Zavřít
Komunismus

Komunismus

Nejnovější články na Seznamu na téma Komunismus
  • Super

    Pracoval jako úředník a revizor, stres zaháněl alkoholem. Český držitel (✝50) Oscara zemřel kvůli komunistům v zapomnění

    Před 1 hodinou
    Jméno Ivan Jandl vám zřejmě nic neříká, přesto jako jediný Čech v historii získal za svůj herecký výkon jak Zlatý globus, tak Oscara. Obě ceny dostal talentovaný chlapec v letech 1948 a 1949 za ztvárnění hlavní dětské role ve filmu rakousko-amerického režiséra Freda Zinnemanna (✝89) Poznamenaní (The Search, 1948).
     Komentáře
  • Newstream

    Jack Ma je zpět v Číně. Uzavřel snad pakt s komunisty?

    Před 20 hodinami
    Zakladatel internetové společnosti Alibaba a dříve nejbohatší Číňan Jack Ma se vrátil do vlasti. Není ale jasné, jak dlouho v zemi zůstane. Na východě Číny navštívil školu ve městě Chang-čou, kterou založil, informoval list South China Morning Post. Agentura Bloomberg se k jeho definitivnímu návratu do země staví na základě svědectví zdrojů skepticky.
     Komentáře
  • A2larm

    „Stranická muzea za komunismu ukazují, jak může být historické vyprávění manipulativní,“ říkají autoři knihy z ÚSTR

    Před 1 dnem
    Rozhovor s autory knihy 13 objektů z (ne)šťastného muzea, která reflektuje sbírku objektů stranických muzeí z doby komunistického režimu. Vedení ÚSTR se pokusilo knihu zakázat.
     Komentáře
  • Deník

    Slovenská svíčková demonstrace byla generálkou na 17. listopad. Včetně zlé tečky

    Před 3 dny
    Právě před 35 lety, na Velký pátek roku 1988 (25. března) se v Bratislavě sešly v podvečer na Hviezdoslavově náměstí více než tři tisíce lidí, aby při zapálených svíčkách, které chránily před deštěm deštníky, svobodně rokovaly o politice. Všichni byli svátečně naladěni. Tichá manifestace měla sice protestní, ale současně až posvátný, mírumilovný ráz. Dokud brutálně nezasáhla policie.
     Komentáře
  • Novinky

    Jakub Rákosník: Jak nejlépe naplnit cíl ÚSTR?

    Před 3 dny
    Když se v letech 2006 a 2007 mezi historiky vášnivě diskutoval vznik Ústavu pro studium totalitních režimů, považoval jsem jeho ustavení za slibný krok. Od té doby ale jen sleduji, jak se periodicky stává obětí proměn složení Senátu, který jmenuje jeho nejvyšší orgán – Radu ÚSTR. A s ještě větší pravidelností čtu o tom, jak v návaznosti na proměny senátní většiny někdo bojuje za historickou pravdu proti jejímu dosavadnímu znásilňování.
     Komentáře
  • Novinky

    ÚSTR jako skanzen myšlení? Sloupek Saši Uhlové

    Před 3 dny
    O Ústavu pro studium totalitních režimů jsem poprvé slyšela někdy v roce 2008, tedy rok po jeho vzniku. A hned zkraje jsem pochopila, že co ÚSTR vlastně je a kam zrovna směřuje, zajímá opravdu jen velmi málo lidí. Zato je to ale zajímá hodně.
     Komentáře
  • Echo24

    Volby na kubánský způsob. O 470 křesel „soupeří“ 470 kandidátů, všichni jsou komunisté

    Před 3 dny
    O 470 parlamentních křesel se uchází 470 kandidátů, většina z nich jsou členové kubánské komunistické strany, která je jedinou povolenou politickou stranou. Předvolební kampaň je zakázaná, podle vlády se tím zamezí korupci. Takové jsou parlamentní volby na Kubě, které se uskuteční v neděli. Mnoho Kubánců se z těchto důvodů hlasovat nechystá a volby nepovažují za demokratické. Někteří mají také příbuzné ve vězení kvůli politickým názorům a nevěří, že nový parlament zlepší jejich životy.
     Komentáře
  • Forum 24

    Historie jako variace na domácí zabijačku. Patří do školní výuky didaktický populismus?

    Před 4 dny
    V roce 2022 vydalo Nakladatelství Fraus ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR) badatelský pracovní sešit dějepisu pro 9. ročník základních škol a víceletá gymnázia pod ...
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Únos tří letadel letci RAF komunisty rozpálil doběla. Okamžitě rozjeli mstivou kampaň

    Před 4 dny
    Letci RAF se stali v komunistickém Československu nepřáteli. Jejich zkušenosti a disciplína jim pomohly unést tři letadla, s nimiž emigrovali do americké zóny v Německu.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Do Brna se vrátí pamětní deska bojovného kněze, kterou sundali komunisté

    Před 4 dny
    Po více než sedmdesáti letech se na Šilingrovo náměstí vrátí pamětní deska muže, podle kterého nese veřejné prostranství v centru Brna jméno. Připomínka kněze, říšského poslance a národního obrozence, který slovy bojoval proti Němcům, zmizela z místa patrně po komunistickém převratu. Nyní město rozhodlo, že dá umělecké dílo zpátky.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Rakvička, punčák, indiánek nebo větrník: Pamatujete si sladkou chuť socialismu?

    Před 5 dny
    Ať už vládnou komunisté, nebo demokraté, chuť na sladké nemá žádná politická tabu. Oblíbenost tradičních českých sladkostí stále trvá. Cukrárny po celé republice si ani dnes nelze představit bez dobrot, které za socialismu představovaly alespoň malou útěchu v dobách nesvobody a zmaru. Které z cukrářských laskomin patří mezi vaše nejoblíbenější?
     Komentáře
  • Novinky.cz: Bydlení

    Na prohlídce „Stalinova dortu“. Pražský hotel International měl být původně vojenskou ubytovnou

    Před 6 dny
    Stalinův dort či Čepičkův barák. Podobnými posměšnými názvy častovali Pražané hotel International vybudovaný v 50. letech v Praze 6. Budova původně určená vojákům se nakonec stala hotelem, tehdy nejluxusnějším a největším ve městě. Dnes je na seznamu kulturních památek. Kamera Novinek vás zavede dovnitř, do podzemního bunkru i na věž s vyhlídkou.
     Komentáře
  • Hovory

    23 min

    Podcast
    Všechno, co dělám opravdově, má duchovní přesah, říká o sobě herečka a scenáristka Lucie Trmíková

    Před 6 dny

    ·

    23 minut

    Držitelka divadelní ceny Thálie už na jeviště přivedla například postavu světice 19. století Terezie z Lisieux, francouzskou filosofku Simone Weilovou, nově také českou historičku umění a dlouholetou vězenkyni za komunismu Růženu Vackovou. Co má na mysli duchovním přesahem a jak se to projeví na jevišti? Lucie Trmíková je hostem Petra Viziny.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Marie Zápotocká byla svému „Toníčkovi“ věrná téměř 50 let. Přežila i koncentrák

    Před 6 dny
    Po relativně krátkém prezidentování Klementa Gottwalda, kterého zradilo zdraví, si ještě kratší období na hradě užil jeho nástupce Antonín Zápotocký. Po jeho boku však celý život stála energická, loajální a komunismus rovněž vyznávající Marie Zápotocká, kterou zápal pro manželovu ideologii dostal za války až do koncentračního tábora.
     Komentáře
  • Novinky

    Prožitek úpadku moderního světa. K českému vydání spisů Georgese Sorela

    Před 6 dny
    Leckdo dnes niterně pociťuje obavy z civilizačního úpadku. Jedny straší ekonomický vzestup Číny a dalších mimoevropských zemí, jiní zakoušejí obavy z kulturního a morálního rozkladu. Pochybnosti o směřování pokroku pak sdílí asi ještě daleko větší počet obyvatel, ať už je děsí blížící se environmentální krize, nebo nejnovější zkušenosti z chatování s umělou inteligencí.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Nejkrutější byly politické procesy. Karel Kaplan pak začal věci vidět jinak

    Před 7 dny
    Zemřel historik Karel Kaplan, který zásadně přispěl k poznávání československého komunismu. V 60. letech zasedal v komisi prošetřující politické procesy a důkazy o jeho zločinnosti s ním otřásly. S tajnými archiváliemi pak odešel na Západ a předložil je veřejnosti.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Nejkrutější byly politické procesy. Díky nim začal Karel Kaplan vidět věci jinak

    Před 7 dny
    Zemřel historik Karel Kaplan, který zásadně přispěl k poznání československého komunismu. V 60. letech zasedal v komisi prošetřující politické procesy a důkazy zločinnosti s ním otřásly. S tajnými archiváliemi pak odešel na Západ a předložil je veřejnosti.
     Komentáře
  • Echo24

    Otec to odmítání po revoluci strašně špatně nesl, říká Beatrice Landovská

    Před 9 dny
    Beatrice Landovská vydala v roce 2019 autobiografický titul Nikdy není pozdě na šťastné dětství. S notnou dávkou humoru se ohlédla za svým dětstvím s bohémskými rodiči, hercem Pavlem Landovským a scénografkou a dramatičkou Helenou Albertovou. Na knihu nyní naváže. V rozepsaných memoárech s pracovním názvem Všechno bylo jinak vylíčí další dekádu svého života.
     Komentáře
  • Forum 24

    Komunista Klán chce víc připomínat Mnichov 1938 a okupaci. Správně. Jsou tam podobnosti s ruskou invazí na Ukrajinu

    Před 10 dny
    Jestliže do kalendáře přibyl 21. srpen jako významný den, tak by podle komunisty Jana Klána „z logiky věci“ měl přibýt i 15. březen jako den nacistické okupace. Klidně. To ovšem ...
     Komentáře
  • Daniel Suchan
    naSeznam Médium

    Zakořeněnost potřeby, aby se o mě někdo staral. Aneb jsem pravičák, ale na můj důchod mi nešahej!

    Před 10 dny
    Máme svobodu. Demokracii. Můžeme si dělat cokoli se nám zlíbí, ale nám se furt něco nelíbí. Proč to tak je? Není to tím, že je demokracie prostě jen špatný nápad?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Kriegel chtěl Únor tvrdý, prosazoval revoluci se vším všudy, říká historik Groman

    Před 11 dny
    Bádání o Františku Krieglovi věnoval 20 let. „Během Lidových milic byl tím tvrdým komunistou, který řekl ne, toto má být revoluce se vším všudy – až pamětníci ho později stylizovali do toho rozumného,“ říká publicista a historik Martin Groman. Jaký byl František Kriegel? A co všechno autor knihy Kriegel: Voják a lékař komunismu vypátral v archivech?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1926: Prezident USA odmítá uznat Sovětský svaz, Německo se díky tomu bojí o peníze

    Před 11 dny
    Sovětský svaz se ve své propagandě často prezentoval jako vítěz nad „prohnilým kapitalistickým západem“. Článek z roku 1926 vám ale ukáže, že ve skutečnosti pro něj bylo uznání západních mocností důležité. Zajímá vás, proč tehdy americký prezident Calvin Coolidge odmítal vládu SSSR uznat?
     Komentáře
  • Forum 24

    Soudruh Kojzar mi splnil přání. Napsal, jakou nemocí trpěl Gottwald a proč nechal věšet kamarády

    Před 12 dny
    Vždycky jsem měl přání se někoho z posledních zbylých komunistů zeptat, proč nechal soudruh Gottwald popravit soudruha Slánského. Znali se přece tolik let, bojovali za světovou revoluci, a on ho ...
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Josef Eret bojoval v obou světových válkách, pronásledovali ho i komunisté. Od jeho úmrtí uplynulo 50 let

    Před 12 dny
    Dnes je to přesně 50 let od úmrtí brigádního generála a rodáka z Červeného Hrádku Josefa Ereta. Jeho památku dnes přišly uctít desítky lidí na hřbitov v obci Dýšina na Plzeňsku. Původně vystudovaný učitel byl během první světové války příslušníkem československých legií v Itálii. Za Protektorátu Čechy a Morava se angažoval v domácím protinacistickém odboji. Po válce byl nucen emigrovat před komunisty do USA.
     Komentáře
  • Novinky

    Vychází nový Salon: Pavel Barša o věčném míru a nekonečné válce

    Před 12 dny
    Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Leopoldov, 15. 3. 1990. Den, kdy těžcí zločinci a vrazi vyhlásili vzpouru a boj

    Před 12 dny
    Nejprve vyhlásili hladovku. Pak vyhnali dozorce a zabarikádovali se. Obsadili kuchyni, dostali se k lékům a lihu. Vyráběli si zbraně, alkohol a drogy. Největší vězeňská vzpoura v Československu začala 15. března 1990 v Leopoldově.
     Komentáře
  • Forum 24

    Národní revoluce extremistů ze všech stran. Komunisté, dělnická strana, všichni jedna parta s Rajchlem

    Před 12 dny
    Extremisté všech stran, spojte se! Tak by měl znít podtitul sobotního setkání sympatizantů s Rusy a fanoušků poněkud obskurního politického projektu Jindřicha Rajchla jménem PRO. Zcela ...
     Komentáře
  • Wizard Michal
    naSeznam Médium

    Femme fatale liberalismu je algoritmus

    Před 13 dny
    Nástupem liberálních idejí o nezávislé volbě jedince s respektováním jeho pocitů dostalo bývalé paradigma o boží poslušnosti pořádnou dardu. A když řeknete liberální demokrat je to snad ještě horší.
     Komentáře
  • Novinky

    Stvoř si svého hrdinu. Jak nacisté a komunisté manipulovali

    Před 13 dny
    Němec Stefan Zwicker rozpracoval v knize Národní mučedníci: Albert Leo Schlageter a Julius Fučík (Academia, překlad Zuzana Schwarzová, 408 stran, 446 Kč) nečekanou paralelu mezi dvěma muži ze dvou zemí, jejichž životy byly překrouceny a ze kterých dvě různé diktatury vytvořily doslova svaté obrázky.
     Komentáře
  • Voxpot

    Italská opozice má novou lídryni. Chystá komunismus pro 21. století navzdory vlastní straně?

    Před 14 dny
    Italská Demokratická strana si poslední únorový víkend v primárkách zvolila do svého čela poprvé v historii ženu. Dokáže 37letá Elly Schlein, která se otevřeně hlásí ke své LGBTQ identitě, zvrátit kurz v zemi, kde momentálně vládne postfašistka Giorgia Meloni? The post Italská opozice má novou lídryni. Chystá komunismus pro 21. století navzdory vlastní straně? appeared first on VOXPOT
     Komentáře
  • Deník

    Smrt Klementa Gottwalda: Doplatil na životní styl, oddanost Stalinovi a paranoiu

    Před 14 dny
    Je známým faktem, že Klement Gottwald, „první dělnický prezident“, zemřel na následky prasklé výdutě srdeční aorty po návratu z pohřbu Josifa Vissarionoviče Stalina, z nějž se navzdory doporučení lékařů vracel letadlem a ne vlakem. Méně známé je, že při inscenování Gottwaldova pohřbu se komunistická moc inspirovala i křesťanskými obrazy a předchozími pohřby Tomáše Garriguea Masaryka a Edvarda Beneše.
     Komentáře
  • Náš region

    Zemřel Karel Kaplan, odborník na komunistické Československo

    Před 14 dny
    Ve věku 94 let v neděli zemřel historik Karel Kaplan. Byl autorem mnoha vědeckých publikací, především k československým dějinám v letech 1945 až 1968.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Čínský prezident vyslal světu silný vzkaz: z armády chce „velkou ocelovou zeď“

    Před 14 dny
    Stabilita doma a ramenatost směrem do zahraničí – to jsou priority (staro)nové garnitury čínských komunistů.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Alkoholik Gottwald chtěl lidem kroutit krkem, kvůli chybě skončil ve společném hrobě

    Před 14 dny
    Klement Gottwald byl jediným z našich prezidentů, který se nedožil ani seniorského věku. Zemřel ještě ve funkčním období ve svých 57 letech pouhých devět dnů po sovětském vůdci J. V. Stalinovi.
     Komentáře
  • Deník

    Důchod za vlády komunistů? Nárok měli senioři, kteří odpracovali alespoň 20 let

    Před 14 dny
    Stejně jako veškerý život společnosti v tehdejším Československu, změnil se po převzetí moci komunisty v roce 1948 od základu také důchodový systém. Už ve stejném roce byl přijat nový zákon o národním pojištění, který byl ovšem připraven ještě v předchozím období po druhé světové válce.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    13. března se československý národ rozloučil s Janem Masarykem. Jeho smrt je dodnes zahalena nejedním tajemstvím

    Před 15 dny
    „Jdu vždy s lidem.“ To jsou slova Jana Masaryka, kterými vysvětloval, proč se v únoru 1948 nepřipojil k demisi demokratických ministrů po ovládnutí policie komunisty. V nové Gottwaldově vládě měl opět zasednout jako ministr zahraničí. Nedlouho poté byl ale nalezen mrtvý pod okny svého bytu v Černínském paláci.
     Komentáře
  • Forum 24

    Od Nielsena k třídní nenávisti odboráře Dufka. Distancoval se od něj i Středula

    Před 15 dny
    Mezi nejvýraznějšími řečníky na Rajchlově demonstraci byl odborový předák Bohumír Dufek. V minulosti na sebe upozornil četnými kontroverzními výroky. Od jeho výhrůžné rétoriky se distancoval i ...
     Komentáře
  • Novinky

    Jak odchází diktátor. V úterý uplyne 70 let od smrti Gottwalda

    Před 15 dny
    V úterý uplyne 70 let od smrti vůdce československých komunistů Klementa Gottwalda. Jeho smrt umocnila nejistotu po úmrtí J. V. Stalina a vyvolala nejrůznější fámy.
     Komentáře
  • Forum 24

    Vítězství komunismu nad kapitalismem, hlásal Nielsen. Teď se bývalý šéf mladých komunistů ohání bojem za svobodu

    Před 17 dny
    První místopředseda neparlamentní stany PRO Tomáš Nielsen byl po sametové revoluci šéfem pražských mladých komunistů. Dokazuje to reportáž České televize z roku 1995, podle které na demonstraci ...
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Komunisté potlačili povstání Tibeťanů masakrem 87 000 lidí. Občané bránili dalajlámu vlastními těly

    Před 18 dny
    Tibeťané se postavili čínskému komunistickému odporu čelem. Umírali po tisících a nastal tvrdý útlak.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Jednou budem dál“ zpívali otroci i disidenti. Ke slávě jí pomohl komunista

    Před 18 dny
    Zněla českými náměstími, teď ji Spirituál Kvintet zahraje na Pavlově inauguraci. Skladbou Jednou budem dál si ale davy po celém světě dodávají odvahu už dlouho. Je kýčovitě jednoduchá, nebo jednoduše geniální?
     Komentáře
  • AutoForum

    Skoro 70 procent Němců odmítá zákaz spalovacích motorů, nejlépe to ukazuje, kam míří celá Evropa

    Před 19 dny
    Je vůbec třeba k tomu něco dodávat? Stojíme na prahu zavedení právě takového zákazu v momentě, kdy o něj ani naprostá většina obyvatel jedné z „nejzelenějších” zemí Evropy nestojí. V zemích, jako je ta naše, by byl odpor skoro jednomyslný, ptal se nás ale někdo na něco?
     Komentáře
  • Moje místa

    „Co komunisti nerozkradli, to byl pro nás děti ráj,” vzpomíná na dětství v Sudetech Dana Syslová

    Před 19 dny
    „Nacházeli jsme tu ve vyrabovaných domech poklady, babička se bála, aby v tom harampádí nebyly nějaké zbraně. Nadávala na komunisty, tak si na ní jeden soudruh počkal u lesa a zmlátil ji. Děda jí pořád říkal, ať drží zobák,“ vypravuje herečka Blance Kubíkové ve vesničce na Litoměřicku, kam si ji babička s dědou přivezli na náklaďáku. Žila tu s nimi do první třídy. Kde spadla den před Vánocemi do rybníka? Jak vzpomíná na trhy v Litoměřicích a na první platonickou lásku? Kam chodila randit a kde to má ráda na Malé Straně, kde žije téměř celý dospělý život? A proč neposedí - navzdory radám lékařů?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Bitva u Sokolova zrodila mýtus Československého hrdiny. Toho největšího komunisté krutě zneužili

    Před 19 dny
    V březnu 1943 se nedaleko ukrajinského Charkova, konkrétně u vesnice Sokolovo, odehrála z pohledu českých a československých dějin významná bitva. Vojáci 1. čs. samostatného praporu integrovaného do struktury sovětské armády pod velením budoucího prezidenta Ludvíka Svobody dostali za úkol udržet bojové postavení na linii nově budované obrany na řece Mža a zabránit dalšímu postupu Němců.
     Komentáře
  • České noviny

    Senát do rady ústavu pro studium totalit opět vybral disidenta Palouše

    Před 19 dny
    Senát do rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) znovu zvolil někdejšího disidenta a náměstka ministra zahraničí Martina Palouše. Byl jediným kandidátem, neboť opětovnou nominaci historika Petra Blažka jeho navrhovatel stáhl. Palouš v tajných volbách dostal 72 ze 76 odevzdaných hlasů.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Mám vlasy, takže mě čeká lopata. Máničky svým zjevem říkaly komunistům ne

    Před 20 dny
    Muže s dlouhými vlasy v totalitním Československu mnohdy nepustili do tramvaje nebo do kina. „Vlasatci“ často nedostudovali, těžce sháněli práci, šikanovala je policie. Stačilo by se ostříhat. Zachování si vnitřní svobody jim ale za tyhle problémy stálo.
     Komentáře
  • MůjLife

    Děsivé procento mladých považuje Stalina za hrdinu aneb Co by měli mileniálové vědět o Sovětském svazu

    Před 21 dny
    Poté, co se ruští komunisté chopili moci, odstranili kulaky a kolektivizovali farmy. Zemědělská produktivita se propadla. Když miliony hladověly a někteří se uchýlili ke kanibalismu, Stalin zakázal používat slova hladomor, hlad nebo hladovění.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Záhadná smrt letce RAF. Zahynul po přestřelce v bytě, kde bylo jen pětileté dítě

    Před 21 dny
    Rok a půl po komunistickém puči zahynul major letectva Eduard Šimon za dodnes ne zcela jasných okolností po přestřelce s příslušníky SNB.
     Komentáře
  • Lupa

    Jaroslav Švelch vydává knihu Jak obehrát železnou oponu o hrách a počítačích za komunismu

    Před 21 dny
    Český herní vědec, akademik a vysokoškolský pedagog Jaroslav Švelch konečně vydává svojí knihu Jak obehrát železnou oponu o hraní a počítačové kultuře v normalizačním Československu v českém jazyce. Titul původně vyšel v roce 2019 v angličtině u nakladatelství MIT Press pod názvem Gaming the Iron Curtain. Lokální edici obstaralo nakladatelství Akropolis. Švelch knihu zpracoval vědecky, což znamená, že se zakládá na řadě rozhovorů nebo pátrání v dobových dokumentech. Nicméně nemusíte být obavy,…
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Severovietnamská ofenziva K-175 a pád Saigonu

    Před 22 dny
    Američtí vojáci opustili Vietnam začátkem roku 1973 a mezi Jižním Vietnamem a komunistickým Severním Vietnamem nastalo křehké příměří, o kterém všichni věděli, že jej nebude nikdo dodržovat. Komunisté byli odhodláni ve válce pokračovat a jen trpěli čekali na okamžik, kdy udeří.
     Komentáře
  • Cesty a výlety

    Velkou leteckou nehodu na pražském letišti v roce 1977 komunisti dlouho tajili

    Před 22 dny
    Utajit srážku dvou letadel na mezinárodním letišti uprostřed Evropy? V době, kdy neexistovaly mobilní telefony, internet a sociální sítě, to zase tolik práce nedalo. Tím spíše, když to organizovala StB.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Odhalovali komunistické zločiny v Rusku. Obvinili je z podpory nacismu

    Před 23 dny
    Zaměstnanci zrušené organizace Memorial se podle Putinova vyšetřovacího úřadu provinili tím, že zařadili na seznamy utiskovaných lidi kolaboranty s nacisty.
     Komentáře
  • Stand-upy

    Kdyby se všichni chovali jako „ajťáci", bylo by to hodně nevlídné místo, jak představuje komik Yuri

    Před 23 dny
    Yuri patří mezi nejčerstvější tváře Silných Rečí. A ještě k tomu je to také ajťák. O svém životě vyprávěl i na Velkých Silných Řečích v bratislavské Staré Tržnici!
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Jsou na stejných místech jako vrazi.“ Sílí snaha důstojně pohřbít hrdiny

    Před 23 dny
    Na Úřadu vlády vzniká skupina odborníků, která bude řešit situaci na hřbitově v pražských Ďáblicích. Má změnit to, že na jednom místě jsou pohřbeny oběti nacistů a komunistů a hned vedle například váleční zločinci.
     Komentáře
  • České noviny

    Ústavní soud odmítl stížnost proti zastavení stíhání komunisty Fojtíka

    Před 23 dny
    Ústavní soud odmítl stížnost proti zastavení stíhání bývalého vedoucího ideologa KSČ Jana Fojtíka v kauze případné spoluodpovědnosti za mrtvé a zraněné na československých hranicích v době komunistické totality. ČTK to dnes řekl Lubomír Müller, právní zástupce Němce Thomase Bartsche, který ústavní stížnost podával. "Usnesení bylo doručeno v pátek, Ústavní soud udělal za trestním stíháním Jana Fojtíka definitivní tečku," uvedl Müller. Fojtíkovi je 95 let a podle znaleckého posudku trpí demencí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Bez soudů. Nová kniha Petry Klabouchové bude nejen o zločinech komunismu

    Před 25 dny
    Vypráví "o tom co udělá obyčejný člověk obyčejnému člověku, když je veden nějakou manipulací", říká autorka bestselleru Prameny Vltavy.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Josef Kemr se nebál jít proti proudu. Bůh byl pro něj větší autorita než komunisté

    Před 25 dny
    Josef Kemr byl jednou z nejvýraznějších hereckých tváří minulého století. Jeho role si pamatujeme dodnes. Co o něm ale víme jako o člověku? Byl zajímavý nejen svým zevnějškem, ale také duší a postoji. Jako hluboce věřící člověk se za minulého režimu potýkal s mnoha problémy – a jako rovný muž je také překonal...
     Komentáře
  • PrahaIN

    Odsouzen za vlastizradu, roky dřel v uranových dolech. „Jsem rozčarován z poslední volby prezidenta, opět bývalý komunista,“ říká František Wiendl

    Před 26 dny
    Komunistická strana byla zločineckou organizací, která po únoru 1948 zavedla v naší zemi absolutní totalitní režim a zničila moderní, demokratický stát. Po listopadu 1989 měli být komunisté postaveni mimo zákon. Redakci PrahaIN.cz to řekl čestný předseda Konfederace politických vězňů František Wiendl (100).
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    František Kriegel, zvláštní případ u nás málo vídaného skutečného bolševika

    Před 26 dny
    Byl opravdu v srpnu 1968 hrdinou, ale v únoru 1948 padouchem? Kniha „Kriegel – voják a lékař komunismu“ ukazuje nekompromisní postavu minulého režimu. „Své ideály bral velmi vážně a žil jimi opravdově,“ říká autor Martin Groman.
     Komentáře
  • Česko živě

    Smutný osud Krále Šumavy: Legendární převaděč se dočkal pomsty komunistů

    Před 27 dny
    V moderní historii se občas objeví jména, které rozdělují společnost. Josef Hasil je přesně tím příkladem. Jedni ho mají za nepopiratelného hrdinu a druzí zase za muže, který působil nepříjemnosti celé své rodině. Svojí odbojovou činností převedl desítky lidí přes hranice, aby sám nakonec zůstal za ostnatým drátem. Můžeme Krále Šumavy pokládat za hrdinu?
     Komentáře
Reklama