Zavřít
Walter Ulbricht

Walter Ulbricht

Nejnovější články na Seznamu na téma Walter Ulbricht
  • Aktuálně

    Před Trabantem se ve Cvikově dělaly i luxusní limuzíny. Zapomenutý Sachsenring P240

    Před 4 měsíci
    Nejluxusnějším autem z NDR byl Sachsenring P240. Vyráběl se ve Cvikově a kopíroval Mercedesy.
     Komentáře
  • G

    Erich Mielke: Ministr strachu, který vedl tajnou službu Stasi

    Před 11 měsíci
    Počátek příběhu Ericha Mielkeho je zasazen do kulis Berlína 20. let. Byla to doba ve znamení rozpuku nových idejí a myšlenek. Německo bylo jakousi laboratoří, kde se tyto myšlenky uváděly v praxi. Na ulici se běžně střetávali příznivci krajní pravice s komunisty. Uliční boje byly krvavé. Účastnil se jich i Erich Mielke, vlastně se v nich vyžíval.
     Komentáře
  • i60

    To byly časy: Prvomájové průvody a jiné maškarády

    Před 1 rokem
    Možná mne někdo teď zavrhne, neboť jeho vzpomínky na dětská a mládežnická léta minulých let strávených budováním socialismu jsou vzpomínkami krásnými.
     Komentáře
  • A2larm

    Východoněmecká „Ha-Neu“. Umělecké projekty socialistického internacionalismu

    Před 1 rokem
    Murální výzdoba ve východoněmeckém městě Halle-Neustadt je příkladem socialistického internacionalismu v umělecké tvorbě. Co víme o podobných projektech v Československu? Přetiskujeme text z aktuálního čísla A2 věnovaného fenoménu sídlišť.
     Komentáře
  • Tiscali

    Už přes půl století se papež mstí komunistům

    Před 1 rokem
    Berlínská televizní věž je společně s Braniborskou bránou nejznámějším symbolem německé metropole. Od jejího slavnostního otevření v komunistickém východním Berlíně uplyne v neděli 52 let.
     Komentáře
  • Fajntip

    I Němci mají v srpnu jedno tragické výročí: Jak vznikla Berlínská zeď

    Před 1 rokem
    V noci z 12. na 13. srpna v roce 1961 byla zahájena stavba Berlínské zdi. Stavba, která měla délku 155 km tak rozdělila město a vlastně celé Německo na dvě části a vydržela stát až do konce studené války. Tu noc, od půlnoci do úsvitu se děly věci!
     Komentáře
  • Deník N

    Dubček byl prostý komunistický aparátčík s hezkým úsměvem, ne lídr a politik, říká historik Michal Stehlík

    Před 1 rokem
    Je to třiapadesát let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. O událostech z této doby přetrvává podle historika Michala Stehlíka řada mýtů. Jenže vše je mnohem barvitější, upozorňuje v rozhovoru s Deníkem N náměstek ředitele Národního muzea, který se letos rozhodl podruhé kandidovat na rektora Univerzity Karlovy.
     Komentáře
  • Deník

    Berlínská zeď měla zabránit útěkům. Už po roce ji však pokořil unikátní tunel

    Před 1 rokem
    Jako mnoho jiných událostí provázejících existenci komunistického režimu i stavba Berlínské zdi začala lží. Sto pětašedesát kilometrů dlouhá stavba napříč Berlínem měla zastavit masové útěky německých občanů z té části města, která se po druhé světové války dostala do sovětské okupační zóny. Komunistická strana byla ochotná zamezit útěkům i za cenu lidských životů. Touha po svobodě však byla silnější.
     Komentáře
  • Novinky

    Symbol studené války. Před 60 lety začala v Berlíně vznikat skutečná „železná opona”

    Před 1 rokem
    Přesně před půlstoletím, 12. srpna 1961, schválili poslanci v Německé demokratické republice (NDR) usnesení o uzavření hranic v Berlíně a nasazení sil k jejich střežení. Posléze se začala budovat známá Berlínská zeď, symbol tzv. studené války a železné opony. Údajně měla chránit před „živly ze Západu“, její pravá funkce však byla zcela opačná.
     Komentáře
  • České noviny

    Berlín si připomíná 59. výročí stavby berlínské zdi

    Před 2 roky
    Společnou odpovědností je chránit svobodu a demokracii. U příležitosti dnešních vzpomínkových akcí na 59. výročí výstavby berlínské zdi to prohlásil berlínský starosta Michael Müller. Pietní akce se konají v době pokračující pandemie nemoci covid-19, což si vyžádalo karanténní opatření včetně omezené účasti.
     Komentáře
  • Faei

    Dvě stě metrů nad Berlínem. Televizní věž oslavila 50. výročí

    Před 3 roky
    Ačkoli televizní věž v Berlíně s typickou kulovitou vyhlídkou byla postavena jako příklad dovednosti socialistického zřízení, i třicet let po pádu komunismu se těší velkému zájmu turistů i místních obyvatel. Interiér si navíc zachoval charakter 60. let minulého století – letos to bylo 50 let od jejího otevření.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Když zlo vystřídalo ještě větší: Před Honeckrem utíkali z NDR i ti nejmenší živnostníci

    Před 3 roky
    Když 7. října roku 1949 vznikl na území Německa nový stát, byl to na dlouhá desetiletí definitivní konec jakýchkoli nadějí na svobodný život pro miliony občanů, kteří se stali „východními Němci“. Do roku 1961, než vznikla berlínská zeď, se více než 1,65 milionu lidí podařilo dostat na Západ. Po nástupu Ericha Honeckra byl již útěk obtížnější. Začala navíc další vlna znárodňování veškerého soukromého majetku a různých represí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Pád Zdi symbolizuje krach komunismu. A frustraci východních Němců

    Před 3 roky
    Po třech svobodných dekádách mají Němci z východu pocit, že je Berlínská zeď při pádu zavalila a do volebních uren házejí protestní hlasy.
     Komentáře
  • Novinky

    Pád Berlínské zdi: Třicet let poté

    Před 3 roky
    Německé hlavní město oslavuje třicáté výročí pádu Berlínské zdi, k němuž symbolicky došlo 9. listopadu 1989. Jednoznačně šlo o nejvýznamnější geopolitickou událost druhé poloviny dvacátého století. Znamenala konec studené války a přinesla znovusjednocení metropole a následně celého Německa.
     Komentáře
Reklama