Zavřít
Jaroslav Mareš

Jaroslav Mareš

Nejnovější články na Seznamu na téma Jaroslav Mareš
  • Badatelé

    Tajemný anděl z jiného světa: Racionální základ legendy o středověkém mimozemšťanovi

    Před 12 hodinami
    Žďár nad Sázavou je opředen mnoha pověstmi. Ta nejtajemnější pojednává o jakémsi záhadném andělu, který žil v klášteře s mnichy a pomáhal bránit klášter ve třicetileté válce před nájezdníky. 11. června 1619 se nad Odrancem odehrál podivný úkaz, podle všeho výbuch nebeského tělesa, spad hořlavého prášku a pád tří žhavých kovových kusů, z nichž dva se podařilo najít a v průběhu dějin ztratit a třetí nebyl dosud nalezen. Blíže o tom v pokračování z minula. Podle divočejších teorií žil záhadný anděl žil po podivné události nad Odrancem a Jimramovem ve žďárském klášteře. Ufologové spojují pád záhadného tělesa a pověsti do anděla do souvislostí. Mohl být onen záhadný anděl přeživší z posádky neznámého tělesa? Potíž s touto legendou je jediná – vypráví se všude jinde, jen ne v samotném Žďáru nad Sázavou. Nalezené a opět ztracené ostatky Oslovil jsem místní historiky a zjistil, že mezi desítkami zdejších pověstí se podání o podivné bytosti nevyskytuje. Hledám proto v novodobých pramenech, kde se mohla historka objevit a po mnoha peripetiích nacházím knihu Pavla Toufara Magická místa Čech a Moravy 4. Pavel Toufar se v ní odvolává na „znalce kraje a vzácného přítele R.Z“. Při rekonstrukci kostela byly na severní straně křížové lodi nalezeny ve čtyřbokém výklenku „kosti podivuhodné velikosti a při nich meč a štít; nápis však chyběl“. Víc klášterní kronika neuvádí… Někteří milovníci tajemna upozorňují na místní pověst z časů třicetileté války, podle níž pomáhal klášter bránit před drancujícími žoldnéři sám anděl, a naznačují, že mohlo jít o jeho ostatky. Prý mohlo jít o statného a především statečného tajného templáře, ale věční fantastové a snílkové dokonce připouští zásah jakéhosi mimozemského cestovatele, přičemž poukazují na událost, o níž se vypráví v kramářské písni, kterou složil Šebastián Antonín Želechovský že Želechova, úředník novoměstského panství, prý podle skutečné události. (…) Kdy k této události došlo a co se vlastně […]
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tajný plán na „zbraň všech zbraní“. Podíleli se na něm i Češi

    Před 3 dny
    Souboj nejen o vítězství ve válce, ale také o to, kdo se dříve dostane k výrobě nejničivější zbraně, jakou lidstvo dosud poznalo. Nacisté do plánu na vznik jaderné bomby zapojili i české firmy. A roli hrála i štěchovická přehrada.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tajný plán, který mohl rozhodnout válku. A klíčovou roli v něm hráli Češi

    Před 8 dny
    Zamaskovat se nedá, její stavba navíc nešla před zraky místních obyvatel i cizích agentů nijak ukrýt. Přesto v sobě elektrárna ve Štěchovících nese tajemství. Pro nacisty měla mít klíčový význam v tajném plánu na zvrat ve válce.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tajná akce americké armády u Prahy způsobila skandál. A vznikla tak legenda

    Před 10 dny
    Bez vědomí Prahy vyrazila na naše území do utajované akce početná skupina amerických vojáků i techniky a během února 1946 vyzvedla bedny v okolí Štěchovic. Vypukl skandál a dal vzniknout zvěstem o pokladu, který ale nikdo nenašel.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Možné to není, ale pravda to je.“ Když nevysvětlitelný úkaz zaskočil hasiče

    Před 17 dny
    Události, jež se staly na českých vesnicích a dodnes nemají jasné vysvětlení. Všechny ale mají podobný scénář: někdo nahlásí samovolný pohyb nábytku v domě, praskání oken či vznik požárů. Případy jsou historické i ze současnosti.
     Komentáře
  • Badatelé

    Jediný nález nacistického pokladu u nás: StB navedla šílená jeptiška

    Před 19 dny
    V roce 1946 byl nalezen jediný nacistický poklad na našem území. Byl nalezen jen částečně, protože Zemská státní bezpečnost pátrání ukončila předčasně. Proč? Klášter v Chotěšově ukrýval na konci války obrovské tajemství. Jeho část část bla odhalena a opět zapomenuta. Zbytek možná stále ještě skrývá spletitý labyrint chotěšovského podzemí. +++Klášter v Chotěšově je jedním z nejstarších u nás. Založen byl už ve 13. století pro řád premonstrátek. V průběhu staletí prošel mnoha dějinnými zvraty. Na konci války tu ukryl své poklady nejen samotný řád vizitantek, který tu tehdy působil, ale i obyvatelé z okolí a dokonce i vojáci wehrmachtu. Tajemná historie se připomněla na podzim roku 1946. Příběh jak okopírovaný z Eccova románu Jméno růže začíná 18. října 1946, kdy do klášterního areálu na pokyn matky představené přijíždí chotěšovský lékař a za asistence dvou neznámých mužů odváží do psychiatrické léčebny v Dobřanech jednu z řádových sester, Annu Blažkovou. V psychiatrické léčebně se ale ukazuje, že Anna Blažková je duševně zdravá a do blázince byla dopravena jen aby neprozradila poválečné klášterní tajemství. Výpověď zdravé jeptišky Na zavření zdravé jeptišky do blázince upozorňují lékaři dobřanské léčebny policii. Vyšetřením případu je pověřena oblastní pobočka Zemské úřadovny státní bezpečnosti v Plzni. Sestra Blažková vypovídá, že v areálu kláštera probíhají po nocích podivné manipulace s neznámými předměty. Na dvě noci byla například uzavřena jedna z cel v prvním patře, její obyvatelky se musely vystěhovat a do jakési skrýše pod podlahou ukryto množství látek. Výpověď sestry Blažkové nejen o podivném ukrývání čehosi v zahradě potvrzuje i Richard Friedl, jeden ze zaměstnanců kláštera. Friedl si stěžuje na pokyny některých sester, které po něm po nocích požadují kopání jam na zahradě, zasypávání různých beden a přenášení různých předmětů po klášteře. Z místního národního výboru přichází rovněž zpráva, že na konci války zmizela v klášterním areálu úložka leteckých svítících náramkových hodinek. Různé zprávy tvrdí, […]
     Komentáře
  • Badatelé

    Souboj vrtulníku s UFO: Autentické vyprávění posádky

    Před 22 dny
    Stalo se to 12. července 1987. Z Rakouska se blížilo cosi co vypadalo jako sportovní letoun. Banální incident přerostl v potyčku, na jejímž konci byl rozkaz sestřelit neznámý létající objekt. Objekt se podle radarů pohybuje rychlostí cca 100 kilometrů za hodinu, což odpovídá právě sportovnímu letounu. Z plochy v Božicích na Znojemsku startuje hotovostní vrtulník Československé armády. Je naváděn proti neznámému narušiteli. Svědectví pilota vrtulníku: Seděli jsme na ploše v Božicích. Pokud se něco pohybovalo od Rakouska, tak byly stanovené vzdálenosti od hranice, na jaké aktivovali naši hotovost. My jsme seděli v hotovosti tři. To znamená, že jsme byli někde na určeném místě. Pokud se ten objekt přiblížil do kratší vzdálenosti, tak nás posadili do dvojky. To jsme se museli zdržovat u mašiny. V jedničce jsme museli sedět uvázaní v mašině. Potom přišel povel ke vzletu a do osmi minut jsme museli odstartovat. Jakmile se ten objekt přiblížil na kritickou vzdálenost ke hranici, dali nám povel a my jsme vzlétli. Vedli nás směrem, kde měl být potencionální cíl, a tam jsme ho měli najít. Ten den tam byla před námi ještě další mašina, která se někde u Mikulova naháněla s nějakým rakouským vrtulníkem. Ten létal podél hranic, takže kolegové z druhé mašiny něco měli na druhé straně. My jsme napřed mysleli, že to, na co nás vedou, je nějaký větroň nebo něco takového. Bylo tehdy počasí jako stvořené pro bezpilotní létání. Neúspěšné navádění a nečekané setkání Přestože letovod několikrát navádí vrtulník k cíli, posádka nic nevidí. Nakonec letovod navede vrtulník přímo na cíl. Posádka se připravuje na srážku, když náhle spatří proplout nad sebou stříbřitý doutníkový objekt bez křídel a kabiny. Vyprávění navigátora: Byli jsme ve výšce na maximální hranici dostupu stroje. Pohybovali jsme se tam mezi těmi mraky. Dvacet vteřin letíte v mraku, deset až dvacet vteřin letíte mimo a zase vrazíte do […]
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Přiznej se, nebo tu zůstaneš. Komunisté kvůli záhadě zavřeli kluka na psychiatrii

    Před 22 dny
    Na místě byla policie i úředníci. A děly se věci, které nedokázal nikdo spolehlivě vysvětlit. Nábytek se údajně sám pohyboval, vznikly i požáry. K čemu došlo koncem 80. let na Opavsku a jak na to reagoval komunistický režim.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Boží hněv“ nad Vysočinou. Když padalo kamení z nebe

    Před 24 dny
    Nevysvětlený úkaz na Vysočině, který zaznamenali tehdejší obyvatelé i kronikáři, dal vzniknout legendám o nebeském ohni i příchodu anděla bojujícího proti nájezdníkům. Vše spojuje jedna událost z počátku třicetileté války.
     Komentáře
  • Novinky

    Po stopách vězňů, Žižky i magických pokrmů. Skutečné záhady nejsou senzační na první pohled

    Před 28 dny
    Možná to bude znít jako klišé, jenže u Otomara Dvořáka ho můžeme použít. Protože on je skutečně renesanční člověk. Narodil se v roce 1951 v Praze v Podolí pod bájným Vyšehradem. Nejprve vystudoval průmyslovou školu strojní, poté dramaturgii a scenáristiku na FAMU. Kromě jiného je uznávaným autorem literatury faktu, kde se zabývá historickými a přírodními záhadami a tajemnými místy v krajině.
     Komentáře
  • Lupa

    Tým Josefa Klímy po pěti letech končí na webu Seznam Zprávy

    Před 28 dny
    Redakce webu Seznam Zprávy se po pěti letech rozhodla ukončit externí spolupráci s novinářem Josefem Klímou a jeho dvěma kolegy. Vysvětluje to tím, že v posledním roce výrazně posílila vlastní investigativní sekci. „Klademe velký důraz na žhavé, aktuální investigace, nová odhalení, která chceme i nadále přinášet našich čtenářům jak ve formě textů, tak v audioverzích,“ napsal šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík. S Josefem Klímou končí také Marcela Sobotková a Jaroslav Mareš. „Byli jsme zrušeni…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ohnivá záře i pád kamení. Jak se otevřelo nebe nad Vysočinou

    Před 1 měsícem
    Nevysvětlený úkaz, který se stal nad Vysočinou a dal vzniknout legendám, stále budí zájem vědců i historiků. Na počátku třicetileté války došlo k pádu několika objektů nedaleko dvou vesniček. Byl to meteorit, nebo něco jiného?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Střet českých pilotů s neznámým objektem: Tehdy přišel rozkaz střílet

    Před 1 měsícem
    Incidenty, při kterých americká armáda sestřeluje v posledních týdnech záhadné objekty nad svým územím, připomínají situaci, se kterou se v minulosti setkali i čeští piloti. A dostali i příkaz k palbě na neznámý objekt.
     Komentáře
  • Vladimír Socha
    naSeznam Médium

    Šourek lidský aneb Pikantní vstup dinosaurů do dějin vědy

    Před 1 měsícem
    Málo známou skutečností je, že dinosauři pronikli do povědomí vědecké obce pikantním jménem - první fosilní exemplář dinosaura byl totiž už v 18. století pojmenován Scrotum humanum („šourek lidský“).
     Komentáře
  • Aktuálně

    Tragédie rodiny z domu č. 410. Vraždil šílený otec, nebo agent tajných služeb?

    Před 1 měsícem
    Dodnes je případ z roku 1969 opředen tajemstvím a podivnostmi. Jisté je jen to, že na konci zůstalo pět zmařených lidských životů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhadné objekty na českém nebi: Když piloti dostali rozkaz k palbě

    Před 1 měsícem
    Záhadné objekty, které byly v posledních týdnech sestřeleny nad USA, připomínají situaci, do které se dostali i čeští piloti. Minimálně dvakrát se na radaru objevil neidentifikovatelný objekt, který naše armáda sledovala.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Po explozích hledali 1400 škodovek. Stopy ukázaly na boj mezi komunisty

    Před 1 měsícem
    Teroristické útoky na několika místech země, uprostřed nejtemnější noci a tajemná škodovka s několika muži. Novináři Josef Klíma a Jaroslav Mareš v prvním dílu podcastu Skutečné české záhady rozkrývají pozadí útoků na sídla KSČ.
     Komentáře
  • Novinky

    Reportéři Klíma a Mareš odhalují v novém podcastu tajemné příběhy

    Před 1 měsícem
    Reportéři Josef Klíma a Jaroslav Mareš připravili pro Seznam Zprávy novou podcastovou minisérii s názvem Skutečné české záhady. Zaměří se na největší tuzemské vyřešené i nevyřešené události. Pětidílná série vychází od 13. února.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Bombové útoky na KSČ: Na místě se objevil mercedes vojenské kontrarozvědky

    Před 1 měsícem
    Události české historie, o kterých mnoho lidí nemá vůbec tušení. Novináři Josef Klíma a Jaroslav Mareš v novém podcastu Největší české záhady odhalují málo známé okolnosti teroristických činů, které se udály před pádem komunismu.
     Komentáře
  • Skutečné české záhady

    34 min

    Podcast
    Výbuchy za největší tmy. Kdo útočil na sídla KSČ

    Před 1 měsícem

    ·

    34 minut

    Události české historie, o kterých mnoho lidí nemá vůbec tušení. Novináři Josef Klíma a Jaroslav Mareš v novém podcastu Skutečné české záhady odhalují málo známé okolnosti teroristických činů, které se udály před pádem komunismu. Ve druhé polovině 80. let došlo na několika místech v Československu k explozím před místními sídly komunistické strany. Přestože se tyto události odehrály v době, kterou mnozí zažili, málokdo o nich dnes ví. „V polovině osmdesátých let došlo k uvolnění, přijel sem Gorbačov. Já sám jsem stál v kavárně Slavia na parapetu, abych ho viděl. Když tam byl, měli jsme pocit, že se něco začíná hýbat. A najednou výbuchy,“ vzpomíná Josef Klíma v podcastu Skutečné české záhady. Mezi říjnem 1986 a únorem 1989 explodovaly nastražené nálože na třech místech: v Českých Budějovicích, Pelhřimově a Ústí nad Labem.  Že by ve všech případech mohlo jít o stejného pachatele, naznačily skutečnosti, které případy spojují.  „Bylo to něco mezi 10 a 20 kg průmyslové trhaviny a byl u toho profesionálně připravený výbušný mechanismus. Bylo to vždy v novoluní, kdy je největší tma, u krajského nebo okresního sídla KSČ. A vždycky to bylo místo, ze kterého šlo velmi rychle utéct,“ popisuje reportér Jaroslav Mareš, který k případů prostudoval stovky archiválií. V dubnu 1987 pachatelé nálož nastražili i v Plzni, ale k výbuchu nakonec nedošlo. Proč? Selhal budík, který měl stržené pero. „Kriminalistům to poskytlo nejvíce stop, protože měli v ruce celý výbušný mechanismus,“ vysvětluje Mareš. Otázkou zůstává, zda selhání bomby bylo záměrné, či ne.  Plzeňský případ je důležitý i proto, že tehdejší Veřejná bezpečnost byla zřejmě velmi blízko k dopadení pachatele. „Dochovalo se hlášení, že hlídka na místě činu viděla fiat a muže. Rádiem prošlo, že fiat pronásledují. Jenomže za 6 minut hlídka havarovala, když se pokusila fiat zastavit, ten ji ale vytlačil,“ cituje Jaroslav Mareš dobové dokumenty. Zároveň se ale podle dochovaných záznamů na místě pohybovalo modré vozidlo mercedes, které bylo na značkách karlovarské vojenské kontrarozvědky. Ta byla v Karlových Varech propojená s tamější rezidenturou KGB. Kriminalisté díky nevybuchlé náloži v Plzni také zjistili, že obsahuje trhavinu gelamon, která se tehdy masově používala. Proto začali prověřovat stovky pyrotechniků, kteří přišli s gelamonem do styku, a zaměřili se na několik z nich. Josef Klíma se v devadesátých letech s jedním z těchto pyrotechniků náhodně setkal: „Vyprávěl mi, že se tenkrát podílel dokonce na výcviku libyjských teroristů, kteří tady působili jako takzvaní studenti z rozvojových zemí. A on je učil, jak dehermetizovat letadlo semtexem. Vyprávěl mi, že na to opravdu stačí výbušnina o velikosti krabičky od sirek.“ Stáli za výbuchy profesionální pyrotechnici, nebo jen pracovali na něčí zadání? Co všechno zjistili kriminalisté o explozích? A jak vyšetřování pokračovalo po listopadu 1989? Poslechněte si první díl nové série. Skutečné české záhady * Podcastová série Josefa Klímy a Jaroslava Mareše o vyřešených i nevyřešených případech naší historie. * Odebírejte na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/podcast/skutecne-ceske-zahady], Spotify [https://open.spotify.com/show/6iYmoL4RQLwGDdz9HYYjRG], Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/us/podcast/skute%C4%8Dn%C3%A9-%C4%8Desk%C3%A9-z%C3%A1hady/id1670685694] a ve všech podcastových aplikacích. * Reakce, vzkazy i náměty pro Tým Josefa Klímy a podcast Skutečné české záhady posílejte na adresu klimuvtym@sz.cz
     Komentáře
  • Krajské listy

    Mé setkání s duchy. Záhady života

    Před 1 měsícem
    Časopis Záhady života dlouhá léta spolupracoval s uznávaným spisovatelem, cestovatelem a kryptozoologem Jaroslavem Marešem (1937-2021). Nejenže napsal tak úžasné knihy, jakými jsou například Hrůza zvaná Kurupira, Ve stínu baobabů nebo Stezkami záhadných zvířat, ale během svých cest po světě mnohé také zažil. Pojďme se podívat na jeho hrátky s duchy a nechme jej vyprávět.
     Komentáře
  • Badatelé

    Voděradský Stonehenge: Opracované kameny, které nedávají smysl

    Před 1 měsícem
    Jedním z nejpodivnějších míst u nás je údolí Zvánovického potoka u Černých Voděrad. Potok se tu prodírá téměř třicítkou dokonale opracovaných kamenů, jejichž smysl se dosud nepodařilo vysvětlit. Dnes je to zapomenuté místo jihovýchodně od Prahy. V potoce badatelé napočítali celkem 27 kamenů, dokonale opracovaných do kruhu. Jejich průměr je od 90 do 12 centimetrů. Opracované kameny sem někdo svalil z nedalekého vrchu. Racionální vysvětlení neobstojí Pravověrní skeptici, kteří usilují o jednoduché vyšetření úplně všeho, vysvětlují podivné kameny jako nedokončené kameny mlýnské. Jenž jsou tu dva rozpory, které toto vysvětlení vylučují – mlýnské kameny by měly uprostřed vysekaný otvor pro osu. Dávat si práci s transportem osekaných kamenů do údolí, přestože ještě nejsou hotové a s vědomím, že při sekání otvoru pro trám, který bude s kamenem otáčet, nedává smysl. Druhý důvod, proč nejsou kameny mlýnské, je daleko pádnější – žula, ze které byly kameny vytesány, je hrubozrnná hornina a pro mletí obilí se vůbec nehodí. Lze ještě namítnout, že kameny nemusely být určeny k mletí obilí, ale ke mletí hornin. Ani tak ale nedává smysl manipulace s nimi bez vysekání středového otvoru. Pokud se o kamenech dá něco říci s jistotou, tak jejich původ výše ve zdejších svazích. V jednom ze zdejších údolí se na stráni dochovalo místo, ze kterého byla evidentně minimálně část kamenů vylomena a na jednom ze zdejších bloků jsou dosud stopy po přerušené práci na bloku, který se již nepodařilo vylomit. Podivné kamenné mísy Na jednom ze zdejších vrcholů jsou navíc takzvané kamenné mísy. Opět dokonale pravidelné prohlubně v žulových blocích, ve kterých se dnes hromadí dešťová voda. Nabízí se tak vysvětlení, že ve zdejších lesích se kdysi nacházelo pohanské obětiště, na kterém dávní kněží usmiřovali své bohy. Podle jedné hypotézy stékala krev z obětí po kamenných mísách a ti nejpovolanější zde věštili. Podle druhého vysvětlení mohla vodní hladina […]
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Skutečné české záhady. Klíma s Marešem odhalují tajemství v novém podcastu

    Před 1 měsícem
    Seznam Zprávy připravily novou minisérii s reportéry Josefem Klímou a Jaroslavem Marešem. Zaměří se na největší vyřešené i nevyřešené české záhady.
     Komentáře
  • Badatelé

    Tajemství podzemní továrny Richard odhaleno: Namísto pokladu kyanid a jedy

    Před 2 měsíci
    Roky opakované historky o nacistických pokladech a tajných archivech boří badatel Tomáš Rotbauer. Podle nově získaných dokumentů je v podzemí nacistický zával pouze jeden. Jak plyne z dokumentů z 60. let, podzemní komplex byl nejméně do roku 1967 bez závalů, které dnes neprodyšně oddělují levou část části Richard I. Až do 60. let bývalou továrnu neprovázela ani žádná záhada či legenda. Akce Pohořelý Dodnes předávané historky o tajemné akci Československé armády jsou ve skutečnosti amatérskou akcí především tří vojáků litoměřické posádky, kteří se do podzemí vydávali ve volném čase. Své poznatky navíc nijak netajili, ale publikovali v tisku. Prvním titulem, který vydal informaci o podzemní badatelské akci, byl titul Obrana lidu 20. března 1965. Spolupráce s „oficiální“ armádou spočívala pouze v tom, že na posádce dostali k dispozici místnost, ve které mohli skladovat své objevy. V podzemí nacházeli především materiály po vězních. Když v jedné z chodeb objevili část vězeňské kartotéky, zpozorněla i Státní bezpečnost. Většina vojáků, kteří tehdy ve volných chvílích prováděli průzkum podzemí, je po smrti. Tomáš Rotbauer ale objevil desátníka Pohořelého. Po roce 1968 emigroval do Švédska. Dnes se bohužel netěší dobrému zdraví. Přesto do telefonu potvrdil, že v roce 1964-65 bylo podzemí volně průchodné. Po závalech, které dnes neprodyšně oddělují některé části, nebylo ani stopy. Jan Pohořelý ale upozornil na jednu důležitou skutečnost – jeden zával v podzemí po nacistech přeci jen byl. Nacházel se pod bývalým velitelstvím SS v blízkosti dnes již neexistujících vchodů A a B. Problematika Jantarové komnaty, archivu Hlavního říšského bezpečnostního úřadu, zlatých pokladů a dalších chimér se zužuje na jedinou chodbu, na kterou se nyní patrně soustředí hlavní zájem snílků, fantastů a pohádkářů. Aktivní opaření Richard Státní bezpečnost se začala zajímat o Richard na podzim roku 1965.
     Komentáře
  • Archspace

    Architekti vyvinuli koncept minimalistické vily Zenhome za tři miliony

    Před 2 měsíci
    Jaroslav a Andrea Marešovi vyvinuli koncept puristického domu jako kombinaci typového projektu s architektonickým řešením na míru. Na sto metrech čtverečních minimalizují povrchové úpravy, tvarové složitosti a komplikovanou instalaci.
     Komentáře
  • Badatelé

    Svojanovský zazděnec a úniková chodba: Podivná zazdívka ve věži vysvětlena

    Před 4 měsíci
    Velmi podezřelý prostor na Svojanově vydal své tajemství. Objevili jsme původní smysl podivného výklenku a odhalili novou část zazdívky. A objevili jsme, že zazděný obr je na hradě dál! Třetí část čtyřdílného seriálu o tajemstvích hradu Svojanov.
     Komentáře
  • Badatelé

    Ztracená výprava StB: Když soudruzi honili bludičky

    Před 4 měsíci
    U říčky Křemelné na Šumavě se mají objevovat podivná agresivní světélka. Hlášení o nich pocházejí od pradávna i z nedávné doby. Vyšetřování případu Státní bezpečností před desítkami let prý skončilo tragédií.
     Komentáře
  • Badatelé

    Objasněno: Kde se za války vzalo 40 tun uranu v Příbrami, když se tam ještě netěžil

    Před 4 měsíci
    První uran byl v Příbrami vytěžen v roce 1948. Přesto se mezi místními vypráví legenda, že v roce 1945 odváželi Rusové z Příbrami bedny s koncentrovaným uranem. Legenda je pravdivá. Mělo to být z dolu Anna a měly toho být desítky tun. K objasnění této záhady vede spletitá cesta nepřímých zdrojů. Jako první se o uranu v Příbrami zmínil Karel Kaplan v knize Tajný prostor Jáchymov, publikované na počátku 90. let, když popisoval jednání československé vlády se sovětským obchodním zástupcem Bakulinem. Citace z knihy: „Ochotu ČSR vyjít Sovětskému svazu vstříc v záležitosti dodávek uranu prokazuje fakt, že mu předalo své dosavadní zásoby.
     Komentáře
  • Badatelé

    Štěchovická záhada objasněna: Jadernou bombu pro Hitlera vyráběly české firmy

    Před 4 měsíci
    Na Protektorát Čechy a Morava se pohlíží jako na továrnu na zbraně. Jenže Protektorát byl nejen výrobní, ale i vývojová základna Třetí říše. O tom, že český průmysl se zapojil nejen do výroby, ale i do vývoje Hitlerových zázračných zbraní, se dosud příliš nehovořilo. Byly to přitom tři firmy, u kterých lze s jistotou říci, že Třetí říši dodaly nejdůležitější součástky do cyklotronů, na kterých se nacisté pokoušeli vyrobit štěpný materiál pro jadernou bombu. Volman Čelákovice První z firem, která na supertajné zbrani pracovala, byla Volman Čelákovice. Firma vyráběla přesné obráběcí stroje a nacisté se na ni obrátili s požadavkem na dodání vysokofrekvenčního zdroje. Vysokofrekvenční zdroje se v té době používaly jednak na úpravu povrchu obráběných kovů, dále jako součástky vysílačů. Jak vyplývá z pozdějších dokumentů, nacisté plánovali vysokofrekvenční zdroj použít jako součást rozbušky jaderné pumy. Dalším využitím vysokofrekvenčního zdroje byly cyklotrony. Po válce po výrobě pátrali výzkumníci z fyzikálního ústavu Univerzity Karlovy. Oslovili i firmu Volman. Odpověď firmy Volman: Věc: Cyklotron Obdrželi jsme Váš dopis shora uvedených dat a děkujeme především za zájem, který jste projevili o cyklotron, jehož podstatné části byly vyráběny v našem závodě. Zakázka na zmíněné zařízení byla nám zadána presidentem výzkumného ústavu říšské pošty [Amt für Physikalische Sonderfrager], Berlin-Zehlendorf 1 pod č. 101 APS 47681 IE-2. Kompletní zařízení mělo být montováno v Miersdorfu (über Zeuthen), kde byla k tomu účelu postavena zvláštní budova. Podle informací, jež jsme měli možnost získat, nalézají se již na místě: 1.) magnety, 2.) krátkovlnný oscilátor, který dodala firma Lorenz Berlin-Tempelhof, 3.) vakuové čerpací zařízení (dodavatel neznám) 4.) kruh a dipóly, výrobek firmy AEG Berlín. Předmětem naší dodávky byly následující části: 1.) Přívod vysokofrekvenčního proudu k pólovým deskám, tzv. Lecherleitung, s úplným vodním chlazením, přívodem proudu, zařízením odstiňovacím a regulovatelnými držáky, 2.) měděný válec o průměru 870 mm, délky 2 000 mm, opatřený upevňovacími a […]
     Komentáře
  • Badatelé

    Dům dvou sériových vrahů: Děsivý příběh vraha Novotného

    Před 4 měsíci
    Dva sérioví vrazi řádili ve stejném domě, a to hned po sobě. Dům hrůzy, ve kterém zemřelo 11 lidí, ovšem není jediné místo jejich řádění. Příběh vraha Josefa Englicha, který se přiženil na statek v Komárově, kromě své manželky vyvraždil celou rodinu Marešových, najdete v prvním dílu seriálu. Poté, co Marie Englichová po popravě svého manžela, který jí otrávil rodiče, prarodiče a šestiletou dceru a chystal se i na ni, neuspěla se žádostí o prominutí soudních poplatků za soud s manželem, musela statek prodat v dražbě. Místo Englichových Novotný Manželé Novotní převzali hospodářství a na děsivý příběh vraha Englicha se pomalu zapomínalo. O tom, jak noví sousedé na své okolí působili, jak na vesnici coby nově příchozí zapadli, se nedochovaly zprávy. Jisté je jen jedno – provázelo je obrovské neštěstí při zakládání rodiny. V průběhu necelých sedmi let se Antonii Novotné narodilo celkem šest dětí a ani jedno se nedožilo jednoho měsíce života. Na vesnici nebyla dětská úmrtí nic neobvyklého, ale šest ze šesti potomků je přeci jen větší neštěstí než jinde. František Novotný někdy v roce 1896 od své ženy odchází za milenkou Marií Půverlovou. Z nového vztahu se 13. října 1897 narodil syn František. Stará kletba se opět naplňuje, a to 29. března 1898. Toho dne přináší Marie Půverlová své půlroční dítě k dašickému lékaři Josefu Pychovi. Návštěva u lékaře končí o dva dny později stejně jako před víc než dvanácti lety – dopisem soudu. Citace z dopisu soudu: Slavný okresní soude v Holicích! V úterý dne 29. t.m. dostavila se ke mně Marie Půverlová z Komárova č.p. 57 se svým nemanželským šest měsíců starým dítkem Františkem a udávala, že dítko to se včera po poledni náhle rozstonalo. Při vyšetření shledal jsem dítko nepokojné, naříkající, stále silně slinící, pysky, jazyk, jakož i sliznice naduřelé, kůže pod pyskem dolním a na bradě spruzená, […]
     Komentáře
  • Badatelé

    Zapomenutý příběh děsivého stavení: Jedenáct zavražděných

    Před 5 měsíci
    Existuje u nás jediný dům, kde řádili dva sérioví vrazi. Nezávisle na sobě. Zavraždili v něm jedenáct lidí. Jeho příběh je zcela zapomenutý. Přitahuje zlo další zlo? Spáchat na konci 19. století vraždu bylo na venkově velmi jednoduché. V lékárnách a u drogistů se dal běžně sehnat arsenik, používaný jako jed na hlodavce a v malém množství přidávaný do potravy koním. Bílý prášek bez chuti a zápachu měl navíc pro traviče tu výhodu, že příznaky otravy se velmi podobají běžným žaludečním onemocněním. Úmrtí v mladém věku tehdy byla také běžná a jediným rizikem, které pachatel nesl, bylo možné podezření lékaře, pokud byl k otrávenému přivolán. V takovém případě povolal četníka a ten případně vyšetřujícího soudce. Otrava utrejchem se dala v 19. století odhalit analýzou tělesných ostatků. Nesnesitelná lehkost zabití, která tehdy na venkově panovala, vyústila v mnoho nikdy neodhalených vražd a v jeden neuvěřitelný příběh z Komárova na Pardubicku. Jde o příběh domu, ve kterém řádili dva sérioví vrazi po sobě, zanechali po sobě celkem 12 mrtvých, z nichž 11 vydechlo naposledy v domě číslo 30 v Komárově na Pardubicku. Ke všemu neuvěřitelnému je třeba dodat, že oba vrahy odsoudil stejný soud ke stejnému trestu prakticky ve stejný den v roce, oběšeni byli na stejné šibenici a skončili ve stejném neoznačeném hrobě. Je tohle vůbec možné? Ženich zachránce Komárovský statek je jedním z bohatších. V roce 1884 v něm žije rodina Marešových. Praprarodiče Josef a Anna, prarodiče Václav a Terezie a jejich dcera Marie Marešová s nemanželskou dcerou Annou. Marešovi jsou tak trochu ostuda vesnice, protože dosud svobodná Marie má šestileté dítě se svým švagrem. Ženich, který by uklidnil veřejné mínění a trochu urovnal reputaci, jak se to tehdy v podobných situacích dělalo, by se hodil. Jenže třiatřicetiletá Marie nemá evidentně moc na výběr. Nakonec se ale najde o šest let mladší nemajetný dělník […]
     Komentáře
  • Badatelé

    Zmizelý vchod E do podzemního komplexu Richard: Záhada vyřešena

    Před 5 měsíci
    Podzemní komplex Richard dodnes skrývá několik velkých otazníků. Jedním z nich byla i existence či neexistence vchodu E. Vchody A, B, C, D, F a G. Mezi déčkem a efkem je mezera. Na povrchu nic není a místo, kde by vyúsťoval do komplexu, je odděleno závalem. Na některých mapách je vchod E zkreslen, a dokonce ve třech variantách, v jedné dokonce i s podzemní kotelnou. Jak tedy vchod E vypadal? A vzniknul vůbec? Pojďme si záhadu rozebrat a objasnit. Záhada vchodu E je o to zapeklitější, že v místě jeho předpokládané trasy je vybudována větrací šachta na povrch, na jejímž dně je portál s náznakem zavalené chodby. Před několika týdny jsme se spustili do větracího otvoru a pokoušeli jsme se zjistit, zda zavalená štola na hledaný přístup do továrny navazuje. Potvrdili jsme, že na místě původně štola byla a že je zavalená. Co přesně je za závalem se zjistit nepodařilo. Po konzultaci s odborníky došli k závěru, že na konci zavalené štoly jsou původní neporušené vrstvy horniny. Touto cestou není možné záhadu objasnit a varianta, že vchod E aspoň částečně vzniknul, jak tvrdí některé plány a někteří badatelé, stále zůstala ve hře. Geodeti ovšem podle starých plánů zaměřili místo, kde by byl portál vchodu E, pokud by vzniknul. Při našem terénním výzkumu s bagrem prověříme i místa, kde by jeho zářez vyúsťoval na povrch. Existuje totiž letecký snímek z roku 1945, který v těchto místech skutečně ukazuje plochu, na které byla minimálně provedena skrývka ornice. Víc detailů ovšem fotografie neprozradí. Vzniknul tu tedy ztracený vchod? Zmizel či nevzniknul Existují zastánci i odpůrci existence vchodu E. Jeho existence by přitom dávala smysl. Ulevil by přetíženým vchodům C a D. Jeho první projekt by především zrychlil příchod vězňů na podzemní pracoviště. Tento plán byl ovšem po čase škrtnut. Letmé hrábnutí do místa označeného geodety ovšem ukazuje, […]
     Komentáře
  • Krajské listy

    Kozák korejsovatí, ženská na krku a fórky na hranici. Ale vražda je pořád vražda. TV glosář Ely Novákové

    Před 6 měsíci
    Když Jaroslav Mareš ohlásil, že mu v šuplíku ještě zbylo pár příběhů na 3. řadu Případů 1. oddělení, vypuklo mezi věrnými diváky této kriminalistické série nadšení až nepřiměřené. Teď je tady tedy máme.
     Komentáře
  • Badatelé

    Tragédie v horách: Nejvyšší přívalovou vlnu světa způsobil člověk

    Před 6 měsíci
    Víc než dva tisíce lidí zahynuly při nejvyšší přívalové vlně v dějinách lidstva. Neštěstí se neodehrálo na moři, ale v horách na severu Itálie. Nezpůsobila ho příroda, ale výhradně člověk. Městečko Longarone na řece Piavě v italských Dolomitech se mělo stát obdivovaným místem. Itálie, vzpamatovávající se z druhé světové války, se tu rozhodla postavit technický div světa, druhou nejvyšší přehradu na světě. Namísto technického zázraku se tady odehrál úplně jiný příběh, a sice nejhorší civilní katastrofa v dějinách Itálie spojená s nejvyšší přívalovou vlnou historie. Neštěstí se odehrálo na přehradě Vajont. V úzké soutěsce stojí téměř 270 metrů vysoká hráz dodnes s ohledem na její minulost vlastně neporušená. Z koruny hráze, která je dnes přístupná, je na jedné straně výhled do téměř 270 metrů hlubokého údolí. Na straně druhé je přehrada jen pár desítek metrů nad terénem a terén postupně stoupá až nad korunu hráze. Strmé údolí tu zmizelo během pouhých 40 sekund a způsobilo víc než 200 metrů vysokou ničivou vlnu, která smetla celé okolí. Pochodující hora Údolí Cellina s potůčkem Vajont bylo až do roku 1959 obyčejné údolí s vesničkami Erto, Casso, Le Spesse, Prada, Liron, Pineda a dalšími. Nedlouho po válce přišla elektrárenská společnost Sade s obřím projektem přehrady v sevřeném údolí o výšce 264, 5 metru. Monte Toc přezdívali místní kvůli častým sesuvům pochodující hora. V údolí došlo k větším sesuvům v letech 1814 a 1868. Projekt přehrady byl v roce 1957 přesto schválen. Protesty místních nic nezvrátily. Novinářka, která poukazovala na nesrovnalosti a rizika, stanula před soudem pro šíření poplašných informací.
     Komentáře
  • Badatelé

    Hypnotizující světelné koule – nejděsivější případ UFO u nás

    Před 7 měsíci
    Na začátku 90. let se v okolí Miličína děly podivné úkazy. Místní se o nich dodnes bojí mluvit. Vyrazil jsem na místo s Vladimírem Šiškou z Projektu Záře. Na počátku obnoveného zkoumání případu byla e-mailová zpráva, která přišla Projektu Záře téměř dvacet let poté, co se podivné věci odehrávaly. Pamětník tehdy napsal: V uvedeném období jsem bydlel u přítelkyně v obci Řepeč a dojížděl jsem vlakem do Tábora, kde jsem pracoval jako důstojník u armády. 13-14 letá holka mi vyprávěla, že v létě 1991, když se vracela s kamarádkami v noci z diskotéky, ze směru Červený Újezd, měly nad hlavami za jasné noci tmavý objekt, který je sledoval, měly strach a utíkaly po silnici směr Ješetice. Trvalo to několik desítek minut. Velikost byla několikrát větší než měsíc a měly pocit, že je přímo nad nimi. Přítelkyně, co pracovala v kravíně Řepeč, přišla a povídala, že některé ženské nepřijely, že viděly velké bílé postavy u zastávky autobusu. Postavy prováděly nějakou činnost. Některé (ženské, pozn. aut.) se lekly a vrátily se domů. Bylo to ráno, byl sníh a mlha. Termín leden-únor 1992. Když jsem se vracel z práce, vystoupil jsem z vlaku na zastávce Ješetice. Ještě nebyla tma, bylo to před vánoci 1991 a bylo poměrně teplo. Směrem na Votice jsem viděl podlouhlý objekt s okny, který visel nad horizontem. Velikost jsem odhadl cca 1/2 měsíce a vzdálenost 2-3 km. Byla velmi dobrá viditelnost a pozoroval jsem ho cca 10-15 minut než jsem došel do obce Řepeč. Potom jsem si uvědomil, že jsem ten objekt pozoroval i minulý den, ale nevěnoval jsem tomu pozornost. Objekt mi připomínal vagon. Nad nádražím Ješetice byla za války umístěná tanková jednotka. Nádraží využívali na nakládku a vykládku. Velitelství měli 100-200 m vpravo od nádraží směrem na Miličín.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    200. Záhady Josefa Klímy: Podvodník znovu před soudem. A kontroverzní stavba

    Před 7 měsíci
    Další, tentokrát už 200. díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
  • iRozhlas

    Provoz autoservisů komplikují nepravidelné dodávky dílů, na opravu se čeká i několik měsíců

    Před 8 měsíci
    Autoservisy se potýkají s nepravidelnými dodávkami náhradních dílů, v horším případě náhradní součástky nepřijdou vůbec. S tím souvisí i rostoucí cena za opravy. Potíže přitom mají klasické autoopravny i značkové autoservisy.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: 10 let dokazoval nevinu, poznají nemoc a příběh kadeřnice

    Před 8 měsíci
    Reportér Josef Klíma se v letním speciálu vrací k případům, jimž se jeho tým v průběhu roku věnoval.
     Komentáře
  • G

    Prvorepublikový spiritismus aneb Příběh seance na Vinohradech: Duch faraona vyhnal z místnosti i přesvědčeného skeptika

    Před 9 měsíci
    Většina duchařských historek pochází buď přímo od esoteriků nebo od novinářů, kteří touží po větší sledovanosti. My se však podíváme na dobovou reportáž, kterou napsal skeptik, jenž se sám rozhodl seance zúčastnit. Proto, aby se v závěru mohl spiritistům vysmát.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Golfové hřiště, které nikdo nechce. A napadení studenta

    Před 9 měsíci
    Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
  • G

    Příběh třebíčských kanibalů dodnes nahání hrůzu. Je jako vystřižený z filmu Texaský masakr motorovou pilou

    Před 9 měsíci
    Brutální případ kanibalismu se odehrál na konci první světové války a na počátku první republiky. V tomto přelomovém období se stal čin, který nová republika chtěla ututlat. Díky pečlivé badatelské práci novináře Jaroslava Mareše vám jej nyní můžeme převyprávět.
     Komentáře
  • Dotyk

    V Kongu děsí lidi záhadný létající tvor. Vypadá jako pterodaktyl, viděl ho Čech

    Před 9 měsíci
    Žije v rozsáhlých močálech na mezi africkými státy Angolou, Zambií a Demokratickou republikou Kongo. Objevuje se znenadání a svou přítomnost ohlašuje ohlušujícím skřekem. Říká se mu kongamato neboli převraceč lodí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Gang vyděračů z Jihlavy. A nejasná smrt sériového vraha

    Před 9 měsíci
    Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
     Komentáře
  • Děčínský deník

    PODÍVEJTE SE: Kamery, hromada piva i diváků. Derby rozsekl brankář

    Před 9 měsíci
    Skoro pět stovek fanoušků dorazilo na hřiště do Velkého Šenova. V rámci projektu České televize a FAČRu Můj fotbal se za asistence televizních kamer zrodila v derby proti Dolní Poustevně remíza 1:1. Následnou penaltovou loterii lépe zvládli domácí, rozhodující pokutový kop proměnil brankář Martin Schejbal, který pokořil Josefa Šolína z Dolní Poustevny.
     Komentáře
  • Osel

    Dinosaurus z roku Jaroslava Mareše

    Před 10 měsíci
    …aneb Představení kanadského býložravce
     Komentáře
  • Krajské listy

    Kurupira a další záhady stolových hor. S cestovatelem Vojtěchem Alberto Slámou potřetí do Venezuely

    Před 10 měsíci
    V minulém dílu jsem se s vámi rozloučil před svou cestou k stolové hoře Kurupira. Tu před lety proslavil po celé Evropě cestovatel a spisovatel Jaroslav Mareš ve svých knihách, z nichž nejslavnější nesla hrdý název Kurupira: zlověstné tajemství. Můj nedávno zesnulý přítel Jaroslav přinesl ve své knize zajímavé důkazy, že právě Kurupira je ta pravá stolová hora z románu Arthura Conana Doyla Ztracený svět.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Kvůli půjčce může přijít o dům. A zapomenutá epidemie

    Před 10 měsíci
    Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
  • Krajské listy

    Idol dívčích srdcí zažil opravdovou bídu a češtinu ve francouzském sirotčinci málem zapomněl. Tajnosti slavných

    Před 11 měsíci
    VIDEO Francouzsky se zprvu domluvil snadněji než česky, mohla za to Velká hospodářská krize. Chtěl se stát malířem, místo toho se vyučil zámečníkem. A nakonec se přes divadlo přece jen probojoval až k vytouženému filmu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Podivné vyšetřování dopravních nehod. A spor o koupaliště

    Před 11 měsíci
    Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Čeští Romové pomáhají ukrajinským. A příběh kadeřnice

    Před 11 měsíci
    Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
  • Krajské listy

    Žije v nitru Kamerunu šavlozubý tygr? Glosa Iva Fencla

    Před 1 rokem
    Jen legendou od jezera Tanganjika lze nazvat příběhy o šedavě zbarvené, mohutné velekočce, které místní usedlíci prostě říkají… buď POŽÍRAČ LIDÍ nebo stroze MNGVA (respektive MGVA), přičemž výraz prý pochází ze svahilského MU-NGWA neboli PODIVNOST.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Podivný sázkařský byznys. A spor o zhodnocení pozemku

    Před 1 rokem
    Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
  • Badatelé

    Vědci spočítali, jak by dopadla jaderná válka. A proč by nejhůře dopadla Praha

    Před 1 rokem
    Jak by dopadl světový jaderný konflikt? Překvapivě úplně jinak, než je obecná představa totálního zničení lidstva a jaderné pouště po celém světě. Podívejme se nejprve na jaderné doktríny obou mocností.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Uprchlíci, které nikdo nechce. A z kempu se stal azyl

    Před 1 rokem
    Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
  • Seznam Zprávy

    Tragédie rodiny zakladatele Skauta: Kdo vyvraždil Svojsíkovy

    Před 1 rokem
    Stalo se to v noci ze 2. na 3. srpna 1969. Náhodní kolemjdoucí si v Dobřichovicích u Prahy všimli požáru rodinného domu, kde bydlela rodina Gustava Svojsíka. Na svědky, kteří se vydali na pomoc, ale začal od domu někdo střílet.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Čekání na pitevní zprávu. A příběh pětinásobné vraždy

    Před 1 rokem
    Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Ostrý spor o výstavbu bytů. A příběh malajského sultána

    Před 1 rokem
    Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Nehoda cigaretového letu a příběh autisty

    Před 1 rokem
    Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Stavba na keltském oppidu, albánská stopa a příběh naděje

    Před 1 rokem
    Tým novinářů kolem Josefa Klímy se vrací k některým případům, na něž v uplynulých měsících upozornil.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Záhady Josefa Klímy: Podílel se policista na krádežích? A šikana v práci

    Před 1 rokem
    Další díl pořadu, který připravuje tým novinářů kolem Josefa Klímy. Příběhy podvodů, neetického jednání, pohnuté lidské osudy i dosud neznámé okolnosti historických událostí.
     Komentáře
Reklama