Zavřít
Vzdělávání

Vzdělávání

Nejnovější články na Seznamu na téma Vzdělávání
  • EDUzín

    Zákaz pití při hodině nebo tepláků ve škole. Co si učitel může a nemůže dovolit k dětem

    Před 1 hodinou
    Máme téměř za sebou první měsíc nového školního roku a sociální sítě se plní více či méně divokými historkami ze tříd. Zmatení rodiče se ptají: má učitel právo zakázat dítěti konkrétní kus oblečení; musí naše dítě skutečně do školy nosit peníze a drogerii? Shromáždili jsme nejčastější problémy a zkusíme je rozseknout jednou provždy s vysokoškolskou pedagožkou Helenou Zitkovou, která provozuje web Co nevíte o škole.
     Komentáře
  • Refresher

    Geniální mladý matematik maturoval už v osmi letech. Na Oxford ho nevzali kvůli ztracenému testu

    Před 11 hodinami
    O tom, jak absurdní může někdy život být, se na vlastní kůži přesvědčil osmnáctiletý Jack Graham z Velké Británie. Přestože složil maturitní zkoušku již v osmi letech, na Oxford ho nevzali kvůli ztracené části přijímacího testu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Pravopis, který by měl zvládnout žák prvního stupně

    Před 14 hodinami
    Pravopis je důležitou součástí každého jazyka. V českém jazyce se setkáváme s mnoha pravidly a zvláštnostmi, které je třeba dodržovat, aby naše psaní bylo srozumitelné a správné. Pro žáky 1. stupně základní školy je pravopis prvním krokem k základní gramotnosti. Jak dobře ho ovládáte?
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    ANKETA: Umělá inteligence patří podle 56 procent učitelů i do škol. Vedla by k podvádění, myslí si část kantorů

    Před 14 hodinami
    Více než polovina českých učitelů je přesvědčena o tom, že umělá inteligence patří i do školství. Opačného názoru je 19 procent pedagogů. Nicméně podle 60 procent nejsou lidé na masové zavádění umělé inteligence připraveni a 47 procent soudí, že ve školství by sloužila žákům k podvádění. Vyplynulo to z výsledků studie, kterou mezi téměř 2200 učiteli udělala olomoucká Univerzita Palackého spolu s firmou Microsoft ČR a SR.
     Komentáře
  • A2larm

    Bek ustupuje ODS. Vysokým školám v krizi nepomůže, mluví ale o poplatcích za studium

    Před 21 hodinami
    Kritickou situaci na vysokých školách chce ministr Bek řešit zápisným. Už dnes je přitom studium dost nákladné a nemůže si ho dovolit každý.
     Komentáře
  • EDUzín

    Jak se efektivně učit? Zapomínání je normální a čtení pořád dokola nepomáhá, říká učitelka

    Před 1 dnem
    “Proč se neučíš? Běž se učit!” Jako byste se slyšeli, že? Tohle magické zaklínadlo se poměrně často nese leckterými českými domácnostmi. Jenže hodně dlouho se učit ještě neznamená hodně se toho naučit . Co má dítě sedící nad vyjmenovanými slovy nebo příklady na čtvrtletku z matematiky konkrétně udělat, aby mu znalosti v hlavě zůstaly, ideálně co nejdéle?
     Komentáře
  • Novinky

    Umělá inteligence ve školách? Polovina pedagogů je pro

    Před 1 dnem
    Umělá inteligence (AI) patří i do škol, myslí si více než polovina českých pedagogů (56 %). Proti začlenění AI do výuky je pouze 19 procent učitelů. Vyplývá to ze studie provedené Univerzitou Palackého v Olomouci, na které se podílela česká a slovenská pobočka Microsoftu.
     Komentáře
  • Radim Botek
    naSeznam Médium

    Máte v rodině deváťáka? Rady, které vám pomohou s přijímačkami na střední

    Před 1 dnem
    Zhruba 10 let se věnuji přípravě deváťáků k přijímačkám (a maturantům k různým zkouškám). Za tu dobu jsem vytvořil množství materiálů, o které se chci podělit. Nemám rád, když se za vzdělávání platí.
     Komentáře
  • A2larm

    Podle premiéra Fialy budeme do deseti let centrem vzdělanosti. Reálně nemáme ani školky

    Před 1 dnem
    Petr Fiala tvrdí, že musíme být do deseti let centrem vzdělanosti a nových myšlenek. Nám by ale stačilo adaptovat některé staré myšlenky. Třeba kvalitní školky pro všechny děti.
     Komentáře
  • EDUzín

    Martina Kubánková: Co udělá rodič pro dobrou školu? Někdo podvádí, jiný se přestěhuje

    Před 2 dny
    Nebydlíš - nechodíš. Tak jednoduché to je. Jakožto zodpovědný rodič, vybírala jsem školu pro dceru s  několikaletým předstihem. Někomu se to může zdát přitažené za vlasy, ale ono ne! Dítě mám jen jedno, záleží mi na ní, a tak zásadní věc jako to, kam bude chodit do školy, jsem odmítala ponechat náhodě. Pokusím se celou tu pekelnou anabázi popsat. Vydržte, má to dobrý konec. Průběh je ovšem neveselý, leč pravdivý - a mnoha rodičům může usnadnit rozhodnutí, kde se s dětmi usadit.
     Komentáře
  • Lenka Rutteová
    naSeznam Médium

    Půjčky: byznys za tisíce miliard. Proč o nich víme tak málo a okrádáme se?

    Před 2 dny
    Finanční gramotnost, to je u nás tenký led. Ve škole se příliš neučí, v rodině často taky není od koho brát. Tak nás učí až sám život. Jenže to jsou drahé zkušenosti, často za stovky tisíc korun i víc.
     Komentáře
  • IT pro Tebe

    Studenti v Liberci mají povolenou umělou inteligenci. Budou lépe připraveni do života

    Před 2 dny
    Technická univerzita v Liberci jde proti proudu a rozhodla se povolit studentům využívat umělou inteligenci i při psaní studentský prací. Vedení univerzity zastává ten názor, že studenti musejí být připraveni na budoucí povolání, kde se s těmito technologiemi budou pravidelně setkávat.
     Komentáře
  • Novinky

    Nová ruská učebnice dějepisu, kde jsou i nevděční Češi, narazila v Čečensku. Musí ze škol

    Před 2 dny
    V autonomním Čečensku na jihu Ruska stáhli ze škol všechny učebnice nejnovějších dějin Ruska. Oznámil to předseda republikového parlamentu Magomed Daudov, podle kterého pokyn k tomuto kroku dal na jeho podnět Ramzan Kadyrov, stojící v čele Čečenska.
     Komentáře
  • Zuzana Růžičková
    naSeznam Médium

    Čeká české učitele větší zátěž? Studie OECD říká, že už teď dávají škole nadprůměrně mnoho času

    Před 2 dny
    Ministr školství Bek vypustil do médií informaci, že čeští učitelé vyučují méně hodin, než jejich kolegové v zemích OECD. Chystá se na vyučující v Česku pohroma v podobě zvýšení vyučovací povinnosti? Jak to je vlastně s vytížeností našich učitelů ?
     Komentáře
  • Patocka Otakar
    naSeznam Médium

    Učitelé do kulturní oblasti aneb úkol stát se bavičem

    Před 2 dny
    Učitel se dnes musí moc snažit, aby děti zaujal. Co všechno musí udělat? Kam až má vystoupat? Nebo naopak klesnout?
     Komentáře
  • EDUzín

    Očekávám, že studenti přečtou i epos o Gilgamešovi, říká češtinář z Brna. Vyplatí se jim to v životě

    Před 4 dny
    Stanislav Zajíček byl už v životě lecčím – dětským hercem, poslancem v parlamentu i učitelem v soukromé škole. Posledních dvacet let vyučuje češtinu a latinu na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně. V letošním roce byl jedním z finalistů ceny pro nejinspirativnější učitele Global Teacher Prize CZ. „Nikdy jsem nepřestal přemýšlet o tom, co dělám a proč to dělám,“ říká. „Kladu si otázky. Otázka je totiž vždy důležitější než odpověď.”
     Komentáře
  • Patocka Otakar
    naSeznam Médium

    Kam směřuje výuka

    Před 4 dny
    Ve škole se dnes hodně používají testy. No - už se někdo zamyslel nad jejich smyslem? Opravdu přispívají ke vzdělá/vá/ní?
     Komentáře
  • Líný učitel
    naSeznam Médium

    Rodičovská sebeobrana proti mizerným učitelům: „Vytiskněte to“

    Před 4 dny
    Na sociálních sítích se objevil pokyn učitelky pro šesťáky, který obsahoval zdánlivě triviální úkol. Podobné věci jsou ale zároveň výborný ukazatel, kterým pedagog říká rodičům: vaše dítě má špatného učitele.
     Komentáře
  • Náš region

    Praze budou chybět lékaři i školy, ukázala studie

    Před 4 dny
    Podle studie čeká metropoli v příštích letech růst počtu obyvatel prakticky ve všech věkových kategoriích.
     Komentáře
  • EDUzín

    Dřívka od nanuků, barevné kelímky. Učitelé kutnohorského gymplu proměňují výuku

    Před 5 dny
    „Stále hledáme způsoby, jak pomáhat studentům, aby převzali odpovědnost za své učení a pracovali na své osobní maximum,“ říká Jiří Kopecký, učitel na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře. Spolu se svojí kolegyní, Václavou Kapitánovou, se proto na této škole snaží učit „formativně“. Tedy přístupem, jehož cílem je, aby studenti neztratili chuť se učit, v hodinách aktivně spolupracovali, snažili se zlepšovat a naučili se sami hodnotit svůj studijní pokrok.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Vraťte se myšlenkami do školních lavic a otestujte svůj pravopis v našem kvízu

    Před 5 dny
    Milované jen málo, nenáviděné mnohokrát. Diktáty neodmyslitelně patří k dennímu koloritu povinné školní docházky snad už od jejího zavedení. Žáci jako by své chyby neustále opakovali, někdy snad i vymýšleli nové.
     Komentáře
  • Patocka Otakar
    naSeznam Médium

    Kam se dostanou náctiletí

    Před 5 dny
    Náctiletí se dostanou leckam. Do obchodu na nákup a na dovolené u moře s rodiči a také úplně jinam…
     Komentáře
  • Poliscope
    naSeznam Médium

    Třetí týden. Euforie vyprchala, škola děti zase otravuje

    Před 5 dny
    Toho rozdílu si nelze nevšimnout. Na studenty, kteří byli ještě na začátku září motivovaní, najednou padá únava a zdá se, že ze školy začínají být už zase otrávení.
     Komentáře
  • Refresher

    Vláda chce z Česka centrum vzdělanosti, resortu školství by ale škrtla miliardy

    Před 5 dny
    V Česku se znovu otevírá debata o platech ve školství, i tentokrát je plná emocí. Pokoušíme se rozplést komplikovaný motanec slibů, čísel, reality i srovnání se světem.
     Komentáře
  • EDUzín

    Jsme škola pro rychlé i pomalé. V Krnově se na inkluzi nenadává

    Před 6 dny
    Inkluze neboli společné vzdělávání dětí „běžných“ a těch s fyzickým nebo mentálním handicapem byla v Česku zavedena zákonem v r. 2005. Uplynulo osmnáct let, a ještě stále mnozí lidé pochybují o tom, že takový způsob vzdělávání dětem prospívá. Jednou z nejvíce inkluzivních českých obcí je Krnov ve Slezsku, a mezi ostatními tu dlouhodobě vyniká Základní škola Janáčkovo náměstí. Na této „škole pro všechny“ vznikl i další díl seriálu Jak se dělá dobrá škola.
     Komentáře
  • Zuzana Růžičková
    naSeznam Médium

    Podvedení učitelé a zaťatá sekera do rozpočtu. Školství je jako ledoborec, který čeká na náraz

    Před 6 dny
    Počty žáků plynule rostou, učitelé začnou během 5 let ve velkém odcházet do důchodu a do toho si vláda dovolí zatnout do školství sekeru a zároveň tak kantory obrat o slibované navýšení platů. Čísla o českém školství hovoří jasně, pojďme se podívat.
     Komentáře
  • Romea

    Jak bojovat proti anticiganismu: Zkušenosti a nástroje z mezinárodního setkání mladých aktivistů

    Před 7 dny
    V minulém týdnu se v Budapešti sešla skupina mladých lidí. Setkání pod názvem Mladí ambasadoři Dekády proti anticiganismu (Youth Ambassadors of the Decade Against Antigypsyism) mělo za cíl formou neformálního vzdělávání osvětlit problematiku anticiganismu, učit mladé lidi o lidských právech a poskytnout jim nástroje, jak se postavit tomuto druhu diskriminace. Akci spolupořádaly mezinárodní organizace ternYpe a ERGO ve spolupráci s Radou Evropy a probíhala v Mezinárodním centru mládeže v Budapešti.
     Komentáře
  • Poliscope
    naSeznam Médium

    Je homosexualita poruchou? Učitelka církevní školy studenty mystifikuje

    Před 7 dny
    Úkolem učitele je předávat nejnovější vědecké poznatky a učit studenty kultivované diskusi.
     Komentáře
  • Praha.center

    Analýza a prognóza potřeb budoucnosti hlavního města Prahy

    Před 7 dny
    Projekt vypracovaný Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) provedl analýzu a prognózu stavu obyvatelstva, aby posoudil současný stav a poskytl odhad budoucích potřeb až do roku 2050.
     Komentáře
  • Patocka Otakar
    naSeznam Médium

    Slovní hodnocení a jeho souvislosti

    Před 7 dny
    Dnes se několika informacemi a zkušenostmi naváže na nedávné zamyšlení - Známky a slovní hodnocení. Existuje nějaký správný pohled? Jak se mají rodiče orientovat?
     Komentáře
  • Proboha

    Rozhovor: Přemíra možností přestala být výhodou. Pomáháme dětem najít balanc

    Před 7 dny
    „V době, kdy musíme čelit rizikům spojeným s přebytkem nepravdivých informací, používáním technologie „deep fake“ a umělé inteligence, je naprosto zásadní, aby se děti odmala učily nad věcmi kriticky přemýšlet a dávat si je do souvislostí,“ myslí si lektorka primární prevence organizace Hope4Kids Ida Pencová.
     Komentáře
  • Tereza Černá
    naSeznam Médium

    Absolventi humanitních oborů dělají kariéru v „lidských zdrojích“

    Před 7 dny
    Personalista, náborová specialistka či lovec hlav. Agentura, firma nebo korporace. Právě v „lidských zdrojích“ mohou absolventi humanitních oborů uplatnit vzdělání, jazyky i měkké dovednosti.
     Komentáře
  • Heroine

    Tlak, neustálé rozhodování, tisíce možností. Jak pomoct dospívajícím ustát školu i přijímačky

    Před 7 dny
    O duševní zdraví se učíme zodpovědně pečovat až v posledních letech, zvláště u dětí a dospívajících to donedávna nebylo „téma“. Dnešní mladá generace sice žije zdánlivě v komfortu, ale i ona se potýká s řadou problémů. Jedním z nich je prakticky neomezené spektrum možností a tlak na neustálé rozhodování. Třeba o tom, jaké školy studovat, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí. S tím chce studentům pomoci EduFestival, kde vystoupí i Marie Polášková. Sama vystudovala univerzity v Anglii a duševnímu zdraví dospívajících se věnuje nyní i v Česku.
     Komentáře
  • EDUzín

    Francouzské univerzity hlídají docházku. Pracovat místo školy není dobrý nápad, říká absolvent prestižní ESSEC Business School

    Před 8 dny
    Narodil se a vyrůstal ve Slovensku na Oravě, vysokou školu absolvoval v Paříži. Miloš Kondela dlouho nevěděl, co by chtěl studovat, a nakonec zvolil byznys. „Je to všeobecné mezioborové studium,“ říká. Pro studium zvolil prestižní ESSEC Business School v Paříži, semestr strávil i na King´s College v Londýně. „Doporučil bych středoškolákům, aby se na studium v zahraničí dívali střízlivě, nejsou to jen večírky a krásný život,“ dodává. „Spočítejte si, jestli se to vyplatí.“
     Komentáře
  • Hanácké novinky

    Nová obří graffiti malba na univerzitních kolejích zobrazuje Františka Palackého

    Před 8 dny
    Sedmnáctimetrový mural připomínající Františka Palackého představí olomoucká univerzita už zítra na tradiční akci MEET UP k zahájení nového akademického roku. Velkoplošná graffiti malba vznikala v areálu vysokoškolských kolejí během letošního Street Art Festivalu a jejím autorem je renomovaný malíř Zbyněk Linhart. Pro milovníky moderního pouličního umění je právě na zítřek připravena komentovaná prohlídka všech sedmi velkoplošných maleb, které v průběhu posledních let ozdobily budovy univerzitních kolejí.
     Komentáře
  • M. V. Stránská
    naSeznam Médium

    Vysokoškolská turistika z daní nás všech. Výhody mnozí zneužívají

    Před 8 dny
    Mít zdarma vysokoškolské studium je velká výhoda. Pokud ale nedokážeme zkrotit vysokoškolskou turistiku, budeme muset nějak jinak zabránit zneužívání našeho štědrého systému.
     Komentáře
  • FocusOn

    Absolventi humanitních oborů dělají kariéru v „lidských zdrojích“

    Před 8 dny
    Personalista, náborová specialistka či lovec hlav. Agentura, firma nebo nadnárodní korporace. To jsou časté přestupní, ale i cílové stanice těch absolventů humanitních oborů, kteří touží po kariéře v komerční sféře. Právě v „lidských zdrojích“ mohou uplatnit vzdělání, jazyky i měkké dovednosti.
     Komentáře
  • Refresher

    Švédské školy se vracejí k tištěným knihám a psaní rukou

    Před 8 dny
    Švédsko patří v rámci čtenářských schopností dlouhodobě k vysoce nadprůměrným zemím.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Na pracovní sešity školy peníze dostávají. Ale dojí rodiče. Pojďme hovořit o školství s učitelem

    Před 8 dny
    Je zavedenou praxí, že škola žákům zdarma půjčuje učebnice, zatímco pracovní sešity kupují rodiče. Málokterý rodič ovšem tuší, že školy peníze na nákup pracovních sešitů a jiných pomůcek dostávají od státu v rámci tzv. normativu na žáka. Přesto školy žádají rodiče, aby svým dětem koupili pracovní sešity. A nejen ty. Znám školu, kde ředitel nechal rodiče zaplatit i drahou učebnici. Jak to tedy je?
     Komentáře
  • A2larm

    Francie pozastavila programy pro studenty z Nigeru, Mali a Burkiny Faso

    Před 8 dny
    Francouzské ministerstvo zahraničí oznámilo studentům afrického Sahelu, že ruší jejich studijní pobyty ve Francii.
     Komentáře
  • Zuzana Růžičková
    naSeznam Médium

    Přecpané třídy bez umyvadel či společná WC - petici proti vyhlášce podepsalo už několik tisíc lidí

    Před 9 dny
    Kolem nesmyslné nové hygienické vyhlášky ve školách se vedou tanečky už docela dlouho. Proti platnosti už byla sepsána i petice. Tu dosud podepsalo několik tisíc lidí. Změny k horšímu pro žáky ve školách vadí mnoha rodičům i učitelům.
     Komentáře
  • Za Plzní

    Sport pomáhá utvářet osobnost dětí, učí je překonávat překážky a dosahovat cílů

    Před 9 dny
    Kladný vztah ke sportování je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou mohou děti do života od svých rodičů dostat. Přináší jim totiž kromě zlepšené fyzické kondice, silnější imunity a lepšího zdraví obecně také schopnost překonávat překážky. Při sportovních zápoleních děti získávají zdravé sebevědomí, učí se komunikovat v týmu, přirozeně pracují se svým tělem a budují svou odolnost. Musí ale chtít. Jak probudit v dítěti nadšení pro sport?
     Komentáře
  • Romea

    Člověk v tísni připravil on-line kurzy pro učitele a asistenty, kteří pracují s dětmi s jiným mateřským jazykem. Co se v nich dozvíte?

    Před 9 dny
    Nezisková organizace Člověk v tísni připravila nový kurz, který se zaměřuje na práci s dětmi s odlišným mateřským jazykem v českých školách. Školení nabízí on-line pro učitele a asistenty pedagoga. Zvláště pro ukrajinské asistenty je k dispozici také nový on-line kurz výuky českého jazyka zaměřený na školní prostředí.
     Komentáře
  • Refresher

    Tereza učí děti ve Vietnamu. Škola mi platí byt i jídlo, pivo tu stojí 14 korun, peníze nemusím počítat, říká

    Před 9 dny
    Tereza se živí jako učitelka na mezinárodních školách po celém světě. Rodačka z Orlové sbírala první pracovní zkušenosti v Číně, pak v Kuvajtu a teď poslední dva roky žije a pracuje ve Vietnamu.
     Komentáře
  • TN

    "S tím jsme se ještě nesetkali." Pravidla školy pro tělocvik zarazila i ministerstvo

    Před 9 dny
    Učitelé základní školy na Benešovsku vyžadovali pro účast dětí na hodinách tělocviku potvrzení o zdravotní způsobilosti od lékaře. Někteří rodiče to ale vnímají jako drahou zbytečnost a podobně se na to dívá také ministerstvo školství. Ředitel se hájí, že po tomto kroku škola sáhla z bezpečnostních důvodů.
     Komentáře
  • TN

    V Česku chybí tisíce učitelů. Největší nouze je o vyučující odborných předmětů

    Před 10 dny
    V Česku chybí kolem šesti tisíc učitelů. Podle ředitelů schází nejvíce učitelé odborného výcviku a odborných předmětů. Situace je tak kritická, že školy jako výpomoc najímají bývalé studenty prakticky okamžitě potom, co školu dokončí.
     Komentáře
  • Refresher

    Vysokou školu má zhruba čtvrtina Čechů a Češek, ukazuje průzkum. V EU jsme skoro nejhorší

    Před 10 dny
    Vysokoškolské vzdělání má v Česku 26,67 procenta populace ve věku 25 až 64 let. Vyplývá to z aktuálních dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
     Komentáře
  • Volty

    Studenti z České Lípy s vodíkovou formulí bodovali ve světovém finále H2GP PRO v Las Vegas!

    Před 10 dny
    Z okresního města v Libereckém kraji až do největšího města v Nevadě. Právě taková byla cesta studentského týmu Pink Hawk ze Střední průmyslové školy v České Lípě na celosvětové finále závodu modelů vodíkových aut – Horizon Hydrogen Grand Prix, které se ve dnech 11.–14.
     Komentáře
  • TN

    Školy v Česku začaly používat umělou inteligenci. Učitelé se obávají následků

    Před 11 dny
    I do českého školství vstoupila umělá inteligence. Dokáže například napsat seminární práci za pár vteřin. Odborníci ale varují, že by to mohlo mít i negativní vliv na vývoj dětí. Učitelé by podle nich měli dbát na to, aby školáci nezlenivěli a používali vlastní hlavu a kritické myšlení. Někde už kvůli umělé inteligenci ruší psaní malých seminárních prací nebo zkoušejí ústně.
     Komentáře
  • Olomoucký Report

    Univerzita Palackého zahájí akademický rok se studenty na náplavce

    Před 11 dny
    Univerzita Palackého (UP) v Olomouci zahájí nadcházející akademický rok se studenty na náplavce pojmenované po prvním polistopadovém rektorovi Josefu Jařabovi. Na akci s názvem MEET UP čekají v úterý příští týden studenty koncerty, ale i gastrozóna či silent disco. Chybět nebude ani představení studentských spolků a univerzitních organizací či bazar. Akce je určena pro studenty i veřejnost, sdělil mluvčí UP Egon Havrlant. Univerzitu Palackého studuje zhruba 23 tisíc studentů, což je v přepočtu více než pětina obyvatel města.
     Komentáře
  • Fonetech

    Budou se přepisovat učebnice? Posledních 300 let si špatně vykládáme jeden z hlavních fyzikálních zákonů

    Před 11 dny
    Newtonovy pohybové zákony stále budí velkou pozornost. Je možné, že je nechápeme přesně tak, jak slavný vědec zamýšlel?
     Komentáře
  • Mates Míka
    naSeznam Médium

    „Ve škole tě nenaučí platit daně.“

    Před 11 dny
    Možná mi to nebudete věřit, ale mě to teda naučili. A přestože se to může zdát jako velice praktická dovednost, je mi to stejně k ničemu, jako většině ostatních.
     Komentáře
  • Magdalena M.
    naSeznam Médium

    Nakreslíme si vzpomínku z prázdnin, milé děti

    Před 11 dny
    Vzpomínky z prázdnin, obkreslený ježek z šablony a jablko a hruška na jeho bodlinách nebo sněhulák z vatových koleček. Taky si vzpomínáte na hodiny výtvarky?
     Komentáře
  • Romea

    Eurokomisařka: Romské děti jsou v Evropě stále více segregovány a diskriminovány ve vzdělání

    Před 11 dny
    Diskriminace romských dětí v přístupu ke vzdělání se v posledních letech v Evropské unii zhoršila. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu (EP) to dnes řekla eurokomisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreiraová. Odpovídala tím na dotaz slovenského europoslance Petera Polláka, který unijním institucím vytkl, že se otázce dost nevěnují.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Jako za Štorcha. Na Libeňském ostrově vznikla unikátní „Dětská farma” s venkovní učebnou

    Před 11 dny
    ROZHOVOR: Ojedinělý projekt „Dětská farma” pro školní děti i veřejnost vytvořila na Libeňském ostrově skupina přátel, kterou inspiroval odkaz legendárního spisovatele a pedagoga Eduarda Štorcha. Děti i učitelé jsou nadšení. „Otevřeli jsme ke konci školního roku a přišlo k nám šest tříd. Teď se už hlásí další,“ řekla serveru PrahaIN.cz zakladatelka farmy a koordinátorka projektu Michaela Zemková.
     Komentáře
  • EDUzín

    Rozjet třídní knihovničku může učitel i rodiče. Děti tak mají ke knihám blíž

    Před 12 dny
    Prvňák Pepa ve třídě rozbaluje svačinu. Na polici ho zaujme knížka s fotbalistou na obálce. I když ještě neumí číst, knížku si prolistuje. Se spolužákem Karlem obdivují fotbalistovy kopačky a společnými silami se snaží přelouskat několik vět. I tak to může vypadat ve třídě, kde mají děti k dispozici knihovničku. Podobné situace chtěly dětem umožnit zažívat i Veronika Mičietová, třídní učitelka na prvním stupni, a Michaela Hazdrová, maminka tří dětí z Mladoboleslavska. Obě v minulém školním roce třídní knihovničky rozbíhaly. Jedna jako třídní prvňáčků, druhá jako rodič.
     Komentáře
  • Za Plzní

    Gymnázium a SOŠ Rokycany rozvíjí potenciál svých studentů na maximum

    Před 12 dny
    Gymnázium a SOŠ Rokycany je zavedenou vzdělávací institucí v našem regionu. Již léta nabízí pevný vědomostní základ pro žáky gymnaziálních oborů, ekonomického lycea i informačních technologií. V letošním školním roce čeká maturitní zkouška první studenty International Baccalaureate Diploma Programme (IB DP). Škola tak bude mít první absolventy tohoto mezinárodně uznávaného oboru.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Pět Ukrajinek poznamenalo celou třídu, napsala pražská učitelka

    Před 14 dny
    Odbor školské statistiky a analýzy resortu školství v dubnu letošního roku prezentoval tabulku s konkrétními počty ukrajinských žáků na českých školách. PrahaIN.cz tyto výsledky do hloubky analyzovala.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kvíz: Fyzika pro základní školy. Tohle učivo musí zvládnout děti

    Před 14 dny
    Fyzika je vědní disciplínou, která zkoumá základní fyzikální principy a zákony ovlivňující svět a vesmír kolem nás. Pro žáky základních škol je fyzika povinným a nesmírně důležitým předmětem. Jak dobře ji znáte? Zkuste si náš kvíz a budete mít jasno.
     Komentáře
  • Ekonom

    Silvie Pýchová: Školství potřebuje změnu. Brání jí roztříštěnost a někdy i ředitelé škol

    Před 19 dny
    Plýtváme potenciálem žáků. A to nejen těch mimořádně nadaných. Projevuje se to například v narůstajícím počtu dětí, které nezvládnou dokončit ani základní vzdělání. V celorepublikovém průměru to jsou tři procenta populačního ročníku, ale například v Ústeckém kraji je to kolem osmi procent.
     Komentáře
Reklama