Situační komedie, nebo také sitcomy, nejsou výhradně americkou specialitou. Také u nás máme celou řadu úspěšných, které ani po letech neztratily na oblibě u…
Milovníci seriálu se shodnou na tom, že byl Jaroslav Dietl génius, který zemřel příliš brzy. Kromě schopnosti psát skvělé dialogy a dát postavám punc skutečných lidí, měl i další neocenitelnou schopnost. Dokázal i na „politickou objednávku“ napsat seriál, který byl především o lidech a vztazích.
Není snad diváka, který by neměl rád Danu Medřickou (11. 7. 1920-21. 1. 1983) – výjimečnou herečku, která dokázala přesvědčivě ztvárnit tragickou hrdinku stejně jako potrhlou sousedku či ustaranou mámu. Mnohdy stačil její pouhý pohled, kterým dokázala vyjádřit i ty nejniternější pocity: zármutek, radost, prožité trápení, životní moudrost i nadhled.
Ačkoliv je známá a oblíbená herečka Jana Brejchová již v ústraní, jelikož ji sužují nemoci, přesto na ni diváci nezapomínají. 20. ledna oslaví 83 narozeniny a na svého milovaného manžela Vlastimila Brodského stále s láskou vzpomíná.
Bývalá česká herečka Andrea Čunderlíková (70) se proslavila jako plachá zdravotní sestřička Inna. Představitelka krásné Inny se přes třicet let herectví nevěnuje.
Socialistické televizní seriály sice kritizujeme, ale každá jejich repríza se setkává s velkým úspěchem u diváků. Třeba takový seriál Žena za pultem je doslova esencí socialistické propagandy - a stejně se na něj podíváme příště znovu. Ve své době sklízel úspěchy, i když lidé dobře věděli, že jde z velké části o lež a pohádku.
Mikrokomedie Taková normální rodinka se poprvé vysílá v roce 1971. Divácký zájem dal vzniknout fenoménu, který neopustil obrazovky přes padesát let. Scénář napsala Fan Vavřincová, plodná autorka už od svých 16 let. Režie se chopil nám už známý Jaroslav Dudek. A herecké obsazení? Jednoduše skvostné; jednu z posledních rolí si tu zahrál Oldřich Nový. Na natáčení vzpomínají Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová a další.
Scenárista Jiří Drejnar napsal výjevy z hospodského mikrosvěta na základě vlastních zážitků z pražských putyk Na Újezdě a U Regenta. Scény pak využil v seriálu Hospoda (1996–1997, r. Jaroslav Dudek). To si pak člověk snadno řekne, že „u nás v hospodě se děje úplně to samé a všechny ty figurky dobře známe“. Kromě Jana Kanyzy je celé herecké osazenstvo štamgastů na pravdě boží – Bronislav Poloczek, Ladislav Potměšil, Pavel Vondruška, Jiří Menzel a Jiří Krytinář – pro kterého to prý byla životní role. Na každé další natáčení se prý velmi těšili, jak říká „hospodský“ Petr Nárožný a „kuchař Kachna“ Josef Dvořák. A Eva Čížkovská, která si zahrála servírku Janinku, stačila mezi dvěma sériemi porodit dceru.
Nápad Jaroslava Dietla postavit dvanáctidílný seriál na rozvedené ženě, která prožívá osud podobný tisícovkám osudů dalších žen, byl vskutku geniální. Anna už není žádná bláznivá dorostenka a o životě už ví své. Stejně tak o mužích.
Pokud už někdo patří k legendám českého herectví, tak je to nepochybně Jana Štěpánková. Za svůj bohatý život na filmovém plátně i v divadlech stihla všem dokázat, že má v těle geny pocházející z umělecké rodiny. A co je pozoruhodné, během svého života nevzbudila rozruch žádným velkým skandálem.
Dlouhé roky se spekulovalo o tom, že Daniela Kolářová měla poměr se svým filmovým kolegou a kamarádem Jaromírem Hanzlíkem. Po celou dobu se k tomu oba nijak nevyjadřovali a spekulace dál pokračovaly. Ale nyní se konečně Daniela rozhodla promluvit a vyjádřila se ke všem informacím, které se do současnosti objevily. A svou odpovědí všechny překvapila. Kvůli Hanzlíkovi si doma prožila těžké chvíle.
Kriminalistický seriál Malý pitaval z velkého města (1982–1986, r. Jaroslav Dudek) je svědectvím o životě v tehdejší době i věrným obrazem toho, jak tehdy skuteční kriminalisté postupovali u celkem obyčejných případů. V seriálu se jich řeší – a z dnešního pohledu někdy velmi úsměvnými metodami – celkem patnáct. Na vznik seriálu i natáčení vzpomínají herci Ladislav Frej, Pavel Zedníček, Jiří Krampol, kriminalista Josef Lottes i manželka scenáristy Jaroslava Dietla, Magdalena Dietlová.
Při natáčení seriálu Malý pitaval z velkého města v letech 1982 až 1986 se sešla skupina na slovo vzatých profesionálů. Jak o Pitavalovi psala tehdejší média?
Televize Nova v létě vrátila na obrazovky patnáctidílný detektivní seriál Malý pitaval z velkého města. Nadporučíka Kamila Hamříka si v něm zahrál Pavel Zedníček, který zavzpomínal na natáčení.
Lapkové a vrazi z Prahy se třásli strachy, když se sehraná parta pod Břéťovým vedením pustila do práce a lumpové nakonec končili v oranžovobílé Volze na tom správném sedadle. Na tehdejší poměry nebyl seriál vůbec špatný a dnes může i pobavit. Žádné mobily, počítače, propracované technologie.
Na televizní obrazovky se vrací patnáctidílný detektivní seriál Malý pitaval z velkého města. Razantního poručíka Libora Krejcárka si zahrál Jiří Krampol, který zavzpomínal na natáčení.
V úterý Česko rozesmutnila zpráva, že zesnul populární herec a dabér Dalimil Klapka (†89), jehož hlasem promlouval poručík Columbo nebo dědeček v Simpsonových. Redakce eXtra.cz přináší dosud nezveřejněný rozhovor, v němž hovořil o přátelství s Františkem Filipovským, popisoval zákulisí dabingu, ale i to, jak v 90. letech coby úspěšný imitátor odmítl napodobovat pro televizi politiky.
Jejím manželem je bývalá hvězda skupiny Olympic Ladislav Klein. Jediná dcera udělala velkou kariéru v tenise. Bývalá herečka Andrea Čunderlíková, která slaví životní jubileum, ztvárnila desítky filmových rolí, pro televizní diváky však navždy zůstane zdravotní sestřičkou Inou ze seriálu Nemocnice na kraji města. Proč s herectvím skončila?
Herečka Andrea Čunderlíková, která se proslavila hlavně jako nemluvná Ina ze seriálu Nemocnice na kraji města, slaví dnes kulaté 70. narozeniny. V době své největší slávy dostávala jednu roli za druhou, pak se ale rozhodla, že svou hereckou kariéru pověsí na hřebík. Jak ovšem uvedl portál blesk.cz, tohoto rozhodnutí nelituje a je ráda, že se díky tomu naučila i něčemu jinému.
Seriál Žena za pultem byl v polovině sedmdesátých let tak populární, že večer, kdy se seriál vysílal, zely ulice prázdnotou a hospody předčasně zavíraly. Ano, z dnešního pohledu jde jistě o socialistickou propagandu, ale na tehdejší dobu, kdy v televizi převládala šedivá nuda, byl seriál Žena za pultem dozajista hit číslo jedna.
Andrea Čunderlíková zůstane pro mnohé tou plachou sestřičkou, která svedla doktora Blažeje v seriálu Nemocnice na kraji města. Představitelka krásné Inny se herectví nevěnuje již přes třicet let.
Seriálu Žena za pultem bude letos už pětačtyřicet let, a přesto se na něj při televizních reprízách mnohdy podíváme. Proč? Jedni z nostalgie, jiní se snaží zjistit, jak to za socialismu skutečně vypadalo, a další v něm vidí podivnou směsici tehdejší reality a absolutně smyšleného dostatku všeho, co pro většinu bylo jen snem. Poslední skupina diváků je pravdě nejblíž, režim se snažil na příběhu “obyčejných lidí” ukázat, jak se nám tady žilo a mělo to svá pravidla. Vždyť také do hlavní role musela být příkazem obsazena zapálená bojovnice za komunistickou pravdu, herečka Jiřina Švorcová.
Seriál Malý pitaval z velkého města se blíží do finále. Čtrnáctá, předposlední epizoda je plná narkomanů a výrobců drog, kterým vévodí chemik Postler v podání skvělého Viktora Preisse. Na koho dalšího se v díle s pořádně dramatickou zápletkou můžeme těšit?
Cuketa, plodová zelenina řadící se k druhu tykví, se na českých zahradách a kuchyních objevila v osmdesátých letech minulého století a rychle získávala oblibu. V zahradě především pro snadné pěstování, které zvládne i méně zkušený zahradník, a velké výnosy, v kuchyni pro svou variabilnost a možnost použití do sladkých i slaných jídel, k dušení, vaření, pečení, smažení i zapékání.
Malý pitaval z velkého města patří k seriálovým hitům, který se zapsal do srdcí mnoha diváků. Ze šestice hlavních hrdinů už dva nežijí. Kteří z představitelů slavného československého seriálu jsou ještě mezi námi, jak na natáčení vzpomínají a co dnes dělají?
Na televizní obrazovky se každoročně vrací oblíbený český detektivní seriál Malý pitaval z velkého města, který vznikl podle scénáře Jaroslava Dietla. Jeho natáčení probíhalo v 80. letech a bylo doprovázeno na danou dobu obrovským rozpočtem, štědrými odměnami pro herce, ale také se tvůrci nechali inspirovat skutečnými postavami a zločiny.
Detektivní seriál Malý pitaval z velkého města stál neuvěřitelných 15 milionů, investice se vyplatila, dodnes je seriál velmi sledovaný. Co jste o seriálu možná nevěděli?
Československý seriál Malý pitaval z velkého města se zapsal do srdcí mnoha diváků. Jednou z oblíbených postav ve znovu reprízovaném seriálu, služebně nejstaršího nadporučíka Rudolfa Pekaře, ztvárnil herec Vlastimil Hašek (†63). Častý představitel intelektuálů s půllitry místo brýlí získal u diváků sympatie tím, jak poklidně přistupoval k vyšetřování zločinů. Jaký byl Haškův předčasně ukončený život?
Kdo by neznal československý seriál Malý pitaval z velkého města podle scénáře Jaroslava Dietla v režii Jaroslava Dudka se známými a populárními herci. Jedním z nich byl například Michal Pešek (†53), který hrál nejmladšího člena týmu vyšetřovatelů Jiříčka Otradovce. Když se objevil v záběru seriálu, všichni diváci se usmívali. Osud herce bohužel už tak veselý nebyl.
Daniela Kolářová a Jaromír Hanzlík tvořili po mnoho let velmi oblíbenou a vyhledávanou filmovou dvojici. Poprvé se setkali ve druhé polovině šedesátých let v Divadle na Vinohradech.
Žánr sitcom je stále pro české tvůrce tak trochu zakletý pojem. Srdnatě s ním ale bojují již od poloviny devadesátých let (Kdopak si dnes ještě vzpomene na Nováky?). Hospoda patřila k prvním vlaštovkám a přestože jde seriálu vyčítat mnohé, má své nepopiratelné kouzlo, mimo jiné proto, že opravdu dobře zachytila naturel českých štamgastů.
Žánr sitcom je stále pro české tvůrce tak trochu zakletý pojem. Srdnatě s ním ale bojují již od poloviny devadesátých let (Kdopak si dnes ještě vzpomene na Nováky?). Hospoda patřila k prvním vlaštovkám a přestože jde seriálu vyčítat mnohé, má své nepopiratelné kouzlo, mimo jiné proto, že opravdu dobře zachytila naturel českých štamgastů.
Herec Václav Knop (70) toho sice za život odehrál hodně, ale už navždy bude pro řadu lidí tělocvikářem a panem domácím Břetislavem Jonášem z nesmrtelného seriálu Hospoda. Podle něj chybělo málo, aby jeho roli dostal úplně někdo jiný. Jak na natáčení vzpomíná?
Seriál, který buď milujete nebo nenávidíte. Jeho rozporuplnost je patrná i z vyjádření jednoho z hlavních protagonistů Jiřího Menzela, který se za účinkování v něm styděl. I přesto se však seriál Hospoda stal nezapomenutelnou klasikou české televizní tvorby.
Vůbec prvním československým televizním seriálem byla série Rodina Bláhova, jehož první díl se objevil na obrazovce v prosinci roku 1959. Do konce roku 1960 se vysílalo nakonec devět dílů, z nichž se nedochovalo téměř nic.
Před rokem nás navždy opustila herecká legenda Jana Štěpánková (6. 9. 1934 – 18. 12. 2018). Této nádherné dámě osud do vínku nadělil nejen mimořádný talent, ale také velmi sympatický civilní projev a velké kouzlo osobnosti.