Klimatická změna se odehrává před našima očima doslova každý den a dostává do pohybu statisíce lidí.Jen loni narostl počet uprchlíků v Evropě o 64 procent, a to vyjma lidí utíkajících před válkou na Ukrajině.
Právě vychází závěrečná kapitola šestého reportu IPCC. Co vzkazuje světu klimatologická komunita tentokrát? Slovy generálního tajemníka OSN: klimatická bomba tiká a čas na její zneškodnění se dramaticky zkracuje.
Povinnost dodržovat stanovené limity škodlivých plynů a látek vypouštěných do ovzduší by se nově měla vztahovat nejen na průmyslové podniky či chovatele prasat, ale i na velkochov hovězího dobytka. Shodli se na tom ministři životního prostředí zemí Evropské unie, kteří dojednali společný přístup k novele směrnice o průmyslových emisích. V Česku se pravidla nově dotknou několika set chovatelů.
Globální oteplování není jen to, že se v Česku za posledních šedesát let zvýšila teplota v průměru o dva stupně Celsia.K lepší představě než průměr napomůže i přibývání výjimečně teplých dní.
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová a desítky dalších demonstrantů v pondělí zablokovaly vchod do norského ministerstva energetiky. Protestují tak proti stavbám větrných turbín na území tradičně využívaném domorodými pastevci sobů Sámy, uvedla agentura Reuters.
Nový způsob, jak zachránit české lesy, vyzkouší brněnští lesníci. Na Jihlavsku vysadí stovky cizokrajných stromů, mezi nimiž budou i giganti z Blízkého východu a Ameriky. Testování exotických dřevin v tuzemském porostu pomůže s kůrovcovou kalamitou i měnícím se podnebím.
Americký miliardář a spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates investuje do australského technologicko-klimatického start-upu. Jde o firmu, která pracuje na zmírnění emisí metanu pocházejícího ze zažívacího traktu krav, informovala dnes BBC. Gates už se delší dobu otevřeně vyjadřuje k dopadům výroby masa na životní prostředí.
Green Deal Češi nesnášejí hlavně proto, že je z Bruselu, jeho jednotlivé části ale podporují.Stačí je zabalit do českých barev a kterýkoli politik má s nimi vyhráno, tvrdí Adam Ondráček, který se svojí agenturou Kontra věnuje poslední tři roky komunikaci klimatické změny.
K Novému roku míváme často předsevzetí typu „změníme něco, co se nám ještě nikdy změnit nepovedlo“. Mladá americká společnost Make Sunsets si v tom klade vysoké cíle – nabízí, že ochladí Zemi, na níž se už kvůli oteplování mění klima. A už si za to chce nechat platit. Nejlepší však v tuto chvíli spíše bude zchladit horké hlavy.
Zatímco v řešení klimatické krize „doháníme vlak na odrážedle“, probíhající jednání COP15 by měla stanovit nové cíle v ochraně druhové rozmanitosti pro období 2030 až 2050.V těch pro rok 2020 svět selhal ve všech bodech, říká Romana J.
Pro blahobyt společnosti jsou důležité všeobecně dostupné veřejné služby, jako je bezplatné zdravotnictví, vzdělávání, sociální péče a veřejná doprava, tvrdí polský ekonom Jan Zygmuntowski.Zastává teorii nerůstu – v Polsku se používá termín post-růst – a pouští se do projektů, které ji převádějí do praxe.
Areály, které živí milovníci sjezdového lyžování a podobných zimních sportů, vyhlížejí k zimě s nervozitou.Do lanovek a sněžných děl v minulosti mocně investovaly, ale podle expertů na klima má sněžit čím dál méně.
Závěry klimatické konference COP27 vzbuzují rozporuplné emoce.Na jedné straně jsme se přiblížili ke klimatické spravedlnosti, na straně druhé jsou závazky ke snížení emisí skleníkových plynů stále méně ambiciózní.
Zastaralý lesní zákon brání lesníkům ve změně lesů připravených na změnu klimatu. Odborníci tak žádají ministerstvo zemědělství, aby připravilo několik nejdůležitějších legislativních změn, které by to měly změnit.
Na klimatickém summitu COP27 se bojovalo o klima. V závěrečné a tvrdě vybojované deklaraci 200 států potvrdilo své dřívější rozhodnutí postupně vyřadit uhlí. O rozloučení s ropou a plynem se nemluví, uvedl deník ORF.
REPORTÁŽ Na sedmnácti českých fakultách probíhala od pondělí do čtvrtka okupační stávka.Studenti se snažili upozornit na problémy klimatické krize a vyzvali vládu a univerzity ke konkrétním krokům.
Klimatická změna a hlavně sucha představují vážný problém pro zemědělce. Je to tak vážné, že to ohrožuje dokonce samotné přežití jejich podnikání, uvedl server BusinessInfo.cz.
Fond, který založil americký miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos, se zavázal, že do roku 2030 daruje jednu miliardu dolarů (24 miliard korun) na ochranu přírody a biologické rozmanitosti. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Nadace Billa a Melindy Gatesových poskytne 1,4 miliardy dolarů (34 miliard Kč) malým zemědělcům v Africe a v Asii, aby se mohli lépe přizpůsobit změnám klimatu. Obě zprávy byly oznámeny v den zahájení mezinárodní klimatické konference COP27.
Nejvyšší světoví političtí představitelé se v neděli scházejí v egyptském Šarm aš-Šajchu na konferenci OSN o změně klimatu, známou též jako COP27. O co se bude hrát?
Výlety do lesa jsou pro většinu Čechů nedílnou součástí jejich životů. Ba co víc, lze říci, že patříme v četnosti výletů do lesa mezi přeborníky. Nebudeme ale přehánět pokud řekneme, že naše lesy trpí. To by nás mělo znepokojovat samo o sobě, ale i v univerzálním jazyce moderní doby – v řeči peněz – je nám předkládán obraz doslova tragický.
Dva aktivisté ze skupiny Extention Rebellion si v australské umělecké galerii v Melbourne přilepili ruce k cennému obrazu Pabla Piccassa. Chtěli tak před chystanými volbami upozornit na ekologické problémy, informuje deník The Guardian.
Třetí největší německé město Mnichov se chystá vyzkoušet hybridní autobus částečně poháněný solární energií. Cílem je, aby každý autobus ročně ušetřil až 2 500 litrů nafty. Solární panely se tak čím dál tím více prosazují i v oblasti dopravy, mimo jiné i v letectví, a mohly by v budoucnosti hrát důležitou roli v přechodu na nízkoemisní, případně bezemisní dopravu.
Vůči přechodu na zelenou ekonomiku jsou Češi ostražití.Bojí se rychlých změn a nevěří politikům, že se dá transformace zvládnout, aniž by neklesla jejich životní úroveň.
Pruhy oteplování se čím dál častěji používají jako jednoduché varování před zvyšující se teplotou na planetě.Poprvé se objevily v českém veřejném prostoru nyní během Týdne pro klima.
Názory odborné veřejnosti jsou pro tu laickou většinou nesmírně důležité. Získáváme tak četné poznatky, jež se pak uvádějí do praxe a mohou nám pomoct. Když se ale názory vědců nerespektují, pochopitelně jim to vadí. Ostatně samotní vědci burcují sami sebe k občanské neposlušnosti, aby lidé pochopili, jaké negativní dopady s sebou přinášejí klimatické změny. Část odborné veřejnosti se dle studie v odborném časopisu Nature Climate Change opravdu radikalizuje.
Pokud chceme snížit rostoucí rizika plynoucí ze šíření infekčních chorob, musíme snížit produkci emisí skleníkových plynů, které jsou hlavními hybateli klimatických změn. To je jednoznačný závěr nové rozsáhlé analýzy zahrnující desítky vědeckých prací, publikované v žurnálu Nature Climate Change. Klimatické změny zásadně ovlivňují šíření patogenů a zlepšují podmínky pro šíření 58 procent infekčních chorob postihujících člověka.
Městská zeleň může u nadcházejících voleb sehrát významnou roli. Diskuse o ní se bohužel smrskává na otázku parkovacích míst nebo chlubení politiků, kolik stromů kde vysázeli.
Letošní vlny extrémních veder naplno odhalily problémy, se kterými se budeme potýkat díky měnící mu se klimatu stále častěji. V Německu povážlivě klesla hladina řeky Rýn, která je jednou z hlavních evropských dopravních tepen. V některých úsecích je již nyní jeho hloubka jen něco málo než čtyřicet centimetrů.
Změny klimatu se negativně promítají v duševním zdraví. Nejen, že samy o sobě zhoršují zvládání řady psychických onemocnění, ale také přináší obavy o budoucnost jednotlivce i celé společnosti. Na druhé straně, může psychologie pomoci dát odpovědi na to, jak získat spolupráci veřejnosti při řešení klimatických změn. Včetně situace, kdy někteří lidé přítomnost klimatických změn zcela popírají.
Austrálie jen za poslední tři roky ztratila téměř třetinu svých koal díky dlouhotrvajícímu vedru a častým požárům. Mladý pár z Německa se stal svědkem dojemného příběhu jedné hladové a opuštěné koaly, které svou pomocí nejspíš zachránil život.
V České republice, podobně jako v celé střední Evropě, se v důsledku klimatické změny pomalu zvyšují teploty a přibývá extrémních projevů počasí. Města jsou vzhledem k vysoké koncentraci obyvatel a současně vysokému zastoupení nepropustných povrchů vůči projevům změny klimatu obzvláště zranitelná.
Stromy v městských zástavbách trpí díky velmi náročným podmínkám. Neuvážená výsadba, ale i klimatické změny nebo vliv chemických látek přispívá k tomu, že některé stromy brzy uhynou. Brněnští vědci ale mají pro tyto situace řešení.
Městský soud v Praze dal za pravdu spolku Klimatická žaloba ČR a nařídil čtyřem tuzemským ministerstvům přijmout opatření, aby Česko plnilo závazky v rámci Pařížské dohody. Ministerstva ale podala kasační stížnost a stejně tak Klimatická žaloba ČR. Rozhodnutí bude přezkoumávat Nejvyšší správní soud.
Častým argumentem klimaskeptické scény je i to, že se vědci v otázce změny klimatu neshodnou. Jak je to ale s vědeckým konsenzem doopravdy? Přinášíme druhý díl seriálu o popíračství globálního oteplování.
Rozsáhlý lesní požár v národním parku České Švýcarsko by podle redaktora britského serveru The Guardian mohl být probuzením pro některé Čechy, kteří jsou stále skeptičtí ke klimatické změně.
Kvůli globálnímu oteplování se mění nároky na krajinu i na péči o vodu. Skloubit všechny zájmy je přitom v mnoha případech obtížné. Vědci teď chtějí navrhnout strategii, jak obhospodařovat jihočeskou rybniční soustavu, aby rozvíjela staletou rybářskou tradici a přitom splňovala požadavky společnosti 21. století.
Česko se za posledních šedesát let oteplilo o dva stupně.To nám mnoho neřekne, ale můžeme uvést na příkladu, že podobná vlna veder jako nyní, která by v Brně, odkud píšu, dříve nastala jednou za deset let, v současnosti nastává asi třikrát za deset let.
Velkou část západní a jižní Evropy stále sužuje vlna vyčerpávajících a extrémních veder. Spalující horko, která trvá již několik dní, na některých místech neustává, ba naopak. Některé státy hlásí nové teplotní rekordy a hasiči mají stále plné ruce práce s obrovskými ničivými požáry.
Lesní požáry se v tuzemsku kvůli měnícímu se klimatu pozvolna stávají problémem.Každý rok totiž přibývá dnů, které jsou z hlediska vzniku požáru označovány za rizikové.
Obavy z uzavření dodávek plynu před zimou v Evropě stále sílí. Mnoho zemí tak připravuje do pohotovosti uhelné elektrárny, které byly chystané „na důchod“. Pokud půjde jen o krátkodobé řešení, neměl by to podle odborníků být problém ani pro klimatické závazky.
Náhlý skok cen emisních povolenek v kombinaci se záplavami a suchem způsobí největším bankám z eurozóny ztráty nejméně 70 miliard eur (1,7 bilionu korun). Ve svém prvním velkém klimatickém zátěžovém testu to uvedla Evropská centrální banka (ECB). Zjištění nemají vliv na výši kapitálu, který banky musejí mít v letošním roce.
Aby svět mohl dosáhnout klimatických cílů, bude muset nastat renesance jaderné energie. Tomu však brání celá řada problémů od politických po ryze ekonomické, vyplývá z aktuální zprávy Mezinárodní agentury pro energii.
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.
Extrémy v počasí jsou prvkem, který čím dál tím více negativně ovlivňuje globální ekonomiku a světové dodavatelské řetězce. V současné době sice v médiích rezonují spíše jiná témata, ale globální klimatická změna, která se projevuje právě ve zmíněných extrémech. Velice vážná situace je z tohoto pohledu v americké Kalifornii.
Výrobce ikonické asijské omáčky sriracha, která je dnes neoddělitelnou součástí téměř všech asijských restaurací hlásí potíže s výrobou. Sucho, které se stále zhoršuje totiž postihlo i dodávky základní komponenty omáček - chilli papričky.
Většinu skleníkových plynů na Novém Zélandu má na svědomí zemědělství, zejména ovce a skot. Země tak představila návrh zákona, podle něhož by zemědělci kupovali emisní povolenky. Výnosy z jejich prodejů by pak šly na výzkum v této oblasti, upozornila agentura Reuters.
Hrál se zrovna třetí set pátečního semifinálového duelu French Open mezi Casperem Ruudem a Marinem Čiličem, když na tenisový kurt vstoupila žena, poklekla vedle postranního sloupku sítě, uvázala si kolem krku drát a připevnila ho k síti. O síť se následně opřela a zůstala klečet. Na bílém tričku měla nápis: “Zbývá nám 1028 dnů”.
Alpy se podle vysoce kvalitních satelitních snímků mění z bílých kopců na zelené. Globální oteplování totiž napomáhá stále rychlejšímu tání sněhu a rozvoji mnoha druhů rostlin, pro které dosud místní prostředí bylo nehostinné.
Jsme přímými svědky procesu, kdy život na Zemi s nebývalou rychlostí ztrácí svoji pestrost – navždy mizí různé druhy rostlin, živočichů i hub.Tempo vymírání je přitom o jeden až dva řády rychlejší než v posledních deseti milionech let.