Zavřít
Emil Hácha

Emil Hácha

Nejnovější články na Seznamu na téma Emil Hácha
  • Temná doba

    Protektorátní armáda: Vlastenci, či kolaboranti? Aneb jak se celá myšlenka Němcům vymstila

    Před 1 měsícem
    Takzvané vládní vojsko vzniklo záhy po okupaci Československa nacisty. Sídlilo v pražských Štefánikových kasárnách na Náměstí Kinských. Od ledna 1940 se stalo jedinou oficiální vojenskou složkou protektorátu. Nacisté se tak snažili vytvořit dojem, že protektorát je samostatným územím, které má „vlastní“ armádu. Jaké byly úkoly vládního vojska a jak dopadla tato vojenská instituce po válce?
     Komentáře
  • Kutnohorský deník

    Martin Kostlán: U posledního Masarykova podpisu lze poznat, že byl nemocný

    Před 1 měsícem
    /ROZHOVOR/ Po dlouhých třech letech se Galerie Středočeského kraje chystá vystavit originál Kutnohorské iluminace, a to ve dnech 18. a 19. června. Odborníky je považována za jednu z nejvýznamnějších iluminací vzniklých na sever od Alp.
     Komentáře
  • iRozhlas

    9: června 1942: Noc, která přinesla zkázu Lidic

    Před 2 měsíci
    Před 80 lety v Berlíně pohřbili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten samý den pohrozil Adolf Hitler prezidentu Emilu Háchovi, že pokud Češi neprojeví loajalitu vůči Třetí říši, budou nést následky. Jen o pár hodin později gestapo obklíčilo malou středočeskou obec Lidice.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Hitler před 80 lety hrozil Čechům za atentát na Heydricha, gestapo se shromáždilo okolo obce Lidice

    Před 2 měsíci
    Před 80 lety v Berlíně pohřbili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten samý den pohrozil Adolf Hitler prezidentu Emilu Háchovi, že pokud Češi neprojeví loajalitu vůči třetí říši, budou nést následky. Jen o pár hodin později gestapo obklíčilo malou středočeskou obec Lidice.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Dnes před 80 lety: Tisíce lidí se sešly na Pražském hradě při posledním rozloučení s Heydrichem

    Před 2 měsíci
    Po smutečním obřadu 7. června 1942 zamířila rakev s tělem Reinharda Heydricha do Berlína ke státnímu pohřbu. Nacisté zároveň zahájili další masivní akci ve snaze najít útočníky zodpovědné za Heydrichovu smrt. Bez výsledku.
     Komentáře
  • iRozhlas

    7. června 1942: Státní pohřeb na Pražském hradě

    Před 2 měsíci
    V 8 hodin ráno vystaví nacisté katafalk s rakví, ve které je tělo Reinharda Heydricha na hlavním nádvoří Pražského hradu. Příchozí k němu můžou pokládat květiny a věnce. Smutečního obřadu se účastní také prezident Emil Hácha spolu s celou protektorátní vládou. Ten samý den začne rozsáhlá pátrací akce nacistických a protektorátních bezpečnostních složek. Přestože se policii a gestapu podaří zatknout na 400 lidí, nenajdou žádnou stopu vedoucí k parašutistům.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Zabila ho kletba, nebo otrava? Heydrichovu smrt halí rouška tajemství, brzy zemřel i jeho syn

    Před 2 měsíci
    Reinhard Heydrich dorazil do prahy v sobotu 27. září 1941 prakticky ihned poté, co byl Adolfem Hitlerem jmenován zastupujícím říšským protektorem v protektorátu Čechy a Morava. Jeho spěch měl svůj skrytý význam – následující den byla neděle 28. září a tedy svátek svatého Václava, patrona českých zemí. Češi měli pocítit, že moc v protektorátu přešla do rukou nového tvrdého správce, před nímž je ani uctívaný kníže neochrání.
     Komentáře
  • Dotyk

    Krutá smrt Josefa Čapka: Jeho tělo dodnes nebylo objeveno

    Před 2 měsíci
    Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české literatury a výtvarného umění. Josef Čapek, přezdívaný Peča, byl zanícený demokrat a antifašista. Jeho mírumilovná povaha se mu vymstila. Celou druhou světovou válku strávil v krutých podmínkách koncentračních táborů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Trhové Sviny připomenou 150 let od narození prezidenta Emila Háchy

    Před 2 měsíci
    Trhové Sviny letos připomenou na konferenci 150. výročí narození prezidenta Emila Háchy, zdejšího rodáka. Akce nabídne přednášky i divadlo, cílem je přiblížit Háchu historicky spravedlivě.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Starý hřbitov se proměnil v jarní louku. Kytky na podzim vysázely děti ze základní školy

    Před 3 měsíci
    Dříve se zde pohřbívali lidé. Dnes je prostor bývalého hřbitova využívaný jako park. Právě proto se děti ze základní školy v Trhových Svinech rozhodly zasázet v parku květiny, které udělají radost místním, ale uctí také památku všech pochovaných. Celkem zasázely přes pět tisíc cibulek hyacintů, tulipánů a narcisy.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Nejstrašnější válka v historii lidstva s miliony obětí, to byla 2. světová válka. Nezapomínáme!

    Před 3 měsíci
    V těchto dnech oslavujeme povstání českého lidu, který se postavil na odpor fašismu. Komunisté k 77. výročí osvobození a konci 2. sv. války.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Před 75 lety popravili Jozefa Tisa. Někteří ho dnes chtějí blahořečit...

    Před 3 měsíci
    „Slováci by měli konečně rehabilitovat Tisa, když Češi už rehabilitovali Háchu,“ napsal nedávno v internetové diskusi jeden slovenský přispěvatel. Kým skutečně byl katolický kněz, prezident prvního samostatného slovenského státu a válečný zločinec Jozef Tiso?
     Komentáře
  • Security Magazín

    Nešťastný hrdina tragických březnových dnů roku 1939. Prezident Hácha jako kontroverzní postava našich dějin

    Před 4 měsíci
    Vynikající právník, pozdější předseda Nejvyššího správního soudu, překladatel. Ale hlavně politik a protektorátní prezident. Jak vlastně na Háchu nahlížet? Byl to kolaborant, zachránce českého národa před úplným zničením, nebo vlastně nacistická oběť? Na to lze samozřejmě nahlížet z mnoha úhlů pohledu a odpověď je stále nejednoznačná. Před 82 lety se stal státním prezidentem Protektorátu Čechy a Morava.
     Komentáře
  • TN

    Nacisté vtrhli do Česka před 83 lety. Vznikl Protektorát Čechy a Morava

    Před 4 měsíci
    15. březen 1939 byl den, který většina z nás zná z učebnic dějepisu jako datum vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Od začátku jedné z nejkrvavějších etap české historie uplynulo 83 let. Co to pro Čechy znamenalo a jaké vztahy jsou mezi Čechy a Němci teď, pro TN.cz přiblížil historik Eduard Stehlík.
     Komentáře
  • Forum 24

    Při obsazování republiky v březnu 1939 Češi proti nacistům přece jen bojovali

    Před 4 měsíci
    Když pod velkým psychickým tlakem podepsal prezident Emil Hácha v Berlíně souhlas s okupací, dal zelenou k tomu, aby od 15. března 1939 začaly německé jednotky obsazovat české území. Ovšem v jednom místě na severní Moravě se Němci o něco předběhli. A doplatili na to.
     Komentáře
  • Žena-in

    Za všechno, co jsem učinil, mě můj národ nazve zrádcem. Příběh doktora Emila Háchy

    Před 5 měsíci
    Snad kolem žádného jiného prezidenta Československa se v průběhu času neobjevilo tolik protichůdných názorů. Dějinami opomíjený prezident Emil Hácha zemřel při čekání na soud v nemocnici pankrácké věznici, aby byl posléze při neveřejném obřadu pohřben na Vinohradském hřbitově do neoznačeného hrobu jako zavrženíhodný kolaborant a zrádce národa.
     Komentáře
  • AutoForum

    Ruský miliardář na poslední chvíli prodal nechvalně proslulý Hitlerův Mercedes, má nového majitele

    Před 5 měsíci
    Co všechno také nezpůsobil konflikt na Ukrajině, tedy v tomto případě spíše obava z něj. Jednání o prodeji vozu trvala dva roky, až hrozba faktické nemožnosti vůz prodat vedla k rychlé dohodě na ceně.
     Komentáře
  • FocusOn

    Putinův útok na Ukrajinu připomíná Hitlerův zábor Československa

    Před 5 měsíci
    Nacistický vůdce použil podobnou taktiku k rozparcelování a pohlcení Československa před druhou světovou válkou, píše The Washington Post.
     Komentáře
  • Deník

    Heydrichův pekelný plán: Židy do koncentráků v Rusku, Čechy k nim za dozorce

    Před 6 měsíci
    „Počítám, že poněmčit půjde 40 až 60 procent Čechů. Ty, co se k tomu nehodí, bychom mohli použít v prostoru Arktického oceánu, kde převezmeme ruské koncentrační tábory. To by byl ideální domov pro 11 milionů evropských Židů, Češi by tam mohli sloužit jako dozorci a předáci,“ uvedl před 80 lety Reinhard Heydrich.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Jak jsem dostal covid aneb deset dní, které otřásly mou důvěrou v naše zdravotnictví. Svět Tomáše Koloce

    Před 6 měsíci
    Zápisky z pandemického lůžka našeho redaktora den po dni.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Prezident v odboji. Zachránil život 20 tisícům Židů. Sebevraždu mu z Londýna zakázal Beneš a historie se na něj pokusila zapomenout. Svět Tomáš Koloce

    Před 6 měsíci
    Ročník 2022 přináší řadu významných národních výročí. Kromě jiného jde i o 150. výročí narození jednoho ze dvou našich prezidentů, za nichž se československý stát zmenšil na český. Emila Háchy, vedle TGM našeho jediného skutečného prezidenta-hrdiny, z jehož života ale dějiny vyrobily nespravedlivý obraz prezidenta-zbabělce. Jak to s ním ale bylo doopravdy?
     Komentáře
  • Náš region

    Byl předsedou protektorátní vlády a měl se stát druhým prezidentem protektorátu

    Před 6 měsíci
    Dnes je tomu přesně osmdesát let ode dne, kdy Heydrich zrušil „občanský výjimečný stav“ v protektorátu a státní prezident Hácha současně jmenoval novou vládu Jaroslava…
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Vánoční poselství zavedl Beneš, Gottwald ho zrušil, Zeman obnovil. Co říkali národu?

    Před 7 měsíci
    O první prezidentské vánoční poselství se pokusil už T. G. Masaryk v roce 1933, s pravidelnými vánočními projevy ale začal až o tři roky později prezident Edvard Beneš. Na Beneše navázali Emil Hácha i slovenská hlava státu Jozef Tiso, komunistický prezident Klement Gottwald však zavedl novoroční projevy. K těm vánočním se vrátil až Miloš Zeman v roce 2013, pronáší je každý rok 26. prosince.
     Komentáře
  • Novinky

    Soud zamítl návrh na obnovu procesu s generálem Syrovým

    Před 7 měsíci
    Městský soud v Praze zamítl návrh na obnovu procesu s generálem Janem Syrovým, který byl po druhé světové válce odsouzen ve zpolitizovaném procesu k 20 letům vězení za spolupráci s nacisty. Uvedla to v úterý Česká televize (ČT). Podnět k obnově řízení dál Syrového praprasynovec kvůli tomu, že někdejší proces s generálem byl zmanipulovaný komunisty.
     Komentáře
  • České noviny

    ČT: Soud zamítl návrh na obnovu procesu s generálem Syrovým

    Před 7 měsíci
    Městský soud v Praze zamítl návrh na obnovu procesu s generálem Janem Syrovým, který byl po druhé světové válce odsouzen ve zpolitizovaném procesu k 20 letům vězení za spolupráci s nacisty. Informaci České televize (ČT) potvrdil ČTK mluvčí soudu Adam Wenig. Podnět k obnově řízení dál Syrového praprasynovec kvůli tomu, že někdejší proces s generálem byl podle něho zmanipulovaný komunisty.
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1939: Projev prezidenta k událostem 17. listopadu a vyhlášení stanného práva v Praze

    Před 8 měsíci
    Při oslavách 17. listopadu se dnes mluví především o Sametové revoluci z roku 1989. Co se ale dělo 17. listopadu 1939? Zajímavý úhel pohledu na tehdejší události v Protektorátu Čechy a Morava vám přináší projev prezidenta dr. Emila Háchy z 18. 11 . 1939, následované vyhlášením stanného práva.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Husák vše tajil, Masaryk skoro nezvládl slib. "Ale mlčení kolem Zemana nemá obdoby."

    Před 9 měsíci
    Historici srovnávají informování o zdraví prezidenta Miloše Zemana s minulostí. Otevřeně mluvil o svém zdraví až Václav Havel po roce 1989.
     Komentáře
  • Forum 24

    Podle právníka Koudelky se demokraté chovají hůře než K. H. Frank a Štrougal

    Před 9 měsíci
    Na Parlamentních listech se 22. 10. objevil titulek: „I ten K. H. Frank projevoval nemocnému Háchovi větší respekt. Zmatečný Vystrčilův papír z nemocnice, poukazuje ústavní právník.“ Můžeme se tedy těšit na značně výživnou duševní stravu.
     Komentáře
  • Kafe

    Zeman v tom není sám, Masaryk zabloudil v Lánech, Beneš se často hroutil

    Před 9 měsíci
    Miloš Zeman není zdaleka jediným prezidentem, který se kdy potýkal se zdravotními problémy. Tomáš Garrigue Masaryk i Edvard Beneš na tom byli tak špatně, že museli abdikovat. A Emil Hácha už ani nevěděl o světě, když skončil v komunistickém vězení, kde po pár týdnech věznění zemřel.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Nehorázná manipulace s veřejností. Největší lži o zdraví českých prezidentů

    Před 9 měsíci
    Bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla Michael Žantovský v této souvislosti připomenul, že zásadně jinak se informovalo o zdravotních problémech exprezidenta Václava Havla, který byl v nemocnici opakovaně, nejprve s plicními a později střevními problémy. „Lékařské konzilium tehdy informovalo každých 24 hodin, třeba i o tom, kolik centimetrů střeva bylo panu prezidentovi odebráno," řekl bývalý Havlův tiskový mluvčí pro CNN Prima NEWS s tím, že veřejnost znala i prognózy zdravotního stavu hlavy státu a léky, které dostává.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Mozková mrtvice je náhlá a smrtící, navíc postihuje i náctileté. Jak ji poznáte?

    Před 9 měsíci
    Cévní mozková příhoda je druhá nejčastější příčina úmrtí na světě, její příznaky ale přesto lidé nepoznají. Jde přitom o minuty.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nemoci prezidentů: Masaryk a Beneš kvůli špatnému zdraví odstoupili, Hácha zemřel ve vězení

    Před 10 měsíci
    Zdravotní stav českých prezidentů vždy vyvolával pozornost národa. Už první tři prezidenti samostatného Československa (včetně Protektorátu Čechy a Morava) trpěli v době výkonu svého úřadu vážnými zdravotními potížemi. Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš ze zdravotních důvodů abdikovali a zanedlouho poté zemřeli. Emil Hácha byl zatčen, ale těžko říci, zda si to vůbec uvědomoval. O šest týdnů později zemřel ve vězení.
     Komentáře
  • Echo24

    Prezidentské nemoci. Gottwald ve funkci dokonce zemřel

    Před 10 měsíci
    Od Tomáše Garrigue Masaryka, přes Edvarda Beneše až ke Gustávu Husákovi. Nemocemi a neduhy trpěli téměř všichni českoslovenští a čeští prezidenti. Klement Gottwald pak například dokonce ve funkci zemřel. Podívejte se na to, jaké nemoci někdejší prezidenti měli. V současné chvíli je nynější prezident Miloš Zeman hospitalizován ve vážném stavu v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak zemřel spisovatel Josef Čapek je záhadou: Jeho tělo se dodnes nenašlo

    Před 10 měsíci
    Přestože byl Josef Čapek talentovaným spisovatelem a malířem, prožil celý svůj život ve stínu svého slavnějšího mladšího bratra. Karel se taktéž uchránil od nacistického zajetí, což Josef nedokázal. Jeho život vyhasl v koncentračním táboře Bergen-Belsen, kde vypukla tyfová pandemie. Nepomohla ani neutuchající snaha jeho ženy Jarmily, která se ho snažila dlouhé roky zachránit. Záhadou však je, kde se nachází jeho tělo, které se dodnes nenašlo.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Snímky staré 80 let: Heydrich převzal moc, začaly kruté čistky

    Před 10 měsíci
    V pravé poledne 28. září 1941 začalo na většině území protektorátu Čechy a Morava platit stanné právo. Vyhlásil jej zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, který si tak otevřel cestu k popravám bez řádných soudů.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Muži s podlomeným zdravím. Proč nemocní prezidenti v Česku neumějí včas odejít

    Před 10 měsíci
    ROZHOVOR. Miloš Zeman tento týden znovu skončil v nemocnici. Po dlouhém mlčení o jeho stavu Hrad alespoň sdělil, že je prezident vyčerpaný a dehydrovaný. Zeman však zdaleka není první český prezident, jehož výkon mandátu poznamenaly potíže se zdravím: „Většinou se do funkcí dostávají starší muži, kteří si něčím prošli, nejednou i válkou či vězením, ne vždy
     Komentáře
  • Deník

    Tragédie v Židenicích: Vlak smetl lidi jako kuželky, i s těly na přídi jel dál

    Před 10 měsíci
    Byla ještě tma. Na nádraží v brněnských Židenicích se v tu chvíli tísnilo na nevelkém peróně kolem tisíce lidí. Nic neviděli – psal se čtvrtek 18. září 1941 a všude platilo přísné nařízení o zatemnění. Ve tmě také vykročili do kolejiště, protože na další koleji čekali svůj vlak. Měl přijet zprava. Místo něj se však zleva vyloupla ztlumená světla opožděného rychlíku, který se řítil přímo do nich…
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    23 min

    Podcast
    Když Reinhard Heydrich přijížděl do Prahy, Češi jeho jméno neznali. Nestál o medializaci

    Před 10 měsíci

    ·

    23 minut

    Záznamy o příjezdu Reinharda Heydricha do Prahy se dochovaly i v archivu Českého rozhlasu. V době, kdy Heydrich nastupoval do funkce zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě, jeho jméno protektorátní obyvatelstvo neznalo, zatímco v Londýně se objevovalo v zahraničním exilovém vysílání.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Česko, země nemocných prezidentů. Zeman není první, začalo to už Masarykem

    Před 10 měsíci
    ROZHOVOR. Shodou okolností se v jeden den ocitli ve stejné nemocnici aktuální český prezident i jeho předchůdce: Miloš Zeman a Václav Klaus. O důvodech hospitalizace stávající hlavy státu se prakticky nic neví. Jistý je aspoň pohled do historie. Níže nabízíme již dříve publikovaný rozhovor s historikem Michalem Macháčkem, autorem oceňované biografie Gustáva Husáka – právě na téma
     Komentáře
  • Aktuálně

    Žalobce: Generál Syrový byl obětní beránek, vyšetřování po válce krylo Edvarda Beneše

    Před 11 měsíci
    Generál Jan Syrový byl po druhé světové válce odsouzený za vlastizradu. Aktuálně.cz získalo čerstvý návrh, jenž žádá obnovu procesu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Smrtící kletba svatováclavské koruny. Může Karel IV. za Heydrichovu smrt?

    Před 1 rokem
    Moc říšského protektora Reinharda Heydricha byla v protektorátních Čechách takřka neomezená. Byl prvním mužem v zemi, proto rozhodoval o životě a smrti, i o právu a bezpráví. A toho se dopouštěl v takové míře, že jej český lid nenáviděl. Vše završil tím, že si na hlavu nasadil legendami opředenou svatováclavskou korunu. A co se stalo pak? Stala se legenda o svatováclavské koruně osudnou i Reinhardu Heydrichovi?
     Komentáře
  • České noviny

    Žalobce žádá obnovu procesu s generálem Syrovým trestaným za údajnou kolaboraci

    Před 1 rokem
    Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze navrhl soudu obnovu procesu s armádním generálem Janem Syrovým, odsouzeným po druhé světové válce za údajnou kolaboraci s nacisty. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). O obnovu řízení a zrušení verdiktu nad bývalým předsedou vlády a ministrem národní obrany požádal advokát Lubomír Müller, na kterého se kvůli tomu obrátil praprasynovec a jmenovec generála Jan Syrový. Původní proces byl podle advokáta zpolitizovaný a soudy tehdy Syrovému vytýkaly věci, které mohl generál těžko sám ovlivnit.
     Komentáře
  • Forum 24

    Proč se opakovaně rozhodujeme špatně? Naše dějiny nabízí přehršel příkladů

    Před 1 rokem
    Stačí jednou zlu poodstoupit, pootevřít mu dveře a už je mezi námi. Jeden jediný špatný krok může spustit lavinu.
     Komentáře
  • Forum 24

    Čeští prezidenti jako mediální role aneb rudé trenky nad Hradem

    Před 1 rokem
    Zkusme si představit, že jsme na Smetanově nábřeží nebo Karlově mostě poprvé v životě. To, co tu navrstvily věky, jakkoli po staletí devastováno turistickým kýčem pohlednic, obrazů, bedekrů i cajdáků, nás musí praštit přes oči („Inu, inu, jaké to skvostné panoramato“, V+W: Vest pocket revue). Panoramato bohudík stylově nejednotné, spíš bizár slohů: jako by nějaké geniální vesmírné dítě si tu hrálo na břehu řeky s pískem a vzniklo mu pod rukama pásmo Hradčan.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Komentář: O autonomních protektorátech a přešlapu paní poslankyně

    Před 1 rokem
    Občas se stane politikům, že se dopustí historického přešlapu nebo lapsu jako v případě bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, která usoudila, že se Čechům za protektorátu zas až tolik nedělo, což mělo za následek zhruba 360 000 mrtvých. Nyní předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová přispěchala s tvrzením, že Protektorát Čechy a Morava byl autonomní.
     Komentáře
  • Lifee

    Vězeň číslo 35 132: Josef Čapek prožil celou válku v koncentračních táborech. Zemřel jen pár dní před jejím koncem

    Před 1 rokem
    Josef Čapek se narodil 23. března 1887 v Hronově jako druhé dítě do rodiny, která výrazně ovlivnila tvář české společnosti. Z Josefa se stal malíř a ilustrátor, ale také grafik a spisovatel. Jeho život, respektive jeho poslední roky, však byly bohužel plné válečné hrůzy a utrpení...
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Padevět: Pocit, že jsme se během nacistické okupace nebránili, zlomil národu páteř

    Před 1 rokem
    Přestože lidé v březnu 1939 neměli klást nacistickým okupantům odpor, objevilo se podle historika Jiřího Plachého několik případů, kdy přesto bojovali. Podle spisovatele a nakladatele Jiřího Padevěta se ale pocit, že jsme se nebránili, nese s národem dosud. Možná nám to dokonce zlomilo národní páteř, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS.
     Komentáře
  • Novinky

    Před 82 lety nacisti obsadili Československo

    Před 1 rokem
    Před 82 lety vpochodovali na území Československa, již okleštěného o Sudety, vojska nacistického Německa. Nešlo přitom jen o okamžik jednoho stěžejního dne, tedy 15. března 1939. Jednalo se především o další předzvěst druhé světové války, která oficiálně vypukla o necelého půl roku později, 1. září 1939 německým napadením Polska.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Když k nám přišli Němci. Začátek nacistické okupace ve vzpomínkách pamětníků

    Před 1 rokem
    Středa 15. března 1939 se vryla do paměti mnoha pamětníků: strašné počasí, výhružně vypadající němečtí vojáci v ulicích, plakající rodiče, vlastenecké projevy učitelů, pocity beznaděje a strachu.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Když k nám přišli Němci. Začátek německé okupace ve vzpomínkách pamětníků

    Před 1 rokem
    Středa 15. března 1939 se vryla do paměti mnoha pamětníků: strašné počasí, výhružně vypadající němečtí vojáci v ulicích, plakající rodiče, vlastenecké projevy učitelů, pocity beznaděje a strachu.
     Komentáře
  • Stalo se

    Věděli jsme, že to je konec. Pamětníci vzpomínají na škaredou středu 15. března 1939

    Před 1 rokem
    Středa 15. března 1939 ve vzpomínkách pamětníků: strašné počasí, výhružně vypadající němečtí vojáci v ulicích všech měst, rozhlasové vysílání vyzývající ke klidu, plakající rodiče, vlastenecké projevy učitelů, pocity beznaděje a strachu. Německá armáda vstoupila na české území po té, co prezident Emil Hácha svěřil Čechy a Moravu “pod ochranu Říše” podepsáním Společného prohlášení německé a československé vlády. Večer 15. března přijel Adolf Hitler vítězoslavně na Pražský hrad, kde hradní stráž vystřídali příslušníci jednotek SS. Následující den vydal na Pražském hradě Výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava, který měl legitimizovat totální podrobení českého národa německé říši. Emil Hácha zůstal prezidentem, on i vláda však podléhali říšskému protektorovi baronu Konstantinu von Neurathovi, který nastoupil do úřadu 18. března 1939.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Temná skvrna naší historie: Před 82 lety byla naše země obsazena německou armádou

    Před 1 rokem
    V lednu 1939 Hitler stanovil, že české země budou připojeny k Třetí říši. Česko-Slovensko přestalo existovat ještě před tím, než prezident Emil Hácha a ministr zahraničí František Chvalkovský odjeli do Berlína – Slovensko vyhlásilo 14. března 1939 samostatnost, Karpatskou Ukrajinu připojilo Maďarsko. V Berlíně nacisté československým představitelům sdělili, že české země budou 15. března 1939 obsazeny německou armádou. Zároveň vyhrožovali, že v případě odporu bude zahájeno bombardování Prahy.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Cesta do područí: Německá okupace českých zemí v březnu 1939 (3)

    Před 1 rokem
    Patnáctý březen 1939 patří mezi nejtemnější dny české historie. Okupaci a vzniku protektorátu předcházela Hitlerova diplomatická hra, která nakonec vedla ke zhroucení československého státu a jeho obranyschopnosti).
     Komentáře
  • G

    Premiér Rudolf Beran byl pro jedny vlastenec a hrdina, pro druhé kolaborant a vlastizrádce

    Před 1 rokem
    Prvního prosince 1938 se stal 12. předsedou vlády Československa Rudolf Beran, další poněkud kontroverzní postava našich dějin. Byl to demokrat, vlastenec a za války také člen odbojové organizace, za což ho Němci odsoudili k 10 letům vězení. Po válce si na něm smlsli komunisti, kteří ho zavřeli k 20 letům, a to za zradu a kolaboraci.
     Komentáře
  • G

    Emil Hácha byl tragická hradní postava, která dala život za Československo

    Před 1 rokem
    “Není Čechem, kdo jde s Anglií a se sovětským Ruskem, není Čechem, kdo do našich krajů vnáší rozklad, zradu a zločin. Pro tyto lidi nemějte slitování. Jde o zločinné žháře, kteří nás chtějí připravit o rodnou střechu nad hlavou, o náš drahý český domov. Tyto zrádce, na prvém místě pana Beneše, jsme navždy vyloučili z národa,” řekl Emil Hácha svému národu 19. června 1942. Dva týdny po smrti říšského protektora Reinharda Heydricha. Ale neměli bychom ho soudit podle těchto slov. Minimálně ne kompletně.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Nejhorší česká jména pro děti. Někteří rodiče se snad svým potomkům chtěli pomstít

    Před 1 rokem
    Vybrat jméno pro svoje miminko je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které vás v roli rodičů čeká. Někdo se vydá tradiční cestou a neexperimentuje, jiní se zase svezou na módní vlně, ale přece jenom se vždycky najde někdo, kdo opravdu nemile překvapí.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Zrádce i hrdina Emil Hácha. Nedobrovolný prezident byl zlomen nacistickým režimem fyzicky i psychicky

    Před 1 rokem
    Život prezidenta Emila Háchy skončil tak, jak si rozhodně nezasloužil. Dobrovolně dal svou hlavu do otevřené tlamy nacistického režimu, aby se pokusil zjemnit dopady okupace. Právnická kapacita světového rozměru nakonec zemřela nedůstojně v pankrácké věznici, kde s ním bylo zacházeno jako s kolaborantem. Byl opravdu zrádcem, nebo se ve složité pokusil zachránit, co se dalo?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zapálené svíčky připomněly zaniklý hřbitov v Trhových Svinech

    Před 1 rokem
    Stovka zapálených svíček připomněla bývalé hroby na zaniklém hřbitově v Trhových Svinech na Českobudějovicku. Nyní se v místě už téměř půl století nachází park.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Češi si prý neumí sami vládnout - přesto si vládnou s vynucenou přestávkou sto let

    Před 1 rokem
    Slavíme 28. říjen, vznik Československé republiky. Vznik složitý, ve složité době. Od její idealizace, kterou zkroutili před rokem 1989 komunisté, se dnes čím dál častěji dostáváme k démonizaci ČSR. Tu z pozic nostalgicky monarchistických, jež idealizují staré mocnářství, onde z jakéhosi zoufání si nad stavem dnešní české politiky, který už už dokazuje, že si vlastně Češi neumějí vládnout a potřebují správu zařízenou lepšími lidmi z prozíravého centra. Nikoli. Resp. neumí-li to Češi, neumí to také nikdo další.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Nařízením protektorátní vlády vzniklo vládní vojsko

    Před 3 roky
    Přezdívalo se jim „Háchovi Melody Boys“, protože hudební čety vládního vojska vystupovaly často na veřejnosti. Sami si říkali „vladaři“. Vládní vojsko vzniklo před 80 lety nařízením protektorátní vlády z 25. července 1939.
     Komentáře
Reklama