17. září 1939 se Polsko ocitlo v kleštích. Už 16 dní trvala válka, kterou vyhlásilo našemu servernímu sousedu nacistické Německo. Vzápětí přišla další rána. Začala sovětská invaze do Polska.
NÁZOR: Ukrajincům se podle všeho podařilo vyvinout poměrně schopný pozemní dron, který by mohl plnit celou řadu úkolů. A v případě zničení by ho nebyla škoda.
On šil róby pro manželky nacistických pohlavárů, ji mlátili gestapáci. Legendární módní návrhář Christian Dior a jeho mladší sestra Catherine byli téměř po celý život nerozlučnými sourozenci. Tedy až na období druhé světové války. Catherine se tehdy přidala k protinacistickému odboji. Zatklo ji gestapo a skončila v koncentračním táboře. Příběh významné francouzské hrdinky ovšem zůstává ve stínu slávy jejího talentovaného bratra.
Byly mu teprve tři roky, když mu byl diagnostikován diabetes 1. typu. Tehdy se psal rok 1928 a nikdo z jeho židovské rodiny ještě tenkrát netušil, jak krutý osud ho čeká. Ernest Sterzer se však nikdy nevzdal. Nejen, že přežil pobyt v koncentračním táboře, ale dokonce si i navzdory tomu, že přišel o zrak, dokázal vybudovat nový život v New Yorku.
Po japonském útoku na Pearl Harbor se v zaoceánské mocnosti zvedla vlna nenávisti vůči Japoncům. Skončila umístěním lidí japonského původu do internačních táborů. Čekal je tam nedůstojný život. Zákon, který uvězněným přiznal odškodnění, začal platit až před 35 lety.
Na památku tisíců Romů zavražděných v koncentračním táboře Osvětim-Březinka dnes na budovu Nové radnice vyvěsili romskou vlajku. Stejné gesto udělaly například i městské části Praha 3, Praha 7 a Praha 8. Na dnešek připadá celosvětový Den romského holocaustu.
V tomto příběhu hraje klíčovou roli salám. A taky odvaha jedné šestnáctileté dívky. Představme další hrdiny tohoto příběhu: zámek kousek za Prahou, zvaný Dolní, jeho naprosto nesourodí obyvatelé a jedna zahradnice. A ještě doba, kdy se příběh odehrál - druhá světová válka.
Válka - to je slovo, které nám přináší představu o konfliktu, násilí a ztrátách. Ačkoli má boj za cíl dosáhnout nějakého politického nebo teritoriálního zisku, bohužel je nevyhnutelně provázen i temnou stránkou lidské povahy.
Severní a Jižní Korea jsou dva naprosto rozdílné světy, které jsou již přes 70 let ve válečném stavu. Každý z nich se přitom vyvíjí naprosto odlišným způsobem.
Při zmínce o koncentračních táborech se nám všem automaticky vybaví hrůzné obrazy holocaustu, který postihl miliony nevinných lidí během druhé světové války.
Během druhé světové války bylo mnoho lidí postiženo hrůzami války. Tématu se věnovala redakce našeho magazínu s tím, že mezi těmi, kteří trpěli a zažili nepředstavitelné utrpení, byly také ženy.
Velitel Fritzsch vítal nově příchozí se slovy: "Nepřišli jste sem do sanatoria, ale do německého koncentračního tábora, z něhož není jiný východ než komínem".
Polsko-ukrajinské vztahy dlouhodobě trpí, vazby mezi zeměmi stále zatěžují násilnosti z let 1943 až 1944, kdy Banderovci zaútočili na 150 polských vsí. Varšava i 78 procent Poláků podle průzkumu očekávají formální omluvu od současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten v neděli společně se svým polským protějškem Andrzejem Dudou památku obětí masakru ve Volyni uctil.
Obecně se má za to, že Hitlerova válka byla umožněna bezvýhradnou podporou, s níž se Němci vrhali do všeho, co jim přikázal vůdce. Odtud se odvíjí představa o „kolektivní vině“ německého národa za rozpoutání a vedení druhé světové války. Realita však byla složitější.
Výpravná čtyřdílná minisérie Jsou světla, která nevidíme (All the Light We Cannot See) Shawna Levyho, natočená podle stejnojmenného románu Anthonyho Doerra oceněného Pulitzerovou cenou, zavede diváky do Paříže okupované Německem. Kniha má fanoušky po celém světě a ti se zejména po zveřejnění nové upoutávky nemohou dočkat premiéry seriálu na Netflixu.
Válečné filmy jsou u diváků oblíbené a nejinak to je i s německým snímkem Krev a zlato (Blood & Gold), který vstoupil na Netflix 26. května. Kromě Tarantinových vibrací láká i tím, že se natáčel v Česku. Diváci jistě poznali mnoho známých míst. Vždyť třeba ve Výsluní filmaři zabrali půl města. Kdo film ještě neviděl, určitě by mu měl dát šanci.
Kdysi dávno jsem viděl Oázu v televizi. Bylo to patrně v květnových dnech, protože tehdy běželo velké kvantum válečných filmů a patrně to ještě bylo na černobílé Tesle.
Prezidenti středoasijských republik se zřejmě jen s předstihem několika málo dní rozhodli přijet na letošní vojenskou přehlídku, kterou každoročně 9. května pořádá Rusko na Rudém náměstí v Moskvě, vyplývá z článku analytického centra Carnegie. Minimálně dvěma z nich krátce před událostí zavolal přímo ruský prezident Vladimir Putin. Původně se na přehlídce očekávala účast jediné zahraniční hlavy státu, a to prezidenta Kyrgyzstánu Sadyra Žaparova. Ostatní středoasijští lídři totiž chápali, že…
Ruský prezident Vladimir Putin má za sebou jednu z nejvýznamnějších ikonických událostí, kterou Rusko převzalo od Sovětského svazu – přehlídku ke Dni vítězství nad nacistickým Německem. Ruský prezident se tak při přehlídce tradičně obklopil válečnými veterány. Má to ale háček, jednomu bylo ve čtyřicátých letech jen jedenáct let, druhý se prosadil až při potlačení Pražského jara v roce 1968. Na falešné druhoválečné veterány upozornil německý deník Bild.
Vojenské přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě se zúčastnil pouze jeden tank. Před tribunou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem defiloval historický stroj T-34. Tanky tohoto typu vyráběl Sovětský svaz od roku 1940 a staly se ikonickou zbraní druhé světové války, jejíž výročí přehlídka připomněla. Absenci jiných, modernějších tanků si pozorovatelé spojili s množstvím ruské techniky, o kterou Rusové přišli po invazi na Ukrajinu.
Francouzský prezident Emmanuel Macron si v pondělí na téměř prázdné pařížské třídě Champs-Elysées připomněl konec druhé světové války. Jindy rušná ulice byla částečně uzavřená v obavách z protestujících, kteří už několik týdnů dávají najevo svou nespokojenost s jeho důchodovou reformou, napsala agentura AFP. Macron ještě vystoupí v Lyonu, kde vzdá poctu francouzskému odboji.
Úcta k padlým by se neměla stávat obětí šiřitelů ruské propagandy. Nemá s pietou nic společného a je spíš zneuctěním památky těch, kteří položili za druhé světové války život. Na pietním aktu k 78. výročí konce války to v pondělí n2. sv. a pražském Vítkově řekl prezident Petr Pavel. Podle něj situace, rozsah a míra destrukce na Ukrajině, kterou napadlo Rusko, bojiště druhé světové války připomínají.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl parlamentu, aby se den vítězství nad nacismem slavil na Ukrajině 8. května podobně jako ve většině světa. Informoval o tom deník Ukrajinska pravda s odvoláním na projev hlavy státu u příležitosti konce druhé světové války.
Karl von Pückler-Burghauss dal příkaz vybudovat u Milína opěrný bod. A proti němu vyrazilo 11. května několik desítek partyzánů ze skupiny Smrt fašismu a členů revoluční gardy. Začala poslední bitva - u Slivice, do které se zapojily i tři ukrajinské fronty.
V Nizozemsku byl odhalen pomník šesti československým letcům, jejichž bombardér britského Královského letectva (RAF) se za druhé světové války zřítil u obce Nieuwe Niedorp. Informovala o tom ve čtvrtek veřejnoprávní regionální stanice NH.
Pokud máte rádi akční filmy plné napětí, střelby a výbuchů, pak byste si neměli nechat ujít finský snímek Sisu, který se odehrává na konci druhé světové války v nehostinném prostředí Laponska.
Většina nacistických zločinců vyvolává hrůzu dodnes. Přesto jsou ale někteří z nich ještě děsivější než ostatní. Příběh Oskara Dirlewangera je jedním z těch, které jsou až k neuvěření. Nešlo jen o nacistického násilníka, ale také psychopata a pedofila, který se neštítil vůbec ničeho. Zdroj
Jako mladičkému letci, který nejednou málem zemřel, se mu ani nezdálo, že by někdy mohl stanout v čele jedné z nejmocnějších zemí světa. A přece to dotáhl až na prezidenta.
Felixe Holzmanna znali lidé jako vysmátého muže s kloboukem a kulatými brýlemi, který bavil davy. Byl proslulý pro scénky, ve kterých ztvárnil role natvrdlých mužů s dlouhým vedením. Ačkoli sám rozdával úsměvy do všech stran a davy ho pro jeho humor milovaly, ve skutečnosti ho sžíralo velké tajemství. Zdroj
Mezinárodní tým odborníků objevil u Filipín vrak japonské lodi, která se během druhé světové války potopila s téměř tisícovkou australských válečných zajatců. O vyřešení záhady námořní katastrofy s nejvíce obětmi v Austrálii informuje list Deutsche Welle (DW).
Sovětský svaz se na začátku druhé světové války pustil do výroby samopalu PPŠ-41 Špagin. Má vysokou kadenci střelby, a jak ukázalo testování, i dnes je účinný.
Na sklonku druhé světové války v roce 1944 najde osamělý zlatokop Aatami Korpi (Jorma Tommila) v divočině Laponska na severu Finska bohatou zlatou žílu. Když se s nově nalezenou kořistí vydá na cestu do nejbližšího města, narazí na ustupující oddíl nacistických vojáků vedený nelítostným obersturmführerem SS Brunem (Aksel Hennie), který chce zlato zabavit pro svůj oddíl.
Když v Sovětském svazu pocítili sílu mobilního protiletadlového dělostřelectva, které měli k dispozici nacisté, rozhodli se ho okopírovat. A úspěšně, slouží dodnes.
Život Grety Tugendhatové byl poznamenán nejenom obdobím druhé světové války. Také před válkou se jí dostalo zážitků, které by vydaly na román. Zažila velkolepou stavbu rodinné vily či útěk před nebezpečím. Osud si s ní ale pohrál i potom, co již v Evropě vládl mír.
Válečné snímky patří mezi oblíbené žánry na Netflixu, a tak není divu, že je tady streamovací gigant s dalším. Po úspěchu Na západní frontě klid přichází s dalším německým filmem z období 2. světové války – Krev a zlato (Blood & Gold).
Němci sestrojili za druhé světové války poměrně lehkou protitankovou pistoli, s níž měli vojáci ničit nepřítele ve velkém. Její nedostatky byly ovšem značné.
Válka patří k tomu nejhoršímu, co může člověka postihnout. Pak mu nezbývá nic jiného než bojovat o holý život. Filmy s válečnou tematikou mají za cíl motivovat i informovat a Netflix opět jeden chystá. Jmenuje se Krev a zlato (Blood & Gold) a odehrává se na konci 2. světové války. Je sice německý, ale natáčel se i v České republice.
Protinacistický odboj měl během druhé světové války různé podoby. Na území Německa operovala také nenásilná skupina Weiße Rose neboli Bílá růže. Téměř všichni její hlavní členové byli režimem popraveni. Jedinou přeživší byla Traute Lafrenzová, která se dožila úctyhodných 103 let. Zdroj
Na Netflixu se již brzy budeme moci podívat na sedmidílný seriál Transatlantic, který se zaměří na neobyčejnou odvahu lidí, kteří za 2. světové války pomohli mnoha uprchlíkům opustit válkou zasaženou Evropu. Seriál byl inspirován skutečnými událostmi a knihou Julie Orringer. Za jeho vznikem stojí Anna Winger, která se podílela na úspěšné minisérii Neortodoxní.
Zemřel válečný veterán Vladimír Stránský. Hrdina východní fronty, který prošel krvavými boji na Dukle, se dožil 95 let. V neděli o tom s odkazem na rodinu zemřelého informoval historik a publicista Jiří Klůc, autor knihy Zapomenutí váleční veteráni.