Polští vrcholní představitelé si v pondělí připomněli výročí masakrů, při nichž ukrajinští nacionalisté za druhé světové války povraždili v oblasti Volyně desetitisíce Poláků. Informovala o tom agentura AP. Krveprolití, které Polsko považuje za genocidu, je rušivým prvkem v jinak blízkých vztazích Varšavy a Kyjeva.
Z posledního sčítání je lidí, kterým je 90 let a víc, 64 300. Ještě se jich můžeme zeptat na jejich soukromou historii a jak se jim žilo poté, co se 15. března 1939 ozvalo z rozhlasů „Zachovejte klid a vyčkejte dalších zpráv“. Někdo z nich chodil tančit a žil si svůj život v rámci možností, jiný má trauma až do smrti, další se tímto tématem zaobírá bez ustání.
Hitlerova armáda zahájila hlavní ofenzívu 28. června 1942, po sedmi měsících v SSSR prakticky vykrvácela. Porážka, kterou Německo utrpělo, znamenala zásadní obrat v II. světové válce. Rudá armáda začala postupovat na západ.
Na začátku června uplyne 80 let od vyhlazení Lidic. Obce, která se stala symbolem krutosti nacistického Německa za 2. světové války. Ve speciálním dílu pořadu Terén přinášíme rozhovor s lidickou ženou Jaroslavou Skleničkovou.
Na začátku června uplyne 80 let od vyhlazení Lidic. Obce, která se stala symbolem krutosti nacistického Německa za 2. světové války. Ve speciálním dílu pořadu Terén přinášíme rozhovor s lidickou ženou Jaroslavou Skleničkovou.
Dcera dvou čínských přistěhovalců prolomila bariéry v době, kdy už nemohly být pevnější. Život ve Spojených státech, zejména na západním pobřeží, nebyl na počátku 20. století pro čínské Američany snadný. Nárůst čínské imigrace v roce 1800 vedl k legislativě omezující přistěhovalce. Přesto se Hazel Ying Lee, stejně jako několik dalších, nenechala od svého snu odradit.
Je to o válce, o té druhé světové, ale ne v duchu, jaký naše část Evropy zná. Tedy žádné autentické či mírně zabarvené svědectví Arnošta Lustiga (Dita Saxová) nebo Ladislava Fukse (Spalovač mrtvol). Ačkoli k Fuksovi má blíž. Sblížení fikce a reality pro lidi, kteří nejsou přímými účastníky vyhlazování, je poměrně trefné spojení. Literaturu faktu (zejména Academia) vynechme protentokrát docela.
Na pondělním koncertě v Moskvě při příležitosti ruských oslav vítězství nad nacistickým Německem se za zpěváky promítla mezi fotkami párů, které rozdělila druhá světová válka, fotka amerického zločineckého páru Bonnie a Clydea. Celý koncert včetně zmíněného omylu s fotkou byl odvysílaný na federální ruské televizi Kanál 1.
Pardubice si v neděli připomněly 77. výročí konce druhé světové války. Pietní akt na Den vítězství byl bez projevení úcty Rusku, respektive Sovětskému svazu a jeho Rudé armádě. Na Zborovském náměstí politici ve svých proslovech připomínali současnou ruskou invazi na Ukrajině.
Na sociálních sítích se šíří snímky a záběry toho, jak se v ruských školách a školkách připravovali na 77. výročí konce druhé světové války. Na videích jsou vidět malé děti oblečené do uniforem s maketami zbraní, v úboru zdravotních sester nebo přestrojené jako letadla a tanky s písmenem Z, které se stalo symbolem ruské invaze na Ukrajinu.
Na mnoha místech Česka si dnes lidé připomínají 77. výročí ukončení druhé světové války v Evropě. Tradiční pietní akt za účasti prezidenta Miloše Zemana se uskutečnil dopoledne na pražském Vítkově.
Moskva se chystá na oslavy 77. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Zatímco ruští vojáci okupují území Ukrajiny, na moskevském Rudém náměstí se bude konat tradiční vojenská přehlídka s účastí 11 tisíc vojáků se 131 kusy vojenské techniky. Přehlídka se zhruba o Mezi hosty nebudou žádní zahraniční představitelé, dokonce ani běloruský prezident Alexandr Lukašenko.
Lidi bez humoru a některé Plzeňáky autor upozorňuje, že jde o science-fiction, o smyšlenou povídku, která nepopírá historickou skutečnost. Je to žánr „cobykdyby“.
Stačilo přežít už jenom pár dnů. Konec utrpení a strachu byl tak blízko. O to víc absurdně a beznadějně ta smrt v Javoříčku vypadá. A také proto, že na vině bylo nejenom vražedné komando SS, ale i opilí a bezohlední partyzáni.
Události, které se na konci druhé světové války odehrály kolem Českého rozhlasu, ukazují, že slovo je zbraň. Platilo to nejen v roce 1945, ale ještě silněji to platí dnes. Platí to, když zaznívají slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského i dezinformace, které zpochybňují důsledky války na Ukrajině. Na pietním aktu při příležitosti 77. výročí Pražského povstání to ve čtvrtek řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
„Náš četník bude děkovati každému, kdo v zájmu příznivého nazírání na činnost četnictva v době těžkého útisku vezme na sebe úkol odkrýti veřejnosti to, co ji známo není, a to jen proto, že o tom dříve nikdo věděti nesměl. Proč jen stíny, když bylo světlo,“ napsal nadporučík Václav Chyňava.
V médiích se objevila s odkazem na britského ministra obrany Bena Wallace informace, že šéf Kremlu na přehlídce 9. května může oznámit masovou mobilizaci svých vojsk a vyhlásí válku „světovým nacistům“.
Patří mezi nejslavnější britské špionky z období druhé světové války. Odette Sansomová se do britského Oddělení pro zvláštní operace nechala naverbovat jako třicetiletá máma tří dětí v podstatě náhodou. Při nebezpečné misi ve Francii se zamilovala do svého nadřízeného. Po roku špionáže ji ale dopadli nacisté. Skončila ve vězení, později v koncentračním táboře a dokázala přežít kruté výslechy.
Nechci se pasovat na znalce Follettova díla, ovšem poslední měsíc jsem mu věnoval téměř celý. Přečetl jsem stěžejní romány Pilíře země a Na věky věků. Dohromady mají cirka 1800 stran. Pak jsem zvládl novinku Nikdy. Jestliže se u prvních dvou románů bavíme o Anglii z doby 12. -14. století, Nikdy bylo až moc aktuální. Popisovalo současnou, byť fiktivní hrozbu jaderné války. Aniž bych Velšana podezíral z vypočítavosti, trefil se přesně.
Světová populace Židů se téměř vrátila na úroveň před holokaustem. Na konci roku 2020 žilo ve světě přes 15 milionů Židů, v roce 1939 to bylo přes milion více, uvedl dnes deník The Jerusalem Post s odkazem na prohlášení izraelského statistického úřadu. Drtivá většina Židů dnes žije v Izraeli a USA.
V roce 1943 se prezident Franklin Roosevelt a americký ministr zahraničí Cordell Hull nalodili na bitevní loď USS Iowa spolu s předními představiteli americké armády během druhé světové války.
V září roku 1944 přežilo devět mladých amerických letců sestřelení letadel u pobřeží malého, ale významného tichomořského ostrova Čičidžima. Osm z nich bylo zajato, mučeno, zabito a následně snědeno Japonci. Devátému se podařilo dostat na moře.
V průběhu druhé světové války se otřesných válečných zločinů nedopouštělo pouze nacistické Německo. Šílené pokusy na lidech neprobíhaly pouze ve známých koncentračních táborech. Nevinní lidé trpěli i na opačné části světa. Japonsko se na svých zajatcích dopouštělo těch nejhorších zvěrstev.
Adolf Hitler měl k dispozici tajnou flotilu devíti ponorek. Když Německo začalo prohrávat válku, říká se, že Führer použil ponorky k posílání zlata, umění a dokonce i nacistických důstojníků do Argentiny, píše web Express.
Katyňský masakr. Ruští vojáci a policisté zavraždili téměř 22 tisíc polských válečných zajatců. Rozkaz k popravám byl vydán 5. března 1940. Nikdo z vrahů nebyl potrestán.
Už při pohledu na japonskou pistoli Nambu vás napadne, jak se mohla tak špatná konstrukce stát standardní výbavou japonské armády. Jak napsali na webu Technology.org, poslední varianta pistole z období druhé světové války často způsobovala náhodné výstřely, takže její nošení bylo nebezpečné.
Ikonická zbraň se stala synonymem pro nacistická vojska, která dobyla Evropu. Od začátku výroby do konce války dostala armáda přes milion kusů. Dodnes neexistuje téměř žádný film z druhé světové války, kde by nebyl samopal MP 40 vidět.
Loni v Česku zemřelo 139 600 lidí, nejvíc v poválečné historii. Zemřelých bylo o víc než 10 000 víc než v prvním pandemickém roce 2020. Na svém webu to v úterý uvedl Český statistický úřad (ČSÚ), podle kterého jde o dosud dostupné údaje z hlášení o úmrtí. U žen i mužů klesla podle statistiků naděje dožití, tedy věk, kterého se pravděpodobně dožijí.