Zavřít
Zdravě

Zdravě

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Zdravě
  • Zdravě

    Oblíbený letní sport plavání: Jaké benefity a rizika přináší?

    Před 12 hodinami
    Plavání je univerzální sport vhodný pro všechny věkové kategorie, a jako takový je zejména v létě nanejvýš oblíbený. Vodu zkrátka milujeme a pohyb v ní je pro nás velmi blahodárný. Plavání se doporučuje i jako součást rekonvalescence po úrazech či při určitých pohybových obtížích. Je vhodné pro děti i seniory, těhotné ženy nebo osoby s nadváhou, kterým jiné sportovní aktivity dělají potíže.
     Komentáře
  • Zdravě

    Dovolená bez stresu? Pomůže plánování a umění "vypnout"

    Před 2 dny
    Dovolená je příslibem dlouho očekávaného odpočinku nebo naopak aktivního vyžití, často jsou však přípravy na ni spojené s nadměrným stresem a velkou psychickou zátěží. Když pak čas dovolených opět nastává, můžeme sami sebe přistihnout při myšlence typu „už abychom byli zase doma“. Je vůbec způsob, jak se všemu tomu stresujícímu období před odjezdem na dovolenou vyhnout a zase se začít těšit?
     Komentáře
  • Zdravě

    Přírodní repelenty vás ochrání před hmyzem bez nepříznivého vlivu na zdraví

    Před 4 dny
    Repelent je základním přípravkem letních kosmetických taštiček a také stěžejním základem všech dovolenkových kufříků. Ochrání vás před hmyzími ataky ve stanu i v lese nebo při plážovém volejbalu. Zkuste přírodní verze repelentů. Příjemně voní, nemusíte utrácet za ty chemické z obchodu a uděláte něco pro své zdraví.
     Komentáře
  • Zdravě

    (Ne)zdravé letní dobroty: Jaké si můžete v klidu dopřát?

    Před 7 dny
    Každému se už určitě stalo, že vyřadil nějakou surovinu ze své stravy a pak se dozvěděl, že vlastně vůbec není nezdravá. Mnoho takových názorů a podobných dilemat je také během léta, kdy jde o čas plný pokušení, dovolených apod. Která jídla ale patří tak trochu neprávem na černou listinu?
     Komentáře
  • Zdravě

    Zavodnění organismu: Příznaky a rady, jak s ním zatočit

    Před 9 dny
    Možná se vám stává, že večer stoupnete na váhu a číslo je až moc nahoře, přestože se ráno cítíte opět dobře a jako byste přes noc zhubli. Rovněž si můžete připadat nafoukle, neforemně, v jiných dnech štíhle a plní energie? Pokud se v tomto výčtu vidíte, je možné, že zadržujete příliš mnoho vody. V letních měsících může tento problém potrápit i osoby, které se s tím jinak nesetkají. Jak se zavodnění zbavit?
     Komentáře
  • Zdravě

    Salmonela a další letní střevní potíže – jak se jim vyhnout a užít si léto?

    Před 10 dny
    Grilování, rychlá občerstvení ve stáncích a různé venkovní „street-food“ festivaly či podobné akce - oblíbené letní činnosti a zábavy, mající však svá rizika. V létě jsou častým jevem průjmová onemocnění způsobená bakteriemi salmonely z nedostatečně upraveného jídla či jídla připraveného v ne zcela ideálních podmínkách.
     Komentáře
  • Zdravě

    Letní angína – co ji může spustit, jak ji poznat a jak se jí vyvarovat?

    Před 15 dny
    Že se nám angína nemusí vyhnout ani v parném létě, to už je dobře známá věc. Víme i proč – v létě si hojně dopřáváme zmrzlinu, často až příliš studené nápoje, úlevu ve formě klimatizace a podobně. To všechno sice k letním dnům patří, ale zároveň může být spouštěčem něčeho tak nepříjemného, jako je právě angína.
     Komentáře
  • Zdravě

    Trápí vás pomerančová kůže? Zbavte se celulitidy pomocí té správné péče

    Před 17 dny
    Celulitida je strašákem mnoha žen. Bojuje s ní vysoké procento něžného pohlaví. Mediální masírka, podrývající sebevědomí dělá svou práci velmi dobře. Celulitida nebolí, ale je problémem spíše estetickým. Lze s ní něco dělat, nebo musíte přijmout, že se jí nikdy nezbavíte? Vyzkoušejte naše tipy a užijte si léto naplno!
     Komentáře
  • Zdravě

    Co jíst v horku aneb rady, jak se kvalitně, rychle a lehce najíst během léta

    Před 20 dny
    První horké dny už jsou tu a co se týká jídla, nastává opět problém, co v takovém počasí jíst. Také máte rok, co rok potíže s tím, že se blíží čas oběda, ale vy nemáte chuť ani na trochu polévky, natož na plnohodnotné jídlo? Zdá se být těžké dobře se najíst a doplnit tělu živiny, když je vedro a trápí vás díky tomu nechutenství. My vám ale poradíme, jak můžete do sebe dostat všechno, co potřebujete.
     Komentáře
  • Zdravě

    Světový den dárců krve: Co o dárcovství víme a co to obnáší?

    Před 23 dny
    Světový den dárců krve si každoročně připomínáme 14. června. Je to proto, že slavný objevitel Rh faktoru (systému určujícím vlastnosti krevních buněk, zásadní pro přesnost krevní transfuze) Karl Landsteiner slavil v tento den narozeniny. Světový den dárců krve vznikl z podnětu Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže.
     Komentáře
  • Zdravě

    Děti a klíšťata: Jak je nejlépe chránit?

    Před 25 dny
    Klíšťata, jak známo, jsou hrozbou pro každého, nevyhýbají se dospělým, dětem, ani zvířatům. Nejlépe se jim daří ve vysoké trávě a bujném porostu ve volné přírodě, můžete si je však přinést téměř odkudkoliv, včetně méně udržovaných zahrad či městských parků. Děti můžete proti klíšťatům chránit podobně jako sebe, je však nutná například zvýšená pozornost při procházkách přírodou, vhodné oblečení, či složení odpuzujícího repelentu, kterým se rozhodnete dítě chránit.
     Komentáře
  • Zdravě

    Vyzkoušejte přírodní deodoranty: Chrání přírodu i vás před nepříjemným zápachem

    Před 28 dny
    Všichni bojujeme s pocením spojeným se zápachem a v létě obzvlášť. Každodenní hygiena je základem zdravé a spokojené pokožky. Zaměřujeme se na to, abychom příjemně voněli nejen našim drahým polovičkám. Deodorant nebo antiperspirant je tedy naprostou nutností společenského života. Přírodní varianty jsou velmi účinné a pomohou zvládnout horké dny s pocitem svěžesti bez škodlivé chemie.
     Komentáře
  • Zdravě

    Nepropásněte dobu třešní! Proč byste je teď měli jíst každý den?

    Před 1 měsícem
    S blížícím se létem je tady zase období třešní. Pokud vás v předešlých letech vždy jen bez povšimnutí minulo, letos si jej nenechte ujít. Třešně zrají závratnou rychlostí, a než se nadějete, je zase po nich. Přitom mají nesmírně blahodárný vliv na naše zdraví a nedat si každý den alespoň jednu plnou hrst těchto lahodných plodů je prostě veliká škoda!
     Komentáře
  • Zdravě

    Rituály pro lepší spánek: Co vám pomůže vyspat se (nejen) do krásy?

    Před 1 měsícem
    Všichni jsme zvyklí večer před tím, než ulehneme do postele, provést alespoň základní péči o tělo – dáme si sprchu, vyčistíme si zuby, ženy si odlíčí a vyčistí obličej… Co ale udělat pro to, aby nám to pomohlo k lepšímu spánku? Abychom si udrželi zdraví, ale také abychom třeba zhubli, je dobré se zaměřit na kvalitu spánku a chvíle před usnutím obohatit o hlubší očistu těla i mysli. Naučte se využít čas před spaním jako prostor jen pro sebe.
     Komentáře
  • Zdravě

    Má smysl probiotika suplementovat? Fakta i mýty o doplňcích stravy

    Před 1 měsícem
    Doporučení pravidelně užívat probiotika patří mezi ta nejčastější v rámci udržení správné funkce trávicího systému. Probiotika najdeme běžně v některých potravinách, nebo je můžeme užívat formou kapslí, tedy pomocí doplňků stravy. Má smysl je užívat v rámci suplementace? Pojďme si přiblížit základní fakta i mýty, které se kolem probiotik v doplňcích stravy šíří.
     Komentáře
  • Zdravě

    První sluneční paprsky aneb jaké potraviny chrání naši pokožku zevnitř?

    Před 1 měsícem
    Je obecně známé, že je potřeba se chránit před škodlivými vlivy UV záření. Dnes už k této oblasti ochrany zdraví přistupujeme celkem zodpovědně a s příchodem jara i léta vyrážíme na slunce nebo k vodě vybaveni nejrůznějšími ochrannými pomůckami. Chránit se ale nemusíte jen zvenčí. Existuje i řada potravin bohatých na důležité antioxidanty, které byste právě teď rozhodně měli do vašeho jídelníčku zařadit. Zajistíte si tak ochranu i zevnitř.
     Komentáře
  • Zdravě

    Myslíte si, že játrům nejvíc škodí alkohol? Omyl. Největším nepřítelem je tuk

    Před 1 měsícem
    Nemoc, která nebolí. O to více je zákeřná. Projevy nemusíte zaznamenat, nebo je lze snadno přehlédnout. Léta tak o ní vůbec nemusíte vědět. Metabolická tuková choroba nezpůsobená alkoholem se přitom dle odhadů týká každého čtvrtého obyvatele u nás. Jak ke ztučnění jater, které je nevratně poškodí, dojde?
     Komentáře
  • Zdravě

    Barefoot obuv: Co to je, jak může pomoci a kdy není vhodná

    Před 1 měsícem
    Chodit bosky je zdravé a tudíž chvályhodné, ale všechno má svá pravidla. Bosé stezky nabádající k chůzi na boso najdete v městských parcích i v mateřských školkách. Pokud ale podlehnete některým názorům a hodláte chodit naboso vždy a všude, můžete si naopak přivodit potíže. Stejné je to i s fenoménem zvaným barefoot obuv.
     Komentáře
  • Zdravě

    Kuří oko – příčiny, druhy léčby i babské rady, které mohou pomoci

    Před 1 měsícem
    Kuří oko je kruhový a značně bolestivý kožní útvar objevující se na nohou. Příčinou jeho vzniku bývá nejčastěji otlak nohy v daném místě, obvykle způsobený špatně padnoucí obuví. Dlouhodobý tlak na kůži způsobí její zesílení a zrohovatění, což se dá považovat za ochrannou kožní reakci.
     Komentáře
  • Zdravě

    Tajemství bylin: Kdy sbírat jednotlivé části a jak je správně uchovávat

    Před 1 měsícem
    Mít zahrádku a na ní pěstovat své vlastní bylinky, nebo alespoň vědět kdy a kam si dojít bylinky nasbírat? To je sen mnohých hospodyněk, které marně hledají v kupovaných listech a natích opojnou vůni louky nebo lesa. Z bylinek sbíráme listy, květy, nať, ale i kořeny nebo kůru. V létě bylinky sušíme, ale existují i jiné způsoby uchovávání. Řekneme si o nich v dnešním článku.
     Komentáře
  • Zdravě

    Jak na správný postoj aneb co pomůže ke zdravé páteři

    Před 1 měsícem
    Už od mala jsme často slýchávali od dospělých, abychom se nehrbili a seděli nebo stáli rovně. Něco na tom jistě bude. Dnes tyto rady posloucháme zejména od trenérů, fyzioterapeutů či specialistů na pohybový aparát. Podle nich máme mít záda vzpřímená, páteř v neutrální poloze, bedra neohýbat apod. Co všechno to obnáší? A jak máme páteř správně nastavit, abychom netrpěli bolestmi?
     Komentáře
  • Zdravě

    Je vám často zima? Může za tím stát některé z těchto onemocnění

    Před 1 měsícem
    Některým lidem bývá zima více než ostatním. Může to být nízkým množstvím tuku, stresem, úzkostí, depresí nebo nemocí, která ovlivňuje jejich termoregulaci a vnímání tepla i chladu. Jaké choroby mohou za intolerancí chladu stát a které indicie vám jejich možnou existenci napoví?
     Komentáře
  • Zdravě

    Alkalická dieta: Cesta ke zdraví, nebo mýtus nebezpečný pro nemocné?

    Před 1 měsícem
    Různých druhů diet existuje dnes nepřeberné množství. Některé se zaměřují čistě na hubnutí, jiné na zdravotní stránku, případně je smyslem určitého typu stravování ekologie, etika či snížení odpadů. Každá má své důvody a zaměření. Mezi oblíbenými směry je také dieta alkalická neboli zásaditá. Ta hlásá, že díky západnímu stylu stravování je naše tělo neustále překyselené, což způsobuje nejrůznější onemocnění, obezitu apod. Jaká je ale pravda?
     Komentáře
  • Zdravě

    Podběl lékařský – připravte se na sběr listů. Jak je můžete využít?

    Před 1 měsícem
    Podběl lékařský možná znáte pod lidovými názvy babuška, býčí noha, devaterník, Májí, podkovka, oko Kristovo, líčko Panny Marie nebo také lopušnice. Jde o vytrvalou bylinu kvetoucí od března do dubna, kdy se sbírají a suší květy, velmi podobné pampelišce. První listy, objevující se až po odkvětu, sbíráme zhruba od června do července, mají totiž široké možnosti využití.
     Komentáře
  • Zdravě

    Možné důvody nepravidelné menstruace: Proč je dobré vždy vyhledat lékaře?

    Před 2 měsíci
    Za nepravidelnou menstruací může stát celá řada různých důvodů. Ty mohou být více či méně vážné. Proto je vždy lepší nenechávat si informace o obtížích pro sebe a poradit se s gynekologem. Právě on může vyloučit závažné příčiny a provést správnou diagnózu.
     Komentáře
  • Zdravě

    Den matek: Darujte svým maminkám zdraví, krásu a vitalitu!

    Před 2 měsíci
    Opět se blíží ten veledůležitý den, a sice Den matek. V tento den bychom víc, než kdy jindy měli dát svým maminkám najevo, co pro nás znamenají, a to bez ohledu na to, co právě dělají, kde právě jsou nebo kolik je jim let. Naše matky jsou tu stále pro nás, po celý život, nikdy nám neodmítnou pomoci a všechno nám nakonec odpustí. Kdo jiný si zaslouží naše uznání a pozornost víc, než právě ony?
     Komentáře
  • Zdravě

    Užijte si jaro na talíři v plné síle a kráse: V přírodě najdete divoké bylinky, doma zkuste microgreens!

    Před 2 měsíci
    Konečně nastala ta správná doba, kdy začínají vykukovat první divoké bylinky a můžeme tak vyrazit na sběr či trh a dopřát tělu vše, co právě teď potřebuje. Zkuste v kuchyni využít třeba bršlici, česnáček nebo klasickou kopřivu. Microgreens, které se rovněž těší stále větší oblibě, pak ozdobí, ale také obohatí jídlo plno živinami.
     Komentáře
  • Zdravě

    Slunečnicová semínka: Jaké výhody tělu přinášejí a proč si zaslouží místo ve vašem jídelníčku

    Před 2 měsíci
    Lahodná, pohodlná a výživná svačinka těšící se vysoké oblíbenosti napříč celým světem. Slunečnicová semínka skvěle chutnají a přináší celé spektrum vlastností podporujících celkové zdraví. Semínka nebo také jádra slunečnice se sklízejí z velké květní hlavy rostliny a mohou se značně lišit ve velikosti. Každá slunečnice pojme od tisíce do dvou tisíc jednotlivých semen typických jemnou oříškovou chutí a zemitými tóny. Co byste o nich měli vědět?
     Komentáře
  • Zdravě

    Pásový opar – koho může postihnout a jaké jsou možnosti léčby

    Před 2 měsíci
    Pásový opar (Herpes zoster) je dobře známá a zároveň velmi nepříjemná záležitost. Jde o bolestivé virové onemocnění, které může postihnout každého z nás, pokud jsme někdy předtím prodělali známou nemoc – plané neštovice. Vir, který způsobuje obě tato onemocnění, zůstává po prodělání planých neštovic nadále v těle, ve spící formě. Probudit a zaktivovat ho může například snížená imunita, dlouhodobý stres, operace, infekce či úraz.
     Komentáře
  • Zdravě

    Cesta k udržitelnosti aneb eko-osvěta současnosti: Jak se můžete zapojit vy i vaše děti?

    Před 2 měsíci
    Nejrůznějším aktivitám v oblasti ochrany životního prostředí, péče a vztahu k přírodě, vzdělávacím programům, osvětě a soutěží se v naší republice věnují ekocentra, záchranné stanice, eko sdružení či školy. Hlavním cílem tzv. environmentální výchovy je odpovědné chování jednotlivců i organizací, kdy by lidé měli svou činnost a své rozhodování usměrnit s ohledem na možná řešení vedoucí ke zkvalitnění životního prostředí a tím i života nás všech.
     Komentáře
  • Zdravě

    Smetanka lékařská – plevel, který léčí, chutná i zdobí

    Před 2 měsíci
    Patří k ní sice nelichotivé přízvisko – plevel, ale i přesto ji na začátku jara vidíme v zelenající se trávě velmi rádi. Je jedním z jarních poslů a její zlatavé květy zahrádkám i loukám sluší. Milovníci bylinek na ni samozřejmě nedají dopustit, dobře vědí, co je smetanka lékařská neboli pampeliška za poklad.
     Komentáře
  • Zdravě

    Vejce: Symbol Velikonoc, ale také vyvážené stravy. Co všechno obsahují a jak je můžeme využít?

    Před 2 měsíci
    Vajíčka jsou tradičním symbolem Velikonoc stejně jako třeba pomlázka či beránek. V těchto dnech vejce nejen různě zdobíme, barvíme a zkrášlujeme jimi své domácnosti, ale také je mnohem více konzumujeme. Máme se toho obávat kvůli cholesterolu? A jak je skladovat nebo zjistit čerstvost?
     Komentáře
  • Zdravě

    Mějte veselé a zdravé Velikonoce: Jak odlehčit sváteční jídelníček

    Před 2 měsíci
    Blíží se Velikonoce, nejvýznamnější svátky křesťanské církve, zároveň však dlouho očekávané svátky jara, kterými se loučíme s šedivým obdobím chmurné zimy a očekáváme příchod všudypřítomné zeleně i vyšších teplot. Velikonoce, to jsou však především tradice a rodinné hodování.
     Komentáře
  • Zdravě

    Medvědí česnek jako zdravý posel jara – kde ho hledat a na co si dát pozor?

    Před 2 měsíci
    Medvědí česnek je vytrvalá léčivá bylina, která se brzy z jara těší velké oblibě. Její svěží zelené listy se často objevují v určitých místech dřív, než se tu zazelená tráva. Nejen zastánci zdravé výživy, ale všichni, kdo pociťují potřebu udělat alespoň na začátku jara něco pro své zdraví a doplnit vitamíny, vyhledávají medvědí česnek jako jarní zázrak přírody.
     Komentáře
  • Zdravě

    Velikonoce bez masa aneb Jak si připravit sváteční pokrmy ve veganské verzi

    Před 2 měsíci
    S jarním obdobím jsou neodmyslitelně spjaty Velikonoce. Ty jsou, podobně jako Vánoce, spojeny nejen s četnými tradicemi a zvyklostmi, ale rovněž s pokrmy, bez nichž si tyto svátky nedovedeme představit. Zkuste si je letos připravit trochu jinak, zdravěji, a vynechat přitom živočišné potraviny. Inspiraci můžete najít i v dávných tradičních pokrmech.
     Komentáře
  • Zdravě

    Žádný sport ani sex aneb největší mýty o menstruaci: Kterým ještě stále věříte i vy?

    Před 3 měsíci
    Dobové mýty a mylné představy o periodě ženy nepříjemně mystifikovaly a omezovaly. A některé z nich mají bohužel sílu i dnes. Menstruace je ale přirozená součást života a ženy by se neměly bát o ní mluvit. Často tomu ale tak je, a když nastanou potíže, řeší je pak raději samy, nejčastěji právě pomocí různých mýtů. O které se jedná a proč byste jim jednou provždy měli přestat věřit?
     Komentáře
  • Zdravě

    Pocit chladu a studené končetiny: Jak proti tomu snadno bojovat

    Před 3 měsíci
    Jaro už sice začalo, ale stále nás občas zastihnou chladnější dny. Zimní a brzké jarní období je náročné zejména pro ty, kteří trpí na studené končetiny nebo je jim často chladněji. Letní teploty jsou ještě daleko, proto by bylo jistě fajn znát několik zásad, které mohou v boji proti neustálému chladu pomoci.
     Komentáře
  • Zdravě

    Mezinárodní den štěstí aneb jak vždy najít důvod k optimismu

    Před 3 měsíci
    Dne 20. března slavíme svátek, který bude obzvlášť v této době dobré si připomenout – Mezinárodní den štěstí. Nejde však o nový svátek vyhlášený z podnětu probíhajících neveselých událostí posledních let. Byl přijat na základě usnesení OSN a stalo se tak už v roce 2013.
     Komentáře
  • Zdravě

    Když dítě nechce jíst – Jak si s tím poradit a kdy raději zajít k lékaři

    Před 3 měsíci
    Nutíte své dítě, aby snědlo alespoň kousek z toho, co má na talíři? Rozčilujete se nad každým jídlem, prosíte, stojíte nad ním a případně i na své dítě křičíte? Děláte chybu. Nucením do jídla jen v dítěti podporujete nechuť a může si tak snadno vypěstovat špatný vztah k jídlu. Jídlo má být potěšením a ne trestem. Na druhou stranu je ale jasné, že je pro dítě pravidelná a vydatná strava důležitá, aby mělo dostatek energie a všech živin. Jak ven z tohoto začarovaného kruhu? A kdy za nechutenstvím dítěte mohou být zdravotní problémy?
     Komentáře
  • Zdravě

    Mezinárodní den žen: Tipy na dárky pro zdraví, krásu i relaxaci

    Před 4 měsíci
    Mezinárodní den žen se opět blíží a vy jako obvykle tápete při výběru dárku? Co by to mělo být letos, aby nezůstalo u bonboniéry a láhve vína? Je to přece den, kdy by se ženám měla vyjádřit nejen láska a úcta, ale především uznání za všechnu tu starostlivost, práci a obětavost, se kterou opatrují své nejbližší.
     Komentáře
  • Zdravě

    Obezita batolat: Tipy, jak jí předejít

    Před 4 měsíci
    Při sestavování jídelníčku pro své dítě dbejte na to, aby v něm byly zastoupeny všechny důležité látky, které jsou pro vývoj dětského organismu nezbytné. Obezita celosvětově narůstá, a to bohužel i u dětí. Věděli jste, že každé obézní dítě si základ nadváhy založí v prvních třech let života? A ptáte se, kdo za to může? Hlavně rodiče!
     Komentáře
  • Zdravě

    Pustili jste se do cvičení? Pozor na tyto chyby začátečníků

    Před 5 měsíci
    Pustili jste se s novým rokem do cvičení, ale stala se vám nemilá věc v podobě „přepálení“ začátku? Pokud vaše tělo nebylo dosud zvyklé na pravidelný pohyb a dostalo v krátkém čase zabrat, začne se bránit. Na co byste měli myslet, když s pohybem začínáte? A kterých chyb je dobré se vyvarovat?
     Komentáře
  • Zdravě

    Léčivé jmelí: Jaké jsou jeho účinky na naše zdraví?

    Před 5 měsíci
    Jmelí máme všichni spojené s Vánocemi, Novým rokem a novoročním polibkem, který si dáváme pod jeho zelenou větvičkou. Jde však také o léčivou bylinu, o které je dobré vědět víc. Jmelí je stále zelený poloparazit, který roste v korunách stromů. To, jaké látky jmelí obsahuje, závisí na druhu hostitelského stromu.
     Komentáře
  • Zdravě

    Vláknina jako náš spojenec při hubnutí

    Před 5 měsíci
    Pustili jste se do hubnutí, ale trápí vás často pocit hladu? Zkuste podrobněji prozkoumat jídelníček a vysledujte, kolik vlákniny máte ve stravě. Pokud totiž zařadíte dostatek rozpustné i nerozpustné vlákniny, nejen že vás spolehlivě zasytí a pocity hladu zažene, ale také vám pomůže se samotným hubnutím.
     Komentáře
  • Zdravě

    Hubnutí ve zdraví i nemoci? Jak (ne)řešit stravu a pohyb, když ulehneme

    Před 6 měsíci
    Nejrůznější redukční režimy většinou rozjíždíme v době, kdy jsme v plné síle, zdraví nám slouží a máme dost energie na nové výzvy. Takovou dobou bývá většinou i začátek roku. Zimní období je ale také spojeno s nejrůznějšími onemocněními, která nás mohou na cestě za hubnutím brzdit. Kromě chřipek nebo nachlazení to mohou být také úrazy či vracející se migrény. Jak podle toho stravování potažmo hubnutí nastavit? Kdy je nejlepší na redukční plán raději zapomenout? A co přidat do stravy, abychom uzdravení podpořili?
     Komentáře
  • Zdravě

    Kožní problémy a jejich zhoršování v zimě

    Před 6 měsíci
    Na podzim a v zimě můžeme začít pozorovat větší vysušenost a citlivost pokožky, která snadno zčervená, svědí a pálí, na některých místech dokonce praská a šupinatí. Nic na tom nemění ani fakt, že je vlastně pokožka v zimě stále přikrytá vrstvami oblečení. Co s tím?
     Komentáře
  • Zdravě

    Hubnutí a alkohol – jde to dohromady? Ano! Pijte ale chytře

    Před 6 měsíci
    Vzdáváte se úplně alkoholu kvůli dietě nebo hubnutí? Možná děláte chybu. Ano, čtete správně. Není úplně pravdou, že vám hubnutí půjde lépe, pokud budete abstinovat. Pružné a štíhlé tělo si můžete udržet, aniž byste museli bojkotovat veškeré alkoholické nápoje za všech okolností. Stačí totiž pít chytře a využívat v praxi několik triků.
     Komentáře
  • Zdravě

    Jak se dostat zpět do formy po prodělání covidu?

    Před 6 měsíci
    Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří sami ještě nemoc covid – 19 neprodělali, pak jistě alespoň znáte někoho z vašich blízkých či známých, kdo tu zkušenost má. Od začátku pandemie se v Čechách nakazilo novým typem koronaviru přes dva miliony lidí. Covid – 19 má příznaky podobné chřipce, ale po jeho prodělání se většina lidí shoduje v názoru, že se může projevovat i méně předvídatelně.
     Komentáře
  • Zdravě

    Zdravější varianty klasické majonézy nejen do salátu

    Před 6 měsíci
    Jak připravit vánoční bramborový salát bez zbytečných kalorií navíc? Existuje něco jako zdravá majonéza? Na Vánoce přece nikdo nechce jíst bramborový salát bez chuti! Máme pro vás pár tipů, jak vánoční menu odlehčit.
     Komentáře
  • Zdravě

    Nezaměnitelná vůně cejlonské skořice: Jaké jsou její zdravotní benefity?

    Před 6 měsíci
    Pravá skořice pochází ze Srí Lanky, má teplou a příjemně sladkou vůni dřeva. Aroma je jemné, přitom intenzivní. Hodí se do nejrůznějších dezertů a také cukroví, proto je právě teď před vánočními svátky ten pravý čas, říci si o ní více. Jaké je její využití v kuchyni a s čím se dobře kombinuje?
     Komentáře
  • Zdravě

    Předvánoční stres, přejídání a pasivita během Vánoc – zkuste to letos jinak!

    Před 6 měsíci
    Ano, každý rok je to stejné, a tak je dobré si znovu a znovu připomínat, že Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, protože často je to úplně naopak. Stres, nervozita, dárky na poslední chvíli, plánování příbuzenských návštěv, nemluvě o pečení cukroví a úklidu. A tak už zbývá jen krůček k tomu, abychom právě stres, který se u mnohých zvyšuje už se zapálením první adventní svíčky, začali zahánět jídlem.
     Komentáře
  • Zdravě

    Mozek v kondici: Čemu se denně věnovat, aby nestrádal?

    Před 7 měsíci
    Ponocování, nedostatek spánku, nadužívání alkoholu a cigaret, tříštění pozornosti vlivem chytrých zařízení… Takové a mnohé další zvyky mohou na našem mozku zanechat trvalé následky a zvýšit nejen riziko Alzheimerovy choroby a stařecké demence. Co dělat, abychom mozek udrželi v kondici do vysokého věku?
     Komentáře
  • Zdravě

    Imunita nabere na síle: Dopřejte si korejský salát kimčchi

    Před 7 měsíci
    Kimčchi (kimči), termín označující kvašenou zeleninu, podobnou kysanému zelí. Připravit se dá téměř z čehokoli a klíčem k jeho chuti spočívá v síle fermentace. Kimči je zásadní součástí jídelníčku zejména v asijských zemích, ale čím dále více nachází nadšence i u nás - co se týče konzumace i přípravy. Pojďme se na něj podívat trochu blíže.
     Komentáře
  • Zdravě

    Mýty a fakta o pití kávy s mlékem. Jak káva působí na lidský organismus?

    Před 7 měsíci
    O černé kávě a jejím působení na lidský organismus jistě všichni víme, někteří na ni nedají dopustit a vychvalují její zdravotní benefity, včetně pozitivního působení při hubnutí. Jiní poukazují na její návykovost, dehydratující účinky a dokonce jí přisuzují zodpovědnost za naši náchylnost k infarktům. Co je na tom pravdy a jak je to s kávou, kterou si vylepšíme mlékem nebo smetanou?
     Komentáře
  • Zdravě

    Dna: Jak se projevuje, proč vzniká a kdy je čas zajít k doktorovi?

    Před 7 měsíci
    Dna je běžná a komplexní forma artritidy, která může postihnout kohokoliv. Je charakterizována náhlými silnými záchvaty bolesti, otoku, zarudnutí a citlivostí v jednom nebo více kloubech, nejčastěji to bývá v palci u nohy. Kdy je čas vyrazit k lékaři?
     Komentáře
  • Zdravě

    Podzimní odlehčení jídelníčku, díky kterému budete do Vánoc štíhlejší a plní energie!

    Před 7 měsíci
    Slovo detox má většina lidí spojené s jarem a se zbavováním se zbytku povánočních kil, případně nastartování hubnutí do plavek. Díky tomuto zažitému názoru tak získáváme dojem, že odlehčení jindy nedává smysl. Není tomu ale tak. Příjemný a nenásilný detox je vhodný kdykoliv během roku a pro každého, kdo žije v plném pracovním nasazení – kdo se cítí unavený, bez energie. Je ale samozřejmě důležité nemít žádné závažné zdravotní problémy. Na začátku je také dobré si ujasnit, co od toho čekáte. Chcete načerpat energii? Toužíte tím nastartovat hubnutí? Zkuste na podzim trochu odlehčit stravu, zpomalit a najít si na sebe čas. Prozradíme, jak na to.
     Komentáře
  • Zdravě

    Získejte sílu, pevné tělo a kondici díky crossfitu!

    Před 8 měsíci
    Hledáte všestranné cvičení, od kterého můžete čekat zlepšení kondice, pevnou postavu i sílu? Pak vám jednoznačně můžeme doporučit druh tréninku zvaný crossfit. Jedná se o cvičení, které vám vše výše uvedené přinese, navíc je intenzivní a bude vás bavit. Pojďme si říct o crossfitu více.
     Komentáře
  • Zdravě

    Podzimní prázdniny: Jak si je s dětmi užít?

    Před 8 měsíci
    Opět se nám blíží prázdninové volno, a tak je na čase přemýšlet o tom, jak tentokrát děti zabavit. Z průzkumů je bohužel zřejmé, že ačkoliv by řada rodičů ráda strávila s dětmi svůj volný čas aktivně a smysluplně, mnohdy to skončí nanejvýš procházkou po nákupním centru.
     Komentáře
  • Zdravě

    Adaptogeny – pomocník (nejen) při stresu. V čem je jejich kouzlo?

    Před 8 měsíci
    V poslední letech se jedná o nejvíce skloňovaný pojem v rámci zdravého životního stylu. A není se čemu divit. Adaptogeny nám pomáhají zvládat každodenní shon, stres a také tlak, který je na nás neustále vyvíjen. Jak fungují? A v čem všem nám mohou pomoci?
     Komentáře
  • Zdravě

    Co jíst na podzim, abychom byli fit a předešli onemocnění ze změny počasí?

    Před 8 měsíci
    Chladnější počasí a sušší vzduch, který dýcháme v našich domovech, kde se schováváme před podzimním nečasem, si jako každoročně začínají vybírat svou daň na našem zdraví. Jak stravou podpořit celkovou vitalitu?
     Komentáře
Reklama