Českou stopu najdeme i v Amazonii. V podhůří And funguje česko-ekvádorská nadace Bosque Medicinal, která zabraňuje těžařům v ničení pralesa a zachování tradičního životního stylu lokálních komunit.
Co bude se Zemí, když amazonský deštný prales shoří? Metaforicky řečeno, rozsáhlý tropický deštný prales v povodí řeky Amazonky je nazýván plícemi planety.
Tempo jakým dochází k odlesňování jednoho z nejvzácnějších ekosystémů na světě se stále rychle zvyšuje. Může za to hlavně politika současného prezidenta Brazílie Jaira Bolsonara.
S blížícími se prezidentskými volbami se pozornost v Brazílii zaměřuje na mladé voliče, často označované za apatické. Teď je ale k účasti ve volbách vyzval herec Leonardo DiCaprio, který je častý kritik prezidenta Jaira Bolsonara.
Amazonský deštný prales se blíží k „bodu zlomu”, varuje nová studie, podle níž již nyní poškozené stromy největšího deštného pralesa na světě při dosažení této kritické hranice budou hromadně odumírat. Důvodem je jeho snižující se schopnost regenerace po škodách způsobených odlesňováním, suchem a požáry.
Když Juliane Koepcke na Štědrý den roku 1971 nastoupila do letadla, místo hezkých a klidných svátků na ni čekalo 11 dní hrůzy. Po havárii a pádu z 3000 metrů totiž skončila uprostřed neprostupného Amazonského pralesa.
Mladá průzkumnice Lucy Shepherdová z britského Henhamu se stala prvním člověkem, který zdolal nezmapovaný, více než 400kilometrový úsek Amazonského pralesa. Její tým po cestě čelil jaguárům, vosím rojům, obřím kajmanům i pětisethlavému stádu divočáků pekari.
Na Facebook Marketplace si je možné koupit vše od oblečení, mikrovlnných trub a skříní až po byty a domy.Jak ale odhalili investigativní žurnalisté agentury BBC na začátku tohoto roku, na této online platformě je možné zakoupit i pozemky v Amazonském pralese.
Každý rok chodí od světových médií zprávy o tom, že je Amazonský prales v Brazílii znovu v plamenech. Stejně tak nyní – reportáž americké CNN odkryla, že Amazonie už je natolik zdevastovaná, že se sama nezvládá obnovovat a výrazně ovlivňuje klima v celé Brazílii. Doplatit na to může celý svět.
Více než sedm set kilometrů čtverečních velká rezervace nazvaná evropská Amazonie je nově na mezinárodním seznamu UNESCO. Jedná se tak o vůbec první biosféru na světě ležící v pěti různých státech. Informuje o tom server Radio Wave.
Po světové premiéře na karlovarském festivalu vstupuje do kin Zátopek. Rekonstrukce okupace je dokument o 21. srpnu 1968. Ainbo: Hrdinka pralesa zase animovaný dobrodružný film o záchraně pralesa. Kultovní hrdina strašidelných historek, jehož poznávacím znakem je zlověstný hák natřený medem a roj včel se jmenuje Candyman. V dokumentu Každá minuta života otevírá režisérka Erika Hníková otázky ohledně výchovy dětí. O tom, co může způsobit všeobecná ztráta paměti, je film Jabka. Dračí země je animovaný film pro celou rodinu.
Tři desítky lidí, včetně dětí, dnes demonstrovaly před brazilským velvyslanectvím v Praze. Protest měl podpořit původní obyvatele brazilské části Amazonského pralesa a odsoudit jeho vytěžování.
Brazilská vláda ustupuje zájmům těžařů. S nástupem prezidenta Jaira Bolsonara se neuspokojivá situace ještě rapidně zhoršila. Amazonský prales potřebuje mezinárodní ochranu.
Ve třech evropských státech již nyní shořela větší plocha než jindy za celý rok, požáry na Sibiři a v Americe mají velký podíl na červnovém rekordu zplodin v ovzduší. Dobrou zprávou je, že Česku se zatím ničivé ohně vyhýbají.
Amazonský prales zastává na naší planetě nenahraditelnou ekologickou funkci, protože zadržuje obrovské množství oxidu uhličitého, který by se jinak uvolňoval do atmosféry. Jak ale naznačuje nová vědecká studie, tato jeho funkce začíná výrazně slábnout a v některých oblastech dokonce do atmosféry vypustí více oxidu uhličitého, než dokáže zadržet.
Východní část Amazonského pralesa bude do konce století čelit významnému vysychání, zjistila nová analýza. Pro tamní ekosystém to údajně může být katastrofa, varuje mezinárodní tým vědců, který za ní stojí.
To, že Amazonský prales čelí obrovské zátěži, už asi není pro nikoho žádným tajemstvím. Prales se ocitá stále blíže kolapsu a bodu, ze kterého není cesty zpět. Nová studie potvrzuje, že je situace mnohem horší, než jsme si dosud mysleli. Masivním odlesňování nedává Amazonskému pralesu žádnou budoucnost.
Drtivý dopad asteroidu Chicxulub znamenal konec dinosauří éry, zároveň však s velkou pravděpodobností zapříčinil vznik dnešního jihoamerického pralesa.
Starobylé pokrevní linie jihoamerických Indiánů v sobě nesou nesmazatelnou genetickou stopu Austrálců a Melanésanů. Podle nejnovější studie ale pacifičtí ostrované osídlili větší část Jižní Ameriky, než se původně myslelo.
Množství požárů v Amazonském pralese bylo v roce 2020 opět rekordní. Podle ekologických aktivistů za to může i neustále popírání změny klimatu ze strany prezidenta Brazílie - Jaira Bolsonara.
V důsledku globálního oteplování hrozí dvěma pětinám amazonského pralesa přeměna na savanu. Za umírání plící světa mohou rostoucí emise a menší srážky. Transformace se týká i dalších tropických deštných pralesů.
Mezinárodně uznávaná cena Sony World Photography Awards vyhlásila letošní vítěze a udělila ceny za mimořádné snímky na poli profesionální fotografie. Přinášíme nejzajímavější vítězné snímky napříč různými kategoriemi.
Amazonie je známá tím, že její nekonečný deštný prales je obrovským rezervoárem nejrůznějších virů. Přední světoví virologové nedávno upozornili na to, že kvůli rozsáhlému kácení pralesa mohou tyto viry uniknout ven a způsobit tak další pandemii.
Skupina brazilských indiánů z etnika Satere Mawe si musí s onemocněním covid-19 poradit po svém. Podle znalostí svých předků vaří bylinné lektvary a svépomocí šijí ochranné roušky. Lékař? Jako přítel na telefonu.