Zavřít
Koncentrační tábor Osvětim

Koncentrační tábor Osvětim

Nejnovější články na Seznamu na téma Koncentrační tábor Osvětim
  • MeziŽenami

    Dominik W. Rettinger – Elizino tajemství

    Před 5 dny
    Román o osudech mladých žen z nejtemnějšího období našich dějin.
     Komentáře
  • Novinky

    Vzpomínky na Terezín. V domácnostech se skrývají hotové poklady

    Před 6 dny
    Od konce druhé světové války letos uběhne už osmasedmdesát let. Řady pamětníků, kteří nacistické běsnění přežili, ale i jejich přímých potomků, řídnou. O to cennější jsou pro pracovníky Památníku Terezín dokumenty, fotografie a předměty, které se jim stále daří získávat především od příbuzných bývalých vězňů terezínského ghetta nebo policejní věznice v Malé pevnosti.
     Komentáře
  • Extra

    Sadistická dozorkyně v Osvětimi: Krásná bestie mlátila vězně do bezvědomí, vzrušovalo ji to

    Před 7 dny
    „Blonďatý anděl“, takovou přezdívku měla mezi vězenkyněmi v koncentračním táboře dozorkyně Irma Grese. Psychopatka, jež si libovala v týrání žen a sadismu, byla na konci války odsouzena k trestu smrti oběšením, uvedl portál HistoryToday. Od prvního transportu do tábora uběhlo 81 let.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Myslel si, že tak to chodí: až vyroste, taky půjde do koncentračního tábora

    Před 7 dny
    Dnes víme, že trauma holokaustu se přenáší na další generace nejen skrz úzkostnou výchovu, ale i fyzicky. Kniha Na vině je Osvětim přináší rozhovory s dětmi těch, kteří přežili. Čtení z knihy doprovodila přednáška psychoterapeutky, jež je sama z „druhé generace“.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nejkrutější nacistické experimenty: Co všechno se testovalo na vězních v koncentračních táborech?

    Před 8 dny
    Ve většině koncentračních táborů probíhalo množství experimentů, pomocí nichž chtěli nacističtí lékaři zajistit vítězství třetí říše na válečné frontě. Obvykle se však jednalo spíše o další formy mučení vězňů.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Auschwitz: nacistické hrůzy v Osvětimi

    Před 9 dny
    Místa, která by měl každý v životě vidět, bývají většinou města vyhlášená svou krásou, neporušené kouty přírody nebo pozoruhodné stavby.
     Komentáře
  • Knihkupec

    Z novinek vybíráme knihu Scarlett Wilkové, ta ve svém druhém románu přichází s neotřelým tématem na pozadí druhé světové války

    Před 10 dny
    Příběhy pro snílky, a odvážlivce, kde nesmí chybět vášeň, ale také zašmodrchaný životní osud – to všechno najdete v naší knižní nabídce.
     Komentáře
  • musicserver

    NAžIVO: Robbie Williams v Krakově sršel vtipem, jeho koncert byl výjimečný

    Před 13 dny
    Samozřejmě, že by šlo napsat reportáž jenom ze samotného koncertu. Ale takových jste už četli stovky. A určitě jste je už dávno všechny zapomněli. Při cestě do Polska jsme se ale vydali po proudu času zpátky do minulosti a ta není vždycky jenom růžová. Věříme, že právě tento text vám v paměti utkví déle.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Rakouský deník zpochybnil aukci nejdražšího českého obrazu. Galeristé odmítají vyjádření

    Před 14 dny
    VÍME PRVNÍ: Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery prostřednictvím svého právního zástupce podnikne kroky proti rakouskému deníku Der Standard. Bude se tak bránit proti článku, který zpochybňuje dražbu nejdražšího českého obrazu Oskara Kokoschky Žena a otrok. Jeho vyvolávací cena činí 200 milionů korun. Redakci PrahaIN.cz to řekla Zdena Růžičková z aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery, která plánovaný prodej realizuje.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Proč byli Nacisté kompletně posedlí dvojčaty: Děsivé experimenty jim pomáhaly obhájit hrůzy holocaustu

    Před 14 dny
    Posedlost různými testy na lidech. Tak nějak by se dal popsat stav v nacistickém Německu, kde byla předmětem bádání v neposlední řadě i dvojčata.
     Komentáře
  • Křížem krážem Evropou

    Osvětim a druhá nejdelší řeka Slovenska. Evropa odhaluje svou pohnutou historii i krásu

    Před 16 dny
    Jaké byly přípravy na naše dvouměsíční putování po Evropě. Růženka si udělala řidičák a koupila motorku. V srpnu jsme vyrazili a vzali to trochu oklikou přes Polsko a Slovensko s malou adrenalinovou zastávkou.
     Komentáře
  • Refresher

    Velké nic nám připomíná, jak absurdně jsme všichni žili za covidu i nyní

    Před 16 dny
    Nový dokument Velké nic Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové pozoruje životy obyčejných lidí za covidu nezávisle a většinou citlivě. V kinech ho najdeš od 16. března.
     Komentáře
  • Litoměřický deník

    Šířil lži o židovském Sonderkommandu v Tušlově videu z Terezína. Má podmínku

    Před 19 dny
    Několik vět ve videu dezinformátora Patrika Tušla se vymstilo Zdeňkovi Masárovi. Natáčeli ho ještě spolu s dalším mužem na Národním hřbitově v Terezíně. Po pravomocném rozsudku u litoměřického okresního soudu v pondělí 13. března muži začal platit desetiměsíční podmíněný trest za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Masakr v Babím Jaru: Nejhorší masová vražda v historii nasměrovala nacisty k plynovým komorám

    Před 22 dny
    Psalo se 29. září 1941 a ukrajinští Židé mysleli, že budou převáženi do válečných ghett. Místo toho je ale čekal nejhorší masakr historie, na kterém si nacisté zkoušeli své sklony k židovské genocidě.
     Komentáře
  • Extra

    Vyhlazení terezínského rodinného tábora: Bestiální dozorkyně Mandel zplynovala dítě. Prý ji nudilo

    Před 23 dny
    Dnes si připomínáme velmi smutný okamžik - vyhlazení takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi. Během jedné noci (z 8. na 9. března) tehdy přišly o život tisíce žen, mužů i dětí, což z události činí největší hromadnou vraždu v historii Československa.
     Komentáře
  • WN24

    Schwarzenegger ve videu vyzývá k odmítnutí nenávisti: Je to cesta slabých, nakonec vás zlomí

    Před 25 dny
    Arnold Schwarzenegger se ve svém pondělním proslovu zveřejněném na sociálních sítích zaměřil na všechny, kteří nenávidí druhé kvůli jejich náboženství, barvě pleti, pohlaví nebo sexuální orientaci. Poselství rakousko-amerického herce je přímočaré. Ty, kteří se hlásí k nenávisti, označuje jako ztroskotance. Těm samým lidem však také vzkazuje: „Záleží mi na vás“. Zároveň je nabádá k volbě jiné cesty.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Před 80 lety převezli do Osvětimi víc jak tisíc Romů. Šlo o děti, těhotné ženy i starce, říká historička

    Před 25 dny
    Teprve sedm dní bylo Maxmiliánu Kryštofovi, který byl před 80 lety jedním z více než tisícovky Romů převezených z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi. Sdělila to Anna Míšková, historička Muzea romské kultury v Brně, které si transport ze 7. března 1943 připomene pietním aktem v budově muzea. Podle Míškové by se na události nemělo zapomínat a zvlášť v dnešní době přílivu lidí prchajících před válkou z Ukrajiny.
     Komentáře
  • Náš region

    Památník ticha připomene největší hromadnou vraždu československých občanů

    Před 26 dny
    Vyhlazení takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi – Březince v noci z 8. na 9. března 1944 připomene ve středu Památník ticha v Praze Bubnech.
     Komentáře
  • Newstream

    Synthos Kralupy ukončí část výroby kaučuku, propustí desítky lidí

    Před 26 dny
    Synthos Kralupy ukončí v letošním druhém čtvrtletí část výroby kaučuku. Důvodem jsou ceny energií, kvůli kterým se produkce nevyplatí, napsal web Hospodářských novin, kterým informaci potvrdil generální ředitel Synthosu Kralupy David Pohl.
     Komentáře
  • OnlyU

    Elisabeth Volkenrath: Nacistická dozorkyně, u níž se výčitky svědomí nedostavily. Téměř veškerou vinu odmítla

    Před 27 dny
    Elisabeth Volkenrath patřila mezi nejkrutější dozorkyně nacistických koncentračních táborů. Přestože se jí dostalo spravedlivého trestu, téměř veškerou svoji vinu odmítla. Zdroj
     Komentáře
  • Náš region

    Do Osvětimi byl transportován i sedmidenní romský chlapeček

    Před 28 dny
    Teprve sedm dní bylo Maxmiliánu Kryštofovi, který byl před 80 lety jedním z více než tisícovky Romů převezených z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi.
     Komentáře
  • České noviny

    Historička: Nejmladšímu chlapci při transportu Romů do Osvětimi bylo sedm dní

    Před 28 dny
    Teprve sedm dní bylo Maxmiliánu Kryštofovi, který byl před 80 lety jedním z více než tisícovky Romů převezených z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi. ČTK to sdělila Anna Míšková, historička Muzea romské kultury v Brně, které si transport ze 7. března 1943 připomene pietním aktem v budově muzea. Podle Míškové by se na události nemělo zapomínat a zvlášť v dnešní době přílivu lidí prchajících před válkou z Ukrajiny.
     Komentáře
  • Cestovinky

    Nejdrsnější věznice světa: V severokorejském Táboře č. 14 pracují do roztrhání těla, jedí hady a kopou si vlastní hroby

    Před 29 dny
    Do krutých severokorejských zajateckých táborů, kde jsou brutálním způsobem porušována lidská práva, se můžete dostat jen proto, že jste něčí bratranec. Jedním z takových táborů je tzv. Tábor číslo 14.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Poslední dárek vzácného Felixe Kolmera

    Před 1 měsícem
    Na české ambasádě v Berlíně proběhla vzpomínka na Felixe Kolmera, přeživšího Osvětimi a člověka, který se v devadesátých letech neúnavně zasazoval o přiznání odškodného obětem nacismu.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Transport do Pobaltí znamenal smrt, lidé umírali po tisících

    Před 1 měsícem
    Historie dvacátého století se točí kolem druhé světové války. Terezín, Osvětim, Hagibor. Jsou ale i další místa, kde lidé nacházeli smrt a pocítili, jak marný jejich život je. Příběhy z táborů v Pobaltí, dostali-li se vězni vůbec za vstupní bránu, patří k těm nejděsivějším.
     Komentáře
  • Deník N

    Evičko, já už nemůžu, řekla jí matka při pochodu smrti. Čtyřicet let mlčela, teď o šoa vypráví dětem v Německu

    Před 1 měsícem
    Když bylo Evě Erbenové devět let, ocitla se se svými rodiči v Terezíně. Život tam byl podle ní ve srovnání s následným koncentračním táborem v Osvětimi vlastně snesitelný. Podařilo se jí přežít pochod smrti, během něhož nacistům utekla. Tři roky poté ji čekal další útěk – tentokrát před komunisty. Se svým mužem, rovněž židovského původu, se usadila v Izraeli a pracovala jako zdravotní sestra. Po desítkách let, kdy nebyla schopná o holokaustu mluvit, začala jezdit po školách a svůj příběh vyprávět. Třeba i dětem v Německu. S Deníkem N mluvila v izraelském Ashkelonu, kde strávila většinu svého života.
     Komentáře
  • Česko živě

    Když Rudá armáda objevila koncentrační tábor v Osvětimi: Šok a absolutní zděšení

    Před 1 měsícem
    Jedná se o ten nejděsivější symbol druhé světové války. Továrna na smrt, kde celkem zemřelo přes milion vězňů, převážně židovského původu. Z nacistického koncentračního tábora, ležícího na území Polska v Osvětimi, Rudá armáda našla jenom torzo. Co tehdy nacisté dělali, aby zahladili stopy?
     Komentáře
  • Travelnews24

    Atrakce Gdaňsku: Navštivte světové hlavní město jantaru

    Před 1 měsícem
    Od středověké architektury až po muzea druhé světové války, polské přístavní město je povinnou návštěvou pro milovníky historie a každého, kdo hledá levnou dovolenou ve městě.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Z Kendeho vily bude kulturní památka. Město řeší její odkup

    Před 1 měsícem
    Naprosto unikátně dochovaná stavba, která je jednoznačně významnou památkou. Tak popisuje Kendeho vilu v Otakarově ulici v Českých Budějovicích Ministerstvo kultury, které nemovitost z roku 1920 prohlásilo památkou. Město České Budějovice proto jedná o odkupu této atraktivní nemovitosti se silnou historií, které mohla hrozit i demolice.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Mengele nechal zabít 400 000 lidí. Z popisu jeho experimentů na dětech se zvedá žaludek

    Před 1 měsícem
    Hitler a jeho nohsledi byli uhranuti tajemstvím genetiky. Toužili odhalit všechno o výjimečnosti nordické rasy. A také tak trošku uvažovali, kudy vede cesta k opravdovému árijskému nadčlověkovi. Měl jim v tom pomoci výzkum dvojčat.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Knižní premiéra: Skutečný příběh české Anne Frankové a jejího deníku

    Před 1 měsícem
    Unikátní knihu o osudu dvanáctileté židovské dívky z Plzně připravila spisovatelka Jana Poncarová ve spolupráci s historikem Jiřím Sankotem. Citlivé poselství o jednom zmařeném životě, ale i to, že na bezpráví a utrpení jiných se nesmí zapomínat, odhalí na svých stránkách Deník Věrky Kohnové. Vychází v nakladatelství Motto, které patří pod křídla Albatros Media.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Muž se nechal dobrovolně zavřít do Osvětimi. Neuvěřitelný příběh prý poškozuje historii holokaustu

    Před 1 měsícem
    Umíte si představit, že byste se dobrovolně vyměnili s vězněm koncentračního tábora v Osvětimi a riskovali život jen proto, abyste se na vlastní oči přesvědčili, jak to tam chodí? Denis Avey to udělal. A dokonce dvakrát.
     Komentáře
  • Deník

    Koncentrák v Bełżecu patřil k nejstrašnějším. Pocity hrůzy vyvolává dodnes

    Před 1 měsícem
    Bełżec patřil mezi ty nejkrutější koncentrační tábory, které vznikly hlavně za účelem vyvražďování Židů. Počtem obětí se řadí mezi ty nejhorší během II. světové války. Nyní stojí na jeho místě v Bełżci muzeum. To proto, aby i turisté na hrůzy spojené s fašistickou ideologií nikdy nezapomněli a bránili tak před ní další pokolení.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Z Osvětimi unikli mezi prvními: Rudolf Vrba a Adolf Wetzler podali světu šokující informace

    Před 1 měsícem
    Nacistický koncentrační tábor v Osvětimi patřil k těm nejlépe střeženým. I tak se podařilo několika vězňům uprchnout. Ne vždy ovšem úspěšně. Někteří byli později chyceni nebo zemřeli cestou nepřátelským územím. Dvě jména slovenských Židů jsou ovšem výjimkou. Rudolf Vrba a Adolf Wetzler totiž unikli smrti, a mohli tak jako jedni z prvních předat děsivé svědectví o nacistickém vyhlazování židovského obyvatelstva.
     Komentáře
  • Mix24

    Husí kůže, pocení a třesavka. Tak na vás zapůsobí města s negativní energií

    Před 1 měsícem
    Jsou místa, která v nás vyvolávají hezké pocity a každý z nás má nějaké takové místo, kam se rád vrací. Ať už jsou to plácky z našeho dětství, tichý kousek přírody nebo pláž u moře. Ale také jsou místa, kam citlivější lidé nevkročí a když, je jim zle. Třesou se, tělem projede chlad a naskočí husí kůže. Taková místa skutečně existují a je lepší se jim vyhnout.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Tajný dopis z koncentračního tábora: Po půl hodině se dveře plynové komory otevřely a naše práce začala, popsal

    Před 1 měsícem
    Během druhé světové války bylo zmařeno asi 72 milionů životů. Některé si smrt našla v děsivých koncentračních táborech. Přeživší Ben Lesser kdysi vzpomínal, že právě v Osvětimi, kde zemřelo více než milion vězňů, byly chvíle, kdy živí záviděli mrtvým. Jedno z dochovaných svědectví vydal také dopis řeckého žida Marcela Nadjariho, nalezený za osvětimským plotem.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Jsem zdravý,“ řekl Mengelemu. Díky tomu Jiří Brady přežil

    Před 1 měsícem
    V Osvětimi jako šestnáctiletý chodil na práci do továrny a těžce tehdy nesl, že místní lidé se od něj odvracejí, místo aby mu pomohli. I proto později sám pomáhal českému disentu. Jiří Brady by se letos 9. února dožil 95 let.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Jsem zdravý,“ řekl Mengelemu. Díky tomu Jiří Brady přežil

    Před 1 měsícem
    V Osvětimi jako šestnáctiletý chodil na práci do továrny a těžce tehdy nesl, že místní lidé se od něj odvracejí, místo aby mu pomohli. I proto později sám pomáhal českému disentu. Jiří Brady by se letos 9. února dožil 95 let.
     Komentáře
  • Dotyk

    Osvětimská hyena: Mladičká fanatička Irma Grese si komplexy vybíjela na krásných vězeňkyních

    Před 1 měsícem
    Irma Grese seděla na posteli a zpívala nacistickou píseň. „Jsi na řadě,” dozorce otevřel dveře cely. Za nimi čekal kat. Blondýna pohodila zpupně hlavou a kráčela k oprátce. „Ať je to rychlé,” štěkla po muži. „To si nezasloužíš,” odpověděl ji. „Budeš trpět jako ti, které jsi umučila k smrti."
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Holocaust postihl i ty, kteří nevěděli, že jsou Židé nebo Romové

    Před 1 měsícem
    Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti připadá na 27. ledna, protože v tento den v roce 1945 došlo k osvobození nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Při této příležitosti se konalo vzpomínkové setkání v českém senátu a pamětníci a přeživší se setkali i na dalších akcích. Natáčela tam Jana Šustová.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Sousedé nás udali. Lidé dodnes žijí s našimi ukradenými věcmi,“ říká Olga Horak

    Před 1 měsícem
    Před udržovaným domem s bílou fasádou na okraji australského Sydney stojí plastika. Její autorka nám otevírá dveře: Olga Horak přežila Osvětim i pochod smrti do Bergen-Belsenu. Když jí bylo osmnáct let, vážila pouhých 29 kilogramů.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Za druhé světové války označil Červený kříž Terezín za příkladný. Pracovníci neprokoukli perfektně sehrané divadlo

    Před 1 měsícem
    Druhá světová válka byla tím nejhorším, čím si museli lidé ve dvacátém století projít. Kdo ví, jak by to v Terezíně dopadlo, kdyby pracovníci z Červeného kříže neskočili na špek skvěle sehranému divadlu. Válka pak nabrala rychlejší obrátky a běsnění nešlo zastavit.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Osvětimský románek slovenské zajatkyně s dozorcem SS. Jsem už jiným člověkem, vypověděl židobijec

    Před 1 měsícem
    Heleně Citrónové a její rodině se podařilo přežít všechny útrapy koncentračního tábora Osvětim. Mladá dívka nejenže přežila, ale také udržovala poměr s dozorcem SS Franzem Wunschem, který ze srdce nenáviděl Židy.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Princ se žlutou hvězdou Petr Ginz by oslavil 95 let. Mladého židovského umělce zavraždili v Osvětimi

    Před 2 měsíci
    Šéfredaktor časopisu Vedem, kreslíř pražských a posléze i terezínských scenérií, básník, romanopisec, začínající filozof, občan republiky ŠKID, ochotný a laskavý kamarád. To je jen krátký výčet přívlastků, které během šestnácti let svého života dokázal posbírat Petr Ginz. Židovský chlapec, kterého zavraždili nacisté v osvětimském vyhlazovacím táboře, se narodil před 95 lety. Jeho dílo je dnes klíčovou připomínkou zrůdnosti holocaustu.
     Komentáře
  • Příbram

    Romský památník v Letech bude stát téměř 100 milionů Kč

    Před 2 měsíci
    Památník by muzeum chtělo otevřít v roce 2024.
     Komentáře
  • Mix24

    Proč měli Židé z Dánska v Terezíně speciální protekci?

    Před 2 měsíci
    Je 5. října 1943 a do koncentračního tábora v Terezíně vjíždí další vlak. Tentokrát z něho vystupuje 83 osob - Židů z Dánska. Další jejich krajané dorazí v následujících dnech, celkem dánská komunita v Terezíně bude čítat 476 Židů. Všichni cítí stejný strach jako ostatní „obyvatelé“ tábora. Tak proč se traduje, že se těšili speciálnímu protekčnímu zacházení?
     Komentáře
  • Krajské listy

    Osvětim – nezacelená rána v řádu lidského bytí. Neděle Tomáše Vodvářky

    Před 2 měsíci
    Takto popsal svůj pohled na to, co se v největším vyhlazovacím táboře v lidských dějinách dělo, židovský filosof Martin Buber. Dne 27. ledna 1945 se svět zastavil hrůzou.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Nejmladšímu členovi jednotky, která osvobodila Osvětim, bylo 14 let. Svět Tomáše Koloce

    Před 2 měsíci
    Pár příběhů a příkladů k včerejšímu Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Vdova po vězni z Osvětimi mapuje osudy tisíců ostravských Židů. Hitlerovi navzdory

    Před 2 měsíci
    Koncentrační tábor v Osvětimi byl osvobozen 27. ledna 1945, zahynulo v něm asi milion Židů. „Michal Salomonovič, můj pozdější manžel, prošel Osvětimí jako jedenáctiletý kluk. Zemřel v červnu 2019 a do poslední chvíle se snažil o holokaustu přednášet dětem a studentům,“ vypráví pro CNN Prima NEWS 85letá vdova Libuše Salomonovičová. Historička, která zmapovala osudy tisíců ostravských Židů a sestavila spletité rodokmeny mnoha rodin, které byly zcela anebo částečně vyvražděny právě v Osvětimi.
     Komentáře
  • České noviny

    Putin připomněl sovětský podíl na ukončení holokaustu a útočil na Kyjev

    Před 2 měsíci
    Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti dnešního Mezinárodního dne památky obětí holokaustu uvedl, že s nacistickými plány na vyvraždění Židů a dalších národů skoncoval především Sovětský svaz. Rovněž zopakoval své tvrzení, že ruští vojáci, kteří na jeho rozkaz vpadli loni v únoru na Ukrajinu, bojují proti "neonacistům". Kyjev naopak obviňuje ruského vůdce, že vede genocidní válku a že se ruští vojáci dopouštějí válečných zločinů i zločinů proti lidskosti na okupovaných územích.
     Komentáře
  • Refresher

    Putin v den vzpomínky na oběti holocaustu zmínil „neonacisty” na Ukrajině

    Před 2 měsíci
    Tvrzení, že je třeba Ukrajinu „denacifikovat“, však ruský prezident nepoužil poprvé.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ,Směr Osvětim anebo hřbitov.‘ Divadelní představení Paměti národa připomene Romy zavražděné nacisty

    Před 2 měsíci
    Paměť jsme my: Silnice číslo 19, tak se jmenuje představení Divadla Paměti národa, které v pátek večer, tedy v Den památky obětí holocaustu, připomene Romy zavražděné nacisty. V pražském Domě U Kamenného zvonu ožijí tragické příběhy českých a moravských Romů díky čtrnácti studentkám Pražské taneční konzervatoře.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vzpomínání na oběti holokaustu ovlivnila ruská agrese vůči Ukrajině

    Před 2 měsíci
    Polský premiér Morawiecki vyzval k odporu proti nové genocidě ve východní Evropě. Zděšení z ruské války vyjadřovali také účastníci slavnostní vzpomínkové akce přímo v Osvětimi. Pořadatelé kvůli válce nepozvali zástupce Ruska.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Jarmila Weinbergerová se v Osvětimi starala o děti. Později je viděla jít na smrt

    Před 2 měsíci
    Příběhů Češek, které se staly obětí holocaustu nebo jej dokázaly přežít, nejsou stovky, ale přinejmenším tisíce. Každý z nich dokáže chytnout za srdce, neboť popisované utrpení bylo nepředstavitelné. O to více, když se našly takové, které i uprostřed nefalšovaného pekla s chutí pomáhaly ostatním. Patřila mezi ně i Jarmila Weinbergerová.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Sousedé nás udali. A dodnes lidé žijí s věcmi, které nám ukradli, vypráví Olga Horak

    Před 2 měsíci
    Před udržovaným domem s bílou fasádou na okraji australského Sydney stojí plastika. Její autorkou je dáma, která nám otevírá dveře: Olga Horak (Horáková), která sice nezapře svůj věk, ale stále vypadá svěže a elegantně. Když jí bylo osmnáct let, vážila pouhých 29 kilogramů. Přežila Osvětim i pochod smrti do Bergen-Belsenu. V domě žije už déle než
     Komentáře
  • Pardubický deník

    Led odlétávající z kamionu ohrožoval i řidiče v protisměru. Podívejte ve videu

    Před 2 měsíci
    Velmi nebezpečnou jízdu za kamionem, z jehož návěsu odlétávaly kusy ledu na silnici všude kolem, natočili na státovce I/35 u Vysokého Mýta palubní kamerou za ním jedoucí profesionální hasiči. Některé kusy ledu s rachotem přelétly i do protisměru, kde je řidiči už vůbec nemohli včas zaznamenat nebo se jim vyhnout. Podobné situace mohou skončit šerednou nehodou. Se stejnou zkušeností se na nás obrátila i čtenářka Deníku. Podívejte se ve videu.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Vzpoura vězňů v Osvětimi: Speciální židovské komando bilo nacisty kladivy i sekyrami, dva upálilo

    Před 2 měsíci
    Osvětim. Synonymum pro hrůzy a utrpení. 27. ledna 1945 koncentrační tábor osvobodila Rudá armáda. Jeden z největších zločinů proti lidskosti během druhé světové války s sebou ale nesl i zásadní organizační problém. Někdo musel hromady mrtvých těl odnést a spálit. Vzhledem k tomu, že špinavou práci nechtěli dělat samotní nacisté, rozhodli se vytvořit vězeňské komando.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    V Národním hřebčíně v Kladrubech přivítali letošní první hříbě. Pokochejte se

    Před 2 měsíci
    /FOTO/ Na první letošní hříbátko si v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem museli počkat až do 25. ledna. Přišlo na svět ve středu po jedenácté hodině večer. Je jím starokladrubský hřebeček Generalissimus Sandera VI – 9, který tak obohatí bílé stádo národního hřebčína.
     Komentáře
  • Novinky

    Svět si připomíná peklo koncentračního tábora Osvětim

    Před 2 měsíci
    Svět si v pátek připomene 78. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Kvůli agresi proti Ukrajině muzeum nepozvalo zástupce Ruska, píše server deníku Gazeta Wyborcza.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Bota chlapce z Osvětimi odhalila osud jeho i zbytku pražské rodiny

    Před 2 měsíci
    Objev pracovníků památníku v Osvětimi vydal další děsivé svědectví v podobě boty chlapce, který byl do místního koncentračního tábora transportován se svou matkou.
     Komentáře
Reklama