Zavřít
Alois Rašín

Alois Rašín

Nejnovější články na Seznamu na téma Alois Rašín
  • Pavla Čechová
    naSeznam Médium

    Vybli Bibli! Václav Klaus recenzuje inaugurační projev prezidenta

    Před 6 dny
    Václav Klaus sepsal recenzi Pavlova inauguračního projevu. Neúmyslně tak připomněl kultovní scénku Divadla Sklep.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Koruna ztrácí pozice. Kdo v byznysu může, přechází na eura

    Před 16 dny
    ANALÝZA. Česká koruna výrazně posílila i kvůli obrovskému množství nových úvěrů v eurech. Firmy si jich za poslední měsíce nabraly v hodnotě stovek miliard korun.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Nechtěl jsem zabít Rašína, chtěl jsem zabít Živnostenskou banku“

    Před 27 dny
    Není to patos, když konstatujeme, že srdce Aloise Rašína tlouklo pro republiku a tlouklo pro ni až do konce. Dvacetiletý anarchokomunista chtěl zavraždit i další „kapitalisty“, v osobnosti Rašína ale zabil člověka, který pro mladou republiku tvrdě pracoval.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Automobilový průmysl v bodě zlomu. Tesla drtí drahotu a s ní i konkurenci

    Před 1 měsícem
    Jít do cenové války si troufl před více než sto lety Tomáš Baťa. Nyní variaci na stejné téma opakuje Elon Musk v elektromobilech. Kdekdo to nemusí přežít
     Komentáře
  • iRozhlas

    Otec české měny a zastánce radikálních úspor. Od smrti ministra financí Aloise Rašína uplynulo sto let

    Před 1 měsícem
    Přesně před sto lety zemřel Alois Rašín - jeden ze zakladatelů Československa a první ministr financí samostatného státu. Podlehl zraněním, která mu 5. ledna 1923 způsobil devatenáctiletý atentátník - anarchokomunista Josef Šoupal.
     Komentáře
  • TVguru

    Úspěšná herečka Antonie Formanová má díky šlechtickým předkům modrou krev. Geny zdědila po slavných příbuzných

    Před 1 měsícem
    Zatímco v mnoha zemích světa patří aristokraté mezi skutečné celebrity, u nás většinu z nich neznáme. Je to hořký důsledek perzekuce z časů komunistického režimu.
     Komentáře
  • LP-Life

    Pracujte a šetřete, hlásal Alois Rašín, příkladem by mohl jít i dnešním politikům. Před sto lety se stal obětí atentátu

    Před 1 měsícem
    První československý ministr financí Alois Rašín byl zajímavou osobností. Jeho vášeň pro ekonomiku se mu před sto lety stala osudnou. Pokud byste se Aloise Rašína zeptali na otázku, jestli bychom měli přijmout euro, odpověď by zřejmě byla celkem jednoznačná.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Numismatik: Češi stojí frontu na tisícikorunu, která jim nic nevydělá

    Před 1 měsícem
    Limitovaná tisícovka, kterou ve středu začala směňovat Česká národní banka, lidem vydělá jen několik stovek korun. Na jaké skvosty zaměřit pozornost? Některé mají hodnotu i stovek tisíc, říká český numismatik Michal Mašek.
     Komentáře
  • Forum 24

    Nový Týdeník FORUM: Tristní inventura Zemanova prezidentování

    Před 1 měsícem
    Nové vydání přináší hitparádu průšvihů a schválností, které Miloš Zeman nashromáždil během desetiletého prezidentování. Opilý tanec kolem korunovačních klenotů, urputné hledání neexistujícího ...
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Ocitlo se už Česko v recesi? Doufejme, že bude mělká

    Před 1 měsícem
    Brilantní tah Tomáše Bati v podobě snížení cen produkovaného zboží, ale i výplat zaměstnanců na polovic z podzimu 1922 by se asi dneska nesetkal s pozitivní odezvou
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Potřebujeme nového Aloise Rašína

    Před 1 měsícem
    Na svého prvního správce financí mělo Československo obrovské štěstí. Po první světové válce se středoevropské státy ponořily na několik let do vysoké inflace a finanční nestability – ovšem s výjimkou Československa.
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    35 min

    Podcast
    75 let od Února

    Před 1 měsícem

    ·

    35 minut

    Vstupujeme do února, kdy se budou jistě připomínat události staré 75 let. Tedy dění kolem komunistického převzetí moci v roce 1948. A tak se Přepište dějiny zaměřilo tentokrát na dění, které k vládní krizi vedlo a v bonusové části se podporovatelé můžou těšit na samotné dny krize den po dni. Noví předplatitelé na Herohero pak dostanou ještě jednu odměnu navíc. Únorové téma nechybí samozřejmě ani v tradičním článku v Deníku N.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Cash Only: Alois Rašín a jeho žák Aleš Michl

    Před 1 měsícem
    Stávající guvernér ČNB Aleš Michl se na prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína odvolává téměř v každém svém textu i promluvě. V budově banky mu také nechal odhalit pamětní bustu. V čem na něj navazuje?
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    29 min

    Podcast
    Rašínova smrt

    Před 2 měsíci

    ·

    29 minut

    Před sto lety spáchal anarchokomunista Josef Šoupal atentát na ministra financí Aloise Rašína. O století později nám z celé dráhy tohoto politika zbývá právě jen tragický konec. Jaký ale byl a proč tak rozlítil tehdejší společnost, že útok na něj nebyl vlastně překvapením. V bonusu na Gazetistu a nově i na Herohero probereme, jak se dále odvíjely osudy Rašínovy rodiny. Téma Rašín samozřejmě nechybí ani v Deníku N.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komentář: Spořit? Ano, ale musí to dávat smysl

    Před 2 měsíci
    Aleš Michl správně vyzývá k úsporám, ale měnová politika centrální banky k šetrnému chování nikoho moc nemotivuje.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Češi zlenivěli, říká šéf ČNB. Měli by být produktivní, spořit a méně se dívat na seriály

    Před 2 měsíci
    Produktivita práce neroste jako dřív, prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl. Češi prý totiž trochu zlenivěli. S nadsázkou proto doporučil, aby více šetřili a méně se dívali na seriály.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Práce pro národ se neplatí! Jak Alois Rašín naopak zaplatil za politiku. Životem. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 2 měsíci
    Ve čtvrtek jsme si připomněli sto let od atentátu na československého ministra financí Aloise Rašína. Toho jsme si v prvním díle představili jako odhodlaného vlastence, který zásadně přispěl k československé samostatnosti a málem kvůli tomu skončil na popravišti. Jak se stalo, že v republice, která byla jeho dítětem, našel smrt?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Sto let od atentátu na Aloise Rašína. Kde stála v padesátých letech jeho urna?

    Před 2 měsíci
    Před sto lety anarchokomunista Josef Šoupal střelil do zad ministra financí Československa Aloise Rašína, který o šest týdnů později zemřel. Stalo se tak před cihlovým domem v pražské Žitné ulici, o který se dodnes stará jeho pravnučka. Jak na své předky vzpomíná? A jak to bylo s pozůstatky Aloise i jeho syna Ladislava po jejich smrti? Poslechněte si reportáž.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Pánové, já se vzdávám, prohlásil atentátník. Před sto lety zastřelil ministra financí Rašína

    Před 2 měsíci
    Atentát na ministra financí Aloise Rašína spáchal 5. ledna 1923, tedy přesně před 100 lety, teprve 19letý radikál Josef Šoupal. V meziválečných dějinách to byl nejznámější teroristický čin vůči představiteli vlády. Už 8. ledna 1919 se ovšem střílelo i na ministerského předsedu Karla Kramáře, kterého před kulkou zachránil obsah jeho kapsy. „Atentáty vedly k přijetí zákona na ochranu republiky, který ale podle některých politiků omezoval mladou československou demokracii,“ říká ostravský archivář Antonín Barcuch.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Dvě kulky a dlouhé umírání v bolestech. Nenáviděný Čech se stal přes noc hrdinou

    Před 2 měsíci
    Ekonomické krize trápí občany pravidelně. Nejinak tomu bylo po první světové válce, kdy se mladý atentátník rozhodl k hrůznému činu na v té době hodně nenáviděném českém politikovi. Bolestivá smrt však řadu lidí vyburcovala.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Osudná láska ke koruně. Před sto lety se Alois Rašín stal obětí atentátu

    Před 2 měsíci
    Silná koruna pro něj byla symbolem silného státu a silného národa. Žádná suchá ekonomika, nýbrž emoce a nacionalismus. Ministr financí Alois Rašín, výrazný politik, pozoruhodná osobnost. Právě před 100 lety se stal obětí atentátu.
     Komentáře
  • Echo24

    Český atentát. Výstřelem na ministra chtěl střelec „prospět proletariátu“

    Před 2 měsíci
    Před 100 lety, 5. ledna 1923, byl spáchán atentát na významného právníka, národohospodáře a politika Aloise Rašína. Muž, jenž se jako ministr financí zasloužil o stabilitu měny samostatného Československa, utrpěl při útoku vážné zranění, jemuž po více než měsíci ve věku 55 let podlehl. Pachatelem atentátu byl devatenáctiletý anarchokomunista Josef Šoupal. Na ministra Rašína vystřelil z revolveru ve chvíli, kdy politik vycházel ze svého bytu v Žitné ulici. Šoupal se po činu pokusil utéct, byl…
     Komentáře
  • Krajské listy

    Alois Rašín. Otec naší samostatnosti, jediný politik, kterého zavraždili. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 2 měsíci
    Politik, kterého v poslední fázi jeho kariéry mnozí nenáviděli, ale dnes má statut naprosto nezpochybnitelné legendy. Václav Havel o něm napsal divadelní hru, hlásil se k němu Václav Klaus, Miloš Zeman jej zahrnul do svých bonmotů. Dodnes taky drží smutné privilegium jediného českého politika, který zemřel rukou atentátníka.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Místo ozdob granáty. I tak se u nás slavily Vánoce

    Před 2 měsíci
    Stromek, koledy, štědrovečerní večeře, dárky. Jako by to bylo každý rok stejné. Jenže vánoční svátky byly, jsou a budou ovlivňovány dobovou atmosférou i významnými dějinnými událostmi
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    21 min

    Podcast
    Za komunistů byli lidé posíláni za mříže i jen za své mravní stanovisko, popisuje historik

    Před 4 měsíci

    ·

    21 minut

    Nástup komunistů do vedení Československa zasáhl všechny oblasti společnosti: od ideových odpůrců, třídních nepřátel a nepřátel přátel. Do soukolí se tak dostali i lidé jen za to, že psali básně, které se režimu nehodily.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    23 min

    Podcast
    Praha se za vlády Habsburků stala provinčním městem

    Před 4 měsíci

    ·

    23 minut

    Ovšem ne po celou dobu, kdy tento rod ovládal české země. Kdy byla Praha důležitým centrem monarchie a co tomu pomohlo? Odpoví další díl cyklu Jak to bylo doopravdy.  Připravila ho Ivana Chmel Denčevová.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Dvacátý osmý říjen: Šest pozoruhodných dějinných epizod

    Před 4 měsíci
    Šest pozoruhodných dějinných epizod. Šest míst po pražském centru, pět prozíravých politiků. Připomeňme si pozoruhodnou cestu revoluční Prahou 28. října 1918.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Proč se mnoho mexických žen jmenuje Miroslava? Může za to tragický osud české Marylin Monroe

    Před 4 měsíci
    Tisíce mexických žen se nechalo inspirovat její krásou, nechávaly se česat jako ona, oblékaly se jako ona. Mnoho narozených mexických holčiček dostalo jméno jako ona a jejich matky si přály, aby měly narozené dcery tak krásný život, jako měla ona. Ona by to nepřála ani jedné z nich.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    23 min

    Podcast
    Existoval v roce 1918 československý národ? Jen další z prvorepublikových mýtů, odpovídá historik

    Před 4 měsíci

    ·

    23 minut

    Dne 28. října 1918 zasedal v pražském Obecním domě Národní výbor československý – Antonín Švehla, Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný a Vavro Šrobár. Byl vyhlášen československý stát. Klíčové pro tento nový stát bylo, že v něm žil „československý národ“. Do jaké míry tomu tak bylo a do jaké míry to bylo pouze přání?
     Komentáře
  • Refresher

    Dnes je 28. října. Proč vlastně slavíme svátek?

    Před 4 měsíci
    Po první světové válce, kterou mocnosti Německo společně s Rakouskem-Uherskem prohrály, nastává v Evropě změna. Velké Rakousko se rozpadá a vznikají nové nezávislé státy, mezi nimž je také Československo.
     Komentáře
  • Proženy

    Kde bylo vyhlášeno samostatné Československo a jak zemřel Alois Rašín? Ukažte, co víte o 28. říjnu

    Před 4 měsíci
    Psal se 28. říjen 1918, kdy došlo k tomu, co už jistou dobu viselo ve vzduchu. Ke vzniku samostatného Československa zcela zásadně přispěla pětice, kterou dnes označujeme jako „muži 28. října“. Co víte o událostech, které si každoročně v toto datum připomínáme, a osudech této pětice? Zjistíte po zodpovězení testových otázek.
     Komentáře
  • Lifee

    Vznik Československa: Odvěký sen se splnil, na troskách monarchie se zrodila republika

    Před 4 měsíci
    Den vzniku samostatného československého státu je státní svátek a připadá na 28. října. Letos si připomeneme už 104. výročí dne, kdy zástupci Národního výboru zveřejnili provolání o vzniku Československa. Jaké události tomu předcházely?
     Komentáře
  • Echo24

    Alois Rašín, jediný zastřelený československý politik v úřadu

    Před 4 měsíci
    V první československé vládě premiéra Kramáře dostal Alois Rašín místo ministra financí. Nebyl jím ani rok, nicméně měsíce do července 1919 ho proslavily a vlastně též zabily. Se svým přítelem Jaroslavem Preissem, vrchním ředitelem Živnostenské banky, našli způsob, jak postavit na nohy měnu a finance státu do té doby pevně svázaného s ekonomikou padlého mocnářství.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    ČNB se vrací 30 let zpátky. Tisícovka s kolkem připomene dělení státu

    Před 5 měsíci
    ČNB vydá historicky druhou výroční bankovku. Ta přichází po velkém úspěchu výroční stokoruny z roku 2019. Speciální tisícikoruna bude k dostání již začátkem příštího roku a připomene jak založení banky, tak vznik české měny.
     Komentáře
  • Deník

    FOTO: Ve škole v Nechanicích zavzpomínal na Aloise Rašína i herec Ondřej Vetchý

    Před 5 měsíci
    Základní a mateřská škola Nechanice ve spolupráci s městem Nechanice v sobotu 15. října při 155. výročí JUDr. Aloise Rašína, který se v Nechanicích roku 1867 narodil, uspořádala vzpomínkovou akci.
     Komentáře
  • Peníze

    Co všechno nevíte o koruně. Kdo je Bejbina a proč nepadne orel?

    Před 5 měsíci
    „I v příštím roce tomu bude sto let, co se Jára Cimrman narodil…“ Absurdita toho sdělení nás rozesmává už desítky let. A věřte nebo ne, podobné je to s narozeninami české koruny. I letos je jí právě sto let. Vysvětlíme a provedeme jejími překvapivě barevnými dějinami.
     Komentáře
  • Pravda24

    Ministr zastřelen! Za co si Rašín vysloužil kulku?

    Před 7 měsíci
    Byl zrovna podzim roku 1916. Zuřila Velká válka, krajem procházely stíny trvajícího konfliktu a Alois Rašín čekal na popravu. Byl jedním z těch, kdo byli souzeni pro vlastizradu a smrt z rukou kata je neměla minout. Rozsudek smrti putoval do císařské kanceláře. Až jej "Starý Procházka" podepíše, skončí Alois Rašín, Karel Kramář spolu s dalšími na popravišti...
     Komentáře
  • Deník

    Atentáty mladých anarchistů: V Praze zabili Rašína, ve Francii šli na prezidenta

    Před 8 měsíci
    Rok 1922 poznamenaly na řadě míst Evropy anarchistické útoky, jež chtěly násilnou formou vnutit nově se formujícím státům jiný typ společenského uspořádání. Nevyhnuly se mladému Československu, kde se obětí takového útoku stal tehdejší ministr financí Alois Rašín, ani Francii, kde pokusu o své zabití čelila dokonce hlava státu. Od neúspěšného atentátu na francouzského prezidenta uplynulo 100 let.
     Komentáře
  • Newstream

    Dalibor Martínek: Mediální otloukánek Michl. Jak vysvětlí ty utracené miliardy eur?

    Před 8 měsíci
    Aleš Michl, od prvního července nový guvernér České národní banky, se v době svého nástupu do funkce nechal vyfotit na chodbě národní banky vedle obrazu Aloise Rašína, prvního ministra financí samostatné republiky, který je označován za guru české finanční politiky.
     Komentáře
  • Novinky

    Nová biografie Karla Engliše: Politik, který měl být zapomenut

    Před 8 měsíci
    Karel Engliš (1880–1961) patřil k nejvlivnějším politikům meziválečného Československa. Byl ministrem financí šesti vlád, guvernérem Národní banky, univerzitním profesorem a zakladatelem vlastní ekonomické školy. Přesto, či právě proto, neušel po roce 1948 perzekuci a pokusu o vymazání z dějin.
     Komentáře
  • Newstream

    Nový guvernér ČNB Michl: Musíme pracovat a šetřit

    Před 10 měsíci
    Nově jmenovaný guvernér České národní banky Aleš Michl řekl, že na svém prvním zasedání bankovní rady v srpnu navrhne ponechání úrokových sazeb.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Sovětsko-čínský konflikt na řece Ussuri 1969. Událost plná fám, které snad již byly vyvráceny. Konflikt na Ukrajině je zahalen podobně

    Před 10 měsíci
    Jednou z typických fake news svojí doby byly informace o tom, co vlastně stálo za tisíci mrtvých Číňanů na řece Ussuri v pohraničním konfliktu se SSSR.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Řidič Jeepu v noci v Olomouci ujížděl před policisty. Ohrožoval je, vjel na trávník a narazil do domu

    Před 10 měsíci
    Policie hledá svědky řádění řidiče Jeepu, který v centru Olomouce odmítl zastavit při kontrole. Ujížděl, vjel na trávník a narazil do domu. Poté se rozjel proti jednomu z policistů, který musel uskočit. Řidiče se zablokovaným řidičským průkazem strážci zákona dopadli až v Neředíně.
     Komentáře
  • Faei

    Karel Engliš se konečně dočkal. Po sto letech je na stokoruně, byť jen pamětní

    Před 11 měsíci
    Česká národní banka (ČNB) tento týden vydala pamětní stokorunovou bankovku s portrétem Karla Engliše, českého ekonoma a politika, jenž byl šestinásobným prvorepublikovým ministrem financí a v letech 1934-1939 pak guvernérem Národní banky Československé, předchůdkyně ČNB. Jak informovala centrální banka, tato bankovka je teprve druhou pamětní bankovkou v historii ČNB a zároveň první, která je opatřena hologramem.
     Komentáře
  • TN

    ČNB vydala druhou pamětní bankovku. Už nyní se prodává za tisíce korun

    Před 11 měsíci
    Česká národní banka (ČNB) tento týden vydala svou historicky druhou pamětní bankovku, na které je vyobrazen portrét ekonoma a prvorepublikového ministra financí Karla Engliše. Stokorunovou bankovkou je podle odborníka možné i platit, vzhledem k její prodejní ceně by to ale nedávalo smysl. Její nominální hodnota je totiž sice 100 korun, prodává se ale za mnohonásobně vyšší cenu. A časem její hodnota s největší pravděpodobností ještě vzroste.
     Komentáře
  • Aplausin

    Vědomostní fiasko moderátora Petra Vágnera. Vy byste dovedli odpovědět?

    Před 1 rokem
    Doma na gauči jsme každý vědátor. Pod světly reflektorů, před zraky kamer a ve stresu z týmové hry se ale vědomosti z hlavy dolují o poznání hůř. Své by o tom mohl vyprávět i moderátor Petr Vágner. Účast v pořadu Máme rádi Česko přijal už potřetí, přestože minule se zrovna neblýskl. Zapotil se především u vědomostní hry „Dáreček“.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komentář: Zdaňte je všechny!

    Před 1 rokem
    Historie inspiruje. Rašínovská daň na majetek získaný za války není po pandemii jako myšlenka k zahození.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Dobřichovice: letní sídla u Berounky, vily generálů i místo děsivé rodinné tragédie

    Před 1 rokem
    Před půldruhým stoletím se venkovské vily začaly stávat součástí života mnoha bohatých Pražanů. Osm kilometrů od Prahy vznikla půvabná čtvrť.
     Komentáře
  • Echo24

    Nenažranost, kritizoval Zeman odpor soudců proti zmrazení platů

    Před 1 rokem
    Prezident Miloš Zeman v úterý při jmenování sedmi nových soudců zkritizoval neochotu stávajících soudců nechat si zmrazit platy. Zmínil výraz „nenažranost“. Za ostudu české justice pak označil případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a nákupu letounů CASA. Případ skončil téměř po deseti letech pravomocným osvobozením Parkanové.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Významný politik s kulkou v zádech. Atentát na Rašína mohl dopadnout ještě mnohem tragičtěji

    Před 1 rokem
    První ministr financí samostatného Československa patří k významným historickým osobnostem. Alois Rašín patřil mezi legendární pětici mužů, kteří 28. října 1918 ohlásili osamostatnění našeho národa od rakousko-uherské monarchie. Jeho život však končí tragicky, protože nepřežil atentát, který se odehrál na ulici před jeho domem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komentář: Zanechte vší naděje, hovoří k vám prezident republiky

    Před 1 rokem
    Ne, že by Miloš Zeman pro svůj pesimismus neměl nějaké ty argumenty, ale úplně zle přece jenom není. A alespoň trocha naděje by „vánočnímu poselství“ z principu slušela.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Abyste vy nemuseli… Co zaznělo ve vánočním poselství prezidenta

    Před 1 rokem
    Již tradičně HlídacíPes.org nabízí shrnutí projevu prezidenta republiky Miloše Zemana. Tentokrát přinášíme redakční výběr z vánočního poselství – čtvrtého v Zemanově druhém funkčním období a devátého celkově – pro ty, kteří pro sváteční povinnosti neměli na sledování televize čas, případně nervy. Co se meziročně změnilo po technické stránce? Nic. Projev byl jako obvykle předtočený, vysílal se z prezidentského
     Komentáře
  • eFotbal

    Naděje staroslávistů, že Benešův a Masarykův klub, ničený komunisty, koupí od Číňanů Američané, zhasly

    Před 1 rokem
    Naděje staroslávistů, kteří ctí klubový odkaz první československé republiky a Edvarda Beneše, Jana Masaryka a Aloise Rašína, tedy mužů spojených se Slavií, trvaly jeden den. Čínští vlastníci ze státní firmy CITIC totiž nabídku americké investiční skupiny Blackstone na převzetí poloviny akcií klubu odmítli. Přemýšlivější slávističtí příznivci s komplexnějším viděním světa, než jsou jen branky, body, vteřiny, jsou tak nadále nuceni zůstat v neobvyklé schizofrenní situaci. Na jedné straně se těší z nesporných sportovních úspěchů poslední doby, na druhou stranu by se rádi ztotožnili s majitelem z demokratické části světa.
     Komentáře
  • Hovory

    23 min

    Podcast
    Estetická operace má význam vždy, pokud to člověku činí radost, myslí si primářka Moidlová

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    „To, co dnes zvládneme velice elegantně laserem, se dřív provádělo frézou. Frézovaly se jizvičky na obličeji, vrásky, tetování a podobně. Pro krásu se trpělo vždy, ale dnes už je to mnohem lepší. Úplně bezbolestné to samozřejmě není,“ říká v pořadu Hovory dermatoložka a primářka pražské kliniky LaserPlastic Marta Moidlová.
     Komentáře
  • Hovory

    24 min

    Podcast
    Poezie není dřina, je to řemeslo a talent. Potřeba je cit k češtině a rytmu, radí básník Jan Kašpar

    Před 1 rokem

    ·

    24 minut

    Poezii se věnuje celý život. Sám o sobě tvrdí, že to nejlepší vymyslel do svých dvaceti let. „Potom jsem se už nic nenaučil. Jenom jsem opakoval ta schémata, o kterých jsem si myslel, že jsem je přinesl já. Pravda to byla na půl – některé jsem někde opsal, nebo se je naučil,“ glosuje svoji tvorbu novinář, pedagog, a především básník známý jako Jan Kašpar vlastním jménem Jan Havel.
     Komentáře
  • Hovory

    23 min

    Podcast
    Práce na zahrádce mě naučila najít balanc, sáhla jsem si tam i na dno sil, přiznává Klára Issová

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Herečka Klára Issová říká o sobě, že je perfekcionistka. Pochází to podle ní asi z dětství. „Nebyly jsme úplně chválené děti. Navíc jsem byla nejmladší, takže jsem měla pocit, že bratry musím hodně dohánět,“ vzpomíná. Člověk ale podle ní pochvalu potřebuje. A to nejen v dětství.
     Komentáře
  • Hovory

    25 min

    Podcast
    28. října vznikl stát, ne republika. Hlavně aby se udržela státní správa, přibližuje šéf muzea Lukeš

    Před 1 rokem

    ·

    25 minut

    Originál zákona o vzniku Československého státu je uložen v Národním muzeu, v jehož čele stojí Michal Lukeš: „Ten dokument vystavujeme. Je to na kousku papíru. A je to velký důkaz toho, že muži 28. října přemýšleli racionálně, reálně a měli v uvozovkách převrat v rukou. To, že Alois Rašín napsal, že vzniká stát a nikoliv republika, protože to on ještě nevěděl, znamená, že i v těch bouřlivých a nadšených hodinách věděli, že musí udržet státní správu.“
     Komentáře
  • Archiv Plus

    25 min

    Podcast
    Osudy mužů 28. října

    Před 1 rokem

    ·

    25 minut

    Pětice politiků – Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný, Antonín Švehla a Vavro Šrobár, která řídila pražský převrat v roce 1918, byla poměrně záhy nazvána „muži 28. října“. Každý z této pětice se stal v Československé republice ministrem, ale jejich další osudy se výrazně lišily.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Muži 28. října: Který z politiků byl zastřelen a který zapomínal na svoji vlastní výplatu?

    Před 1 rokem
    28. října 1918 byl v Praze vyhlášen samostatný československý stát. Vedle příštích prezidentů Masaryka a Beneše a generála Milana Rastislava Štefánika se o osamostatnění nejvíce zasloužila pětice mužů, kterým se dodnes říká Mužové 28. října. Pojďme si je při příležitosti blížícího se jubilea lépe představit.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komentář: Jak zaplatit stát? Velké téma i před sto lety

    Před 1 rokem
    Nedůvěra ve stát, který zvyšuje daně, ale na výdajové straně hýčká vlastní mohutnou administrativu, má stoleté kořeny.
     Komentáře
Reklama