Zavřít
Zdravě

Zdravě

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Zdravě
  • Zdravě

    Pistácie a pistáciový olej pro zdraví a krásnou pleť

    Před 1 dnem
    Pistáciový olej zaujme příjemnou chutí a také výživovým profilem. Je to výborný pomocník jak v kuchyni, tak v péči o tělo. Objevit jeho zdravotní výhody opravdu stojí za to, obzvlášť s příchodem teplejších dní, kdy dodá organismu potřebnou jarní vzpruhu a ochutí svěží jídelníček.
     Komentáře
  • Zdravě

    Jak poznáme, že jsou naše játra přetížená a nepracují tak, jak mají

    Před 4 dny
    Jak si naše játra stojí se bez lékařského vyšetření odhaduje velmi těžko. Na rozdíl od jiných orgánů, poškození jater se neprojevuje specifickou bolestí, která by nás upozornila, že je něco v nepořádku. Jaterní onemocnění nejsou nijak vzácná a často se vyskytují i v chronické podobě, právě z důvodu snadného přehlédnutí prvních, nejasných ukazatelů.
     Komentáře
  • Zdravě

    Jarní bylinky, které po zimě prospějí vaší pleti

    Před 6 dny
    Během zimních měsíců se musela vaše pleť potýkat s mnohými nástrahami, které jí vůbec neprospívaly. Ať už se jednalo o více kalorická jídla nebo teplotní výkyvy. Ty se mohly nepříznivě podílet na jejím vysoušení a větší křehkosti. S příchodem jara potřebujete dodat pokožce tu pravou bylinkovou vzpruhu.
     Komentáře
  • Zdravě

    Síla a životodárná energie jarní rovnodennosti – jak ji využít?

    Před 8 dny
    Již za dva dny, 20. března, slavíme den jarní rovnodennosti. Je svým způsobem výjimečný a důležitý. Je totiž mimo jiné skvělou příležitostí k novým začátkům. K těm může patřit třeba jarní očista, nový a zdravější jídelníček, ale i nové a příznivější uspořádání vlastního života včetně vztahů a osobních cílů.
     Komentáře
  • Zdravě

    Zuby moudrosti – v jakých případech si je nechat vytrhnout?

    Před 10 dny
    Třetí stoličky neboli osmičky a lidově také zuby moudrosti jsou tak trochu postrachem všech jejich majitelů. Rostou, jak se jim zachce, často se ani pořádně nevyklubou, špatně se čistí, a tak mohou působit potíže. Díky nim se mohou víc kazit i zuby v jejich blízkosti. Osmičky někdy nejsou v čelisti ani založené, nebo jsou tam jen některé, jindy pro ně zase není v ústech dost místa a jejich prořezávání je problematické.
     Komentáře
  • Zdravě

    Karpální tunel – proč vzniká, kdo je nejvíce ohrožen a jak ho léčit?

    Před 13 dny
    Myštitida. Trochu hanlivé, zato pro dnešní dobu celkem přesné pojmenování více známého syndromu karpálního tunelu. Jelikož se uvádí, že jde o suverénně nejčastější nemoc z povolání, se kterou se neurologové potkávají, bylo by dobré se o tomto syndromu a současně o prevenci dozvědět více. Velmi rychle se tedy podíváme na anatomii ruky, pro lepší pochopení problému a s ním spojených příznaků. Nastíníme také možnosti řešení od těch méně invazivních, až po ty náročnější.
     Komentáře
  • Zdravě

    K jaru patří očista jater. Podpořte jejich regeneraci v několika krocích

    Před 15 dny
    Organismus dostal v posledních měsících opravdu zabrat a své si o tom určitě myslí také vaše játra. Tento důležitý orgán je potřeba efektivně podpořit v jeho každodenní činnosti. Je to totiž neúnavný pracovník lidského těla, hrající klíčovou roli v jeho očistě.
     Komentáře
  • Zdravě

    Obezita a geny – za co všechno jsou zodpovědné a co jsou jen výmluvy?

    Před 17 dny
    Obezita je velkým světovým tématem a bohužel neustále roste počet lidí, co se se potýkají s tímto civilizačním problémem spojeným s řadou vážných onemocnění. Přestože má na obezitu značný vliv celkový životní styl, kvalita stravy a míra pohybu, je prokázáno, že na onemocnění obezitou má nemalý dopad také dědičnost. Dle výzkumů je tělesná hmotnost ovlivněna geneticky od 40 do 70 %. Za co dalšího mohou geny? A co se s tím dá dělat?
     Komentáře
  • Zdravě

    Můžeme jíst naklíčené brambory? Ano, ale jen za určitých podmínek

    Před 19 dny
    Brambory obsahují látku zvanou solanin. Ten patří mezi glykoalkaloidy a pro člověka je konzumace většího množství jedovatá. Právě bramborové klíčky signalizují větší obsah solaninu v bramborách, které jsou například vlivem špatného skladování vystaveny teplu či světlu. To jim dává signál, že se blíží jaro a je čas klíčit.
     Komentáře
  • Zdravě

    Předjarní „úklid“ pleti – tipy na detoxikační masky a potraviny pro krásnější pleť

    Před 21 dny
    Zima to sice ještě definitivně nevzdala, ale brzy tady budeme mít předjaří. Spolu s prodlužujícími dny dostáváte více energie, tělo začíná více vnímat ostřejší sluneční paprsky, i když stále poněkud chladné. Pokud plánujete detoxikaci těla, přidejte k ní i tu pleťovou. Pokožka vám za to poděkuje.
     Komentáře
  • Zdravě

    Koenzym Q10 – král antioxidantů, který ovlivňuje (nejen) naši energii

    Před 1 měsícem
    Prakticky je nutný pro veškerou produkci naší energie, významný je i pro imunitní procesy v těle, srdeční funkce a jedná se o velmi silný antioxidant. Celkem hojně se vyskytuje v potravinách, tělo si ho navíc dokáže zhruba do 30 let věku vyrábět samo. Tato schopnost poté ale s věkem klesá, je proto o to více důležitá správná strava a také Q10 doplňovat. V čem ho najdeme? A co všechno koenzym Q10 dokáže?
     Komentáře
  • Zdravě

    Mléčné výrobky a jejich přínos pro tělo: Proč volit ideálně zakysané verze?

    Před 1 měsícem
    V našem jídelníčku má mléko a mléčné výrobky celkem významné postavení. A není divu. Jedná se o komplexní potravinu plnou potřebných látek důležitých pro náš organismus. Jako bonus je pak i to, že jsou tyto výrobky velice chutné a zpracované do mnoha podob. Každý si tak může najít to své, ať už půjde o jogurty, sýry, tvarohy nebo různé druhy mléčných nápojů. Co víme o jednotlivých mléčných výrobcích? A po kterých se vyplatí sáhnout nejvíce?
     Komentáře
  • Zdravě

    Slow fashion neboli udržitelná móda – proč se o ni začít zajímat?

    Před 1 měsícem
    Obchody s oblečením jsou přeplněné, nabídka nových kolekcí křičí z výloh na zákazníky i několikrát do měsíce, slevové akce už nejsou jen sezónní záležitostí, na výprodeje můžete narazit téměř nepřetržitě. Každý týden přichází v obchodech do regálů a na stojany s oblečením nové zboží, a cíl toho všeho je jediný, přesvědčit nás o nutnosti další koupě.
     Komentáře
  • Zdravě

    Únor je měsíc ledvin – jak je posílit a správně o ně pečovat?

    Před 1 měsícem
    Tradiční čínská medicína umí dokonale využít skutečnosti, že tak jako se během roku mění příroda kolem nás, měníme se i my sami a naše tělo, které prochází těmito změnami, také jinak funguje. Každý měsíc tak patří jinému orgánu, kterému v dané době hrozí oslabení, a proto je třeba se na něj zaměřit. Je únor a na řadě jsou právě ledviny.
     Komentáře
  • Zdravě

    Častý zánět středního ucha u dětí i dospělých: Prevence a léčba

    Před 1 měsícem
    Zánět středního ucha je jednou z nejčastějších a nejbolestivějších dětských nemocí, postihnout však může nezřídka i dospělé. Propuká nejčastěji v noci, má rychlý průběh a projevuje se ostrou, silnou bolestivostí ucha a zvýšenou teplotou. Opakované a vracející se záněty jsou u tohoto onemocnění častým jevem, protože narušená sliznice středního ucha je náchylnější k infekci a vzniku dalšího zánětu. Při opakovaném zánětu však mohou nastat komplikace a celkově těžší průběh nemoci.
     Komentáře
  • Zdravě

    Henna či indigo jsou ideální pro přírodní barvení vlasů. Práce s nimi je lehčí, než si myslíte

    Před 1 měsícem
    Máte dost chemie a chcete dopřát svým vlasům vzpruhu anebo jste ještě vlasy nebarvili a chcete se vyhnout syntetickým koktejlům? Zkuste je nabarvit přírodně. Počítejte ale s tím, že budete potřebovat více času a přírodní barvy se jen tak nezbavíte.
     Komentáře
  • Zdravě

    Trápí vás akné? Vsaďte na rostlinné oleje a aromaterapii

    Před 1 měsícem
    Akné není jen záležitostí pubertálních jedinců, ale bojují s ním také muži a ženy, kteří již dávno nejsou ve věku teenagerů. Dá se s ním zatočit pomocí vhodně vybraných aromaterapeutických produktů, ať už rostlinných olejů, hydrolátů nebo esenciálních olejů. Zkuste proti pupínkům zabojovat pomocí přírodních produktů.
     Komentáře
  • Zdravě

    Česnek a jeho síla – v čem je tak unikátní a proč ho (ne)milujeme

    Před 1 měsícem
    Mezi jeho základní vlastnosti patří výrazná chuť i vůně. A určitý druh „vůně“ pak s námi zůstává i několik hodin po jeho konzumaci. Česnek je lidmi buď milován, nebo nenáviděn. Ne zrovna příjemný opar by nás ale neměl od jeho konzumace odradit. Svým složením totiž česnek představuje hotový rostlinný unikát s nekonečným seznamem léčivých účinků. Jak našemu tělu dokáže pomoci? A proč bychom si ho měli dopřát pravidelně?
     Komentáře
  • Zdravě

    Proč není dobrý nápad hubnout během zimy

    Před 1 měsícem
    Každý rok se snažíte s novým rokem zhubnout, a pokaždé to dopadne stejně. Nedaří se to. Říkáte si, jak je to možné? Zimní období totiž vůbec není ideální pro jakékoliv redukční programy. Pokud tedy chcete shodit nějaké to kilo, odložte to raději na pozdější měsíce, klidně až na jaro. Uvidíte, že do jakékoliv úpravy budete mít větší chuť, více energie a bude tak snadnější i vydržet.
     Komentáře
  • Zdravě

    Zdravé zimní smoothies pro zahřátí a posílení imunity

    Před 1 měsícem
    Na začátku a na konci zimy je naše imunita těžce zkoušená nejrůznějšími viry a bakteriemi, kterým svědčí změny teplot. V tuto dobu proto obvykle hledáme všechny možné a účinné způsoby, jak posílit vlastní obranyschopnost. Velmi efektivně nám s tím mohou pomoci smoothies, oblíbené nápoje nejen pro redukční dietu, ale právě v zimě i pro zahřátí a posílení imunity.
     Komentáře
  • Zdravě

    Buďte zdravější a kupujte kvalitu: Jak se lépe orientovat v potravinách

    Před 1 měsícem
    Nákup potravin vypadá jako celkem snadná disciplína, ale pokud chcete dbát na zdravý životní styl a vybírat si kvalitu, může být problém rozluštit všechny údaje, obrázky a značky na obalech potravin. Na všech na vás vyskakují různá čísla, nesrozumitelná slova nebo rádoby přitažlivá tvrzení. Leckoho pak odradí takové množství informací a neznámých údajů od koupi dobrého produktu a skončí to nákupem toho stejného – co znáte a chutná vám to. Označení potravin je trochu věda, ale dá se v tom vyznat. Jak na to?
     Komentáře
  • Zdravě

    Cvičení po nemoci aneb kdy a jak opět začít s tréninkem

    Před 2 měsíci
    Zimní období bývá spojeno s různým nachlazením, chřipkami a dalšími onemocněními. Příjemné to není nikdy, ovšem možná o něco více trpí vášniví sportovci. Pro ně je představa několika proležených dní téměř nemožná, a tak se zpět do sportu vrhají hned, jak je to možné. Je to ale dobře? Po jaké době bychom se měli vrátit k pohybu a co cvičit po nemoci?
     Komentáře
  • Zdravě

    Kdy začít zvažovat očkování proti chřipce a komu je hradí pojišťovna?

    Před 2 měsíci
    Zima nám dává jasně na srozuměnou, že jsme uprostřed období chřipky. K preventivním opatřením, která nám mají pomoci se chřipce vyhnout, patří pestrá strava, vitamíny a zdravá životospráva, pravidelný pohyb či otužování, bezpochyby však také očkování proti chřipce.
     Komentáře
  • Zdravě

    Jak co nejlépe udržet hydrataci pleti během náročného zimního období

    Před 2 měsíci
    I když zrovna nebojujete s mrazem a chladem, i tak je potřeba dodat pleti patřičnou výživu a udržet její hydrataci. Pomohou vám v tom přírodní kosmetické prostředky. Správně zvolená pleťová péče pomůže chránit před ataky vnějších agresí a vede k zachování krásné, zdravé a pevné pokožky i v zimním období.
     Komentáře
  • Zdravě

    Zázvor pro hřejivé přečkání zimy: Co všechno našemu tělu přináší a kdy může i škodit?

    Před 2 měsíci
    V právě kralujícím zimním období viróz, chřipek a opakujících se nachlazení mají prozíraví lidé doma po ruce čerstvý zázvor. Zázvor je nejen nedílnou součástí indické a čínské kuchyně, ale je také skvělým pomocníkem pro přirozené posílení imunity a prohřátí organismu ve chvílích, kdy to potřebujeme a cítíme úbytek energie, tolik potřebné pro boj s bacily všeho druhu.
     Komentáře
  • Zdravě

    Aromaterapie pro zimní splíny: Které vůně vám pomohou k lepší náladě?

    Před 2 měsíci
    Aromaterapie je oblíbená hlavně v zimních dnech, protože je skvělou pomocnicí, když se cítíte takzvaně psychicky pod psa. Esenciální oleje totiž umí velmi efektivně pracovat s vašimi náladami a emocemi. Napomáhají účinné relaxaci ve dnech s nedostatkem světla a tepla. Týká se zimní splíny i vás? A jak vám může pomoci aromaterapie?
     Komentáře
  • Zdravě

    Nejčastější novoroční předsevzetí pro utužení zdraví a jak je snáze dodržet

    Před 2 měsíci
    Se začátkem nového roku se cítíme povinováni k bilancování a vytyčení nových cílů. Nový rok je pro mnohé z nás pomyslná startovní čára, od které se můžeme odrazit a začít žít a dělat mnoho věcí jinak a lépe. Nejčastěji se naše nové snahy upínají ke zdravějšímu životnímu stylu.
     Komentáře
  • Zdravě

    Tipy pro lepší trávení po svátečních dnech! Na jaké potraviny vsadit právě teď?

    Před 2 měsíci
    Sváteční dny jsou za námi, Vánoce i oslavy Nového roku se u většiny z nás neobejdou bez hromady jídla. Ať už se snažíte během roku hlídat svůj příjem a jíte zdravě, nebo to moc neřešíte, o svátcích si většinou dovolíte trochu polevit s omezeními a dopřát si všechny sváteční dobroty. Není tedy divu, že se nyní cítíte trochu plní a máte podrážděný žaludek.
     Komentáře
  • Zdravě

    Nový rok s novou péčí o pleť: Objevte účinky maderoterapie!

    Před 2 měsíci
    Leden je každoročně obdobím novoročních předsevzetí, která se nejčastěji týkají snahy o zdravější způsob života. Kromě snahy o zhubnutí či vytvarování postavy vás určitě bude zajímat také zdravější péče o pleť, kterou jste možná v minulém roce trochu zanedbávali. Už jste slyšeli o maderoterapii? Pojďme si tento pojem trochu přiblížit.
     Komentáře
  • Zdravě

    Zima bez kil navíc: Nebojte se letos sundat zimní kabát!

    Před 2 měsíci
    Každý rok v sobě chladné zimní období ukrývá potenciální nebezpečí v podobě rychle nabraných kil navíc. Tentokrát se jim zkuste vyhnout a zaměřte se na několik rad, které vám přinášíme, abyste kila navíc na jaře nemuseli letos řešit. Zima znamená přirozené zpomalení. Chladná rána, mrazivé noci a často zatažená obloha nepatří zrovna mezi lákadla k aktivitě. Naopak, spíše se nám za takových podmínek do ničeho nechce. I ti, kdo jsou zvyklí se hýbat, mají tendenci zlenivět. Není to nic divného, přesto jde pro řadu z nás o nežádoucí záležitost.
     Komentáře
  • Zdravě

    Když jste oslavy Nového roku trochu přehnali aneb pár tipů, jak se zbavit kocoviny a posílit játra

    Před 2 měsíci
    K silvestrovskému veselí patří, jak víme, setkávání s rodinou a přáteli, dobré jídlo, a samozřejmě také pití, obvykle ve větší míře, než jsme zvyklí. Ačkoli silvestrovská zábava stojí za to, rána po prohýřených nocích bývají nezáviděníhodná. Víte, co všechno vám pomůže dostat se co nejdřív z kocoviny a jak podpořit detoxikaci jater, které naše novoroční oslava velmi zatíží? Přinášíme pár tipů.
     Komentáře
  • Zdravě

    Oslavte poslední dny roku chutně i bez alkoholu! Co všechno si můžete dopřát?

    Před 2 měsíci
    Oslavy konce roku a příchodu nového jsou za dveřmi. S tím je spojena také vyšší konzumace nejrůznějších verzí alkoholických nápojů. Je to ale skutečně nutné? Možná byste rádi zhubli, chcete být zdravější, nebo vám zkrátka alkohol (případné následky) nedělají dobře. Dobrá zpráva je, že dnes si již můžete skvěle pochutnat na drinku zcela bez alkoholu, přitom může jít o váš oblíbený (jinak alkoholický) nápoj. Co všechno si dnes můžete dopřát?
     Komentáře
  • Zdravě

    Děti a pyrotechnika: Pravidla bezpečnosti a na co si dát pozor

    Před 2 měsíci
    Blíží se oslavy konce roku, které jsou již tradičně spojeny s nákupem zábavní pyrotechniky. Ohňostroje a petardy k silvestrovskému veselí neodmyslitelně patří, bohužel si každoročně vyžádají řadu zranění, z nichž některá mají i trvalé následky. Jak se chovat opatrně? A jak ochránit své děti?
     Komentáře
  • Zdravě

    Jak si pomoci od překyselení žaludku a co jej způsobuje?

    Před 3 měsíci
    Překyselení žaludku je obvykle důsledkem nepravidelného stravování, nočního přejídání, stresu a celkově nezdravého životního stylu. Během Vánoc, kdy se obvykle oddáváme těžkým jídlům a nejrůznějším pochutinám, často bez ohledu na denní dobu, jsme pak tomuto problému blíž než kdy jindy.
     Komentáře
  • Zdravě

    Nevzdávejte se cvičení ani o svátcích! Zkuste aktivity v teple i na vzduchu. Které?

    Před 3 měsíci
    Odrazuje vás s příchodem zimy cvičení, a to hlavně venku? Můžete buď sebrat odvahu, překonat nechuť a vyrazit jakoby nic, nebo využít nejrůznější alternativy pohybu, který je nyní v zimě a během svátečních dnů ideální. Hýbat byste se měli alespoň třikrát týdně, to zkrátka platí i během zimy. Myslete na to, že v zimě nemáte tolik přirozeného pohybu jako v létě – dny jsou chladnější, kratší, a více času trávíme doma. Jak zůstat u cvičení i přes svátky?
     Komentáře
  • Zdravě

    Buďte na Štědrý večer připraveni: První pomoc při spolknutí rybí kosti

    Před 3 měsíci
    Přípravy na Vánoce jsou v plném proudu a brzy už si mnozí z nás půjdou pro kapra na štědrovečerní večeři. Rodinná idyla u svátečního stolu však může být velmi rychle narušena nepříjemností, která může vypadat děsivě a vyvolat nemalou paniku. Rybí kost, která vám náhle uvízne v krku, nebývá ve většině případů život ohrožující, i když to tak může vypadat. Přesto je dobré jíst rybu vždy pomalu, po malých kouscích a s opatrností.
     Komentáře
  • Zdravě

    Vánoční menu bez lepku aneb jak si mohou pochutnat i lidé se zdravotním omezením

    Před 3 měsíci
    Přestože to na první pohled vypadá, že Vánoce jsou zejména o jídle, není tomu tak. Proto bychom k těmto svátkům měli takto přistupovat. Tím více to platí pro lidi trpící jakýmkoliv dietním omezením. Může to pak vypadat, že jsou během vánočních svátků ochuzení od všech tradičních svátečních dobrot. Jedno z těch zásadních dietních omezení je vyřazení lepku. Pokud ze zdravotních důvodů lepek nemůžete, mohou být pro vás Vánoce trochu utrpením i výzvou. I tak se ale dá připravit vánoční menu chutně! Jak?
     Komentáře
  • Zdravě

    Jak vypadá zdravé cukroví: Jen vyměnit ingredience nestačí. Jděte na to jinak!

    Před 3 měsíci
    Když přijdou Vánoce, leckdo se snaží udržet ve formě také tím, že si připravuje zdravější verze cukroví. Ze strachu, že během svátků přibereme, vyhledáváme rok co rok nové a zdravé recepty na klasické druhy cukroví, i na dosud nevyzkoušené. Existuje ale něco jako zdravé vánoční cukroví? A jak moc si pomůžete, když si místo tradičních rohlíčků, lineckého nebo perníčků připravíte alternativy bez másla, mouky, lepku či vajec?
     Komentáře
  • Zdravě

    Jaké vůně se hodí ke svátečním chvílím aneb poznejte také jejich symboliku

    Před 3 měsíci
    Předvánoční a vánoční čas je nejen nejkrásnějším obdobím roku, kdy si můžete užívat zasloužené pohody u světla svíček a chutného čaje, grogu či svařeného vína. Je to čas plný vůní, které sytí nos i duši. Jaká je jejich symbolika a proč je dobré o ní vědět víc? Vychutnejte si nyní ty pravé vánoční vůně a užijte si svátky o to víc!
     Komentáře
  • Zdravě

    Proč to nepřehánět se "zdravými Vánocemi" a užít si je bez výčitek

    Před 3 měsíci
    V posledních letech se média předhánějí v poradenství, jak na zdravější cukroví, zdravější bramborový salát, zdravější psychiku během svátků, zkrátka zdravější Vánoce se vším všudy. Samozřejmě je dobré vědět, jak si Vánoce užít bez zbytečných nepříjemností, jakými jsou třeba žaludeční potíže, pálení žáhy, nadýmání, kil navíc či podráždění z toho, že člověk prostě nic nestíhá.
     Komentáře
  • Zdravě

    Cvičení ženy vs muži: Je potřeba brát ohled na pohlaví?

    Před 3 měsíci
    Cvičení je prospěšné bezesporu pro všechny. Za předpokladu, že během pohybových aktivit posloucháte své tělo, nepřetěžujete se, věnujete čas protažení i úvodnímu zahřátí. Je ovšem rozdíl, zda cvičí muž či žena.
     Komentáře
  • Zdravě

    Výhody pomalého vaření aneb skvělé jídlo plné živin téměř bez práce

    Před 3 měsíci
    Možná to bude znít až neuvěřitelně, ale pravdou je, že pomalé vaření může skvěle ušetřit čas a být velkým pomocníkem v kuchyni. Název tomu sice na první pohled neodpovídá, ale skutečně je to tak. Pokud se navíc rozhodnete zkusit pomalé vaření, poznáte, jak si pokrmy dokážou zachovat skvělou chuť, šťavnatost, a přesto do samotného jídla nemusíte přidávat kdoví kolik dochucovadel či koření. Nyní je navíc ta správná doba právě na pomalé vaření. V zimě to jistě oceníte.
     Komentáře
  • Zdravě

    Mikulášská nadílka a adventní svačinky pro děti ve zdravém kabátě

    Před 3 měsíci
    Měsíc plný sladkých odměn se blíží mílovými kroky. Cukr a obecně sladkosti jsou však pro dětský jídelníček ve větší míře naprosto nevhodné a proto by se sladkou chutí mělo šetřit a ideálně by dětem měla být dopřávána prostřednictvím zdravých a co nejméně technologicky zpracovaných potravin. Jak připravit dětem zdravého Mikuláše, adventní svačinku do školy a nebo adventní mlsání ve zdravém kabátku?
     Komentáře
  • Zdravě

    Tuky pro vánoční pečení: Naučte se rozpoznat druhy másla a jeho alternativy

    Před 4 měsíci
    Již zítra tu máme 1. adventní neděli a s ní i čas, kdy začínáme péci první cukroví, které by se mělo nechat dostatečně uležet. Perníčky, linecké cukroví, rohlíčky a další druhy jsou tradičními druhy, které jsou postaveny hlavně na másle, jakožto hlavním používaném tuku. Máslo mělo dlouhá léta špatnou pověst. Nyní byly jeho zdravotní účinky opět očištěny a až na výjimky nám ze zdravotního hlediska nic nebrání s ním opět zase péci. Jaké máme druhy másla a na jaké alternativy můžeme v obchodech narazit?
     Komentáře
  • Zdravě

    Jóga pro děti – jak a kdy s ní začít se svými dětmi?

    Před 4 měsíci
    Možná cvičíte jógu už nějakou dobu a chcete s ní začít i u svých dětí, možná naopak sami začínáte a říkáte si, proč nezačít objevovat její taje a blahodárné účinky společně se svými dětmi. Začít můžete takřka kdykoliv budete mít chuť. Praktikování jógy by dětem mělo přinášet především radost z pohybu. Nenásilnou a zábavnou formou se tak naučí správně a ohleduplně zacházet se svým tělem i s vlastními emocemi, což jim v životě může do budoucna mnohé usnadnit.
     Komentáře
  • Zdravě

    Syntetické svíčky vyměňte (nejen) během adventu za přírodní, vaše zdraví vám poděkuje

    Před 4 měsíci
    S krátícími se dny a brzkým příchodem adventu se v domácnostech objevují nejrůznější typy svíček. Ty z přírodních materiálů jsou sice náročnější pro obsah Vaší peněženky, ale pokud jde o jejich vliv na zdraví, mají oproti syntetickým nespočet výhod. Proč byste se měli zajímat o to, jak svíčky působí na lidské zdraví a jak je to s přírodními variantami?
     Komentáře
  • Zdravě

    Kratom - neškodný stimulant nebo nová nebezpečná droga?

    Před 4 měsíci
    Kratom nebo také čajová droga je psychoaktivní látka, která se řadí k novodobým drogám a v současné společnosti vzbuzuje nemalé obavy. I přes varování odborníků z oblasti adiktologie totiž nebyla v naší zemi zařazena na seznam zakázaných návykových látek. Důsledkem je znepokojivá skutečnost, že kratom si může bez větších potíží kdokoli koupit na internetu nebo třeba i v trafice. Je volně dostupný nejen dospělým, ale i nezletilým dětem, přestože není ničím menším než návykovou drogou, schopnou způsobit velké zdravotní i psychické potíže.
     Komentáře
  • Zdravě

    Podzimní koření a jídla pro zahřátí: Na co byste měli vsadit právě v tomto období?

    Před 4 měsíci
    Na podzim a v zimě je důležité nejen zahřátí zvenku, pomocí teplých svetrů, ponožek a podobně, ale především zevnitř. To bývá účinnější, než byste řekli. S tím vám pomohou ty správné potraviny a nápoje. Je tedy dobré vědět, které suroviny mají samy o sobě zahřívací efekt, a stejně tak je to i s kořením. Po čem sáhnout během podzimu a zimy?
     Komentáře
  • Zdravě

    Listopad jako měsíc plic: Jak se o tento orgán starat a čím plíce posilnit?

    Před 4 měsíci
    Podle čínského pentagramu je každý měsíc zasvěcen jednomu z hlavních orgánů v našem těle. Můžeme se mu tak v určité době více věnovat, dbát o jeho zdraví a posílení, a zároveň se o něm také něco více dozvědět. Listopad tak patří plicím, párovému orgánu, který máme uložený v hrudníku a který zásobuje buňky v našem těle kyslíkem, jenž k nim dojde spolu s průtokem krve.
     Komentáře
  • Zdravě

    Jedlé kaštany jsou také součástí kosmetiky. Jaké jsou jejich výhody pro pleť?

    Před 4 měsíci
    Jedlé kaštany jsou oblíbenou podzimní pochoutkou. Připravují se vařené, pečené, jsou oblíbené jako přílohy k masům nebo i do vánoční nádivky. Bez jedlých kaštanů si nedokážeme představit vánoční trhy. Tím ale jejich benefity nekončí. Mají také některé výhody, co se týče výrobků pro péči o tělo a pleť. Jak lze kaštany ještě využít?
     Komentáře
  • Zdravě

    Jedlé kaštany jsou také součástí kosmetiky. Jaké jsou jejich výhody pro Vaši pleť?

    Před 4 měsíci
    Jedlé kaštany jsou oblíbenou podzimní pochoutkou. Připravují se vařené, pečené, jsou oblíbené jako přílohy k masům nebo i do vánoční nádivky. Bez jedlých kaštanů si nedokážeme představit vánoční trhy. Tím ale jejich benefity nekončí. Mají také některé výhody, co se týče výrobků pro péči o tělo a pleť. Jak lze kaštany ještě využít?
     Komentáře
  • Zdravě

    Druhy medu - který je nejlepší pro zdraví?

    Před 4 měsíci
    Med je nejen sladká pochoutka a skvělý společník pro chladné podzimní dny a večery, ale především je to náš domácí lékař. Kromě snižování krevního tlaku, zamezení vzniku žaludečních vředů, úlevy od bolesti v krku či ozdravení pleti, umí pomoci i od projevů stresu. Med znali již staří Egypťané, kteří si jej cenili jako božích slz.
     Komentáře
  • Zdravě

    Termický efekt potravin aneb jaké nás v zimě příjemně zahřejí

    Před 4 měsíci
    Potraviny oplývají řadou vlastností. Pokud je známe, můžeme se podle toho dobře řídit a správně tak kombinovat jednotlivé suroviny, čímž přispějeme svému zdraví. Jednou z vlastností, se kterou pracují některé východní kultury, je termický vliv potravin na náš organismus.
     Komentáře
  • Zdravě

    Pohyb jako přirozené zahřátí těla během podzimních dnů

    Před 4 měsíci
    Stává se, že s příchodem chladnějších dnů klesá také motivace k pohybu, a to je velká škoda. Podmínky možná skutečně nejsou tak lákavé, jako během jara a léta, když tomu ale dáte šanci, možná zjistíte, že vám vyhovuje mnohem více podzim. Sportovat se dá celoročně, a to i venku. Jen to chce trochu přípravy, správné oblečení a nebát se horšího počasí. Chladnější dny navíc pohybu přejí mnohem více než letní vedra.
     Komentáře
  • Zdravě

    Chcete vědět, co opravdu jíte? Čtěte etikety aneb vyznejte se v obalech už navždy

    Před 4 měsíci
    V případě, že nevíte, co běžně jíte, na vině je buď lenost, nebo jste dosud neměli tušení, jak a proč byste měli informace o potravinách zjišťovat. Je jasné, že nikoho nebaví strávit půlku dne v obchodě pročítáním obalů. Stačí ale znát několik základních informací a pravidel, a to vám poté může hodně usnadnit i zlepšit život. Dost možná také ušetříte i nějaké ty peníze. Začněte číst etikety a vyznejte se v obalech jednou provždy.
     Komentáře
  • Zdravě

    Chronická podzimní únava – jak jí předejít a udržet se ve formě?

    Před 4 měsíci
    Podzim je doba změn a zatěžkávací zkoušky našeho zdraví. Dostavují se pocity větší únavy, vyčerpání, chmur a melancholie. Zdá se nám, že konec léta z nás vysál veškerou energii a pro toto náročné období už nám žádná nezbývá. Dny se krátí, počasí je o poznání chladnější, a navíc se to všude kolem začíná hemžit viry a bacily.
     Komentáře
  • Zdravě

    Vlašské ořechy: Top potravina, kterou se vyplatí jíst po celý rok

    Před 5 měsíci
    Věděli jste, že vlašské ořechy patří mezi deset nejzdravějších potravin? Vlašáky jsou skvělým zdrojem zdravých tuků, ale také vitamínů skupiny B, zinku, mědi nebo manganu. Je dobré tyto ořechy konzumovat pravidelně, ovšem jen v malých porcích. Pak vám mohou pomoci s vysokou hladinou cholesterolu, sníží riziko infarktu a podpoří dobrou náladu. Díky vysokému obsahu vitamínu E patří ořechy mezi nejlepší potraviny s antioxidační schopností.
     Komentáře
  • Zdravě

    Jak se vyhnout opakovaným podzimním virózám a proč je nepřecházet?

    Před 5 měsíci
    S ochlazením přichází únava a větší náchylnost k neustálým rýmám, kašlům a podobným neduhům. Také už na sobě pociťujete projevy podzimního počasí? K tomu se přidá vstávání do tmy, časté deště a pochmurná nálada. Přesto se i melancholický podzim dá prožít jinak než s teploměrem v posteli.
     Komentáře
  • Zdravě

    Důvody, kvůli kterým nenápadně přibíráte: Jaký se možná týká i vás?

    Před 5 měsíci
    Hlídáte se v jídle, pravidelně se hýbete, přesto se vaše váha postupně zvyšuje? Správná strava a pohyb jsou opravdu základem, nicméně často nám brání v hubnutí nebo naši hmotnost negativně ovlivňují i jiné faktory. Naše tělo je komplexní stroj, které jen tak neoblafnete, a je potřeba brát v potaz, že vše v organismu musí ladit a doplňovat se. Pojďme se nyní zaměřit na důvody, které vám brání shodit pár kil, nebo vám způsobují pomalé a nenápadné přibírání na váze.
     Komentáře
  • Zdravě

    Aromaterapie je užitečná v prevenci sezónních onemocnění. Na co si ale musíte dát pozor?

    Před 5 měsíci
    Aromaterapie je mocná a silná pomocnice a léčitelka. Jenže někdy může při nesprávném používání přivodit více škody než užitku. Obzvlášť, pokud není bráno v potaz rčení, že méně je více, které na poli práce s esenciálními oleji platí dvojnásob. Kdy nám aromaterapie pomáhá? A na co je potřeba dát si pozor?
     Komentáře
Reklama