoří velkou položku rozpočtů. Město tak chce zřídit kompletní energetický management budov, který by měl ukázat na úniky energií, a tím pádem i financí.
Hledáte informace o rekuperaci vzduchu? Víte, co je lokální nebo decentrální rekuperace? Přečtěte si přehledné informace o řízeném větrání se zpětným získáváním tepla, o jeho pořizovací ceně a výhodách i nevýhodách.
Platíte za topení stále více? Možná děláte běžné chyby, které vaše náklady v topné sezóně výrazně zvyšují. Podívejte se, na co se při redukci plateb zaměřit. Náklady na vytápění rok od roku neustále rostou, a to ať objekt využívá centrální vytápění nebo vlastní zdroj tepla.
Program kotlíkových dotací přichází již počtvrté, tentokrát je určen nízkopříjmovým domácnostem. Liberecký kraj rozdělí v rámci programu více než 108 milionů korun. Zájemci mohou podávat žádosti elektronicky od července.
Nizozemsko chce od roku 2026 zakázat instalaci nových plynových kotlů. Nahradit by je měly hybridní tepelná čerpadla, systémy dálkového vytápění či elektrické kotle.
Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.
Kvůli vysokým cenám plynu a rostoucí obavě z přerušení jeho dodávek z Ruska se v Chrastavě připravují na záložní způsob vytápění lehkými topnými oleji (LTO). Náklady na úpravu centrální kotelny a vybudování zásobníku odhadli projektanti včetně DPH na zhruba sedm milionů korun. Financovat by to mělo město, pokud zastupitelstvo projekt podpoří, řekl tajemník městského úřadu Miroslav Chvála. Starosta proto svolal mimořádné jednání zastupitelstva na pondělí 23. května.
Nízkopříjmové domácnosti v Královéhradeckém kraji se budou moci od 15. června přihlásit o o dotaci na výměnu neekologického kotle na tuhá paliva. Mezi žadatele by kraj měl rozdělit přes 130 milionů korun. Žádosti budou zájemci opět podávat výhradně elektronickou cestou. Kraj přijímá žádosti o takzvané kotlíkové dotace od roku 2016 a dosud rozdělil žadatelům asi 600 milionů korun.
Kvůli vysokým cenám plynu a rostoucí obavě z přerušení jeho dodávek z Ruska se v Chrastavě na Liberecku připravují na záložní způsob vytápění lehkými topnými oleji (LTO).
Tepelná čerpadla v posledních měsících zažívají nevídaný zájem o nové instalace. Vždy je ale nutné promyslet si alespoň několik základních kroků před tím než oslovíte odborníky, kteří instalaci čerpadla pro váš dům zajistí. Tři věci, které je dobré si zkontrolovat vám nyní přinášíme.
Pasivní domy se nezabývají jen energetickou stránkou věci, jsou to především i domy s vysokým komfortem užívání. Přinášíme vám zkušenosti přímo od majitelů.
Pouze nízkopříjmové domácnosti mohou tentokrát od poloviny května žádat o dotaci na pořízení ekologického vytápění. Kotlíkovou dotaci je možné využít na výměnu starého kotle, který nesplňuje limitní třídu, za tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel nebo kotel na biomasu. Pro obyvatele Plzeňského kraje je z dotačního titulu připravena částka 500 milionů korun.
Vytápění veškerých svých objektů už přerušila společnost Plzeňská teplárenská s ohledem na aktuální vývoj průměrných venkovních teplot. Dojde-li však k náhlému ochlazení, je společnost připravena operativně vytápění obnovit, a to až do konce topného období podle vyhlášky, do 31. května 2022.
Miliony domácností by mohla vytápět speciální tepelná baterie, kterou v současnosti vědci začínají testovat v reálném použití. Ta by následně mohla pomoci s nahrazením zemního plynu.
Výrobci alternativních druhů vytápění i samotného topiva nestíhají. Zastavují příjem objednávek a zákazníky zapisují do pořadníků. Podobě na tom jsou i topenáři. Lidé se bojí drahoty i zavření plynových kohoutků.
Cena palivového dříví letí prudce nahoru. V letošním prvním čtvrtletí činila cena palivového dříví z jehličnanů 831 korun za metr krychlový, jak vyplývá z údajů České statistického úřadu (viz graf níže, pozn. aut.).
V Polsku startuje nový dotační program na pořízení tepelných čerpadel. Ten ale nebude pro všechny, finance z něj totiž budou moci využít pouze majitelé novostaveb, které jsou úspornější.
Liberecká městská rada odsouhlasila předložení nabídky na odkup teplárny a spalovny odpadů společnost MVV Energie, která dosud spalovnu provozuje. Ta se ale chce z Česka stáhnout.
Končící topná sezona byla pro teplárny v Karlovarském kraji slabší, teploty byly v zimě vyšší, než je dlouhodobý průměr. Kromě počasí ale teplárny musely řešit jiné vlivy, dopady pandemie koronaviru a hlavně prudký růst cen energií.
Zájem o instalaci tepelných čerpadel v tuzemsku rychle roste. Mnoho domácností, firem ale i SVJ totiž hledá způsoby jak nahradit stávající plynové vytápění. Největší zájem je ale u majitelů novostaveb.
Horké letní dny budou letos v Itálii ještě více nesnesitelné. Ve veřejných budovách bude totiž díky novému zákonu v solidaritě s Ukrajinou možné zapínat klimatizace až při teplotách nad 27 °C.
Češi se s obavami připravují na následující topnou sezónu. Obavy z odpojení dodávek plynu či jeho extrémně vysoké ceny nutí domácnosti k hledání alternativních způsobů vytápění.
Dotace na plynové kotle končí. Jde o snahu posílit českou energetickou bezpečnost snížením závislosti na dodávkách plynu z Ruska. Plynové kotle ovšem nespalují jen zemní plyn. Hlavně v neplynofikovaných lokalitách mohou fungovat také na propan-butan (LPG) ze zásobníku. LPG přitom není primárně závislé na Rusku a v souvislosti s odstávkou starých kotlů jeho význam roste.
Chcete si udělat oheň v krbu nebo venku, ale nedaří se vám jej rozdělat? Existuje pár ověřených postupů, které se mohou pomoci této nepříjemné situaci předejít.
České domácnosti ročně protopí tisíce korun v plynových kotlích zbytečně. Snížit množství spáleného zemního plynu, a tím i faktury za odběr plynu by jim přitom mohly pomoci„chytré krabičky“ s velmi rychlou návratností.
Nový materiál, který vytvořili vědci z Německa je průlomem ve využívání solární energie. Mohli by dramaticky snížit energii vydávanou na vytápění domů.
Zákaz kotlů na zemní plyn od určitého data bude jedinou možností jak podle předsedy britské Národní komise pro infrastrukturu přejít na jiné zdroje jako jsou tepelná čerpadla. Ty jsou nyní preferovány, jejich implementace je ale i kvůli násobně vyšší ceně pomalá.