Zavřít
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Nejnovější články na Seznamu na téma Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
  • Hovory

    23 min

    Podcast
    Jaký vliv mělo a má jídlo na to, kým jsme?

    Před 2 hodinami

    ·

    23 minut

    Proč jíme to, co jíme, a nejíme, co nejíme? A co budeme jíst, až všechno sníme? Hostem Hovorů je antropoložka jídla Eva Ferrarová z Filosofické fakulty University Karlovy.  Ptá se Lucie Vopálenská.
     Komentáře
  • DEEP TALKS [CZE]

    14 min

    Podcast
    #160: Vít Klusák – Přední český dokumentarista (V síti, Velké nic, Český sen…)

    Před 11 hodinami

    ·

    14 minut

    Co nový dokument Velké nic, mapující covidou pandemii, ukázal o nás Češích? Jak jsme se dostali od šití roušek a pomáhání sousedům k tomu, že se společnost rozdělila na dva nesmiřitelné tábory? A jak zasahují dokumenty do života hlavním protagonistům – ať už je to neonacista Daliborek, oběti predátorů z dokumentu V síti či dezinformátorka Peterková? Hostem nového dílu Deep Talks byl český filmový režisér a pedagog FAMU Vít Klusák. Mezi jeho nejznámější filmy patří například dokumenty Český sen, Svět podle Daliborka či V síti. Nyní uvedl do kin dokumentární tragikomedii pod názvem Velké nic, která zachycuje české pojetí pandemie – od nasazení lékařů, přes život běžných lidí, sportovců, umělců, nudistů, až po protivládní demonstrace… Odkazy: * Balíček „Deep Talks Pack“ obsahující velkou trojici suplementů – Magnesium, Omega 3 a Vitamin D3+K2 (s kódem PETR20 dostanete 20% slevu na VŠECHNY doplňky prvotřídního českého výrobce Flow): https://flow-nutrition.cz/products/deep-talks-pack [https://flow-nutrition.cz/products/deep-talks-pack]
     Komentáře
  • Novinky

    FF UK hledá způsob, jak zajistit pokračování oboru sociální práce

    Před 12 hodinami
    Katedra sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze se potýká s nedostatkem učitelů. Na univerzitě se proto bude jednat a hledat postup, jak zajistit pokračování oboru, aniž se sníží počet studentů a kvalita studia. Stávající studenti oboru sociální práce na katedře a také ti, kteří budou přijati ke studiu letos, budou mít možnost dostudovat.
     Komentáře
  • TN

    Drahé nájmy drtí studenty. Často musí volit mezi brigádou a školou

    Před 18 hodinami
    Zápočty, zkoušky i seminární práce. To je jen zlomek věcí, které se mnohdy stávají noční můrou studentů. Současná krize ale přinesla dalšího strašáka: vysoké ceny nájmů. Aby studenti pokryli své měsíční náklady, musí tak mnohdy na úkor studia zamířit spíše do práce. Případně musí zůstat u rodičů a na přednášky denně dojíždět.
     Komentáře
  • Vinohradská 12

    21 min

    Podcast
    Jak se v Česku (zase) rozhádali historici

    Před 1 dnem

    ·

    21 minut

    Odvolává, odvolává a kritiku odmítá. Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozhádali se v něm už zase historici. Kvůli čemu? Jak vlastně zkoumat dějiny? A potřebujeme na to speciální ústav? Téma pro historika Michala Stehlíka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jel do Mariupolu místo Putina dvojník? Některé věci vyvolávají pochybnosti, říká rusista Příhoda

    Před 1 dnem
    Ruský prezident Vladimir Putin o víkendu navštívil okupovaný Krym a Mariupol. Je to poprvé, co se ruský vůdce vydal na okupované území Ukrajiny. Hned po zveřejnění záběrů z místa se ale na ...
     Komentáře
  • Nespěchej

    Inuitské tradiční tetování: Při prošívání lidské kůže šlachou a směsí tuhy a moči tatérky vylizovaly krev přímo z ran

    Před 2 dny
    Specialistkami na tetování byly starší ženy. Díky svým dlouholetým zkušenostem s propichováním kožek a kožichů dokázaly tatérky precizně „šít“ i lidskou kůži. Ne náhodou nazývají sibiřské národy tetování slovem „šitie“.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jak nález mumie zaživa pohřbeného miminka pomohl k objevení dávného inuitského tetování

    Před 4 dny
    Všichni Eskymáci se tetovali, byť v odlišné míře. A nečinili to jen v nedávné minulosti, nýbrž po dlouhé generace. V oblasti zmrzlého severu byly nalezeny až 3000 let staré figurky ozdobené „tetováním“.
     Komentáře
  • Echo24

    Filozofické fakulty hrozí stávkou. Chtějí, aby ministerstvo řešilo jejich mzdy

    Před 5 dny
    Nespokojení vysokoškolští učitelé z filozofických fakult (FF) vyhlásí stávku, pokud vláda do 28. března adekvátně nezareaguje na jejich požadavky. Zástupci akademiků to uvedli na sociálních sítích. Akademici požadují pro univerzity více peněz ze státního rozpočtu a zrovnoprávnění tarifů mezd mezi jednotlivými obory na vysokých školách. V úterý 28. března budou vysokoškolští pedagogové pořádat protest s názvem Hodina pravdy. Konat se bude v Praze a v Olomouci, informovali organizátoři akce…
     Komentáře
  • Ponte reports

    20 min

    Podcast
    Ladislav „Láry“ Kolář – herec, režisér: Introvert ze sebe blbce neudělá

    Před 5 dny

    ·

    20 minut

    Narodil se v Brně, žije v Brně a od roku 1990 působí v Městském divadle Brno. Je to tedy Brňák, jako poleno a přesto k nám do Mostu přijel s Divadelním spolkem Kroměříž, kde se ujal režírování temného psychologického thrilleru s názvem „Veroničin pokoj“. Znát ho můžeme nejen z prken, která znamenají svět, ale také ze spousty televizních filmů či seriálů. V dnešním Ponte Reports jsme si povídali o Láryho přezdívce, jeho bohatém profesním životě, také o životě osobním a o studentech konzervatoře, kde rád učí.
     Komentáře
  • Novinky

    Pokud vláda do 28. března nezareaguje, budeme stávkovat, hrozí akademici

    Před 6 dny
    Nespokojení vysokoškolští učitelé z filozofických fakult (FF) vyhlásí stávku, pokud vláda do 28. března adekvátně nezareaguje na jejich požadavky. V úterý 28. března budou tito pedagogové pořádat protest s názvem Hodina pravdy. Konat se bude v Praze a Olomouci. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová řekla, že se připravuje materiál s návrhy řešení, kterým se bude úřad a vláda zabývat.
     Komentáře
  • DEEP TALKS [CZE]

    18 min

    Podcast
    #159: Václav Dejčmar & Jan Tyl – Umělá inteligence, podstata vědomí a budoucnost?

    Před 7 dny

    ·

    18 minut

    Jak konkrétně změní umělá inteligence náš svět a náš každodenní život? Jaké práce nahradí a jak se na to co nejlépe připravit? Je již nyní AI kreativní, inteligentní a jak poznáme že bude mít umělá inteligence jednou vědomí? Jaké nejčernější a na druhou stranu jaké nejsvětlejší scénáře očekávat? Dalšími hosty Deep Talks byli Václav Dejčmar a Jan Tyl: Václav Dejčmar je spolumajitelem společnosti RSJ, významný český filantrop a investor a v Deep Talks je již po čtvrté. Jan Tyl je jedním z našich předních výzkumníků a vývojářů v oblasti umělé inteligence, je zakladatelem firmy Alpha Industries, která mimo jiné vytvořila projekt digitálního Václava Havla či detektor emocí v českém textu. Odkazy: * Talent Kompas (s kódem PETR20 dostáváte 20% slevu): http://talentkompas.cz//?ref=5 [http://talentkompas.cz//?ref=5]
     Komentáře
  • Ponte reports

    22 min

    Podcast
    Petra Černocká – zpěvačka: Saxana je moje životní role

    Před 7 dny

    ·

    22 minut

    Neuvěřitelně příjemný rozhovor s Petrou Černockou uvidíte v dnešním PonteReports. Vystudovala operní zpěv, vystupovala v divadle Semafor, pak vyhrála hlavní roli ve filmu Dívka na koštěti. Jako Saxanu jí známe každý. Probereme s ní její pěveckou kariéru, její největší hity a také se dozvíte, kde dnes hraje. Víte, že jejím bratrancem byl Vlastimil Brodský? A že její dcera je super zpěvačka Bára Vaculíková? Nevíte? Tak se podívejte na dnešní rozhovor s Petrou Černockou.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Sociolog: Demonstrace bychom neměli přejít mlčením

    Před 9 dny
    Hlasitá menšina nezmění diskurz, společnost řeší hlavně zdražování. Podpora strany PRO je tak nízká, že ji ani nemůžeme uvádět v průzkumech, říká analytik STEMu Martin Kratochvíl.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Před čínskou ambasádou v Praze zazpíval Tomáš Klus. Podpořila ho Kateřina Jacques

    Před 12 dny
    Den pro Tibet, Vlajka pro Tibet nebo Den solidarity s lidem Tibetu, takové názvy obvykle nese 10. březen. Svět si v tu dobu připomíná výročí potlačeného povstání Tibeťanů proti čínské okupaci.
     Komentáře
  • Lifee

    Radovan Lukavský zemřel před 15 lety: Do rakve si poručil lahev vína, na pohřeb se smělo přijít jen v bílém

    Před 13 dny
    Radovan Lukavský zemřel 10. března 2008. S populárním hercem se život skutečně nemazlil. Musel se vyrovnat se smrtí manželky i syna. Přesto byl schopný vtipkovat ještě na smrtelné posteli.
     Komentáře
  • DEEP TALKS [CZE]

    22 min

    Podcast
    #158: Václav Bělohradský – Filosof, profesor sociologie

    Před 14 dny

    ·

    22 minut

    Jak uchránit pozornost jako klíčový statek? Jak chápat dnešní svět z pohledu přehlcení z možností volby? A jak svět sociálních sítí a takzvaných digitálních mělčin ovlivňuje politiku a společnost jako celek? Hostem dalšího dílu Deep Talks byl přední český filozof Václav Bělohradský. Vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, roce 1970 po sovětské okupaci odešel do emigrace a působil jako pedagog na Filozofickém institutu v Janově. Profesor Bělohradský patří k žákům Jana Patočky a dlouhá léta spolupracoval s českými exilovými nakladatelstvími a domácím disentem. Je autorem mnoha knih, z těch posledních například Čas pléthokracie.
     Komentáře
  • Náš region

    Překladatelé nemají z umělé inteligence strach

    Před 17 dny
    Umělá inteligence používaná například ve strojových překladech je užitečná a překladatelé ji využívají, nelze se na ni ale plně spoléhat, a proto není ohrožením profese, shodli se překladatelé a tlumočníci.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V krytu měli vyprodáno. Ukrajinská kultura funguje i pod palbou

    Před 18 dny
    Z protiatomových krytů se na Ukrajině stávají divadelní sály i nahrávací studia. Ruská agrese ukrajinskou kulturu nepodlomila, naopak. Naši umělci jsou dnes aktivnější než kdy jindy, tvrdí ukrajinský kulturolog Radomyr Mokryk.
     Komentáře
  • Náš region

    Vysokoškolští učitelé chystají protest. Vadí jim podfinancované obory

    Před 18 dny
    Nespokojení vysokoškolští učitelé plánují uspořádat protestní akci, při které chtějí upozornit na podle nich panující podfinancování sociálněvědních a humanitních oborů na univerzitách.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Obezitu nelze svalovat na nedostatek vůle. Lidé se často přejídají ze stresu

    Před 18 dny
    Obezita často vzniká tak, že lidé nejedí z hladu, ale v důsledku jiných podnětů, aniž by si to uvědomovali. A to nejen ze stresu, ale aby si třeba navodili pocit pohody. Jenže důsledkem často jsou vážné zdravotní problémy. Lékaři ovšem často považují obézní pacienty za nezodpovědné, protože jejich hmotnost komplikuje léčení. Ti na to reagují dalším přejídáním, takže vzniká začarovaný kruh. Jak je možné se z něj dostat, na to CNN Prima NEWS zeptala Ivy Málkové, psycholožky zaměřující se na obezitu. Rozhovor publikujeme u příležitosti Světového dne obezity, který připadá na 4. března.
     Komentáře
  • Novinky

    Nespokojení vysokoškolští pedagogové plánují uspořádat v březnu protestní akci

    Před 18 dny
    Nespokojení vysokoškolští učitelé plánují uspořádat protestní akci, při které chtějí upozornit na podle nich panující podfinancování sociálněvědních a humanitních oborů na univerzitách. O situaci chtějí informovat mj. prostřednictvím přednášek a diskusí, které se budou na univerzitách konat 28. března. Zapojit by se měly zvláště filozofické fakulty (FF).
     Komentáře
  • Refresher

    Učitelé na VŠ plánují v březnu stávky, chtějí zvýšit mzdy. Bude mezi nimi i tvůj obor?

    Před 18 dny
    Studuješ sociální vědy, filozofii nebo humanitní obor? Na některé učitele budeš v březnu nejspíš na přednáškách či seminářích čekat marně.
     Komentáře
  • České noviny

    Nespokojení vysokoškolští učitelé plánují v březnu uspořádat protestní akci

    Před 19 dny
    Nespokojení vysokoškolští učitelé plánují uspořádat protestní akci, při které chtějí upozornit na podle nich panující podfinancování sociálněvědních a humanitních oborů na univerzitách. O situaci chtějí informovat mimo jiné prostřednictvím přednášek a diskusí, které se budou na univerzitách konat 28. března. Zapojit by se měly zvláště filozofické fakulty (FF). ČTK to dnes řekli představitelé Vysokoškolského odborového svazu (VOS) Petr Baierl a František Kratochvíl.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Oblastní galerii v Liberci vede nový ředitel, historik umění Filip Suchomel

    Před 20 dny
    První březnový den nastoupil do funkce nový ředitel Oblastní galerie v Liberci. Stal se jím historik umění a japanolog Filip Suchomel, který zvítězil ve výběrovém řízení. Na nové pozici chce zúročit své dosavadní zkušenosti z renomovaných českých muzeí i ze zahraničí.
     Komentáře
  • Live rozhovory

    11 min

    Podcast
    Ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřej Boháč zve na výstavu Praha zítra? Domy a byty v CAMP

    Před 21 dny

    ·

    11 minut

    Kde není bydlení, tam není město. Domy a byty jsou základní tkání lidských sídel – stejně jako ulice, náměstí, obchody, kanceláře, výrobny nebo podzemní potrubí. Každé zdravé a rozvíjející se město vyžaduje dostatek bydlení pro všechny stávající, ale také nové obyvatele. Ideálně v hustě osídlené a kvalitně propojené zástavbě, která šetří jak životní prostředí, tak i veřejné rozpočty. Nová výstava CAMP v rámci cyklu Praha zítra? popisuje příčiny, proč má hlavní město České republiky v otázce bydlení k ideálnímu stavu ještě dost daleko. Současně však také ukazuje cesty, které vedou k tomu, aby se nabídka kvalitního a dostupného bydlení pro současné i budoucí obyvatele Prahy významným způsobem zlepšila.
     Komentáře
  • Live rozhovory

    9 min

    Podcast
    Tomáš Prokůpek zve na výstavu Ondřej Sekora - známý i neznámý

    Před 22 dny

    ·

    9 minut

    Před devadesáti lety otiskly Lidové noviny první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec. Autora legendární komiksové postavičky, českého spisovatele, novináře, kreslíře a ilustrátora knih pro děti Ondřeje Sekoru při té příležitosti připomene výstava v pražské Galerii Villa Pellé. Jejím základem jsou originály Sekorových slavných i méně známých knižních ilustrací, jeho novinové kresby a karikatury, ale i loutky vytvořené podle Sekorových návrhů. Výstava s názvem Ondřej Sekora - známý i neznámý bude veřejnosti přístupná od 28. února do 14. května 2023. 
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Válka změnila, co Ukrajina říká svým uměním. A vymazala z něj ruštinu

    Před 24 dny
    Seznam Zprávy hovořily s řadou umělců z Ukrajiny. Popisují nová témata i symboly, které do jejich tvorby vnesla válka. A také to, že „díky“ konfliktu dostala země možnost vyprávět svůj příběh samostatně – bez Ruska.
     Komentáře
  • Katedra žurnalistiky FSV UK
    naSeznam Médium

    „Nejdu dělat ‚bububu‘, ale naopak – nabídnout pomoc“ – sociální pedagog jako forma pomoci dětem

    Před 1 měsícem
    Za školním neúspěchem nemusí stát vždy jen lenost a nechuť k učení. Všichni žáci jsou jedineční a mnohdy jejich prospěch ovlivňují i okolnosti, které úplně nemohou kontrolovat. Jejich problémy by nyní mohl řešit sociální pedagog.
     Komentáře
  • Večery na FF UK podcast | Neurazitelny.cz

    52 min

    Podcast
    Miroslav Bárta - Vzestupy a pády civilizací

    Před 1 měsícem

    ·

    52 minut

    Egyptolog Miroslav Bárta a jeho přednáška o prokletí elektromobilů, podezřelé černozemi v pralese a nejstarším lobbistovi na světě… :-) "Společnost drží pohromadě hodnoty a vize, ne excelové tabulky…“ – Miroslav Bárta PODPOŘTE MÉ USILÍ O OPRAVU ROZBITÉHO SVĚTA A DALŠÍ PARÁDNÍ PŘEDNÁŠKY: https://neurazitelny.cz/podpora [https://neurazitelny.cz/podpora] VIDEO VERZE PŘEDNÁŠKY: https://www.youtube.com/watch?v=g0l4rZEKR7Y CITÁTY Z PŘEDNÁŠKY A NEURAZITELNY NEWSLETTER (abyste se o všem dozvěděli jako první a mohli být u toho příště třeba s námi :-)): https://neurazitelny.cz POSLOUCHEJTE TAKÉ MŮJ ROZHOVOROVÝ PODCAST "Stůl pro tři": https://anchor.fm/stulprotri [https://anchor.fm/vecerynaffuk] V přednášce Miroslava Bárty odhalíme například: - Kterak hrstka trilobitů zcela převrátila naše smýšlení o evoluci - 17:00 - Tři věci, které odlišují skutečné elity od mnoha rádoby verzí - 41:56 - Jaké události dokázaly způsobit kolaps hned několika civilizací najednou - 59:57 - Proč nemá cenu se stresovat tím, čím bychom se stresovat měli - 1:18:15 Sledujte mě na sociálních sítích: YouTube: https://www.youtube.com/Neurazitelnycz [https://www.youtube.com/Neurazitelnycz] Facebook: https://www.facebook.com/neurazitelny Instagram: https://www.instagram.com/neurazitelny.cz/ Hlavním povoláním je profesor Miroslav Bárta egyptolog a archeolog, jenž už více než 10 let vede výzkum archeologické lokality v Abúsíru. Mimo to se ale zabývá také mezioborovým výzkumem vzestupů a kolapsů civilizací, na kteréžto téma sepsal v autorském kolektivu Miroslav Bárta knihy Kolaps a regenerace a Civilizace a dějiny. Na základě tohoto výzkumu postuloval Miroslav Bárta sedm zákonů kterými se cykly kolapsu a regenerace řídí. Těchto sedm zákonů vytvořilo také základ, na němž vystavěl Miroslav Bárta film Civilizace, jehož spoluautorem je cestovatel, kameraman a režisér Petr Horký. Zmíněných 7 zákonů Civilizace představuje ve vizuální podobě natáčené po celém světě. Od června 2022 je spojena se jménem Miroslav Bárta přednáška Vzestupy a pády civilizací. V první části přednášky představil Miroslav Bárta sedm zákonů hezky popořadě, včetně názorných příkladů a souvislostí. Dozvěděli jsme se, co nám může archeologie prozradit o současném světě, a také jsme poznali nejstaršího lobbistu na světě. Prostor dostaly i pojmy jako nepotismus či vetokracie. Závěr přednášky přinesla zamyšlení nad tím, jak dosáhnout toho, aby nás nepotkal stejný osud jako dosud všechny civilizace před námi. Jako nejstabilnější označil Miroslav Bárta civilizace s nízkou komplexitou a náročností, která má silnou občanskou společnost a dokáže se adaptovat na vnější změny. Večer s Miroslavem Bártou se odehrál 13. června roku 2022 ve Velké aule Filozofické fakulty UK. Buďte příště s námi přímo ve Velké aule, je to paráda -- přihlaste se k odběru novinek na https://neurazitelny.cz! :) Chci potěšit všechny, kdo si rádi poslechnou podcast česky, a vtáhnout vás do úžasných příběhů, které se píší všude kolem nás. PS: Pevně věřím, že se Večery na FF UK rychle zařadí mezi nejlepší české podcasty! ;-)
     Komentáře
  • Super

    S osudovou láskou žila odděleně. Podívejte se, jak Jiřina Jirásková zírala na Zdeňka Podskalského jak na svatý obrázek

    Před 1 měsícem
    Jméno režiséra Zdeňka Podskalského (18. 2. 1923-29. 10. 1993), od jehož narození uplynulo právě 100 let, je symbolem dobré zábavy a celé řady nezapomenutelných filmů. Jeho bezesporu nejslavnějším filmem jsou Světáci (1969) o třech nevzdělaných venkovských fasádnících, kteří přijeli „dobýt“ velkou Prahu a v rámci svého snažení absolvují kurs společenské výchovy i setkání se třemi dámami pochybné pověsti.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Olašští Romové spolu mluví výhradně romsky. Je to pro ně otázkou cti

    Před 1 měsícem
    Nejpočetnější zastoupení mezi Romy v České republice mají Romové slovenští, kteří tvoří asi 75 až  80 % z celkového počtu Romů u nás. Dále v ČR žijí původní čeští Romové, také němečtí Sintové a olašští Romové. O právě o nich vypráví Markéta Hajská z Katedry středoevropských studií.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Přemek Podlaha byl kutilem amatérem. Sám se do práce příliš nehrnul

    Před 1 měsícem
    Do poslední chvíle natáčel oblíbený pořad pro kutily. Přemek Podlaha zásoboval republiku receptářem nápadů, ale sám spíše jen koukal pod ruce těm šikovnějším. Jak se tedy vlastně zrodila legenda o národním kutilovi?
     Komentáře
  • Vinohradská 12

    24 min

    Podcast
    Jak se zrodil nový šéf Prahy

    Před 1 měsícem

    ·

    24 minut

    Praha má nového šéfa. Je jím po letech opět Bohuslav Svoboda. Bude mít na hlavní město čas? Koho bude mít v týmu? A proč si primátorský řetěz s medailí navlékl až pět měsíců od voleb? Ví rozhlasový specialista na pražskou politiku Adam Bejšovec.
     Komentáře
  • A2larm

    Psychologie není víc než hispanistika. Vedení UK chce v krizi zachránit jen „společensky potřebné“ obory

    Před 1 měsícem
    Vyučující humanitních a sociálněvědních oborů dlouhodobě trápí nízké platy. Podle mnohých se z nich dnes nedá přežít. Mluví se o stávce či o žalobě. Vedení Univerzity Karlovy navrhuje zachránit jen „potřebné“ obory.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komentář: Akademici mají směšné platy. Protože se posmíváme tomu, co dělají

    Před 1 měsícem
    Platy ve společenských a humanitních vědách se nedostanou na civilizovanou úroveň, dokud bude část společnosti hrdá na to, že netuší, k čemu tyto vědy jsou.
     Komentáře
  • Vinohradská 12

    23 min

    Podcast
    Nástrahy umělé inteligence

    Před 1 měsícem

    ·

    23 minut

    Umí psát bakalářky. Ví, kdy zemřel Napoleon. Ale taky prozradí, jak vyrobit heroin. Nebo sepíše dezinformační mail. Umělá inteligence. Co všechno zvládne? A na co si dát pozor? Téma pro analytika Josefa Šlerku, vedoucího oboru Studia nových médií na FF UK, a novináře Jana Cibulku. Otázky jim pokládala samotná umělá inteliganece.
     Komentáře
  • Novinky

    Asociace kritizuje, jak MŠMT řeší nespokojenost akademiků s výdělky

    Před 1 měsícem
    Asociace děkanů filozofických fakult kritizuje, jak ministerstvo školství řeší nespokojenost akademiků s výdělky na některých fakultách veřejných VŠ. Podle asociace je postup úřadu pomalý. Členům asociace se rovněž nelíbí, že nebyli pozváni do pracovní skupiny, jejíž vznik inicioval ministr školství Vladimír Balaš (STAN) a která se rozdílům v odměňování akademiků věnuje.
     Komentáře
  • Novinky

    Odbory filozofických fakult zvažují žaloby na univerzity

    Před 1 měsícem
    Vedle stávky by mohlo dojít i na soudní spory. Uvažují o tom odbory filozofických fakult, kde roste silná nespokojenost s platy učitelů. Nejen že jsou nízké při srovnání s průměrnou mzdou či třeba s jejich kolegy ze středních a základních škol, ale zejména ve srovnání s kolegy z jiných fakult, kteří vykonávají ze stejné pozice totožnou práci.
     Komentáře
  • Přehledně 24

    Část vysokoškolských učitelů humanitních oborů si stěžuje na nízké platy. Jděte makat rukama, vzkazují jim lidé

    Před 1 měsícem
    Učitelé humanitních a sociálně-vědních oborů na vysokých školách si stěžují na nízké platy. Zvažují kvůli tomu dokonce i stávku. ČTK uvádí, že by se projevila mimo jiné pozastavením konání státnic a vydávání diplomů. Zástupci Asociace děkanů filozofických fakult a další vysokoškolští pedagogové už dříve sepsali petici, ve které vyzývají vládu k řešení situace.
     Komentáře
  • Novinky

    Rada VŠ chce změnu ve financování, mzdy odborných asistentů klesají

    Před 1 měsícem
    Rada vysokých škol (RVŠ) chce změnu ve financování vysokého školství. Podle akademiků by měl být na financování univerzit určený jasný podíl peněz z rozpočtu ministerstva školství, nebo by měl být podíl rozpočtu univerzit na HDP alespoň 0,6 procenta. Členové sněmu RVŠ se tak usnesli na svém čtvrtečním jednání. Vysoké školství je podle nich podfinancované.
     Komentáře
  • Refresher

    Děti alkoholiků mívají pocit, že rodičům musí pomáhat. „Ale ne na svůj úkor,“ varuje psycholožka

    Před 1 měsícem
    Obětí alkoholismu není jen závislý, ale i lidé v jeho nejbližším okolí. Jakou pomoc mu mohou nabídnout? A kdy je třeba si říct „a dost“?
     Komentáře
  • Classic Praha

    Viktor Kalabis v Českém muzeu hudby

    Před 1 měsícem
    V únoru si připomínáme 100 let od narození významného českého hudebního skladatele Viktora Kalabise. K institucím, které přibližují jeho osobnost a dílo se připojilo i České muzeum hudby. Připravilo výstavku, jež svými exponáty odkrývá osobnější stránku skladatelova života.
     Komentáře
  • Osobnost Plus

    25 min

    Podcast
    Miroslav Petříček, filozof

    Před 1 měsícem

    ·

    25 minut

    "Neúcta k životu se stala zbraní Ruska. V okamžiku, kdy jedna země demonstruje svoji absolutní neúctu k životu a vlastně tím vydírá všechny ostatní, tak tehdy už něco končí," říká čerstvý držitel francouzského Řádu akademických palem. Proč byla volba českého prezidenta a předvolební období tak plná emocí? Mění dnes celková nejistota atmosféru ve společnosti? A nahrává nějak probíhající ruská agrese na Ukrajině hledání řešení budoucnosti? Moderuje Barbora Tachecí.
     Komentáře
  • Egyptologická glosa
    naSeznam Médium

    Česká egyptologie mimo Egypt: Univerzita a akce pro veřejnost v roce 2022

    Před 1 měsícem
    Při každoročním bilancování se vracíme k tomu, co se nám v předchozím roce povedlo a nač můžeme navázat. Minulé dva texty vám představily náš archeologický výzkum, na ně navazujeme naší prací v Praze.
  • Novinky

    Humanitní fakulty hrozí stávkou, kvůli nízkým výdělkům prchají učitelé

    Před 1 měsícem
    Učitelé humanitních a společenskovědních oborů na vysokých školách zvažují stávku. Projevila by se mj. pozastavením konání státnic a vydávání diplomů. Vyučující jsou nespokojení s výdělky zejména na filozofických fakultách veřejných VŠ. Nízké platy vyhánějí pedagogy z univerzit, mohou tak chybět psychologové, učitelé jazyků či historie.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ‚Roste silná nespokojenost.‘ Humanitní a sociálně vědní akademici zvažují stávku za zvýšení platů

    Před 1 měsícem
    Učitelé humanitních a sociálně vědních oborů na vysokých školách zvažují stávku. Projevila by se mimo jiné pozastavením konání státnic a vydávání diplomů. Vyučující jsou nespokojení s výdělky zejména na filozofických fakultách veřejných vysokých škol v Česku. Ti už dříve sepsali petici, kterou podepsalo asi 1700 signatářů, a vyzvali vládu k řešení oceňování. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) již dříve slíbil, že se situací bude zabývat.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Docentky si vydělají 32 tisíc hrubého. Vysokoškolští učitelé zvažují stávku

    Před 1 měsícem
    Učitelé humanitních a sociálně-vědních oborů na vysokých školách zvažují stávku. Projevila by se mimo jiné pozastavením konání státnic a vydávání diplomů.
     Komentáře
  • České noviny

    Učitelé humanitních věd na VŠ zvažují stávku kvůli nízkým výdělkům

    Před 1 měsícem
    Učitelé humanitních a sociálně-vědních oborů na vysokých školách zvažují stávku. Projevila by se mimo jiné pozastavením konání státnic a vydávání diplomů. Vyučující jsou nespokojení s výdělky zejména na filozofických fakultách veřejných vysokých škol v Česku. ČTK o tom dnes informovali zástupci Asociace děkanů filozofických fakult a další vysokoškolští pedagogové. Ti už dříve sepsali petici, kterou k dnešku podepsalo asi 1700 signatářů, a vyzvali vládu k řešení. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) podle asociace již dříve slíbil, že se situací bude zabývat. Mluvčí ministerstva Aneta Lednová dnes ČTK sdělila, že ministr inicioval vznik pracovní skupiny, která bude jednat v polovině února.
     Komentáře
  • Zuzana Válková
    naSeznam Médium

    Čeština? Báječná, živá řeč. Strach z chyb a změn může být dědictvím 19. století, říkají lingvisté

    Před 1 měsícem
    O rodném jazyce se ve veřejném prostoru často hřímá. Zaznívají varování před novotami či politicky motivovaným úpadkem. Přední čeští odborníci přemýšlejí, kde se v nás bere stres z mateřštiny, kdy se z ní radují a jestli druhé soudí kvůli hrubkám.
     Komentáře
  • Čtidoma

    První český extrémista: Miroslav Sládek ukázal cestu Okamurovi, skončil ale neslavně

    Před 1 měsícem
    Jeden z prvních populistů, který v lidech probouzel extrémistické názory, třikrát neúspěšně kandidoval na prezidenta a proslavil se jako „vůdce“ pravicových republikánů. Miroslav Sládek nedošel tam, kam jeho nástupci, jako je třeba Tomio Okamura. Dnes je jeho život plný neúspěchů, a dokonce i dluhů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel diplomat Jaroslav Šedivý, zasloužil se o odsun Sovětů i vstup do NATO

    Před 1 měsícem
    Šedivý byl dlouhou dobu českým velvyslancem při Severoatlantické alianci. Byl držitelem vysokých českých i francouzských vyznamenání.
     Komentáře
  • Egyptologická glosa
    naSeznam Médium

    Objevy plné překvapení: generál a korunní princ. Jarní expedice roku 2022

    Před 1 měsícem
    Začátek nového roku obvykle doprovází bilancování. I my se při každoročním sepisování zpráv o vědecké a pedagogické činnosti vracíme k tomu, co se nám v předchozím roce povedlo a nač je možné navázat.
  • Aktuálně

    Vedl Uměleckoprůmyslové museum i sbírku Národní galerie. Zemřel Jiří Šetlík

    Před 1 měsícem
    Šetlík patřil v 60. letech k předním osobnostem české výtvarné scény.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zemřel přední český historik umění Jiří Šetlík

    Před 1 měsícem
    Šetlík patřil v 60. letech k předním osobnostem české výtvarné scény.
  • Radiožurnál

    Polední publicistika: Debaty a volební kampaň. Rétorický styl kandidátů. Vliv kampaně na společnost

    Před 1 měsícem
    Které okamžiky kampaně před finále prezidentské volby nastavily její směřování? A měly by se určit hranice politického marketingu? Jak hodnotí odborníci rétorickou úroveň a styl obou finalistů? Způsobila kampaň společenské jizvy? A pokud ano, podaří se je po volbě zacelit?
     Komentáře
  • Forum 24

    Kdo je v prezidentské volbě největší Pavlův nepřítel a Babišův spojenec

    Před 1 měsícem
    Ve dnech, kdy se zdá, že Babišovu potápějící se loď opouštějí i dosud věrné krysy, zapomínáme na jeho nečekaného spojence: sníh. Nejsem první ani poslední, kdo se obává, neukolébán preferencemi, ...
     Komentáře
  • A2larm

    Masarykův mýtus a osobní kult: proč vznikl, jak fungoval a potřebujeme ho i po sto letech?

    Před 1 měsícem
    Ivan Šedivý, historik působící na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, se ve své nové knize s názvem TGM. K mytologii první republiky (NLN – Nakladatelství Lidové noviny 2022) zamýšlí nad vznikem, fungováním a postupném oslabování kolektivně sdíleného pozitivního obrazu prvního československého prezidenta.
     Komentáře
  • Egyptologická glosa
    naSeznam Médium

    O trojím lidu, zodpovědné duši a královské demokracii

    Před 1 měsícem
    Ve starém Egyptě byla společnost přísně hierarchizovaná, ale již tehdy si lidé uvědomovali, že moc se úzce pojí s odpovědností. A právě zodpovědnost za druhé byla ukotvena přímo v duši člověka.
  • Faei

    Český bezobalový průkopník Miwa má novou ředitelku HR a marketingové komunikace

    Před 1 měsícem
    Česká společnost Miwa, která vyvinula systém minimalizující při nákupech jednorázové obaly, má novou ředitelku HR a marketingové komunikace, Lucii Bočkovou. Její nástup je součástí dlouhodobějšího posunu Miwy z někdejšího start-upu do pozice stabilizované menší až střední firmy spolupracující mimo jiné s několika nadnárodními maloobchodními řetězci, jako je Albert nebo Aldi.
     Komentáře
Reklama