Zavřít
Jan Čenský

Jan Čenský

Nejnovější články na Seznamu na téma Jan Čenský
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Začátky Scotland Yardu. Strážníci se svolávali řehtačkami

    Před 1 dnem

    ·

    19 minut

    Scotland Yard, dnes známý jako Metropolitní policejní služba nebo Metropolitní policie, byl založen 29. září 1829 v Londýně. V současnosti je asi nejznámější policejní organizací na světě. A to i díky tomu, že byl mnohokrát zpopularizován autory detektivek i filmaři. Scotland Yard ale rozhodně nebyl prvním policejním sborem. Dříve než v Londýně byl založen například v New Yorku či Paříži.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    21 min

    Podcast
    Kníže Václav. Ze státníka svatým patronem díky atentátu

    Před 2 dny

    ·

    21 minut

    Přemyslovce Václava popisují legendisté jako velmi vzdělaného panovníka, který se stal obětí úkladné vraždy a vstoupil mezi svaté. Atentát údajně zosnoval jeho bratr Boleslav. Traduje se, že pozval knížete na oslavu a 28. září ráno, když se příkladný křesťan vydal na mši, ho s ozbrojenou družinou přepadl. Kdo Václavovi na prahu kostela ve Staré Boleslavi zasadil smrtící ránu už žádný kriminalista nevyšetří. S jistotou nelze určit ani to, zda zemřel roku 929, nebo 935.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Jaroslav Ježek. Blues z modrého pokoje

    Před 5 dny

    ·

    19 minut

    Nápaditý skladatel, jazzový průkopník, hudební šéf jednoho z nejoriginálnějších meziválečných divadel. Tím vším byl Jaroslav Ježek. Hudba ho fascinovala od dětství, v těžkých válečných časech vyměňoval jídlo za noty a na konzervatoř ho kvůli výraznému talentu přijali i přes těžký handicap. Sudičky mu nadělily chatrné zdraví, ale také obrovský talent, který ve spolupráci se svými kolegy a kamarády, Voskovcem a Werichem, přetavil v nekonečnou řadu nápadité a chytlavé hudby.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Před 32 lety byl v Alpách nalezen Ötzi. 5 300 let stará mumie muže z doby měděné

    Před 11 dny

    ·

    18 minut

    Třiadvacátého září 1991 se v Ústavu soudního lékařství v Innsbrucku ocitl na pitevním stole zvláštní nebožtík. O čtyři dny dřív ho zamrzlého v ledu v Ötztalských Alpách objevili dva němečtí turisté. Záhy vyšlo najevo, že jde o přirozenou lidskou mumii člověka z doby měděné, jejíž stáří se odhaduje na víc než pět tisíc let. Spolu s tělem se na místě našly zbytky jeho oděvu, bot a vybavení. Objev vyvolal obrovskou senzaci mezi laickou i odbornou veřejností.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Johnny Cash. Hudební idol, který chtěl vnášet lidem do života světlo

    Před 18 dny

    ·

    19 minut

    Johnny Cash v jedné ze svých písní zpíval, že do černé se obléká kvůli nepochopeným lidem, chudým, vězňům i těm, kdo slouží své vlasti. Chtěl tak odnášet část temnoty z jejich životů, dokud se nad obzorem nevyjasní. On sám ale temnou duši neměl. Byl to veselý člověk, který rád bavil lidi. I když to na světě neměl lehké, a to už od narození. Narodil se jako J. R. Cash do chudé rodiny, která žila na státní půdě v Arkansasu a živila se sběrem bavlny.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    17 min

    Podcast
    Václav Postránecký. Ostrovní Pražák, se kterým nás bavil svět

    Před 22 dny

    ·

    17 minut

    Václav Postránecký se narodil 8. září 1943. V Příbězích z kalendáře budeme vzpomínat na herce, režiséra, pedagoga, prezidenta herecké asociace a rytíře vína. Muže, jenž začínal jako jevištní technik v Libereckém divadle, byl “zvykovým členem” Dismanova rozhlasového dětského souboru a měl tu čest stát se jediným filmovým synem Nataši Gollové.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    17 min

    Podcast
    Samuel Morse se svým elektromagnetickým telegrafem změnil lidskou komunikaci

    Před 26 dny

    ·

    17 minut

    Americký malíř a vynálezce předvedl 4. září 1837 prototyp přístroje, který změnil lidskou komunikaci. Samuel Morse se narodil do rodiny evangelického pastora a toužil se proslavit jako malíř. Stal se oblíbeným portrétistou, ale cítil se nedoceněn, když nebyl přizván k výzdobě amerického Kongresu ve Washingtonu. Vrhl tedy veškeré úsilí do vynalézání nového komunikačního prostředku - elektromagnetického telegrafu, který se mu nakonec podařilo rozšířit po celém světě.
     Komentáře
  • Mňam aneb Prima vařečka

    Zdravý celerový salát podle Jana Čenského

    Před 1 měsícem
    Mojmír Maděrič hodnotí originální recepty v legendárním soutěžním pořadu Mňam aneb Prima Vařečka. Další pořady o vaření najdete na primaplus.cz
     Komentáře
  • Tachovský deník

    S novou ředitelkou přichází do základní školy v Kladrubech výuka etikety

    Před 1 měsícem
    Paní „Etiketa“, jak se jí přezdívá, je ve funkci ředitelky školy teprve krátce, ale už se díky ní základní škola v Kladrubech dočká unikátního celorepublikového prvenství.
     Komentáře
  • TVguru

    Ordinace v růžové zahradě 2: Nové oddělení, nová aféra. Rodina Suchých zažije krušné chvíle

    Před 1 měsícem
    Klidný život v Kamenici rozproudí příchod krásné, ambiciózní lékařky Valerie Vlčkové. Tím nevědomky ohrozí pozici primáře Leoše Máry, čímž aktivuje jeho ego. Valerie má nejblíže k Davidu Suchému...
     Komentáře
  • Super

    První velká role Veroniky Žilkové: Herečka se musela nalehko promenovat před Janem Čenským

    Před 1 měsícem
    Není to až tak neobvyklé – někteří muži si po čtyřicítce myslí, že jim ujíždí vlak, najdou si mladší milenku a jsou kvůli ní schopni obětovat mnohaleté manželství, leckdy i s již dospělými dětmi. Stejný případ zažívá vznětlivý pokrývač Arnošt Provazník (Vladimír Menšík) v tragikomedii Když rozvod, tak rozvod. Divácky vděčný film, který v roce 1982 natočil režisér Štěpán Skalský, si můžete pustit 19. srpna ve 12:40 h na Televizi Seznam.
     Komentáře
  • TVguru

    Nové postavy, příběhy a drama. Ordinace v růžové zahradě 2 přináší nové epizody

    Před 1 měsícem
    Příběhy kamenické nemocnice nekončí ani po osmnácti letech, nové epizody jsou divákům k dispozici pouze na Voyo i po celé léto a podzim. Kromě oblíbených hrdinů přivítala nová sezona dvě nové postavy.
     Komentáře
  • TN

    Překvapivé léto hvězd: Brožová na rybách, Kusnjerová kempuje v dodávce

    Před 1 měsícem
    Závěr prázdnin se pomalu blíží, přesto je stále ještě dost času odpočinout si a užít si slunného počasí. Podívejte se, kam letos vyrazily za dobrodružstvím a letní pohodou známé tváře televize Nova.
     Komentáře
  • Snídaně

    Je tohle součást Kazmova filmu? Známý provokatér řádil ve studiu Víkendové Snídaně

    Před 1 měsícem
    Během živého vysílání Víkendové Snídaně jsme mohli být svědky nečekaného výstupu známého českého provokatéra Kamila Bartoška alias Kazmy. Moderátoři Dana Morávková a Jan Čenský byli zaskočeni nespoutaným chováním Kamila Bartoška, který byl hostem vysílání. Ten si svoje účinkování v pořadu vyložil po svém a moderátorům připravil peprné chvíle. Jeho řádění nebyla ušetřena ani kuchařka pořadu Petra Vindyšová, které překazil přípravu jídla.
     Komentáře
  • Snídaně

    Moderátor Honza Čenský skončil v koši

    Před 1 měsícem
    V japonském speciálu Víkendové Snídaně nám přiblížil Vít Rozkovec japonskou tradiční hudbu. Tento hudební styl je ale zároveň meditací. Moderátor Jan Čenský si chtěl hru na flétnu také vyzkoušet. Nakonec však skončil v koši.
     Komentáře
  • Super

    Fanynkám Jana Čenského tuhne krev v žilách. Vyděsil je fotkou z lezení po skalách

    Před 1 měsícem
    Jan Čenský (62) je na veřejnosti vždy za dokonalého gentlemana, kterému sako pokaždé padne jako ulité. Nyní překvapil fanynky tím, že se ukázal v docela netradiční podobě. Herec totiž miluje výšky a skály. Při pohledu na fotky, kde se oddává horolezectví, tuhla některým krev v žilách.
     Komentáře
  • Deník

    Spal v něm i Mastroianni. Z Hotelu Bohemia oblíbeného filmaři se stal strašák

    Před 1 měsícem
    /ARCHIVNÍ FOTO/ Vzpomínáte na seriál Zkoušky z dospělosti? Parta gymnazistů se ráda scházela ve vinárně s tolerantním číšníkem, a když se k ní přidali profesoři Eliška Balcerová a Jiří Bartoška, spolužáci byli na vrcholu blaha. A co Dobrá voda? Hned v prvním díle je záběr na Ivu Janžurovou, která na hotelovém parkovišti sleduje „manžela“ Petra Haničince za volantem náklaďáku na přepravu koní. Zásadní roli ve dvou oblíbených seriálech České televize hrál Hotel Bohemia v Chrudimi, který se právě v 80. letech mohl pyšnit obdobím největší slávy. Teď už je z něj strašák města s malou nadějí na další život.
     Komentáře
  • Extra

    Čenský ještě do starého železa nepatří: S Lapkovou předvede žhavou scénu

    Před 1 měsícem
    Jan Čenský si stále nedá pokoj! Alespoň tedy jeho postava doktora Suchého v Ordinaci v růžové zahradě, kde stačí, aby jej manželka na okamžik spustila z očí a hned vyjede po mladší kolegyni z nemocnice Kamenice. Ta se k tomu však staví čelem. "Já už jsem polibků před kamerou absolvovala docela dost," prozradila redakci eXtra.cz herečka Veronika Lapková, která si onu políbenou lékařku zahrála.
     Komentáře
  • Super

    Sexy blondýnka (31) podlehla v Ordinaci kouzlu Čenského (61). Líbání není moje oblíbená disciplína, přiznala

    Před 1 měsícem
    Seriál Ordinace v růžové zahradě 2 nedávno představil novou posilu. Tou je herečka Veronika Lapková (31), která ztvárňuje lékařku Valerii Vlčkovou, specialistku prenatální chirurgie. Zajímavostí je, že Lapková vedle DAMU vystudovala také medicínu.
     Komentáře
  • Extra v terénu

    Dana Morávková o vztahu s Janem Čenským: Mimo kamery se nevídáme, zabil by mě, říká

    Před 1 měsícem
    Ačkoli v soukromí spolu nikdy nic neměli, mezi herečkou Danou Morávkovou a jejím kolegou Janem Čenským to jiskří. A není se čemu divit, vždyť v rolích různých manželských dvojic se již řadu let objevují nejen před kamerou, ale i na divadelních prknech. Slavná dvojice v rozhovoru pro eXtra.cz prozradila, jestli by se spolu snesla i mimo práci.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Velká vlaková loupež. Lupiči hráli s ukradenými miliony Monopoly

    Před 1 měsícem

    ·

    18 minut

    O velké vlakové loupeži slyšeli snad všichni, ale co konkrétně obnášela a kdo jí měl na svědomí? Hlavními aktéry bylo 15 lupičů, kteří přepadli 8. srpna 1963 nedaleko vesnice Cheddington poštovní vlak na trase Glasgow – Londýn a ukořistili 2,63 milionu, což by dnes odpovídalo zhruba 1, 4 miliardě korun. Peníze byly uložené ve 128 pytlích a vážili 2,5 tuny.
     Komentáře
  • Extra

    Morávková s Čenským jsou před kamerami nerozlučnou dvojicí, jinak se ale nevídají. Zabil by mě, tvrdí herečka

    Před 1 měsícem
    Ačkoli v soukromí spolu nikdy nic neměli, mezi herečkou Danou Morávkovou a jejím kolegou Janem Čenským to jiskří. A není se čemu divit, vždyť v rolích různých manželských dvojic se již řadu let objevují nejen před kamerou, ale i na divadelních prknech. Slavná dvojice v rozhovoru pro eXtra.cz prozradila, jestli by se spolu snesla i mimo práci.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Šampaňské. Symbol luxusu, které si oblíbil James Bond i Marylin Monroe

    Před 1 měsícem

    ·

    19 minut

    Dnešní výročí je založeno na vžitém omylu, že šampaňské víno vynalezl v roce 1693 benediktinský mnich Dom Pérignon. Francouzský katolík z opatství Saint-Pierre d’Hautvillers v kraji Champagne ho ovšem nevynalezl. Výrobu perlivého nápoje pouze zdokonalil a začal ho plnit do silnostěnných lahví, aby nevybuchovaly tak jako doposud. Dozvíte se, jak se šampaňské vyrábí, která značka je nejoblíbenější, a že u nás je jeho obdobou oblíbený sekt.
     Komentáře
  • Aplausin

    Fotožurnál: Opálená Borhyová, vysmátý Čenský, přijela i Zlatá labuť

    Před 1 měsícem
    Televizní stanice Nova představila svou nadcházející podzimní sezónu. Na tiskovou konferenci přišli oblíbení herci z ikonických seriálů a reality show. Dorazili sanitkou, hasičským autem, limuzínou i historickým autem.
     Komentáře
  • Extra

    Vondráčková a Hejdová jako dvojčata, Borhyová vsadila na hluboký výstřih: Krásky z Novy se sladily do modré

    Před 1 měsícem
    O celebrity a herecké hvězdy rozhodně nebyla nouze na středeční tiskové konferenci TV Nova. Nechyběla plejáda osobností známých z obrazovky – namátkou Jan Čenský, Václav Kopta, Jakub Štáfek, Kateřina Brožová, Adéla Gondíková, Martin Finger nebo populární moderátorské duo Televizních noviny Lucie Borhyová a Rey Koranteng. A na akci se to hemžilo rovněž dámami v modrém – Lucie Vondráčková a Zorka Hejdová dokonce zvolily podobný blankytný odstín topu bez ramínek a bílé volné kalhoty. Omylem se tak oblékly téměř jako dvojčata. Na tiskovce nechyběli ani fotografové eXtra.cz.
     Komentáře
  • Proženy

    Nová image první dámy Evy Pavlové: Už pár měsíců za ní stojí nová stylistka a koordinátorka

    Před 2 měsíci
    První dáma Eva Pavlová je od nástupu svého muže do funkce prezidenta hodnocena především skrze svou image. Její šatník má už pár měsíců na starosti Lenka Bernardes da Silva, které byla svěřena funkce hlavní koordinátorky garderoby. Co všechno tahle práce obnáší?
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    22 min

    Podcast
    Rudolf II. Habsburský. Byl opravdu tak podivínský, jak jej líčí film Pekařův císař?

    Před 2 měsíci

    ·

    22 minut

    Kdo by neznal Rudolfa II.? Lehce podivínského panovníka, který měl zvláštní sbírku, zval do Prahy alchymisty a nikdy se neoženil, přestože měl ženy rád. Byl ale opravdu tak podivínský, jak nám jej líčí třeba film Pekařův císař? Nebylo za tím vším něco víc? Něco, co pomohlo vybudovat jednu z nejvýznamnějších epoch naší historie, tedy dobu Rudolfínskou? O tom budou Příběhy z kalendáře věnované Rudolfovi II. Habsburskému, který se narodil 18. července 1552.
     Komentáře
  • Česko živě

    Do Ordinace míří brácha Gránského. Zahraje si dospělého Tondu a slibuje drama

    Před 2 měsíci
    V Ordinaci v růžové zahradě se dějí velké změny! Na obrazovky zamířila herečka Veronika Lapková, právnička ze seriálu O mě se neboj. Doplní jí Tomas Sean Pšenička, bratr herce Davida Gránského. Ten si zahraje syna Dany Morávkové!
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Rudolfova štola. Je součástí obřího labyrintu tajných chodeb pod Prahou?

    Před 2 měsíci

    ·

    20 minut

    Přeneste se do rudolfinské Prahy, a navštivte s námi magické místo zahalené aurou tajemství. Je Rudolfova štola součástí obřího labyrintu tajných chodeb pod Prahou? Jak dlouho dělníkům trvalo, než ji dokázali vyhloubit. Jaké k tomu měli ve své době technické prostředky? A jak to vůbec bylo s přiváděním vody v dobách dávno minulých? Chcete-li se dozvědět ještě mnohem víc, poslechněte si Příběhy z kalendáře.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Olga Havlová. Když ji dlouhé diskuze nebavily, raději se sebrala a šla štípat dříví

    Před 2 měsíci

    ·

    19 minut

    Právě na dnešek připadá výročí narození Olgy Havlové, která se stala jedním ze symbolů porevolučního Československa a posléze České republiky. Svou přirozeností a lidským vystupováním si jako první dáma získala srdce celé země. Přestože se jako žena prezidenta setkávala s mnoha významnými osobnostmi z celého světa, vždy v ní zůstal kus jejího rodného Žižkova, ke kterému se ráda hlásila. S každým jednala stejně, pokud bylo potřeba, pro ostřejší slovo nešla daleko.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Filmový svět barbíny Jiráčkové: Na večeři by šla s Čenským a odsoudila film Duna

    Před 2 měsíci
    Barbie Gabriela Jiráčková jezdí do Karlových Varů pravidelně a většinou ji doprovází přítel Max. Dvojice se snaží stíhat filmy, večírky i pohodové potulování po kolonádě. Jak to má Gabriela se světovou kinematografií? Redakce Prima Ženy si na Gabrielu nachystala pár otázek.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Josef Ressel. Otci deseti dětí a desítek vynálezů přiznali autorství lodního šroubu až po smrti

    Před 3 měsíci

    ·

    18 minut

    Josef Ressel je známý jako vynálezce lodního šroubu. Narodil se 29. června 1793. Neuspěl jako dělostřelec a kvůli tělesné slabosti nebyl přijat do vojenské služby. Co mu chybělo na svalech, vynahrazoval inteligencí. Odešel na univerzitu do Vídně. Bohužel rodičům došly peníze a už nemohli jeho studia financovat. Napsali mu dokonce dopis, aby se vrátil domů. Ressla však zachránilo to, že byl zdatný kreslíř.
     Komentáře
  • Ústecký deník

    Dívky se v Hodoníně utkaly o titul Miss Roma. Ústečanka Vanessa skončila druhá

    Před 3 měsíci
    V hodonínském kulturním domě se v sobotu 24. června večer konal 19. ročník soutěže Česko-slovenská Miss Roma. O korunku krásy se popralo jedenáct finalistek.
     Komentáře
  • Hodonínský deník

    Dívky se v Hodoníně utkaly o titul Miss Roma. Podívejte se, jak vypadá vítězka

    Před 3 měsíci
    V hodonínském kulturním domě se v sobotu večer konal 19. ročník soutěže Česko - slovenská Miss Roma. O korunku krásy se popralo jedenáct finalistek.
     Komentáře
  • Sport TN.cz

    Zase ten Kazma! Vystřelil si z moderátora TV Nova v přímém přenosu

    Před 3 měsíci
    O Kamilu Bartoškovi, alias Kazmovi, nebylo dlouho slyšet. V neděli přijal pozvání do Víkendové Snídaně, kde lehce promluvil o svém celovečerním filmu, který přijde do kin 17. srpna. Ještě před tím si ale vystřelil ze sportovního moderátora Dominika Mihailesca, kterého rozptyloval při čtení zpráv. Například mu mlaskal do ucha, když jedl jablko.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Poprava Heliodora Píky. Oprátka místo vyznamenání

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Musel zemřít, aby se Klement Gottwald mohl stát prezidentem. I tak lze vykládat osud Heliodora Píky. Divizní generál byl v roce 1948 tak vlivnou a uznávanou osobností, že mohl komunistům zhatit únorový puč. Proto byl nemilosrdně umlčen. Za svou vlast nasazoval život ve dvou světových válkách. Získal nepočítaně vyznamenání, prosadil se také na diplomatické scéně. Vždy si zakládal na hodnotách jako čest, svoboda a demokracie.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Poprava Heliodora Píky. Oprátka místo vyznamenání

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Musel zemřít, aby se Klement Gottwald mohl stát prezidentem. I tak lze vykládat osud Heliodora Píky. Divizní generál byl v roce 1948 tak vlivnou a uznávanou osobností, že mohl komunistům zhatit únorový puč. Proto byl nemilosrdně umlčen. Za svou vlast nasazoval život ve dvou světových válkách. Získal nepočítaně vyznamenání, prosadil se také na diplomatické scéně. Vždy si zakládal na hodnotách jako čest, svoboda a demokracie.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Šaty pro princezny si několikrát oblékla i Tereza Pokorná-Herzová, dnes byste v ní princeznu ale nepoznali

    Před 3 měsíci
    Křehká herečka a tanečnice Tereza Pokorná-Herzová se narodila 24. října 1960 v Praze. Původně měla namířeno na jeviště jako baletka, a proto studovala taneční obor na konzervatoři. Pro svůj až éterický vzhled dostávala velice hojně nabídky z televize, kde často ztvárňovala víly a bezbranné princezny.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    25 min

    Podcast
    František Palacký. „Nejsem Němec. Jsem Čech rodu slovanského.“

    Před 3 měsíci

    ·

    25 minut

    Narodil se 14. června 1798 do rodiny krejčího a učitele v moravských Hodslavicích, zemřel v Praze jako milovaný Otec národa. Jeho rakev vyprovázely tisíce lidí. Talentovaného Františka dal otec na studia, ten se nakonec rozhodl věnovat historii. Polovinu života strávil Palacký v archivech a badatelnách, aby mohl sepsat Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě. Jako první přisoudil Čechům jejich vlastní historii.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    15 min

    Podcast
    Gregory Peck. Představitel správných chlapů a přítel několika prezidentů

    Před 3 měsíci

    ·

    15 minut

    12. června 2003 opustil tento svět americký herec Gregory Peck. Objevil se v 58 filmech či televizní seriálech, za své výkony si odnesl 35 různých filmových cen a na 23 dalších byl nominovaný. Držitel prezidentské medaile svobody i národní medaile za umění USA. Celoživotní představitel správných chlapů, přítel několika prezidentů, který se málem stal velvyslancem USA v Irsku. Gregory Peck zemřel ve věku 87 let, ve spánku ve svém domě v Los Angeles.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    21 min

    Podcast
    Bertha von Suttner. První žena, které byla v roce 1095 udělena Nobelova cena za mír

    Před 3 měsíci

    ·

    21 minut

    Jedna z nejvýznamnějších žen přelomu 19. a 20. století se narodila 9. června 1843. Jméno baronky Berthy Sophie Felicity von Suttner, rozené hraběnky Kinské z Vchynic a Tetova je dnes bohužel téměř neznámé. Běžný člověk si ji nespojí s žádným objevem ani dílem, ale to je velká chyba. Je totiž první ženou, které byla v roce 1905 udělena Nobelova cena za mír.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    1984. Dystopický román George Orwella

    Před 3 měsíci

    ·

    19 minut

    Prorocká kniha o principu fungování totalitního státu poprvé vyšla 8. června 1949. George Orwell si popularitu, kterou román později slavil po celém světě, nestihl užít. Umírá v následujícím roce na tuberkulózu ve věku 46 let. Za pozornost stojí, kromě podobně proslulé Farmy zvířat, také Orwellovy skvělé eseje, romány mapující jeho pobyt v Barmě, tuláctví v Paříži či Londýně, účast ve španělské občanské válce a též jeho deníky.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Postimpresionista Paul Gauguin. Divoch s krví aragonských Borgiů

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Významný malíř se od tuctového pozná snadno. Tedy občas se tak stane až po jeho smrti. Jeho díla poznáme na první pohled. Když uvidíte pestrobarevné obrazy, jejichž linie jsou jednouché a námětem jsou dívky z Tahiti, můžete si být jisti, že je autorem Paul Gauguin. Nejprve přišel mezi impresionisty, kterým se akademici posmívali. A někteří impresionisté se zase posmívali Gauguinovi. Prožil život plný zklamání, chudoby, ale naplněný touhou malovat.
     Komentáře
  • Extra

    Trapas na červeném koberci ve Zlíně: Pergnerová a Morávková dorazily ve totožném pyžamu

    Před 3 měsíci
    Letošní ročník mezinárodní filmové přehlídky Zlín Film Festival se se svými návštěvníky rozloučí už ve středu. Jen tak se ale na něj nezapomene. Jak zachytili přítomní fotografové, na červený koberec dorazily ve stejném outfitu, připomínajícím pyžamo, herečka Dana Morávková (51) a moderátorka Tereza Pergnerová (48), která uvedla ve Zlíně i svou talk show s názvem Život je takovej.
     Komentáře
  • Českobudějovický deník

    Stringer musí vědět, proč míček létá, říká Jindřich Růžička ze Zlivi

    Před 3 měsíci
    Hrát dobře tenis se bez dobře vypletené rakety prostě nedá. Jindřich Růžička se této činnosti věnuje už řadu let. Pomáhá tenistům při vyplétání raket, jeho specialitou jsou diagnostika, testování, dokáže vyřešit i opravy. Z jihočeského městečka Zliv vyrážel řadu let na významné turnaje. "Loni jsme byl na čtyřech," říká.
     Komentáře
  • Ansu

    Trapas na festivalu: Morávková a Pergnerová oblékly stejný komplet, vypadaly jako v pyžamu

    Před 3 měsíci
    Když herečka Dana Morávková spolu s Janem Čenským vítali moderátorku Terezu Pergnerovou, všimli si něčeho, co se neděje každý den. Obě ženy měly stejný outfit. A ne tak ledajaký!
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Zlínský festival je pro mě srdeční záležitost. Film je tu na každém kroku, pochvaluje si herec Čenský

    Před 3 měsíci
    Filmovým festivalem pro děti a mládež ve Zlíně už dvacet let provází moderátor a herec Jan Čenský. Každoroční cesta do Zlína pro něj ale není jen o této kulturní akci. „Miluji tady Zoo Lešná, tu si nikdy nenechám utéct, pak parky, kde se příjemně pobývá,“ popisuje herec.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Pražské metro. Otcem podzemní železnice byl železář Rott

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    2. června 1898 byla položena symbolická základní kolej pražské podzemky neboli metra. Už roku 1898 předložil pražský obchodník se železářským zbožím Ladislav Rott městské radě první návrh na její vybudování. Chtěl využít právě probíhající asanace Josefova a budování kanalizace. Neuspěl a metra se za svého života nedočkal. Pražané si museli počkat ještě další tři čtvrtě století. Vydejte se na rychlou projížďku historií „krtka“ s několika zajímavými zastávkami.
     Komentáře
  • Červený koberec

    Herec Pavel Nový na slavnostním zahájení 63. Zlín Film Festivalu převzal Zlatý střevíček

    Před 3 měsíci
    Tematicky na Den dětí byl slavnostně zahájen 63. ročník Zlín Film Festivalu. Hned první festivalový den byl plný hostů, aktivit a oceňovaní. Nechyběla ani chůze po červeném koberci a filmové delegace.
     Komentáře
  • Deník magazín

    Jan Čenský si k narozeninám nadělil operaci. Na ferraty musí zapomenout

    Před 4 měsíci
    Rád cestuje po Čechách i do zahraničí, a když je vhodné počasí, míří na ferraty. Na ty bude ale muset herec Jan Čenský na chvíli zapomenout. Začátkem května podstoupil operaci kolene a čeká ho delší rekonvalescence. Čenský není jen oblíbeným hercem, ale věnuje se i moderátorské profesi. V rozhovoru s ním jsme se věnovali hlavně jeho koníčku. Plánuje své cesty? Na které nejradši vzpomíná?
     Komentáře
  • Kondice

    Jan Čenský: Sportem si uhnal operaci kolene

    Před 4 měsíci
    S hercem jsme mluvili těsně před jeho operací. Nervózní z ní ale nebyl a dělal si legraci, jak potom bude pajdat. Smysl pro humor si drží celý život a spolu se sportem je to kombinace, která ho udržuje fit.
     Komentáře
  • Chomutovský deník

    OBRAZEM: Jedna pohádka za druhou. Festival v Kadani přilákal tisíce návštěvníků

    Před 4 měsíci
    Kadaňský pohádkový festival, který je velkou poklonou oblíbeným večerníčkovým pohádkám, opět přilákal tisíce malých návštěvníků z města a okolí. Čtyři festivalové dny byly naplněné promítáním v kině Hvězda, ale také hrami, soutěžemi a dalším bohatým doprovodným programem. Ten se odehrával před kinem, v základní umělecké škole a na zahradě základní školy ve Školní ulici.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    Čeští stavové vyhodili opozici z okna. Následovala třicetiletá válka

    Před 4 měsíci

    ·

    20 minut

    V roce 1618 je České království oficiálně zemí náboženské tolerance. Je to oáza bezpečná asi jako soudek střelného prachu. Spory mezi skupinami věřících prorostly do nejvyšší politiky. Radikální křídlo českých stavů je řeší metodou zvanou defenestrace. Vyházení opozice oknem je považováno za „starý český obyčej“. Dne 23. května jsou z okna Pražského hradu vyhozeni dva vysocí královští úředníci a jeden užvaněný písař. Všichni pád z velké výšky přežijí a tvrdí, že šlo o zázrak.
     Komentáře
  • Chomutovský deník

    Večerníčky, tvůrčí dílny a hvězdy: Kadaň přichystala další pohádkový festival

    Před 4 měsíci
    Čtyřdenní program plný promítaných pohádek v Kadani doplní známé tváře. Mezi nimi budou herci známí z pohádek, ale i zpěvák a rapper.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Lázně Třeboň. Slatinné koupele začali využívat lázeňští hosté od roku 1883

    Před 4 měsíci

    ·

    18 minut

    Lázně Třeboň se pro veřejnost otevřely 19. května 1883. Václav Hucek při svých cestách navštívil spolu s manželkou Marií a dcerou Bertou západočeské lázně a inspiroval se tamní rašelinnou terapií. Po návratu do Třeboně nechal odborně prozkoumat zdejší slatinu a zjistil, že je mnohem účinnější než ta mariánskolázeňská. Na svém pozemku, kde do té doby byla zahradní restaurace, nechal postavit první lázeňský dům.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Krkonošský národní park. Ředitelem byl horník, který vybudoval dobře fungující instituci

    Před 4 měsíci

    ·

    19 minut

    Krkonošský národní park byl vyhlášený 17. května 1963. Stal se prvním územím s nejvyšším stupněm ochrany v Česku. Lesníci a milovníci přírody se o krkonošskou krajinu starali mnoho let, ale s rozvojem turistiky bylo potřeba určit jasná pravidla pro ochranu vzácných druhů zvířat a rostlin. Symbolem Krkonošského národního parku je modrý květ hořce, který je i dominantou znaku parku.
     Komentáře
  • Proženy

    Dana Morávková a její recept na pohodu: Neulítávám na ničem a snažím se nebrat nic příliš vážně

    Před 4 měsíci
    Co je nového u herečky Dany Morávkové? Pracovně je velmi vytížená, ale i tak si dokáže udělat čas na svůj velký koníček – tanec. Jaké jednoduché módní spojení miluje, jak navrhuje kabelky a co je její nejlepší rada proti stárnutí? Nic až tak neřešit…
     Komentáře
  • Kafe

    Čenský a Morávková se znají už skoro dvacet, nyní popsali své seznámení

    Před 4 měsíci
    Danuška a Čenda se znají už skoro dvacet let. Oslovení, jaká můžete slyšet, když se tihle dva potkají, mají samozřejmě svůj prapůvod. Kde se ti dva potkali a proč si Danu pletou s Čenského manželkou?
     Komentáře
  • Proženy

    V manželství jsem nebyl svatý, ale vždycky se nám to podařilo opravit, říká Jan Čenský otevřeně

    Před 4 měsíci
    Herec Jan Čenský se do srdcí diváků vepsal hlavně díky pohádce Princové jsou na draka. Označení emeritní princ, kterým ho někteří titulují, ho neuráží, naopak to bere jako poklonu. Kromě rolí charismatických sympaťáků moderuje soutěže krásy a o sobotách a nedělích ho zastihnete s dlouholetou kamarádkou Danou Morávkovou moderovat televizní dopoledne. Zažili někdy ponorku? A co si o jeho práci myslí manželka, s níž žije přes 30 let?
     Komentáře
  • Kafe

    Jan Čenský o manželku bojoval hned dvakrát: Nejdřív ho nechtěla, pak ji podvedl

    Před 4 měsíci
    Pohádkový princ Jan Čenský je idolem mnoha žen a to napříč generacemi. Sympatický herec žije šťastně po boku své manželky, které se v českém showbyznysu přezdívá paní Colombová. Dana Čenská se totiž vyhýbá společenským akcím, jak jen může.
     Komentáře
Reklama