Zavřít
Emil Hácha

Emil Hácha

Nejnovější články na Seznamu na téma Emil Hácha
  • Týdeník Hrot

    Buran z Osvětiman aneb Šestnáct kancléřů v dějinách Hradu

    Před 1 dnem
    Za uplynulé století se na Hradě vystřídalo šestnáct kancléřů. Žádný z nich nebyl takový hochštapler a neměl tak zoufale nízkou „okresní“ úroveň jako Vratislav Mynář
     Komentáře
  • Téma Plus

    53 min

    Podcast
    Zapomenuté projekty: Praha se měla stát nacistickým městem budoucnosti. Některé nápady dnes šokují

    Před 2 dny

    ·

    53 minut

    Praha byla sídlem králů a symbolem českého národa, ale i místem, které se pod taktovkou německých okupantů mělo během 2. světové války začít měnit na nacistické město budoucnosti. Tým architektů pod vedením Reinholda Niemeyera hned od počátku okupace pracoval na plánech přestavby Prahy v germánském stylu. Projekty teď v mnoha ohledech působí doslova šokujícím dojmem.
     Komentáře
  • Lifee

    90 let od otevření Dachau: Vězně zde mučili ledovou vodou, byl mezi nimi i Josef Čapek

    Před 8 dny
    Na 22. březen připadá smutné devadesáté výročí otevření prvního koncentračního tábora v Dachau. I po několika desítkách let jde o velmi děsivé místo. Vždyť šlo o první nacistickou továrnu na smrt. Pro koho byl tábor původně určen? A jaká slavná česká osobnost se do něj dostala?
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Operace Transfer splněna. Zpravodajská esa uletěla nacistům i s důležitými dokumenty

    Před 10 dny
    Je 16 hodin, pochmurné a mrazivé úterý 14. března 1939. Z pražského Wilsonova nádraží právě vyjíždí zvláštní vlak do Berlína. Jeho nejdůležitějšími cestujícími jsou Emil Hácha, prezident Česko-Slovenské republiky a František Chvalkovský, ministr zahraničí. Doprovod jim dělají prezidentova dcera Milada Rádlová a mladý úředník prezidentské kanceláře Josef Kliment. Do Berlína vlak dorazil pozdě večer a počasí bylo
     Komentáře
  • Žena-in

    Ze života první dámy, která se první dámou nikdy nestala

    Před 12 dny
    V minulých dnech jsme byli doslova zahlceni tématem nového prezidenta a s ním i první dámy. Jaká bude ta současná? Bude jiná než její pasivní a téměř neviditelná předchůdkyně? A která z bývalých prvních dam se pro ni stala příkladem? Uvidíme…
     Komentáře
  • Novinky

    Nejtemnější období. Od obsazení Československa německými vojsky uplynulo 84 let

    Před 13 dny
    Před 84 lety vpochodovala na území Československa, již okleštěného o Sudety po podepsání Mnichovské dohody v září 1938, vojska nacistického Německa. Šlo o další předzvěst druhé světové války, která oficiálně vypukla 1. září 1939 německým napadením Polska.
     Komentáře
  • Forum 24

    Před 84 lety obsadili nacisté české země. Začalo šest let protektorátu

    Před 13 dny
    Pod velkým psychickým tlakem podepsal prezident Emil Hácha časně ráno 15. března 1939 v Berlíně souhlas s okupací. Dal tím zelenou k tomu, aby německé jednotky začaly obsazovat české území. Česká ...
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Hrdinové z Místku: Útok na kasárna stál Němce 18 mrtvých, Čechoslováci měli dva lehce raněné

    Před 13 dny
    Tvrdit, že jsme se německé okupaci nebránili, je historický mýtus. Ve skutečnosti na jaře 1939 došlo k ozbrojeným střetům československé armády s německým wehrmachtem, maďarskou armádou nebo velkoukrajinsky orientovanou organizací Karpatská Sič.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Operace Transfer. Zpravodajci uletěli nacistům i s důležitými dokumenty

    Před 13 dny
    Je 16 hodin, pochmurné a mrazivé úterý 14. března 1939. Z pražského Wilsonova nádraží právě vyjíždí zvláštní vlak do Berlína. Jeho nejdůležitějšími cestujícími jsou Emil Hácha, prezident Česko-Slovenské republiky a František Chvalkovský, ministr zahraničí.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Výhrůžky vyhlazením a zhroucený Hácha. Jak Hitler zabral Československo?

    Před 14 dny
    Z pohledu mezinárodního a československého práva se jednalo o nelegální anexi naší republiky a porušení Mnichovské dohody, která byla uzavřena 30. září 1938, tedy o necelých 9 měsíců dříve, a jejímž podpisem získalo Německo území Sudet.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    14. března začalo nejtemnější období v historii Česka. Hácha Hitlerovi nejprve vzdoroval, nakonec kapitulaci podepsal

    Před 14 dny
    Nejtemnější období české historie. Tak mnozí historikové označují dobu Protektorátu Čechy a Morava. Záměr obsadit zbytek českého území, oznámil v Berlíně vůdce Třetí říše Adolf Hitler prezidentovi Emilu Háchovi 14. března 1939. Hácha nejprve vzdoroval. V noci ze 14. na 15. března pod tlakem nakonec podepsal kapitulaci české armády.
     Komentáře
  • Téma Plus

    53 min

    Podcast
    Jak „otrávit“ prezidenta. Šlo Háchovi cestou do Berlína o život?

    Před 16 dny

    ·

    53 minut

    Vzniku Protektorátu Čechy a Morava 16. března 1939 předcházela cesta prezidenta Emila Háchy za Hitlerem. Provázelo ji mnoho zvláštních náhod a omylů, které nakonec vedly k tomu, co dobře známe. Výsledkem byl Háchův podpis pod prohlášení, ve kterém „klade osud českého národa a země s plnou důvěrou do rukou vůdce Německé říše.“ Proč tak učinil? A měl i jinou možnost?
     Komentáře
  • Proboha

    Ekumenický rozměr prezidentské inaugurace byl bezprecedentní událostí

    Před 18 dny
    Česká republika má nového prezidenta. Včerejší maraton setkání a státnických aktů na Pražském hradě měl své zakončení v katedrále svatého Víta, které přineslo i duchovní a modlitební rozměr. Vzhledem k tomu, že se na katolické i nekatolické straně o formě a obsahu tohoto modlitebního zakončení inaugurace prezidenta republiky strhla určitá diskuze, dovolím i já, z pozice generálního sekretáře Ekumenické rady církví v České republice, přinést svou perspektivu.
     Komentáře
  • Novinky

    Prezidenti České republiky a Československa: Seznam, zajímavosti a historické milníky

    Před 18 dny
    Václav Havel, Tomáš Garrigue Masaryk, Klement Gottwald. Stáli v čele země a výrazně se podíleli na jejím směřování. Hlavou Československa i později České republiky se stali i další státníci. Připomeňte si, kdo nosil oslovení „prezident“.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Kvůli inauguraci Masaryka vyklidili brambory. Dnešní tradice inspiroval i Hácha, líčí historik

    Před 19 dny
    Kvůli první inauguraci Tomáše Garrigua Masaryka museli vyklidit prostory současné Sněmovny od uskladněných brambor a spoustu dnešních zvyklostí zase zavedl pro mnohé kontroverzní prezident Emil Hácha. Slavnostní akt inaugurace prošel během více než sto let trvání republiky výrazným vývojem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS o tom hovořil historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV ČR.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Marie Háchová se první dámou nikdy nestala. Prezident Hácha si musel vystačit s dcerou

    Před 1 měsícem
    Československý prezident Emil Hácha je často démonizován a zatracován, jelikož nastoupil do úřadu za nacistické okupace. Jeho snaha bojovat za práva Čechů však byla o to náročnější, že jen pár měsíců před nástupem do funkce zemřela jeho manželka Marie. V roli první dámy se tak musel netradičně spolehnout na dceru Miladu.
     Komentáře
  • Ekonom

    Z Klause je ležák, ovšem ani Pavel nemá potenciál. Mezi prezidenty vede Novotný

    Před 1 měsícem
    Bude mít Česko známku s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem? Tato otázka se v posledních dnech řeší velmi intenzivně. Sám prezident by na dopisech raději viděl hrady či přírodní zajímavosti než svůj portrét.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vrchním mazlíčkem bude poprvé kočka. Jaká byla zvířata českých prezidentů?

    Před 1 měsícem
    Hradními mazlíčky byli hřebci, němečtí ovčáci, velšteriéři, pražský krysařík i zlatý retrívr. Poprvé v historii bude mít Česko vrchní myšilovku.
     Komentáře
  • Novinky

    Podívejte se, jak vypadaly známky s československými a českými prezidenty

    Před 1 měsícem
    Nově zvolený prezident Petr Pavel před časem prohlásil, že si nepřeje, aby byl jeho obličej na poštovních známkách. Pokud by u toho zůstal, byl by prvním z českých či československých prezidentů, který není na známce. Svou známku má i Emil Hácha, byť vznikla až desítky let po jeho úřadování. Jak známky s jednotlivými prezidenty vypadaly, ukazuje galerie Novinek.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Rozdávání majetku i nezájem. Ne všechny první dámy šly příkladem, Pavlová chce být aktivní

    Před 1 měsícem
    Česko bude mít za měsíc a týden novou první dámu. Eva Pavlová o sobě zatím dává vědět hlavně na sociálních sítích, do budoucí role se ale chystá zapojit se vším všudy. Její předchůdkyně často doprovázely skandály – rozdávání cizího majetku nebo naprostý nezájem o jakékoliv reprezentování. Jako první dámy naší republiky se dokázaly prosadit jen málokdy. Povedlo se to snad jen těm porevolučním.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Když Pavel nebude chtít, na známce být nemusí. Dosud ji měli všichni prezidenti kromě Háchy

    Před 1 měsícem
    Svou poštovní známku měli až na Emila Háchu všichni českoslovenští a čeští prezidenti od Tomáše Garrigua Masaryka po Miloše Zemana. Nyní by ale Česko nemuselo mít na známkách hlavu státu. Spíše než podobizny politiků by nově zvolený prezident Petr Pavel na nových známkách uvítal české pamětihodnosti nebo přírodu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrněná Škoda i obyčejný Renault. Čím jezdili na Hradě předchůdci Petra Pavla?

    Před 1 měsícem
    Čeští prezidenti jezdili spoustou různých zajímavých automobilů. Někteří využívali zcela civilní vozy, jiní vsadili na obrněný luxus.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Zlatá labuť: Martu Dancingerovou si zamilujete od prvních minut úvodní epizody

    Před 1 měsícem
    Seriál vsadil na romantické příběhy, silné ženské hrdinky, rodinné vztahy a nádhernou dobovou módu. V kontrastu s tím je doba, ve které se příběh odehrává, nejtemnější období minulého století. I v této době se však ženy chtěly líbit a muži toužili být úspěšní. Láska se války nezalekla.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Petr Pavel a jedenáct mužů, kteří byli na Hradě před ním

    Před 1 měsícem
    Podívejte se na všechny československé a české prezidenty před generálem.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Tenkrát na Pražském hradě. Tudy se prohnaly zběsilé dějiny 20. století

    Před 2 měsíci
    Od vlády T. G. Masaryka se podoba Hradu výrazněji nezměnila. Přesto historické snímky dokazují, jak pestré bylo "prezidentské" období.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Poštovní známku bude mít i nový prezident. Pokud bude chtít

    Před 2 měsíci
    Miloš Zeman, Václav Klaus i Václav Havel. Dalo by se ale pokračovat až k počátkům republiky. Poštovní známku se svým portrétem mají všichni prezidenti. A raritní státní tradici chce Česká pošta udržet i nadále.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Pracovat po nocích na Gottwaldovi mi dělalo problém. Dělat Palacha bylo naopak silné, říká sochař a medailér Jiří Dostál

    Před 2 měsíci
    V Jablonci nad Nisou založil obor Ražená medaile a mince. Přišel s nápadem vzniku České mincovny, která letos oslaví třicáté výročí. Je vášnivým motorkářem a ještě vášnivějším cyklistou. „Prožívání jízdy do kopce je pro mě výtvarný zážitek,“ říká přední český medailér, akademický sochař a designér Jiří Dostál. Proč se mu lépe pracovalo na soše Emila Háchy než Klementa Gottwalda? Poslechněte si rozhovor.
     Komentáře
  • Zvídavec Evy Sinkovičové

    3 min

    Podcast
    Kde leží bermudský trojúhelník a jaká tajemství ukrývá?

    Před 2 měsíci

    ·

    3 minuty

    Přitahuje milovníky záhad, přezdívá se mu ďáblův trojúhelník a mizí tam lodě a letadla. Co na to říkají vědci? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
     Komentáře
  • Zvídavec Evy Sinkovičové

    3 min

    Podcast
    Který tunel je nejdelší na světě? Stavitelé museli řešit špatnou náladu řidičů

    Před 2 měsíci

    ·

    3 minuty

    V které zemi byste narazili na téměř tisíc tunelů? A jak se dá pečovat o psychiku řidičů při jízdě v dlouhých tunelech? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nemoci prezidentů: Masaryk a Beneš kvůli špatnému zdraví odstoupili, Hácha zemřel ve vězení

    Před 2 měsíci
    Zdravotní stav českých prezidentů vždy vyvolával pozornost národa. Už první tři prezidenti samostatného Československa (včetně Protektorátu Čechy a Morava) trpěli v době výkonu svého úřadu vážnými zdravotními potížemi. Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš ze zdravotních důvodů abdikovali a zanedlouho poté zemřeli. Emil Hácha byl zatčen, ale těžko říci, zda si to vůbec uvědomoval. O šest týdnů později zemřel ve vězení.
     Komentáře
  • Český rozhlas - Pro děti

    4 min

    Podcast
    Zvídavec Evy Sinkovičové: Víte, kdo byli naši prezidenti?

    Před 2 měsíci

    ·

    4 minuty

    Říkají vám něco jména Emil Hácha, Ludvík Svoboda nebo třeba Antonín Zápotocký? Možná ano, možna ne, byli to naši prezidenti a nejen oni, zatím jsme měli prezidentů 11.Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Opáčko z dějepisu: Víte třeba, kdo z našich prezidentů abdikoval a který byl zatčen?

    Před 2 měsíci
    V těchto dnech opět volíme prezidenta přímo, už vlastně potřetí. Zopakujme si při této příležitosti naše prezidenty hezky od začátku. Byli to pánové s pozoruhodnými osudy a ne vždy byli jednoznačně přijímáni jako hlavy státu. Z dosud jedenácti našich prezidentů šest abdikovalo, jeden byl zatčen a dva ve funkci zemřeli.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Domácí

    Kandidát za SPD Bašta v prezidentském kvízu rozebíral pravomoc k vyhlášení války

    Před 2 měsíci
    Poslanec a prezidentský kandidát za SPD Jaroslav Bašta v prezidentském kvízu volebního studia Novinek obdržel několik otázek včetně toho, jak se v českém právu vyhlašuje válka.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Prezidenti a auta. Masaryk v limuzíně, Zeman se sporťákem

    Před 3 měsíci
    V limuzínách, běžných vozech či kabrioletech. Prohlédněte si fotogalerii historických snímků s československými a českými prezidenty na téma automobilismus.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Vojenské přehlídky prezidentů od TGM po Zemana

    Před 3 měsíci
    Václav Havel v památně krátkých kalhotách, Emil Hácha na narozeninách Adolfa Hitlera v Berlíně, Klement Gottwald s Lidovými milicemi a další historické snímky našich prezidentů na vojenských přehlídkách.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Walt Disney. Slavný Mickey Mouse se zrodil kvůli sporu o autorská práva

    Před 3 měsíci

    ·

    18 minut

    Walt Disney, průkopník a vizionář animovaných filmů se narodil 5. prosince 1901. Už na střední škole ilustroval školní noviny. Toužil být animátorem, a tak našel uplatnění jako kreslíř. Brzy zaměstnání opustil a rozhodl se postavit na vlastní nohy. Jeho cesta vedla do Los Angeles, kde našel zázemí u strýčka. Právě v jeho garáži začal vytvářet první kreslené filmy. Úspěch mu přinesla Alenka v říši divů. V tomto filmu Disney zkombinoval živou herečku s kreslenými postavičkami.
     Komentáře
  • Echo24

    Zámek Lány se po čtyřech letech výjimečně otevře veřejnosti

    Před 3 měsíci
    Barokní zámek v Lánech, který je jako sídlo prezidenta republiky běžně nepřístupný, se třetí a čtvrtý adventní víkend otevře veřejnosti. Vánočně vyzdobený zámek mohou zájemci navštívit od 9. do 11. prosince a mezi 16. a 18. prosincem. Prezidentská kancelář o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Psi, koně i sumci, podívejte se na fotky našich prezidentů se zvířaty

    Před 3 měsíci
    Kníračka Ďula Václava Havla vešla do dějin. Psy měli i prezidenti Beneš, Zápotocký nebo Svoboda. Masaryk se nechal natáčet při jízdě na koni, ale sehnat snímek Gottwalda či Husáka se živým zvířetem snad ani není možné.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    17 min

    Podcast
    Emil Hácha. Udělal osudovou chybu. Stal se státním prezidentem protektorátu Čechy a Morava

    Před 3 měsíci

    ·

    17 minut

    V nově založené Československé republice se stal prezidentem Nejvyššího správního soudu. Emil Hácha miloval sport, umění a rychlá auta. Jeho profesní i manželský život byl bez poskvrny. Pak ale udělal osudovou chybu: po Mnichovské dohodě se nechal zvolit prezidentem tehdy již Česko-Slovenska. 15. března 1939 jej Hitler s Göringem v Berlíně přinutili podepsat žádost o „ochranu“ Velkoněmeckou říší a Hácha se stal státním prezidentem protektorátu Čechy a Morava.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Fotky prezidentů: chrámy v Karnaku, kolchoz u Kyjeva i pivo v Bohumíně

    Před 4 měsíci
    Prezidentská kampaň je v plném proudu. Dnes proto začínáme seriál o československých a českých prezidentech minulosti. Podívejte se, jak vypadaly návštěvy a exkurze hlavy státu v letech minulých.
     Komentáře
  • Forum 24

    České díry v informacích: Listopad 1939 aneb Co dlužíme Emilu Háchovi

    Před 4 měsíci
    Kdykoli se v médiích kolem výročí 17. listopadu (1939 / 1989) objeví připomínka dvanácti set vysokoškolských studentů, zavlečených nacisty do Sachsenhausenu a dalších koncentračních táborů, mělo ...
     Komentáře
  • Téma Plus

    53 min

    Podcast
    Potíže s Cimrmanem

    Před 5 měsíci

    ·

    53 minut

    Divadlo Járy Cimrmana mělo v průběhu normalizace řadu problémů s represivními i schvalovacími orgány. Osobitý humor se stal opakovaně terčem nejrůznějších tlaků, postihů, ba i zákazů. První zmínky o Járovi Cimrmanovi (někdy též Járovi da Cimrmanovi) se objevily v rozhlasovém cyklu Vinárna U Pavouka v posledních měsících roku 1966.
     Komentáře
  • Téma Plus

    53 min

    Podcast
    Jsou to „jen“ brambory

    Před 5 měsíci

    ·

    53 minut

    Škrábat brambory? To už skoro nikdo nedělá. Brambory jsou na talíři prostě přílohou a tu se nikomu nechce připravovat. „Mladí lidé dávají přednost těstovinám nebo rýži,“ vysvětluje Marie Prášilová z České zemědělské univerzity v Praze. Přitom má pěstování brambor u nás velkou historii a české brambory patřily (a snad i nadále patří) ke kvalitním produktům.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Jozef Tiso - slovenský kněz a kolaborant. Jeho hodnocení není jednoznačné

    Před 5 měsíci
    Slovenský kněz a politik Jozef Tiso je v českém prostředí vnímán záporně, na Slovensku to však není tak jednoznačné a některé názory říkají, že stanul v čele prvního samostatného slovenského státu, byť zcela závislém na nacistickém Německu.
     Komentáře
  • Téma Plus

    53 min

    Podcast
    Emil Hácha – příběh velké oběti. Jak dnes vnímat odkaz protektorátního prezidenta?

    Před 6 měsíci

    ·

    53 minut

    Složitou a nejednoznačnou postavou moderní české historie je Emil Hácha, který se narodil 12. července 1872 v Trhových Svinech. Prezident sloužící v nejtěžším období našeho novodobého státu byl pomyslně odsouzený většinou české společnosti prakticky bezprostředně po konci války, ještě v posledních chvílích svého života.
     Komentáře
  • Temná doba

    Protektorátní armáda: Vlastenci, či kolaboranti? Aneb jak se celá myšlenka Němcům vymstila

    Před 9 měsíci
    Takzvané vládní vojsko vzniklo záhy po okupaci Československa nacisty. Sídlilo v pražských Štefánikových kasárnách na Náměstí Kinských. Od ledna 1940 se stalo jedinou oficiální vojenskou složkou protektorátu. Nacisté se tak snažili vytvořit dojem, že protektorát je samostatným územím, které má „vlastní“ armádu. Jaké byly úkoly vládního vojska a jak dopadla tato vojenská instituce po válce?
     Komentáře
  • Kutnohorský deník

    Martin Kostlán: U posledního Masarykova podpisu lze poznat, že byl nemocný

    Před 9 měsíci
    /ROZHOVOR/ Po dlouhých třech letech se Galerie Středočeského kraje chystá vystavit originál Kutnohorské iluminace, a to ve dnech 18. a 19. června. Odborníky je považována za jednu z nejvýznamnějších iluminací vzniklých na sever od Alp.
     Komentáře
  • iRozhlas

    9: června 1942: Noc, která přinesla zkázu Lidic

    Před 9 měsíci
    Před 80 lety v Berlíně pohřbili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten samý den pohrozil Adolf Hitler prezidentu Emilu Háchovi, že pokud Češi neprojeví loajalitu vůči Třetí říši, budou nést následky. Jen o pár hodin později gestapo obklíčilo malou středočeskou obec Lidice.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Hitler před 80 lety hrozil Čechům za atentát na Heydricha, gestapo se shromáždilo okolo obce Lidice

    Před 9 měsíci
    Před 80 lety v Berlíně pohřbili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten samý den pohrozil Adolf Hitler prezidentu Emilu Háchovi, že pokud Češi neprojeví loajalitu vůči třetí říši, budou nést následky. Jen o pár hodin později gestapo obklíčilo malou středočeskou obec Lidice.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Dnes před 80 lety: Tisíce lidí se sešly na Pražském hradě při posledním rozloučení s Heydrichem

    Před 9 měsíci
    Po smutečním obřadu 7. června 1942 zamířila rakev s tělem Reinharda Heydricha do Berlína ke státnímu pohřbu. Nacisté zároveň zahájili další masivní akci ve snaze najít útočníky zodpovědné za Heydrichovu smrt. Bez výsledku.
     Komentáře
  • iRozhlas

    7. června 1942: Státní pohřeb na Pražském hradě

    Před 9 měsíci
    V 8 hodin ráno vystaví nacisté katafalk s rakví, ve které je tělo Reinharda Heydricha na hlavním nádvoří Pražského hradu. Příchozí k němu můžou pokládat květiny a věnce. Smutečního obřadu se účastní také prezident Emil Hácha spolu s celou protektorátní vládou. Ten samý den začne rozsáhlá pátrací akce nacistických a protektorátních bezpečnostních složek. Přestože se policii a gestapu podaří zatknout na 400 lidí, nenajdou žádnou stopu vedoucí k parašutistům.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Zabila ho kletba, nebo otrava? Heydrichovu smrt halí rouška tajemství, brzy zemřel i jeho syn

    Před 9 měsíci
    Reinhard Heydrich dorazil do prahy v sobotu 27. září 1941 prakticky ihned poté, co byl Adolfem Hitlerem jmenován zastupujícím říšským protektorem v protektorátu Čechy a Morava. Jeho spěch měl svůj skrytý význam – následující den byla neděle 28. září a tedy svátek svatého Václava, patrona českých zemí. Češi měli pocítit, že moc v protektorátu přešla do rukou nového tvrdého správce, před nímž je ani uctívaný kníže neochrání.
     Komentáře
  • Dotyk

    Krutá smrt Josefa Čapka: Jeho tělo dodnes nebylo objeveno

    Před 10 měsíci
    Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české literatury a výtvarného umění. Josef Čapek, přezdívaný Peča, byl zanícený demokrat a antifašista. Jeho mírumilovná povaha se mu vymstila. Celou druhou světovou válku strávil v krutých podmínkách koncentračních táborů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Trhové Sviny připomenou 150 let od narození prezidenta Emila Háchy

    Před 10 měsíci
    Trhové Sviny letos připomenou na konferenci 150. výročí narození prezidenta Emila Háchy, zdejšího rodáka. Akce nabídne přednášky i divadlo, cílem je přiblížit Háchu historicky spravedlivě.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Starý hřbitov se proměnil v jarní louku. Kytky na podzim vysázely děti ze základní školy

    Před 10 měsíci
    Dříve se zde pohřbívali lidé. Dnes je prostor bývalého hřbitova využívaný jako park. Právě proto se děti ze základní školy v Trhových Svinech rozhodly zasázet v parku květiny, které udělají radost místním, ale uctí také památku všech pochovaných. Celkem zasázely přes pět tisíc cibulek hyacintů, tulipánů a narcisy.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Nejstrašnější válka v historii lidstva s miliony obětí, to byla 2. světová válka. Nezapomínáme!

    Před 10 měsíci
    V těchto dnech oslavujeme povstání českého lidu, který se postavil na odpor fašismu. Komunisté k 77. výročí osvobození a konci 2. sv. války.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Před 75 lety popravili Jozefa Tisa. Někteří ho dnes chtějí blahořečit...

    Před 11 měsíci
    „Slováci by měli konečně rehabilitovat Tisa, když Češi už rehabilitovali Háchu,“ napsal nedávno v internetové diskusi jeden slovenský přispěvatel. Kým skutečně byl katolický kněz, prezident prvního samostatného slovenského státu a válečný zločinec Jozef Tiso?
     Komentáře
  • Security Magazín

    Nešťastný hrdina tragických březnových dnů roku 1939. Prezident Hácha jako kontroverzní postava našich dějin

    Před 1 rokem
    Vynikající právník, pozdější předseda Nejvyššího správního soudu, překladatel. Ale hlavně politik a protektorátní prezident. Jak vlastně na Háchu nahlížet? Byl to kolaborant, zachránce českého národa před úplným zničením, nebo vlastně nacistická oběť? Na to lze samozřejmě nahlížet z mnoha úhlů pohledu a odpověď je stále nejednoznačná. Před 82 lety se stal státním prezidentem Protektorátu Čechy a Morava.
     Komentáře
  • TN

    Nacisté vtrhli do Česka před 83 lety. Vznikl Protektorát Čechy a Morava

    Před 1 rokem
    15. březen 1939 byl den, který většina z nás zná z učebnic dějepisu jako datum vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Od začátku jedné z nejkrvavějších etap české historie uplynulo 83 let. Co to pro Čechy znamenalo a jaké vztahy jsou mezi Čechy a Němci teď, pro TN.cz přiblížil historik Eduard Stehlík.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrazem: Den, kdy Hitler shlédl na Prahu z oken Hradu. Před 84 lety začala okupace

    Před 9 roky
    15. března 1939 začala okupace českých zemí nacistickým Německem. Připomeňte si, jak probíhala.
     Komentáře
Reklama